Geen aanleiding tot alarm over Nederlands autopark Eerste van drie groepsexposities van Arti et Amicitiae Zandvoort ontvangt zijn gasten 11 Proces in Moskou over vertaal- en auteursrechten Westduitse kolonel liet zich fêteren door de auto-industrie Mama is formidabel Met een miljoen de wereld rond Tammy en de vrijgezel Vadermoeder en 9 kinderen Alias Jesse James Pawnee Prolongaties Journaals V.V.A.A. CONTRA A.N.W.B.: Secretaris-generaal van Marine met verlof Marokko wil UNO mengen in de Franse kernproeven Overplaatsingen in Europa van de luchtmacht der VS Kort nieuws Toeloop naar Zandvoort was vanmorgen nog niet groot Parcours in Zandvoort vanavond wel open A. G. Bodaanstichting Opening bureau bevolking ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET BESTUUR van de maatschappij Arti et Amicitiae werd op een der laatste algemene ledenvergaderingen voor het vraagstuk geplaatst, dat het aantal wer kende leden zo groot is dat in de bestaande expositieruimten niet iedere exposant plaatsruimte kan krijgen die aan de hui dige stand van zijn artistieke ontwikkeling recht doet wedervaren. De tentoonstellen de leden der maatschappij meenden dat door het tonen van slechts één werkstuk van elk hunner geen juist beeld werd ge geven van hun zich steeds ontivikkelende ontplooiing als kunstenaar. Het bestuur, ontvankelijk voor deze argumenten, is aan de loensen van de leden tegemoet gekomen en heeft de gebruikelijke najaarstentoon stelling in drie parten verdeeld, waardoor ieder lid thans in de gelegenheid is met drie uierken een vollediger indruk te geven van zijn activiteit. HET RESULTAAT van deze regeling is dat de sterken sterker, de zwakken zwak ker uitkomen. Het bestuur, gekozen uit de leden, had de beschikking over een, uiter aard beperkte, expositiegelegenheid. Uit de vele, de schilderkunst beoefenende land genoten werden bij ballotage die kunste naars toegelaten die waardig bevonden werden mede te exposeren. De limiet der beschikbare tentoonstel!ingswanden diende daarbij een factor ter beperking van het aantal leden te zijn. Dit laatste punt is het bestuur geleidelijk uit de hand geglipt. Dit is te betreuren, want juist deze be perking had de verfijning en oplettendheid der ballotage ten goede kunnen komen. Het had een „teken aan de wand" moeten zijn. DE EERSTE DER DRIE tentoonstellingen biedt evenals de daarop volgende dat zullen doen, een merkwaardige combinatie van kunstwerken, want de groepering geschiedt naar alfabetische volgorde. Dit in tegen stelling met de groepstentoonstellingen die in vroeger jaren gehouden werden, waarbij een zekere samenhang in de keuze der exposanten werd nagestreefd. Aan de achterwand hangen drie stil levens van mevrouw Bauer-S'umnff alle uitmuntend door een fijne distinctie. Als ik een keuze mag doen, heeft het stil leven met het reliëf mijn voorkeur. Om met zo weinig attributen, een reliëfje, een paar kleine reprodukties, zoveel atmosfeer en de intimiteit van een dierbaar interieur aan te duiden getuigt van een intense aan dacht en een grote liefde voor deze ver trouwde voorwerpen. De waarneming van de stille voor werpen, zoals die uit het schilderij „de ge broken kruik" van H. F. Boot te lezen valt is anders van geaardheid. Boot is een denker, die met onuitputtelijke aandacht de vorm ontleedt en de kleur op haar waarde aftast. Tezamen met het portret van een oude man vormen deze twee schilderijen naar mijn mening het hoogte punt van deze tentoonstelling. Het portret bezit monumentaliteit die zeker en ge stadig is gegroeid uit de talloze facetten, de vlakken en contouren en wederom de schier eindeloze schakering van grijzen die alle een wezenlijke kleurwaarde ver tegenwoordigen. Ik weet geen schilder in on9 land die een onderwerp zö intens weet te analyseren en tevens zo manlijk en sterk weet samen te vatten. DIRK VAN GULIK zond enige land schappen uit Spanje en de Pyreneeën, die ik al eerder bij Sothman zag. Nu trof mij zijn Amsterdams stadsgezicht (Snoekjes gracht). Van Gulik werkt vanuit een be paald palet. Hij moet dus een motief heb ben dat aan zijn kleurgevoel apnelleert. Ook de vorm, die onbepaald blijft, wordt meer aangeduid dan omschreven. Toch is er ruimte in z'n stadsgezicht en wie het langer beziet vindt toch wel heel stellig geplaatste accenten die deze ruimtelijk heid binden en bepalen. Hij is stellig een onzer meest begaafde schilders, die zich wel laat vervoeren door zijn intuïtie. Mis schien hoogst gevaarlijk want hij verwijlt steeds op dat randgebied van bewust en onbewust waar, op gelukkige momenten, iets heel schoons geboren kan worden, maar waar ook de afgrond van do chaos gaapt als de intuïtie hapert of faalt. VOOR MIJ EEN MINDER bekende fi guur is F. Hazeveld. wiens beeltenis van een vrouw met gele shawl, me trof door de wijze waarop de kleur de vorm en de expressie overbracht In zijn visie kan men een zekere milde ironie waarnemen, die echter niet nadrukkelijk is. Men is ge neigd om hem even met Fiedler te ver gelijken, maar dan valt toch dadelijk het verschil in visie op. Fiedler, van wie hier een stilleven, een landschap en een „gezel schap" te zien zijn, is tendentieuzer wat hij zeggen gaat en hoe hij formuleren zal staat van te voren vast. Fiedler zal zich nooit in het picturale zo ver laten gaan Erfgenamen van Conan Doyle eisen twee miljoen roebels Een vooraanstaand Amerikaans deskun dige in Russisch recht, prof. Harold Ber- man, heeft de tweede ronde gewonnen van de zaak om de auteursrechten voor Sher lock Holmes. Het gerechtshof in Moskou bepaalde namelijk dat hij deze zaak aan hangig kan maken bij het hooggerechts hof van de Russische federatie. Prof. Berman verscheen voor de Conan Doyle-maatschappij die meer dan twee miljoen roebels (bijna twee miljoen gul den) eist ingevolge de bepaling van de Russische grondwet inzake onrechtmati ge verrijking ten koste van de arbeid van een ander. Hij stelt dat het bedrag vijftien percent is van hetgeen Russische uitge vers onrechtmatig hebben verdiend door het uitgeven van herdrukken van boeken van Sir Arthur Conan Doyle. Adrian Conan Doyle, zoon van de schepper van Sherlock Holmes, verloor in november vorig jaar zijn zaak in eerste instantie. Als de Conan Doyle-maatschappij de zaak wint, zal mogelijk een reeks andei-e westelijke auteurs dergelijke eisen aan hangig maken. Prof. Berman, die verbonden is aan de 'iarvard universiteit, verscheen voor een hlonde vrouwelijke rechter, Soya Ilina, en 'wee bijzitters, een arbeider in een staal- gieterij en een vrouw die zei dat zij van beroep schoenen lijmt. De zitting werd ge houden in een vuile kamer. Op dezelfde zitting werd een reeks aanvragen tot echtscheiding behandeld. Prof. Berman deelde later aan verslaggevers mee dat hij de zaak tot het einde zal „uitvechten". Portret van oude man door de Haarlemmer H. F. Boot. dat hij van het oorspronkelijke, vooruit „geziene" beeld afwijkt. Daardoor heeft de kleur ook soms iets formeels, omdat ze bepaald wordt door de expressiviteit die hij haar toekent. Hij is gehoorzaam aan de zelfgestelde wetten zoals de ikonenschilder zich onderwerpt aan de hun opgelegde regels. De arabesk en de speelse lijn com pleteren dit beeld en geven aan Fiedlers werken het direct herkenbare eigen ge zicht. VERDER NOEM IK nog een Hollands landschap van Colnot, zwaar van kleur zoals steeds; het bekende motief van een slootkant, een hooiberg en een ver ver schiet met het silhouet van een stad tegen de horizon, maar dit gegeven wel „ver taald" op een wijze die herinnering op roept aan zijn Bergense periode. Van Cuno Brinks zijn er enige beschei den tekeningen, landschappen met koeien en ossen, waarin het tegenlicht mooi is getroffen. Bob Buys stuurde drie aqua rellen in waarvan „Les Tamarins" mijn voorkeur heeft omdat hij hierin iets losser van hand was dan gewoonlijk, een vrijheid die deze virtuoze aquarellist zich rustig kan veroorloven. Heel mooi en dichterlijk in een schemerige en toch warme kleur aquarelleerde Poppe Damave een vissers bootje in Gravelines. Ad Interim (Van onze correspondent in Bonn Voor de rechtbank te Bonn heeft een kolonel terecht gestaan wegens een ernstig geval van corruptie. De thans 46-jarige kolonel Burkhard Freiherr Loeffelholz von Colberg was in de oorlog stafofficier, maar kon na 1945 heel moeilijk aan de kost komen. Hij was ondermeer kaartjesver- koper op het Münchense station, houthak ker en archivaris, tot hij een plaats kreeg op het ministerie van Defensie te Bonn, waar hij belast werd met de leiding van de afdeling „militaire eisen aan het mate rieel van het leger". In deze functie liet kolonel Loeffelholz zich door vertegen woordigers en directieleden van de groot ste Duitse autofabrieken fêteren. Hij kreeg auto's te leen, waarmee hij ook vakantie reisjes mocht ondernemen met vrouw en dochter. Tijdens het proces werd Loeffel holz de vraag gesteld of hij er niet aan gedacht had, dal hier iets achter stak, of men hem .niet mild wilde stemmen, om kopen en wat dies meer zij. De kolonel ontkende dat hij grote invloed had op de legeropdrachten aan de industrie, maar bekende tenslotte dat hij wist dat hij toen ietwat foutief gehandeld had. Hij wenste echter niet in te zien. dat hij als oud officier van de generale staf de man die tegenover hem stond als vertegenwoordi ger van een fabriek moest beschouwen als „zijn vijand", gelijk de voorzitter van de rechtbank het zei. „Zij waren onze vrien den", zei Loeffelholz. Vertegenwoordigers van de fabrieken weigerden getuigenverklaringen af te leg gen, uit vrees dat zij binnenkort in deze zaak zelf als verdachten zouden kunnen worden beschouwd. Het is overigens nog niet duidelijk geworden, of de auto's en de reisjes voor de kolonel werkelijk geleid hebben tot het geven van belangrijke op drachten door het leger aan vier onder nemingen. Wel werd duidelijk de belang rijke rol die de zogenaamde „lobbyisten" in Bonn spelen. Opzien baarde voorts een verklaring van de president-directeur van een der fabrie ken, die zelf aangeklaagd is wegens om koping in het geval-Kilb, dat het buiten land zo langzamerhand al de zogenaamde corruptiegevallen lachwekkend begint te vinden. Wanneer iedere uitnodiging aan een ambtenaar uitgelegd wordt als een poging tot omkoping, dan zal de West duitse industrie daarvan nog eens bij haar export groot nadeel ondervinden, aldus de directeur. (Rembrandt). Deze Duitse film con fronteert de toeschouwer op een plezierige manier met een moeder en drie zoons, die stuk voor stuk hun amoureuze problemen hebben. De moeder, een charmante we duwe, denkt erover, opnieuw ,in het huwe lijksbootje te stappen, maar houdt deze voornemens angstvallig geheim voor haar drie zoons. De oudste heeft trouwens de handen vol met zijn eigen huwelijksmoei lijkheden, de jongste is zover nog niet, maar ervaart reeds vroeg de teleurstelling van een onbeantwoorde kalverliefde. Want het meisje, dat zijn jonge hart in vuur en vlam heeft gezet, is reeds bezweken voor de avances van zoon nummer drie. Te midden van al deze verwikkelingen ver schijnt dan nog de onvermijdelijke bemoei zieke tante, die, volkomen onbewust van alles wat er om haar heen gebeurt, over bodige wijze lessen gaat uitdelen. Meer zullen wij niet verklappen van deze oergezellige geschiedenis, waarin alle pro blemen dank zij een verstandige moeder op een voor ieder bevredigende manier worden opgelost. Luise Ullrich speelt deze rol voortreffelijk, daarin bijgestaan door Fita Benkhoff als de vermakelijke tante en Paul Klinger als de man voor wie een huwelijksreis op een sardineboot naar Por tugal het hoogste geluk betekent. (L i d o) Peter Voss is een Duitse' schrij ver, die het avontuur mint en de dochter van een schatrijke bankier bemint. De va der van het meisje is in financiële moei lijkheden geraakt en als Peter Voss, om hem te helpen, een inbraak in zijn bank fingeert, zijn de poppen aan het dansen en neemt het verhaal een overrompelende wending. De avonturier moet uit Duits land vluchten, maar wordt op zijn wereld reis achtervolgd door de politie, een pri- vé-detective, een kwartet boeven, dat hem drie miljoen mark die hij niet heeft afhandig wil maken en door het bankiers meisje, dat hem in bescherming tracht te nemen, maar daarbij zelf in moeilijkhe den komt. Via Lissabon, Rio de Janeiro, Mexico City en Tokio gaat de reis naar Hongkong, waar voor een dramatische ontknoping wordt gezorgd. Het gehele verhaal wordt op een weldadig aandoende lichte en luchtige wijze verteld met af en toe vermakelijke en zelfs geestige situa ties, waar Peter Voss zich steeds op de meest verbluffende wijze weet uit te red den. Het is dan ook niemand minder dan O. W. Fischer, die voor de rol van de avonturier heeft getekend en verder kon men genieten van een goede verfilming van vele aardige hoekjes van de door net gezelschap bezochte steden. (Frans Hals) „Tammy en de vrij gezel" is werkelijk een allergenoeglijkste film met tal van geestige morrenten. Deb bie Reynolds vervult op hartveroverende wijze de rol van Tammy, een meisje' dat, slechts met haar grootvader en een geit als gezelschap, ver van de bewoonde we reld op een moeraseiland leeft. De kennis making met een 'ongeman (Leslie Niel sen), die met zijn liegtuig in het moeras is neergestort en door het meisje wordt verpleegd, brengt een ommekeer in haar bestaantje: Tammy leert de liefde ken nen. In het deftige milieu van Peter waar in Tammy verzeild raakt voelt zij zich aanvankelijk als een kat in een vreemd pakhuis. Vooral als .blijkt dat Peter op het punt staat de schatrijke en knappe Bar bara te trouwen. Ondanks haar gemis aan de vereiste omgangsvormen bewijst Tam my een meisje met „pit" te zjn. De keus voor Peter welke vrouw het best bij hem zal passen is dan r- et moeilijk meer. In derdaad, het gegeven is niet erg origineel. Maar het verhaal is èn door de fraaie fo tografie èn door het vertoonde spel tot een onderhoudend kijkspel gemaakv (Minerva). Bij de première van de ze film in Haarlem hebben wij haar vrien delijke regels gewijd, omdat men er een vlotte en beminnelijke, soms ook wat sen timentele. historie van een gezin in kan zien. In alle voorstellingen van het week einde gebeurt dat. Van maandag tot en met donderdag lachen om Stan en Laurel in „Door het dolle heen". Maandag- en dinsdagavond de Weens ijsrevue zoals ze zich ontplooit in „Symphonie in goud". Woensdag en donderdag de film met Ben- jamino Gigli „Ave Maria". (Cinema P a 1 a c e). De filmkomiek Bob Hope heeft ook ditmaal weer een on noemelijk aantal grapjes ter beschikking, waarmee hij de film „Alias Jesse James" even licht verteerbaar als kruidig maakt. Bob is immer voorbestemd om in de on mogelijkste situaties te verzeilen. Zijn schaapachtig voorkomen brengt hem noch- thans veilig in de armen van de schone vrouw, wier liefde hij nastreeft, zodat hij bevend en bibberend met een glimlach van ijdele eigenwaan zijn avonturen kan na vertellen. Die liegen er in deze film niet om, want Bob moet als verzekeringsagent het leven beschermen van een bandiet. De complicaties, die daarvan het gevolg zijn, zullen we u niet navertellen. Men kan er zich uitstekend mee vermaken. (R o x y). De genegenheid, die een broe der van het bruine ras, in dit geval een Indiaan, kan opvatten voor een blanke vrouw, moet leiden tot zeer constrastrijke tonelen. Dat gebeurt in de film „Pawnee", die zo'n situatie tot uitgangspunt neemt en de pijlen laat snorren over het witte doek, de paarden draven, de buksen donde ren, kortom een wervelstorm van gebeur tenissen verwekt, waaraan de liefhebbers van veel actie hun hart kunnen ophalen. Van maandag af kunnen wij mee het oer woud in als „De olifantenjagers" draait. Zowel Studio als Luxor prolongeren hun films. In Studio kan men nog een week lachen om de vermakelijke onzin in „Kop op, borst vooruit", in Luxor heersen de spijkerbroeken in „Les tricheurs". „Spiegel van Nederland" besteedt vooral aandacht aan de wereldkampioenschappen wielrennen. De triomf van Arie van Hou- welingen is er dan ook prachtig in te zien, zodat het journaal op dit punt bijzonder actueel is. Öok andere belangrijke en anec- dotisch waardevolle gebeurtenissen gaan niet ongemerkt voorbij. Het tochtje aan boord van de „Rotterdam" leverde de cameraman een dankbare serie gelegen heden tot mooie beelden op. De ponny- markt te Bemmel zorgt voor de vrolijke noot. Polygoon-Profilti laat onder meer zien hoe de leerlingen van een school in Zaan dijk in de vakantie een hele vloot van jollen bouwden, uiteraard onder leiding van een deskundige. Er is voorts een spannede reportage van een sprintkam pioenschappen in het Olympisch Stadion. De voorzitter van de Vereniging van Artsen-Automobilisten (V.V.A.A.) jhr. dr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, is op een voorlichtingsbijeenkomst te Utrecht, fel van leer getrokken tegen een onlangs door de A.N.W.B. gegeven voorstelling van zaken ten aanzien van de toestand van het Nederlandse autopark. De A.N.W.B. heeft in een betoog ten gunste van verplichte autokeuring gezegd dat bij keuringen door de technische dienst van deze verkeersbond gebleken was dat op een aantal van zevenduizend auto's ruim drieduizend of 43 percent gebreken aan de voetrem had. Van 24 percent was de handrem (parkeerrem) niet in orde; 37 percent van de stuurinrichtingen was evenmin goed. Verder had meer dan de helft der gekeurde wagens één of meer banden met totaal versleten loopvlak. Tegen deze cijfers had de heer Beelaerts vele bezwaren. De cijfers zelf wilde hij niet betwisten, maar wel was hij de mening toegedaan dat de uitleg, die eraan gege ven werd geheel onjuist. Na lezing van wat de A.N.W.B. te berde brengt, zei hij, moet het publiek de indruk hebben gekre gen, dat automobilisten in gevaarlijke wrakken rondrijden en dat de Nederland se monteurs en garagebedrijven hun taak niet verstaan. De V.V.A.A. beschikt echter ook over cijfers doordat deze vereniging van art sen, dierenartsen en tandartsen de oudste organisatie is op het terrein van autokeu ringen. Ruim twaalf jaar keurt de techni sche dienst van de V.V.A.A. de wagens van leden. Men deed een kleine greep in het archief en bewerkte duizend keurings rapporten, op opeenvolgende date opge maakt, voor een statistiek. Gevolgtrekking van de V.V.A.A.: geen enkele aanleiding alarm te slaan over de veiligheid van de auto's. Uit de rapporten van de V.V.A.A. bleek dat van 1.000 wagens er 611 voorzien waren van goede banden, van 155 waren de banden vrij goed en van 161 matig. Slechts in 54 gevallen, 5,4 percent, waren de banden slecht, omdat het loopvlak te ver was gesleten. In 19 gevallen (1,9 per cent) moest tot vervanging worden gead viseerd. Op de stuurinrichting van 459 wagens waren geen aanmerkingen. In 50 geval len (5 percent) werd revisie voorgeschre ven wegens meer algehele slijtage en voor 9 (0.9 percent) auto's moest directe revi sie wegens een gevaar opleverende toe stand worden genoteerd De V.V.A.A. bekijkt de remmen door een andere bril dan anderen dit plegen te doen, zo deelde de voorzitter mee. Met de be oordeling is men altijd aan de voorzichti ge kant. In bepaalde gevallen werd, of schoon de remmen volgens de normen van de wet voldoende werkten, toch tot revi sie geadviseerd. Vandaar wat hogere cij fers,, die overgens laten zien dat de geva- renfactor van de door de V.V.A.A. gekeur de wagens praktisch nihil is. Goed waren 574 wagens. Verder moest er slechts voor 6 wagens van de 1.000 (dus 0,6 percent) tot directe revisie worden geadviseerd wegens de onbetrouwbaarheid. Deze cijfers, zo zei jhr. Beelaerts van Blokland, mogen wij als oudste en over de meeste ervaring beschikkende personen automobielen keurende instantie het Ne derlands publiek niet onthouden. Niet om dat wij behoefte zouden hebben aan pro paganda, maar omdat wij een berichtge ving zoals van de A.N.W.B., die wij als onjuist en onverantwoord moeten bestem pelen, met ervaringscijfers willen bestrij den. Dat intussen ook de cijfers van de V.V.A.A. in zekere zin betrekkelijk zijn, moest worden geconcludeerd aan de hand van het feit, dat men met onvergelijkbare grootheden te doen heeft, omdat A.N.W.B. en V.V.A.A. niet op gelijke wijze en niet naar gelijke normen keuren. De V.V.A.A. keurt zeer scherp en houdt daarbij reke ning met de periode, die verloopt tot aan de volgende keuring. Ook gebreken, die zich naar verwachting over enkele maan den zullen kunnen voordoen, worden in de beoordeling verwerkt. Volgens de V.V.A.A. is de kennis en het vakmanschap van de gemiddelde monteur in Nederland dank zij de mogelijkheden tot opleiding in dit vak de laatste jaren op zo'n hoog peil komen te staan, dat men het Nederlandse motorvoertuigenpark met een gerust hart goed kan noemen. De V.V.A.A. vreest, dat de A.N.W.B. deze „angstcampagne" voert om de regering te dwingen, het regelmatig keuren van auto's verplicht voor te schrijven. De A.N.W.B. zou daarbij het oogmerk hebben bij deze keuringen een monopoliepositie in te nemen. Reactie van A.N.W.B. De directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B., de heer A. G. M. Boost, heeft op deze verklaringen van de V.V.A.A. ge reageerd. De door de A.N.W.B. verstrekte resulta ten betreffen 7000 keuringen, die in de eer- Advertentie „Klediiigltrtistiqug/ KLEEDT MAGNIFIQUE Amttcrdamslraat 62 - HAARLEM - lal. 11430 Gespecialiseerd in Bruidsmeisjes- en Bruidsjonkerskleding. Als een der eerste uitvloeisels van de samenvoeging der departementen van Oorlog en Marine werd enige tijd geleden de heer L. C. Rietveld benoemd tot secre taris-generaal van het nieuwe departement van Defensie. Hij vervulde voordien de zelfde functie bij het departement van Oorlog. Het was de bedoeling dat de se cretaris-generaal van het oude departe ment van Marine, de heer J. J. van Hou ten, als waarnemend secretaris-generaal van Defensie onder de heer Rietveld zou komen te staan. Dit heeft de heer Van Houten echter geweigerd. In verband hier mede is hij thans naar wij van bevoeg de zijde vernemen met verlof gegaan. In zijn plaats is nu benoemd tot secre taris-generaal van het departement van Marine-in-liquidatie de schcut-bij-nacht van administratie J. Dekker, tot voor kort hoofdintendant der zeemacht. ste helft van 1959 zijn gehouden, aldus de heer Boost. De normen inzake rem- en stuurkwaliteiten zijn volgens hem in over eenstemming met de eisen die in artikel 13 van de Wegenverkeerwet gesteld zijn. Alle rapporten en gegevens waarop de ge publiceerde cijfers berusten kunnen vrije lijk geverifieerd worden, aldus de heer Boost. De A.N.W.B. heeft voorts onlangs duidelijk gesteld, geen voorstander te zijn van een verplichte overheidskeuring. Wel zou hij het betreuren dat het gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel van een groot aantal eigenaars van auto's er wel licht toe zal leiden dat een verplichte keu ring van motorrijtuigen niet zal kunnen uitblijven. Dit brengt namelijk over de gehele linie een administratieve romp slomp met zich die vermeden zou kunnen woixien indien men over de gehele linie meer zorg voor de technische toestand van zijn voertuig zou hebben. De A.N.W.B.-technodienst, aldus de heer Boost, werkt uitsluitend voor de leden en heeft geen aspriaties orn daarbij een mo nopoliepositie in te nemen. NEW YORK (AFP en Reuter) Ma rokko heeft de secretaris-generaal van de UNO Hammarskjoeld gevraagd, de kwestie van de „kernproeven door de Franse re gering in de Sahara" op de agenda van de UNO-Assemblee te plaatsen, die 15 sep tember bijeenkomt. De agendacommissie moet uitmaken of de kwestie inderdaad zal worden besproken. Het Franse rechts-radicale blad „l'Au- rore" en de onafhankelijke „Parisien- Libéré" hebben een felle aanval gedaan op koning Mohammed van Marokko naar aanleiding van het Marokkaanse verzoek. De bladen zijn van oordeel dat de vorst een hervatting van het Frans-Marokkaanse overleg onmogelijk heeft gemaakt en dat er geen hoop meer is op een ontmoeting tussen de twee staatshoofden. BONN (Reuter) De tiende „wing" tactische verkenners van de Amerikaanse luchtmacht heeft een begin gemaakt met de overplaatsing van het vliegveld Spang- dahlem bij Trier naar vliegvelden in het oosten van Engeland. Bij de overplaatsing zijn ongeveer 1.700 man personeel be trokken. De „wing" is uitgerust met RB-66 foto- verkenners. Eerder deze week maakte de Ameri kaanse luchtmacht te Parijs bekend dat Amerikaanse jachtbommenwerpers voor het werpen van atoombommen van Frank rijk naar het vliegveld Spangdahlem zou den worden verplaatst. Nieuwe secretaris. Het bestuur van dé Algemene Katholieke Werkgeversver eniging en van het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen heeft be noemd tot algemeen secretaris mr. drs. L. M. A. van Rooy, als opvolger van mr. V. G. M. Marijnen, die minister van Land bouw is geworden. Mr. Van Rooy is direc teur van het centraal bureau van de Ver eniging van Textielinkoopcombinaties te Amsterdam. Picnicplaats. Langs de provinciale weg Schoonhoven-Krimpen is iets nieuws ver schenen in het algemene wegenbeeld: de picnicplaats. De provinciale waterstaat van Zuid-Holland heeft deze plaats aangelegd om automobilisten in de gelegenheid te stellen langs de kant van de weg een boterham te eten. Deze picnicplaats zal worden gevolgd door meer plaatsen langs andere wegen. Er worden terreinen voor uitgezocht, die de garantie geven, dat de geparkeerde wagen van de bermtoerist geen verkeersobstakel vormt. Men heeft op deze eerste picnicplaats zes banken doen plaatsen. Er is voorts wat beplanting aan gebracht om bescherming te bieden tegen regen en wind. Deense order. Nederlandse scheeps bouwers zullen in opdracht van de Deense rederij „Skandinavisk Linietrafik" twee veerboten bouwen, die 500 personen en 70 auto's aan boord kunnen nemen. De casco's zullen in Keulen van motoren worden voorzien. De veerboten zullen in april en juni 1960 worden opgeleverd. Duurder vervoer. B. en W. van Gro ningen hebben de raad voorgesteld de ta rieven van het gemeentelijk vervoersbe drijf te verhogen. Tengevolge van een niet voorziene daling van de vervoerscijfers is te verwachten dat het tekort, dat geraamd was op 400.000,zal toenemen tot rond 534.000,Een enkele rit zonder over- stapbevoegdheid blijft 20 cent, een enkele rit met één keer overstapbevoegdheid wordt 25 cent. Voorts worden de prijzen voor verschillende abonnementen ver hoogd. Bruggenbouw aanbesteed. In het pro vinciehuis te Groningen is aanbesteed het maken van de bovenbouwen voor drie op haalbruggen over het Eemskanaal bij Ap- pingedam, Wittewierum en Ruischerbrug en een ophaalbrug over het Winschoter- diep. Er waren 24 inschrijvers. De hoogste was A. Bouwman te Coevorden voor 2.420.000,de laagste A. J. Mulder te Oude Pekela voor 1.243.800. Papendrecht 9000. Papendrecht heeft 9000 inwoners. De baby Teunis Muis, eer ste kind van het echtpaar J. P. Muis Klootwijk, maakte de negenduizend vol. Bedrijfsopleiding. Op 15 oktober wordt in de Houtrusthallen te Den Haag een manifestatie gehouden, welke ten doel heeft in woord en beeld aandacht te vra gen voor de vakopleiding in de onderne mingen en de betekenis van deze bedrijfs opleiding voor de bevordering van de productiviteit. Aan deze manifestatie zal worden deelgenomen door de opleidings organen van 27 bedrijfstakken, waarin 45.000 leerlingen hun praktijk-opleiding ontvangen. De organisatie van deze mani festatie berust bij de Stichting Centraal Orgaan van de landelijke opleidingsorga nen van het bedrijfsleven. W ieler kampioenschappen Vanmorgen was er in Haarlem en Zandvoort nog niet veel te merken van de drukte in verband met de wereld kampioenschappen wielrennen op de weg die vandaag en morgen in Zandvoort wor den verreden. De grootste toeloop wordt in de komende nacht verwacht en in de vroege ochtend van zondag. De diverse parkeerplaatsen in Haarlem- Noord en Oost telden slechts enkele tien tallen auto's. Ook de pendeldiensten van de NZHVM naar Zandvoort waren niet overmatig belast. Overal stonden echter politieagenten paraat om indien nodig te kunnen optreden. Voorlopig konden ze het gemakkelijk af. In Zandvoort zelf was het niet drukker dan op een zomerse dag. Op het Raadhuis plein schreeuwden de programmaver kopers zich de kelen schor, maar goede zaken deden ze nog lang niet. Tegen twaalf uur vormden zich kleine rijen voor de loketten waar men een toegangskaart voor het strand en het wedstrijdparcours kon kopen a raison van een rijksdaalder. Ook bij het station was er geen sprake van een massale aankomst van wieier- enthousiasten. In de raadszaal van het Zandvoortse raadhuis was het wel vol. Namens het ge meentebestuur heette burgemeester Van Fenema talrijke officials en organisatoren van de wereldkampioenschappen met hun dames hartelijk welkom. De voorzitter van de U.C.Ï., de Italiaan Rodoni, dankte voor de ontvangst. Hij sprak de hoop uit dat de kampioenschap pen zowel organisatorisch als officieel een succes zouden worden. In de Thorbeckestraat in Zandvoort worden winkelramen geblindeerd uit voorzorgsmaatregel tegen even- tueele opdringerigheid van bezoekers aan de wereldkampioenschappen wiel rennen. En langs het parcours omhei nen bewoners hun tuinen met prikkel draad. Maar op het Raadhuisplein staan bordjes: „Welkom in Zandvoort". Toch is besloten het parcours, de Boule vard en strand te Zandvoort heden (zater dag) na afloop van de wereldkampioen schappen wielrennen voor amateurs, weer voor het publiek open te stellen. Dit kan omstreeks halfzeven worden verwacht. Zondagnacht zal omstreeks drie uur een begin worden gemaakt met afsluiting van het parcours voor de wedstrijd op zondag. Het besluit werd genomen om publiek en bedrijven binnen het. parcours gelegen ter- wille te zijn. De officiële opening van de A. G. Bo daanstichting, het nieuwe bejaardentehuis te Bentveld, is bepaald op donderdag 3 september. Het tehuis is reeds enkele maanden bewoond. De chef van de afdeling Bevolking deelt mede, dat in verband met de wereldkam pioenschappen wielrennen de afdeling be volking in afwijking van vorige publi caties voor spoedgevallen geopend zal zijn zaterdagavond van 8—9 uur, zondag morgen van 1011 en zondagmiddag van 23 uur. Het betreft uitsluitend zaken die verband houden met de wielerwedstrijden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11