fes) Ruim zeventigduizend mensen bezochten zondag Zandvoort Aanleg van westelijke randweg mét viaduct over Julianalaan Bankwerker brak ruim twintig telefoonautomaten open <^Brieven aan de redactie Bestekken zijn thans bijna gereed MODIEUZE WINTERMODELLEN IN HAARLEMSE VLEESHAL J. v.d. Mije Amsterdamse Beurs DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 DAGBEZOEK WEER GETELD H aar Ie m se rechtbank Jegens inbraak anderhalf jaar geëist De winnaars van f 100.- van vorige week waren: van f 1000.-: UIT STAD EN STREEK Veertig jaar in dienst van gemeente Haarlem Gewonden bij verkeers ongelukken in Haarlem HAARLEMSE RECHTBANK Een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist Jeugd kijkt geboeid naar nieuw stuk van „Merlijn" Troep jongens probeert orde te verstoren Twee inbraken in Haarlem Toernooi om de Hooyveld- wisselbeker in Haarlem Weinig kans deze winter op koelhuisboter Laatste bruinkoolgroeve wordt gesloten Arbeider valt door glazen dak De beurs van gisteren Op initiatief van het Strandschap Zand voort heeft zondag opnieuw een telling van het dagbezoek in Zandvoort plaats gehad. De vorige telling werd gehouden op 19 juli. liet minder goede weer in de ochtenduren (regen in Haarlem en Am sterdam) is zondag ondanks de vrij goede verwachting voor de verdere dag, van on miskenbare invloed geweest op het be zoek. In totaal kwamen 73.201 bezoekers naar de badplaats, op 19 juli bedroeg dit aantal 89.990. Uit deze cijfers blijkt vol gens de telcommissie, hoe „zon-gevoelig" het strandbezoek 's, want dit regenbuitje in de morgenuren „kostte" de badplaats ruim 16.000 bezoekers. Tot elf uur 's mox-gens kwamen 12.248 bezoekers aan (op 39 juli 23 526). Tussen elf en drie uur: 35.245 (19 juli 42.894). tus sen drie en zes uur 18.304 (19 juli 15.663) en tussen zes en acht uur: 7404 (19 juli 8.123). Trein en bus brachten ruim zevenduizend bezoekers minder aan. Het drukke verkeer ontwikkelde zich pas later op de dag, want de middagcijfers lagen ditmaal hoger. In totaal kwamen slechts duizend auto's min der. Het aantal wielrijders, bromfietsers en motorrijders was resp. 1600, 600 en 400 minder. De N.Z.H.V.M. bracht met 160 bussen 5576 bezoekers aan, (op 19 juli 8423). De gemiddelde bezetting per bus bedroeg 36 (op 19 juli 47). De spoorwegen legden slechts drie extra trc-inen in (op 19 juli 15) en het aantal aangevoerde personen be droeg 5045 (op 19 juli 9231). De meeste bezoekers kwamen ook nu weer via de Zandvoortselaan de badplaats binnen, nl. 34.865 personen. Hiervan kwa- Anderhalf jaar gevangenisstraf eiste de - "ficier tegen een 37-jarige Haarlemse ver- -genvvoordiger, aan wie twee inbraken, p 15 november 1958 in de Verspronckweg en op ?1 januari van dit jaar in de Helm- >an, ten laste waren gelegd. De man zou ndcr andere uit een huis in de Ver spronckweg 830.en vijf a zes biljetten van duizend Franse francs, alsmede uil een huis aan de Helmlaan tien bankbiljet ten van vijfhonderd gulden, een ketting en een gouden ring hebben gestolen. Hij zou deze woningen door het inslaan van een ruit zijn binnengekomen. Voor de rechtbank bleef verdachte het ten laste gelegde ontkennen. „Ik heb het niet gedaan", zei hij. Bij een sorteerproef had een speurhond van de Rijkspolitie de vertegenwoordiger evenwel tot zes keer aangewezen als de dader. Een wachtmeester van de Rijks politie uit Weesp die de proef had geno men, vertelde uitvoerig hoe deze was ver lopen. Een Amsterdamse vertegenwoordiger zei als getuige dat hij van verdachte een han gertje had gekocht. Verdachte hield vol dat hij dit op het Stationsplein ïri Haarlem heeft gevonden. Verder stonden tegenover de ontken ning van de vertegenwoordiger de ver klaringen van zijn gewezen vrouw. Deze heeft gezegd Franse muntbiljetten en een gouden ring van haar man te hebben ont vangen. De ring, die zij bij een juwelier heeft gebracht, di-oeg dezelfde initialen als de gestolene. De verdachte wierp tegen de Franse muntbiljetten door smokkel te hebben verkregen. „Aan de verklaring van mijn vroegere vrouw hecht ik geen enkele waarde", zei hij. De officier deed dit wel. Hij achtte be wezen dat de vertegenwoordiger de in braken heeft gepleegd. De officier hield er bij zijn eis rekening mee dat verdachte reeds twee keer is veroordeeld. De raadsman, mr. K. A. F. J. Pliester, vond echter het bewijs niet geleverd. Hij vroeg daarom vrijspraak. De raadsman meende dat geen zekerheid bestaat over de vraag, of de verdachte de muntbil jetten enz. door misdrijf heeft verkregen Uitspraak op 25 augustus om half tien. Advertentie Spaar Si-Si kroonkurken Elke werkdag f 100.— Elke zaterdag f 1000.— Hoofdprijs f 30.000.— Vraag uw leverancier om inlichtin gen over deze Si-Si wedstrijd. A. Koot, Rotterdam; C. Rensen, Doorn; W. Roef, Tilburg; T. van Oostenbrugge. Ede; G. W. van de Made, Zevenbergschenhoek; F. Siroosnijder, Rotterdam. vruchtenlimnnade gevitaliseerd (Verkort weergegeven Haveloze huizen Voxgenu .,aar wor- sn wij weer belast met een nieuwe huur- /erhoging van twintig percent. Waarvoor dient deze huurverhoging? Om de huizen op te knappen, ze te laten schilderen bij voorbeeld? Reeds vijf jaar bewoon ik een pand in de Vrouwehekstraat. Toen ik het huis in augustus 1954 betrok, stond de ceukendeur in de grondverf. Heden ten 'age staat hij nog in de grondverf. Met de ieuwe tuindeuren, welke ik drie jaar Heden kreeg, is het al net zo. Het huis, i, alle huizen zien er haveloos uit. Moe- cn wij voor die haveloze, verveloze huizen onder douchecel nu wéér twintig percent lurverhoging betalen? Gemeente Haar- "■m, misschien kan er eindelijk iets gedaan orden. Als u nog langer wacht, kunt u e huizen beter laten afbreken. J. v. B. men er 25.256 met 6314 auto's. Via de Zee weg kwamen 26.065 personen, van wie 4343 auto's. Het strandbezoek vertoonde eveneens een aanzienlijke daling, hoewel er druk ker gezwommen werd dan op 19 juli. Om elf uur werden op het strand 17.791 be- zokers geteld van wie 1909 ie. zee (op 19 juli waren deze aantallen resp. 46.478 en 5248). Om drie uur waren op het strand 49.980 bezoekers, van wie 8503 in zee (op 19 juli resp. 89.408 en 10.585). Gemiddeld bevond zich 15.3 percent van de strandbezoekers in zee (op 19 juli was dit 11.6 percent). Dat er drukker gezwom men werd dan op 19 juli kwam ondermeer doordat zondag ook de kleuters het water zonder gevaar konden opzoeken, omdat het zeer laag water was. De vele zwinne tjes die zich hadden gevormd, werden als „pierebadjes" druk gebruikt. Door het ge ringere bezoek en door het viel bredere strand hadden de bezoekers thans ook veel meer „armslag" dan op 19 juli. Ten slotte werd vastgesteld dat de ge middelde bezetting per strekkende meter strand (gerekend van waterlijn tot duin- reep) in het centrum om drie uur 's mid dags twintig bedroeg (19 juli 50) en op het Noorder en Zuiderstrand 10 5 (19 juli 20). Nieuws in het kort Rayon-ambtenaar verhuisd. De rayon ambtenaar van de Haarlemse politie, hoofdagent De Boer, die zijn werkzaam heden in Oud-Schoten verricht., is ver huisd van de Tesselschadestraat 105 naar de Muiderslotweg 78 (I) in Haarlem-Noord. Uit het raam gevallen. Het zevenjarig meisje Carla van Marsbergen uit de Olt- manstraat in Haarlem is, terwijl het op de eerste verdieping een kleedje uitklopte, uit het raam gevallen doordat Carla haar evenwicht verloor. Met een hersenschud ding is zij naar het Grote Gasthuis ver voerd. Nieuwe halte. Met ingang van van daag is voor buslijn 15 van de N.Z.H.V.M. (HaarlemBloemendaalse strandZand voort) een nieuwe halte ingelegd op de Zeeweg, nabij de eerste ingang van dc Kennemerduinen. Raad Lisse. De raad der gemeente Lisse zal op vrijdag 28 augustus in open bare zitting bijeenkomen. Op de Herengracht te Amsterdam is gistermiddag een boom omgevallen en op een woonschuit terechtgekomen. De eigenaar van de boot was met vakantie en de student, die er tijdelijk onderdak had, was afwezig. Het bleek dat de wortels van de boom waren weggerot. Op het ogenblik is men bij de Provinciale Waterstaat druk bezig met de voorberei dingen van de bestekken voor dc uitvoe- jring. van het tweede gedeelte van de wes telijke randweg, van Zijlweg naar Heus- sensstraat. Binnenkort hoopt men deze be stekken gereed te hebben, waarna de aan besteding kan plaats hebben. Het werk zal worden uitgevoerd volgens het aanvankelijk opgezette plan, dus mét de bouw van een viaduct over de Juliana laan in Overveen. Zoals bekend heeft men zich van verscheidene zijden tegen de bouw van dit viaduct verzet, met name is dit gebeurd door de bewoners van de Wal deck Pyrmontlaan en van de Willem de Zwijgerlaan in Overveen. Ook de ge meente Bloemendaal toonde zich, na aan vankelijk géén bezwaren tegen het viaductplèn te hebben opgeworpen, een voorstandster van de aanleg van een lange kuip ter plaatse. Voordat men tot een be slissing wilde komen, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat mr Korthals nog een bezoek aan Overveen gebracht om de situatie in ogenschouw te nemen. Ruim een maand geleden schreven wij leeds, dat men na dit bezoek op het ministerie van Verkeer en Waterstaat het viaduct, waar aan ook de provincie de voorkeur gaf, als de oplossing met de minste bezwaren be schouwde. De strijd over „viaduct of tunnel" ver plaatste zich na deze beslissing naar het terrein van de schadeloosstelling. De vraag of de bewoners op grond van de waarde vermindering van hun huizen na de aan leg van een viaduct, met enig succes een recht op een subjectieve schadevergoeding konden doen gelden, moet, aldus vernemen wij van de zijde van de provincie, bezien worden in het licht van de bij de wet vastgestelde schadevergoedingsregeling. Hierbij wordt alleen de rechtstreeks ge leden schade vergoed. Inmiddels is het Koninklijk Besluit verschenen, waarin de percelen zijn genoemd, die ten behoeve van de aanleg van de westelijke randweg geheel of gedeeltelijk moeten worden ont eigend. Los van de aanleg van de westelijke P. Heijnen jubileert bij G.G.D. Zondag zal de heer P. Heijnen uit de Sparrestraat 3 in Haarlem veertig jaar in dienst van de gemeente zijn. In verband daarmee wordt hij zaterdagmorgen om half elf in het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht gehuldigd. De heer Heijnen, die in 1902 is geboren, trad in 1919 bij de toenmalige gemeente Schoten als tijdelijke klerk bij gemeente werken in dienst. In 1926 volgde zijn vaste aanstelling tot klerk en op 1 mei 1927 ging de jubilaris bij de annexatie over in Haar lemse gemeentedienst, waar hij aanvanke lijk enige tijd bij de dienst van Openbare Werken werkzaam was. Op 18 juli 1927 kwam hij bij de Gemeentelijke Genees kundige. en Gezondheidsdienst, waar hij in 1938 werd benoemd tot adjunct-boek houder. In 1944 volgde zijn benoeming tot boekhouder in de rang van administratief ambtenaar A tweede klasse. In 1955 werd de heer Heijnen administratief ambtenaar A eerste klasse. De jubilaris is bij het personeel van de G.G.D. zeer gezien. Hij is muzikaal en heeft in zijn vrije tijd orgel gespeeld in verscheidene kerken. Sinds jaren bespeelt hij bijvoorbeeld het orgel in de kapel van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort. randweg staat de bouw van het viaduct in de spoorlijn HaarlemZandvoort, die door de Nederlandse Spoorwegen zal wor den aanbesteed. De verhoging en verbre ding van de spoorbaan daar ter plaatse is reeds aanbesteed. Zoals wij reeds eerder hebben bericht, is dit werk gegund aan n.v. aannemingsbedrijf F. van Welzenes uit Rotterdam. Dit bedrijf i$ officieus mee gedeeld, dat spoedig een begin met de ophoging en verbreding van de spoorbaan kan worden gemaakt. Een tweeënveertigjarige musicus uit Overschie stak woensdagmiddag omstreeks kwart voor zes de Schoterweg in Haarlem- Noord over toen een scooter naderde. Hij kwam in aanraking met het voertuig, viel en liep een hersenschudding, een hoofd wonde en een shock op. De musicus is naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Op de Westerbrug is woensdagavond tegen acht uur een achttienjarige brom fietser die voor een auto om links af naai de Westergracht wilde rijden door deze auto aangereden. Hij liep een schedelbasis- fractuur op en is naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Op de nacht van 2 mei betrapte de Haarlemse politie op heterdaad een 20-ja- rige Haarlemse bankwerker, die in een telefooncel in de Rustenburgerlaan in Haarlem de geldbak van de telefoonauto maat met behulp van een schroevendraai er had geforceerd en er juist met 56 vandoor wilde gaan. De jongeman gaf zich echter niet eerder over dan nadat de poli tie een waarschuwingsschot had gegeven. Op het moment van zijn arrestatie had de bankwerker reeds meer dan twintig kost bare telefoonautomaten vernield. In Haar lem waren het er tien, in Den Haag elf, in Heemstede een en in Bloemendaal een. Verder zou hij ook in Voorschoten en Leidsehendam hebben geopereerd. Dc geldbakken gooide bij weg. Naar schatting bedroeg de aangerichte schade 12.000. De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank, mr. J. J. Bredius eiste van morgen tegen de bankwerker een jaar ge vangenisstraf met aftrek. Verdachte is reeds voorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld en deze straf zal nu wel worden uitgevoerd. Daarom wilde de officier niet al te lange celstraf vragen. Tegen een 22-jarige Haagse stratenmaker, die in vele gevallen op de uitkijk had ge staan en de bankwerker bij onraad in zijn auto zou hebben doen vluchten, re- quireerde de officier twaalf maanden gevangenisstraf, met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het Leger des Heils. Deze verdachte hangt nog een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden boven het hoofd. Van de elf verbrekingen van telefoon automaten in Haarlem waren de bankwer ker er twee ten laste gelegd, die hij alleen uitvoerde. Dat was op 14 april. In feite sneuvelden op die dag vier automaten, na melijk in Haarlem in de Zuiderhoutlaan, op het Schouwtjesplein en op het Wilson- plein en in Heemstede op het Roemer Vis- scherplein. Mét de geldbakken verdween die dag in totaal 330. Op 23 april waren de telefooncellen aan de Kleverparkweg. „Het geheim van het Blauwe Water" „Het geheim van het Blauwe Water" is de titel van het nieuwste stuk dat de Heemsteedse poppenspelers Rien Baart- mans en Maaike Hobbel aan het repertoire van hun handpoppentheater „Merlijn" hebben toegevoegd. Dat ook dit avontuur van het jongetje Rikkie en zijn aapje Slingertje „geknipt" is om de jeugd te boeien bleek bij de eerste opvoeding, die woensdag onder auspiciën van de Haarlemse Raad voor de Jeugd in de zaal van de Stadsdoelen plaatsvond. De opkomst van de kijkers was zo groot dat niet allen op.' de banken een zitplaats kon den vinden, maar op de grond zittend of in de wandrekken hangend het spel der poppen volgden. Rien Baartmans en Maaike Hobbel ma ken al hun poppen, decors en requisieten zelf. De figuren die zij ten tonele voeren munten uit door een kunstzinnige, smaak volle vormgeving en aankleding zonder dat dit het uitleven van de fantasie van het kind in de weg staat. Rikkie en Slingertje die al een zekere bekendheid onder de Haarlemse school jeugd genieten, raken verzeild in een ver, oosters land waar alle mensen tulbanden dragen. Zij vernemen dat de boze water geest de dochter van de Kalief heeft om getoverd omdat zij niet met hem wil trou wen. Op zoek naar het Blauwe Water dat de watergeest zijn macht kan ontnemen stuiten Rikkie en zijn vriendje op Knor- feus, de reuzevogel die de fles met het Blauwe Water bewaakt. Slim als zij zijn krijgen onze helden de kostbare vloeistof in handen en dan duurt het niet lang meer of de schone prinses is voor altijd van de boze watergeest verlost. Uiteraard tot grote voldoening en geruststelling van de jon gens en meisjes in de zaal. Het plan voor een modeshow waar de Vereniging van Haarlemse Confectiefa- brikanten maandenlang over heeft be raadslaagd, is deze dagen eindelijk wer kelijkheid geworden. Door een nauwe samenwerking tussen de Stichting „Haarlems Bloei" en de ge noemde vereniging kon men met een pre sentatie komen, die een waardige afspie geling bleek te zijn van de „betere con fectie". Vele officiële personen, onder wie de loco-burgemeester van Haarlem, de burgemeester van Bennebroek, wet houders, raadsleden, de secretaris van de Kamer van Koophandel en nog vele ande ren zetten het mode-feest in de Vleeshal luister bij en gezien het enthousiasme waarmee de modellen ontvangen werden bleek men grote waardering te hebben voor deze Haarlemse kledingprodukten. En geen wonder als men bedenkt, dat de nachtkleding, de rokken, de overhemden, de mantels en de damesconfectie van ver- schillende Haaxdemse fabrikanten niet al leen in ons land maar ook ver daar buiten een goede naam hebben verworven door hun mooie kwaliteit, hun originele verwex-- king en goede pasvorm. We kregen zo midden-zomer wel een pracht pi'imeur van wat de wintei-mode ons brengen zal en het was een geruststel ling te zien, dat we zeker geen kou zullen behoeven te lijden. De stoffen zijn warm en behaaglijk: voor mantels langharige mohair en bouclé en nog steeds het zo fa voriete tweed in allexdei kleui'schakerin- gen. Voor de japonnen werden dezelfde kwaliteiten gebi-uikt, maar dan in een minder zware uitvoering. De mantels vertonen de bi-ede en enigs zins rondlopende schouderlijn; we zien ze van zeer wijdvallend tot recht en smal toe lopend toe, veel met een grote bontkraag en vaak zonder knoopsluiting maar met een losse strikceintuur bijeengebonden. De talrijke mogelijkheden, die de bontgarne ring biedt zagen we gerealiseerd in een camelmantel, die met drie verschillende bontki-agen werd getoond: met bever, met persianer in kleur geverfd en met ocelot, waardoor er drie volkomen verschillende effecten werden verkregen. De chemisiei-japon zal ook het komende winterseizoen nog zeer in trek zijn, en zo als we van de zomer veel fleurige stofjes in dit model verwerkt zagen, zo zullen het voor van de winter de wollen stoffen en flanels zijn, die een verwerking zullen vin den in dit prettig draagbaar model. De overhemden vertonen weer meer een nei ging tot de fantasiedessins, zodat we meer mannen in ruitjes en streepjes zullen zien. De rokkenmode is een hoofdstuk op zich en komt ieder jaar met een uitge breidere collectie. Rechte rokjes van polyester in een Prince de Galles xniit met een zwart effen biesje en zwarte knoop- garnei'ing, sportieve x-okken van zware kwaliteit en feestelijke kleui'ige rokken met een luxedraad, die na een wasbehan- deling nog mooi glanzend blijft, volgden elkaar in bonte afwisseling op. Ook de nachtkleding houdt er een eigen mode op na. Naast de babydoll zien we nu ook een „haremdoll" met overblousende rokbroek. De damespyjama's hebben een smalle driekwart bx-oekspijp en zijn kleu- rig en fris van dessin. Naast de warme flanel zijn cloqué en satin feutre zeer ge liefd. Een ideale sluiting is de nieuwe vel- cro-sluiting, die door heel fijne nylon haak jes op elkaar plakt, waardoor er geen knopen meer nodig zijn. Er waren mantels te zien, die voor 80 percent uit handwerk bestaan hetgeen een garantie is voor de goede kwaliteit en af werking. Dat naast de robe chemisier en japon nen in wollen structuur ook de complets deze winter op smaakvolle wijze verte genwoordigd zijn, bewezen enige ontwer pen, die met veel enthousiasme ontvan gen werden. Het was een mode-presentatie waar Haarlem met recht tx-ots op mag zijn. Katy de Duinooi-dstraat, het Julianapark en de Spaarnhovenstraat in Haarlem en die aan de Julianalaan in Bloemendaal aan de beurt. De buit was 75. Zes dagen la ter werden de automaten op het Marnix- plein en het Fx-ans Halsplein in Haarlem gefoi-ceei-d. De geldbakjes verdwenen met in totaal 353. Uit elf telefooncellen in Den Haag werd in totaal 325 vermist. Alleen in deze stad is volgens de P.T.T. de schade aan de kostbare apparaten op zes mille te stellen. De president van de rechtbank, mr. H. J. Ferwerda, vroeg de bankwerker: „Vind je het niet schandelijk wat je hebt ge daan? Het kon je niets schelen dat het pu bliek niet kon telefoneren en dat enorme reparatiekosten ontstonden" Verdachte is vier keer vex-oordeeld en tegen hem zijn 13 processen-verbaal opgemaakt. De officier van Justitie betreurde het dat verdachte indertijd niet onvoorwaai'delijk ter beschikking van de regering is ge steld. „Deze man 7<>u in Nedexdand net zo lang in een werkkamp moeten werken tot de twaalf mille schade afbetaald zou zijn. Maar dat kennen we hier niet", aldus de officier, die behalve een jaar gevangenis straf, verbeurdverklaring van autokriks en schi-oevendraaiers eiste. De raadsman, mr. C. Blankevoort, be pleitte opneming van zijn cliënt in een in richting van de reclassering. De raadsman van de stratenmaker, mr. J. A. Schuei-ing uit Den Haag, zei dat zijn cliënt in aanraking is gekomen met een listig individu. Hii was voor de verlei ding bezweken. Pleiter vond evenals de of ficier een gecombineerde straf op haar plaats maar met een korter onvoorwaar delijk gedeelte. Uitspraak op dinsdag 25 augustus om half tien. Het was de Zandvoox-tse politie ter ore gekomen dat een aantal jongens uit Haar lem van plan was tijdens het woensdag avond op het strand afgestoken vuurwerk de boel opstelten te zetten. De politie had als vooi'zorgsmaatregel dertig politieman nen op de been gebracht. Ook de bereden strandbrigade nam op de Rotonde de wacht in. Omstreeks negen uur vex-zamelden zich ongeveer tweehonderd jongens op fietsen en bromfietsen. De aanwezigheid van een sterke politiemacht had dermate effect dat het tot na het vuurwerk rustig bleef. De troep jongens vertrok naar het Raadhuis plein en probeerde daar de orde te ver storen. Bij het Gemeenschapshuis greep de politie in, waarbij zij gebruik van de gummistokken maakte. De jongens werden iii de richting van de Wilhelminaweg ver spreid. De politie deelde rake klappen uit. Het duurde niet lang, of de rust was weer gekeerd. Bij de Haaxdemse politie is aangifte ge daan van twee nachtelijke inbraken. Be zoeken zijn gebi-acht aan een gai-age aan de Wagenweg 'en aan een stomerij op het Houtplein. Uit het woonhuis bij de garage worden vermist sieraden, ter waarde van vijfhonderd gulden, buitenlands geld en pakjes sigaretten. In de stomerij worden twee colbei-tcostuums vermist en wat geld uit een kasregister, maar daarentegen zijn daar gevonden twee colbertjasjes en een spijkerbroek. Aangenomen wordt dat de bezoekers zich ter plaatse hebben omge kleed. Zondag houdt de korfbalvereniging Oosterkwartier het jaarlijks invitatietoer- nooi om de „Hooyveld" wisselbeker. De wedstrijden worden gehouden op het ter rein aan de Zomeiwaart. Deelnemende twaalftallen zijn: Rohda (Amsterdam), Ons Eibernest (Den Haag), Koog Zaandijk en Oosterkwartier. De wedstrijden beginnen om 10 uur en zijn om circa 16.30 uur af gelopen. Door gewijzigde omstandigheden op de botei'markt werd het voor de handel aan trekkelijk zelf boter op te slaan. Daax-door bleef de inlevering bij het voedselvoorzie- ning-importbui-eau (V.I.B.) tot een gerin ge hoeveelheid beperkt. Omdat voor niet bij een boterconti-olestation aangesloten ompakkers geen vooi-schrift geldt tot het aanbi'engen van een opdruk „koelhuisbo ter" voor boter ouder dan acht weken, en het bestuur van het Px-oduktschap voor Zuivel het niet mogelijk acht desbetref fende maati-egelen te treffen, zal in de ko mende winter uitexdijk geen onderscheid tussen verse en koelhuisboter worden ge maakt. Deze aangelegenheid kwam in de woensdag in Den Haag gehouden openba re vergadering van het pi'oduktschap ter sprake. Of het bovengenoemde probleem evenwel actueel zal blijken te zijn, dient overigens te worden afgewacht, want de kans wordt klein geacht dat er deze win ter koelhuisboter zal zijn. De mogelijkheid bestaat zelfs dat Nederland boter zal moe ten invoex-en. Intussen zal de speciale bo- tercommissie het vraagstuk van de koel huisverpakking nog eens bezien. Wat de geïmporteerde boter betreft, dient op de verpakking te wox-den aangegeven dat zij van buitenlandse oorsprong is Het laatste bruinkoolbedrijf in Neder land, de groeve „Anna" te Kerkrade, zal over enige tijd worden stopgezet. De bruin- koolputten raken uitgeput; naar schatting is er nog slechts een voorraad voor een half jaar. De afzet is sterk gedaald door de geringe vraag en door de invoer van bruinkoolbriketten uit Duitsland. Het veer tig man sterke personeel, dat nog slechts vier dagen per week werk heeft, zal na de sluiting van de groeve overgaan naar een bruinkoolgroeve in Bardenberg, even over de Duitse gx-ens. Bij de brikettenfabriek in Treebeek ligt nog een voorraad van 5000 ton bruinkoolbriketten. Advertentie Inkoop - Verkoop - Ruilen - Huurkoop Radio's Bandrecorders - Pick-ups Grammofoonplaten - T.V. enz. onder garantie Amsterdamstraat 20 - 22 Telefoon 17601 Bij reparatiewerkzaamheden aan het dak van een grafische inrichting aan de Ge dempte Oude Gracht in Haarlem is van middag omstreeks half één een ax-beider door een glazen dak gevallen. Een slag ader van een arm werd hierbij doox-ge- sneden. Een van de personeelsleden heeft eerste hulp verleend. De G.G.D. heeft de arbeider naar het Grote Gasthuis over gebracht. AMSTERDAM Bij kalme handel wax-en vanmiddag alle internationale waarden in herstel. De vrij scherpe koersdaling van gisteren is blijk- baax-, aldus de beurs, een vergissing ge weest. Het herstel vond plaats doordat in Wall Street de koersdaling van maandag zich gisteren niet verder heeft voortgezet. Hierdoor keerde het vertrouwen op de Europese beurzen snel terug. Het Damrak profiteerde daar vanzelfsprekend van en vele verkooplimites werden gex'oyeerd. Slechts geringe vi-aag was voldoende om een behoorlijk herstel, vergeleken bij de vorige slotkoersen, te zien te geven. De Philipspapieren knabbelden op 654 circa 7 punten van het gisteren geleden verlies van 21 punten af. Unilever werd op 614 verhandeld tegen de vorige slotprijs van 607 en haalde zodoende bijna de helft van het verlies van de vorige dag in. AKU deed gemiddeld 382 bij een slotkoers van dins dag op 379. Kon. Olie opende op 170,80, liep daarna terug tot 169,70, doch tegen het slot werd weer 170.20 gedaan. De slotkoers van gisteren bedroeg 168,20. Vergeleken bij de hoogste koersen in de niet-officiële ochtendhandel, viel het her stel uiteindelijk toch nog enigszins tegen voor de internationale waax'den. KLM werd onveranderd op 125 geadviseerd. Het herstel in de scheepvaarten was niet erg overtuigend. De handel was een stuk kleiner vergeleken bij die van de vorige dagen. Door elkaar bedroeg de koerswinst 1 tot 3 punten. In de cultures was Amster dam Rubber zeer actief en werd in een ruime open hoek verhandeld. Dè koers steeg van 101 tot 103V2, tegen een vorige slotprijs van 96Dit fonds was de laatste tijd bij de overige handelsvennootschappen in koersstijging ten achter gebleven, aldus de beurs. De vraag naar deze aandelen droeg hoofdzakelijk een speculatief karak ter. In Deli-aandelen gebeurde niet veel en HVA was circa twee punten hoger. Staatsfondsen door elkaar wat beter. Van daag kwamen de 4V2 pet obligaties Pro vinciale Geldersche Electriciteits-Maat- schappij voor het eerst in de notering op circa 100% percent. De koers van uitgifte bedi-oeg 100 percent. De inti-oductie van certificaten Continental Motors Corpora tion was een zeer behoorlijk succes. De koers werd vastgesteld op circa 12 1/8 dol lar of circa 460 per certificaat van 10 gewone aandelen. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Winstneming heeft het koersverloop op de Newyorkse beurs, vooral tegen het slui ten van de markt, stex-k beïnvloed. Aan delen van de elektx-otechnische industrie die de eerste tijd hoog genoteerd stonden, leden door de late verkoopsgolf de zwaar ste verliezen. Ook aandelen van de staal- en chemische industrie, de phax-maceuti- sche industrie en de automobielenindustrie ondervonden een terugslag. Vick Chemical, dat op het hoogtepunt 2 stond genoteerd had een slotkoers van 3. Het verlies kwam uitsluitend het laatste uur. I.B.M., 6 op het hoogtepunt, sloot 1 via 6. Litton, Texas Instruments, Zenith, Moto rola en Ampex boekten alle aanvankelijk winst, maar leden later verlies. Ondanks de late verkoopgolf kon een aantal fond sen buiten de groep zich handhaven op winst tot maximaal 4 dollar. Op het hoog tepunt was het algemeen gemiddelde 1 dollar hoger dan maandag. De stijging zette reeds gisteren in. Het Dow Jones indu strieel gemiddelde toonde een stijging van 1/3 ten opzichte van maandag Het gemid delde werd echter ongunstige beïnvloed door een late koersdaling van onder meer Du Pont, U.S. Steel, Goodyear, Eastman Kodak, Union Cai"bide. De totale omzet was 2 700.000 aandelen. Van 1210 verhan delde fondsen waren er 530 hoger en 467 lager. Het industriegemiddelde kwam van 658.07 op 655.14, dat van spoorwegen van 162.51 op 162.89 en dat van openbare nuts bedrijven van 91.29 op 91.20. /ANP) Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3%°/o Nederl. '47 94% 94% 3% Nedl. 1962/64 985/ ia 98% Woningbouw 6 "/o 110% 110% Pr. A'dam '56 I 83% Pr. A'dam '56 II 93% Pr. A'dam 56 III 99% Pr. R'dam '52 I.. 89% Pr. R'dam '52 II 90 Pr. R'dam '57 100% A.K.U 381V? 373 Calvé Delft 585 582 Van Gelder Zonen 250 250 K. N. Hoogovens 557 555 Ned. Ford 318 315 N. Kabelfabriek. 410 410 gew.Philips Glosil. 652' 641% Pref PhilipsGloexl. 259 Unilever 612 y 603 Wilton Fyenooi'd. 225% 225 Werf Gusto 161 Dordtsche Petrol. 747 740 Kon. Petroleum.. 170.1 f 167,80 Billiton 332 332 A'dam Rubber. 101 102% K.L.M 125 ƒ127,— Holl. Amer. Lijn. 168 167 K.N.S.M 164% 164 N. Scheepv. Unie 146% 145 v. Nievelt Goudr. 145 145 Phs. v. Ommeren 257 257 H.V.A 155% 152 Delimaatschappij 180 f 377, Amsterd. Bank.. 362 350 Nat. Handelsbank 157 155 Ned. Handel Mij. 258 Rotterd. Bank.... 325 320 Twentsche Bank. 278 Anaconda Copper 63% 63% Bethlehem Steel.. 54% 54% U.S. Steel 101.% 100 General Motors.. 55% 55»/» Shell Union. 80% 79% 26% 26%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9