Parade van pierementen Buitenkerkelijkheid, haar oorzaken en haar verloop De „Savannah": 300.000 mijl varen zonder hunkeren Mensen in Amerika „DAMN 9 KERKELIJK LEVEN Minister over paratyfus Uitvoerig onderzoek naar oorzaak van epidemie Maatregelen van politie voor wielrenwedstrijd Gezellige sfeer in Circus Mexico Geramde K.L.M.-Viscount hersteld terug DRINK MEER MELK Meer vraag dan aanbod van arbeiders Betonwerker forceerde autoportieren Haarlemse timmerman in Rotterdam verongelukt INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DODR DE V.S. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft aan prof. dr. T. T. ten Have, hoogleraar in de sociale pedagogie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam en dr. H. Fa- ber, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Leiden een sub sidie verleend voor een onderzoek naar de oorzaken en het verloop der buitenkerke lijkheid. Dit onderzoek wordt zó breed op gevat, dat het representatief voor het Ne derlandse volk zal zijn en dat het naar gehoopt wordt een inzicht zal geven in het thans zo ondoorzichtig geworden ver loop van het kerkelijk leven. Toen dr. Faber enige jaren geleden een onderzoek had gedaan naar het godsdien stig leven van patiënten in de psychoso matische kliniek van het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam, was het hem op gevallen, dat deze mensen bepaalde ge voelens koesterden ten opzichte van de kerk en de geestelijken. Deze gevoelens varieerden van eerbied tot afkeer en ran cune. Dit bracht hem ertoe bij de organi satie van Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek een subsidie aan te vragen om de so ciaal-psychologische aspecten der buiten kerkelijkheid eens grondig te bestuderen, teneinde de achtergrond der gesignaleer de gevoelens te leren kennen. De genoemde organisatie liet hem echter weten, dat het Humanistisch Verbond juist een subsidie-aanvrage voor eenzelfde soort onderzoek had ingezonden en dat men zich nu op het bureau dezer organi satie afvroeg of een dergelijke enquête niet te combineren was en zelfs uitgebreid kon worden tot het gereformeerde en rooms- katholieke volksdeel. Dit gaf aanleiding Advertentie ESSO EXTRA is super zuinig De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i. prof. De Quay, heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Polak, be treffende de omvang van de paratyfus- epidemie te Amsterdam en Haarlem me degedeeld dat in de maanden juni en juli 1959 te Amsterdam een duidelijke stijging werd geconstateerd van het aantal aange geven gevallen van salmonellosis, welke bij bacteriologisch onderzoek als salmo nella typhi murium werd getypeerd. In de week van 3 mei tot 9 mei was het aantal aangegeven gevallen 6 en in de week van 19 juli tot 25 juli 68. De minis ter zegt in zijn antwoord voorts, dat men in Nederland in de zomermaanden als re gel een toeneming van het aantal gevallen van salmonellosen constateert. Dit jaar is deze toeneming door de bijzondere weers omstandigheden hoger dan in de vorige iaren. Naast de epidemie in Amsterdam is ook in Haarlem een epidemiologische verheffing waargenomen. Bacteriologisch onderzoek toonde ook hier aan, dat het een besmetting met salmonella typhi mu rium betrof. Het totaal aantal besmette personen sinds de tweede helft van juni bedraagt hier meer dan honderd. Even als in Amsterdam is ook in Haarlem het klinisch verloop van deze ziekte niet van ernstige aard. In andere steden of delen van het land kan niet van een epidemie worden gesproken. Het antwoord vervolgt met de medede ling dat zowel in Amsterdam als in Haar lem een diepgaand onderzoek wordt inge steld naar de oorzaak van de epidemie. Hierbij werken de geneeskundige inspec tie voor Noordholland, de veterinaire in spectie voor Noordholland, de directeuren van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdiensten van Amsterdam en Haarlem en het rijksinstituut voor de volksgezondheid nauw samen. Aangezien besmet vlees op grond van de voorlopige resultaten van het onderzoek waarschijn lijk als de voornaamste bron beschouwd moet worden, zijn ook de directeuren van de abattoirs in Amsterdam en Haarlem in het onderzoek betrokken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een van de oorzaken van de epidemie ge legen is in geïmporteerde besmette be standdelen van veevoeder en in het bij zonder van varkensvoeder. Ook deze mo gelijkheid wordt ernstig onderzocht. De verantwoordelijkheid voor maatregelen in dit opzicht ligt echter bij de minister van Landbouw en Visserij, met wie zo nodig ter zake overleg gepleegd wordt. De minister zegt ten slotte nog dat om dergelijke epidemieën te voorkomen, een goede persoonlijke hygiëne van overwe gend belang is. Alle in aanmerking ko mende voedingsmiddelen worden nauw keurig gecontroleerd, terwijl in het bij zonder vlees en vleesprodukten in nauwe samenwerking met de veterinaire instan ties aan voortdurende controle worden on derworpen. tot een aantal besprekingen, waarvan het resultaat is geworden, dat er onder leiding van een curatorium een landelijk onder zoek naar de oorzaken en het verloop der buitenkerkelijkheid zal worden ingesteld. In het bedoelde curatorium hebben naast dr. Faber en prof. Ten Have zitting: prof. dr. J. P. Kruijt uit Utrecht die indertijd reeds een proefschrift aan de buitenker kelijkheid heeft gewijd pater Goddijn namens het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut en prof. dr. R. van Dijk, hoog leraar in de sociologie aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Een belangrijke rol bij dit onderzoek zal worden vervuld door mejuffrouw R. A. de Liefde, doctoranda in de sociale pedago gie te Utrecht, die over enige tijd een proefschrift zal laten verschijnen, waarin de desbetreffende stof is verwerkt. Zij is thans bezig met het bestuderen van de litteratuur over de buitenkerkelijkheid. Bij het onderzoek zal allereerst nauw worden samengewerkt met de Stichting voor Statistiek te 's Gravenhage. Deze in stelling werkt op het ogenblik reeds aan het opstellen van een „proefvragenlijst". Deze zal eerst op bruikbaarheid en waar de worden getest. Bij gunstig resultaat wordt zij vervolgens aan het curatorium ter beoordeling aangeboden. Het ligt in de bedoeling de vragenlijst aan een repre sentatieve groep van de Nederlandse be volking aan te bieden. In de tweede plaats zullen de levensgeschiedenissen van plus minus 150 mensen worden verzameld. Voor het onderzoek naar verschillende de tails zullen jonge krachten worden inge schakeld. Het onderzoek, dat enige jaren duren zal, strekt zich uit tot alle lagen en stan den der maatschappij en de steden zijn er evenzeer bij betrokken als het agrarische en het geïndustrialiseerde platteland. Het wordt dus een vertikale doorsnede door de Nederlandse bevolking. Men hoopt en ver wacht, dat de verschillende kerkelijke autoriteiten het onderzoek krachtig willen en zullen steunen. Samenwerking in de IJmond De leiding van ae hervormde centrale kerkeraad van de gemeente IJmond heeft een officiële publikatie gedaan omtrent een mogelijke opneming van de vrijzinnig-her vormden in de overigens orthodoxe ge meente. De kerkeraad merkt op, dat niemand van ons het evangelie geheel kan omvatten en bevatten. Wij zullen als rechtzinnigen ook bereid moeten zijn van anderen, bij voorbeeld vrijzinnigen, iets te leren. Zolang het Koninkrijk Gods nog niet definitief gekomen is, is ons kennen, zo zegt de apostel Paulus, onvolmaakt". Nadat het kerkelijk gesprek met de vrijzinnig hervormden, dat door enkele wijkkerkeraden gevoerd was, door de centrale kerkeraad was overgenomen heeft men een basis voor samengaan gevonden. Gemeenschappelijk heeft men de overtui ging, dat de Bijbel aanvaard wordt als ge tuigenis van Gods openbaring in Jezus Christus, dat de kerk slechts één grond slag heeft: Jezus Christus en dat er slechts één mogelijkheid tot verzoening' Is, namelijk van God uit. Er is daarna een ontwerpregeling opge maakt, die beoogt de vrijzinnigen op te nemen, met dien verstande, dat niet het bestuur der vereniging een autonome po sitie in de gemeente krijgt. De keuze van een predikant voor dé vrijzinnige groep zal geschieden door de centrale kerke raad in oveideg met de vrijzinnigen. Kroesjtsjevs Bijbelkennis Hoewel in Warschau voor de aankomst van de minister-president van de Sovjet- Unie gezegd was, dat Kroesjtsjev zich in zijn toespraken tijdens zijn bezoek aan Polen met alle mogelijke vragen zou be zighouden, alleen niet met kerkelijke aan gelegenheden, heeft de Russische gast zich in de laatste dagen van zijn verblijf in Polen opvallend veel over godsdiensti ge zaken uitgelaten. Zo zei hij in Stettin: „Ik heb een bijzon dere school bezocht en ik kreeg daar van een geestelijke een prijs, omdat ik de evangeliën uit het hoofd kende". Hij voeg de er aan toe: „Maar de beste school is toch de partij. Wat ik thans ben, heb ik te danken aan de partij en aan het volk". De korpschef van de politie te Zand- voort heeft meegedeeld, dat het om ver keerstechnische redenen niet mogelijk zal zijn strand en boulevards na afloop van de wielerwedstrijd op zaterdag 15 augus tus weer voor het publiek open te stellen. Men vreest het parcours voor de wed strijd op zondag 16 augustus niet tijdig ge sloten te hebben. Daarom blijven strand en boulevards voor het centrum van Zand- voort van de circuitingang tot aan pavil joen Fransen gesloten van zaterdag 15 augustus 's morgens acht uur tot zondag 16 augustus na afloop van de wedstrijd, ongeveer halfzeven. De bewoners van Kostverlorenstraat, Ko ninginneweg, Weimarweg, Emmaweg, Ju- lianaweg, Regentesseweg, Van Stolberg- weg en Zeestraat zullen hun auto's op 15 en 16 augustus niet in deze straten mogen parkeren, aangezien deze wegen geheel vrij moeten blijven. Dit geldt voor elk mo torrijtuig. De automobilisten wordt verzocht hun auto's vanaf vrijdagavond 14 augustus tot zondagavond 16 augustus (na afloop van de races) voor zover niet ondergebracht in garages of op eigen terreinen, te par keren in het stratencomplex ten westen van de Koninginneweg, welk gedeelte hier toe speciaal wordt gereserveerd. Ook kun nen auto's worden geplaatst in het com plex van wegen in plan Noord. Worden op bovengenoemde wegen op 15 en 16 augus tus toch nog motorrijtuigen aangetroffen dan zullen deze met een kraanwagen (op kosten van de eigenaar) worden wegge sleept. Haarlem heeft de laatste tijd over het bezoek van circussen niet te klagen. Bin nen een half jaar is het Circus Mexico, dat sinds vrijdag in de Haarlemmerhout achter restaurant Dreefzicht standplaats heeft genomen, het derde dat de lief hebbers van klassieke hogeschool, acroba tiek op galopperende volbloeds en adem stokkende evoluties aan de trapeze naar zich toelokt. Het zijn geen oogverblindende „shows" die Johnny Boltini, de directeur van het circus, zijn publiek biedt. Onder de grote tent heerst daardoor een intieme, gezelli ge sfeer. Dat bleek duidelijk bij de ope ningsvoorstelling van vrijdagavond. De drie Wilke's openden het program ma met vaart en behendigheid door met het grootste gemak lasso's in allerlei fi guren te slingeren en koelbloedig vlijm scherpe messen naar een knap meisje te werpen. Een volleerd acrobate en jongleu- se toonde zich miss Irena. De twee Adams bewezen met hun voeten meer te kunnen klaarspelen dan wij met onze handen. Ar tiesten van klasse zijn ook de Burgos met frappante staaltjes evenwichtskunst op fietsen. Veel applaus ontlokten de Johne- ly's met hun grondacrobatiek waarbij vooral de jongste, een knaap van dertien jaar, met zijn salto's excelleerde. Dan zijn er senorita Zulma als een charman te ballerina op de paarderug en senorita Valeska, die met haar moderne en klassie ke hogeschoolrijkunst de handen op el kaar bracht. La petite Mouchette is een even moeidge als bekwame acrobate aan de trapeze in de nok van het circus. Een van de hoogtepunten vonden wij het hon- dendressuurnummer van de Paultons. Jongleren, op de „handen" lopen, touwtje springen, boksen, rekenen en muziekma- ken, de hondjes hadden er niet de minste moeite mee. Wie zin heeft in een partijtje worstelen of boksen kan na de voorstel ling zijn krachten op de mat of in de ring beproeven. Uiteraard voor eigen risico. Op 27 juli werd de K.L.M.-Viscount „Sir Sefton Brancker" op het vliegveld van Prestwick van achteren geramd door een Bristol Britannia van de B.O.A.C., waar door het Nederlandse toestel aan de staart beschadigd werd. Met medewerking van Scottish Aviation en de Vickers-fabrieken is de „Sir Sefton Brancker" op Prestwick gerepareerd. Men meende dat de herstelwerkzaamheden drie tot vier weken zouden duren, maar vrijdagmiddag kwam de Viscount al op Schiphol terug. Jongens en meisjes uit tien Europese landen krijgen als beloning voor het winnen van een op stelwedstrijd over melk een week va kantie in Engeland aangeboden. Zij zul len onder meer kun nen genieten van een „barbecue", waarbij wild in de open lucht wordt ge braden. De barbecue wordt gehouden op het landgoed van de hertog van Bedford. Hier lopen enige prijswinnaars in Londen: vierde van links is de veertien jarige Willem van Keeken uit Haarlem Op de achtergrond de parlementsgebou wen met de beroemde Big Ben. NEW YORK (USIS) De proefvaart van het eerste door kernenergie aange dreven koopvaardijschip, de „Savannah", zal vermoedelijk in scheepvaartkringen over de gehele wereld met meer dan ge wone belangstelling worden gevolgd. Niet dat er daarbij sprake is van twijfel aan zeewaardigheid, veiligheid, snelheid of laadvermogen, maar men is benieuwd hoe deze aandrijving, van economisch stand punt bezien, zal uitvallen. De „Savannah" is een schip, dat ge bouwd is om er baanbrekend onderzoek mee te verrichten. Men kan in dit geval niet eens van een prototype spreken, om dat bouw en inrichting zeer kostbaar zijn geweest en de exploitatiekosten hoog zul len zijn. Het in de vaart brengen van de „Savannah" kan dan ook beter vex-geleken worden met de inbedi'ijfstelling van de eerste grote atomische kx-achtcentrale in Shippingport, Pennsylvanië eveneens een kostbare onderneming, maar waar mee de ingenieux-s veel ex-varing opdoen, die zijn nut kan hebben bij het ontwex-pen van meer efficiënt en economisch werken de centrales. Van eenzelfde opzet kan bij de „Savannah" worden gespx'oken. De oplevering van het schip zal pas be gin volgend jaar kunnen plaats vinden; daarna zullen gedurende bijna twee jaar uitgebreide pi-oefvaax-ten de ex-varing op leveren, die vereist wordt alvox-ens het schip in geregelde dienst wordt genomen voor het vervoer van passagiers en lading. Pas dan zullen bepaalde voordelen aan de dag tx-eden: het schip kan 300.000 zeemij len afleggen zonder „bunkeren", daar een hoeveelheid splijtstof van 60 kilo daax-- voor toex-eikend is. Gx-ote vaax-snelheid en grotere nuttige laadruimte zullen een economische exploitatie ten goede komen. De reactor is zorgvuldig afgeschex-md en automatisch beveiligd tegen stilstand of defect bij een der vele ondex-delen. Het schip is voorzien van een reservemotor voor het geval de x-eactor om een of an dere x-eden buiten bedrijf moet worden ge steld, iets, wat gezien de ervax-ingen met stationaire reactoi-s, niet veel meer dan een theox-etische vex-onderstelling is. Ofschoon het 9.900 ton metende schip, dat 9.400 ton lading en 60 passagiers kan vervoeren, aan bouw- en inrichtingskosten meer dan tweemaal zoveel kost als een schip met conventionele aandx-ijving, zou als nu een tweede Savannah moest wor- den gebouwd, reeds 20 tot 40 percent op deze kosten bezuinigd kunnen worden. Bovendien zal tijdens de vaart blijken, welke verandex-ingen in de reactor voor een volgend schip aanbevelenswaax-dig zouden zijn en op welke wijze bereiding en zuivex-ing van de brandstofelementen kan worden verbeterd. Voorts diene men in het oog te houden, dat vergelijkingen tussen atomische en conventionele kx-achtcentrales zich bij toe neming van het vermogen in het voox-deel van eerstgenoemde wijzigen. Al met al zullen de gx-ote voordelen van deze aller- modex-nste aandx-ijving voox-al bij het ver voer over gx-ote afstanden aan den dag tx-eden. In bollenstreek Negen pierementen heb ben vrijdag hun parelende klanken over Haarlem uit gestrooid. Zij paradeerden over pleinen en door stra ten als mooie joffers in 'n modeshow van Dior of Fath. Kantoor- en winkel bedienden, andex-s versto ken van de onontbeerlijke ai-beidsvitaminen van de etherheex-sers in Hilversum, staken nu het hoofd buiten het raam om zich de regen van muzikale vitaminen niet te laten onthouden. Actieve chefs bemerkten echter dat deze vitaminen de arbeidspi-oduktiviteit niet erg bevoi-derden. Bij draaiorgels gaat het name lijk niet alleen om de mx- tiek of het nu het Sla venkoor uit „Nabucco", de ,Boerinnekensdans" of de „Tiger rag" is. Het oog wil mét het oor worden ge streeld. De liefhebber wil t kleurige pierement zien, de zoet geverfde poppen die meehuppelen op de maat van de muziek of kleine trommen bex-oeren. De pierementspax-ade was een mooie toegift, op net internationaal oi-gelcon- cours, dat zich overigens op een meer gewijd .nstru- ment afspeelt. Hier moge dan niet het beroemde or gel van de Gi-ote Kerk op stemmingsvolle wijze voor de klanken hebben gezorgd, andere beroemde orgels hebben de eer van de or- gelstad hoog gehouden. Al lereerst waren er natuui-lijk de Haarlemse orgels: „Ju piter" en „De vier jaarge tijden". Verder een keur van orgels: de gi-ote Ga- violi uit Zaandam en ae „Hai-p" uit Sneek, „Cello" en „Accordeola" uit Am sterdam, „De Turk" uit Loosduinen, „Prinsenstad" uit Delft en 't „Mondorgel" uit Apeldoorn. Nadat de orgelmannen zich de gehele dag in de straten hadden geweerd op de Grote Markt stonden de twee concertoi-gels trokken zij 's avonds in op tocht naar het Begijnhof, waar het muziekfeest in de beslotenheid van dit stukje oud-Haarlem het hoogte punt bereikte. Het feest be gon meteen al goed. De familie Jansen kwam met haar orgel „De vier jaar getijden" naar voren en speelde het ontroerende en ieder aangrijpende „Ave Max-ia". Daarna kreeg men nog een geliefd nummer te hoi-en: het Slavenkoor uit „Nabucco". Een voor een kwamen de orgels hun klanken over de dicht opeengehoopte men sen uitstrooien. Later werd de stemming nog beter, toen boven het intieme pleintje de oranjeballons ontstoken werden en de schijnwerpex-s hun licht op de orgels wierpen. Een veelheid van muzieknum mers volgde. Onze eigen Gijs van de „Jupiter'" dx-aaier van formaat haalde een prachtige galop uit zijn instrument. Een gave draaier, die Gijs. Tussen de muzieknum mers door stortte mr. Rom- ke de Waard, de enthou siaste vooi-zitter van de Kring van Draaioi-gel- vrienden, een vloedgolf van woorden over de hoofden van de mensen. Het leek soms meer op een inleiding met een toelichting van enkele muzieknummertjes. Toen de heer De Waatd even pauzeerde kwam de Haax-lemmer Henk van de Wateren voor de mici-ofoon. Zijn dansgroep liet oude Engelse dansen zien bege leid door het grote Gavioli- orgel. Nadat het px-achtige con certorgel „De Harp" had gespeeld en de organiseren de Haarlemse Kring van Draaiorgelvrienden nad ge collecteerd, kwam de finale: een draai wedstrijd voor vier dames en heren. De dame en de heer moesten elkaar steeds op commando afwisselen. Het werd een plezierig evenement, zij het dat de muzikale waarde ex-van niet gx-oot was. Na "t soms snelle draaien van de heei-, verviel het orgel in een veel langzamer tempo, omdat zijn dame niet ge noeg kracht kon opbx-en- gen. De deskundige jury bekeek of de draaiers met soepelheid het wiel han teerden. Tenslotte liet zij de uitslag hox-en: I. de heer Van Gent en zijn dame; 2. Dijkshoorn; 3. Krup; 4. Blomders. „De Harp" uit Sneek besloot de orgeldag met een mooi klassiek nummer. Op de arbeidsmarkt in de bollenstreek is de vx-aag thans groter dan het aanbod. De streek maakt dus een gunstige uitzon dering op andere delen van het land, waai de wex-kloosheid iets is toegenomen. In het gewest Lisse van het G.A.B. waren 127 werkzoekenden ingeschreven. Tegenover dit aanbod stond een vraag naar 326 werk krachten. Deze cijfers gaan nog duidelijker taal spreken, als men weet dat van de 127 werkzoekenden er 60 tot de minder ge- schikten behoren. Sinds vorige maand is niet veel veranderd. Toen waren 124 werk zoekenden geregistreerd en was er een vraag naar 363 arbeiders. Verleden jaar rond deze tijd was de toestand ongunstiger. Toen was er vraag naar 258 arbeiders tegen een aanbod van 180 werkzoekenden. De meeste vraag bestaat in de metaal nijverheid. In het gewest Lisse, waar be halve de bollenstreekgemeenten ook nog Katwijk, Noox-dwijk, Rijnsburg en Valken- burg toe behoi-en, was plaats voor 111 me taalarbeiders. Eh" was een aanbod van acht metaalarbeidex-s. Ook in de bouwwereld heerst veel activiteit. Er was vx-aag naar 91 arbeiders, terwijl er een aanbod tegenover stond van tien. De overige industrieën vroegen 64 arbeiders. Het aanbod bedroeg: twee. In Hillegom was vraag naar 59 mannon en een aanbod van 16 mannen. Lisse had een aanbod van 19 en een vx-aag naar j6 mannen. Voor Noordwijkerhout waren de cijfers respectievelijk 32 en 28 (de enige plaats in de stx-eek waar meer aanbod was dan vraag). Sassenheim had een aanb xd van 15 en een vraag naar 64 mannen. Op het arbeidsbureau deelde men ons mede, dat zich onder de zestig minder ge- schikten vijftien gerepatrieerden bevin den. Van de overige minder geschikten zijn de meeste lichamelijk gehandicapt. Der tien mannen uit deze gx-oep kon men plaat sen op gemeentelijke werkvoorziening- projecten en vier op een object voor aan vullende wex-kgelegenheid. Voor de jeugdigen deden zich bij de ar beidsvoorziening geen moeilijkheden voor. Alle jongelui die pas van school kwamen, konden vlot in het bedi-ijfsleven worden opgenomen. Na waarschuwingsschoten en achtervolging aangehouden In de afgelopen nacht heeft de Haar lemse politie een 21-jarige betonwerker uit Haarlem aangehouden, die op heterdaad werd betrapt, toen hij aan stilstaande auto's morrelde. Bij het zien van de poli tie nam de man de vlucht, waarbij de hem achtervolgende agent drie waarschu wingsschoten heeft moeten lossen. Reeds dondei-dagnacht waren bij de poli tie klachten binnengekomen, dat ingebro ken was in geparkeerde auto's in de om geving van het Westerhoutpax-k. Vrijdag nacht trof een patrouillerende agent op de Raamvest een man aan, die met een fiets aan de hand liep en aan pox-tieren van stilstaande auto's rukte. Op het zien van de agent nam de man de vlucht op zijn fiets. Ondanks sommaties reed hij door, waarop de agent drie waarschuwings- schoten in de lucht loste. Pas in de Grote Houtstraat kon de man worden aange houden. Hij is naar het bureau Smede- straat ovex-gebracht en zal aan de recher che worden ovex-gegeven. Val vati zestien meter Vrijdagmiddag is te Rotterdam de 33- jarige timmerman D. van Dijk, wonende Herensingel 65 te Haarlem, door een on geval om het leven gekomen. Hij vex-richtte aan de Waalhaven werk zaamheden op een zestien meter hoge kraan. Opeens viel hij naar beneden en werd zo ernstig gewond, dat hij enige tijd later overleed. De heer Van Dijk was in dienst bij de werf Conrad en Stork-Hijsch n.v. te Haarlem. f/s, V.-V WAOII 11 Advertentie KENT U KENT? Toen wij uit de stad Washington weg reden naar het vliegveld, begon het zonder enige waarschuwing te gieten van de re gen. Als het goed is, zou dat eigenlijk niet behoren te gebeuren. In Washington mag 't 's zomers alleen warm zijn, vreselijk warm en vi-eselijk vochtig. Maar goed, het begon dus te plenzen. Ik zat naast de man, die zich al in het kantoor van de luchtvaart maatschappij aan me had voorgesteld, in de eindeloos lange auto die de dienst tus sen stad en veld ondex-houdt, en broeide. De temperatuur was omstreeks 35 graden, het plensde en het water sloeg in grote stoomwolken van de straat af. „Hot, ain't it?" sprak mijn metgezel geïnspireerd, maar op dat moment ver wacht de mens ook geen diepere commen taren. We sneden als een mes door de stoom, die van de Potomac Rivier omhoog wolkte en zagen door de dichte regen het Pentagon, die enorme lelijkheid, die het Amerikaanse ministerie van defensie her bergt. Twee minuten later stopte de auto Dp het vliegveld, waar zeventien kruiers slechts bereid bleken de bagage bij de ingang van het sta tionsgebouw van ons over te nemen. Maar we waren van bin nen af al zo nat ge worden, dat de regen nog nauwelijks ter zake deed. Aan de toonbank van de maatschappij stond een evidente Brit in een tweed- costuum hartstochtelijk te trachten de fictie op te houden, dat hij en zijn land genoten onder alle omstandigheden onbe wogen, koel en Brits blijven. „Bit sticky, isn't it?", sprak hij en we hadden het even over de air-conditioning, die nu bijna overal in de gebouwen rondom Washing ton National Airpont is geïnstalleerd alleen in het gebouw waar wij stonden, niet. Ik legde een Amerikaans kwartje in het plasje, dat zich in de holle hand van de kruier had gevormd en overhandig de mijn kaartje aan de beambte, die bijna zichtbaar op overplaatsing stond te hopen. Tien minuten later zaten wij in de koel te van het vliegtuig een verkoudheid op te doen. Buiten regende het nu realistisch nagebootste pijpestelen en het zicht was niet meer dan vijftig of zestig meter. Mijn metgezel begon zachtjes te niezen; „rot stad", zei hij, of zou hij althans gezegd hebben als hij Nederlands had kunnen spreken en in die taal dan een decenter woordkeus zou hebben gehad dan in het Amerikaans. Nu zei hij iets, dat ik ter- wille van de jongere lezers maar vrij ver taal. Hij was Amerikaan, tabakshandelaar uit Vix-ginia, kênner van tabak en van Virginia en van niet zoveel anders, zei hij. Dat was ook zo. Hij was ook al tientallen keren in Europa geweest en daar ging hij nu weer heen. „In Holland regent het ook altijd", zei hij. Toen bleek, dat we daar allebei naar toe onderweg waren. Maar een uur later zaten we nog naast elkaar in het vliegtuig, nog steeds op het platform van Washington vliegveld. Het regende te hard en het verkeer „iedere minuut een landing en een start" was in de war geraakt. We zagen in gedachten ons vliegtuig naar Amstei-dam al zonder ons vertrekken. Anderhalf uur later zagen we ons vliegtyig naar Amsterdam in werkelijk heid zonder ons vertrekken. Toen waren we net op het vliegveld Idlewild bij New York aangekomen en daar vertrok ons vliegtuig net. „Damn", zei de tabakshan delaar en ik zei iets soortgelijks in het Nederlands om hem niet te schokken. Enfin, we hebben kostelijk gegeten op het vliegveld en vier uur later ging er weer een vliegtuig naar Nederland. Toen wist ik, dacht ik, al bijna alles van tabak en van Virginia. Onder ons gleden de wolkenkrabbers weg in de regenwolken, waar ook New York onder verstopt lag. Ik maakte me klaar om mijn reisgenoot enkele intelli gente opmerkingen over mijn honderd dagen in Amerika te verkopen. „Goed tabaksjaar, dit", zei hij echter en de ste wardess arriveerde met het souper, de champagne en de sigaretten van zijn con current. Daar hebben we het toen over gehad tot ik in slaap viel. De volgende ochtend werd ik wakker boven de Noordzee. „Wat roken de meeste mensen in Nederland?" zei mijn metge zel en toen stapten we uit op Schiphol. Het was een stralend zonnige dag. „Damn", zei hij, „soms regent het Hier niet." E. Romatjn

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9