Mgr. Huibers ontvangt bijna kwart miljoen als feestgeschenk Pastoor Van Eeden in Oud-Schoten een halve eeuw priester B. en W. betreuren opheffing van wijkcomité Spaarndam Voor modernisering van seminaries '^Brieven aan de redactie ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DIAMANTEN PRIESTERFEEST VAKANTIESPELEN Programma voor maandag Paus over Concilie Eerst interne zaken, dan oproep tot „terugkeer" Duitse jongens lichtten automaat R.K. MISSIE-ACTIE Verzoek om medewerking tot protestanten Invitatie met pijn afgewezen Ernstig gewonde bij explosie in kurkfabriek Westduitse tegenspraak van Britse beschuldigingen Graaf Louis de Lichtervelde overleden Kernenergie in de strijd tegen de tse-tse vlieg UIT STAD EN STREEK PLANNEN NIET IN „IJSKAST" Wieg stond in Noordwijk-Binnen ZaacJhandel JAN ROOIEN ALLES VOOR UW TUIN Ronde van Haarlem-Noord in Van der Aartsportpark Nieuwe verkeersregeling voor Stationsplein Twee gewonden bij botsing op Schimmelpenninckweg Burgerlijke Stand van Haarlem 5 Vandaag viert de r.-k. bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zijn dia manten priesterjubileum. Ter gelegen heid hiervan heeft hij vanmorgen in de kathedrale basiliek St. Bavo aan de Leidsevaart een pontificale hoogmis op gedragen, die door vele vooraanstaande personen werd bijgewoond. Na afloop van de kerkdienst heeft de jubilerende bisschop in het Krelagehuis gerecipieerd, waar de genodigden hem hun geluk wensen hebben aangeboden. Tijdens deze receptie heeft de jubilaris geschen ken tot een bedrag van 237.000,— in ontvangst genomen, welke zijn bestemd voor de restauratie van de seminaries in het bijzonder van het groot-seminarie in Warmond. Tot de aanwezigen behoorden onder meer: de minister-president, professor dr. J. E. de Qauy en echtgenote; minister dr. Klompé; professor dr. L. J. M. Beel; de Commissaris der Koningin in Noordhol land, dr. M. J. Prinsen en echtgenote; de leden van Gedeputeerde Staten drs. W. A. van der Donk en ir. W. Merkx; verschei dene burgemeesters uit Noordholland, als mede mgr. Antonio Calamoneri, waarne mend zaakgelastigde van de pauselijke internuntiatuur in Den Haag; mgr. C. van Lierde, sacrista van paus Johannes XXIII; mgr. J. Damen, rector van het Nederlands college in Rome en procurator van het Nederlands episcopaat en mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop-coadjutor van het bisdom Haarlem. De bisschop werd bij de plechtigheid geassisteerd door mgr. H. van Deursen als presbyter-assistens en mgr. C. van Trigt en mgr. H. W. Agterof als kroondiakens. Diaken was rector J. Huibers, een neef van de bisschop, subdiaken professor drs. J. Resenk, eveneens een familielid van de jubilaris. Onder leiding van de heer P. Boogaards zong het Kathedrale Koor de wisselende gezangen van het feest van Maria Hemelvaart en de vaste gezangen van de achtste Gregoriaanse Mis. De jubilerende bisschop hield een ge voelvolle predikatie, waarbij hij de eerste regel van het Magnificat, „Mijn ziel ver heft de Heer" tot uitgangspunt nam. De bisschop sprak over de grote uitverkiezing van de priester, die ondanks zijn mense lijke zwakheden door de gelovigen als helper Gods wordt aangenomen. „God zij gedankt dat wij met zekerheid weten en mogen zien en ondervinden dat Jezus Christus leeft. Ik dank God dat hij mij heeft geholpen zestig jaar lang mijn pries terschap uit te oefenen". De'uitverkiezing van de priester, aldus de bisschop, is groot, aan hoge eisen moet hij voldoen. Hij moet omgaan met groten en kleinen, met goeden en bozen, hij moet een voorbeeld zijn en het goede bevorde ren. Dikwijls heeft de priester een zware strijd te voeren, waarom heeft hij de steun van dg gelovigen dringend nodig. Tenslot te wijdde de bisschop uit over zijn ver ering tot Maria, waarna hij het gebed van de aanwezigen voor meer priesterroepin gen vroeg. Aan het einde van de hoogmis gaf de jubilaris de aanwezigen de pause lijke zegen. Vreugde en donkbaarheid Mgr. Van Dodewaard vertolkte tijdens de huldiging de gevoelens van vreugde en dankbaarheid, die zowel priesters als leken op dit jubileum vervullen. „Wij delen in Uw vreugde en zijn samen blij en dank baar". De coadjutor zei zich ervan bewust te zijn hoe sterk de wereld in de zestig jaren van mgr. Huibers' priesterschap sterk veranderd is. „Opvallend is de wijze waarop u die verandering hebt begeleid. Uw diepe ge loof, uw innige omgang met God leerde u de mensen en de dingen bezien naar wat zij in Gods oog waard zijn. U leerde scherp het betrekkelijke en veranderlijke onder scheiden van het wezenlijke. Niet voor niets ligt de uitdrukking eigenlijk gezegd" in uw mond bestorven. Omdat uw levens kompas zuiver was, hebt u temidden van de hevig veranderende wereld toch de juis te koers gehouden", aldus mgr. Van Dode waard. De coadjutor verhaalde een persoonlijke herinnering over zijn contact met de dich teres Henriëtte Roland Holst, aan wie hij zijn medewerking voor een bundel over „De liefde Gods" had toegezegd. Na de be vrijding heeft zij alleen nog haar auto biografie: „Het vuur brandde voort" kun nen voltooien. „Deze woorden van de auto- Haarlems Speeltuinverbond Alle afdelingen doen mee aan de sportdag op het EDO-terrein. Leeftijd 614 jaar. Aanvang 10 uur. Haarlemse Kath. Vereniging v. h. Gezin „Hof van Eden" (Geusevesperstraat): 9 uur vertrek naar Burg. Rijkenspark in Santpoort. Brood en drinken mee nemen. Poppenkastvoorstelling op de kleutertuin. „Zaancnoord" (Zaanenstraat): Uit stapje naar Kraantje Lek. Leeftijd 812 jaar. „Noordervreugd" (Ambachtstr.): Fiets tocht naar de Fordfabrieken in Am sterdam met bezoek aan de speeltuin „De Zoete Inval" bij Halfweg. Leef tijd 1014 jaar. „Dartele Jeugd" (Flevoplein): Als bij „Noordervreugd". „Elba" (Ged. Schalkburgergracht): Spelen op de tuin. 's Morgens voor kinderen van 3—5 jaar en 's middags voor kinderen van 68 jaar. „Mariagaarde" (Westergracht): 14.30 uur vertrek van de tuin voor bezoek aan de Grote Kerk met beklimming van de toren. Leeftijd 913 jaar. Speeltuinvereniging „Het Vondel kwartier" (Vergierdeweg): Spelen op de tuin. Tekenwedstrijden. Haarlemse Raad voor de Jeugd Stadsdoelen (Gasthuisstraat, achter de Botermarkt): Handenarbeid en lees hoek van 10—12 uur en van 14—16 uur. biografie typeren ook uw leven", zei de coadjutor. Mgr. Van Dodewaard deelde mee dat een collecte in de kerken van het bisdom voor een feestgeschenk, bestemd voor de ver nieuwing van de seminaries, ruim 118.000 had opgebracht, waarbij een bedrag van ruim f 13.000 aan particuliere giften komt. Priesters en religieusen hadden 52.000 bijeengebracht, zodat hij tezamen een ge schenk van ruim 184.000 kon overhandi gen. Als voorzitter van een lekencomité zei drs. Van der Donk dat de rooms-katholie- ken in jubilea van priesters en religieusen een welkome gelegenheid vinden om op liefdevolle wijze te tonen dat zij de toege wijde voorgangers in het geloof een warm hart toedragen. Voldaan aan eisen „U hebt voldaan aan de eisen die aan de hogepriester worden gesteld: vredelie vendheid, onbaatzuchtigheid, zachtzinnig heid en wijsheid. Het is U bovendien, als 83-jarige gegeven een vitaliteit te ont wikkelen, die ons met eerbied en bewon dering vervult". De heer Van der Donk constateerde dat de jubilaris niet alleen voor het godsdien stige, maar ook voor het sociale en cultu rele leven in het bisdom grote belangstel ling en daadwerkelijke steunt toont. De spreker noemde de structurele veranderin gen in het bisdom, onder meer door indus trialisatie en urbanisering, die zorgen en noden teweeg brengen. Een bijna onop losbaar probleem is dat van de kerken bouw. De heer Van der Donk zei te hopen dat de overheid deze zo veel mogelijk de helpende hand zal bieden. Tenslotte bood hij als resultaat van de onder auspiciën van het lekencomité ge houden inzameling een bedrag van ruim 53.000 aan voor de modernisering van de seminaries, waarbij hij zei dat uit alle rangen en standen geofferd is, ook van over de grenzen van het diocees. De jubilerende bisschop tijdens de pontificale hoogmis. CASTEL GANDOLFO (UPI) In een in Vaticaanstad gepubliceerde redevoe ring van Paus Joannes XXIII tot tweehon derd leiders van de Italiaanse Katholieke Actie, zei de Paus, dat de idee van het convoceren van een Oecumenisch Concilie onverwacht bij hem is opgekomen, enke le dagen voor hij in januari van dit jaar de officiële afkondiging deed. De warme, wereldwijde belangstelling hiervoor, aldus Paus Joannes, bewees, dat „de Heer in zijn grote genade, dit heilzaam initiatief heeft geïnspireerd". „De idee van de kerkvergadering is niet als een vrucht gerijpt, maar opengespron gen als een bloem in een onverwachte len te", zo zei de Paus. Hij vroeg zich af of er in een tijd, dat zo veel ontmoetingen gehouden worden tus sen politici, diplomaten, geleerden, in dustriëlen, mannen van alle beroepen en vakken ontmoetingen, waarop het chris telijk stempel zo vaak ontbreekt geen samenkomst zou kunnen zijn tussen hen, die het gedenkwaardigste feit uit de ge schiedenis der mensheid erkennen: de overwinning van de civilisatie in het licht van Christus. „Er zijn over de gehele wereld verspreid Christenen, die buiten de katholieke kerk leven", aldus de Paus. „Sommigen leven in onmiddellijk contact met katholieken, in landen waar de beelden uit het verle den duidelijk spreken van de oude eenheid. Er zijn andere gebieden waar die een heid niet meer is en voorts zijn daar de uitgestrekte missiegebieden". Paus Joannes zei, dat het goed was, dat de gelovigen ingelicht worden over wat met betrekking tot de kerkvergadering wordt verricht. Eerst zal de katholieke kerk zaken van interne aard aan de orde stellen. „Daar na, na uitschakeling van alles wat snel lere vooruitgang in de weg zou kunnen staan, zal de kerk zich vertonen in al haar schoonheid zonder blaam of smet en de van ons gescheidenen toeroepen: ziet, broeders, dit is Christus' kerk. Wij hebben ervoor geijverd haar trouw te blijven...", aldus de Paus. „Komt: ziehier de weg naar de terugkeer. Komt om uw werk voort te zetten of uw plaats in te nemen, welke voor velen van u de plaats was van uw voorvaders..." Vier Duitse jongens zijn door een Haar lemse automatiekhouder gesnapt, toen zij probeerden met behulp van vijf pfennig- stukjes chocolade te halen uit een auto maat op de Krocht in Haarlem. Een pas serende politieagent wist één van de jon gens aan te houden, waarna men erin slaagde ook de andere drie te pakken te krijgen. De jongens, in leeftijd variërend tussen zestien en negentien jaar en af komstig uit Hannover en Essen, zijn aan de vreemdelingendienst overgeleverd, die hen uit Nederland zal geleiden. Naar uit een artikel van de voorzitter van de Oecumenische Raad van Haarlem, ds. W. M. van Asperen, in het hervormde blad „Rondom de Bavo" blijkt, is er van de zyde van het rooms-katholieke dekenaat Haarlem een verzoek gericht tot de Oecu menische Raad van Kerken van Haarlem en Omgeving om mede te werken aan haar grootscheepse actie „tot vernieuwing van het geloof in God", in november. Het or ganiserende missiecomité verzocht de pro testanten „gelijktijdig en zo mogelijk zelfs gedeeltelijk samen een soortgelijke evange lisatieactie te voeren. Het voorstel, dat in Nederland zonder precedent is, is door alle raden der bij de oecumenische raad aangesloten kerken bestudeerd en men is gezamelijk tot de for mulering van een antwoord gekomen, waarin de onmogelijkheid wordt betuigd om op de uitnodiging in te gaan. Twee re denen, die door ds. Van Asperen in zijn artikel worden genoemd zijn: „de tijd is nog niet rijp en we zijn er onvoldoende op voorbereid". Ds. Van Asperen schrijft verder: „Het is een zaak van waarachtigheid om niet naar buiten een zekere mate van eenheid te demonstreren die in feite en waarheid nog niet gevonden wordt. Niet zonder pijn heb ben wij dit antwoord zo geformuleerd. Maar wel hebben we het appèl gehoord, dat God in dit r.-k. voorstel op ons heeft gedaan: „zi.jt gij bereid tot verantwoording aan al wie u rekenschap vraagt van de hoop die in u is?" De evangelisatie is de eerste taak van de kerken in de wereld van vandaag. Wie weet hoeveel tijd ons daarvoor nog ge gund is? Maar zijn wij daartoe in staat? Is de verdeeldheid onder de niet-r.-k. christenen niet het grote struikelblok om tot een verantwoorde gemeenschappelijke actie te komen? Is er niet een opwekking in de kerken nodig, dat al haar leden hun roeping als getuigen weer gaan zien? De schrijver in het artikel in „Rondom de Bavo" kondigt tevens een nieuwe oecu menische kerkdag aan onder het motto „Gemeente zonder muren" en te houden op de zondag na Pinksteren van het vol gend jaar en thans reeds in verschillende gemeenten voorbereid met bijbelstudie. Mozart-manuscript. Te Prostejov in Moravië zijn drie fragmenten ontdekt van een tot op heden onbekend manuscript van Wolfgang Amadeus Mozart, zo meldt het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. In de afgelopen nacht is brand ontstaan op het terrein van een kurkfabriek te Apeldoorn. In één van de kurkbunkers ontstond een ontploffing, waardoor een 57-jarige arbeidex-, die zich in de bunker bevond, ernstig letsel opliep. In de bunker ontstond brand en enige andere kui'kbunkers van de fabriek wer den eveneens door het vuur aangetast. De Apeldooxmse en Beekbergense brandweer hebben een langduirge strijd moeten leve ren tegen de brand. Vanmorgen was men nog steeds met het blussingswerk bezig. LONDEN (Reuter-AFP) In Westduit se diplomatieke kringen te Londen wordt over de beschuldiging van het Britse Labourblad Daily Herald, dat de Duitse Bondsrepubliek en Frankrijk hebben sa mengewerkt bij het maken van een kern bom, gezegd dat de Bondsrepubliek en Frankrijk een klein wetenschappelijk cen trum in de Elzas hebben waar de werk zaamheden zijn beperkt tot de studie van de baan, snelheid en doordringingskracht van kogels en andere kleine projectielen. Nooit heeft men daar gewerkt aan kern ladingen. De werkzaamheden van het cen trum zijn niet geheim gehouden. Van tijd tot tijd heeft men journalisten tot het ter rein toegelaten. De Bondsrepubliek neemt geen deel aan de Franse kernwapenproduktie, noch op het technische vlak, noch op het finan ciële, aldus heeft een woordvoerder van de Westduitse regering gezegd. Op de vraag van een journalist of dit ook geldt voor de vexwaardiging van ontstekings apparaten, antwoordde de woordvoerder, dat als een Westduitse kerngeleerde in Frankrijk gewei'kt mocht hebben, dit niet op last van de bondsregering is geschied. BRUSSEL (Belga) Graaf Louis de Lichtervelde, een vooraanstaande Belgische geschiedkundige en politiek essayist, is op zeventigjarige leeftijd te Brussel over leden. Na te Leuven tot doctor in de poli tieke en sociale wetenschappen te zijn ge promoveerd, werd graaf Louis de Lichter velde in 1912 secretaris van premier De Broqueville. Later wei-d hij diens kabinets chef en secretaris van de ministerraad. In 1937 werd hij benoemd tot hoofd redacteur van het tijdschrift „La Revue Générale", welke functie hij tot 1955 be kleedde. Eén van zijn bekendste werken op historisch gebied is zijn biografie van koning Leopold II. (Van onze correspondent in Bmssel) In het Belgisch kerncentrurr te Moll, in de Kempen, zijn deskundige geneesheren en biologen van het biologisch centrum onder leiding, „varx. dj Faes bezig met de bestrijding van de slaapziekte, die in tro pisch Afrika wordt .veroorzaakt door de tse-tsevlieg. De strijd tegen dit insect heeft in Belgisch Kongo reed*- tientallen miljoenen francs gekost, maar nog steeds vallen iedere dag slachtoffers tengevolge van de giftige beet van deze roodgrijze vlieg. Te Moll gaat men tse-tse vliegen op gro te schaal kweken. Te zijner tijd zal men de mannetjes scheicen van de wijfjes, die zullen worden venretigd. De mannetjes zullen door middel van koba1' bestralin gen steriel worden gemaakt, waarna zij in Kongo zullen worden vrij gelaten. De aanwezigheid van deze steriele mannelijke vliegen zal, naar dr. Faes mededeelde, bestendige onvruchtbaarheid tot gevolg hebben van al de wijfjes, waarmede deze mannetjes in aanraking komen Nieuws in het kort Ontvangst. Burgemeester en wethou ders van Haarlem zullen op donderdag 20 augustus 1959 om twaalf uur officieel ten stadhuize ontvangen de deelnemei-s aan het „Centre" geox-ganiseerd door de Inter national Friendship League, sectie Neder land, afdeling Haarlem. Het is onjuist te menen, dat plannen be treffende de ontwikkeling van Spaarndam door B. en W. van Haarlem „in de ijskast" zijn gezet. Integendeel: het opnieuw be studeren van bijvoorbeeld het uitbreidings plan voor het gebied tussen Nieuwe Rij weg en Boezemkanaal is geschied op grond van een door de raad naar aanleiding van bezwaren van Spaarndamse ingezetenen genomen besluit. B. en W. betreuren het dan ook in hoge mate, dat de leden van het wijkcomité Spaarndam hun functies ter beschikking hebben gesteld. Dit zeggen B. en W. van Haarlem in antwoord op schrif telijke vragen van de heer A. van der Veldt (K.V.P.) naar aanleiding van de op heffing van het wijkcomité Spaarndam. Veel van wat het comité nastreefde is vastgelegd in uitbreidingsplanen, aldus B. en W., die het voorts van een onjuiste in stelling vinden getuigen, dat een verschil van inzicht, tussen de raad en het comité voor de leden van laatstgenoemd college aanleiding is geworden hun werkzaam heden te beëindigen. De burgemeester en de gemeentesecretaris hebben op 14 juni een bespx-eking gevoerd met de voorzittei's en secretarissen van de wijkcomité's Haar lem-Oost en Oud-Schoten, waarbij ge bleken is, dat deze comité's geen klachten hebben over het contact met het gemeente bestuur, al blijft hun positie als wijk comité gezien de onbegrensdheid van hun taak en de vaagheid van bevoegdheid in menig opzicht moeilijk. Getracht zal wor den de aandacht van de gemeentelijke diensten meer dan voorheen het geval was op de wijkcomité's te richten en deze comité's zoveel mogelijk in te schakelen bij het voorbei-eiden en uitvoeren van voorzieningen betreffende hun wijk. In een uitvoerige uiteenzetting schetsen B. en W. de achtergrond van de gerezen moeilijkheden tussen het gemeentebestuur en het wijkcomité Spaarndam. Zij delen daai'bij onder meer mee, dat er bij het ontwerp van het uitbreidingsplan, dat tevens een saneringsplan was, overleg is gepleegd met het wijkcomité. Daax-bij zijn in het plan enige wijzigingen aangebracht, waardoor onder meer de woningvoorraad van Spaarndam met 35 huizen zou toe nemen. Bij de ter visielegging zijn enige bezwaren ingebracht, waarna het plan op nieuw gewijzigd is. Later is de behande ling van het plan in de raad op 27 mei, na aanneming van een amendement-Van Marselis Hartsinck, opnieuw uitgesteld, waarna op 5 juni een extra vei'gadering van de raad plaats had, waarbij het ge wijzigde plan werd aanvaard. Bij het zelfde besluit heeft de raad toen bepaald, dat voor het gebied tussen Nieuwe Rij weg en Boezemkade een uitbreidingsplan in voorbereiding is. Toen bleek, dat bij het wijkcomité ontstemming heerste over de geschapen situatie heeft de wethouder van Openbare Werken een langdurig onder houd met het comité gehad, waarbij is toegezegd, dat bij de voorgenomen her ziening van het plan voor het gedeelte na bij het Visserseinde uitvoerig overleg zou worden gepleegd met het wijkcomité. Uit deze gang van zaken maken B. en W. op, dat ten aanzien van het uitbreidingsplan intensief overleg met het comité heeft plaats gehad en dat steeds zoveel mogelijk rekening is gehouden met de wensen van het comité. Een markant, bezonnen gelaat, maar waarin de grijze ogen achter de brille- glazen plotseling pretlichtjes kunnen wegschieten. Spierwit, bros-geknipt haar en een rijzige, licht gebogen gestalte. Een langzame, bedachtzame stem waar soms een lichte ironie door klinkt. Een stem ook die geestig een herinnering kan verlevendigen. Geen imposante, do minerende verschijning, maar een be minnelijk mens, open en begrijpend jegens ieder die met hem in aanraking komt. Zo is pastoor A. P. van Eeden van de rooms-katholieke parochie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten in Haarlem-Noord. Het is vandaag precies een halve eeuw geleden dat de thans 73-jarige herder, na zijn studies aan het kleinseminarie in Voorhout en het groot-seminarie in Warmond voltooid te hebben, tot priester werd gewijd. Pastoor Van Eeden zag op 4 januari 1886 in Noordwijk-Binnen het levenslicht. Nóg staan hem de vele prettige voorvallen uit zijn jeugd duidelijk voor de geest. „De duinen bij Noordwxjk waren toen nog niet zoals tegenwoordig „dichtgeplakt". Prik keldraad zag je er maar heel zelden. Dat was pas een speelterrein. Als jongens raakten we daar nooit uitgespeeld. We vochten als „rooineks" tegen de „boeren" net als tegenwoordig „cowboys" tegen „in dianen". Moeder wist dat we altijd in het duin te vinden waren. Maar in zee zwem men was er niet bij. We deden het na tuurlijk wel eens stiekem, maar onze natte haren verraadden ons altijd. Ik heb altijd priester willen worden en toen ik van de lagere school kwam, sprak het vanzelf dat Advertentie SPEKSTRAaT 5 TELEFOON 16061 In het „Van der Aartsportpark" te Haar lem-Noord houden de stichting Haarlem- Noord en de wieleiwèreniging „De Kam pioen" op dinsdagavond 18 augustus weer de wielerronde van Haarlem-Noord. Tal van bekende renners, waaronder de Heem- steedse favoriet Piet Steenvoorden, de Haarlemmers Aad Straver, Loek Vaars, Eddy Riethoff, Theo Mathot, Cees Jansen, Wil' Blommaert, Cees Piex-s, Tonny Petei's, Ed Sminia, Gé Fennis, Aad Koonings, Toon Rxïtte en Bert Boogaard, de Vijfhuizer stayer Henk Buis, de Nieuw-Vennepers André Reekers en Geb Cuvelier; Gex-ard Wesseling uit Halfweg, de Badhoeve- dorpex-s Ab Sluis, Piet Zantman en Eef Balk, de Santpoorter Coen Visser etc., zul len in deze ronde van start gaan. Er kan in de zestig kilometer lange wedstrijd dus weer een spannend gevecht om de vele pi-ijzen en premies verwacht worden. De start is om zeven uur en het „Van der Aartsportpark" (gelegen achter het terrein van „Schoten") is te bereiken via de Geuse- vesperstx-aat. B. en W. van Haarlem hebben voor het Stationsplein een verkeersregeling ontwor pen, waarbij het verboden zal zijn fietsen te plaatsen op het trottoir onder de kap van het station. Het wachtverbod, dat tot dusverre voor het gehele Stationsplein gold, heeft thans géén betrekking op de parkeei'stroken aan de zuidzijde van het plein. Bovendien zal op de noordelijke rijbaan langs het. station het wachtverbod van kracht worden voor langer dan een kwar tier en voor de parkeerhaven nabij het in aanbouw zijnde kantoor van Haarlems Bloei voor langer dan een half uur. Vannacht om half één heeft zich op de kruising van de Schimmelpenninckweg (westelijke randweg) en de Leidsevaart in Haarlem een aanrijding tussen twee per sonenauto's voorgedaan ten gevolge waar van twee personen zijn gewond. Een 24-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam, die met zijn wagen op de Leidsevaart reed, zou volgens de politie geen voorrang hebben gegeven aan een auto op de Schimmelpenninckweg, be stuurd door een 59-jarige tegelhandelaar -uit Haarlem. Een echtpaar, dat in de wagen van laatstgenoemde zat, werd bij de botsing gewond. Met gebroken ribben en een bekkenfractuur zijn zij naar de Mariastichting vervoerd. (Verkort weergegeven) Belastingen. Dat de belasting een rem betekent voor de gehuwde vrouw in het produktie-apparaat is wellicht een handi cap voor de arbeidsmarkt, maar dat door die belasting vaak invalide bejaarden en zieke huismoeders gedupeerd worden, is nog veel erger. Bij de bureaus voor ge zinsverzorging ontstaan lange wachtlijsten van invaliden en zieken mede door het feit, dat de meeste gehuwde gezinsverzorg sters hun nuttig werk beëindigen alvorens ze de 300 die als norm gesteld zijn overschrijden. Als er sprake is van vrijstelling voor bepaalde groepen van vrouwen, dan dient zeker deze categorie weldoensters daarvoor in aanmerking te komen. E. W. ik naar het klein-seminarie in Voorhout ging. Ik was de eerste in de familie die het ambt van geestelijke koos." In 1909 werd de toen 23-jarige priester aangesteld als kapelaan in Zoetermeer. Twee jaar later volgde zijn benoeming als zodanig in Overveen, waar hij tevens de zielszorg van de verpleegden in het Pro vinciaal Ziekenhuis in Santpoort op zich nam. In 1917 ging kapelaan Van Eeden naar Den Haag om er tot 1929 te blijven. In het laatste jaar verhuisde hij naar het landelijke Nieuwerkerk aan de IJsel in welk plaatsje hij tot pastoor was benoemd. „Een heerlijke, rustige tijd was dat. Ik kon me naar hartelust aan mijn kippen, kalkoenen, duiven en boomgaard wijden. De boeren in de omtrek zorgden ervoor dat het me aan niets ontbrak. Dikwijls kwamen ze me wat lekkers toestoppen, een lekker stuk ham of een gebraden haantje. Fijne mensen en zo gemoedelijk." En dan in de lach schietend: „Dat gaat zo, hè, in een klein dorp. Er waren meer roomse koeien dan roomse mensen, geloof ik!" Naar Schoten Maar er zouden nog genoeg drukke tijden voor pastoor Van Eeden aanbreken. In oktober 1932 kwam hij als opvolger van pastoor Dessing naar de parochie van de H. Bavo in Oud-Schoten. De oude dorps kerk aan de Rijksstraatweg was intussen veel te klein geworden voor de groeiende parochie ten noorden van de Jan Gijzen- vaart .„Er waren mensen die het jammer vonden toen de kerk werd afgebroken, maar ik heb er nooit spijt van gehad. De nieuwe kerk, die in 1936 in gebruik werd genomen, kan bijna tweemaal zoveel men sen bevatten als de oude." Een herinnering aan de oorlogsjaren. Ook de kerk van O. L. Vrouw van Zeven Smarten bleef voor de klokkenroof door de bezetters niet gespaard. „Alleen de oude Hemony-klokken lieten ze met rust. De Duitsers waren dus blijkbaar niet hele maal slecht, ze hadden net zo goed die oude klokken ook weg kunnen halen." Overigens heeft pastoor Van Eeden voor die geroofde klok twee prachtige nieuwe „bronzen stemmen" in de plaats gekregen. Zij werden hem in 1957 door zijn parochia nen geschonken bij zijn zilveren pastoraat. Geloof in liefde Op een gegeven ogenblik viel het woord „ontkerkelijking". „Het is een kwestie van geloven of niet geloven," zegt pastoor Van Eeden een voudig. „Naar de kerk gaan omdat het nu eenmaal traditie is, heeft geen waarde. Het bewust christen-zijn leeft naar ik meen sterker dan vroeger. Dat merk je bij het contact met de mensen en in de gespreks groepen als er over godsdienst wordt ge sproken. Een oplossing kunneq we niet al tijd geven. Dat is niet erg. Als je je maar niet laat beheersen en dwingen door een probleem. Het belangrijkste geloof is het geloof in de liefde. Zonder liefde is alles zinloos. God vraagt ons een offer ter wille van die liefde. Er zijn mensen die zeggen: ik zoek zelf wel uit wat God voor mij betekent, maar dat is God zelf willen zijn. Er is er maar Eén die weet wat wij mensen inwendig waard zijn." De leden van de parochie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten hebben het gouden priesterfeest van hun herder onlangs gevierd met een serie treffende opvoeringen van Jan Naaykens Mariaspel „Herwonnen paradijs" in de Haarlemse Concertzaal. Ook de schooljeugd heeft de jubilaris kortgeleden reeds warme hulde gebracht. De kerkelijke viering heeft zon dag plaats met een hoogmis om half negen. Daarna is er een maaltijd met genodigden in de St. Catharina-kleuterschool. Zondag middag houdt pastoor Van Eeden in de St. Philomenaschool aan de Eemstraat een receptie die om vier uur begint. De jubi leumviering wordt 's avonds besloten met een plechtig lof. Advertentie DE EERSTE'COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u* ZIJLWEG 63 - TELEFOON.15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.— per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid BEVALLEN van een zoon: 13 aug., L. A. van Lieshout—Medenblik; 14 aug., T. F. M. MeijerDaamen. BEVALLEN van een dochter: 14 aug., M. Bornde Bie. OVERLEDEN: 12 aug., J. F. Pieters, 24 u., Spanjaardslaan; 13 aug., M. Boer— Does, 96 j., Welgelegenstraat; G. van Eg- mond—'Teunissen, 69 j., Raamvest; M. A. W. van der Vaax-t, 15 u., Santpoorterplein; J. de Peer, 80 j., Berckheijdestraat; J. F. Pieters, 24 j., Spanjaardslaan; F. H. C. Rijkenberg, 4 j., Emmaplein; A. J. Wa ning, 75 j., Teylerstraat. ONDERTROUWD: 14 aug., N. Baesjou en L. J. Klaassen. GEHUWD: 14 aug., M. N. E. Hin en G. U. Nijboer; G. van Eist en W. E. P. Mom maas; C. van de Haar en H. de Vries; J. Putzes en A. Lem.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5