PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Hansaplast Wereldnieuws Zomer steeds verder weg Goedkeuring in huidige vorm is vrij onzeker Stevige positie van de banken STAALSTAKING HAD GEEN INVLOED OP DE WESTDUITSE STAALMARKT Amerikaanse koper staking breidt uit Is 2 Het G.A.T.T. en de Kleine Vrijhandelszone Neem wat extra sn voorraad Antwoord van minister Luns De vlasteelt Goede kwaliteit wint Krachtige Kost voor het Kind! De Weekstaat Levensverzekeringsbedrijf Geen nadelige gevolgen van de A.O.W. Westduits kolen-olie-kartel gesprongen Faillissementen Inschrijving op schatkist promessen Landingsrechten in de V.S. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 (Van onze redacteur economie) Het is nog te vroeg om met zekerheid te zeggen of het G.A.T.T. (Algemene Overeen komst voor Tarieven en Handel) het verdrag van de Kleine Vrijhandelszone dat gesloten zal worden tussen Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Oostenrijk, Portugal en Zwitserland wel of niet zal goedkeuren. In ieder geval, zo verluidt in welingelichte kringen in de omgeving van het G.A.T.T.-secretariaat, is het niet zeker dat het verdrag, dat waarschijnlijk in oktober aanstaande al in een plenaire zitting van de ongeveer 35 leden-staten zal worden behandeld, voetstoots wordt geaccepteerd. Het G.A.T.T. is een unieke organisatie op het gebied van de internationale handel. In 1947 opgericht, heeft het er in belangrijke mate voor gezorgd, dat de toestanden van de jaren dertig zich niet hebben herhaald. Het G.A.T.T. heeft op effectieve wijze het ontstaan van de diverse handelsbarrières zoals hoge invoerrechten, contingen- teringen, eenzijdige preferentiële rechten en dergelijke meer, weten te voorkomen. Het internationale handelsverkeer heeft er wel bij gevaren. Van de zeven landen die nu de Kleine Vrijhandelszone gaan vormen is het me rendeel lid van het GATT. Het verdrag zal daarom door deze organisatie moeten wor den goedgekeurd, hetgeen alleen met twee derde meerderheid van het aantal uitge brachte stemmen, waarin dan meer dan de helft van het aantal leden-staten moet zijn vertegenwoordigd, kan geschieden. Het is voor de betreffende landen het gun stigst als dit onder artikel 24 van de GATT overeenkomst kan gebeuren. In dit arti kel is een speciale clausule opgenomen voor tolunies en vrijhandelszones, waarbij de economische integratie en het opheffen van invoerrechten ten opzichte van derde landen wordt toegestaan. Er wordt daar bij echter onder een Vrijhandelszone een groep van twee of meer tolgebieden ver staan, waarin de handelsbeperkingen ter zijde worden gesteld, voor het grootste deel van de buitenlandse handel in pro- dukten, die in de deelnemende gebieden worden voortgebracht. Het GATT heeft bij vroegere onderhandelingen het begrip „grootste deel van de buitenlandse han del" altijd zeer eng geïnterpreteerd en ex- wordt in Genève dan ook op gewezen, dat een verdrag, waarbij de landbouw en de visvangst worden uitgesloten, zoals bij de Kleine Vrijhandelszone het geval is, niet in de zin van artikel 24 zou kunnen wor den opgevat. Ook bij een eventuele grote vrijhandelszone zou dit voor kunnen ko men. Evenals de E.G.K.S., die ook niet het grootste deel van de buitenlandse handel omvat, zouden de verdragsstaten van de Kleine Vrijhandelszone een beroep op ar tikel 25 kunnen doen. Onder dit artikel is het mogelijk, dat leden van het GATT van bepaalde verplichtingen worden vrijge steld, mits dit met tweederde der uitge brachte stemmen wordt goedgekeurd. Wel kunnen dan aan de ledenstaten bepaalde 'eisen worden gesteld, zoals het uitbrengen van een jaarlijks verslag over alle activi teiten. De E.G.K.S. is hiertoe ook ver plicht geworden. Er zijn onder het GATT tal van mogelijkheden in dit opzicht. De twee derde meerderheid lijkt echter een hoog quotum gezien de belangenverhQU- dingen in 't GATT. De landen met agrari sche interessen, zullen zeker niet bereid zijn zonder meer een precedent te schep pen, door met de Kleine Vrijhahdêlszóhe' akkoord te gaan. Dan blijft er nog de mo gelijkheid zoals bij de Euromarkt dat het GATT helemaal niet stemt en dat de Kleine 'Vrijhandelszone gewoon van kracht wordt. Maar om dit te bereiken zou een andere oplossing van het landbouw probleem nodig zijn. 'Advertentie WON DVE RBAND Hansaplast wondverband is verkrijgbaar op 4, 6 enf 8 cm breedte. In de lengtes van 10 cm-500 cm, normaal, elastisch of plastic. Spanje en de O.E.ES. Minister Luns heeft, in antwoord op de desbetreffende schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Goedhart meegedeeld, dat Nederland heeft meege werkt aan het toelaten van Spanje tot de O.E.E.S. Alle besluiten van de O.E.E.S., aldus de minister, worden met unanimi teit van stemmen genomen, hetgeen im pliceert, dat ook Nederland evenals de andere zestien lid-staten van de O.E.E.S. heeft medegewerkt aan de toelating van Spanje tot de O.E.E.S. De Nederlandse re gering, zo antwoordt de minister voorts op de vragen, heeft zich steeds op het stand punt gesteld, dat de toelating van een nieuw lid tot deze organisatie voor econo mische samenwerking op economische merites moet worden getoetst. Wat de economische perspectieven van de toetreding van Spanje tot de O.E.E.S. betreft, is de Nederlandse regering van mening, dat deze toetreding moet gezien worden in het licht van het algemene stre ven van de Nederlandse regering naar een zo vrij mogelijk handels- en betalingsver keer. Een veel ernstiger moeilijkheid bedreigt de Kleine Vrijhandelszone echter. Bekend is, dat Engeland om deze zone tot stand te laten komen, belangrijke concessies aan Denemarken deed, waarvan de voornaam ste was het verlagen van het invoerrecht op bacon met 10 percent. Dit verdrag zou naar in Genève wordt gezegd, een discri minerend karakter hebben en discrimina tie is nu juist het gevaar, waartegen het GATT waakt. Wanneer de Nederlandse bacon bij voor beeld 5 percent goedkoper is dan de Deen se, dan wordt door de verlaging van het invoerrecht met 10 percent het Deense produkt plotseling goedkoper voor de Brit se consument. Ondanks het onder het GATT toegestande preferentiële tarief, dat Australië en Nieuw-Zeeland en het Britse Gemenebest genieten, worden er van de ze kant in de komende vex-gadering felle reacties verwacht. Het zou ook kunnen, dat Frankrijk in het GATT een uitstekend middel ziet om tegen het totstandkomen van de Kleine Vrijhandelszone obstructie te voeren. Het zou z;ch daarbij aan de zij de van de agrarische landen voegen en steun trachten te zoeken in die Engelse kringen, die bezwaren hebben tegen dit verdrag. Deze zijn niet van geringe bete kenis; de Engelse varkensfokkers en de vleeswarenindustrie, evenals de Schotse papierindustrie beheren ertoe. Het x-echtse Britse blad „Daily Express" schreef onlangs dat het niet veel heil in deze Vrijhandelszone zag. In tegendeel, zo stelde het blad, waarom geeft de rege ring niet een markt aan Nieuw-Zeeland, een land dat veel meer in Engeland koopt, dan bij voox-beeld Denemarken of Zweden. Deze twee landen exportex*en namelijk meer naar Engeland dan ze er kopen. Hoe het ook zij, het GATT is totnutoe vrijwel immuun gebleven voor formalisti sche bezwaren, die van Franse zijde hoog stens naar voren zouden kunnen worden gebracht. Voor de E.G.K.S. en de Euro- markt is ten slotte ook een aanvaardbare modus gevonden en er behoeft niet aan te worden getwijfeld of dit zal ook met de Kleine Vrijhandelszone wel hef. geval zijn. Maar of het verdrag in zijn huidige vorm kan blijven bestaan wordt onzeker geacht. (Van onze correspondent in Zeeland) Na jaren van ernstige moeilijkheden in de Nederlandse vlasteelt, waarvan voor al het vlascentrum Zeeuwsch-Vlaanderen te lijden had, worden thans tekenen ge signaleerd die erop wijzen dat men moge lijk over het dieptepunt heen is. Het laat zich aanzien dat de goede kwaliteit van ons vlas het op de lange baan toch wint van het goedkopere maar veel slechtere Russische dump-produkt. De belangstel ling voor het Nederlandse vlas is in het buitenland de afgelopen maanden weer toegenomen en verwacht wordt, dat deze tendentie zich zal voortzetten. De Ne- dei-landse vlasteelt werd enkele jaren ge leden ernstig gedupeerd als gevolg van het feit dat Rusland grote voorraden vlas op de Westeuropese markt spuide tegen veel lagere prijzen dan waarvoor men in ons land kon px-oduceren. Ondanks tal van protesten en tegenmaatregelen slaagde de Nederlandse vlaswereld er niet in het hoofd te bieden aan de moeilijkheden. Grote voorraden Nederlands vlas bleven onverkocht of brachten een veel te lage prijs op. De toekomst leek donker voor fa brikant en teler, en het aantal werklozen in de vlasindustrie steeg voortdurend. De slechte kwaliteit van het Russische vlas heeft vooral in België - - klanten en ook importeurs afkerig gemaakt van deze produkten. Het ziet er naar uit dat men uiteindelijk toch liever iets meer betaalt voor een produkt van goede kwaliteit. De toegenomen belangstelling voor ons vlas heeft echter nog niet tot gevolg dat nu ook meer arbeidskrachten in de vlasteelt werk zaam kunnen zijn, maar zij heeft wel een gunstige invloed op de bedrijfsuitkomsten van de vlasboeren. Advertentie In een redactioneel commentaar wordt er in het bekende Düsseldorfse Handelsblatt van gisteren op gewezen, dat de Amerikaanse staalstaking, waarvan het einde nog steeds niet in zicht is, tot nu toe praktisch zonder enige invloed op de orderportefeuil les van de Duitse staalindustrie is gebleven. Het Handelsblatt treft hier een ver gelijking met de Britse algemene staking van 1926, die een zeer belangrijke oorzaak was van het herstel van industrieën aan de Ruhr. Hoe is dit verschil te verklaren? In het voorjaar maakte men zich in kringen van Duitse staalproducenten nog zorgen over de gevolgen als de staking in Amerika niet zou doorgaan. Men vreesde dan een vermindering van de afzet. De situatie is echter volledig veranderd, want de grootste vraag komt thans van de binnenlandse markt, terwijl in het voorjaar de Amerikaanse voorraadvorming de belangrijkste factor op de Duitse staalmarkt was. Als de staking nog lang duurt, aldus het Handelsblatt, zullen de uitvoerprijzen voor walsstaal stellig stijgen. Dit betekent ech ter niet, dat men nu het tekort aan staal in de op invoer aangewezen landen maar meedogenloos zal gaan uitbuiten door bovenmatig hoge prijzen te vragen. De Brusselse staalexportconventie, waarin de E.G.K.S.-landen samenwei'ken ,is met haar prijspolitiek, volgens het Handelsblatt, totnutoe voorzichtig geweest. Zij zal ech- In drie fabrieken van de Amerikaanse Magma Copper Company zijn in totaal 3100 arbeiders in staking gegaan. De Magma Copper Co. is op drie na de grootste Ame rikaanse koperproducent. De staking houdt verband met het conflict bij Kennecott Copper, waardoor in de Staten Utah, Ne vada, Arizona en New Mexico in totaal 11.500 arbeiders het werk hebben neer gelegd. ter haar richtprijzen voor walsstaal- leveranties naar derde landen buiten de- E.G.K.S. moeten verhogen, om met de trend op de staalmarkt gelijke tred te houden. Tot op heden is niet meer dan de helft van de teruggang der staalexport- prijzen ingehaald, die na de vorige hausse optrad, aldus het blad. De staalexport- prijzen hebben daarom ook nog lang niet weer het niveau van de voor de E.G.K.S. geldende prijzen van de Duitse staalprodu centen bereikt en zo lang dit niet het ge val is, kan niet van een normalisering op de staalmarkten gesproken worden. Daarvoor is echter de staking in de Amerikaanse staalindustrie niet nodig. Zou deze werkelijk langer dan twee maan den gaan duren dan zijn er eerder na- dan voordelen voor de Duitse industrie van te verwachten. Door de staalschaarste zou de Amerikaanse bedrijvigheid kunnen worden verlamd, hetgeen bij de nauwe vervlech ting van de Europese en de Amerikaanse economieën naar ons continent zou kunnen overslaan. De Duitse staalindustrie heeft er daarom absoluut geen belang bij, dat het conflict in de Verenigde Staten nog langer duurt, zo besluit het Handelsblatt. De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 10 dezer geeft niet veel belang rijke vèïanderingen te zien. De goud- en deviezenreserve daalde met 10 miljoen van 5197 miljoen tot 5187 miljoen. Het goud bleef onveranderd op 4397 miljoen. De bankbiljettencirculatie verminderde met 119 miljoen van f 4399 miljoen tot 4280 miljoen. Het rijk zit er goed voor want de schatkist werd met 89 miljoen aangevuld door onder andere belasting gelden. Het saldo van de schatkist steeg van 496 miljoen tot 585 miljoen. De banken zagen de in juli verstrekte vakan tiegelden in ruime mate terugvloeien, ter wijl zij verder middelen ontvingen uit hoofde van de inkrimping van de bank biljettencirculatie, nu de maandwisseling weer achter de rug is. Daar tegenover moesten zij de daling van de deviezen reserve ad 10 miljoen financieren terwijl er tevens een flink bedrag van de banken in 's rijks schatkist verdween. Tenslotte steeg hun saldo met f 16 miljoen van 572 miljoen tot 588 miljoen. Met een ver plicht aan te houden kasreservegemiddelde van circa 420 miljoen zitten de banken aan de goede kant. De rekening voor schotten daalde van 12,7 miljoen tot 11,7 miljoen en is uitzonderlijk laag. De geldmarkt is ruim. Voor de ontwikkeling van de levensver zekering is de eerste helft van 1959 een zeer bevredigende periode geweest, zo maakt de voorlichtingscommissie uit het levensverzekeringsbedrijf bekend. Nadat reeds in de eerste drie maanden van dit jaar in vergelijking tot de overeenkomstige periode varx 1958 aanmerkelijk betere pro- duktieresultaten waren behaald, vertoont blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde cijfers ook het tweede kwartaal een veel gunstiger beeld dan vorig jaar. In het eerste halfjaar van 1959 kwam voor een bedrag van 2054 miljoen aan nieuwe verzekeringen tot stand of 10,7 percent meer dan in het eer ste- halfjaar van 1958. Dit was de eerste keer dat in de eerste helft van een jaar het produktie-niveau de grens van twee miljard overschx-eed. Hiex-uit valt af te leiden, dat noch de reeds sedert 1 januari 1957 van kracht zijnde Algemene Ouder domswet noch de op handen zijnde wette lijke voorziening voor weduwen en wezen een remmende invloed op het groeiproces van de levensverzekering hebben uitge oefend, zo tekent de commissie hierbij aan. De Esso Oil Company heeft bekendge maakt, dat zij uit het Westduitse kolen- oliekartel zal treden, dat in januari van dit jaar werd gevormd door Westduitse 'kóTenpVoducéhtên"en intèï'fiatiöhalèolie maatschappijen. Het doel van dit kartel wfcs' te' zorgen; dat op de Westduitse markt geen stookolie verkocht zou worden be neden de wereldprijzen. De vorming was een onderdeel van de maatregelen, die ge nomen werden om de Westduitse kolen- industrie te helpen by de bestaande afzet- moeilykheden. Volgens de mededeling is de voornaam ste reden voor het besluit van de olie maatschappij, dat het doel van het kartel niet bereikt werd door het snelle naar voren komen van oliemaatschappijen en ondernemingen, die geen deel uitmaken van het kartel. De onverkochte voorraden kolen en cokes bij de Westduitse mijnen, die in januari ongeveer 13 miljoen ton groot waren, zijn thans aangegroeid tót omstreeks 16 miljoen ton. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: L. W. Sijsenaar, Pxins Hendrikstraat 7 te Hille- gom, en aldaar aan de Meerlaan 164 ge handeld hebbende als vennoot in de, thans geëindigde vennootschap onder de firma Sijsenaar en Van Bree. Rechter-Commis- saris mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. H. Jonker, advocaat én procureur te Haar lem. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag opgeheven het faillissement van A. S. van Rooden, winkelier in huish. art., Schalk wijkerstraat 13 c te Haarlem. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. G. J. Vermeulen, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van J. Broersen jr, metaalhan delaar, Vissershavenstraat 31 te IJmuiden. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brou_ wer. Curator: mr. J. W. Crefeld, advocaat en procureur te IJmuiden, gem. Velsen, Zee weg 278. 27. Sluipend ging de roverhoofdman het kasteel binnen en koos zijn weg langs de achterkant van de stallen. Op dat ogenblik kwam juist de ridder haastig de hoek om en er volgde een knetterende botsing. Hola.... hoho! Vergeef mij deze lomp heid", sprak de ridder beleefd, terwijl hij vergeefse pogingen deed om zijn vizier te openen. „Linkse botterik", siste de rover, waarom en ziet ge niet uit, waar ge loopt met uwe onbehouwen platvoeten?" „Hola hoho, weet ge wel wien ge voor hebt?", zei de ridder vermanend. „Wie dan wel?", gromde de bandiet en rukte ruw het vizier open. Hij keek naar binnen en een trek van afkeer verscheen op zijn gelaat. „Bah, het is die snoevende blaaskaak", grauwde hij en sloot het vizier met zo'n krachtige vuistslag, dat de ridder rammelend ineen stortte, Van de binnenplaats klonk nu een luid trompetsignaal en een schelle stem riep: „De tweekamp gaat beginnen! Waar zijt ge, o riddero verdelger der roveren„Beilo!" mopperde de roverhoofdman. „Men zoekt dezen tob berd! Ik moet hem verbergen, anders komt mijn aanwezigheid hier ontijdig aan het licht". En hij sleepte de bewusteloze ridder de stal in. Het ministerie van Financiën deelt mee, dat op vrijdag 14 augustus 1959 ten kan tore van de Agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkistpro messen met een looptijd van respectie velijk drie en twaalf maanden, tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals gebruike lijk, groot 100.000.- en worden uitgege ven onder dagtekening van 17 augustus 1959. De prijs, waartegen wordt inge schreven, dient te worden uitgedrukt in een disconto-percentage per jaar, afge rond tot op zestienden. De toewijzing op de twee groepen schat kistpromessen afzonderlijk geschiedt te gen het daarvoor door de minister vast te stellen discontopercentage (in zestiende percenten), met dien verstande, dat alle inschrijvers, op wier inschrijvingen toe wijzing plaatsvindt, voor elke groep af- zondex-lijk, dezelfde prijs betalen. Indien tot het percentage, waarvoor promessen worden toegewezen, alsmede tot lagere percentages een groter dan het voor toe wijzing vastgestelde bedrag is ingeschre ven, geschiedt de toewijzing in de eei'ste plaats aan die inschrijvers die voor een lager pex'centage dan waartegen wordt toegewezen, hebben ingeschreven, en voor het overige bedrag, zoveel mogelijk pondspondsgewijs, aan hen, wier inschrij vingsprijs gelijk is aan het discontoper centage van toewijzing. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toege wezen promessen dient te geschieden uitex-- lijk op 17 augustus 1959 vóór 12.30 uur. In de Nederlandse Staatscourant van 12 augustus 1959 worden nadere bijzonder heden over de inschrijving gepubliceerd. Time verwacht Russische concurrentie Het tijdschrift „Time" schrijft dinsdag dat de concurrentie de Amerikaanse re gering dwingt haar politiek inzake het toe staan van landingsrechten te herzien. Nu de internationale luchtvaartmaatschap pijen van de V.S. 't straaltydperk ingaan, danken de V.S. een geloof af dat net zo uit de tijd is als de vliegtuigen met zui germotoren, aldus „Time". Het gaat hier om het geloof dat de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen de baas zullen kun nen blijven over een steeds groter wor dende schare buitenlandse concurrenten zonder een drastische wijziging in de Amerikaanse luchtvaartpolitiek. Het blad herinnert eraan dat de BOAC deze maand landingsrechten heeft gekregen in Tokio en wijst op de aanbevelingen die zijn ge daan om „Air India" toe te staan een lijn op de V.S. te openen. Maar de grootste bedreiging komt van Ruslands „Aeroflot", de grootste com merciële luchtvaartmaatschappij van de wex-eld, aldus „Time". „Aeroflot" heeft 1.600 toestellen en doet 500 vliegvelden aan, van Kamtsjatka tot Londen. In Ame rikaanse luchtvaartkringen verwacht men dat een van de punten, die Eisenhower en Kroesjtsjev zullen bespreken zal gaan over landingsx-echten in de V.S., aan „Aeroflot" te verlenen. Als „Aeroflot" het in,Ne\y .York te landen, dan zal „Panamex-ican World Airways" na tuurlijk,,wel 't (r.eckt. krijgen om naar Mos kou te vliegen. Maar hiex-mee is de zaak niet uit, aldus Time. want men vi-eest dat Aeroflot die volledig in handen van de Russische staat is, uiteindelijk de ver voerskosten zal drukken om daarmee het Russische economische offensief te steu nen. De Amerikaanse in- en uitvoer Volgens een mededeling van het ministerie van Handel bereikte de waarde van de invoer in juni een tot dusver ongekende hoogte, namelijk S 1369,4 miljoen - rond vijf percent meer dan het record van maart van S 1300,9 miljoen. De waarde van de invoer van het fiscale jaar 1959 (van 1 juli 1959 tot en met 30 juni 1959) bedroeg S 13.984,8 mil joen - een toename met ongeveer negen percent ten opzichte van de overeenkomstige periode van 12 maanden geleden (S 12.804,5 miljoen). Rusland bouwt staalfabrieken in Indonesië Volgens Antara is de Indonesische regering van plan twee staalfabrieken te bouwen. De fabrie ken zullen in Oost- en West-Java komen te staan en jaarlijks 50.000 ton staal produceren. De pro jecten kosten 30 miljoen Amerikaanse dollar en zullen gefinancierd worden uit het van de Sov jet-Unie ontvangen krediet van 100 miljoen dol lar. De Sovjet-Unie heeft reeds staaldeskundigen naar Indonesië gezonden. Landbouwprijsindexcijfers juni 1959 Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen land bouwprijsindexcijfer 99 tegen 98 in mei en 94 in juni 1958, Het groepsindexcijfer voor akkerbouw- produkten bedroeg evenals in mei 114 tegen 124 in juni 1958. Geen slaaf. De „Komsomolskaya Prav- da" publiceert een ingezonden stuk van een vex-ontwaardigde Rus, die er niet aan denkt de slaaf te zijn van een droomkeuken als op de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou U zien is. Bejaarde. Het Russische persagentschap Tass maakt melding van de dood van een 151-jarige, Mahmud Ehazov uit het Kaukasische dorpje Pirassura. Eiva- zov „de ouste inwoner van de Sovjet republiek Azerbeidsjan", had „onge veer 200 nakomelingen" en werkte nog kort voor zijn dood op een Kolchos, aldus Tass. Uit de course. De Ceylonse minister van Binnenlandse Zaken, T. B. Llangaratna, heeft dinsdag onthuld, dat hij een al geheel verbod op het houden van paar denrennen in Ceylon heeft voorgesteld. Machtige boeddhistische organisaties hebben onlangs aangedrongen op af schaffing van de paardenrennen, die 75 jaar geleden door de Britten op het eiland werden geïntroduceerd. Stoplichten. In de Poolse stad Torun zijn dinsdagavond waarschijnlijk wel enige snelheidsrecords gesneuveld, toen daar vier wilde beren uit de bossen in de om geving de stad kwamen binnenhuppe- len. Na een aantal voetgangers op de vlucht gejaagd te hebben, schrokken de beesten van de vei-keerslichten en keer den zij terug naar het donkere woud. Kuurvorst. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië zal vrijdag een beleefdheidsbe zoek brengen aan bondspresident Heuss. De Arabische monarch heeft de afgelopen drie weken in Bad Nauheim een kuur ondergaan en keert binnen kort naar zijn land terug. Gesloten. De grote Russische tentoonstel ling in New York is maandag gesloten. In 42 dagen tiids hebben meer dan 1.100.000 mensen de expositie bezocht. Spanningen. Een inspecteur bij het lager onderwijs in het Engelse graafschap Gloucester heeft op basis van i-appor- ten, die door de schoolartsen zijn uit- gebi-acht, verklaard dat de Engelse schooljeugd in ernstiger mate dan vóór de Tweede Wereldooidog lijdt onder spanningen die uit het dagelijks leven voortvloeien. De artsen concludei-en dit uit de stijging van allergieën, astma en huidziekten. Koperstaking. In de fabrieken van Kenne cott, de grootste Amerikaanse koper producent, ligt het werk stil als gevolg van een staking van de 11.500 arbei ders, die hogere lonen en betere socia le voorzieningen eisen. Vorig jaar pro duceerden de betrokken fabrieken ruim 318.000 ton koper. Intussen duurt de staking in de Amerikaanse staalindus trie, die vier weken geleden begon, nog voort. Op bevel. Maandag begint in Düsseldorf een proces tegen generaal Hasso von Manteuffel, een van Hitler's bekendste tankcommandanten. Von Manteuffel liet in februari 1943 een schildwacht doodschieten die zonder aanleiding zijn post aan het Russische front zou hebben verlaten. Von Manteuffel verklaarde on langs op bevel van Hitier te hebben ge handeld. Zeelieden-export. Het Japanse ministèrie van vervoer heeft meegedeeld, datde regering aanvragen om zeevarend per soneel heeft ontvangen uit West-Duits- land, Irak en Indonesië. Volgens het mi- nistei-ie zal er waarschijnlijk aan de aan vragen kunnen worden voldaan. Niet mededeelzaam. Een voormalige ko lonel van de S.S. Friedricn Panzinger, is zaterdag te München tijdens een ver hoor in verband met de moord op de krijgsgevangen Franse generaal Roger Mesny in begin 1945, onwel geworden en overleden. De politie neemt aan, dat Panzinger zaterdag bij zijn arrestatie kans heeft gezien vergif in te nemen. Specialist. De Russische vice-premier Anastas Mikoyan, specialist op het ge bied van de buitenlandse handel, zal in de komende maanden bezoeken bren gen aan een aantal Latijns-Amerikaan se landen, aldus wordt in zeer gezag hebbende bron te Londen vernomen. De Sovjet-Unie heeft reeds vei-schei- dene ouvertures gemaakt in de Latijns- Amerikaanse landen, en enkele ruil overeenkomsten gesloten. Onverdacht. Het Intexmationale Rode Kruis heeft dinsdag te Genève bekend gemaakt, dat het zal helpen bij de voor bereiding van de repatriëring van Ko- reanen in Japan, die naar hun land wil len terugkeren. De betrokkenen zul len kunnen beslissen, of zij naar Noord of Zuid-Korea gaan, dan wel in Japan zullen blijven. Van Zuidkoreaanse zij de was betoogd, dat de Koreanen geen vrije keuze hebben, maar geprest wor den naar Noord-Koi-ea te gaan. Het K.N.M.I. deelt mede: In de hogere luchtlagen boven de oceaan komt een krachtige westelijke luchtstro ming voor, die eindigt boven West-Europa. Daardoor komen oceaanstoi-ingen dicht in onze omgeving tot stilstand, waardoor het weer een onbestendig karakter behoudt. Een randstox-ing van een depressie, die boven de Noordzee is gelegen, bracht van morgen in ons land weer regen. Een vol gende kleine storing bij de ingang van het Kanaal zal vannacht en morgen plaatse lijk ook regen veroorzaken. Het warme zomex-weer wordt intussen steeds verder naar het oosten en zuiden teruggedrongen. Het front dat de scheiding vormt tussen deze warme lucht en de koelere in onze streken lag vanmorgen over de zuidelijke Oostzee, Polen en vandaar naar Noord- Italië, waar het doordringen van de koe lere lucht aanleiding gaf tot onweersbuien. WEERRA PPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. SC Donderdag 13 augustus Zon op 5.19 uur, onder 20.10 uur. Maan op 15.53 uur, onder 0.05 uur. Maanstanden 18 augustus 13.50 uur volle maan. 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 12 augustus Hoog water 9.03 en 21.38 uur. Laog water 4.30 en 16.52 uur. Donderdag 13 augustus Hoog water 10.15 en 22.53 uur. Laag water 5.33 en 18.06 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon regen z regen z regen w onbewolkt z geheel bew. z onbewolkt z zwaar bew. z licht bew. z onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. regen zwaar bew. regenbui regen mist zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. mist regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zo ozo ono zo nnw wzw z zzw wzw wzw wzw 18 19 21 23 18 19 21 21 23 25 28 26 22 22 18 22 18 26 22 windst. 27 nnw 26 nw 27 windst. 24 wnw 24 windst. 25 z 25 windst. 26 nw 25 windst. 27 windst. 31 windst. 35 windst. 34 windst 29 n 27 windst. n 25 Es O) S3 15 3 0,5 1 7 3 2 2 0 0 0 1 2 0,3 6 0,2 2 0 4 2 1 0,4 0,5 15 9 0 18 0 0,5 0 0 1 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2