Lichtweerzeilers ook op de tweede dag sterk in het voordeel Pas na lang speuren kon men de indeling voor titelstrijd maken Hoofdklasse bepleit om tot een spelpeilverhoging te komen Bert Sitters vestigde een nieuw record op 200 m. vlinderslag Jubileummeeting van Vooruit in Alkmaar van grote allure Zwembad in Appelscha bleek zeer snel ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 15 Schur blijft leiden in de Ronde van Oost-Ouitsland Congres van UCI duurde niet langer dan een uur Rapport wegsport wordt in Zürich behandeld Nederland toch naar het vier landentoernooi Didi naar Real Madrid Pool Branicki verstevigde zijn toppositie JAARVERSLAG VAN HOCKEYBOND HPC-reserves verloren DE HOLLANDWEEK II ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN BEGONNEN Pakistaanse trainer voor Nederlandse hockeyploeg Italiaanse hockeyploeg naar Nederland Grote belangstelling voor marathon in Enschede Paul Elvstroem won de Finn Goldcup Het was een haast belachelijke toestand. Toen vrijdagmiddag om vier uur dc wed- strijdcommissarisscn van de U.C.I. zich rond dc tafel zetten om de series in te delen kwamen zij tot de ontstellende con clusie, dat tal van landen ondermeer van Polen en Rusland de definitieve deelnemerslijsten nog niet binnen waren- En dat terwijl nog 's morgens op het con gres, waar de Russen en Polen aanwezig Wielrennen waren, medegedeeld was, dat onmiddellijk na afloop van de bijeenkomst de defini tieve lijsten ingeleverd moesten worden. Het reglement van de U.C.I. kent echter geen uiterste termijn en dus moesten de wedstrijdcommissarissen zelf maar pro beren de lijst te completeren. Er werden koeriers naar het Olympisch stadion ge stuurd om daar uit te vissen, wie voor de betreffende landen zouden uitkomen. Ook in de hotels van de deelnemers werd ijverig gespeurd en vier uur nadat men had moeten beginnen was men eindelijk zover, dat de indeling kon worden gemaakt. De volgende series werden vastgesteld: Sprint amateurs: Eerste rit.: Gasparella (It.), Ricskey (Hong.), Cerny (Tsj.slow.) en De Graaf (Ned.). Tweede rit: Gaiardonl (It.), Herron (Ierl.) Le- vandowski (Oost-Dld.) en Zajac (Polen). Derde rit: Kaslowski (West-Dld.), Miklusica (Tsj.slow.), Leonov (Rusl.) en Smith (Ierl.). Vierde rit: Coster (Austr.), Grundman (Polen), Rechsteiner (Zwits.) en Bianchetto (It.). Vijfde rit: Melby (Den.), Perry (Austr.), Peter (Oost-Dld.) en Surrugue (Frankr.). Zesde rit: Gruchet (Frankr.Meier (Zwits.), Govaerts (Belg.) en Johanssen (Den.). Zevende rit: Barton (Eng.), Sterck (Belg.), Staeber (Oost-Dld.) en McKay (Ierl.). Achtste rit: Binch (Eng.), Vrgachkine (Rusl.), Jensen (Den.) en Paul (Ned.). Negende rit: Vassiliev (Rusl.), Gerritsen (Ned.). Pellegrina (Frankr.) en Lelangue (Belg.). De winnaar van elke rit komt direct in de achtste finale. De overigen gaan naar de her kansingen. Sprint profs: Eerste rit: Rousseau (Frankr.) en Lykke Palle Jensen (Den.). Tweede rit: Maspes (It.) en Gillen (Lux.). Derde rit: Gaignard (Frankr.), Takeno (Jap.) er. Hijzelendoorn (Ned.). Vierde rit: Sacchi (It.), Bellenger (Frankr.) en Schotman (Ned.). Vijfde rit: Derksen (Ned.), Yoshida (Jap.) en Suter (Zwits.). Zesde serie: Debakker (Belg.), Von Buren (Zwits.) en Hirabayashi (Jap.). Zevende rit: Potzernheim (Did.), Pesenti (It.) en Marchant (Austr.). Achtste rit: Plattner (Zwits.), Tressider (Austr.) en Ziegler (Did.). De eerste van elke rit gaat direct over naar de achtste finale. De overigen komen in de herkan singen. Professional stayers: Eerste rit: Bucher (Zwits.), Pizzali (It.), Jacobi (Did.). Koch (Ned.), Verschueren (Belg.), Wagt- mans (Ned.i, Gomila (Spanje), Varnajo (Frankr.), Webb (Aust.) en Godeau (Frankr.). Tweede rit: Timoner (Spanje) Depaepe (Belg.), Wierstra (Ned.), Holz (Did.) Marsell (Did.), Bou- vard (Frankr.), Meier (Zwits.), Von Buren (Zwits.), Simic (Oost) en Ernst (Ver. Stat.). Van elke serie komen de eerste drie direct in de finale. De overigen rijden dinsdagavond 11 augustus in twee herkansingsritten. waaruit de resterende vier finalisten te voorschijn komen. Uit elke herkansingsrit gaan dus de eerste twee naar de finale. Amateur stayers: Eerste rit: Meister (Oost-Dld.), Buis (Ned.), Schindler (Oost-Dld.), Uytterhoeven (Belg.). De- coninck (Frankr.), Honl (It.), Kanya (Hong.) en Venclovsky (Tsj.slow.). Tweede rit: Van Houwelingen (Ned.), Wahl (Oost-Dld.), Van der Meulen (Ned.). Decoster (Belg.), Vandenbergh (Belg.), Delillo (It.), Men- schy (Tsj.slow.) en Smirnov (Rusl.). De eerste vier van elke serie gaan over naai de finale. De overigen rijden één herkansing, waaruit de eerste twee naar de finale gaan. Achtervolging amateurs: Paring voor de eliminatieritten, waaruit de acht snelsten in de kwartfinale komen. 1. Sheil (Eng.) Buis (Ned.). 2. Gambrill (Eng.)—Testa (It.). 3. Maurer (Zwits.) Perry (Austr.). 4. Delattre (Frankr.)Flohimont (Belg.). 5. Jagher (Oost-Dld.)—Nyman (Finl.). 6. El Gourch (Marokko)Valotto (It.). Bernhard Eckstein heeft de achtste etappe van de Ronde van Oost-Duitsland gewonnen. De Oostduitse renner had voor de 130 km. van Cottbus naar Frankfort aan de Oder 3 uur 13 min. 17 sec. nodig. In de sprint versloeg hij onder meer zijn land genoot Günther Lörke en de Nederlander Balvert, die respectievelijk tweede en der de werden. De uitslag van deze achtste etappe was: 1. Eckstein (O. Did) de 130 km. in 3.13.17 (met bonificatie 3.12.17); 2. Lörke (O. Did) z. t. (met bonificatie 3.12.47); 3. Balvert (Nederland) z. t. (met bonificatie 3.13.17). De Nederlander Van Straaten werd 20ste. Gustav Adolf Schur heeft de leiding in het algemene klassement behouden. Zijn voorsprong op nummer twee, de Neder lander Zilverberg, bedraagt bijna 10 min. Na de achtste etappe luidt het algemene klassement: 1. Schur (O. Did) 31.47.43; 2. Zilverberg (Nederland) 31.57.26; 23. Bal vert (Nederland) 32.13.18; 24. Jansen (Ne derland) 32.13.26; 27. Van Straaten (Neder land) 32.14.24. Het algemene ploegenklassement ziet er thans als volgt uit: 1. Oost-Duitsland 95.57.50; 2. België 96.13.54; 5. Nederland 96.24.10. 7. Kohier (Oost-Dld.)—Bicskey (Hong.). 8. Eidouks (Rusl.)—Deloot' (Belg.). 9. Altig (Wesl-Dld.)Honkanen (Finl.). 10. Cerny (Tsj.slow.)—Kirk (Ierl.). 11. Giron Mendoza (Guatemala;.—Nedelec (Fr.). 12. Contreras Argenl. Gieseler (West-Dld,). 13. Trepp (Zwits. I- Baunsoe (Den.). 14. Vid Stein (Dcn.)-Mata Lara (Mex.). 15. Van der Lans (Nea.)Duchon (Tsj.slow.). 16. Moskvine (Rusl.). De achtervolging der professionals is nog niet ingedeeld. Dit onderdeel wordt pas dinsdagavond gereden. Het congres van de U.C I., dat vrijdag in Krasnapolsky in Amsterdam werd gehou den, heeft slechts een uur geduurd. Na toespraken van mr. A. H. C. Gieben, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, Adriano Rodoni, president van de U.C.I. en dr. P. van Dijk, voorzitter van de K.N.W.U., werd dc agenda in snel tempo afgewerkt. In zijn jaarverslag las secretaris-gene raal René Chesal ook het door de statuten en reglementscommissie opgestelde rapport over de veranderingen in de wegsport voor. Het schijnt inmiddels de bedoeling te zijn dit rapport toch voor te leggen aan het kalendercongres te Zürich in november van dit jaar. ,.De organisatoren weten nu wat hen te wachten staat en hebben vol doende tijd om zich vóór Zürich te oe- raden", aldus dr. Van Dijk. Het rapport van de technische commis sie inzake de wereldkampioenschappen in 1960 in Oost-Duitsland werd zonder meer aanvaard. De technische, commissie hocj. zichakkoord verklaard met dè wiefer-» banen in Leipzig en Karl Marxstadt en de „Sachsenring" als parkoers voor de wereldkampioenschappen op de weg. Voorts werden de commissarissen voor de wereldkampioenschappen in Amster dam en Zandvoort. benoemd. Voor de weg- kampioenschappen zijn dit bij de amateurs de heren Koot (Nederland), Denzer (West- Duitsland) en Wolf (Zwitserland) en bij de professionals de heren Bribosia (België), Monceau (Frankrijk) en Rolle (Italië). De commissarissen voor de baan zijn: Chadelle (Frankrijk), Fava (Italië) en Van Gooien (België). Scheidsrechter bij de stayers is de Fransman M. Paillard, die bijgestaan zal worden door zijn landgenoot M. Linart. Aankomstcommissaris is de Belg M. Wouters. Een verzoek van de president van de wielerbond van India, de heer Sorab Bhoot, om de wedstrijdreglementen van de U.C I. behalve in het Frans ook in het Engels te laten drukken (meer dan 20 aangesloten federaties zijn Engels sprekend, zo zei hij) zal in overweging worden genomen. Hij kreeg ook de „formele" toestemming om ;n januari 1960 in New Delhi de Aziatische wielerkampioenschappen te organiseren. Honkbal Geheel onverwacht heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Honk- balbond toch nog de invitatie van Italië om deel te nemen aan een internationaal vierlandentoernooi in Triest aanvaard. Nu dit jaar geen Europess kampioenschap wordt verspeeld, is Italië op de gedachte gekomen een toernooi te organiseren tus sen de vier sterkste Europese landen. Hoe wel Nederland aanvankelijk wegens de hoge kosten voor deelneming had bedankt, heeft het KNIIB-bestuur thans toch beslo ten aan dit toernooi, dat op 29 en 30 augus tus in Triëst wordt verspeeld, deel te ne men. Voornamelijk heeft men hiertoe beslo ten, omdat, men dit een prachtige voorbe reiding vindt voor de strijd om de Europe se titel, die volgend jaar in Spanje wordt gehouden. In Triëst zullen van de partij zijn Italië, Spanje, Nederland en Duits land. Zoals bekend komt Italië op 22 en 23 aug. eerst nog een tweetal wedstrijden hier in ons land spelen. Voetbal Real Madrid en de Braziliaanse club Botafogo zijn het eens geworden over het transferbedrag van de Braziliaan-interna tional Didi, dat 320.000 gulden bedraagt. Vanavond zal Didi het contract tekenen, dat hem met ingang van het nieuwe sei zoen voor twee jaar aan Real Madrid verbindt. De twee clubs zijn verder overeengeko men een wedstrijd tegen elkaar te spelen in Marecana of Chamartin, waarvan de recette ten goede komt aan Botofogo, maar in mindering wordt gebracht op de door Real Madrid te betalen som. Bedrijvigheid in het Stadion. Terwijl de renners hun oefenrondjes draaien wordt hard gewerkt door technici van de Radio Unie die de verslaggevers tafel in gereedheid brengen, vanwaar de komende dagen vertegenwoordigers uit zestien landen hun visie op de wedstrijden kunnen geven. Sport in het kort ATLETIEK De Amerikaanse sprinter Ray Norton won vrijdag tijdens interna tionale wedstrijden in Malmö de 100 meter in 10.2 sec. Reeds eerder dit jaar verwe zenlijkte hij een tijd van 10.1 sec. De 110 meter horden werd een overwinning voor Razik (Pakistan) in 14.1 sec. ATLETIEK. Tijdens internationale atletiekwedstrijden in Stockholm leverde de Zweed Birger Asplund een zeer goede prestatie door bij het kogelslingeren de respectabele afstand van 65.97 meter te be reiken. In Europa staat hij dit jaar achter de Rus Rudenkov (66.76 meter) op de tweede plaats. ATLETIEK. De Franse herenatletiek- ploeg heeft tegen Noorwegen voor een klinkende overwinning gezorgd. Met 120 tegen 89 punten toonden de Fransen zich superieur. Op de tweede dag kwamen de Noren tot drie overwinningen, terwijl Frankrijk zesmaal zegevierde. Schaken Het ziet er naar uit dat dc Pool Branicki, die sedert het Hoogoven-schaaktoernooi in ons land vertoeft, de titel van open schaak kampioen van Nederland op zijn naam zal brengen. De zesde ronde bracht hem een heel stuk in dc goede richting. Zoals bekend gaf Cortlever zijn partij uit de vijfde ronde tegen hem op. In de zesde ronde, die vrijdag werd gespeeld, vochten de leiders Branicki en Langeweg lange tijd een moeilijk middenspel met lichte stukken uit. Ons inziens had Branicki de betere stel ling, doch een winstmethode scheen niet direct voorhanden. Tegen het verstrijken van de speeltijd maakte Langeweg echter een vermoeidheidsfout, die een stuk kostte. Hij liet de winst aan zijn tegenstander. Cortlever had het tegen Jansen, die de witte stukken voerde, niet gemakkelijk. In de opening bereikte hij weinig, hij stond er zelfs minder goed voor dan Jansen. Na da- merui'l kwam hij stapje voor stapje verder. De afgebroken stelling is gunstig, maar het zal nog wel veel tijd vorderen en misschien heeft hij enig geluk er bij nodig om het duel te winnen. De uitslagen van de vrijdag gespeelde partijen uit de zesde ronde van het toernooi om het open schaakkampioenschap van Nederland luiden: Branicki—Langeweg 1-0; Jansen—Cortlever af- gebr.; SandersBredewout afgebr.; Verholst— Van der Tol remise; Van DonkMulder 1—0; Vink—Scheffer remise. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de zesde ronde luidden: Sanders—Bredewout 1—0; CortleverJansen 1—0. De stand na de zesde ronde ziet er als volgt uit: 1. Branicki 5 pnt.: 2. Cortlever 4'A pnt.; 3. Langeweg 4 pnt.: 4. Sanders 3'i pnt.; 5. 6. en 7. Van Donk, Jansen en Verholt 3 pnt.; 8. en 9. Bredewout en Van der Tol 2<{- pnt.: 10. Mulder 2 pnt.; 11. en 12. Scheffer en Vink VA pnt. De waterpolocompetitie In de strijd om de tweede plaats in de reserve tweede klasse heren waterpolo heeft HPC 2 verloren van Neptunus 4 uit Amersfoort. HPC moet nu met de reserves van Haarlem en van De Vest uitmaken wie er volgend jaar nog in de reserve tweede klasse zal blijven spelen. Dinsdag is in Stoop's Bad in Overveen (half acht) de wedstrijd Haarlem 2—HPC 2 vastgesteld; woensdagavond wordt in Naarden gespeeld De VestHaarlem 2 en wordt donderdag avond in de Zwemvijver „Groenendaal" in Heemstede de wedstrijd HPC 2De Vest 2 gespeeld. Ook de tweede dag van de Holland week II was ideaal voor de super lichtweerzei lers. Zelfs moesten de starts enkele ma len worden uitgesteld. En toer eindelijk werd gestart dreven de jachten op een nauwelijks waarneembaar zuchtje wind het eerste kruisrak in. De vaart naar het eerste merkteken nam weer zeer lange tijd in beslag. De zeilers in de Pampus- klasse hadden er zelfs meer dan twee uur voor nodig. Een van de verrassingen van deze twee de dag was, dat Vanguard, gestuurd door Zeilen de bekende Friese zeiler Fokke Jansma, we derom bij de Draken won voor sterke zei lers als W. P. van Duyl, Jan Bier en Cor Groot. Niet zo verrassend was het dat de bei de Italianen Capio en Porta de eerste en tweede plaats voor zich opeisten in de Flying Dutchman-klasse. Deze „lichtweer- specialisten" zeilden in deze algemene drijfpartij opnieuw bijzonder subtiel, wat kennelijk zijn oorzaak vindt in de omstan digheid dat zij daarin een veel grotere ervaring hebben dan de Nederlanders, die meestal onder andere omstandigheden moeten zeilen. In de Pampus-klasse won J B. Reeder de race. Met. O. P. Besseling. die vrijdag tweede werd, staat hij er in het totaalklas sement goed voor. De Amsterdammer Jacq. Huurman jr. vormt bij de Finnjollen een klasse apart. Hij dreef ook nu weer aanzienlijk harder dan zijn concurrenten. Zijn „Fel Finn" ging slechts kort na de F.D.-zeilers door de finishlijn ondanks het feit dat de „Vlie gende Hollanders" een half uur voor de Finnjollen waren gestart. Internationale Flying Dutchmanklasse: 1. Alde- baran II. stuurman Capio (It.); 2. Vira, Porta r(It-); 3. Fenris, Joop Helder (N.N.W.B.); 4. Favo- nius. Jaap Helder (N.N.W.B.); 5. N.N., J. Bol (W.V. Aalsmeer). Internationale Draken-klasse: 1. Vanguard, Fokke Jansma/A. Warners (K.N.Z.R.V.): 2. Trin- tel II, W. P. van Duyl (K.N.Z.R.V.): 3. Joy II, G P. Nijbakker (K.N.Z.R.V.); 4. Vagans Semper IC, C. Groot (W.V. Aalsmeer). Pampusklasse: 1. Hinde, J. B. Reeder (K.W.V. Loosdrecht); 2. Tobbedanser, G. Timmer (De Kaag); 3. Furie, Sijtema (K.W.V. Loosdrecht); 4. Stormvogel, Chr. Saur (Het Witte Huis); 5. Stijf kop, G. J. Moes jr. (Nieuwe Meer). Internationale Finjolienklasse: 1. Fel Finn, J. J. Huurman jr. (W.V. Amsterdam); 2. Spurt. D. Wayboer (De Onderlinge); 3. Planeetje, Bob Maas jr. (K.W.V. Loosdrecht). In zijn laatste jaarverslag, dat de in september scheidende secretaris-penning meester van de Koninklijke Nederland- landsche Hockeybond, jhr. L. J. Quarles van Ufford in „Ilockeysport" van deze week uitbrengt, worden enkele belangrij ke punten aangesneden. De heer Quarles vestigt vooral de aandacht op de achter uitgang van het spelpeil en hij bepleit de instelling van een hoofdklasse. Na allereerst de grote vooruitgang van het hockeyspel in ons land sedert 1925 te 11 ockey hebben gememoreerd een vooruitgang welke volgens hem hoofdzakelijk te dan ken is aan de invoering van de interna tionale spelregels wijst de heer Quar les in zijn jaarverslag op de grote proble men, welke de meeste verenigingen heb ben met de terreinen. Goede terreinen immers zijn voor elke vereniging van enorm belang, omdat men de jeugd slechts dan op de juiste wijze de beginselen van het hockeyspel kan bij brengen, indien met de beschikking heeft over een voldoend aantal veld?n van een zodanige kwaliteit dat de jeugd er de be ginselen van het spel inderdaad op kan leren. Met de kwaliteit ervan is het in ons land in menig opzicht slecht gesteld, aldus de heer Quarles. De elftallen die zich in het afgelopen seizoen aan de top in de competi ties bevonden, spelen op goede velden: SCHC, DKS, EMHC, Venlo, Be Fair en Laren. Wil men het spelpeil van de andere ver enigingen opvoeren, dan zal men de vel den dienen te verbeteren. Erkent men dit niet, dan zal men achterblijven bij de al gemene spelverbetering in het buitenland en dan zal het Nederlands elftal, mede onder andere door deze oorzaak van ach teruitgang of stilstand van het spelpeil in vergelijking met. het buitenland, op het tweede plan en na verloop van tijd wel licht nog lager komen De heer Quarles acht het behalen van successen door het Nederlands elftal van veel belang omdat zij een stimulerende invloed hebben en nieuwe beoefenaars aantrekken. De goede spelers hebben nog steeds vol doende techniek, maar de kunst van het gebruik maken van die techniek is niet meer zodanig, dat hieruit doelpunten re sulteren. Naar de mening van jhr. Quar les wordt er tegenwoordig te gehaast en te slordig gespeeld. Er zal meer moeten worden geoefend op goede velden en on der deskundige leiding teneinde een bete re balcontrole te verkrijgen. Hiertoe in staat gesteld door subsidie van het N.O.C., zijn er pogingen aangewend wederom een trainer uit India te engage ren voor de duur van de verdere training tot de Olympische Spelen van 1960. Naai de mening van de scheidende secretaris had die tr,ainer, veeds in het voorjgar vgn 1959 in. Nederland aanwezig moeten zijn. Pas deze maand is men erin geslaagd een trainer uit Pakistan te engageren. Volgens jhr. Quarles is er ook sprake van een achteruitgang bij wedstrijden, welke voor de eerste klasse competities worden gespeeld. Men wil deze achteruit gang in het westen toeschrijven aan het te kleine aantal elftallen (acht) in de com petitie en mede aan de automatische de gradatie. Oplossing De heer Quarles deelt deze mening niet. Volgens hem is er maar één oplossing om Het prachtig gelegen natuurbad van Appelscha is dit weekeinde het trefpunt van de Nederlandse zwemelite. In dit Frie se plaatsje op de snijding van de provin ciegrenzen van Groningen, Friesland en Drente, begon vrijdag namelijk voor een kleine 1000 toeschouwers dc strijd om de nationale zwemkampioenschappen. En het was een goed begin ook want reeds op de eerste avond, die bestemd was voor de series van enkele nummers, viel er een Nederlands record te noteren. Bert Sit ters van 't Y startte op de 200 meter vlin derslag met zulk een geweld dat hij op de baan bij de tribunes ruim vijf seconden uitliep op zijn eeuwige concurrent Char les Ritton. Toen hij aantikte bleef het even stil op het jury-platform, de baanwaar- nemer had 2 min. 37.1 sec. genoteerd. Maar toen kwamen de briefjes van de drie tijdwaarnemers binnen: 2.36.8. 2.36.9, De jubileummeeting, die de Paarden sportvereniging „Vooruit" zondagmiddag ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan in het sportpark in Alkmaar houdt, is er één van grote allure en is zo vol variatie, dat iedere liefhebber volkomen tevreden kan zijn. Lange afstandskoersen, amatrice- en monté-draverijen wisselen elkaar af. Bovendien is er nog een voor ons land unieke pony-show. Hoogtepunt van deze show zal ongetwijfeld zijn de draverij voor de Shetlanders, gereden door kinderen van 8 tot 12 jaar, die hiervoor al enige weken hebben geoefend. Voor de groten gaat de meeste aandacht uit naar de 3000 m lange Tour de Force- prijs, welke met 16 paarden zeer sterk be zet is. De sterke en snelle Uranie maakt Koersen in Alkmaar hierin haar rentree, doch zal het tegen de in grootse vorm lopende Vlekloos Hanover niet kunnen bolwerken. Desondanks staat zijn zege niet vast, want in dit volkomen open nummer staan Urania, Simone en Tuciel d'Or met tenminste zulke goede winkansen. De eveneens zo rijkelijk gedoteerde Grote Jubileumprijs brengt de Ameri kaanse hengst Curlew voor de tweede keer aan de start. Hij liet een goede indruk achter en daar hij thans zeer gunstig staat geplaatst, ligt de overwinning binnen zijn bereik. De Zweed Enterprise en Typhoon zijn tegenstanders van kaliber en zullen het hem niet gemakkelijk maken. In de amatrice-draverij gaat de voor keur naar Son ja Zora, die dank zij haar ervaren rijdster, mejuffrouw Wagenaar, O Lapize K en Oehoe S een nederlaag kan bezorgen. Nu Yesty Hanover op eigen baan kan lopen, kan deze veelbelovende 2-jarige zijn eerste zege behalen, tenzij er onder de vele debutanten nog weer betere paar den schuilen. Outsiders zijn Yellowthroat S en Ykosa. X Hanover kan zijn falen in de Derby weer goed maken door de W. Mooy-prijs te winnen van Xylon S en de zeer goede X Pluto. Outsider is de grote Wita Pluto. Nottelman, die langzamerhand weer in vorm komt, is in de T. de Graaf-prijs de aangewezen favoriet met Vulture S, zij het onder ernstige concurrentie van Vicaline en Vaandrig. In de A. Blom-prijs kan waarschijnlijk wederom een plaatselijke favoriet S.O.S. als de winnaar worden begroet. Stal Geersen is hierin met Sir Spencer echter zeer sterk vertegenwoordigd, zodat de po sitie in de koers doorslaggevend zal zijn. Tector en Tabor Harvester zullen op de plaatsen kunnen eindigen. De vergane glorie van Brin d'Amour IV heeft gemaakt, dat hij in de monté-draverij door de „han dicappers" zeer mild is behandeld. Mocht hij nog iets laten zien van zijn vroegere klasse, dan zullen Norton Williams, Qui Saint en Sador B hem niet kunnen in halen. Het openingsnummer zal Xanno Hanover wel voor zijn rekening nemen; vóór de keuze Oosting en Walnut Erebus. Zwe mm en EN 2.37,1 en dat betekende een Nederlands record voor Bert Sitters in de tijd van 2 min. 36,9 sec., precies 0,1 sec onder de door de KNZB gestelde limiet van 1.37.0. En zo kon de speaker bekendmaken dat de wens van burgemeeser Bontekoe in vervulling was gegaan. Deze had namelijk in zijn toespraakje, waarin hij wees op het feit dat Oosterwolde, een plaats met ruim 2000 schoolgaande kinderen, nog niet over een zwembad beschikte, ietwat voor barig over wereld- Europese en Neder landse records gesproken. Voorbarig ja, zo leek het., want velen waren pessimis tisch gestemd omtrent dit donkergroene water, dat door een houten loopbrug van het overige deel wordt gescheiden. Maar de prestatie van Sitters maakte aan alle twijfel een eind. Dit bad is snel en wan neer alles gaat zo als wordt verwacht vallen er zeker nog enkele records. Dat bleek trouwens ook wel uit de uit slag van de 100 meter vlinderslag waar Tineke Lagerberg voor het eerst sinds lan ge tijd tot een prestatie van groot for maat kwam (1.11.8). Maar nog meer uit de tijd van Jopie Troost, die de tweede serie won in 1.13,4 en zich daardoor na Tineke Lagerberg en Atie Voorbij als derde klasseerde voor de finale. Ook de overigen op dit nummer kwamen tot een goede prestatie. De uitslagen van diegenen die zich voor de finales klasseerden luiden: 400 meter vrije slag heren: Verburgt (PSV) 4.44,9, Sikma (Nereus) 4.53,4, De Jong (LZO) 4.54,3, Hermsea (Robben) 4.57,4, De Witte (AZC) 4.58,9. Bultman ('t Gooi) 5.00,2. 200 meter vlinderslag heren: Sitters ('t Y) 2.36,9 (nieuw Ned. ree.), Ritton (DJK) tot verbetering van het spelpeil in de com petitie te komen en dat is de invoering van een hoofdklasse. In die hoofdklasse zouden dan de tien of twaalf beste clubs in den lande bijeen moeten worden ge bracht. Een hoofdafdeling van tien elftal len geeft een totaal van 18 wedstrijden, terwijl de wedstrijden voor het landskam pioenschap dan zouden vervallen. Gezien de sterkte der elftallen in de di verse districten ziet de heer Quarles als een billijke verdeling van de beschikbare tien plaatsen de volgende formule: west 5, zuid 3, oost 2. Het noorden laat hij er bui ten, omdat in de jaarlijks weerkerende kampioenscompetitie de noordelijke ver tegenwoordiger steeds met nul punten is geëindigd. Uit het jaarverslag blijkt voorts dat de K.N.H.B. op het ogenblik 164 aangesloten verenigingen telt met in totaal 27.188 le den. In het vorige seizoen waren dat er 25.124. Het financieel verslag laat eveneens een gunstig geluid horen. De gewone exploita tierekening heeft een batig saldo van 1 6.665.05, terwijl het dames-wereldtoer- nooi een verheugend batig saldo van 10.926.64 opleverde. Blijkens de balans bedraagt het kapitaal van de bond op het ogenblik 20.809,21, terwijl daarnaast nog een bijdrage van 5.000.— is gereserveerd voor het dames-wereldtoernooi in 1963 en eenzelfde bedrag voor internationale wed strijden, alsmede een bedrag van 6.365.— voor het trainingsfonds Rome 1960. Wanneer de in een vergevorderde sta dium verkerende onderhandelingen tot n goed einde komen, zal de Koninklijke Nederlandse Hockeybond nog deze maand de beschikking krijgen over een nieuwe buitenlandse trainer. Het is de heer Nabir Ahmad Kalat uit Pakistan. De heer Kalat is 37 jaar en nog actief hockeyer. Hij komt uit voor het provin ciaal elftal van Delhi en is coach van het hockeyteam uit Karachi. Verwacht wordt dat Nabir Ahmad Kalat tijdig in ons land aanwezig zal zijn om de eerste training van de Nederlandse hockeyploeg, die <-p 26 augustus in Amsterdam begint mee te maken. De Italiaanse hockeyploeg, die zich voor bereidt voor de Olympische Spelen van 1960 in Rome, zal begin september een oriëntatiebezoek aan ons land brengen. Onder leiding van Rex Norris, die enige jaren terug ook de Nederlandse hockeyers heeft getraind, arriveert de ploeg op 4 september in Eindhoven, waar op zaterdag en zondag daaraan volgend zal worden deelgenomen aan het Den Bosch-toernooi. Nadat öp 7 september tegen 's-Hertogen- bosch is gespeeld, zal men woensdagavond 9 september in het Wagenaarstadion in Amstelveen de strijd aanbinden tegen een Nederlandse combinatie. De 10de septem ber is gereserveerd voor een wedstrijd in Bilthoven tegen landskampioen SCHC. De toernee zal worden besloten met twee wedstrijden op 12 en 13 september als in Enschede de Twentse hockeydag wordt gehouden. Atletiek I De belangstelling van de Nederlandse en buitenlandse lange-afstandlopers voor de internationale marathon, die zaterdag 15 augustus in Enschede wordt gehouden en tevens voor onze landgenoten telt als Nederlands kampioenschap, is bijzonder groot. Tot nu toe hebben reeds 47 Neder landers ingeschreven o.m. Piet Bleeker (Lycurgus, Zaandam), Jan Frederiks (Daventria -Deventer), Jacques Smits (AVV -Alphen aan de Rijn) en Piet van Hoorn (Avond -Heerlen). Ook Fons Veldhuizen, die verleden week op zo'n verrassende wijze het 25 km. kampioenschap van Nederland won, zal aan de start verschijnen. In Enschede wordt tevens een 20-tal buitenlanders ver wacht, ondermeer de Engelsen Arther Keily en Peter Pawson en de Zwitser Walter Suter. Favoriet voor deze mara thon is ongetwijfeld de Tsjech Pavel Kan- torek. De organisatoren zijn nog met enige Europese atletiekbonden, o.a. met België en Oostenrijk, in onderhandeling, zodat in totaal ongeveer 70 marathonlopers zullen deelnemen. Paul Elvstroem heeft opnieuw geen twij fel laten bestaan over de vraag wie 's we relds beste Finn-zeiler is. Vrijdag bracht de Olympische kampioen van 1956 in de wedstrijden om de Finn Goldcup bij Ko penhagen de vijfde race op zijn naam en werd tweede in de vierde wedstrijd. De Deen is hierdoor zal zeker van zijn eerste plaats in het eindklassement. Hij vergaarde in totaal 11.977 punten, een aan tal dat geen van de andere zeilers nog kan bereiken. De laatste race, die zondag wordt gezeild is dus nog maar van weinig be lang. 2.42,4, Fega (DJK) 2.47.-, Smaling (RZC) 2.47.3, Ter Poorten (DWR) 2.53,1, De Wit (Zwemlust) 2.58,7. 100 meter vlinderslag dames* Tineke La gerberg (Naarden) 1.11,8, Atie Voorbij (KNZB) 1.13,2, Jopie Troost (HDZ) 1.13.4. Corrie Schimmel (Gooi) 1.15,3. Marianne Heemskerk (Naarden) 1.16,5, Willy Lam- bour (Naarden) 1.17,5. 4 x 100 meter wisselslag estafette heren: LZO 4.43,6, 't Y 4.45,4, ZIAN 4.52,4, HPC 4.56.-, ZAR 4.59,1, DWR 5.03,3 4 x 100 meter wisselslag estafette dames: HDZ 5.06,4, Naarden 5.16,3. De Robben 5.20.4, ZIAN 5.22,6, ADZ 5.28,8, 't Gooi 5.29.-.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15