verkoopster Canada staat weer beperkte jacht op bisons toe Lang niet alle radio-amateurs zijn aether-piraten Apartheidsprogram drijft een wig in de Verenigde Partij ZWART-WIT KWESTIES enige meisjes De goochelaar en de konijntjes RADIO-TECHNICUS 6 Kleine zenders omspannen de aarde Onderzoek in België naar de arbeidsveiligheid Weg naar en van het werk gevaarlijker geworden Gevaar voor uitsterven is thans bezworen Vooraanstaande leden zijn diep geschokt BELGISCH KONGO HEEFT THANS 13,5 MILJOEN INWONERS Snelle aanwas stelt België voor problemen Kassem volledig achter „volksrechter" Mahdawi Malaya zal geen rebellen uit Indonesië toelaten Geleide projectielen voor de landen van de NAVO Amerikaans krediet Invasie uit Cuba op Haiti President van Guinea in Londen uitgenodigd - GFClNÏJf LEERLING - VERKOOPSTER 3 SUISSES ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE H.AARLEMSCHE COURANT „ATTENTION QSO! This is the Nether lands station PA zero Denmark-England- Santiago.. De Engelse stem zwijgt. Kinkt even boven het geruis uit. Moppert ver der. Sterft weg. De oproep heeft Essex niet bereikt. Zelfs geen taal noch teken op „CQ 80" een algemene oproep in het En gels. QRN en QRM hebben het eiland aan de overkant afgesloten voor de zwakke zenders. QRN is de code voor atmosferi sche storingen. Storingen van andere aard worden QRM genoemd. QRM ontstaat door scheerapparaten, stofzuigers of was machines. „Het is bijna nooit zo slecht" mompelt de heer De Ruiter, dat zal je al tijd hebben als je iets wil demonstreren". Duidelijk komt het gecultiveerde geluid van de Scheveningen-radiojuffers door. Daar is niet tegenop te boksen met een zendertje van 150 watt. Veel amateurs moeten het echter met nog r. under doen. Liebc Peter DE LANGE ANTENNE, dia tussen de daken hangt te slingeren in de regen, voert een Duitse stem naar de ontvanger. Het is Dora-Ludwig-9-Xylophoon-Washington, DL9XW Peter in Nordhorn. „Liebe Pe ter". Het antwoord uit IJmuiden flitste met een snelheid van 300.000 kilometer per seconden naar Duitsland. „Hier ruft PA nul Dora-Emil-Siegfried" vele keren herhaald. Ook de Duitser is ontevreden over het weer. De verschrikkelijke QRN. Even daarna klinkt de Duitse stem helder schneidig. Leesbaarheid 5 sterkte 8 zegt de sterktemeter. „Een verschil van dag en nacht" meldt de Duitser. 1-Iij hoort de stem met het zware accent zeer duidelijk nu. „Es geht wunderbar". Gil van de atmos feer. „Liebe Peter, mijn keel is niet zo goed in orde", zegt de stem en kucht, ter staving van die mededeling. „Dat komt door al die regen hier in Holland, vervolgt de stem, mijn QTH (woonplaats) is IJmui den. „De stem spelt deze vreemde naam. Geeft de microfoon dan over aan Peter in Nordhorn. Die roept zijn naam weer: „Hier Dora-Ludwig-reun-Xylophoon-Was hington, heb je goed verstaan Renger in Aimoiden. Het regent hier ook. Eindelijk, na weken droogte. Gisteren woedde er een hevig onweer. Gelukkig, het was te warm de laatste ti jd." Een andere Duitser komt er tussen, DJ4WT. Het is Werner, uit Ahlen in West- falen. Ook hij wordt ingelicht vaar IJmui den is: 21 kilometer ten westen van Am sterdam. „Mijn antenne loopt van zuid west naar noordoost" vertelt Renger. Het gesprek gaat over op technische bijzon derheden. Concurrentie van de telefoon is verboden. De PTT oefent een scherpe con trole uit op de banden, die gebruikt wor den door de zendamateurs. „Peter is ook - journalist geweest. Hij hoopt dat die man van de krant een goede indruk heeft gekregen van de amateur- zenderij. Hij wil e\en een andere micro foon proberen. Het uitwisselen van tech nische gegevens gaat weer verder. Onbe grijpelijk voor een leek. Werner doet ook zijn duit in het zakje. Dan wordt de drie spraak afgebroken. Renger trekt zich te rug. Tot wederhoren! De Duitsers kletsen door. Zendpiraten DE NEDERLANDSE VERENIGING van bonafide zendamateurs VERON heeft ruw geschat 1500 leden. Daar"an wonen er 'ongeveer 120 in de Zaanstreek, waaronder IJmuiden valt, en Haarlem. Tegen de vijftig van hen hebben een zendvergun ning, de anderen luisteren alleen en stu ren hun rapporten naar de verschillende zendstations. De VERON geeft lessen in grondbeginselen van de radiotechniek, in de telegrafie en in de voorschriften. Dat zijn de drie onderdelen waarover het hoofdbestuur van de PTT examen af neemt. De PTT keurt ook de zenders. Het zijn bepaald geen knoeiers, de gediplo meerde zendamateurs. De mensen zonder zendvergunning, de radiopiraten, hebben hen echter ten onrechte een slechte naam bezorgd. De piraten, gehaat door zeelui en vliegers. Verstoorders van het noodver- keer. Pest van de aether. Geniepig ano niem hun brutale stem plaatsend tussen schipbreukelingen en redders. De PTT is echter op zijn hofde voor de ze overtreders. Gesnapt, toestellen kwijt en de gevangenis in. Opgeruimd staat netjes. Roepletters Ieder land heeft zijn eigen begincombi natie van letters. Nederlandse amateur zendstations hebben de vaste aanhef PAo, België heeft ON4. In Duitsland zijn zeer veel amateurs. De roepnamen van hun stations beginnen met DJ, DM of DL. G is Engeland, GM Schotland. Maar ook Tibet, Cuba en Tahiti hebben hun eigen letters. Golflengten De amateurs mogen werken op de 80, 40, 20, 15, 10 en 2 meter banden. Hoe kor ter de golflengte des te groier afstand waarop de zender gehoord kan worden. Een onzichtbaar net van verbindingen tussen radioamateurs in de meest onmo gelijke uithoeken van de wereld omspant de aarde. De 80 meterband is voldoende voor Europa. Eén keer heeft de heer De Rui ter verbinding met Malta gehad. Dat was een uitzondering, alleen mogelijk door uit zonderlijk goede weersomstandigheden. Hij heeft gesproken met Italianen, Schot ten, Denen, zelfs met een Oostduitser. Radiogolven laten zich niet door een ijze ren gordijn weerhouden. Ijzer geleidt trouwens uitstekend. Logboeken en QS-kaarten Iedere amateur is verplicht een logboek bij te houden, waarin hij alle verbindingen aantekent. In het .laar dat hij een vergun ning heeft maakte de heer De Ruiter reeds 850 verbindingen. Als telegrafist bij da mariniers op Curagao kreeg hij het te pakken. Hij heeft een grote stapel QS- kaarten uit alle delen van Europa. Dit zijn kaarten die de zendamateurs elkaar toesturen na met elkaar gesproken te hebben. Op de kaarten staar, gegevens over de betreffende zender. Soms een fo to van de eigenaar. Of een typerende af beelding van 's mans vaderland. De kaar ten gaan eens per maand naar een cen traal landelijk QSL-bureau dat voor door zending zorgdraagt. De banden tussen de zendamateurs worden niet uitsluitend door aethergolven en QSL-kaarten gevormd. Zij hebben een internationale club: de Hamhop-club. De leden hiervan zoeken elkaar op in de va kantie. Mensen uit alle beroepen zijn hartstochtelijke zendamateurs, ingenieurs pastoors en winkeliers. Bemiddeling EéN ZEER ZELDZAME QSL-kaart heeft de heer De Ruiter in zijn bezit. Die van een Engelse radio-expeditie op de Scroby- sandbank, vijf mijl uit de Engelse kust bij Yarmouth. Deze 'expeditie kon op een gegeven ogenblik geen verbinding met het basisstation te Yarmouth krijgen. Er dreigde gebrek aan levensmiddelen en brandstof te ontstaan. Toen kv-am de heer De Ruiter te hulp met zijn sterke 150-watt zender. Hij maakte verbinding met Yar mouth en bemiddelde tussen dat station en de expeditie op de zandbank. Veel lof voor PAoDES van Engelse en Neder landse zijde en een onbetaalbare QSL- kaart. Dat was op 19 juli van dit jaar Adrien uit Lokeren DE HEER DE RUITER draaide aan een paar knoppen van zijn zender. Die ziet er uit als een grote sialen archiefkast. De ontvanger staat ingeschakeld. Weer de 80 meterband aftasten. Weer radio-Scheve- ningen, Franse stemmen, Engelse stem men, muziekflarden. Het plaatjesdraaien voor het nemen van modulatieproeven is toegestaan. Er is iemand druk aan het experimenteren Feilloos komt de muziek door. Stopt plot seling. „Dit is ON4KD". Een lage stem met een Vlaamse tongval. De beer De Rui ter weet meteen wie het is: Adrien uit Lo keren. Hij maakt verbinding met de Belg Die vindt het prettig de oude kennisma king op te rakelen. Adrien voldoet aan het verzoek het gesprek niet te technisch te maken. Aan de Jollandse kant van de ver binding zit ten slotte een leek heeft Ren ger hem duidelijk gemaakt. Adrien krijgt een lichte vermaning. Hij heeft ondanks herhaald verzoek nog steeds geen kaart naar IJmuiden gestuurd Dat zou hij ech ter nog deze middag doen. „We zullen onze babbeltjes bekronen met een kaart." zegt Adrien. Het is be wolkt met opklaringen in Relgië. „Groe ten aan het bezoek" zegt hij. „Wij hebben van ie muziek ie genoten Adrien" verzekerd PAoDES de Belg, hoe gaat het met ON4QP?" Adrens sterr klinkt droevig. „Die is onlangs overleden op 33-jarige leeftijd Er waren veel van ons op de begrafenis." „In april heb ik nog met ON4QP gespro ken." zegt de heer De Ruiter. „HerinneU u zich de stem van kleine QRP nog Adrien? Hij was drie weken toen we vooi het eerste met elkaar spraken Nu is hij een flinke boy van 7 maanden." Nog wal technische opmerkingen tot slot en ook di1 gesprek is weer afgelopen. Adrien gaai zijn QSL-kaart verzenden. Het is drukker geworden op de 80 me terband. Vijf uur s middags De zend amateurs komen thuis van hun werk. Zet ten fietsen in het hok, auto's in de gara ge en verscheuren de tramkaartjes Sleu tel in het slot. zoen voor mevrouw, jasje uit, naar de zender. Piet uit Wormei roept, André uit Maastricht seint. Zo gaat het in Duitsland, in .Engë.land in Dene marken en Frankrijk. En op de Filippijnen Ceylon en Paraguay. Dag en nacht. Stem- (Van onze correspondenten Brussel) Het aantal verkeersongevallen bij het gaan van en naar het werk in België is in tien jaar verdrievoudigd tot 30.500. Daar bij valt op dat: de grootste stijging van het aantal ongevallen zich voordeed bij ar beiders, die zich per bromfiets naar het werk begeven. Ook met scooters en mo torfietsen gebeuren vele ongevallen. Er zijn op het ogenblik een kleine vierhon derdduizend bromfietsen in België. Een enquête naar arbeidsongevallen in de fabrieken en werkplaatsen leert dat persoonlijke onvoorzichtigheid oorzaak van de meeste letsels en verwondingen is. Zelden is een technisch ongeval, zoals het afspringen van een riem. een ontplof fing of dergelijke, de ooi-zaak. Om snel ler en vlotter te kunnen wei-ken, wordt de beschermende arbeidskleding niet gedra gen. In Waalse kolenmijnen heeft de ar beidsinspectie geconstateerd, dat sommi ge Italiaanse mijnwerkers springstoffen gebruikten weliswaar in zeer kleine hoeveelheden om de kolenmassa's in de galerijen te doen neerstorten. Hierdoor produceerden zij weliswaar meer kolen dan met de pneumatische hamer mogelijk is, maar wat een gevaar voor de gehele mijn.. De Belgische mijnwerkers hebben jaren geleden een gespecialiseerd bureau opgericht dat, door praktische experimen ten in bedrijven, merkwaardige resultaten heeft verkregen op het gebied van de ar beidsveiligheid. De publikaties en affiches van het bureau worden in tienduizenden exemplaren in de bedrijven verspreid. Nog een feil, dat uit de statistieken naar voren komt, is: trein, tram en autobus zijn veruit het veiligst. Van de verkeersonge vallen van en naar het werk waren er over 1958 slechts 0.45 percent met dodelijke af loop, maar bijna vier percent van de ge troffen arbeiders wordt permanent ar- beidsonbekwaam of 1.200 personen, wat toch wel een angstwekkend groot aantal is. Er is nieuws voor jagers op groot wild, dat ook tot de verbeelding zal spreken van iedereen, die opgegroeid is met In dianen-verhalen en die de prairies in zijn jeugd heeft horen dreunen van het hoef getrappel van onafzienbare kudden bi sons. In Canada is het dit jaar mogelijk om in de vrije natuur op bisons te gaan jagen. Maar: er is een vergunning voor nodig en als men mee wil doen, is drin gen geboden, want er mogen maar hon derd dieren worden neergeschoten. Er is wel eens gezegd dat de kolonisa tiegeschiedenis van Noord-Amerika om gekeerd evenredig is met de historie van de „bison americanus", of de „buffalo" zoals hij hier wordt genoemd. Waar de blanke doordrong, verdween de bison. En niet uit eigen beweging. Bij miljoenen zwierven zij over de wijde grasvlakten van het Noordamerikaanse continent, van Mexico tot in Canada toe, maar te gen de jachtexpedities van de blanke, die uit treinen de dieren bij honderden tegelijk neerschoot, konden zelfs de sterke kop pen van de bisons niet op. Omstreeks de eeuwwisseling leek het erop, dat het dier uitgeroeid zou worden. In de Verenigde Staten waren er nog ongeveer tweehonderd overgebleven, die toen echter veel later dan te elfder ure door de Amerikaanse en Canadese re gering met zorgen werden omringd. In na tionale parken werden de dieren met rust gelaten en in 1930 was men zover dat er niet langer gevreesd behoefde te worden voor verdwijning van de bison. In de Verenigde Staten zijn er nu weer ruim vijfduizend in leven en in Canada naar schatting 17.000. Dat zijn er alweer zoveel, dat men de laatste jaren de kud de een beetje heeft moeten uitdunnen, om dat deze inheemse bewoners een bevol kingsvraagstuk begonnen te vormen. Uw correspondent kan zich nog goed herinne ren hoe verwonderd hij was toen hij een paar jaar geleden op het menu van een JOHANNESBURG (UPI) De in de oppositie zijnde Verenigde Partij in Zuid- Afrika wordt bedreigd door de grootste scheuring sinds de oorlog, nadat vijftien „liberale" leden hebben aangekondigd, dat zij „diep verontrust" waren over de officiële partijpolitiek ten opzichte van de rassenkwestie. De breuk tussen de liberale en de conservatieve vleugels kwam vrij dag aan het licht toen een overweldigen de meerderheid van de 780 gedelegeerden op het partij-congres in Bloemfontein het programma van partijleider Sir Devil- liers Graaff „blank leiderschap mot recht- vaard|gl}eid", .goedkeuj-.dg.. Dit programma huldigt de volgende be ginselen: (Van onze correspondent in Brussel Vorig jaar is bevolking van Belgisch Kongo gegroeid met 385.000 zielen tot 13,540 miljoen. Deze snelle aanwas van de bevolking is een van de voornaamste vraagstukken, welke net huidige Belgi sche bestuur en de toekomstige onafhan kelijke Kongolese regering voortdurend in beschouwing zullen moeten nemen. Die aanwas doet voornamelijk het probleem van de tewerkstelling van jonge mensen in de grote centra rijzen. De opstand van januari heeft bewezen dat de werkloosheid van enkele duizenden jonge mannen in een groot 350.000 inwoners tellend cen trum als Leopoldstad een permanent ge vaar is voor de handhaving der orde. De gemeentelijke autoriteiten van Leopold stad trachten nu door een massale tewerk stelling van werklozen in grote openbare werken het gevaar voor een nieuwe op stand te vermijden. De machtige bulldozers en andere we- genbouwmachines van de Belgische en Italiaanse wegenbouwbedrijven worden elders in Kongo gebruikt, maar aan de autoweg van Leopoldstad naar de Atlan tische haven Matadi werken duizenden inlanders met houwelen en spaden, zoals een kwart eeuw geleden. Het is alles be halve een moderne en technisch voor uitstrevend politiek, maar zij dient als een geringer euvel te worden beschouwd. En kele duizenden inlandse arbeiders, wer kend met primitieve middelen maken de aanleg van een autoweg duurder dan wan neer een gespecialiseerd aannemer met machines en weinig arbeiders het werk uitvoert. Anderzijds is die vorm van te werkstelling interessanter dan het instel len van de werkloosheidsvergoeding die tot nu toe niet in het sociaal systeem in Kongo is voorzien, daar men vreest dat al le negers permanent werkloos zouden zijn! Onderwijs De snelle groei van de bevolking heeft ook zijn weerslag op het onderwijs Of schoon het lager onderwijs in Kongo, ook in de grote centra, niet wettelijk ver plicht is, sturen bijkans alle inlandse ouders hun kinderen naar school, althans wanneer er een school in de buurt is, in een land dat tachtig maal groter is dan België. Op het ogenblik heeft het lager onderwijs in Kongo 1,195 miljoen leerlin gen en 3,864 blanke en 33.484 inlandse on derwijzers. In het middelbaar en hoger on derwijs zijn er 13.583 studenten, 1.294 blan ke en 84 inlandse leraren. Hierin zijn be grepen de vierhonderd studenten van de rooms-katholieke universiteit Lovanium te Leopoldstad en de honderd studenten van de Kongolese rijksuniversiteit te Elisa- bethstad. In Lovanium is een experimen tele reactor voor de studie van de kern energie in bedrijf genomen. Het is de eer ste reactor op het Afrikaanse continent. België laat dus geen inlandse studenten aan universiteiten in België studeren. In de publikaties van Lovanium vindt men steeds het pleidooi om in Leopoldstad een universitair onderwijs te geven dat in kwaliteit de vergelijking met een Europe se universiteit kan doorstaan. Economie Met het oog op de sterke bevolkings groei wordt er in de Belgische kringen die een progressieve politiek voor Kongo voor staan, op gewezen dat ook de sociale en economische politiek met de demografi sche factoren rekening moet houden. In een land met veel werkkrachten moet de industrialisatie woiden bevorderd door een niet al te „orthodoxe" monetaire po litiek. Er dient eerst te worden gedacht aan de twerkstelling, méér dan aan waar devast geld. Het is een opvatting die door velen wordt bestreden. De snelle groei van de tegoeden bij de Kongolese spaarbank schijnt de voorstanders van waardevast geld ook in Afrika in 't gelijk te stel len. De Kongolezen krijgen vertrouwen in de spaarbank en de volkswelvaart wordt hierdoor bevorderd. Het groeiend spaar wezen is tevens in tegenspraak met de be wering van een aantal Europeanen als zou iedere loonsverhoging ten voordele van de inlandse arbeiders de grote brouwerijen nog rijker maken dan zij reeds zijn.... De demografische factor is ten slotte een machtige stimulans voor de onafhanke lijkheidsbeweging. Men heeft sedert de oorlog kunnen vaststellen dat de drang naar zelfstandigheid daar het grootst was waar de bevolking snel toenam. De kern van het probleem is de vraag of die onaf hankelijkheid zich ordelijk zal voltrekken. Zo niet dan zal Kongo bij gebrek aan bui tenlandse investeringen de weg opgaan van de sociaal-economische chaos zoals dat in Indonesië hec geval is. BAGDAD (Reuter) De pers in Irak be steedt veel aandacht aan de verklaring van donderdag van premier Kassem, dat hij volledig staat achter elk woord dat ge sproken is door kolonel Mahdawi, de pre sident van de volksrechtbank in Bagdad. Afrikanen zullen in het parlement verte genwoordigd zijn, maar alleen door blan ken, Afrikanen zullen op afzonderlijke kies lijsten worden geplaatst, grotere Afrikaanse vertegenwoordiging in het huis van afgevaardigden tot een maximum van acht Europese leden, beperkt kiesrecht voor Afrikanen tot een „verantwoordelijke klasse". Donderdagavond gaven elf prominente leden van de Verenigde Partij een verkla ring uit, waarin zij zeiden „diep verontrust te zijn door dè gehele tendens van het con gres, die, naar onze mening, in gebreke, blijft clé steeds dringender worden 'proble men van' ons multiraciaal land onder' d£ ogen te zien". Vrijdag voegden zich nog vier leden bij de groep. Onder de dissidenten bevindt zich de voorzitter van de partij in de Kaappro vincie, dr. Jan Steytler. Het parlementslid Helen Suzman deel de UPI mede, dat de dissidente groep waarschijnlijk volgende week een onder houd met Sir Devilliers Graaff zal hebben. De meeste zittingen van het congres had den achter gesloten deuren plaats, maar het is bekend, dat de liberale groep aan dringt op directe vertegenwoordiging in het parlement van Afrikanen door Afrikanen en van kleurlingen door kleurlingen. Hiertegen maakt de conservatieve frac tie bezwaren. Ministeriële reactie HOOPSTAD (Reuter) Aanvaarding van de „vrijzinnige benadering" van stem recht voor Afrikanen zou de toekomst van de blanke in Zuid-Afrika verduisteren, zo heeft de minister voor Bantoezaken in Zuid-Afrika op een politieke bijeenkomst verklaard. Volgens hem zijn de resoluties, die deze week op het congres van de Verenigde Par tij in Bloemfontein waren aangenomen „de grootste overwinning, die vrijzinnigen in Zuid-Afrika ooit hebben behaald". Als men de politiek van de Verenigde Partij steunt en een blank parlement aan vaardt ook als parlement voor de Afri kaanse bevolking, „zal een van de bitter ste conflicten tussen blanken en Afrikanen ontstaan, die dit land ooit gekend heeft. De blanke, die hierna stemt voor de Ver enigde Partij is de naam blanke niet waard", aldus de minister. Spanning in Durban DURBAN (UPI) Tweehonderd leden van de Maci-stam hebben, gewapend met knuppels en speren, getracht de gevan genis in Harding, 120 km ten zuidwesten van Durban, te bestormen. Joelend en schreeuwend hadden zij een schoolge bouw in brand gestoken op hun opmars van hun dorpen naar de stad. Zij bedreig den een ziekenhuis, maar de 250 patiënten, blanken en Afrikanen, barricadeerden zich zelf. In Harding kwam het tot een werke lijke krachtmeting toen de negers de ge vangenis wilden bestormen, waar 29 vrou welijke leden van hun stam gevangen zit ten, omdat zij een tank op een boerderij hadden vernield. Zij stuitten echter op een muur van stedelingen en politiemannen, die gewapend waren met geweren. De po litie gaf de verdedigers opdracht niet te schieten, terwijl de hoofd magistraat, B. E. Camp, naar voren trad om de Afrika nen tot. rede te brengen. Omringd door de Afrikanen wist hij hun leiders over te ha len de stad met vrede te laten. Met een politie-escorte keerden zij naar hun dor pen terug. der grote hotels van de Canadese spoor wegen zag staan: bison-biefstuk. Maar er werd niemand voor de gek gehouden: de spoorwegen hadden het vlees van een aantal slachtoffers van die jaarlijkse uit dunningen opgekocht en lieten hun gasten de sensatie ervaren een stukje bisonvlees te kunnen eten. En afgezien van de sen satie: de maaltijd smaakte goed. Het vlees van de bison is wat steviger dan dat van de koe. Dit jaar echter zijn we weer een stapje verder. Niemand behoeft bevreesd te zijn, dat de bison nu op weg is om de blanke van zijn vroegere prairies te verdrijven, maar hij is toch wel weer zo sterk in aan tal toegenomen dank zij zijn bescherm heren dat de Canadese regering beslo ten heeft om beperkte jacht op het dier toe te staan. En om daarmee nog wat geld te verdienen op de koop toe. Het gaat hier om dieren uit een kudde van ongeveer 2700 stuks die uit een natuurpark in het noorden van de provincie Alberta de vrije wildernis zijn ingedwaald. Honderd er van zullen mogen worden neergeschoten. Dat wil dan zeggen als men in het bezit is van een vergunning, die voor een Cana dees 25 dollar kost, maar waarvoor een buitenlander wel 200 dollar moet neertel len. Men gaat van de gedachte uit dat er voldoende jagers op belust zijn een safari te maken in het noorden van Canada en die er dan ook wel een lieve cent voor over hebben om een echte bison te kunnen neer schieten. Dit wordt geen werk voor de eendenjager. De bisons houden zich op in bijna maagdelijk terrein waar wegen on bekende begrippen zijn Wie hier gaat ja gen heeft een gids nodig en hij moet er rekening mee houden, dat het klimaat eisen stelt. De jacht zal waarschijnlijk in de herfst worden opengesteld en in Noord- Alberta komen de sneeuwvlokken al heel vroeg naar beneden. Over één ding behoeft men zich geen zorgen te maken: hoe men een gevaarte van 2500 pond naar huis moet krijgen. Voorwaarde is namelijk dat het vlees ten goede komt aan de in het gebied wonende indianen. De kop echter mag men als tro fee meevoeren naar de bewoonde wereld en natuurlijk mag men ter plaatse zoveel van het vlees eten als men wil. Er zijn niet zoveel ervaren bison jagers meer over, maar degenen die het-menen-te-weten zeggen, dat een bison gemakkelijk op het spoor te komen is, dat het ook gemakke lijk is om er op te schieten, maar dat het een heidens karwei is om hem neer te leggen En de jager, die een bison alleen maar vei wondt, is in moeilijkheden. Want zo'n kolos is vlug en valt aan. En de ja ger die dan als doelwit dient, moet snel en zuiver kunnen schieten. KOEALA LOEMPOER (UPI) De re gering van Malaya heeft vrijdag bij monde van haar permanente staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Mohammed Ghazali Bin Safie. opnieuw verklaard geen Indo- nbst§Glve"tebeHeM>!of) haar grondgebied tóe te zullen laten. De staatssecretaris zei dit maar' aanleiding--vartiieen bericht; dat de regering van Singapore zou overwegen de rebellen van haar gebied te verbannen. Personen wier paspoort door de Indonesi sche regering is ingetrokken, zullen niet worden toegelaten zei hij, en verder zal Malakka van alle Indonesiërs eisen zich in Malaya van politiek te onthouden; Op het ogenblik zijn er, naar de staatssecretaris meent, geen Indonesische rebellen in Malaya. WASHINGTON (USIS) Generaal- majoor Guthrie, directeur van de afdeling Europese zaken van het bureau van de Amerikaanse onderminister van Defensie heeft voor de senaatscommissie voor toe wijzingen verklaard dat eind 1959 meer dan dertig eenheden geleide projectielen van verschillend type aan de strijdkrach ten van tien NAVO-landen zullen zijn af geleverd. Deze landen zijn: België, Dene marken. West-Duitsland, Frankrijk, Grie kenland, Groot-Brittannië, Italië, Neder land, Noorwegen en Turkije. Volgens generaal Guthrie zullen er aan Italië en Groot-Brittannië onder meer ballistische projectielen voor middelbare afstand geleverd worden. Bovendien zul len alle NAVO-landen dan de Deschik- king hebben over een of meer eenheden van het type Nike, Honest John, Matador of Corporal. Pet 1 juli waren reeds tien van dergelijke eenheden aan de NAVO- strijdkrachten geleverd. De Commissie van de Europese Ge meenschap voor Atoomenergie en de Export-Importbank in Washington hebben overeenkomsten ondertekend waarbij de bank een krediet van 135 miljoen dollar verleent als aandeel in de financiering van de bouw van kernenergiecentrales welke in het kader van het gemeenschap pelijk programma Euratoom-Verenigde Staten in de landen van de Gemeenschap zullen worden gebouwd. Het krediet mag worden aangewend om financiële mede werking te verlenen bij de aankoop van reactoren van in de Verenigde Staten be studeerde en ontwikkelde typen alsmede voor de fabricage van de eerste brand stofladingen en voor technische diensten. Het verleende krediet maig niet meer dan 40 n/o van de totale kosten van een cen trale vormen. Het krediet is aflosbaar in twintig jaar. De berekende rente zal 4'A °/o per jaar bedragen. De bank heeft verklaard dat dit percentage beneden de normale rentevoet voor leningen voor industriële ontwikke ling ligt, doch dat dit met instemming van de U S National Advisory Council on In ternational Monetary and Financial Pro blems werd vastgesteld ten einde de toepassing van kernenergie voor vreed zame doeleinden te bevorderen. PORT AU PRINCE (UPI) Een kleine strijdmacht van ongeveer dertig man heeft gisteren een inval in Haïti gedaan en tij delijk de macht in een kleine stad in han den gehad, aldus een bekendmaking van de regering. Een troepenmacht van 150 man is per vliegtuig uitgezonden om de inval lers te achtervolgen en het gebied te ver kennen. Er werd niet gevochten en de si tuatie heeft men in de hand aldus de be kendmaking, waarin het vermoeden werd geuit dat de meeste invallers Cubanen zijn. CONAKRY (AFP) De Britse regering heeft de president van de republiek Gui nea, Sékou Touré, uitgenodigd een offi- cëel bezoek aan Londen te brengen. De president heeft deze uitnodiging met vol doening aanvaard. Hij zal naar Engeland reizen na het bezoek dat hij in oktober aan de Verenigde Staten zal brengen. Het Russische persagentschap „Tass" meldt dat een regeringsdelegatie uit Guihea voor een „goodwill-bezoek" in Moskou is aangekomen. Premier Kwame N'Kroemah van Ghana is vrijdagavond na zijn bezoek aan ko ningin Elizabeth in Schotland per boot naar zijn land vertrokken. LITTLE ROCK (UPI) Gouverneur Faubus van Arkansas heeft de politie van Little Rock, die woensdag krachtig in greep bij een demonstratie van tegenstan ders der rassenintegratie, ervan beschul digd opgetreden te zijn als de Russen bij de Hongaarse opstand. „Natuurlijk is het nu rustig," zei hij. „Het is nu ook rustig in Hongarije." Verder zei hij, dat hij de staatspolitie en nationale garde zou hebben laten optre den. als de federale politie er niet in ge slaagd was de orde te handhaven. Hij wil de echter niet antwoorden op de vraag, hoe hij de situatie dan aangepakt zou heb ben. Faubus sprak op een persconferentie. De segregatiecommissie van de staat Ala bama zal de volgende week een voorstel behandelen van de senatoren Andrews en Eddins. die scherpe kritiek hebben op me vrouw Emily Reed. Zij is de directrice van de bibliotheek in Montgomery, en heeft geweigerd een boekje, waarin een zwart konijntje met een wit trouwt, uit de col lectie te schrappen. Enkele weken geleden werd bekend, dat een racist in de bibliotheek „tot zijn grote ontsteltenis" een boekje had ontdekt, dat voor kinderen bestemd is en handelt over de lotgevallen van twee konijntjes, een zwart en een wit. Het ergste was wel dat de diertjes trouwden. Zulk een rassenver menging deed de haren te berge rijzen. Mevrouw Reed trok zich van de furore niets aan en handhaafde het boekje. Bo vendien durfde zij het aan om in de lijst van belangwekkende boeken, die de bi bliotheek van de staat Alabama uitgeeft, een boek van dominee Luther King uit Montgomery op te nemen, „een stap voor waarts naar de vrijheid". Dominee King is de man, die in Montgomery de negers aanvoerde in hun boycott van de stads bussen, waar negers alleen op de achter ste banken mochten zitten. Men herinnert zich, dat de boycott zo effectief was dat de bepaling uit economische noodzaak ge schrapt werd. De senatoren willen nu de bepaling in voeren. dat slechts personen met een op leidingsdiploma van bibliothecaris (esse) de leiding kunnen voeren van de staats bibliotheek. Mevrouw Reed bezit zulk een diploma niet. Zij zou dus ontslagen en ver vangen kunnen worden. Als u reisgezelschap ?oekt 9, aals dan Bij het binnenkort te openen MODEHUIS is plaats voor een beschaafde Leeftijd plm. 15 jaar. Zich te vervoegen na 6.30 uur bij mevr. J. C. ÏJzen- brandt, Princessekade 33. Radio Tele-communicatie Industrie RADIO BECKER vraagt voor haar afdeling te IJmuiden Enige kennis van zend- en ontvanginstallatie strekt tot aanbeveling. TRAWLERKADE 64-- Tel. K 2550-6490 - IJMUIDEN Voor onze winkel in Haarlem (Gr. Houtstr. 120) zoeken wij een prima Ervaring in de verkoop van breiwol en-of bovenkleding strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne inge wacht door 3 SUISSES WOLFABRIEKEN, afd- Pers. zaken, Ringbaan Oost 8, Tilburg. Groothandel in ZOETWAREN vraagt voor zijn kantoor. Kennis van typen vereist. Brieven onder no. 582 bur. v. d. blad.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6