NAVO wordt ingelicht over het Russisch-Amerikaans gesprek Washington geeft gehoor aan wensen van Brussel HET WEER Nieuwe „Rotterdam" een pronkstuk van de koopvaardijvloot Benzine wordt duurder Zwak of sterk Eeropa? éeè MORRIS before you êuy! Het woord is aan Koningin Elizabeth in blijde verwachting Debré in Algerije Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Luchtpost ging verloren In september overleg over ambtenarensalarissen In de krant van heden DIAMANTEN RINGEN STUURMAN. 8, COHEN Britten willen nieuwe waarnemers naar Laos zenden Fwwwwmwmmmmmxm Vrij zonnig Aan het strand Luxueuze inrichting; gericht op A merikaanse smaak Een buitenbeentje 74e JAARGANG No 24 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1 959 304e JAARGANG No 176 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT H lm il 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1™®! 1 C® I 1 iOC I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- ifJCJI I 1!™°^ Ill 1*% 1 fL J! tL Jl 1L JP i II. JU iLjl Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 J- AAA M VA A VA V#1 fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE H A ARLE 1VI SCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Kennemerlaan 5 (bij de brug) WM m m m m:wm w:m>M'WWWW?Ê Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 'LEIDSE5TRAAT (BU KONINGSPLEIN). AMSTERDAM TEL. 223596 SüèDE DAMES3AS3ES IN KLEUREN Nietszsche: Wat uit liefde wordt gedaan, geschiedt buiten goed of kwaad om. nen te hebben, dat geen besluiten mogen worden genomen die andere landen van de NAVO raken. Schuermans zei voorts dat een eigenlijke topconferentie een morele overwinning voor de Sovjet-Unie zou zijn. Er zijn naar het ooi-deel van de Belgische regering niet zoveel vorderingen te Genève gemaakt, dat een topconferentie gerecht vaardigd is. In antwoord op een vraag van een ver slaggever zei Schuermans dat óe Belgische informele stap geen aanwijzing is van een gebrek aan vertroifwen in de Verenigde Staten en andere bondgenoten. De bedoe ling is alleen uitdrukking te geven aan de wens dat de kleinere landen in de NAVO medezeggenschap hebben in beslissnede kwesties die ook hen aangaan In antwoord op een andere vraag zei Schuermans dat België nog met officieel geantwoord heeft op het Italiaanse voor stel tot het houden van een bijeenkomst van de regeringsleiders van de NAVO-lan- den als onderdeel van het progiamma voor Eisenhowers bezoek aan Europa. De Bel gische regering is er niet tegen maar zij zou tevreden zijn met een bijeenkomst op het niveau van de ministers van buiten landse Zaken of zelfs op dat van de per manente vertegenwoordigers bij de NAVO (AFP) In Washington meent men dat Eisenhower er niet veel voor voelt om tij dens zijn verblijf besprekingen te voeren met vertegenwoordigers van alle NAVO- landen. Men kan zich echter wel voorstel len dat de president in de NAVO-raad me dedeling zal doen van zijn nlannen. Een debat of een conferentie acht men echter niet waarschijnlijk. Een bijeenkomst van de regeringsleiders van de NAVO-landen zou kunnen betekenen dat Eisenhower met Kroesjtsjev zal gaan praten als woordvoerder van dp NAVO-landen. (UPI) Van dc zijde van Buckingham Palace is hedenmiddag om 2 uur medege deeld dat koningin Elizabeth II begin vol gend jaar haar derde kind verwacht. Het Britse koninklijk paar heeft reeds twee kinderen, prins Charles en prinses Anne. PARIJS (UPI) Premier Michel Debré vertrok donderdag naai Algerije om ken nis te nemen van de resultaten van het offensief van twee weken van de Franse troepen tegen de bolwerken van de rebel len in het Kabylen-bergland. De econo mische opbouw van het Noordafrikaanse gebied volgens het „Constantine-plan" van generaal Charles de Gaulle, dat een grote verbetering beoogt te brengen in de le vensstandaard van de bevolking, zal door de premier ook tijdens zijn bezoek van enkele dagen bekeken worden. WASHINGTON (UPI) Zestien leden van het Amerikaanse Congres hebben er donderdag in een verklaring bij Frankrijk op aangedrongen onderhandelingen te be ginnen om een eind te make aan de strijd in Algerije. ^Afschriften van deze verkla ring zijn toegezonden aan president De Gaulle en aan premier Abbas van de Al gerijnse rebellenregering. Naar het A.N.P. van het ministerie van Buitenlandse Zaken verneemt, heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. hoop dat vóór hij begin september voor zes weken naar het weste lijke halfrond vertrekt, een staatssecretaris aan zijn ministerie zal zijn benoemd. Alle post uit Curacao en Aruba is don derdag verloren gegaan bij een brand in de gebouwen van het vliegveld van George town in Brits Guyana. De post was ver voerd door een toestel van de KLM. Begin september zal opnieuw overleg worden geopend over de salarissen der ambtenaren. De Centrale Commissie voor Overleg in Ambtenarenzaken zal met mi nister Toxopeus van gedachten wisselen over de gevolgen van de vrijere loonpo litiek voor de ambtenaren Bepaalde voor stellen zullen nog niet op tafel komen. De bijeenkomst heeft voornamelijk een oriën terend karakter. pag N,A,V,0, 1 „Rotterdam" 1, 9 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Effecten en geldmarkt2 Op de Praatstoel3 Kunst4 Radio en Televisie4 Feuilleton 4 Agenda 4 Uit stad en omgeving5, 6 Beurs6 Terug van Jamboree 7 Feesten in Santpoort 9 Sport11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De Westduitse minister van Financiën, Franz Etzel, die als lid van de Hoge Autori teit der Europese Kolen- en Staal- Gemeenschap belangrijk werk voor de Europese eenwording heeft gedaan, heeft deze week opnieuw bewezen een goed „Europeaan" te zijn. Op een persconferen tie heeft hij nameliik de noodzaak bepleit van nog veel nauwere samenwerking tussen „de Zes" dan er nu bestaat en daar bij heeft hij de nadruk gelegd op het ge lijke aandeel dat elk der zes landen in die samenwerking moet hebben. Het door de Franse regering gelanceerde plan voor een drie-landen-directoraat voor de Economische Gemeenschap waardoor de Benelux-landen in een ondergeschikte positie zouden worden gemanoeuvreerd kan dus stellig niet op de steun van Etzel rekenen. En diens positie in de Westduitse regering is van dien aard. dat men zijn verklaring vermoedelijk wel kan beschou wen als een aanwijzing van de houding, die door het officiële Bonn inzake het Franse plan wordt ingenomen. Maar Etzel is nog verder gegaan. Hij heeft betoogd dat uit de teleurstellende afloop van de conferentie van Genève de conclusie dient te worden getrokken, dat de behoefte aan een hecht-georganiseerd West-Europa er door de jongste ontwikke lingen zeker niet kleiner op is geworden en dat in die behoefte alleen kan worden voorzien door de vorming van een vot- ledige politieke federatie van de Zes. Naar dit doel de schepping van de Ver enigde Staten van West-Europa moet men volgens Etzel blijven streven ondanks de weigering van Engeland om er aan deel te nemen. Deze verklaringen van minister Etzel contrasteren wel heel sterk met een betoog dat vanochtend als hoofdartikel in de Manchester Guardian is verschenen. In dat invloedrijke Britse blad wordt beweerd, dat het vooral te wijten is aan continentale misverstanden omtrent de beweegredenen van de Britse regering, dat Engeland en het vasteland zich nog niet dichter aaneen hebben gesloten. Maar de misverstanden, die daarbij worden opgesomd, zijn te gek om los te lopen en geen enkel verant woordelijk Europees politicus zal de poli tiek van Londen op een zo dwaze manier hebben ontleed. Dan merkt de Manchester Guardian echter op, dat er nu in de zes landen, maar vooral in West-Duitsland, stemmen op gaan tegen verdere intensivering van de Westeuropese samenwerking omdat die zou leiden tot een nog grotere scheiding tussen West-Europa en Engeland en het nog moeilijker zou maken, overeenstem ming te bereiken tussen de Economische Gemeenschap en de andere landen van de O.E.E.S. Dit nu is een typisch Engelse redenering, die géén misverstand kan wekken. Want er blijkt overduidelijk uit, dat nauwere samenwerking met Engeland volgens deze Engelse stem alleen mo gelijk is ten koste van nauwere samen werking tussen de Zes onderling. De logica zou ons dienen te leren dat een eensgezinde groep van zes landen gemakkelijker en efficiënter met andere staten zou kunnen samenwerken dan een groep die slechts op sommige punten een geheel vormt maar in andere opzichten verdeeld is. Maar logica past nooit erg goed in de Britse denkwijze en deze logica past in 't geheel niet in het kader van de Britse politiek. Wij houden het dus maar liever bij Etzel en diens streven naar een zo nauw mo gelijke samenwerking van de Zes. Want zelfs als de Duitse minister daarbij het oog zou hebben op de mogelijkheid van een bevoorrechte Dlaats van zün land in het Westeuropese geheel, behoeven wij daar voor geen al te grote vrees te hebben ge zien de weerstanden die daardoor os- getwijfeld in Frankrijk zouden worden opgeroepen. En een twee- of drie-landen- hegemonie is. dat heeft Etzel zelf al in gezien. een praktische onmogelijkheid bij de bestaande Europese structuur. Een opzettelijk zwak gehouden Europese Gemeenschap, alleen terwille van de samenwerking met Engeland, lijkt ons in elk geval een veel slechtere keus. Simon Koster Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 HOR'OGERS (Van onze correspondent in Parijs) Washington zal hoogstwaarschijnlijk in de persoon van president Eisenhower of anders van zijn minister van Buitenlandse Zaken Herter de leden van de Noordatlantische Verdragsorganisatie op de hoogte brengen of houden van de aard en de bedoelingen der besprekingen, die het Amerikaanse staatshoofd met premier Kroesjtsjev gaat voeren. Dit verslag zal vermoedelijk kort voor het eerste onderhoud Eisenhower—Kroesjtsjev op 15 september in Washington voor de per manente NAVO-raad in Parijs kunnen worden uitgebracht. Dit Amerikaanse voornemen lijkt voort te vloeien uit een wens, die werd geuit door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Wigny in een memorandum aan alle ambassa deur-leden van de permanente NAVO-raad in Parijs. Aan een Italiaans initiatief om voor of na het Amerikaans-Russische overleg een conferentie van alle vijftien regeringsleiders der Atlantische landen in Parijs bijeen te roepen ter bepaling van een gemeenschappelijke tactiek zal echter geen gevolg worden gegeven. Nieuwsgierig maar met enige schroom keken drie knapen op naar premier Harold MacMillan, toen deze een be zoek bracht aan Basildon New Town. De premier heeft grote interesse voor deze nieuwe stad, ivaarvan de bouw begon toen hij in 1952 nog minister van Huisvesting was. LONDEN (Reuter) De woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft donderdag op zijn dagelijk se persconferentie verklaard, dat Enge land binnenkort „voorstellen van opbou wende aard" zal doen met betrekking tot de toestand in Laos. In antwoord op een vraag verklaarde hij het 'eens te zijn met het donderdag in de Times geuite denkbeeld om waarnemers van de UNO naar Laos te zenden, waar thans, in de noordelijke provincies, ge vechten worden geleverd tussen rege ringstroepen en communisten. De woordvoerder wilde niet zeggen tot wie Engeland zijn voorstellen zal rich ten. Plij bevestigde, dat Groot-Brittannië gekant is tegen een weer bijeen roepen van de uit vertegenwoordigers van drie staten India, Canada en Polen sa mengestelde internationale bestandscom missie voor Laos, die na de in 1954 te Ge nève gehouden conferentie over Indo-Chi- na in functie is geweest, doch geruime tijd geleden uiteen is gegaan na een anti-com munistische staatsgreep in Laos. Advertentie AGFA - KODAK - GEVAERT op 27 augustus Algerije te bezoeken. Wan neer Washington aan deze vingerwijzing gehoor geeft, valt het dus te verwachten, dat Eisenhower president de Gaulle pas zal ontmoeten, nadat hij op 28 29 en 30 augustus in Londen met Macmillan en Adenauer heeft overlegd. Bondskanselier Adenauer zal omstreeks 28 augustus een bezoek aan Londen bren gen, aldus wordt uit Bonn gemeld. Dr Adenauer is inmiddels hersteld van de ver koudheid. die hem vanaf zondag had ge dwongen thuis te blijven. Maandag gaat hij met vakantie naar Noord-Italië. zo meldt Reuter. Terwijl de westelijke hoofdsteden zo on derling nog druk overleggen, hoe de diplo matieke agenda voor de eerstekomende weken in elkaar moet worden gepast, schij nen in het oostelijke kamp zekere tekenen erop te wijzen, dat daar de hemel door veel ernstiger geschil van politiek karakter wordt verduisterd. Premier Kroesjtsjev is naar de Russi sche Rivièra aan de Zwarte Zee vertrok ken om daar krachten op te doen voor een ontmoeting die voor zijn land en voor de wereld van historische betekenis kan wor den. Maar nog altijd doen hardnekkige ge ruchten de ronde, dat de Chinese staats- chef Mao Tse Toeng van Kroesjtsjev zou verlangen bij dit gesprek met het Westen rechtstreeks of zijdelings te worden be trokken. Het wordt niet uitgesloten geacht .dat Kroesjtsjev voor zijn ontmoeting met Eisenhower op zijn beurt eerst nog een onderhoud met zijn Chinese bondgenoot zal hebben. Sommige waarnemers me nen zelfs zo ver fe mogen gaan, dat zij het communistische rebellenoffensief, dat vorige week plotseling in La<is uitge broken, interpreteren als een Chinese po ging Moskou onder druk te zi tten Zeker mag men deze communistische opstand een dissonant noemen die de harmonie van het komende Oost-West-concern iet wat dreigt te verstoren. (Reuter) Het hoofd van het kabinet van het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken, Schuermans. heeft donder dag op een persconferentie te Brussel ge zegd dat Eisenhower voor ziin eerste be sprekingen met Kroesjtsjev niet alleen met. de leiders van Grool-Brittannië. Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek moet spreken. Volgens de Belgische regering is er geen reden af te wijken van het traditionele democratische overleg binnen de NAVO De regering te Brussel heeft dit de rege ringen van de andere landen van de NAVO informeel meegedeeld. De Belgische rege ring heeft tevens duidelijk willen maken dat de besprekingen van Eisenhower en Kroesjtsjev 'n „verkennend karakter" die- De beide smalle rookafvoerkanalen van de „Rotterdam" waren niet een gevolg van de zucht van een uitzonderlijke lijn te scheppen. Zij dankten hun ontstaan aan vrije nuchtere motieven, een goede rookafvoer met zo min mogelijk roetneer- slag binnenboord. Die beide smalle rook afvoerkanalen maken dat de „Rotter dam" een buitenbeentje zal blijven om dat het specifieke kenmerk van alle H.A.L.-schepen, de gele schoorsteen met de groenwit-groene band, ontbreekt. Er is even over gedacht die beide rookafvoer kanalen geel te schilderen en vlak onder de top van de bekende band te voorzien. Maar zonder proefneming kan men zich al voorstellen dat dit het uiterlijk van het schip zeker niet ten goede was gekomen. Vandaar dat de kleur grijs bleef. Twaalf dekken Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Weinig wind en iets warmer Volledige weerrapporten op pagina twee. Zonnige perioden met af en toe overdryvende wolkenvelden. Iets ho- g.:re temperaturen, 's middags onge veer 22 gr. C. Zwakke tot matige wind uit richtingen tot west en zuid. Zeewater helder met matige golfslag, temperatuur 18 gr. C. Laag water 's middags om half twee, hoog water 's avonds kwart over zes. Strand voor fietsen berydbaar van 's morgens half tien tot 's middags vier uur. Wat het interieur van het schip betreft: Men wordt overweldigd door de veelheid en verscheidenheid in opvattingen van ar chitectuur. Wat men voor zichzelf gaarne anders zou hebben gezien, is ingegeven en uitgevoerd uit commerciële overwegin gen. Het overgrote deel van de passagiers zal namelijk uit Amerikanen bestaan. En hun opvattingen verschillen dikwijls met de onze. Over twaalf dekken zijn alle woon- en verblijf ruimten benevens die welke voor het uitvoeren van de dienst nodig zijn, ver deeld. Als hoofdader van het verkeer kan men het zeker indrukwekkende hoofdtrap penhuis in de midscheeps beschouwen, dat met zo genoemde schaartrappen een dubbele opgang heeft, in het midden door een glasscherm gescheiden. Schotten, die onzichtbaar in de wanden schuiven, kunnen de klossen scheiden of naar behoefte vergroten of verkleinen. Men komt bij een wandeling over het schip door i-ooksalons en eetzalen, kap salons en beauty-pai lors. Zij zijn aile per fect ingericht. Kostbare en fraaie hout soorten zijn .meestal in wanden en pla fonds verwerkt. Op velerlei wiize zijn ver rassende effecten verkregen. Elke klasse heeft verscheidene bars zo als de „Ritz Carlton" in de eerste klasse, de „Tropic Bar," de cardroom, de rook zaal en de ambassadorroom en in de ruim te van de toeristenklasse het Café de la Paix naar het beroemde etablissement bij de Parijse opera. De gouaches, die hier hangen zijn van A. Brenet, de enige buitenlander onder de vele kunstenaars die hun medewerking verleenden aan in richting en versieringen. Promenadedek, een zonnedek, een sloe- pendek en een bovenpromenadedek. In de midscheeps ligt nog het allerhoogste dek- je, het observatiedek, dat 30 meter boven de waterlijn is gelegen. Op het navigatie- brugdek is een sportdek. Op bet promena dedek ligt het openluchtzwembad. Om de 1466 passagiers en 776 beman ningsleden van voedsel te voorzien werden drie keukens ingericht met een totale op pervlakte van 15°0 vierkante meter. Rol trappen zorgen v^or de verbinding met de De vestibule op de foto vormt de hoofdentree- van het schip. In het midden bevindt zich een bronzen sculptuur naar een ontwerp van L. P. J. Braat. De sculptuur is een geschenk van „Shell Nederland" aan de Holland-Amerika Lijn. Op de achtergrond een plattegrond van de stad Rotterdam anno 1694. eetzalen. Naast deze keukens bevinden zich een slagerij, een visbewerkingsruim- te, een bakkerij en zelfs een aparte aard appelschilplaats. Twee elektionenfornui- zen vertegenwoordigen het nieuwste op dit gebied. Voor het braden van een kip heeft deze „radarcooking" niet meer dan enkele minuten nodig. Vervolg op pagina 9) Met Frankrijk zijn ook de meeste ande re Atlantische landen van oordeel, dat het verstandiger is niet de indruk te wekken, dat president Eisenhower als boodschap per of onderhandelaar van de hele weste lijke vrije wereld zou optreden. Het is echter niet uitgesloten, dat ook de Ita liaanse premier Segni en/of de minister van Buitenlandse Zaken Pella worden uit genodigd om in Parijs president Eisen hower te ontmoeten. DE ZESDAAGSE TECHNISCHE PROEFTOCHT met de nieuwe „Rotterdam", weldra het vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, is een succes geworden. Veel wat had kunnen falen, bleek perfect in orde te zijn. De kleine schoonheidsfoutjes in een zo omvangrijk technisch apparaat dat nodig is om een zeekasteel als dat van de „Rotterdam" over de wereldzeeën te brengen en zijn opvarenden een comfortabel tehuis te bieden, kunnen nog worden bijgeschaafd. Want al lijken schip en inrichting voltooid te zijn, hier en daar zal de bekende „laatste hand" nog nodig zijn om het geschikt te maken voor de officiële overdracht van werf aan rederij. Voor het eerst hebben enkele honderden gasten, die tijdens de technische proeftocht aan boord waren, hun oordeel kunnen vormen over de inrichting van het schip. Over het comfort zullen zij zeker geen klachten hebben gehad. Meubilering en stoffering zullen niet gelijkelijk zijn gewaardeerd. Smaken verschillen nu eenmaal. Maar men zal niet kunnen zeggen, dat men niet een plaats heeft kunnen vinden, waar het goed vertoeven was, waar men zich kon thuisvoelen. Uiterlijk vertoont de „Rotterdam" ook een groot verschil met het gebruikelijke type passagiersschepen door het ontbreken van de klassieke schoorsteen. Als gevolg van de recente prijsstijging op de wereldmarkt, zal naar Shell-Neder- land meldt met ingang van zaterdag 8 augustus aanstaande de verkoopprijs voor gewone autobenzine en super-autobenzine worden verhoogd met G,3 cent per liter. Livingstone Merchant, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken die speciaal belast is met Europese aangele genheden, zal vrijdag voor besprekingen in Rome aankomen. Dit bezoek valt sa men met de speculatie dat Italië aandringt op een bezoek van Eisenhower aan Rome, zo meldt Reuter. Merchant die op de con ferentie van Genève de plaatsvervanger van minister Herter was, zal door minis ter Pella, op de hoogte worden gesteld van de Italiaanse mening over de internationa le toestand. Intussen is men het tussen Parijs en Washington er nog altijd niet geheel over eens op welke datum beide presidenten, Eisenhower en de Gaulle, elkander in Pa rijs zullen ontmoeten. Parijs heeft Wash ington officieel de. keus gelaten tussen 27 augustus en begin september. De Fransen hebben echter ook te kennen gegeven, dat de Gaulle het wel op prijs zou stellen aan zijn aanvankelijk plan gevolg te geven en

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1