déf ilin PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Europese markt is groter dan men gewoonlijk aanneemt Fa. B. ENGELENBERG Aankopen voor Nederlandse rekening Wereldnieuws Wind zuidoost: iets warmer VERSTOPPING? NAAIMACHINES DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 2 Chase Manhattan Bank zegt: Nederland heeft laagste uurlonen O.E.E.S. bevordert ontwikkeling in Middellandsezeegebied OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen Bandoengse Kinine had kleinere export Vermogen Obam nam toe Het Nederlandse muntwezen De stand van 's Rijks kas r3. A. LVLKIO Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Indonesische theeveiling te Antwerpen TocU ió het zo Chemicaliën J „Stad Rotterdam" kampt met concurrentie Het kolen-olie kartel IJzer- en staal produktie in de E.G.K.S. In haar veertiendaags overzicht schrijft de Chase Manhattan Bank, dat de huidige tendentie wijst op een aanhoudend en snel economisch herstel in West-Europa, in een mate die mogelijk nog groter is dan voor de Verenigde Staten in het vooruitzicht ligt. Het toekomstige tempo van vooruit gang moge misschien niet zo groot zijn als dat van de eerste na-oorlogse periode, doch de drift naar groei in West-Europa is sterk. Het investeringspeil is in de mees te landen betrekkelijk hoog en .de vraag naar verbruiksgoederen is groot. De bank merkt op, dat niet gemakkelijk is vast te stellen welk land van de Europese Ge meenschappelijke Markt de Amerikaan se fabrikanten de meeste voordelen biedt. In de gebruikelijke vergelijkingen, ge baseerd op officiële valutakoersen, wordt de omvang van de Europese markten gro- telijk onderschat. Van meer betekenis zijn de cijfers van het bruto nationaal produkt, in een zodanige opstelling, dat zij de wer kelijke koopkracht van de betrokken na tionale betaalmiddelen weerspiegelen. In deze termen, zo vervolgt de bank, bieden de landen van de E.E.G. tezamen een markt van bijna 200 miljard dollar, of ruwweg 45 percent van de Amerikaanse produktie aan goederen en diensten. Duitsland, met een bruto nationaal pro dukt van ongeveer 72,4 miljard dollar in 1958, vertegenwoordigt meer dan een der de van de koopkracht van de E.E.G. Frank rijk neemt de eerste plaats in wat betreft het aantal bezitters van automobielen, Duitsland wat betreft televisietoestellen en de Beneluxlanden op het punt van tele- De Italiaanse regering heeft Het Euro pees Px-oduktiviteits Bureau van de O.E.E.S. verzocht het ontwikkelingspro ject dat dit lichaam op Sardinië onder handen heeft nog drie jaar voort te zetten. De ervai-ing, die men hier opdoet wordt geacht als leidraad te dienen voor soort gelijke ondernemingen elders in het Mid dellandsezeegebied. De Italiaanse regering heeft al de tegenwaarde van vijf miljoen dollars uitgetrokken voor een vergelijk baar project in Zuid-Italië. Het experiment op Sardinië begon in 1957 en had tot doel technische bijstand te ver lenen aan een grotendeels agi-arische be volking om de bestaansmiddelen te ver groten en te verbeteren. Specialisten op het gebied van de landbouw, de ambachten en de kleine industrie, van de vorming van vol wassenen en het sociaal werk geven voor lichting aan de inwoners. Het voornaam ste doel van het project is aan te tonen, dat de menselijke factor even belangrijk - is als kapitaalsinvesteringen. Met het experi ment probeert men te bewijzen dat in dit type" van ontwikkeling van eën gehele streek (70.000 ha) de problemen van alle kanten tegelijk moeten worden aangepakt. In Griekenland en Turkije worden der gelijke projecten voorbereid. Advertentie Doclstraat 59 - Haarlem -Tel. 15252 WATERPROOF SCHUURPAPIER De n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen vroeger genaamd „Noord-Hollandsche Hypotheekbank" te Amsterdam heeft over 1958, blijkens het verslag, exclusief de winsten of verliezen der dochtermaatschappijen een verlies ge leden van 9.833 (vorig jaar verlies 16.516). Hierdoor is het totale verlies op gelopen tot 273.164. Opnieuw wordt geen dividend voorgesteld. Het resultaat bij de dochterondernemingen was gunstiger dan in 1957. De exploitatierekening van de ge zamenlijke maatschappijen gaf een over schot te zien van 20.321. Per ultimo 1958 bestond het bezit aan onroerende goederen van de vennootschap en haar dochter maatschappijen uit 84 percelen te Haarlem, 26 percelen te Leiden, een halve dubbele villa te Zandvoort en een bedrijfspand te Amsterdam. De recessie heeft in Nederland in 1958 betrekkelijk weinig invloed uitgeoefend op het concei-n van de Bandoengse Kininefa- briek Holland n.v. De export daarentegen ontmoette een moeilijker afzet tegen lage re prijzen, aldus verklaarde het bestuur in de heden gehouden jaarvergadering. Een en ander kwam tot uiting in de om zet van eigen fabrikaten, die quantitatief met 8 en in geldswaarde met 16 percent daalde. Verschuivingen binnen het ver kooppakket speelden ook een rol. De kini- ne-afzet kon niet op het hoge peil van 1957 gehandhaafd worden. Eind juli jongstleden was de afzet echter gunstiger. De fabi-iek in Amsterdam, zo werd verder desge vraagd medegedeeld, biedt geen moge lijkheid tot uitbreiding. Dit in tegenstel ling tot het bedrijf in Maarssen. De jaar stukken werden met algemene stemmen goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 16 percent. De directie van de Onderlinge Beleg- gings en Administratie Maatschappij Ob- dam n.v. deelt mede, dat het vermogen der vennootschap per ultimo juli 14 mil joen bedroeg overeenkomende met een waarde van circa 242 per aandeel B van 50 nominaal. Per ultimo juni 1959 beliep het vermogen circa 13.7 miljoen over eenkomende met 236 per aandeel B. foonaansluitingen. De Benelux-landen ex porteerden meer dan veertig percent van hun totale produktie. Nederland en Italië hadden de laagste uurlonen, bijna 15 per cent lager dan die in Frankrijk en 20 per cent lager dan de Belgische en Duitse. De bank besluit haar overzicht met de opmer king dat elk E.E.G.-land voor bepaalde soorten Amerikaanse investeringen een aantrekkelijk gebied is geweest, en dit zal blijven. Blijkens het verslag over de toestand van het Nederlandse muntwezen geduren de het jaar 1958, kon de muntslag van guldens aan het einde van het verslag jaar worden beëindigd. Van de thans be schikbare hoeveelheid van 140.000.000 stuks zijn er 116.657.772 in handen van het publiek. De muntcirculatie per 1 januari 1959 wordt geschat op (in miljoenen guldens): volgens muntwet 1901: dubbeltjes 5; vol gens muntwet 1948: guldens 116,6, kwart- jes 35; dubbeltjes 25,1; stuivers 6,7; centen 5,9. Het ministerie van Financiën maakt de volgende gegevens bekend inzake de stand van 's Rijks kas (in miljoenen guldens): 30 juni 31 mei 31 dec. Omschrijving 1959 1959 1958 Debet Liquide middelen 893 917 935 Vorderingen op korte termijn 23 24 43 Credit Schatkistpapier 4330 4471 3821 Muntbilj. in omloop 104 105 110 Buitenlandse schuld op korte termijn 236 236 Overige schulden op korte termijn 1361 1203 1476 Advertentie Co A •CUCDTO LOODGIETERS- BEDRIJF jc Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel.12730 GASFORNUIZEN - GEYSERS Advertentie Lijdt U aan chronische of hardnekkige verstopping? Neem dan DÉFILIN. Défi- lin werkt volgens een geheel nieuw principe: het prikkelt de darmwand niet, doch zorgt dat de darminhoud de natuurlijke zachtheid en weekheid krijgt en behoudt. Op deze wijze bent U verzekerd yan een normale, pijnloze stoelgang. géén gewenning géén krampen géén gasvorming géén darmprikke lingen Doos van 20 dragees f 1.20 Doos van. 50 dragees f 2.60 Voor een natuurlijke stoelgang Een produkt van PHILiPS-ROXANE Ondernemend Nederland Het Verbond van Nederlandse Werkgevers zal in oktober het feit herdenken, dat 60 jaar geleden de „Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers" werd opgericht, waaruit het verbond is ontstaan. Mede ter gelegenheid van hel 60-jarig bestaan zal onder de titel „Ondernemend Nederland, 60 jaar ontplooiing" een boek verschijnen, waarin onder redactie van prof. mr. dr. M. Rooij elf auteurs een aantal belangrijke aspecten van de maatschappelijke ontwikkeling in de laatste 60 jaren zullen behandelen. Boterprijzen in Engeland hoger Op de Londense beurs voor voedingsmiddelen zijn de prijzen voor de beste kwaliteiten boter uit Nieuw-Zeeland en Australië met 16 shilling gestegen tot respectievelijk 376 en 375 shilling per cwt. De prijs van Deense boter voor Enge land is met 10 shilling verhoogd tot 415 shilling per cwt. Deze prijsverhogingen zijn het gevolg van de kleinere boterproduktie in Europa, de aanzienlijk geringere voorraden en beperkte ver schepingen van boter uit liet Gemenebest. De New Yorkse Koopmansbeurs De Koopmansbeurs te New York, waarop ter- mijnhandel in onder andere aardappelen, platina, boter en eieren plaats vindt, heeft een statuten wijziging aangenomen, waarbij de mogelijkheid wordt geschapen ook de effectenhandel ter hand te nemen. Een woordvoerder van de Koopmans beurs deelde mede, dat. men hoopt nog dit jaar niermede te kunnen beginnen. (Van onze correspondent in Brussel) De vorige week in Antwerpen geloste 2500 kisten Indonesische thee zullen in de eerste dagen van september worden geveild, aldus heeft gisteren de Belgische firma, die de Indonesische theeveilingen gaat organiseren, in de Scheldestad meegedeeld. De eerste veilingen dienden, zoals bekend, in mei jongstleden plaats te vinden, maar de Antwerpse firma wenste eerst de resultaten van de gerechtelijke actie van de Nederlandse ondernemingen in West-Duitsland af te wachten voor ztf met haar commerciële prospectie in West-Europa begon. Thans acht men dus van Belgische zjjde het moment gunstig om met de Indonesische theeveilingen in Europa een aan vang te maken. In Antwerpen doet het gerucht de ronde, dat Belgische handelaren Indonesische thee zullen opkopen voor rekening van Nederlandse firma's, die in Indonesië door de wederrechtelijke actie van de Indonesische regering werden ge troffen. Er wordt door de Antwerpse firma nogmaals de nadruk gelegd op het feit, dat het nooit de bedoeling is geweest om de Nederlandse belangen te schaden. Het overnemen van een commerciële functie, die voor Nederland in ieder geval verloren was, kan niet als immoreel worden beschouwd, aldus het standpunt van de Antwerpse handeL De Belgische pers heeft in het algemeen een objectieve houding aangenomen en enkele Vlaamse en Franse kranten heb ben het Nederlandse standpunt terzake uitvoerig gepubliceerd. Van haar kant heeft de Belgische regering aan dr. Su- bandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, duidelijk te kennen gegeven, dat de Indonesische theeveilin- HET spreekt vanzelf, dat men steeds uiterst voorzichtig moet zijn met het uit spreken van een oordeel over een nieuw geneesmiddel, ook al is het preparaat na de eerste succesvolle proefnemingen als een „wondermiddel" bestempeld. Pas jaren van systematische toepassing maken het de deskundigen mogelijk zich aan een oordeel te wagen, waarna het nog geenszins is 'uit gesloten, dat dit later zal moeten worden herroepen. Bij de talloos vele produkten die van het (in het vorig artikel besproken) raketaandrijvingsmiddel hydrazine kunnen worden afgeleid, bevinden zich verschei dene produkten die met succes >k als geneesmiddel kunnen wor den aangewend. Maar een wondermiddel mag een der gelijk geneesmiddel vlak na zijn verschijning desondanks niet worden genoemd. Zo wer den met het hydrazinederivaat tibion kort na de laatste wereldoorlog gunstige resultaten bij de bestrijding van t.b.c. bereikt, zodat al spoe dig de loftuitingen over dit wondermiddel door de vakpers schalden. Toch bleven te leurstellingen niet uil, zodat men dit fraaie bijvoegsel moest laten vemmllen. Niet ont goocheld, kwamen toen de Amerikaanse onderzoekers met een nieuw hydrazine derivaat tegen t.b.c., dat zij INH noemden en tevens als wondermiddel tegen deze ziekte kwalificeerden. Helaas, ook aan INH bleken bezwaren te kleven, waardoor niet die resultaten werden bereikt, die er van verwacht waren. De lijst met van hydrazine afgeleide geneesmiddelen is hiermee niet uitgeput, maar toch stappen we over op een ander werkterrein van dit produkt. Hydrazine is namelijk een sterk reductiemiddel en daardoor in staat vrije, en vaak ook gebonden zuurstof tot zich te trekken. Derivaten van hydrazine kunnen daardoor optreden als roestwerende mid delen, andere kunnen dienen om corrosie van metalen tegen te gaan. Ook in de voe dingsmiddelenindustrie kunnen sommige derivaten met succes worden aangewend als conserveringsmiddel. En ook in soldeer- waters zijn zij bruikbaar. Een belangrijk effect van verscheidene derivaten is de remmende werking op de bacteriegroei, maar deze groeiremmende uitwerking oefenen sommige derivaten tevens op plan ten uit, zodat in sommige streken van de Verenigde Staten hydrazinederivaten (MH- 40) over de planten langs de wegbermen worden gespoten, ivaardoor het. gras (en het onkruid) langs de wegen minder welig groeit en de •plantsoendiensten aanzienlijk minder vaak dan normaal het bermgras behoeven weg te maaien. De remmende werking op de groei van levende organis men heeft de onderzoekers aan kanker- institxiten genoopt speciale aandacht aan hydrazineprodxikten te schen ken, zodat deze stof aaar terdege in stxLdie is genomen. En dan natuurlijk niet te vergeten het nut dat een bespuiting met hydrazine afwerpt in de aardappelkelder, waar de wintervoorraad veel minder gaat uitlopen dank zij de groeiremmende werking van het produkt! Zo gezien, en we hebben bij lange na niet alle thans bekende mogelijk heden van hydrazinederivaten opgesomd, begint hydrazine toch werkelijk op een wonderbaarlijke stof te lijken met vele toepassingsmogelijkheden. In ieder geval zien de Amerikanen er wel „brood" in, wat wel blijkt uit het feit, dat zij enkele jaren geleden een kleine 12 miljard gul den hebben geïnvesteerd in een chemische fabriek die zich toelegt op vervaardiging van hydrazineprodukten. Het is slechts een kleine stap om van het wondermiddel te komen op het wondergraan (faraograan, mummietarwe, Osiristarwe, of hoe het verder ook genoemd moge worden) waar over enkele jaren geleden nogal eens ge sproken werd en waarvan een lezeres wil weten, hoe het komt, dat dit oude graan zo'n geweldige kiemkracht heeft, dat het na duizenden jaren nog levensvatbaarheid bezit. Laten we dan maar beginnen: dit is geen graan dat in de tijd der farao's in Egypte werd gebruikt! Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk vreboden). gen in Antwex-pen als een zuiver commer ciële onderneming moeten wox'den be schouwd, die vanwege de Belgische x-ege- x-ing geen bijzondere steun kan noch zal ontvangen. Het is bekend dat de positie van de Nederlandse handelshuizen in Ant werpen zeer sterk is. Niemand zal aldus in de Scheldestad kunnen beletten, dat Ne- dexdandse handelshuizen bij de veilingen worden betrokken. Hierover meer te zeg gen, aldus zei ons een Nederlands waai-- nemer in Antwerpen zou de Nederlandse zaak alleen maar schade kunnen berok kenen. De Indonesische export van land- bouwprodukten, de tabak die definitief naar Bremen gaat niet inbegrepen, heeft een jaarlijkse omzet van 31 miljard francs of meer dan twee miljard gulden. De om zet van de thee is hiervan slechts een klein deel, namelijk een bedi'ag van andex-half miljard frank of 120 miljoen gulden. Men hoopt in de Scheldestad dat ook de andere markten, zoals de rubber, koffie en palm olie, naar Antwex-pen zullen komen en hierover zijn met de Indonesische autori teiten besprekingen gaande, totnutoe ech ter zonder resultaat. Optimisten en pessimisten In sommige kringen is men van oordeel, dat de Nederlands-Indonesische beti'ek- kingen, ondanks de schijn die een geheel andere richting uitwijst, in de eerstko mende jaren sterk zouden kunnen verbe- teren, waai-door de grote veilingen van Indonesische goederen in Amsterdam en Rotterdam gevestigd zouden kunnen blij ven. De meeste waarnemers zijn echter van oordeel, dat de grote veilingen van Indonesische produkten in West-Eux-opa eenvoudigweg niet zullen kunnen plaats vinden, omdat de economie van Indonesië zo'n chaos is geworden, dat men redelij kerwijze in de eerstkomende jaren geen grote produktie voor de export meer kan verwachten. Daarentegen bewex-en meer optimistische waarnemers dat er over en kele jaren in Antwerpen voor circa een miljard gulden Indonesische goedex-en zul len worden omgezet. Dit wil zeggen onge veer de helft van de waarde van een to tale Indonesische oogst over een jaax\ De grootste tegenslag voor de Antwerpse han del in Indonesische produkten zal de boy cot-actie van Nederlandse en Engelse fir ma's zijn, aldus vei-namen wij nog in Ant- wex-pse kringen. In september zal men we ten hoe de kaarten liggen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 In het jaarverslag tier „Stad Rotterdam anno 1720" (concenx Van Marle), waartoe zes schadcverzekeringsmaatsehappijen be horen, alsmede de levensverzekeringmaat schappijen de „Stad Rotterdam" n.v. en de n.v. De Waerdye, wordt ten aanzien van het schadeverzekeringsbedrijf van het con cern onder andere het volgende opgemerkt: Als de voor alle verzekeringssoorten gel dende oorzaak van de financiële resultaten wijst de directie op het feit, dat een te groot aantal verzekeraars een onvoldoend groeiend aantal zaken najaagt met als ge volg steeds dalende premies, vaak boven dien gepaard gaande met verruiming der verzekeringsvoorwaarden. De transport verzekeringspremies zijn tot een niveau ge daald, waarop zij nauwelijks voldoende zijn voor het betalen van gedeeltelijke schaden. Een paar totale verliezen maken de resultaten reeds negatief. Het bruto- premictotaal in deze afdeling bedroeg 8.893.535,de premie eigen rekening 4.454.587.voornamelijk door een stijging van de schadevergoedingen van bijna 1 miljoen (totaal 6.555.407.en getroffen voorzieningen inzake de Indonesische re kening ontstond een negatief resultaat van 200.082.tegenover een winst van 80.531.— in 1957. Dezelfde ooi-zaak beïnvloedde het resul taat van de brandverzekex-ingsafdeling on gunstig. Dankzij een aanzienlijk lager scha debedrag dan in het vorig jaar (1958: 1.868.526.— 1957: 2.407.291) kon dit jaar op een px-emie eigen x-ekening van 1.916.292.een winst behaald worden van 208.343.tegenover een verlies in 1957 van 9.277.—. De dix-ectie heeft niet mee willen doen aan de verscherping van de concui-rentie in de vorm van premieverlaging en verrui ming der autoverzekeringsvoorwaarden, waardoor het premiebedrag van deze af deling terugliep. Desondanks steeg het to tale premiebedrag der varia-afdeling van 7.653.085.— tot 7.696.789.— de technische reserve van deze afdeling werd aanzienlijk versterkt tot. 5.402.382.(vorig jaar 4.734.662.Het winstsaldo bedroeg 294.807.(vorig jaar 330.101.—) op een px-emie eigen rekening van 4.231.271. Het brutopremiebedrag steeg van 20.741.166.— tot 20.911.154.—. De be drijf seresex-ves konden ten laste van de resultaten over 1958 versterkt worden van i-uim 95 percent tot ruim 102 percent der premie eigen x-ekening, welke f 10.602.150,57 bedroeg (vox-ig jaar 10.456.521,10). Mede door de toegenomen beleggingsbaten be droeg de gecombineex-de winst 572.842. (vorig jaar 518.175.). De dividenden zijn onvex-anderd („Stad Rotterdam anno 1720" en verzekeringsmaatschappij „Azië" 15 percent, Zee en Brand Ass. Soc. en Ver zekering Mij. te Rotterdam 22V2 percent, 's-Gravenhaagsche Mij. ter Verzekering tegen Brand- en Zeegevaar 30 percent en Assurantie Mij. „Mosa" 12V2 percent. De bij dit concern aangesloten levensverzeke- x-ingmaatschappijen de „Stad Rotterdam" en De Waerdye brachten reeds eerder ver slag uit. De BP Oil Company in West-Duitsland heeft vandaag bekendgemaakt dat de on derneming uit het kolen-olie kartel is ge treden. BP volgt hiermede hei voorbeeld van Esso. Wat de plannen van deWestduitse rege ring tot heffing van een nieuwe belasting op stookolie aangaat deelt de maatschap pij mede een dergelijke maatregel volko men ongeschikt te achten. Zij is niet be- x-eid een dergelijke last te dragen en zou de belasting aan de verbruikers doorbere kenen. Later maakten ook de Mobil Oil en de Shell Oil bekend zich uit het kartel te hebben teruggetrokken. Thans maakt daarvan nog slechts een oliemaatschappij, de DEA. deel uit. De Hoge Autoriteit der E.G.K.S. deelt mede, dat de produktie van ruw ijzer en ferrolegeringen van de hoogovens in de E.G.K.S. volgens de voorlopige berekenin gen in de eerste zeven maanden van het lopende jaar 26.062.000 ton heeft bedragen tegen 25.687.000 ton in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De Nederland se productie steeg in deze periode van 496.000 ton tot 608.000 ton. Volgens de voorlopige berekeningen bedi-oeg de pro duktie van ruw staal in de eerste zeven maanden van 1959 35.196.000 ton tegen 34.609.000 ton in de overeenkomstige pe riode van 1958. De Nedex-landse produktie van ruw staal steeg van 816.000 ton tot 922.000 ton. Onderscheiding. De premier van Ghana dr. Kwame Nkroemah, is tot „privy councillor" benoemd op een zitting van de „Council" op Balmoral Castle, Schot land, waar koningin Elisabeth II op het ogenblik tijdens haar Schotse va kantie verblijft. De „Privy Council" bestaat uit een aantal eminente per soonlijkheden en wordt bijeengeroepen om „met anderen" handelend op te tre den „als de kroon in andere handen overgaat". Grijsgroen. Op een pex-sconferentie in Bonn hebben twee soldaten woensdag het nieuwe grijsgroene uniform van de Westduitse troepen getoond. Het be staat uit een broek, een overhemd en een dx-iekwart, waterdicht jasje, waar in bij koud weer een warme voering bevestigd kan worden. Veteraan. De laatste veteraan uit de Amerikaanse bux-geroorlog, Walter W. Williams uit Houston in Texas, is woensdag op 116-jarige leeftijd zacht en kalm overleden. Hij streed destijds in het leger van de zuidelijken. Doodschrik. De 20-jai-ige Jonathan McLain Young, zoon van een schatrijke New Yorkse bankier, loopt kans op de elek trische stoel terechtgesteld te worden. Hij x-eed op 1 juli met zijn auto ach ter twee fietsende jongens. Hij wilde de jongens aan het schrikken maken maar berekende de afstand verkeerd, waardoor hij hen aanreed. Een van de jongens bezweek later aan zijn verwon dingen. In de staat New York kan daar de doodstraf voor geëist worden. Bondgenootschap. Het Egyptische blad Al Shaab meldt, dat Frankrijk een ge heime overeenkomst met Israel heeft gesloten om 40.006 man troepen te zen den ingeval van een Arabische aanval op Israël. Al Shaab voegt er aan toe, dat de overeenkomst eigenlijk betekent dat Frankrijk Israel bij eer. aanval zal helpen, „daar Israel niet door een Ara bische aanval bedreigt wordt en ge woonlijk zelf aanvalt". Geen rust. Mevrouw Jessie Devine uit Londen, die de eerste op de wereld is geweest, die een hersenoperatie met be hulp van i-adioactiviteit heeft onder gaan, heeft woensdag verklaax-d, dat zij weer naar het ziekenhuis gaat om dat de publiciteit rond de operatie haar opnieuw ziek heeft gemaakt. De specia list van het ziekenhuis waar zij geope reerd is wordt bedolven onder brieven van mensen, die ook op deze wijze ge- opereei'd willen worden. Stropers. Stropex-s bedreigen de wildstand in Polen. In vier jaar tijd hebben zij 20.000 herten, IJ3.000 reeën en 78.000 wilde zwijnen gedood. De autoriteiten hebben zeer strenge maatregelen tegen de stropers genomen. Ander land. De conferentie van de Pan- afrikaanse beweging voor de vx-ijheid van Oost- en Midden-Afrika, die op 17 augustus in Kampala gehouden zou wor den, gaat op die datum niet door. De re gering van Oeganda heeft namelijk la ten weten dat zij de conferentie „in- oppex-tuun" acht. De bijeenkomst wordt nu gehouden te Mosji in Taganjika en begint op 24 augustus. Achtjarige. Een 8-jarige jongen uit Brid geport in Connecticut heeft bekend, dat hij elf maal 's nachts uit zijn bed was opgestaan en had ingebroken om geld voor snoep- en speelgoed te stelen. De knaap werd maandagnacht betrapt in een flat waar hij al tweemaal eerder was geweest. Gewapend met een zak lantaarn en briefopener, vei-schafte hij zich toegang via een raam toen de be woner hem vastgreep. Verrassing. Vrijwel het gehele openbaire leven van Uruguay is door een staking van 12.000 man pex-soneel van de tele foon- en de energievoorziening tot stil stand gekomen. Fabrieken en kantoren werden gesloten, trams en treinen reden niet meer, enkele radiostations vielen uit en de kranten verschenen niet. Slechts ziekenhuizen, sanatoria, de wa terleiding, politie en brandweer ontvin gen stroom. De vakbond had het tijdstip van de aanvang van de 24-uurs staking geheim gehouden. Eendracht. De niet-communistische par tijen van de Indische deelstaat Kerala die onlangs door hun gezamenlijk op treden het heengaan bewerkten van de communistische legering, zijn nu onder handelingen aangegaan om te komen tot een coalitie, die in de komende verkie zingen eensgezind front zal makten te gen de communisten. Naar verluidt zijn reeds goede vorderingen gemaakt 28. Een schildknaap wierp de staldeur open en wendde zich tot de geharnaste fi guur, die hij daar binnen ontwaarde. „Wel aan, nobele ridder, men wacht u reeds op de binnenplaats. Uw heldhaftige tegen stander is alree bereid voor den strijd!" Het was echter helemaal niet de nobele ridder, die in het harnas zat. Nee, die lag bewusteloos onder een hoop stro en de ge wetenloze rover had zich de wapenrusting toegeëigend. „Ende wie mag mijn tegen stander wel zijn?", vroeg hij nurks. „Wel- nou moe?", riep de knaap verbaasd. „En weet ge zulks niet? Het is de walmende vreemdeling met de bolle ogen!" De rover hoofdman stiet een gebrom uit, dat klonk als een onderaards gerommel. Toen stapte hij rinkelend naar de binnenplaats, waar alles in gereedheid was gebracht voor het toernooi. „Ed 'e vreemdeling", sprak de hertog tot Smithy. „Mijne schone dochter zal huwen met den overwinnaar van dezen tweekamp. Zijt ge bereid om enen eerlijken strijd te strijden?" „Ehja..knorde Smithy. „Vooruit met de geit!" „En gij ehahemdappere ridder", vervolgde de hertog. „Zijt ge bereid om dit gevecht te aanvaarden?" „Nou ende of!", klonk het uit het inwendige van het harnas. En de bloeddorstige klank van deze stem ver baasde een ieder, die hem hoorde Het K.N.M.I. deelt mede: Een aantal storingen hebben de afgelopen 24 uur in verschillende delen van Europa vrij vee) regen veroox-zaakt. De zwaarste neerslag werd veroorzaakt door een storing, die van Noord-Italië naar de Balkan trok. In Zuidoost-Duitsland en Noordwest-Oosten rijk viel plaatselijk 100 tot 130 mm. in 24 uur tijds. Langs de scheidingslijn tussen de warme lucht in Noord- en Oost-Eui-opa en de minder warme boven West-Europa viel vooral in Zuid-Scandinavië veel re gen. Een storing beven het Kanaal gaf aanleiding tot uitgebreide regen in Zuid- west-Engeland en Wcst-Frankxijk. Het re- gengebied van deze storing verplaatste zich langzaam in de richting van ons land, maar het nam tegelijkertijd snel in bete kenis af. Ten zuidwesten van Ierland is intussen een nieuwe en zeer actieve de pressie verschenen, die in noordoostelijke richting koerst. Onder invloed van deze de pressie neemt de wind in onze streken toe uit zuidoostelijke richting, waardoor ge leidelijk warmere lucht uit Midden-Euro pa naar ons land terugstroomt. Het re- gengebied van de nieuwe depressie zal het land morgen waarschijnlijk nog niet bereiken mdar wel neemt de kans op een regen- of onweersbui weer toe in vei-band met de ontwikkeling van rands.toringen bo ven Frankrijk. WEERRAPPORTEN Vrydag 14 augustus Zon op 5.20 uur, onder 20.08 uur. Maan op 16.54 uur, onder 0.55 uur. Maanstanden 18 augustus 13.50 uur volle maan. 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 augustus Hoog water 10.15 en 22.53 uur. Laag water 5.33 en 18.06 uur. Vrijdag 14 augustus Hoog water 11.37 en uur. Laag water 6.53 en 19.22 uur. liet hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden Maximum-temperaturen te e 0 d binnen- en buitenland. ós o5 5 Neerslag laatste 24 uur E-3 01 a Den Helder licht bew zzo 18 8 Ypenburg licht hew. zo 20 12 Vlissingen zwaar bew. zzo 21 0,2 Eelde zwaar bew. zo 22 1 De Bilt licht bew. zo 20 2 Twente mist zo 22 0 Eindhoven licht bew. ozo 22 1 Zd Limburg onbewolkt zzo 22 0,3 Helsinki onbewolkt O 23 0 Stockholm licht bew. ozo 25 0 Oslo zwaar bew. zo 23 26 Kopenhagen zwaar bew. O 22 0 Aberdeen licht bew. windst. 18 0 Londen geheel bew. zo 24 11 Amsterdam licht bew. zo 20 7 Brussel zwaar bew. zzo 23 1 Luxemburg onbewolkt 0 21 0 Parijs regen z 25 1 Bordeaux zwaar bew. zw 24 0 Grenoble licht bew. windst. 24 0 Nice half bew. nnw 26 0 Berlijn regenbui nno 26 0,1 Frankfort mist windst. 26 0 München pp'ieel bew. w 16 11 Zürich mist windst. 21 0 Genève - waar bew no 23 0 Locarno onbewolkt ozo 28 0 Wenen mist 0 23 32 9 Innsbruck regen ozo 16 Belgrado regen ono 30 19 Athene licht bew. windst. 32 Rome onbewolkt no 29 0 Aiaccio licht bew. no 26 0 Madrid onbewolkt windst. 29 0 Lissabon geheel bew. nnw 26 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2