Controle op kernproeven mogelijk De ^moderne" Nikolaj Gogol De „Leidenaars" organiseren Jaarlijks met beroepsgernak studentenrellen Litteraire Kanttekeningen Erbij Aan een de aarde omspannend net van waarnemings posten zal geen explosie ontgaan ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 PAGINA TWEE OOK GOGOL is nu in de onvolprezen Russische Bibliotheek (G. A. van Oorschot, Amsterdam) verschenen, het eerste deel althans van zijn Verzamelde Werken, zijn jeugdschrifturen: de beide boeken van de „Avonden op een dorp bij Dikanka" (1831- 1832) en die van „Mirgorod (1835) te zamen een twaalftal vertellingen, waarin de schrijver van „De Mantel" en „Dode Zielen" zich trek voor trek ontpopt tot het geen hij na een eeuw na zijn dood pas goed en wel zou blijken te zijn geweest: heel wat meer dan „de vader van het Russische realisme", meer ook dan enkel een groot Russisch romancier, meer zelfs dan een der voornaamste prozaïsten van de negen tiende-eeuwse Europese letterkunde de vertolker van een levensgevoel (een „tra gisch levensgevoel", noemde Miguel de Unamuno het) ,dat zich jaren na zijn dood zou manifesteren als de innerlijke gesteld heid van de hedendaagse mens. Veel is er Russisch en negentiende-eeuws in Gogol, veel is er in hem van de „overtollige mens", de maatschappelijk op drift ge raakte, in twijfel en vertwijfeling ver strikte intellectueel, die ook Toergenjew nog overleefde. Maar het is niet dat tijd verschijnsel dat ons overrompelt als we ons rekenschap geven van Gogols levens tragiek, van zijn bitterzoete hum.or, waar in al zijn angsten, heel zijn demonische be zetenheid, zijn levensvrees, zijn menselijk heid, ja zijn mensenliefde zijn christe lijke mensenliefde, ondanks de vele dui velen die hem bestookten een uitweg zochten. Wat ons in Gogol treft, wat hem, meer dan de lieflijke, heerlijke Poesjkin, meer dan de machtige, oer-natuurlijke Tolstoj, meer misschien zelfs dan de diep- delvende Dostojewski, één der onzen doet zijn, dat is zijn „moderniteit", die hem be let om met zijn verstand zijn hart te ver staan, met zijn hart op de uitkomsten van zijn denken te vertrouwen en als een van zichzelf vervreemde in zijn spiegelbeeld zichzelf te herkennen. „In mij zijn twee zielen verenigd," schreef Gogol. Dat was niet als beeld spraak. maar letterlijk, zeer letterlijk be doeld. Uit de spanning tussen die twee zielen, tussen God en Duivel, geloof en twijfel, mededogen en afschuw, „idealis me" en „realisme", liefde en demonie, kwam zijn werk voort, zijn geniale werk, zijn geniale humor, die in twee toonsoor ten tegelijk staat geschreven: in die van de deernis en in die van de hoon. Geen van zijn tijdgenoten, ook de scherpzinni ge, scherprechtende Belinski niet (die hem loofde voor zijn jeugdwerk, maar „Dode Zielen" met voorbehoud aanvaard de), heeft hem beter verstaan dan de schrijver van „Demonen": dan Dosto jewski. Daar waar hij in een notitie over de Russische litteratuur schrijft: „we had den demonen, echte demonen, twee in ge tal," doelt hij weliswaar ook op Lermon- tow, maar nadrukkelijker toch op Gogol. „Een demon van een kolossale macht" noemt hij hem, „zoals Europa er nooit een heeft gehad en nauwelijks in zijn mid den zou dulden." En dan roemt hij de schrijver van „Dode Zielen," niet alleen omdat hij „alle mogelijke mensen, spe culanten en oplichters, vrekken en be driegers, ambtenaren en eerzame bur gers" met één vinger behoefde aan te ra ken „om hen voor de eeuwigheid getekend te hebben", niet alleen om de (overigens zeer gematigde en bijkomstige) critiek op sociale misstanden, maar om zijn lach, om die lach „waarmee hij zijn leven lang lachte om zichzelf en de mensen; zó lach te dat we meelachten tot we begonnen te huilen van het lachen.." Dat is Gogols humor: een huilen van het lachen kan het tragischer? Het is in dit jeugdwerk niet anders dan in „De Revisor" en „Dode Zielen" der latere ja ren: deze komiek is huiveringwekkend in zijn ontmaskering, in zijn sublieme een voud, zijn levenswaarachtigheid, zijn schijnbaar nuchtere, maar met hart en ziel deelnemende observatie. Steeds weer begint het kluchtig, zelfs daar waar de heksen en duivels in levenden lijve ver schijnen om de „menselijke situatie" te bestoken. Maar het is een dubbelzinnige kluchtigheid, één waarin elk ogenblik het noodlot kan toeslaan, in het kleine als in het grote, want voor Gogol is ook het „gro te" klein, is het „kleine" groot, is het men selijk, nietig een speelbal van diepere, duistere driften. Ja, Gogol was een moe dig, een diep-bevreesd, een bezeten ver kenner van de menselijke onderwereld, zonder dat men hem één ogenblik van „psychologie" zou kunnen betichten. Neem de geschiedenis van Iwan Iwano- witsj en Iwan Nikiforowitsj. Geen beter vrienden dan die twee aarts-lanterfanters. Dag-in, dag-uit bezoeken ze elkaar, ver dragen ze elkaar, bewijzen ze elkaar hun koddige plichtplegingen. Totdat er over een onnozel geweer een meningsverschil ontstaat, dat niet eens de kans wordt ge laten om tot een behoorlijke onenigheid uit te groeien het wordt een banale burenruzie. „Alles" zou nog vergeten en vergeven zijn als dat éne woord nu maar niet was gevallen. „U bent" zegt Iwan Iwanowitsj tegen zijn vriend. „U bent een echte ganzerik," en dat betekent het einde van alle vriendschap. Men kan el kaar veel toevoegen, men kan van elkaar veel dulden, maar niet dat. Eén ganzerik is genoeg om vrienden in procederende vijanden te doen verkeren, die in hun we derzijdse aanklachten de laaghartigste be schuldigingen tegen elkaar uitspelen. Dat is van een belachelijkheid om je tranen bij te lachen tranen ja, „om te huilen" zei Dostojewski. Want die jarenlange, voorbeeldige vriendschap, die door een enkele ganzerik in een boosaardige haat veranderde, was niets anders geweest dan een gewoonte, een sleur, misschien ook een afweer tegen de menselijke eenzaam heid, de bestaansangst, de leegte. En men lacht niet meer. Men leest niet langer een „anekdotisch" geval, maar ziet „de mens", en ziet hem met schrik. Hoeveel zielsverwikkelingen, hoeveel kronkels, hoeveel frustraties en jammerlijkheden hebben hedendaagse schrijvers er voor nodig om hetzelfde kenbaar te maken, zon der het zo onontkoombaar te kunnen schrijven als Gogol in zijn meesterlijke eenvoud, in zijn menselijke portrettering van het doodgewone, dagelijkse leven! Is dat nog „realisme" of „naturalis me?" Is dat nog „Zola" of „de Gon- courts"? „Taras Boelba", Gogols kleine „homerische" heldenepos van de vijftien- de-eeuwse Zaparogers een mengeling van wrede oerkracht en onverbiddelijke heldemoed, van dronken levensvreugde en koelbloedige doodsverachting zou men nog zo kunnen noemen een histo rische zedenschildering, kenmerkend voor wat men de „Russische volksziel" placht te noemen. Maar het overige het be hekste, macabere, „fantastische" en dui velse van de niets-vermoedende gewoon heid dat is van een andere orde en heeft een dimensie méér dan de getrouwe weer gave van de werkelijkheid. Het is kort weg gezegd psychisch realisme, de ver kenning van een innerlijke werkelijkheid, die benauwend reëel achterhaald wordt door de speurende blik van een diepzee duiker in- de menselijke verborgenheden. „Wijs is diegeen" aldus commenta rieert Gogol zijn Tjistjsikow uit „Dode Zielen," „die zich van geen enkel karak ter met geringschatting afkeert, maar er in doordringt met een onderzoekende blik en het doorgrondt tot zijn elementaire oorzaken. Onverwacht neemt alles in de mens een wending, in een ommezien tijds is in zijn binnenste een vreselijke worm groot geworden Van die vreselijke worm was Gogol be zeten. „Existentiegevoelens", zou men dat nu noemen. De weg van Gogol naar Kafka, van deze vertellingen naar „Het slot" en „De gedaanteverwisseling" is korter dan men vermoedt. Gogol stond aan de vooravond van een wereld, waarin de mens geen toegang meer kan vinden. Als groots schrijver gaf hij daaraan groots uitdrukking. C. J. E. Dinaux l'ussen hoge zee en lage wolken vervolgt de tanker zijn weg van oliehaven naar oliehaven; techniek effent de elementen, regelmaat de jaargetijden. ALS DOORGEWINTERDE LANDROT keek ik al weken tevoren met ge mengde gevoelens tegen een zee reis aan: het isolement-van-negen- dagen-lang op een boot te midden van niets dan het water van de At lantische Oceaan, de angst voor zeeziekte, de wat artificiële luxe van zo'n drijvend kasteel. Maar deze overtocht tussen de oude en de nieuwe wereld werd door uw dienaar, die nu eenmaal meer van land dan van water houdt, met extra onzekerheid tegemoet ge zien. Een Leidse student in de rech ten was een maand of wat geleden in Parijs namelijk komen vragen of ik ook niet eens meewilde op zo'n trip. De opdracht luidde: op de terugreis, tussen New York en Rot terdam, op de „Grote Beer" inlei dingen houden over Europa voor ongeveer duizend studenten uit alle hoeken van Amerika. Het avontuur lokte me wel en ik zei dus ja, maar ik vroeg me af hoe zo'n onbekende student de orga nisatie van zo'n onderneming waarvoor Cook en Lissone-Linde- man zich nog wel eens twee keer zou bedenken tot een redelijk einde zou kunnen brengen en op welke toon en in welke trant ik mij tot die jonge Amerikaanse vakan tiegangers zou moeten richten om hen, temidden der baren, in te INDIEN het tot een gereglementeer- zijn opgezet. Over de gehele globe zal geleerden in staat stelt een ontploffing van de controle op kernexplosies zal komen, zich een geweldig netwerk moeten uit- ®en kallber van duizend ton TNT met een 7 j ,/r i 7 7 7 j j hoge graad van zekerheid op te sporen tot zal dat een van de grootste internatio- strekken, onderhonden door duizenden op een afstan(j Van 2880 kilometer en in nale ondernemingen worden, die ooit mensen, samenwerkend op een plane- een tijdsperiode van vijf tot twintig dagen taire schaal aan een karwei, dat mis- na de explosie. schien wel het meest urgente is, dat wij Deze methode zal uiteraard niet bruik- 777 baar zijn als de explosie onderaards is ont- m deze tijd onder ogen hebben te zien: ketend. Maar dan kan zoals reeds eerder de wereld bevrijden van de angst voor is uiteengezet de explosie worden „ach- de Bom. Het is voor de meeste mensen terhaald" door het spoor, dat zij nalaat bijzonder moeilijkde lange internatio- °p de kaart de seismograaf. Zo vullen 7 j. 7 de twee methoden elkaar perfect aan. nale conferentie te volgen, die nu al Gelukkig is er echter nog een derde con- maandenlang in Genève gaande is over trole: radiosignalen. Iedere kernexplosie de stopzetting van kernproeven. Dat brengt machtige elektromagnetische stra- komt omdat men zich moeilijk ver- len tewaeg' veroorzaakt door het fusie- T ,7-77 proces. Deze signalen kunnen niet ver- trouwd kan maken met. de inhoud, van warcj worden met de normale Herz-golven, het document, dat als basis voor de be- alleen zou verwarring mogelijk zijn met sprekingen gebruikt wordt: een lang, ge- de door weerlicht uitgezonden signalen, in- detaiUeerd rapport, dat een paar maan- dïen die op dezelfde golflengte voorkomen. j j Maar er bestaat met de minste overeen- den tentg unaniem is aanvaard door een komst jn de energie in een bliksemflits commissie van deskundigen. en die van een atoomexplosie. Daardoor Hoe kunnen wij weten, dat. op een of is het praktisch onmogelijk, dat men bei- ander deel van het aardoppervlak een de d°or e!kaar haalt ?e bliksem veroor- 7 7 j-x 7 x 7 jo rr zaakt zoals men aan de radio kan horen atoomexplosie heeft plaatsgehad? Hoe een gekraak op de achtergrond tijdens on- kan een doelmatig systeem van toezicht weren over een uitgestrekt gebied). opgezet, worden? Het, in Genève opge- Als een bom onder de grond of onder stelde document geeft heldere, weten- ™ater tot ontploffing wordt gebracht, is „7 .,7.. 7 - 7 j het radiosignaal meestal spoedig geabsor- schappehikc' antwoorden op deze en beerd en kan het niet gebruikt worden als meer vragen. We hebben seismografen. Kunnen deze zeer gevoelige instrumenten, waarmee aardbevingen worden geregistreerd, ook kernexplosies ontdekken? Ja. Tot nu toe zijn alle kernproeven door seismografen geregistreerd. Toch hebben de deskundigen in Genève besloten deze methode niet als sluitend controlesysteem aan te bevelen, want zij houdt een zeker risico van ver warring in. In het geval van een onder aardse kernexplosie is geen verwarring mogelijk, maar als een bom in de lucht explodeert zal men aan de curve op de kaart in de seismograaf niet altijd duide lijk kunnen zien of er sprake is van een kernexplosie of van een aardbeving. Een betrouwbaarder opsporingswijze wordt mogelijk gemaakt door de geluids golven, die bij een explosie ontstaan. Akoes tische deskundigen hebben de wetten uit gewerkt, volgens welke, na explosies in de lucht, de geluidsgolven zich over grote af- standen voortplanten waarbij rekening is gehouden met windinvloeden, die de kan sen op ontdekking zowel kunnen vergroten dekt op voorwaarde, dat er in de nabijheid als verkleinen. Zelfs onder de meest on- niet te veel onweren woeden. Met een ra- gunstige omstandigheden kunnen ook de diorichtingzoeker kan de plaats van een kernexplosies op een afstand van explosie bepaald worden met een ma "ge mijl „gehoord" worden. Op zee kun- van slechts twee graden, dat is ongo eer nen geluidsgolven nog van een veel grotere 40 kilometer over een afstand van bijna aistand opgevangen worden: bijna 10.000 1000 kilometer, en het tijdstip van de ex- kilometer. Natuurlijk kunnen vulkanische plosie kan worden vastgesteld tot enkele ei rupties drukgolven veroorzaken, die duizendsten van een seconde. een opsporingsmiddel. Maar bij een atoom explosie in de lucht en vooral in de hogere luchtlagen wordt een opsporing door mid del van de radiosignalen zeer effectief. Een explosie vergelijkbaar met een ont ploffing van 1000 ton TNT kan van een af stand van mim. 6000 kilometer worden ont- gelijksoortig zijn aan de nawerking van bomexplosies, maar er zijn weer andere manieren, waarop de vulkanische oor sprong van deze golven vastgesteld kan worden. Wanneer men ze apart neemt is geen van deze methoden onfeilbaar. Maar als men ze te zamen toepast kan men er ze ker van zijn, dat elke atoomexplosie wordt opgespoord, mits natuurlijk de controlesta- En de radioactieve as ofwel de „fall-out" tions dicht genoeg bij elkaar liggen. Iede- j' P dat elke niet onderaards re ontploffing, die niet wordt opgemerkt een zeer indrukwekkende prestatie die De Marinierskapel verwelkomde op de \A/iirion in A -,nt i ui bier, sinds een jaar of zes, iedere zomer kade te Rotterdam de Amerikaanse J - in ae actuele problemen door Nederlandse studenten wordt gele- studenten met een daverende taptoe. van de Europese integratie, de verd. 0 dodecafonische muziek de ver- Italiaanse meren en in Pariis De voorde- °ntp^offe"de bom grote hoeveelheden as door een station zal door het andere wél hnMr,. non A1 r HET LEIDSE BUREAU krijgt van de "n die het^N B B S de raim üendïïzend atsmofeer in stoot. Natuurlijk zal deze ontdekt worden en gegevens, die voor de houdingen Algenje-Frankrijk Of van Nederlandse regering de beschikking over Amerikaanse en andere mede-studenten dlradM^ctS ér\e, obfervatiepost nog twijfelachtig zijn al heeft weten te bieden, zijn niet alleen gemetenMm? doorHeSriS™ WOr?n bevestigd floor ae van materiële aard Voor die Amerikanen femeren- Maar door de grillen van de wind andere. In een goed opgezet stelsel van van materiele aara. voor die AmeriKanen kan deze as naar het noorden, het zuiden controlenosten zou niets aan de aandacht en andere buitenlanders is het zo mogelijk het nnotPn pn hpt ,„octo„ ep sten zou niets aan de aandactn de avant-garde van het Parijse toneel. Zo werd ik als debutant- studentenlector nog wel door meer, de ongeveer achthonderd plaatsen op de schepen „Zuiderkruis", „Grote Beer" en „Waterman," wanneer die terugkeren van een reis om emigranten naar Canada of Amerika te brengen. Alles wat er aan or en anaere Duitenianaers is net zo mogenjK het nnctpn ar, hot nog belangrijker dat ze weten dat zij bij Daarom is het zo moeiliik- Ho hmn ontsnappen I7-iiiiei met LC Ui engel I. Aiica wat ei aan ui- d NRRR in Rl]rnna annr medp-stiiHon- Uddrom 18 ne,r zo moeilijk de bion en de Het aarde-omspannende controle-net- een tikkeltje beangstigende, vra- ganisatie, publiciteit, ontspanning en voor- ten en dus'in hun eigen of tenminste een on™ang van de explosie met deze methode' werk, dat door de deskundigen in Genève gen bestormd. Nu de reis echter en nazorg bij zo'n reis komt kijken en verwante, levensatmosfeer zullen worden wj- nUttJg matfriaal is voorgesteld zal uiteraard in oprichting opgevangen. HET DEVIES IS „voor en door studen- ver schaffen, dat, gecombineerd met de re- en beheer zeer kostbaar zijn. Iedere post sultaten van het geluidsgolvensysteem, de zou moeten worden uitgerust met appara tuur voor alle genoemde registratieme thoden. Dat vereist op elk ervan de aan wezigheid van dertig technici naast een vaste onderhoudsdienst. Honderd tot hon derdtien van deze stations zouden over de waarvan een leek zich moeilijk een voor- weer achter de rug is moet ik als stelling kan maken, wordt uitsluitend en voornaamste conclusie toch wel alleen door studenten zonder de hulp van vakmensen verricht. Naast een voorop Stellen, dat Ik geen moment hoofdbureau op het Rapenburg in Leiden, Spijt van mijn avontuur heb qehad beeft bet Nederlands Bureau voor Buiten- ten", en van dat motto wenst men geen y landse Studentenbei rekkingen de N.B.B.S. voetbreed af te wijken. De hele onderne- die de algemene leiding voerde op de ook een eigen kantoor in New York dat, ming zou een nog veel reusachtiger om- ..Grote Beer", dat hij een bijzonder aan- vijf continenten verdièld"moeten wórden" GOED, TOEGEGEVEN: die Leidse stu- voor de tijdsduur van een jaar, ook door vang kunnen aannemen, indien het werk lokkelijke aanbieding van een der groot- plus twintig op de grote eilanden en veer denten bleken de kunst en de techniek van een student wordt geleid, die reclame voor louter commercieel werd opgevat en ont- ste reisbureaus van Europa om in per- tig op kleinere, in totaal dus honderdzes- het organiseren op massale schaal niet de reizen op alle Amerikaanse universi- wikkeld. Want organisatorisch is het na- manente dienst te treden, onlangs had af- tig tot honderdzeventig stations. De gemid- allemaal steeds met hetzelfde meester- teiten maakt en, lange maanden tevoren, tuurlijk toch een groot bezwaar, dat alle geslagen. Maar mijn goede vriend Emile delde afstand tussen de stations zou va- schap te beheersen, er zat natuurlijk ook boekingen voor passages noteert. In het posten en functies in dit enorme organis- spreidde als reisleider dan ook een aan- riëren van 1620 tot 1760 kilometer, maar wel eens een kinkje in een kabel Voor mij hoofdkwartier te Leiden worden echter al me nooit langer dan een jaar door dezelf- tal kwaliteiten van psychologisch inzicht, deze afstand zou moeten worden verkort persoonlijk zelfs direct al in het begin. Ik de grote lijnen voor dit studententoerisme de student worden bezet en vervuld. Gedu- tact, energie, intelligentie en vooral humor tot 1040 kilometer in gebieden waar aard- had een oproep voor het vertrek van de uitgestippeld. rende dat jaar laat zo'n student zijn studie- ten toon, waardoor hij voor dit werk ook bevingen frequent voorkomen' De contro- boot in Rotterdam gekregen, en toen ik Uit Leiden worden met regering en boeken dan meestal maar even rusten om wel in de wieg lijkt te zijn gelegd. Natuur- lestations zouden als volgt verdeeld kun- daar, een half uur voor de afvaart, op de Holland-Amerika Lijn alle financiële pro- zich uitsluitend aan zo'n taak van reisor- lijk wordt zo'n student maar niet lukraak nen worden: 24 in Noord-Amerika 16 in kade verscheen, bleek het schip zijn ver- blemen besproken en in Leiden komen ganisator te kunnen wijden, die dan ook zo'n leidende en zeldzaam verantwoorde- Zuid-Amerikaó 6 in Europa 37 in' Azië 7 treksein juist in de haven van.. Amster- ook alle overige draden van deze wereld- inderdaad wel al zijn tijd en belangstel- lijke functie toevertrouwd. Ze moeten in Australië, 16 in Afrika 4 'in het zuidpool dam uit te loeien. Tijdens de dodenrit tus- wijd vertakte activiteiten te zamen. Want ling opslorpt. Bovendien handhaaft het eerst, op minder belangrijke posten in de gebied en zestig stations op de diverse sen Rotterdam en Amsterdam zijn toen de bootreizen van en naar Amerika mo- N.B.B.S. zelf om principiële redenen studentenmaatschappij, bewijzen van ge- eilanden. Dan zouden er no« grote stukken die morgen wel een paar minder minza- gen dan al de grondslag vormen van dit krachtig dit rouleringssysteem. Men schiktheid hebben geleverd. Ei voltrekt oceaan niet door de apparatuur worden me woorden over die studenten-reisma- internationale studententoerisme, de Lei- wenst er terecht vooral geen beroep van zich een natuurlijk selectieproces, dat op bestreken maar daartoe zou ongeveer een nagers gevallen, en ons afscheid van ver- denaars houden zich ook nog met ver- te maken. Soms echter weten studenten zichzelf al heel interessant is en waardoor dozijn waarnemingsschenen nermanent in u'an,on scheidene andere reistaken en -takken be- zicb °P deze gebieden, die helemaal nieuw de juiste man meestal inderdaad op de de vaart moeten zijn zig. Het N.B.B.S. organiseert ook reizen v°or hen zijn, terstond al zo sterk te on- juiste plaats terecht komt. Er worden over land en door de lucht in Europa, derscheiden, dat de verleiding wel eens door het N.B.B.S. enorme prestaties ver- wanten en kennissen voltrok zich zo ook wat overhaast en nerveus.En op het schip zélf is er natuurlijk ook nog wel eens hier en daar wat mis gegaan. Maar al die 'geringe) schoonheidsfoutjes vallen toch wel volledig in hel niet in deze grandioze onderneming, waarvoor men zijn petje al- chartert vliegtuigen, huurt en verhuurt groot wordt de studie nu maar verder auto's en bussen voor Europese trips, die voor goed te laten rusten, soms ettelijke weken Huren, en exploiteert in de zomermaanden zelfs eigen studen- ZO VERTELDE MIJ de 23-jarige stu- leen maar diep kan afnemen. Want het is tenhotels in Barcelona, Amsterdam, aan de dent in de medicijnen Emile Nieuwendijk, richt, waarvan wij op deze reis getuige zijn geweest en waarover we in een vol gend artikel nog wat naders willen ver tellen. Frank Onnen De rekening van dit alles zal voor de vol- kerenfamilie niet gering zijn maar wie zou haar weigeren te betalen, wanneer op deze kosten de wereld bevrijd wordt van de angst voor de Bom?

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 12