Shoor TIP van BOOTZ Eisenhower naar Bonn en daarna naar Londen Josephine Baker was met haar pleegkinderen in Rotterdam EN NU »n TIP Negen Afrikaanse landen verlangen einde van de Algerijnse oorlog Betere aanpassing van voortgezet onderwijs aan het bedrijfsleven Van dag tot dag Discriminatie MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 3 Men spreekt van een overzvinning voor Adenauer Vrouw wilde haar man doodschieten Kernontploffing tijdens het bezoek van De Gaulle Nederlanders in het buitenland verongelukt Vlag aan staaldraad Vijf mensen verdronken Rioolgas ontplofte; drie loodgieters gewond Koopman bouwde zelf een huis; gemeente liet het afbreken Op de' <=pra.atótoel Kamers van Koophandel vragen: Don Sturzo is overleden Twee buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen, de Air France en de Engelse B.O.A.C. (Britse Overzeese Luchtvaartmaatschappij), hebben kort na elkaar toestemming van de Amerikaanse regering gekregen om op de Amerikaanse westkust te vliegen. Beide ondernemingen zijn daardoor in staat vluchten rond de wereld te maken, waar mee zij ook op korte termijn zullen aan vangen. Vele Nederlanders zullen de berichten dienaangaande met gemengde gevoelens hebben gelezen, immers onze nationale luchtvaartmaatschappij de K.L.M. mag nog altijd niet verder vliegen dan Houston, in het zuiden van Texas. Van de zijde van de K.L.M. deelde men ons desgevraagd mede, dat men met de grootste belangstelling de gebeurtenissen in Washington volgt. De K.L.M., die zich op het standpunt stelt van de vrijheid van het luchtruim, kan niet anders dan verheugd zijn over iedere ver ruiming van de mogelijkheden om nieuwe diensten te onderhouden, die de landen elkaar toestaan, ook al betreft het zoals in dit geval concurrerende maatschap pijen, zo zei men ons. Op onze vraag of de K.L.M. iets bekend was over het opnieuw entameren van de Nederlandse landings rechten aan de Amerikaanse westkust ont vingen wij het antwoord, dat vermoedelijk nog dit jaar door de Nederlandse regering stappen zullen worden gedaan om tot een heropening van de onderhandelingen te komen. Hoewel wij het K.L.M.-standpunt niet anders dan sportief kunnen noemen, moet ons toch van het hart, dat wij de gehele landingsrechtenkwestie een vrij onver kwikkelijke vinden. De Britse B.O.A.C. is een genationaliseerde maatschappij, die ieder jaar grote verliezen lijdt, onder meer omdat zij met een veel groter grondperso neel werkt dan bij voorbeeld de K.L.M. Maar bij deze onderhandelingen staat het belang van de consument allerminst voor op, integendeel, het zijn in de regel juist de belangen van de grote Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen die alle op verkapte wijze worden gesubsidieerd door de speciale tarieven voor het postvervoer welke overwegen. Zo gezien is het tot dusver onthouden van landingsrechten aan de K.L.M. een efficiënte maatschap pij die op eigen benen staat alleen maar een compliment. Zoals overal hebben ook de Amerikanen liever met zwakke dan met sterke buitenlandse concurrenten te maken. Daar komt nog bij dat Engeland en Frankrijk nog altijd heel wat meer lan dingsrechten in ruil aan te bieden hebben dan Nederland, dat Schiphol reeds lang uitgespeeld heeft. Toch kan men het vol ledig eens zijn met het commentaar, dat het Britse liberale dagblad „Manchester Guardian" vandaag geeft op de rechten, die de B.O.A.C. verkreeg. Het blad spreekt de hoop uit, dat de Britse regering op den duur bereid zal zijn weerstand te bieden aan druk van binnenlandse maatschap pijen, die onredelijke bescherming eisen. De K.L.M. had voor de door haar gewenste drie vluchten per week wel niet even goe de technische argumenten als de B.O.A.C. voor de diensten via Amerika naar de Stille Oceaan, aldus het blad, doch de Britse regering dient de „groeiende vrij heid voor de efficiënten om te vliegen waarheen zij dat goed dunken", te erken nen. Een commentaar dat naar onze me ning evenzeer aan de Amerikaanse rege ring kon worden gericht. WASHINGTON (Reuter-AFP-UPI) President Eisenhower zal bondskanselier Adenauer op 27 augustus in Bonn be zoeken zo is zondag meegedeeld in Bonn en Washington. Eisenhower wordt op 27 augustus om circa 10 uur 's morgens in Bonn verwacht en hoopt dezelfde dag om streeks 18 uur uit Bonn naar Londen te vertrekken. Eisenhower's bezoek aan Bonn is spe ciaal bedoeld om de solidariteit in het westelijke kamp te beklemtonen en bonds kanselier Adenauer ervan te overtuigen dat het Westen geen afstand zal doen van West-Bcrlijn, aldus is in Washington me degedeeld. Officieel heeft Bonn zich gun stig uitgelaten over de komende bezoeken van Kroesjtsjev en Eisenhower. Onoffi cieel echter is men bevreesd voor een overeenkomst tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten waar West-Duitsland buiten zal worden gelaten. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Bonn zei in een verklaring dat Eisenhower een informeel bezoek aan West-Duitsland zal brengen en ook in de verklaring van de Westduitse regering wordt gezegd dat het om een informeel bezoek gaat. President Eisenhower en bondskanselier Adenauer zullen van deze gelegenheid gebruik maken om politieke vraagstukken, die zowel van belang zijn voor de Verenigde Staten als de Bondsre publiek, te bespreken, aldus de verklaring. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld dat minister van Buitenlandse Zaken Herter president Eisenhower op zijn reis naar Europa zal vergezellen. Gesprek met Luns en Spaak Eisenhower is voornemens begin sep tember in Parijs met twee topfunctionaris sen van de NAVO gezamenlijk te confe reren, namelijk met de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, voorzitter van de NAVO-raad, en Paul-Henri Spaak, de secretaris-gene raal van de NAVO, zo heeft het \Vitte Huis meegedeeld. In diplomatieke kringen vat men de bekendmaking van de bijeenkomst tussen Eisenhower, Luns en Spaak op als het uitsluiten van een conferentie op gro te schaal tussen Eisenhower en alle an dere NAVO-landen. Londen van de baan Onze correspondent meldt dat het in Londen wordt betreurd, dat van Macmil- lans plan voor een klein topgesprek van de westelijke regeringsleiders niets te recht gekomen is. In plaats daarvan gaat Eisenhower in de diverse hoofdsteden „buurten" als gevolg van nationale over gevoeligheden. De Britse opvatting is, dat een gezamenlijk gesprek in Londen veel effectiever zou zijn geweest dan de thans uitgestippelde losse praatjes. In plaats van verheldering, welke zo dringend no dig is, vrezen sommigen voortgaande ver warring, zulks ten gerieve van Kroesjt sjev, die zal proberen de Verenigde Sta ten tegen de minder gewillige bondgeno ten uit te spelen. Adenauer zal nu later naar Londen ko men voor zijn lang geleden gemaakte af spraak met Macmillan. Het bezoek zal waarschijnlijk niet voor november ge schieden, aangezien voor oktober verkie zingen in de lucht hangen. (Reuter/AFP) Waarnemers in Lon den achten het nieuws van het bezoek van Eisenhower aan Bonn een diplomatieke overwinning voor De Gaulle. Zij verklaar den dat 't nu uitgesloten is dat er een wes telijke topconferentie gehouden zal wor den voor de besprekingen tussen Eisen hower en Kroesjtsjev. Volgens hen zouden Advertentie eon sensatie! (Zie advertentie op pag. 10) Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en West-Duitsland akkoord zijn gegaan met een westelijke topconferentie, maar De Gaulle niet. De Gaulle zou er bang voor zijn geweest, dat Eisenhower, na een even tuele westelijke topconferentie, bij het overleg met Kroesjtsjev als woordvoer der van de westelijke landen opgetreden zou zijn. In diplomatieke kringen in Bonn ziet men in het bezoek van Eisenhower aan Bonn een persoonlijke overwinning van Ade nauer. Men is van mening dat de „pil", die het overleg tussen Eisenhower en Kroesjtsjev toch eigenlijk voor Adenauer is, door het onderhoud van de Amerikaan se president met Adenauer enigszins ver guld zal worden. De Westduitse bladen zijn over het alge meen opgetogen. De christen-democrati sche „Kölnische Rundschau" schrijft dat Eisenhowers komst naar Bonn zelfs voor dove oren een duidelijk antwoord is op de voortdurende pogingen van Kroesjtsjev om Bonn met demagogische argumenten als de „eeuwige onruststoker" aan de kaak te stellen. „Der Mittag", een onafhanke lijk blad, noemt Eisenhowers bezoek voor ailes een overwinning voor de buitenland se politiek van Adenauer. Het toont aan dat de Verenigde Staten West-Duitsland als een politieke factor beschouwen, al dus het blad. Het is verder van mening dat het verzet van De Gaulle Eisenhower heeft genoopt om af te zien van bespre kingen in NAVO-verband. Advertentie per helelfles f 6.15 De politie te Weert heeft een vrou-.v aangehouden wegens poging tot doodslag op haar echtgenoot. Des nachts werd de Kloosterstraat, waar zij woont, opge schrikt door een drietal schoten. Het bleek dat de vrouw drie schoten op haar man gelost had, zonder hem te treffen. De man heeft geen aangifte bij de politie gedaan. (Van onze correspondent in Parijs) Negen onafhankelijke Afrikaanse lan den hebben Frankrijk verzocht onmiddel lijk zjjn troepen uit Algerije terug te trekken en het recht op onafhankelijkheid van dat land te erkennen. Van Frankrijk wordt ook verlangd dat het terstond m contact zal treden met de voorlopige rege ring der Algerijnse republiek in balling schap om over een wapenstilstand te on derhandelen. De landen der Noordatlan- tische Verdragsorganisatie wordt daarne vens in overweging gegeven Frankrijk verder te beletten NAVO-wapens tegen de Algerijnse nationalisten te gebruiken. Het inzetten van Afrikaanse soldaten in de Algerijnse oorlog werd als een daad van broedermoord aan de kaak gesteld. Met deze lijst van klachten en beschul digingen kan de inhoud der verschillende resoluties worden samengevat, waarmede de conferentie van negen Afrikaanse lan den gisteren is besloten. De conferentie werd van vorige week maandag af in de hoofdstad van Liberia Monrovia, gehou den. Uit naam van enkele Afrikaanse lan den werd hierbij ook nog protest aangete kend tegen het Franse voornemen binnen kort in de Sahara een kernbom tot ont ploffing te brengen. Volgens Duitse pers berichten zou de Franse regering van plan zijn die eerste kernproef op 28 augustus te houden, in bijzijn van president De Gaulle. Uit dat voornemen zou dan tevens kunnen worden verklaard waarom De Gaulle, alvorens president Eisenhower te ontmoeten, zo graag zijn eerder voorge nomen reis naar Algerije wil ondernemen. De resoluties van de conferentie van Monrovia zullen door premier Debré hoogstwaarschijnlijk voor kennisgeving worden aangenomen, want in zijn ogen is de Algerijnse oorlog nog steeds een zui ver binnenlands Frans probleem. Een onmiddellijk gevolg is dan ook nauwelijks te verwachten, al is het voor Frankrijk Zaterdag arriveerde in Rotterdam Jose phine Baker met de tien kinderen die zij met haar echtgenoot uit verschillende landen geadopteerd heeft, om de land dag van de Shell Junior Club bij te wonen, die voor zijn 16.000 leden „Jeugdland" afgehuurd had. Deze club had een gift be stemd voor het gezin van Josephine Baker en dit was voor haar aanleiding met alle kinderen naar Rotterdam te komen. Het is voor het eerst dat het complete gezin buiten de Franse grenzen komt. Het woont in Les Milandes, ruim 500 km. ten zuiden van Parijs, waar Josephine Baker haar experiment begon Haar pleeggezin is er gehuisvest in een kasteeltje met 100 ha. bos- en weidegrond erbij. In de afgelopen jaren zijn er hotels, restaurants en een amusementspark bij gekomen. Met dit alles wil Josephine Ba ker bewijzen dat verschillen in ras, reli gie of wat dan ook geen beletsel hoeven te zijn voor een harmonieuze samenleving Haar pleegkinderen zijn: Ahio uit Ko rea, nu 7 jaar, en de eerste die zij aan nam; Luis, 6 jaar, uit Columbia; Janot, 6 jaar uit Japan; Jean-Claude, 6 jaar uit Frankrijk; Jari, 5 jaar, uit Finland, Moi- se, 4 jaar, uit Israel; Brahim en Marianne beiden 3 jaar en uit Algereië, respectieve lijk van Arabische en Franse afkomst; Koffi, 2 jaar, van de Ivoorkust, en Mara, 14 maanden, uit Venezuela, die dit voor jaar geadopteerd werd. De kinderen spreken Frans, maar krijgen les in Duits, Engels, Spaans en Italiaans. Als de kinderen 12 jaar worden gaan zij terug naar hun land van herkomst om te studeren. Er wordt dan weer een gezin voor hen gezocht. Bij een poging een waterval te fotogra feren in Noord-Noorwegen is de 27-jarige Nederlandse student Vermot, die al sinds enige jaren woonachtig was in Gaellivare in Noord-Zweden, verdronken. Zijn echt genote, een Zweedse, is vrij ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis in Tromso. Toen de heer Vermot een foto wilde ma ken van de Rivijok-watervallen, viel hij in het water. Zijn vrouw is hem nagespron gen. Beiden werden door het water mee gesleurd naar de 30 meier hoge waterval. Mevrouw Vermot heeft het ongeluk over leefd. Zij wist aan wal te komen, waar voorbijgangers haar vonden. De heer Ver mot is in de waterval om het leven geko men. De 17-jarige Amsterdamse scholier Pie- ter C. A. Breitenstein is in een ziekenhuis in Bristol overleden aan de verwondingen, die hij bij een verkeersongeluk te Carhampton had opgelopen. De jongeman bracht zijn vakantie door bij kennissen in de omgeving van Bristol. Hij werd, toen hij op de rijweg stond om een foto te ne men van een autobus, door een motorrijder aangereden en ernstig gewond. Twee Nederlandse lifters zijn opgenomen in een ziekenhuis van Leicester, nadat de auto, die hen meenam, tegen een vracht auto opbotste in Syston in de buurt van Leicester. De chauffeur van de auto overleed ten gevolge van de botsing. De Nederlanders zijn de 21-jarige Mar- tinus de Keyser en de 17-jarige Gerrit Westerman, beiden uit Vlaardingen. NEW YORK (UPI) Een Hongaarse vluchteling, die zaterdag probeerde de Russische vlag boven de tentoonstelling in het. Coliseum neer te halen is van vier ver diepingen hoogte gevallen. De jongeman, de negentienjarige Andrew Luanyi liet zich vrijdagavond in het gebouw opsluiten. Hij wist het dag te bereiken, maar had er niet op gerekend, dat de kabel van staal zou zijn Toen hij zaterdagochtend om half vijf het gebouw langs een touw wilde ver laten, smakte hij neer. Hij werd later in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is redelijk. een bijzonder veeg teken dat verscheidene leden van de nieuwe Franse gemeenschap de resoluties mede ondertekend hebben. In elk geval bewijst deze nieuwe aandrang op Frankrijk opnieuw dat Parijs de inter nationale wind in zake Algerije steeds sterker tegen zich vindt. Men moet even eens verwachten dat de Afrikaanse lan den geen middel ongebruikt zullen laten om bij de komende zitting van de UNO- Assemblee met vereende krachten nun offensief tegen Frankrijk op een breder front te heropenen. En het is geen gerust stellend teken voor Frankrijk dat Wash ington zich officieel op de conferentie van Monrovia heeft laten vertegenwoor digen. Het is trouwens bekend dat ook de secretaris-generaal van de UNO, Ham- marsjkoeld, bij zijn jongste bezoek aan Parijs president De Gaulle op de inter nationale betekenis van de Afrikaanse conferentie, waarop de Algerijnse natio nalisten als volwaardige delegatie waren toegelaten, heeft gewezen. Vandaag zou premier Debré door presi dent De Gaulle in zijn buitenverblijf ont vangen worden om verslag over zijn laat ste reis naar Algerije uit te brengen. Men moet aannemen dat de resoluties van Monrovia bij het onderhoud in de ogen van De Gaulle als een waarschuwend teken aan de wand zal dienen, hoe germg de aandacht ook is, die de premier, even als de officiële Franse radio, er ook aan wenst te besteden. Nog steeds gaan in Parijse politieke kringen geruchten, dat De Gaulle volgen de maand een nieuw initiatief zou willen ondernemen om het Afrikaans-Arabische kamp alsnog de wind uit de zeilen te ne men door nogmaals te pogen contact met de Algerijnse nationalisten op te nemen. Te verwaarlozen (Reuter) AFP. De Franse ambassade in Monrovia heeft in een verklaring mee gedeeld dat in de Sahara slechts een klei ne proefbom zal worden gebruikt die een te verwaarloezn radioactieve neerslag zal geven, zo is uit Parijs vernomen. De eerste proeven zouden in een geheel verlaten deel van de centrale Sahara worden ge nomen. In een andere resolutie van de confe rentie worden de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika en de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika, Rhodesia en Kenia veroor deeld. De conferentie doet een beroep op alle UNO-leden om de beheerschapsgebie- den te helpen zelfstandigheid te bereiken. Op Groot Brittannië wordt een beroep ge daan een einde te maken aan de nood toestand in Nyassaland, het verbod van het Afrikaanse Congres aldaar op te hef fen en de politieke gevangenen vrij te laten. De 38-jarige kweker J. J. Zaal uit Kwa- kel, gemeente Uithoorn, is verdronken in een sloot bij zijn bedrijf. Hij had tegen half vier 's nachts zijn woning verlaten om de kassen te sluiten wegens een naderend onweer. Toen hij 's morgens nog niet was teruggekeerd, heeft men een uitgebreid onderzoek ingesteld, onder meer met speurhonden. In een sloot vond men ten slotte het stoffelijk overschot van de kwe ker. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. De zevenjarige Krijn Kuyt uit Scheve- ningen is overleden, nadat hij bewusteloos uit zee was gehaald ter hoogte van Sein post aan het Scheveningse strand. Pogin gen om de jongen tol bewustzijn te bren gen hadden geen resultaat. Bij het zwemmen in de Westerschelde nabij Perkpolderhaven is de 17-jarige J. Hillaert verdronken. Vermoedelijk is de jongen door het afgaande water meege sleurd. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. De 21-jarige houtzager N. Braat uit Bas- seveldc (België) is in het recreatiegebied van de Braakman (gemeente Hoek) door verdrinking om het leven gekomen. Hij was met een broer en een zuster gaan baden. De broer raakte in moeilijkheden, waarop N. B. hem te hulp schoot. Beiden probeerden de kant te bereiken, maar dit lukte alleen de broer. De politie te Amsterdam heeft uit het Nieuwe Meer het stoffelijk overschot op gehaald van de 19-jarige op Aruba gebo ren Alfred Gumbs. die sedert 7 juli werd vermist. Hij was die dag gaan zwemmen in het diepe gedeelte van het meer en is toen verdronken. Waarschijnlijk doordat er rioolgas was binnengedrongen heeft zich tot tweemaal toe een ontploffing voorgedaan in de kel der van een huis aan de Geuzenlaan te Rotterdam, waar een lek in de waterlei ding werd gerepareerd. De 37-jarige lood gieter A. J. de Waard uit Rotterdam werd door een steekvlam ernstig aan beide han den gewond. De brandweer bluste het brandje, dat was ontstaan, met een nevel- straal. De patroon van het loodgietersbedrijf, de heer A. J. de Geus, ging daarna met zijn knecht, de 48-jarige H. Woerdenbach, naar het huis om het lek alsnog te repa reren. Nog maar nauwelijks waren zij hiermee bezig op opnieuw deed zich een explosie voor. De heer Woerdenbach liep brandwonden aan handen en gelaat op, zijn werkgever werd eveneens aan het ge laat gewond. Deskundigen hebben daarna een onderzoek in de kelder ingesteld. Aan vankelijk werd gedacht aan benzinedam pen van een nabijgelegen garage, maar later bleek dat zich rioolgas in de kelder nad verzameld. De alleenwonende koopman J. Weistra had op dezelfde plaats waar eens zijn oude. afgekeurde woning had gestaan, in de buurtschap De Kule te Zwaagwest- einde (Fr.), zelf een nieuwe woning ge bouwd. Dit huis is zaterdag door de Dienst van Gemeentewerken van Dantumadeel omver gehaald, omdat de vereiste bouw vergunning ontbrak en Weistra na her haalde waarschuwing het huis niet zelf wilde slopen. De buitenmuren van de nieu we woning waren opgetrokken met half steens kalkzandsteen, geenszins de ideale steensoort voor buitenmuren. Weistra ver zette zich aanvankelijk tégen de gemeen te werklieden en wilde deze zelfs met een bijl te lijf gaan. Hij raakte zo opgewon den, dat hij het bewustzijn verloor, Na weer bijgekomen te zijn, reed hij op zijn bromfiets weg. De woning was intussen reeds geheel omver gehaald. Waarheid en dromen Het is een wonderlijk verschijnsel dat naarmate de beschaving ons voorziet van steeds meer comforts, men tegelijkertijd steeds meer behoefte krijgt om nu en dan eens het ruige leven te bedrijven. Een van die ruigheden is de barbecue, afkom stig van de overzijde van de oceaan. Een goed Hollands woord hiervoor te vinden is onmogelijk, waarschijnlijk omdat we dat reeds verloren in de duistere middel eeuwen, toen men dankbaar gebruik begon te maken van al wat er aan nieuwig heden verscheen. Maar de moderne mens heeft de barbecue weer tevoorschijn ge haald, afgestoft en opgepoetst én als ver rukkelijk vermaak voor zon- en feest dagen geadopteerd. Hoe bedrijft men nu precies zo'n barbe cue? Wel, men heeft er voor nodig een ijzeren bak op een driepoot, voor heel veel geld te koop bij zaken voor verfijnd buitenleven, plus een roostertje, een zakje houtskool, een grote schort bezaaid met guitige versjes, een lange ijzeren vork en een zoutvat aan een lange steel, dit alles zo ruw en grof mogelijk van aanzien om het ruraal karakter nog extra te onder strepen. Aldus gewapend begeeft men zich naar een uitgezocht plekje, nadat men zich heeft voorzien van de allerduurste en al lermalste biefstukjes en enige blikjes worstjes. Gearriveerd op, laten we zeggen het strand ontsteekt men met eindeloze moeite, geblaas en verbrande vingers het houtskoolvuur en roostert de biefstukjes en de worstjes. En ziet, tijdens dat roosteren heeft er een wonder plaats. Een nieuw leven ont luikt rond de roosteraar. Een ruig en ros leven op een onbegrensde vlakte, onder een woeste hemel. Het strand verandert in een wildernis, waar achter ieder bosje een beest van een Comanche of een louche gaucho met tochtlatten loert, die het op de biefstukken voorzien heeft. Het kalend hoofd van de roosteraar hangt vol weelde rige lokken en is bekroond met een tien liter hoed. En hij staart om zich heen met de felle blik van de man, die steeds de horizon afzoekt naar nieuw gevaar. En is het vlees gaar dan eet men dit tenslotte op, met het zand dat er opgestoven zit en de verschroeide randjes op de koop toe, ook al zou men onder normale omstandig heden die biefstukken op hoge toon terug sturen naar de keuken en betere eisen. Dat is dan de droomkant van de barbe cue. Maar luistert nu naar de waarheid zoals de man, die beroepshalve op barbe cues is aangewezen, die uit de doeken doet. Het gelaat nog gerimpeld van walging ver telt hij hoe men een schaap of rund neemt, dit eerst doodmaakt, dan vilt en uithaalt, zoals dat zo schilderachtig heet. Hoe men dan dit gedierte een ijzeren stang door de ribbenkast drijft en het ophangt boven een loeiend vuur in een kuil, waarna men nu en dan met levensgevaar tracht het ge vaarte om te keren om ook de andere kant een kans te geven gaar te worden. Is het dan tenslotte gaar, dat wil zeggen ongaar waar het niet zwartgeblakerd is, dan neemt men een mes en hakt er hom pen af die men, rauw en rood, of bitter en zwart, ongezouten en druipend van een gruwelijk soort vet, dat u meteen tussen de kiezen stolt, naar binnen tracht te werken. Ach ja, er bestaat nu eenmaal een vrij groot verschil tussen droom en werkelijk heid, tussen een luxe biefstukje en een vet schaap uit de wildernis. Sporry Namens 34 Kamers van Koophandel is een brief gezonden aan de Tweede Kamer waarin enkele wensen worden genoemd tot wijziging of aanvulling van het wets ontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. Zij vragen in het bijzonder meer aandacht voor commerciële vakken en intensievere bemoeiingen van handel en industrie met het onderwijs. De Kamers achten het wenselijk, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken en andere organen van handel en industrie de gelegenheid krijgen advies uit te bren gen bij alle algemene maatregelen van bestuur in onderwijszaken waarbij de be langen van het bedrijfsleven betrokken zijn. Zij wensen voorts, dat het contact tussen onderwijs en bedrijfsleven dat het laatste decennium zeer versterkt is verder gestimuleerd wordt en waar mogelijk wettelijk wordt vastgelegd. De Kamers van Koophandel vragen zich af of het wenselijk is de cursusduur van het atheneum tot zes jaar te verlengen. Reeds nu is de klacht van het bedrijfsle ven, dat academici die een loopbaan in het bedrijfsleven kiezen, daarmee pas op een te laat tijdstip kunnen beginnen. Het stre ven moet er daarom volgens de Kamers op gericht zijn (indien het parlement de ze verlenging aanvaardt), de studiestof niet te verspreiden over die zes jaar, noch de studie te verlichten, doch juist het inzicht te verdiepen. Nu het atheneum zuiver als vooropleiding voor de universitaire studie wordt gezien, moet de mogelijkheid ge schapen worden de academische studie te bekorten, zodat de totale studieperiode niet langer wordt dan zij reeds, is, aldus de brief. De Kamers van Koophandel zeggen voorts over de plannen om in het vervolg slechts athenea in te stellen met een afde ling A en B, dat het wenselijk is, in de wet de mogelijkheid open te laten voor de ROME (Reuter/AFP) Don Luigi Sturzo de oprichter van de christendemocratische beweging in Italië, is zaterdag op 87-ja- rige leeftijd in Rome overleden. Sturzo, die rooms-katholieke priester, socioloog en politicus was, werd in Calta- girone op Sicilië geboren. Na zijn priester wijding behaalde hij een graad aan de pauselijke universiteit in Rome Voor de eerste wereldoorlog was hij leider van de rooms-katholieke actie en de organisatie voor kerkelijk recht. In 1919 richtte hij de volkspartij op die de voorloper was van de christendemocratische partij. Als anti fascist verliet hij Italië in 1924. Geduren de de gehele fascistische periode leefde hij achtereenvolgens in ballingschap in Parijs, Londen en New York. In 1946 keerde hij naar Italië terug. In 1952 werd hij sena tor voor het leven. vestiging van zelfstandige athenea A of B, omdat in het huidige systeem van HBS'en de zelfstandige HBS-A een bijzon dere positie inneemt, daar deze van de eerste klas af op het economisch en admi nistratief onderwijs ingesteld is. De Kamers van Koophandel achten het niet wenselijk dat op de athenea onder wijs in het Latijn wordt ingevoerd. Een voudige kennis van het Latijn achten zij nutteloos. De betekenis van bepaalde La tijnse woorden of uitdrukkingen, die in tellectuelen als gewenste aanvulling op de moedertaal moeten kennen, kunnen vol gens hem op eenvoudige wijze bij het vak Nederlands worden ingevoegd. Zij zouden voorts gaarne zien, dat aan het antheneum A ingevoerd wordt het vak handelsweten schappen, waarin bedrijfseconomie, be drijfsadministratie, organisatie van han del, statistiek, handelsrecht e.d. wordt on derwezen. De Kamers van Koophandel zijn voorts ten aanzien van de huidige handelsdag scholen van mening dat deze, om de leer lingen een goede algemene vorming te kunnen geven, moeten worden omgezet in scholen voor hoger algemeen vormend on derwijs met 5-jarige cursus. Over de hui dige handelsavondscholen zeggen de Ka mers van Koophandel dat deze naar hun opvatting in de nieuwe opzet terug gevonden moeten worden in de 3-jarige school voor middelbaar algemeen vor mend onderwijs, gevolgd door twee jaren middelbaar economisch en beroepsonder wijs. „NIEUWE PRAETVAERIA" door mr. E. Elias, uitgegeven bij Elsevier in Amster dam behoeft eigenlijk nauwelijks een na dere aanduiding. Het is een nieuwe ver zameling van de bespiegelende en obser verende schetsen, waarmee de schrijver al jaren lang in een bekend Nederlands weekblad en in tal van andere bladen, waaronder ons eigen Haarlems Dagblad de gebeurtenissen van alle dag volgt. Aan knopend bij een enkele gehoorde opmer king, bij een „fait divers" in zijn dagblad of bij een iedereen beroerend evenement, borduurt mr. Elias het patroon van zijn gedachtengang, dat vaak boeiend, meestal humoristisch en altijd menselijk is. Zijn entrefilets zijn als lichte luchtbellen: zij fascineren door kleur, vorm en teerheid, maar zij zijn niet blijvend. Hetgeen dan ook niet de bedoeling van de auteur is. Of zou men uit het feit van de bundeling anders moeten opmaken?

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3