r J Britten verheugen zich op de koninklijke gezinsuitbreiding Geen studie-uitstel meer voor 40.000 Franse studenten Van dag tot dag Een öoed schot 3 Op de <:Praatótcel Koningin neemt geen openbare functies meer waar Koppensneller kwam niet Kinderbijslag voor koningin Elizabeth Zoekt U iets beters? Verdachte van de moord op pastoor Notebaert bekent Complot tegen Kassein opgerold Eisenhower eind van deze maand in Londen verwacht Amerikaanse president op 2 september naar Parijs Tanganyika verwacht spoedig zelfbestuur Program al uitgestippeld «WW FEESTDAG Restaurant „TER BURG" In vacantietijd ook van Uw scheerzorgen bevrijd irRUÜ ^Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: GREIN J laat-taüa Rebellen in Laos eisen herstel coalitieregering Opperbevel in Algerije vraagt geld en soldaten ■P"" ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 Wanneer (tussen de onvermijdelijke mis lukkingen door) de Amerikanen weer eens een geslaagde satelliet-lancering bekend maken, zoals thans die van de Explorer VI, dan is het méér de arbeidsintensiteit en het vernuft, gecomprimeerd in een klei ne ruimte, die de aandacht trekken, dan het gewicht, dat bij de Russische schoten in de ruimte telkens zo opviel. Het „vlie gend laboratorium", zoals deze kunst maan om zijn uitgebreid instrumentarium al genoemd werd, weegt 65 kilo tegen de derde Spoetnik 1327 kilo. Maar wat opvalt is ten eerste de inge nieuze lasso, welke men hiermee van Cape Canaveral de ruimte in heeft geworpen: de grootste afstand van de aarde bedraagt ruim veertigduizend kilometer. Dat is een afstand, welke weliswaar werd voorbijge streefd door de mislukte Amerikaanse en Russische maanraketten, die als gevolg hiervan tot kunstplaneten werden „bevor derd"; maar nog nooit is een baan om de aarde zó ver uitgerekt. Het apogeum kwam tot nu toe niet verder dan 4600 km. Bijna tweemaal daags begeeft deze Explorer zich zo diep de ruimte in om vervolgens tot een afstand van ruim 250 kilometer van de aarde terug te keren. De zenders kunnen de vele gegevens spuien wanneer men dat op aarde wil, en het gehele in strumentarium functioneert op batterijen die door een gevoelig „schoepenrad" vol zonnecellen gevoed worden. Zo bereiden de Amerikanen zich voor om het volgend jaar Mars en het daaropvolgend jaar Ve nus te bespieden. Afgezien van hun interessante ruimte- biologische proefnemingen en hun Lunik van dit jaar hebben de Russen na de Spoetnik III, die al langer dan een jaar geleden gelanceerd werd, nog niets nieuws in de ruimte doen verschijnen. Waarmee zij ook de wereld zullen verrassen, men kan van de Explorer-reeks zeggen, dat zij een gestadige vooruitgang inhoudt. De „zonnebatterijen" van deze Explorer zijn in principe niet nieuw. Reeds de eerste, anderhalve kilo wegende Amerikaanse Vanguard-satelliet, door Kroesjtsjev wel eens smalend een „sinaasappel" genoemd functioneerde op zonnebatterijen, zodat de zenders niet na een paar weken uitgeput (Van onze correspondent in Parijs) Na zi,jn besprekingen met militaire en administratieve autoriteiten en vertegen woordigers van het economische leven in Algiers heeft de Franse minister-president Debré gisteren bekend laten maken, dat de controle op de richtlijnen volgens wel ke studenten studie-uitstel van militaire dienst wordt gegeven zal worden ver scherpt. Een belangrijk deel der Franse, en speciaal Parijse, studenten zal in het leger worden opgenomen om naar Alge rije te worden gestuurd. Hun aantal wordt op veertigduizend man geschat. In parle mentaire kringen waren er de laatste maanden a) stemmen opgegaan om de regering uit te nodigen een slokje te ste ken voor de al te vrijgevige toekenningen tot studieverlof. Duizenden dienstplichti gen leken zich achter fictieve studieplich ten te verschuilen om voorlopig van de militaire dienst te worden vrijgesteld. Die boemelstudenten, die vaak hun eind examen nog niet eens hadden gedaan en wier aantal binnen het jaar van 75 tot 150.000 zou zijn gestegen, zullen in het vervolg het lot van hun leeftijdgenoten de len en ook hen wacht nu een campagne van tenminste 26 maanden in het leger in Algerije. Deze maatregelen, waarvan de recht vaardigheid moeilijk betwist kan worden, werpen intussen ook wel een nieuw licht op het gebrek aan manschappen, waarmee het Franse opperbevel in Algerije blijk baar nog altijd lijkt te worstelen. De ho ge generaals in Algerije hebben premier Debré opnieuw de noodzaak van grotere kredieten en meer soldaten cnder ogen gebracht. Het is echter een publiek ge heim, dat de minister van Financiën, Pi- (Van onze correspondent in Londen) Het verrassende nieuws dat koningin Elizabeth een baby verwacht is in Londen met vreugde begroet. Hiermede is de ge heimzinnigheid, welke tijdens het konink lijk bezoek aan Canada over haar gezond heidstoestand viel, weggenomen. Er wa ren destijds onmiddellijk geruchten dat de koninklijke familie gezinsuitbreiding verwachtte, maar deze werden tegenge sproken. Er bevond zich een enorme menigte voor de hekken van Buckingham Palace toen de avondedities van de kranten het officiële communiqué hadden aangekon digd, dat kort tevoren door de B.B.C. was verspreid. In deze vakantietijd wemelt het voor het paleis elke dag van nieuws gierigen, die thans voelden dat zij een historisch ogenblik beleefden. In de aankondiging wordt gezegd dat de koningin geen verdere openbare func ties zal waarnemen. Zij moet afzien van de voorgenomen rondreis door West-Afri- ka in het najaar. Zij zegt het te betreu ren dat dit een teleurstelling betekent voor velen in Ghana, Sierra Leone en Gambia. Evenmin zal de koningin, zoals haar plan was, in staat zijn volgende week de Shet land. en Orkney-eilanden in het hoge noor den te bezoeken. De geneesheren die haar na haar terug keer uit Canada hebben onderzocht en haar lijfarts dr. Evans verklaren dat haar toestand goed is. Het derde kind van ko ningin Elizabeth en prins Philip zal in ja nuari of februari worden geboren. Van de zijde van het hof werd gezegd dat de koningin en de prins altijd verlan gend waren meer kinderen te hebben en dat zij zeer gelukkig zijn. Ook in de ko ninklijke huishouding heerst opgetogen heid. Dit zal de eerste geboorte zijn in het ge zin van een regerend Brits staatshoofd se dert honderd jaar. De laatste maal dat een soeverein een baby kreeg was in 1857 toen koningin Victoria het leven schonk aan prinses Beatrice, haar jongste kind. Koningin Elizabeth werd in april 33 jaar. Toen zij 22 was, kreeg zij Charles, de te genwoordige prins van Wales, geboren op 14 november 1948 in Buckingham Palace. Prinses Anne werd op 15 augustus 1950 in Clarence House, de tegenwoordige resi dentie van de koningin moeder en prin ses Margaret, geboren. Donderdag is de koninklijke familie met de nachttrein naar Balmoral Castle, het nay, de koorden van de nationale beurs weer stevig vast en dicht houdt en van be langrijke verhoging der militaire kredie ten, zoals Algiers nu vraagt, niets wil we ten. Pinay heeft onlangs zelfs ontslag ge nomen, toen Debré achter zijn rug om de militairen in Algerije beloften van hogere kredieten had gedaan. Een tweede moei lijkheid is, dat dit jaar de generatie uit de tweede wereldoorlog is bereikt, die veel minder talrijk is. Om die tekorten aan te vullen ziet de regering zich nu genood zaakt strenger op te treden teneinde het aantal uitvallers om studie- of andere re denen zoveel mogelijk te reduceren. Debré heeft zich in Algiers ook bezig gehouden met het probleem van de onder bezette administratie. Er wordt nu overwo gen alle Franse ambtenaren voor een stage van drie jaar naar Algerije te sturen. Voorts zullen er meer Moslims tot de ambtelijke functies worden toegelaten. Vele soldaten doen in Algerije het werk van ambtenaren, een omstandigheid die de militaire paraatheid ook al weer niet ten goede komt. Met. de genoemde maat regelen hoopt de regering nu, zonder de dienstplicht officieel te verlengen of nieu we lichtingen op te roepen, toch enige verbetering in deze situatie te kunnen brengen. Op een ander punt heeft de Franse re geringschef opwekkender inlichtingen ge kregen. Het blijkt dat steeds meer Fran se industriëlen en zakenlieden zich voor Algerije gaan interesseren en sinds janua ri hebben bijna honderd belangrijke on dernemers besloten filialen in dat land te stichten. Premier Debré trekt uit die voor nemens de conclusie dat het Franse zaken leven voor een groot deel zijn vertrouwen in de toekomst van de Algeriinse politiek der regering nu daadwerkelijk heeft uit gesproken. LONDEN (AFP). Na de geboorte van haar derde kind zal koningin Elizabeth, evenals iedere Britse moeder met drie kinderen, recht hebben op een gezinsbijslag ten bedrage van drie pond sterling en twaalf shilling ongeveer 38 gulden per maand. Voor haar twee kinderen krijgt zij thans één pond en zestien shilling ongeveer negen tien gulden. Koningin Elizabeth heeft een jaarinkomen van 47.5.000 pond bijna vijf miljoen gulden en haar echtgenoot, prins Philip, van 40.000 pond 420.000 gulden. koninklijke kasteel in de Schotse hooglan den vertrokken, waar de koningin haar zomervakanties pleegt door te brengen. Toen zij Euston Station in Lorden verliet, zag zij er opgewekt uit. De vermoeidheid, welke zij bij haar terugkeer uit Canada toonde, leek geweken. Tijdens de reis heeft de koningin haar kinderen verteld dat zij een broertje of zusje zullen krijgen. Nader is bekend geworden dat koningin Elizabeth niet voor begin juli de Canade se premier Diefënbacker vertrouwelijk van haar toestand op de hoogte heeft ge bracht. Hij bood toen onmiddellijk aan het reisprogramma te verkorten. De koningin wilde dit echter niet. Diefenbacker heeft haar toen medegedeeld dat hij er voor zou zorgen dat zij op elk gewenst moment naar Engeland zou kunnen terugkeren. Koningin Elizabeth was echter vastbeslo ten de tournee in de oorspronkelijke vorm te laten doorgaan om miljoenen niet teleur te stellen. De berichten in de Franse pers over een mogelijke zwangerschap van de koningin werden door haar persattaché destijds tegengesproken, maar hij wist pas na terugkeer van de koningin in Londen dat zij een baby verwacht, zodat hij zijn tegenspraak volkomen te goeder trouw gaf. Premier Macmillan .werd pas op de hoog te gebracht na de terugkeer van de konin gin uit Canada. Zij heeft dit gedaan om dat zij besefte dat Macmillan het anders als zijn plicht zou hebben beschouwd haar te vragen naar huis terug te keren. De eerste buiten de koninklijke kring, die reeds 1 juni op de hoogte werd gesteld over de mogelijkheid van een blijde gebeurte nis, was Ghana's premier dr. NKroemah, omdat de voorbereidingen voor het konink lijk bezoek aan dat land moesten worden stop gezet. De koningin heeft dr. Nkroemah thans uitgenodigd om op 11 en 12 augustus naar kasteel Balmoral te komen als haar per soonlijke gast. Aangezien het bezoek van president Eisenhower over enkele weken aan Lon den geen staatsbezoek is, maar een offi cieel bezoek, namelijk als gast van de re gering en niet van het staatshoofd, behoeft de koningin hiervoor geen speciale ver plichtingen aan te gó an. Het is wel moge lijk dat de president met de koninklijke familie de lunch zal gebruiken De parlementsopening op 27 oktober zal gebeuren door een commissie van vijf Ho- gerhuisleden. De Lord kanselier, Lord Kil- muir, zal als Hogerhuisvoorzittei de troon rede voorlezen. Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé, kreeg gisteren be zoek van haar Nieuwzeelandse collega, miss Mabel Howard, minister van Socia le Zekerheid, die een driedaags bezoek aan Nederland bracht. (Van onze correspondent in Brussel) De in Rotterdam gearresteerde Antwer penaar heeft de moord op de pastoor deken Notebaert van Ledeberg bij Gent bekend. Een gevangenisbewaker uit Brug ge had aanvankelijk verklaard, dat hij de verdachte 10 juli op het middaguur te Brugge had ontmoet, zo dat Brands on mogelijk de moord kon hebben gepleegd. Men gaf de verdachte echter te verstaan, dat hij misschien wel rond de datum van 10 juli in Brugge was geweest, waarop hij toegaf in Brugge geweest te zijn, maar zeker niet op 10 juli. De gevangenisbewa ker van Brugge had zich vergist, zo bleek naderhand ook uit het nader onderzoek van het getuigenis. De verdachte kon wel degelijk op 10 juli te Ledeberg de akten- tas hebben gekocht en de pastoor hebben vermoord. In tegenstelling met het eerste besluit om de ondervraging te onderbreken tot hij naar Antwerpen zou zijn gebracht, werd op grond van dit nieuwe feit besloten tot een grote algemene confrontatie van de verdachte met de hoofdgetuigen: kolonel Huybrechts, de wapendeskundige van het Brussels gerecht, een Antwerpenaar, die medeplichtig zou zijn bij de overval op het gemeentehuis van Zandvliet en de mede plichtige van de overval op de bank te Wuustwezel, die samen met zijn vrouw de verdachte van de moord op de pastoor in Ledeberg heeft beschuldigd. Deze bracht gisteren het zeer bezwarende de tail aan het licht, dat de verdachte op de avond van 10 juli een met bloed besmeur de broek heeft verbrand. De confrontatie had plaats in Wuust wezel, in een klooster dat vlak bij de grens ligt. Kolonel Huybrechts toonde de ver dachte een serie foto's over de kogels, die uit de revolver te Wuustwezel bij de over val van de bank werden afgevuurd en kogels van de moord op de pastoor van Ledeberg. De foto's bewezen, dat de ver dachte sedert 10 juli hetzelfde wapen bij zich heeft godragen en heeft gebruikt. De verdachte heeft eerst zijn eigen alibi van 10 juli ontkracht en zwichtte vervol gens voor de deskundige uiteenzetting van kolonel Huybrechts. Hij bekende. Het was voor de Antwerpse onderzoek- rechters en voor het gerecht in België een schitterend resultaat. Sedert maanden wordt gezegd, dat de lijst van de niet op gehelderde moorden steeds langer wordt. Thans zijn, in de loop van enkele weken, de daders van de meeste van die onop gehelderde moorden achter slot en gren del: de 29-jarige verdachte, die Antwer pen en omgeving onveilig maakte en de 22-jarige verdachte, die de dubbele moord op de autoweg Brussel-Ostende pleegde en gisteren voor ondervraging naar Brug ge werd overgebracht. CAIRO (AFP) Volgens het Egypti sche blad Al Ahram heeft generaal Kas sein van Irak donderdagavond de opper ste revolutionaire raad en de voornaam ste legei'bevelhebbers in spoedvergadering bijeen geroepen omdat op het laatste ogenblik een communistische samenzwe ring tegen zijn regime was ontdekt en on schadelijk gemaakt. Kassem toonde docu menten. die bezwarend waren voor een aantal personen, onder wie de bevelheb ber van de luchtmacht, generaal Aoekati. De omverwerping van het regime had op 6 augustus met een bombardement van het ministerie van defensie moeten beginnen, aldus Al Ahram. (Van onze correspondent in Londen) Officieel wordt in Londen medegedeeld dat president Eisenhower een uitnodiging van premier Macmillan om naar Londen te komen, heeft aanvaard. De president wordt omstreeks vrijdag, 28 augustus ver wacht. Bijzonderheden van Eisenhowers bezoek worden op het ogenblik nog uit gewerkt. Er is reden om aan te nemen, dat de president een „lang weekeinde" van vier of vijf dagen in Londen zal blij ven en woensdag 2 september naar Parijs zal gaan. De president zal waarschijnlijk twee dagen als gast van premier Macmil lan op het landgoed „Chequers" doorbren gen en daarna mogelijk een kort bezoek aan koningin Elizabeth in Schotland bren gen. Er zouden dan een of twee dagen over blijven voor besprekingen met dr. Aden auer, die daarvoor naar Londen zou ko men. Helemaal vast staat dit echter nog niet. De Britse regering hoopt, dat Aden auer thans zijn vaak uitgestelde bezoek aan Londen zal brengen. Men zou graag gezien hebben, dat in dat geval ook president de Gaulle naar Londen zou komen omdat de westelijke leiders dan een gemeenschappelijk gesprek zou den kunnen voeren. De Gaulle heeft echter duidelijk gemaakt, dat wanneer Eisen hower hem wil spreken de president naar Parijs moet komen. Oorspronkelijk zou Eisenhower op 27 augustus naar Parijs gaan. maar deze datum werd veranderd omdat de Gaulle op die dag naar Algerije vertrekt voor een inspectiereis (Reuter) De Italiaanse regering heeft meegedeeld dat Eisenhower de Ita liaanse minister-president, Segni, en diens minsiter van Buiteplandse Zaken, Pella. heeft uitgenodigd hem in Parijs te ontmoe ten. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Livingstone Mer- chent, heeft de uitnodiging f-e Rome aan Pella overhandigd. De Nooi-se regering vindt een bijeen komst van ministers-presidenten van de NAVO-landen ter bespreking van het aan staande bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten niet opportuun, aldus heeft een woordvoerder van het Noorse ministei-ie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Noorwegen wil echter wel dat de permanente NAVO-raad op de hoogte wordt gehouden en zou het iedelijk vin den als de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Herter. wanneer de ze met president Eisenhower meegaat naar Europa, aan de raad verslag uit brengt. LONDEN (UPI) Tanganyika zal „in de nabije toekomst" zelfbestuur krijgen en binnen tien jaar een onafhankelijke staat zijn, aldus heeft Julius Nyerere, leider van de Afrikaanse Nationale Unie van Tanganyika (T.A.N.U.) medegedeeld. Nye rere is in Londen voor besprekingen met de Britse minister van koloniën Lennox Boyd. Tanganyika is door Engeland beheerd trustschapsgebied van dc UNO. De bevol king bestaat uit ongeveer 8 miljoen Afri kanen, 20.000 Europeanen, 65.000 Indiërs en 20.000 Arabieren. Rassenmoeilijkheden hebben zich vrijwel niet voorgedaan. Nyerere zeide, dat Tanganyika reeds onafhankelijk zou zijn wanneer de Euro peanen in Kenya en de Centraal Afri kaanse Federatie niet op voortzetting van het Engelse bestuur aandrongen. Nyerere, wiens partij vrijwel alle zetels in de wetgevende vergadering bezet, voert in Londen ook besprekingen met zaken- kringen over investeringen in Tanganyika. Hij verkaalrde op een persconferentie dat de regering van het onafhankelijke Tan ganyika Engelse bestuursambtenaren en technici zal verzoeken op hun post te blijven. Nyerere merkte op, dat Tanganyika wil deelnemen aan de onderhandelingen tus sen Egypte en de Soedan over de verde ling van het Nijlwater. De Nijl ontspringt in Tanganyika. „Ik hoop dat iedereen zich realiseert, dat hij zonder onze toestemming geen Nijlwater mag gebruiken", aldus Nyerere. De T.A.N.U. zal deelnemen aan de boy cot van Zuidafrikaanse goederen uit pro test tegen de apartheidspolitiek. Nyerere zeide, het optreden van de Engelse auto riteiten in Nyassaland en Zuid Rhodesia te betreuren. Advertentie er ook een zijn voor LïiMkBkS uw vrouw Reserveer uw tafel in 't gezellige BEVERWIJK Tel. 02510 - 3001 - Stationsplein Famieljelid „Wat een last heb ik van die man, hij lijkt wel een famieljelid!"zegt Potasch in het befaamde blijspel „Potasch en Perle- moer". Wanneer je zoiets rustig gezeten in je „parketje" aanhoort, dan glimlach je daar even om, maar soms ontmoet je in je leven situaties, die je met ernst aan zo'n opmerking doen terugdenken. Als nietswaardige voetganger, ernstig in m'n bescheiden bewegingen belemmerd door aan de hand meegevoerde fietsen van andere etalagebewonderaars zo'n wan delingetje kost je minstens een broek bots ik tegen mijn famieljelid op. „Dag Hendrickje! Wat zie jij er goed uit!", open ik de eerste van onze serie leugens van die middag, waarop zij on middellijk begint terug te liegen van dat ik er wel tien jaar jonger uitzie. Ik incas seer dat op bepaald grootse wijze: „V7at heb je een beeld van een hoed op!" „Chut, kén je die niet? Die gaat nou al z'n derde zomer mee!", komt zij met een verse leugen, want ik had die om.gekeerde aardappelenbak een kwartier geleden als „Latest London Fashion" voor 7,9.9 in een etalage zien staan. Enfin, zo jokke brokken we er wat op los, we „dribbelen" wat, heet dat in voetbalverslagen, tot ze m'n arm grijpt en me uitnodigt om voor haar een kop thee te gaan betalen in een bijdehande lunsroem. Wat doe je dan voor een famieljelid dat je in haar testament vermeld heeft voor een oud schilderijtje, dat je op z'n minst op een Van Goyen getaxeerd hebt? Je haakt in en je begeeft je met haar naar het bedoelde oord des kleinen vermaaks. Voor je dit betreedt trekt ze je tot voor een bloementent je, waar ze gaat onder handelen over Afrikaantjes die twintig cents per plantje moeten kosten. „Geef er maar vijf" begint ze direct te smijten met geld. De Afrikaantjes worden, met aarde, in een krant gepakt en we belanden in de lunsroem. De kop thee wordt een „ave kaatje" dat prompt na het eerste hapje over het tafelkleedje gaat, waarna er een duplikaat moet komen. Om het voor haar niet te erg te maken, gooi ik mijn sherry ook om, zij het niet over de tafel, waarbij ik begin te berekenen dat de Van Goyen toch nog duur kan worden. Als we gaan opstappen blijken de Afri kaantjes de krant te hebben doorgelekt. Ik had, gentleman als ik nou eenmaal ben, het pak opgenomen, waarbij er één weer spannige Afrikaan uitviel; ik schopte het ding met een handige dribbel onder een tafel. On weg naar de draaideur verloor ik er nóg één, die ik met een fantastische „through pass" en een knipoog doorgaf naar de celliste van het strijkje, die het met een minzaam buiginkje, als een Cal- las, aanvaardde. Buiten ontstelde Hen drickje, want het begon zachte droppels te regenen. „Even m'n regenkapje opdoen in dat portiekje", stelde ze voor. „Dan haal i k even bij die banketbakker van die zandhoeken, daar is je moeder zo dol op", speelde ik de Onassis en verdween in een bakkerij, urnar ik voor zestig cent zand hoeken kocht en een taartendoos voor een dubbeltje om de Afrikaantjes in te bergen, ■waarvan ik alleen nog de natte aarde in m'n handen voelde. Ik borg er met moeite txvee Afrikaantjes in; er was er één over, die ik listig tussen een tableau met Moor koppen pootte. Afrikanen tussen Moor koppen, dat viel niet op, vond ik. Buiten wachtte Hendrickje met uitge stoken gretige grijphanden. Ik legde daar de zandhoeken in en de taartedoos met de Afrikaantjes, xvaarna ik haar subiet duwde in de richting van de bushalte. „Daar kom.t. de bus! Lópen!", loog ik bru taal voor het laatst. Ze zag er uit als een nerveus geworden verschrikkelijke sneeuw man, gehesen in een witachtige plastic regenjas en een soort uitgezet worstvél over de omgekeerde aardappelenbak. „Dag!", riep ze nog, maar ik ivas al opgelost in de menigte waarbij ik een pijp van m'n broek openhaalde aan de trapper van een fiets. Ze heeft nog niet opgebeld over de ge miste Afrikaantjes. De Jan van Goyen heb ik maar op gegeven. Jan van Ees A rti'prfpvtie Vergeet in Uw vacantietijd het zeep en kwastgedoe. Of vervang Uw oude droogscheerapparaat door een nieuwe Braun. Dan wordt Uw vacantie - en voort aan Uw dagelijkse scheerbeurt - een genoegen. Overtuigender dan iedere bewe ring: de vergelijkende scheer- proef. Type Combi met tondeuse in luxe piastic étui f. 59.75. Type Special In cartonnen doos f. 44.75. Nieuw type Standard in cartonnen doos f. 37.50 Imp. N.V. Hapé, Amsterdam-C. Telefoon 63957 (4 lijnen). Gevestigd 1913. Geen greintje gevoel of verstand heb ben wil zeggen: geen ziertje, geen sik kepit. Een zier is een mijt, een sikke pit is een geitekeutel en een grein is een korrel. Het woord is oorspronkelijk Latijn: granum en nu wordt duidelijk dat graan en grein hetzelfde woord zijn. Het woord grein wordt ook ge bruikt voor een uiterst klein gewicht. Om het precies te zeggen: het medici nale pond (d. i. 375 gram) telt 12 ons; het ons 8 drachmen, het drachme 3 scrupel (vandaar scrupule en scrupu leus) en het scrupel 20 grein. Grein werd ook gebruikt voor de kor relachtige eitjes van de zijdeworm en vandaar voor zijden weefsel en de na bootsingen daarvan. I SATCHMO Mocht gij willen weten waarin Louis Armstrong verpakt was, dan geeft Dagblad Kennemerland u het antwoord: en terwijl hij, in zakdoeken verpakt, zijn lippen zalfde,zei Armstrong GARANTIE In De A.N.W.B.) mede: Kampioen (van de deelt de administratie TIP Wanneer u vóór 7 uur tóch geen gelegenheid hebt naar muziek te luisteren is deze, uit K ij fs Nieuwsblad (Apeldoorn) mis schien wel iets voor u: Te koop versterker, geschikt voor pick-up na 7 uur. Mozartlaan 14. E HOE Hoe bestaat 't, dat ze dat zonder water voor elkaar kregen, dacht ik, toen ik in de Provinciale Zeeuwse Courant deze kop zag: Gemoederen in Na.pels zonder water verhit. „Voor fouten in niet schriftelijk opgegeven advertenties ivordt niet ingestaan". Als ik mijn advertentie wèl schrifte lijk zou opgeven, kunt u dan garant staan voor fouten? REKENEN „Van de rond een kwart miljoen bouwvakkers stak de grootste helft gisteren voor tien dagen de troffel op de bak", schreef De Volkskrant. Of dat rond werkelijk rond is en of het er misschien niet 250.001 of 249.999 waren,enfinlaat ik dat dan maar aannemen. Maar ik kan niet aannemen dat de éne 125.000 méér is dan de andere 125.000. TALARIUS waren. HONGKONG (Reuter). Het persbureau Nieuw China meldt uit Hanoi, dat de link se partij Lao Haksat, die de communis- tisch-gezinde rebellen van de Pathet Lao steunt, een program van negen punten heeft uitgegeven, waarin wordt aangedron gen op beëindiging van de burgeroorlog. Men eist vrijlating van prins Souphanou- vong, de leider van de Lao Haksat, en an dere partijleden en stelt een coalitierege ring in Laos voor, waarin vertegenwoordi gers van de Pathet Lao en andere „pro gressieve partijen" vertegenwoordigd zou den moeten zijn. Het volk van Laos wordt opgeroepen te strijden tegen de politiek van premier Sananikone van Laos, die het land zou willen „verkopen". Verdere eisen zijn: geen inmenging en economische controle door de Verenigde Staten, herstel der democratische vrijheden en een politiek van vrede en neutraliteit. VIENTIANE (Reuter). De Laotiaanse regering heeft vrijdag het communistische Noord-Vietnam ervoor gewaarschuwd, dat zij niet zal toegeven onder bedreiging met geweld. De minister van voorlichting, Sis- soek na Champassak, gaf een verklaring, waarin wordt gezegd dat de regering standvastig zal blijven, ook al zullen de Noordvietnamese regering en haar mede plichtigen in de toekomst incidenten ver oorzaken. Wat is koppensnellen? Volgens het woor denboek: „het hoofd van verslagen vijan den afslaan en meenemen of het overval len en doden van mensen en het als triomf meenemen der hoofden". De samenstellers van het woordenboek hebben kennelijk niet geweten dat koppensnellen ook een eerzaam beroep in Nederland is. Dit bleek, toen bij de Kon. Rotterdam- sche Lloyd een man zich voor de „Willem Ruys" als passagier liet inschrijven, die als beroep opgaf: koppensneller. Bij nader on derzoek bleek, dat men ten doen had met iemand, wiens taak bestond in het weg hakken en -boren van overtollige koppen van reeds ingeslagen betonnen heipalen. De man, die in de omgeving van Haar lem woont, heeft echter op het laatste mo ment laten weten dat hij verhinderd was de reis mee te maken, zodat de „Willem Ruys" zonder koppensneller is vertrokken. Advertentie I 1TTO- -

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3