Horen en zien De man aan de top Fiscaal nieuws voor de studerende onderwijzer „TSJIK, TUKIE EN TOKA" J Agenda voor Haarlem Kort en bondig for Bona drinks 4 teieM AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Film genot De televisiezendtijd De radio geeft donderdag Televisieprogramma De negen muzen Belastingvrije douceurtjes van het departement Congres over rol van student in politiek J. Staalman overleden Kerkelijk Nieuws Deens bouwsysteem voor 1000 huizen in Vlaardingen en Maassluis Twee schachten van nieuwe Beatrixmijn zijn gereed Nederlandse soldaat stond in Duitsland terecht Nederlanders geronseld voor Vreemdelingen legioen door Gam erom Hawïey WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 De wens van vele kijkers ging dinsdag avond in vervulling. Op het beeldscherm kwam Capra's onvergetelijke film „Mens, durf te leven", die net zo positief van in houd is als de titel en naar de vorm van dezelfde kracht. Er is indertijd al zoveel over Capra's blijmoedige werk geschreven dat wij kunnen volstaan met vast te stel len dat wij opnieuw en van harte hebben genoten. Beeldschermer Hoewel het in de lijn der verwachtingen ligt, dat de televisie-zendtijd met ipgang van 1 januari 1960 zal worden uitgebreid, staat dit officieel nog niet vast. Een en ander houdt verband met het feit, dat waarschijnlijk nog dit .laar, zowel het ra dio- als televisiebeleid onderwerp van be spreking zal vormen in de beide Kamers der Staten-Generaal. Het punt, reclame in de televisie zal dan tevens in discussie ko men. Met betrekking tot het verlenen van een concessie aan de OTEM zal het interdepar tementaal overleg, waarbij ook het be drijfsleven is ingeschakeld, binnen enkele maanden resulteren in een rapport, het geen door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen ter kennis van de ministerraad zal worden gebracht. De staatssecretaris voor radio- en televisie aangelegenheden, mr. Scholten, die meer dan zijn voorganger geporteerd is voor commerciële televisie, zou binnenkort in nader overleg treden met de aanvraagster der concessie. Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst, causerie. 11.15 Viool en piano. 11.45 Over de Liefde met eer. hoofdletter, caus. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Klarinet en piano. 14.30 Gram. 15.00 Logboek 1941, klankb. 15.30 Omr.ork. 16.15 Voordracht. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Prome- nade-ork. en koor. 18.50 Sportpraatje. 19.00 Ge sproken brief. 19.05 Gram. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-filharm.ork., groot om roepkoor en sol. 20.55 Voordr. 21.05 Holland Fes tival: Ned. Kamerork. en solist. 22.00 Journ. 22.15 Lichte muz. 22.50 Wereldkampioensch. wielrennen 1959. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. uit New York. 23.20 Gram. 23.4524.00 Wereldkampioenschappen wielrennen 1959. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de kinderen. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Zang en piano. .13-55 Gram. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.25 Ork. en viool. 15.30 Clavecimbel en viool. 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Oude muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs ber. 17.45 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Folkl. en amus.muz. 19.30 Radio krant. 19.50 Politieke causerie. 20.15 Gram. 20.30 Pianospel en comm. 21.00 Gram. 21.15 Rep. Duitse Kirchentage te München. 21.30 muz. 22.00 Perïo- diekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.15— 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 en 14.00 Gram. 14.30 Ork.conc. 14.50 Gram. 15-30 Gevar. muziek. 15.45 Bourgondische muziek. i6.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 en 19.50 Gram. 20.00 Japanse muziek. 20.40 Verz.- progr. 22.0 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. VOOR DONDERDAG KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. KRO: 20.20 Vademecum. 20.50 Meer geluk dan wijsheid, muz. blijspel. Poëzieprijs. In het Casino te Knokke zal van 3 tot 7 september de vierde inter nationale biennale van de poëzie worden gehouden onder het motto „De mensen van morgen en de poëzie". Een interna tionale jury zal een prijs van 100.000 Bel gische franken toekennen. Theo Bruins. De Nederlandse pianist Theo Bruins is in Mexico City aange komen voor een tournee van vier weken door Mexico. Fanfarestukken. De koninklijke en de kerkelijke harmonie van het Limburgse stadje Thorn, zullen beide worden ge schilderd. Opdracht hiertoe is verstrekt door het gemeentebestuur aan de kunst schilder Frans van de Berg. Beide doeken krijgen een afmeting van 2 bij 2Vs meter en zullen de korpsen uitbeelden in volle actie tijdens een repetitie. De doeken zijn bestemd voor de raadszaal van het nieuw te bouwen gemeentehuis. (Van onze belastingmedewerker) Het is algemeen bekend, dat behalve het middelbaar ook het uitgebreid lager on derwijs te kampen heeft met een groot te kort aan bevoegd personeel. Het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen tracht nu onderwijzers te stimu leren tot de studie tot het behalen van ak ten, die bevoegdheid geven voor het ulo. Het doet dit door aan degenen, die een akte behaald hebben, een toelage te ge ven, of eigenlijk twee toelagen: één als te gemoetkoming in de gemaakte studiekos ten en één laten we het een gratifica tie noemen als beloning voor het be halen van de akte. De vraag, die we willen beantwoorden is nu: wat doet de belastingadministratie met deze uitkeringen? De Hoge Raad heeft over deze kwestie niet lang geleden zijn oordeel uitgesproken. Precies gezegd heeft de Raad maar over de helft van de zaak een beslissing gegeven, want de procedu re liep alleen over de tegemoetkoming voor de studiekosten. Voor een goed verstaan van de zaak is nodig, dat we erop wijzen, dat de uitkerin gen aan de gelukkigen gebeuren recht streeks door het Ministerie van O., K. en W., dus noch voor de openbare noch voor de bijzondere scholen door de werkgever van de onderwijzer(es). Immers zijn de leerkrachten aan bijzondere lagere scho len in dienst van het schoolbestuur en die aan de openbare scholen in dienst van de gemeente. Daar nu de tegemoetkoming in de studie kosten niet door de werkgever wordt ge geven, was het uitgesloten dat deze tot het inkomen uit dienstbetrekking, dus tot het salaris, werd gerekend. Maar ook de poging, ze te belasten als opbrengst van arbeid buiten dienstbetrekking verricht, kon geen genade vinden in de ogen van ons hoogste rechtscollege, omdat de ver goeding voor studiekosten met name niet viel onder wat art. 28 van het Besluit op de Inkomstenbelasting noemt „andere pres tatiën van derden". Met deze derden zijn dan bedoeld anderen dan de werkgever. En daarom zou de betaling van het mi nisterie aan de onderwijzer(es) wel onder dit artikel kunnen vallen, maar klaarblij kelijk ziet de Hoge Raad alleen als „pres tatiën van derden" prestaties, die door derden worden verricht voor aan hen be wezen diensten. En we zouden niet graag beweren dat hier niet veel voor te zeggen is. Een bekend voorbeeld van zulke pres taties van derden vindt men in pensions, waar de gasten niet zelden het personeel extraatjes geven voor diensten welke het hun bewijst. Ziet men het wetsvoorschrift in dit licht, dan is het wel begrijpelijk, dat de Hoge Raad van mening was dat de tegemoetkoming, door het Ministerie aan een onderwijzer gegeven, van andere aard was. En zo is dan, bij gebrek aan mogelijk heden, de tegemoetkoming in de studie kosten vrij van belasting, een feit, dat in de onderwijspers reeds de aandacht heeft getrokken. Gebrek aan mogelijkheden noe men..we, dft^omstepdig^.^^q^U^Ji^S^i moetkoming onder geen enkele jn jiet Be- •siluit op, dg, Inkom^'a^^^Viingh'gehp'émdé bron van inkomen kan gebracht worden. En zulke inkomsten zijn nu eenmaal vrij. De vraag is nu nog: Hoe moet het met de gratificatie zelf? Daarover heeft de Hoge Raad zich niet uitgesproken, maar wij zouden om de conclusie maar voor op te stellen onze lezers aanraden, eraan vast te houden dat ook de gratificatie on belast hoort te blijven. Want het is toch wel duidelijk dat dezelfde redenering, die de Hoge Raad voor de tegemoetkoming heeft opgesteld, ook voor de gratificatie geldt. Ook deze wordt immers niet door de werkgever, maar rechtstreeks door het ministerie gegeven en ze valt evenmin als de tegemoetkoming onder de „prestatiën van derden". Bovendien mag niet vergeten worden dat de kosten, die voor het behalen van een akte voor het ulo-onderwijs worden ge maakt, niet als kosten van verwerving voor aftrek in aanmerking komen, omdat ze gemaakt zijn voor positieverbetering. Fiscaal gesproken zijn er dan ook, om zo uit te drukken, geen kosten, waaruit volgt dat de beide uitkeringen, zowel de tege moetkoming in de studiekosten als de gratificatie, voor wat de belastingen be treft, geheel op dezelfde lijn staan. Is de ene niet belast, akkoord, maar dan. be hoort ook de andei-e vrij te blijven. Ten slotte nog dit. We zijn geen onder- wijsspecialist en we weten dan ook niet of er ook nog rijksscholen bestaan, waaraan onderwijzers verbonden zijn die voor de uitkeringen, waar we het hier over gehad hebben, in aanmerking komen. Voor hen zou het Ministerie van O., K. en W. wél de werkgever zijn, zodat een eventuele uit kering voor hen ons inziens ongetwijfeld een deel van hun salaris zou uitmaken en dus belast zou zijn,,een in vei'gelijking met hun collega's aan de bijzondere en de ge meentelijke scholen weinig gelukkige si tuatie. We hopen, dat het geval zich niet zal voordoen. Mej. dr. M. A. M. Klompé heeft heden morgen in haar hoedanigheid van minister van O. K. en W. ad interim in het jeugd- hotel „De Haven" te Wassenaar het Inter nationale Studenten Seminar geopend. Aan deze conferentie, die tot thema heeft ,,De rol van de student, in de politiek", nemen 40 vertegenwoordigers uit 30 landen deel. In haar openingswoord stelde minister Klompé vast, dat. er te veel intellectuelen zijn, die zich niet met politiek wensen bezig te houden, omdat zij zich daarvoor te superieur achten. Deze intellectuelen vergeten volgens haar echter, dat als zij zichzelf niet met politiek willen bezig houden, de politiek zich wel met hen zal bemoeien. „Wat doen wij met de krachten, die wij zelf in het leven hebben geroepen en hoe is onze houding tegenover de grote contrasten, die nog in de wereld bestaan'? Wat kunnen wij ook doen voor de volke ren in Azië en Afrika, die een geheel an dere levensstandaard hebben en hoe kun nen wij deze bij hun industriële opbouw behoeden voor de fouten, die wij zelf hebben gemaakt in het bijzonder in de 19de eeuw. Onze generatie bevindt zich thans op een kruispunt en wij moeten op ieder gebied een keuze maken, met in begrip van de politiek", aldus de minister. Vervolgens hield prof. B. H. M. Vlekke een inleiding over het onderwerp „De rol van de student in de politiek". De politiek, in de goede betekenis van het woord, heeft tot doel een goed geordende gemeenschap te vormen, zo betoogde hij, en de student moet zich voorbereiden op de taak die hij later in het openbare leven te vervullen krijgt. Een ieder zal zijn deel moeten bij dragen en zal verantwoordelijkheid op zich moeten nemen ten aanzien van het beheer der publieke zaken. Daarom zal de student zich bekend moeten maken met de politiek ook al is er geen rol voor hem als student weggelegd op politiek gebied. Deze voor bereiding van de student behoort niet in de collegezaal te geschieden, doch moet in de discussies en bijeenkomsten der studen ten met of zonder professoren hoog op de lijst staan. Als men werkelijk wil leren hoe politiek bedreven dient te worden, Maniifzab men tót" de ohtdeltkrhg'-<komen. tfiei; .betekent tegen-,?®®-. 'Vijand, maar dat het voornamelijk inhoudt: zijn eigen emoties te leren beheersen en zijn eigen irrationaliteit te overwinnen, zo besloot prof. Vlekke. Te Huizen is in de ouderdom van 85 jaar overleden de heer J. Staalman oud-wet houder van die gemeente. De heer Staal man die in Den Helder werd geboren, was een der oprichters van de voormalige Chr. Democratische Partij, voor welke partij hij zitting heeft gehad in de Provinciale Staten van Noordholiand. In 1930 werd hij raadslid van Huizen, in 1935 wethouder. Na de bevrijding kwam hij in de raad te rug. Hij heeft in dit college zitting gehad tot 1 september 1953. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zuidzande (toez.) J. Eijgen- daal te Hoofdplaat. Geref. Kerken Beroepen te Hoornsterzwaag G. van der Veere, kand. te 's-Gravenhage. (Speciale berichtgeving) De n.v. Panagro te Warmond zal na een driejarige aanloop het Deense woningbouw systeem Larsen-Nielsen in Nederland in troduceren met de bouw van duizend in dustriewoningen, waarvan ér 750 in Vlaar dingen en 250 in Maassluis zullen worden opgetrokken. De fabriek, waarin de betonelementen voor deze woningbouw zullen worden ver vaardigd, zal verrijzen aan de Industrie weg in Vlaardingen. Het zou in de be doeling liggen uiteraard nadat, de rijks goedkeuring is ontvangen en de gemeen teraden de desbetreffende voorstellen heb ben goedgekeurd, binnen twee maanden de eerste paal te slaan voor de woningen, waarvan dan de eerste in augustus 1960 zouden kunnen worden opgeleverd. De bouw zal geschieden in vier woonlagen. Zaterdag zal in het mijnveld Vlodrop de eerste fase geëindigd zijn voor het ont sluiten der kolenlagen van de nieuwste Nederlandse kolenmijn, de staatsmijn Beatrix. Het overwinnen van de talloze moeilijkheden om door een 480 meter hoog dekterrein te boren naar de boven ste kolenlaag op rond 500 meter diepte, is niet gemakkelijk geweest. Ingenieurs en schachtbouwers uit alle werelddelen zijn in de loop der laatste jaren dit Nederland se staaltje van mijnbouwwerk komen be zichtigen. Zij hadden grote bewondering voor de door de staatsmijnen zelf ontwor pen én vervaardigde boor-apparaturen. De Beatrix zal tenminste tachtig tot honderd jaar geëxploiteerd kunnen wor den met een aanvankelijk op 1,2 miljoen ton, later op 1,8 miljoen ton jaarproduktie geraamde opbrengst. De kolen welke men er zal aantreffen, variëren tussen antraciet ongeveer eenderde van de te ontginnen voorraad en gasarme vetkolen. De kolen liggen in lagen tot 1,70 meter dikte op ontginbare diepte. En al is de kolenvoorraad per ku bieke meter grond in dit concessiegebied wellicht minder dan in Zuid-Limburg, ze is ruim voldoende om deze mijnaanleg meer dan te rechtvaardigen. De exploitatiemogelijkheid van de Bea trix is uiteraard van groot belang ook voor de Nederlandse economie. Daarom ook zijn de enorme bedragen welke met een mijnaanleg gemoeid zijn, verantwoord: alleen al het boren van de beide schach ten, welke later de twee hoofdschachten van de staatsmijn Beatrix zullen worden, kostte tot nu toe rond dertig miljoen gul den. De totale kostenzullen waarschijn lijk in de honderden miljoenen lopen. De nieuwe mijn zal niettegenstaande een vér door te voeren mechanisering der kolenwinning naar schatting toch altijd aan een vijfduizend mensen arbeid ver schaffen. Voor een rechtbank te Kiel heeft een Nederlandse soldaat terecht gestaan, de -2il-jpnrge:vJ: wan de K. omdat hij daar 'eem zeilbootje had gestolen, waarmee hij naar het ©ëéhsê'ëïlahü' Laaiiand is gezeild. Van de K., die geboren en opgevoed is in Mep pen in Duitsland, was op 8 juni gedeser teerd van zijn onderdeel bij het Neder landse leger, waar hij zijn dienstplicht ver vulde. Reeds eerder, in januari, was hij bij zijn onderdeel weggebleven, waarna hij zich echter bij de Nederlandse militaire attaché in Bonn had gemeld. Op de terechtszitting in Kiel verklaar de Van de K„ dat hij zich in h|et Nederland se leger slecht thuisvoelde door taalmoei lijkheden. Nadat hij op 8 juni zijn onderdeel had verlaten, is hij naar Duitsland gegaan. Met de gestolen zeilboot is hij overgesto ken naar Denemax-ken, maar de Deensè politie stuurde hem tex-ug naar Duitsland. De rechtbank in Kiel heeft de zaak aan gehouden voor nader onderzoek. In het al gemeen wordt voor desertie geen uitleve- ring gevx-aagd. De Nederlandse autox-itei- ten schijnen in dit geval een dergelijk ver zoek ook niet te hebben gedaan. Mocht Van K„ als hij na een vex-oox-deling door de Duitse rechter wordt uitgewezen, in Ne derland terugkeren, dan zou hij voor een Nedex-landse krijgsx-aad kunnen worden gedaagd wegens desertie. Die Toka kon toch maar lekker hard lopen! Hoe de nijdige pomaradja's ook achter hem aan holden, hij bleef hun een eind voor. En al gauw was hij helemaal uit het gezicht verdwenen. Houd je maar goed vast, hoor!", lachte het paardje. „Ze krijgeli ons niet!" Wat waren die pomaradja's verschrikkelijk kxvaadZe renden overal rond en schreeuwden, zwaaiend met hun speren. Maar ze konden de vluchtelingen niet meer vinden. 125—126 De 22-jax-ige J. K. uit Amsterdam en de 18-jarige J. van R. uit IJmuiden, die op vallenden waren van het m.s. „Hectox-" van de K.N.S.M. en die bij het vertx-ek van dit schip uit de Algerijnse haven Oran niet op tijd aan boox-d terugkeerden, heb ben volgens het Nedexdandse vice-consu- laat in Ox-an door toedoen van een i'onse- laar getekend voor het Vreemdelingenle gioen. Op zondag 26 juli gingen de twee jongemannen, van wie de een mati-oos en de ander koksmaat op de „Hectox-" was, in Oran passagiex-en. 's Avonds moesten zij aan boord terug- kei-en. Toen zij niet kwamen opdagen ver trok de „Hectox-" de volgende dag zonder hen. De kapitein stelde de maatschappij telegrafisch op de hoogte van de desertie. De K.N.S.M. wendde zich tot het Neder landse vice-consulaat in Oi-an. Dit deelde na een onderzoek mee dat beide jongens zich door een ronselaar hadden laten over halen om zich bij het Vreemdelingenle gioen aan te sluiten. Beiden hadden zich, toen ze ontdekten dat de „Hector" zonder hen naar zee was gegaan, op 27 juli bij de agent van de K.N.S.M. in Ox-an gemeld. Nadien waren zij met de x-onselaar in con tact gekomen. „VREEMDELING IN SPANJE", van de Engelse „beroepstoerist" H. V. Moi'ton (H. P. Leopold's Uitgeversmij. n.v., Den Haag) is een lijvig i-eisjournaal dat de lezer vele prettige verrassingen bereidt. Morton is een scherpe opmerker, wie geen detail van zijn onderwerp: het Spanje van onze da gen, ontgaat en hij schrijft erover met een verve en een milde humor, die zelfs de, meest.-alledaag.se ontmoetingen en si tuaties de glans van het bijzonderé*'vék- leent Om tot de kern van het wezen van het Spaanse dualisme döor'te kunnen drin gen, heeft hij een grondige studie van het volk, zijn zeden en zijn geschiedenis ge maakt en die achtergronden op meester lijke wijze ingevlochten in het stramien van zijn eigen waarnemingen en beleve nissen. Een gedegen uitermate boeiend boek dat de goede eigenschappen van een Baedekex-gids, een historische roman en een kleurrijk reisverhaal in zich verenigt. De Nederlandse vertaling van C. Groot is vlekkeloos. „DE WITTE SPIN", door Heinrich Har- rer (Scheltens en Giltay, Amsterdam) is het epos van de Eiger een bijna 4000 meter hoge, steil oprijzende bex-greus in de Berner Alpen en zijn bevechters. De beklimming van deze ongenaakbax-e rots- ton heeft al vele slachtoffers gevergd, maar toch melden zich steeds weer nieuwe kan didaten aan, die hun leven in de waag schaal stellen in de hoop, hem te kunnen overmeesteren, een schijnbaar zinloos be drijf, waarvan alleen de hartstochtelijke bergsportliefhebber de lokroep verstaat. Een spannend boek, verlucht met bijzon der fraaie foto's van de Eigerwand en zijn belagers. 78. De woorden ontsnapten hem voordat hij nadacht en hij had spijt van zijn onbesuisdheid toen hij aan Alderson's gezicht zag, dat deze er pijnlijk door was getroffen. „Weet ik, weet ik," mompelde Alderson, maar hij herstelde zich ogenblikkelijk. „Ik geloof, dat je het gisteravond een beetje raar vond, de manier waarop ik Hij wiex-p een snelle blik op het huis. „Zie je, ik beloofde Edith, dat ik het een beetje kalmer aan zou doen gezondheid is niet al te best geweest, weet je wel, misschien heeft ze gelijk." „Ongetwijfeld Fred. Ten slotte Alderson ging haastig verdei-, alsof hij een onaan gename hindernis had genomen. „In elk geval behoe ven wij ons wat betreft Jesse geen zorgen te maken. Hij is voor honderd percent op onze hand denkt net zo over Shaw als wij. Dat maakt drie stemmen voor ons jij, ik en Jesse. Het hele probleem is dat wij er nog een moeten hebben." „Maar voor wie stemmen wij? Jesse komt niet in aanmerking. Wie dan?" Alderson negeerde de interruptie. „Ik begrijp niet, waarom ik er niet eerder aan heb gedacht. Herinner je je hoe ik de stemmen had opgesteld Dudley stemt op Shaw?" „Ja." Een krachtige glinstering speelde in Aldersons ogen. „Er is een manier om hem ervan af te houden." „Hoe dan?" „Hij zou niet op Shaw stemmen als hij een kans had om op zichzelf te stemmen." Wat Alderson suggereerde was zo verschillend van alles wat Don Walling ooit tevoren had overwogen, dat hij niet kon geloven, dat hij het goed begrepen had. „Meen je dat, Fred wil je Walt directeur ma ken?" „Er zijn vier stemmen nodig. Met Dudley zullen we ze hebben." Walling was zo verbaasd, dat een onwillekeurige beweging van zijn lichaam zijn voet van het rempe daal deed glijden en de auto de helling van de oprij laan begon af te glijden. „Wacht," zei Alderson scherp, met zijn handen de deurknop vasthoudend, terwijl hij met de rijdende auto meeliep. Walling's voet vond het rempedaal en de auto stopte met een ruk. „Fred, ik kan me niet voorstellen „Ik weet het, ik weet het maar denk er eens een paar minuten over en dan wordt het je wel duidelijk." Alderson liep haastig naar de andere kant van de auto en ging naast Don Walling zitten en hield diens hand tegen, toen hij op de starterknop wilde drukken. „Nee, jong, wacht nou even. Laten we dit even uit praten. Er is helemaal geen haast. Zijn trein komt pas over een uur aan." Hij haalde diep adem alsof hij zich voorbereidde op een grote krachtsinspanning. „Ik weet hoe je over Walt denkt. Ik voelde hetzelfde, toen ik er voor het eerst over dacht, maar hoe lan ger ik nadacht hoe meer ik in zijn voordeel ontdekte. Er is geen man in de hele meubelindustrie, die meer vrienden heeft dan Walt Dudley. Je weet dat even goed als ik. Walt is een man van standing. Hij is voorzitter van de vereniging geweest lid van die regeringscommissie al die dingen voordrachten gehouden over het gehele land. Dat is belangrijk vooral nu de maatschappij zo groot wordt. Wat ik be doel is wel, hij maakt een goede indruk voor de maatschappij." „Dat weet ik," mompelde hij om Alderson's vra gend stilzwijgen op te vullen en vanuit het niets kwam de herinnering op aan Karl Eric Kassei en zijn rode baard. „En hij is een harde werker," ging Alderson voort. „Dat is onbetwistbaar. Nog de vorige maand sprak ik Alex Oldham in New York en hij zei dat hij werke lijk niet begreep hoe Walt het klaarspeelde wat ik wil zeggen is, dat die jongens van de vex-koopafdeling allemaal Walt op de handen dragen. Dat is iets, dat hij over zich heeft hij weet hoe hij de mensen geluk kig kan maken en laten samenwerken en dat is be langrijk, enorm belangrijk. Nu Avery Bullard weg is is dat iets, dat de maatschappij hard nodig heeft." Don Walling knikte zwijgend. Hij kon er niets tegen zeggen. Wat Alderson zei, was precies hetzelfde, dat hij gisteravond tegen Mary had gezegd., maar toch was het niet juist! Het was een soort antwoord, dat juist leek, maar het niet was. Hij moest ergens een zwak punt vinden ..een vergissing., iets dat de waar heid zou. aantonen. Alderson's stem drensde door, stapelde woorden op woorden, maar zij waren slechts een zinloos ge brom in de oren van Don Walling, totdat hij hem hoorde zeggen: „Walt heeft zijn zwakke punten Jesse en ik weten dat allebei maar als het Walt niet is, dan wordt het Shaw en als we tussen die twee moeten kiezen, dan heb ik veel liever Walt. Jij toch zeker ook." Dat was het zwakke punt! Zijn stem sprong ernaar. „Fred, zie je dan niet in, dat het dan toch Shaw zou zijn? Als Walt wordt gekozen, zal hij Shaw plaatsver vangend directeui maken. Walt zal helemaal onder de duim van Shaw zitten en Shaw zal de dienst uitmaken." „Wacht eens even," glimlachte Alderson. „De direc teur kiest de plaatsvervangend directeur niet. Hij wordt door de raad gekozen, evenals de directeur." „O, Het klonk teleurgesteld en vexiegen „Ik weet het," zei Alderson medevoelend. „Met mr. Bullard wel, wij zijn er allemaal aan gewend ge raakt om de raad wel te geloven." „Zo is het," mompelde hij, zich totaal verslagen voe lend. Alderson wachtte op een verdere reactie en versnel de toen het tempo van zijn woorden. „Dezelfde stem men die Walt tot directeur kiezen zullen jou tot plaats vervangend directeur maken.'1 Het belang van wat Al derson had gezegd trof hem niet onmiddellijk. Het kwam als een vertraagde explosie, met een tijd-ont- steking, die afging toen het persoonlijk voornaam woord tot zijn brein was doorgedrongen. Don Wal ling's lippen gingen vaneen maar hij sloot ze vlug om de zinloze woorden tegen te houden die in zijn geest ontstónden als de vallende brokken puin na een ont ploffing. „Lijkt nu veel redelijker, nietwaar?" vroeg Alder son met een dun lachje Er waren nog steeds geen woorden de moeite van het uitspreken waard. „Walt zal een massa hulp nodig hebben," ging Al derson voort. „En daar ligt jouw taak. Jij bent sterk, waar Walt zwak is. Jullie tweeën zult het doen. Wat je zou kunnen noemen een tweehoofdig directeur schap." Voorzitster. Mevrouw G. J. van Beek- hoff-Van Selms is in Edinburgh gekozen tot vooi-zitster van de internationale orga nisatie van plattelandsvrouwen. Deze or ganisatie heeft vijfeneenhalf miljoen leden in 23 landen. Mevrouw Van Beekhoff-Van Selms, die in Zoelen woont, waar haar echtgenoot burgemeester is, was tot vorig jaar voor zitster van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen. Bezoek aan oorlogsgraven. Donderdag 20 augustus arriveert een groep van 103 na bestaanden van in de oorlog in Nederland omgekomen Britse militairen op 't vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam. De groep be zoekt Nederland onder auspiciën van 't Ne derlands Oorlogsgraven Comité, dat de reis betaalt uit de opbrengst van de Klaproos collectes. De deelnemex-s worden gesplitst in twee groepen, de ene groep gaat naar Amersfoort, de tweede naar Nijmegen. Op 22 augustus wordt een bezoek gebracht aan verschillende begraafplaatsen. Op het programma staan ook officiële ontvang sten, hex-denkingsdiensten en excursies?. Maandag wordt de terugreis aanvaax-d. Na ongeluk overleden. In een zieken huis te Tilburg is de 19-jai-ige soldaat A. F. M. van der Linden overleden na een ongeval dat hem bij het zwemmen in de Dommel bij Eindhoven op 6 augustus over kwam. Bij een ongelukkige duik brak hij zijn nek. Onderscheiding. De Duitse ambassa deur in Londen heeft uit naam van Bonds president professor Heuss „das grosse Ver- dienstkx-euz des Verdienstordens der Bun- desrepublik Deutschland" overhandigd aan de perschef en culturele attaché van de Nederlandse ambassade in Londen, H. J. Friedericy. Defensiecommissie. Bij Koninklijk Be sluit is aan de leden van de defensiecom missie van de Tweede Kamer M. R. H. Calmeijer en E. Visch, eei'vol ontslag ver- lpöïtd.: Tot;-leden zijn benoemd J. H. Couzy, H. C. W. Moorman en dr. I. N. Th. Diepen horst. Grote Kerk: Donderdag 20 uur: Beiaard concert door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Jantjes op Tahiti", alle leeftijden. Dondex-dag 10.30 uur: „Donald Duck en zijn vriendjes". Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „The Glenn Miller Story", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De viex'kante re- cruut", alle leeftijden. Donderdag 10.30 uur: „Rin Tin Tin", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en donderdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Dondex-dag 10.30 uur: „De nieuwe avon turen van Dik Trom". Minerva Theater: Vandaag en donder dag 14.30 uur: „Rock, rock, rock", alle leeftijden. Vandaag 20.15 uur: „Ciske de Rat", 14 jaar. Donderdag 20.15 uur: „The last time I saw Paris", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Fan fare", alle leeftijden. (In het voorprogram ma „Glas"). Dondex-dag 10.30 uur: „Stan Laurel en Oliver Hardy bij de luchtbe scherming", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en dondex-dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ontsnapping uit Corregidor", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en dondex-dag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Kop op, borst vooruit", alle leeftijden. Donderdag 10.30 uur: Donald Duck, Stan Laurel, Oliver Hardy, Charlie Chaplin en Our Gang klucht". Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: „Der lachende Vagabund", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Teenager Melodie", alle leeftijden. Bij slecht weer: Donderdag 14.30 uur: „Bam- bi", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Gemeenschapshuis (Zandvoort): Tot 17 augustus dagelijks van 15 tot 18 en 20 tot 22 uur, zondags van 15 tot 18 uur: Expositie A. Potgieter. Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, be halve zondags van 9 tot 17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot september op werkdagen van 10 tot 12.30, 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst uit ge meenschappelijk bezit en collectie grafiek van jhr. Teding van Berkhout In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 september dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van prentkunst uit de ver zameling van Dirk Harting. DIVERSEN Grote Kerk: Vandaag 20 uur: Avond stilte. Haarlemmerhout: Tot 14 augustus dage lijks 15 en 20 uur: Circus „Mexico". Vleeshal: Vandaag 19.15 en 21.15 uur: Modeshow van Haarlems Bloei en Haar lemse confectiefabx-ikanten. Strand Zandvoort: Vandaag 22 uur: Vuurwerk. (Verder raadplege men de rubriek „Uit- (Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" van vrijdag 7 augustus).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4