ZWITSAL VenhcJk MOEDER WORDEN... Nieuw type booreiland werd in Schiedam gebouwd Afrikaanse vrouwen sporen hun mannen aan tot verzet Rebellen in Laos trekken weer op Zijn huis is zijn kasteel, maar op het voorplein is het uit ^"Hoe is het ontstaan?^ Niet nog meer verdeeldheid Door boeten te weigeren nopen zij politie tot massale arrestaties raatótoel Hansapüvst 3 Met acht „poten" staat het ook bij de zwaarste storm stevig op de zeebot em Batista en Perón naar Curacao? Pantsjen Lama wegens verzet onder arrest? Twee doden in het verkeer „OVERVAL" OP SUIKERPLANTAGE Kinderbijslag kleine zelfstandigen BABYSET DE LUXE Amerikaanse conferentie in pais en vree uiteengegaan Zelfs Raoul Castro toont zich niet ontevreden De Engelsman is weer een illusie armer Niet alleen dronken, maar ook een gescheurde schedel Neem wat extra in voorraad Rotsgravures gevonden in Nieuw-Guinea Dit woord: GRETIG WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 WILLEMSTAD, Curagao (ANP) De viceconsul van de Dominicaanse re publiek op Curagao, Alberdo Vicioso, be vindt zich nog steeds op het consulaat-ge neraal van Venezuela op het eiland, waar hij vrijdag een heenkomen heeft gezocht. Op de Nieuwe Maas in Schiedam ligt thans het verplaatsbare boorplatform „Seashell", dat in opdracht van de Ba taafse Internationale Petroleum Maat schappij gebouwd is door de Werf Gusto te Schiedam. Voor dit booreiland is door technici van beide maatschappijen een nieuw systeem toegepast. Het wordt thans aan allerlei proeven onderworpen. Zo land de gisteren op het opklapbare landingsdek enige malen een helikopter. Begin sep tember zullen twee sleepboten de „Sea shell" naar de Perzische Golf slepen, een reis van 6400 mijlen, die naar verwacht wordt, eind oktober voltooid zal zijn. Dit booreiland, een der zwaarste con structies op dit gebied ooit ergens ge bouwd, zal in dat gebied gebruikt worden om te zoeken naar aardolie in de diepere aardlagen onder de zeebodem. De acht „poten" van de „Zeeschelp" reiken door het zes meter diepe water van de Nieuwe Maas en negen meter modder tot op de zandplaat, die er 15 meter onder ligt. Ze vormen het hechte fundament, waarop de boorinstallatie alle stormen tot windsnelheden van 160 km. per uur zal kunnen doorstaan. De 45 meter hoge boortoren, waarmee boringen tot een diep te van 4500 meter kunnen worden verricht, staat op een ponton van 64 bij 32 meter. In deze ponton staan acht palen, die, in vijf secties aan elkaar gezet, een lengte hebben van 67 meter. Deze pijlers worden neergelaten in de zeebodem een prin cipe dat bij de invasie in Normandië voor het eerst werd toegepast tót ze de vaste grond hebben, bereikt. Daarna wordt en dit is de Schiedamse primeur de ponton op hydraulische wijze opgevijzeld tot een hoogte van tien meter boven de zeespie gel. Maximaal kunnen die pijlers de gehe le installatie tot 45 meter boven de zeebo dem verheffen. Het totale gewicht, dat op de zeebodem komt te rusten, bedraagt on geveer 8000 ton. Het omhooghalen van het platvorm is noodzakelijk omdat boringen niet kunnen worden gedaan als de ponton door de golf slag deinend op 't water ligt. Door de pon ton tien meter op te vijzelen is het plat vorm niet meer aan de golfslag onder hevig en kunnen de boringen vrijwel bij elke weersgesteldheid tot de zwaarste storm worden uitgevoerd. Een andere primeur is dat het boorplat- vorm is uitgerust met een 75 tons rijden de kraan, die over het gehele dek reikt en waarmee de secties van de pijlers kunnen worden verplaatst en materialen en pro viand aan boord kunnen worden gehesen. Voor de verbindingen met de wal zorgen de radio, schepen en helikopters, waarvoor een inklapbaar landingsdek op het ge vaarte is gebouwd. Tegenover de boor- mast, die bij het verslepen neergelaten kan worden, liggen de verblijven voor 70 man personeel, de keukens, dagverblijven, CALCUTTA (UPI) —Volgens berich ten, die in Kalimpong en Dar.ieeling aan de Indisch-Tibetaanse grens zijn ontvan gen, is de Pantsjen Lama door de Chinese communisten onder huisarrest geplaatst in hgt Potalapaleis en is zijn vader tot „re bel" verklaard. De berichten meldden, dat de maatregelen werden genomen na dat de communisten het vermoeden kre gen dat de Pantsjen Lama een nieuwe op stand aan het voorbereiden was. De berichten werden vandaag gepubli ceerd in de „Hindustan Standard" en de „Ananda Bazar Patrika", twee van de grootste Indische ochtendbladen. Zij heet ten afkomstig te zijn van correspondenten die pas van een rondreis langs de grenzen van Tibet, Sikkim en Bhoetan waren terug gekeerd. De 42-jarige schilder A. de Jong uit Tuil, die als duo-passagier meereed op de mo tor van zijn collega K. Pelle uit Heilouw, is om het leven gekomen, toen de motor in botsing kwam met een rechts afslaande tractor op een kruising te Ochten. De heer De Jong, gehuwd en vader van drie kinderen, is over de motorrijder heen met zijn hoofd tegen de tractor geslagen. De bestuurder van de motor werd met een verbrijzelde rechtervoet en inwendige kneuzingen in het ziekenhuis te Tiel op genomen. Bij Winterswijk fietste de 81-jarige land bouwer J. W. Grevink uit een zijweg een drukke verkeersweg op zonder op het ver keer te letten. Hij werd aangereden door een vrachtauto en was op slag dood. (Vervolg van pagina 1) tussen kapitaalverstrekkende en -ontvan gende landen. „Een I.D.A., die een filiaal van de Wereldbank zou zijn, zou niet aan die voorwaarden voldoen", aldus prof. De Gaay Fortman, die er toen op wees dat zo'n vorm, en het daaruit voortvloeiende be perkte lidmaatschap, „problemen zou scheppen, die vermeden dienen te wor den". De hulp aan minder ontwikkelde gebie den is een zaak die de hele mensheid, en daarmee de vrede, moet dienen en niet mag ontaarden in een politiek-getinte on derneming die daardoor juist tot verdere tweespalt zou leiden. Het is daarom zaak dat de Nederlandse opvatting ook op de komende vergadering van de Wereldbank met klem wordt verdedigd. Misschien be reikt men dan dat de in Genève van Ne derlandse kant voorgestelde oplossing een „gemengde structuur", die bindingen van de I.D.A. èn met, de Verenigde Naties én met de Wereldbank mogelijk maakt alsnog wordt aanvaard. Simon Koster wasplaatsen, kantoren, verbandkamer en radiohut. In de eerste week van september vaart de „Seashell" de Waterweg uit voor zijn 6400 mijl lange reis naar de wateren rond om het schiereiland Quater in de Perzi sche Golf. Een verplaatsbaar boorplatform, de „Seashell", is dezer dagen in de Maas voor de werf te Schiedam aan proeven onderworpen. De „Senshell" zal te Qatar (Perzische Golf) worden gebruikt bij het onderzoek naar het voorkomen van aardolie onder de zeebodem. DURBAN (Reuter-AFP) Een hon derdtal negerinnen in het gebied van Ocmtwaloemi in Natal hebben dinsdag negerarbeiders op suikerrietvelden aan gevallen om hen ertoe te brengen het werk neer te leggen en een loon van een pond sterling te eisen. De mannen joegen de vrouwen van de velden, maar, naar later werd vernomen, legden de arbeiders het werk toch neer. Als gevolg van dit inci dent zijn 118 vrouwen elk tot een boete van tien pond sterling of twee maanden dwangarbeid veroordeeld wegens het be treden van particulier terrein. Geen van de vrouwen wil de boete betalen. Daar de plaatselijke gevangenis, namelijk die van Oemzinto, niet groot genoeg is voor de 118 vrouwen, zullen zij worden overge bracht naar Durban. Ongeveer tachtig vrouwen zijn te High flats gearresteerd omdat zij een autobus hadden gevorderd en hadden geëist, dat de chauffeur hen naar de commissaris voor de naturellenzaken te Ixopo bracht. Zij werden veroordeeld tot een boete van 25 pond of drie maanden gevangenisstraf. De politie te Portshepstone heeft dinsdag gemeld, dat ongeveer honderd vrouwen zijn gearresteerd wegens het bouwen van een barricade op een weg tussen Ispofoe en Hibberdene. Brigade-generaal C. J. Els, een van de hoogste chefs van de Zuidafrikaanse poli tie, heeft in Durban verklaard dat achter de onlusten in de provincie Natal ongetwij feld het Nationale Afrikaanse Congres staat. Men heeft herhaaldelijk kunnen con stateren dat leiders van de opstandige elementen armbanden met de kleuren van de Congrespartij droegen, aldus Els. De leider van de verenigde partij in Natal, Douglas Mitchell, zei dat de regering er voor verantwoordelijk zal worden gesteld als burgers gedwongen mochten worden vuurwapens te gebruiken ter verdediging van hun leven en eigendom. Hij verklaar de tegenover verslaggevers dat er in Na- tal niet voldoende politiemannen zijn om de orde te handhaven. Op bijeenkomsten in verschillende dis tricten hebben de boeren resoluties aange nomen, waarin zij de burgerlijke autori teiten en de politie steun beloven bij het handhaven van de orde. In de afgelopen 36 uur zijn meer dan 300 Afrikaanse vrouwen gearresteerd en ver oordeeld tot boeten of gevangenisstraf. Volgens de secretaris van het Afrikaans Nationaal Congres in Pietermaritzburg werden de opstandige gevoelens aange wakkerd door eer. belastingverhoging zon der looncompensatie en door de zogenaam de „toevloedcontrole", welke verhindert, dat inheemsen zonder meer kunnen gaan werken waar er werk is. Door zulke con trole moet hij bij voorbeeld soms op het land blijven werken voor 60 shilling in de maand, terwijl hij in de stad 60 shilling in de week zou kunnen vei-dienen. Verder wees de secretaris op het feit, dat de reservaten voor inheemsen in 1913 werden vastgesteld en sindsdien niet zijn gewijzigd. Nieuw land werd bestemd voor de bosbouw en niet voor de groeiende be volking. De ongeregeldheden begonnen vorige week, toen regeringsfunctionarissen de reservaten in Zuid-Natal binnenkwamen om paspoorten uit te reiken aan de vrou wen. Een van de vrouwen, die toen ge arresteerd werd, vertelde dat zij en ande ren woedend waren geworden, toen de mannen haar bevolen hadden haar hoofd sieraden te verwijderen voor het maken van een foto. Dit ging tegen de stamge- bruiken in. Veel verzet wekken ook de maatregelen van de overheid om de veestapels in de reservaten beperkt te houden ten einde erosie van het weidegebied te voorkomen Het is opvallend, dat de onlusten uitbra ken onder negers, die nog in stamverband leven en die, naar men aanneemt, niet on der de invloed van actieve negerorganisa ties staan. Veel waarnemers zien de gro te armoede in de reservaten, waaraan de inheemsen, onder meer door de „toevloed controle" niet kunnen ontkomen, als hoofd oorzaak van de onlusten. VIENTIANE (Reuter) De stafchef van het Laotiaanse leger, generaal Ouane Rattikone, heeft dinsdag te Vientiane mee gedeeld dat gewapende communistische opstandelingen, na twee weken geen ac tiviteit te hebben ontplooid, in de noord oostelijke provincies van het land weer in beweging zijn gekomen. Ongeveer 700 guerillastrijders trekken in oostelijke en in westelijke richting om de provincies Samneua en Phongsaly van de rest van het land af te snijden Ook in zuidelijke provincies opereren volgens de stafchef communistische guerillastrijders, name lijk in de provincie Savannakhet 400 en in de provincie Thakhek 600. Volgens hem staan in het zuiden van China nog 1.000 door China gewapende mannen klaar om zich aan de zijde van de opstandelingen in Laos te scharen. WASHINGTON (UPI) Rusland en zijn bondgenoten verspreiden opzettelijk leugens over Amerikaanse steun aan de strijdkrachten van Laos, teneinde herle ving van de op dood spoor geraakte inter nationale controlecommissie te bereiken, zo is door Amerikaanse autoriteiten ver klaard. Zij zeiden, dat de crisis in Laos door de communisten is veroorzaakt. Dit Amerikaanse commentaar werd gegeven na de door Tass gepubliceerde Russische beschuldiging, dat de regering van Laos bezig is de leiding van het leger van Laos aan de Verenigde Staten te geven en dat Amerikaans militair personeel de aanleg leidt van luchtbases voor agressie tegen communistisch Noord-Vietnam, commu nistisch China en de rest van Zuidoost- Azië. Radio-Peking heeft ook beweerd, dat Amerikaanse piloten betrokken waren bij de strijd tussen de regering en rebellen in Noord-Laos. Officieel heeft het State Department nog geen stelling genomen tegenover de com munistische beschuldigingen, maar func tionarissen zeggen, dat het leugens zijn. Zij verklai-en, dat de Verenigde Staten slechts een kleine militaire trainingsmis sie in Laos hebben en dat deze missie geen zeggenschap heeft over de strijdkrachten der regering van Laos. Noodwet moet opnieuw verlengd worden Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot verlenging van de wer kingsduur van de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen tot 1 januari 1961. In de memorie van toelichting wordt ge zegd, dat de noodwet zou eindigen op 1 januari 1960. Vervanging door een alge mene kinderbijslagvoorziening is dan ech ter nog niet mogelijk, omdat de voorbe reidingen hiervoor niet tijdig afgewerkt kunnen worden. Andermaal moet daarom de werkingsduur van de noodwet met een jaar verlengd worden. Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een SANTIAGO (Reuter/UPI) Sprekers op de slotbijeenkomst van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van as landen van de Organisatie van Ameri kaanse Staten te Santiago in Chili hebben woorden van lof geuit over de democra tische geest die op de conferentie had ge heerst. De ministers tekenden een slot verklaring waarin hun werkzaamheden en resultaten worden samengevat. De confe rentie nam resoluties aan over niet-in- menging, de mensenrechten, beperking van de militaire uitgaven en economische samenwerking en de O.A.S. werd voorts gemachtigd een onderzoek in te stellen naar de berichten over een „Cubaanse" inval in Haiti. (UPI) Raoul Castro, de broeder van premier Fidel Castro, heeft na zijn aan komst te Santiago te kennen gegeven, dat Cuba niet zal toestaan, dat een inter- amerikaanse vredes-commissie een onder zoek instelt naar de beschuldigingen, dat Cuba invasies in andere Caraibische lan den zou hebben geholpen. „Cuba zal zijn eigen problemen oplossen zonder de O.A.S.", zo zei hij. Enigszins tot ieders verrassing heeft Raoul Castro de algemene resultaten van de bijeenkomst, die dinsdag eindigde, ge prezen. Hij verklaarde: „Het schijnt dat er iets positiefs op de bijeenkomst tot stand is gekomen". „Voor het eerst heett de conferentie het kwaad van het dicta torschap. de economische ontwikkeling en de vrijheid van de pers besproken" zo zei hij. Castro verklaarde, dat de niet-afge sproken landing van zijn gewapende ver kenners in Chili „een vergissing onzerzijds was". Hij zei, dat de Chileense regering „binnen haar wettelijke rechten had ge handeld", door het gezelschap te inter neren en het vliegtuig in beslag +e nemen en daarna het hele stel het land uit te zenden. Beëdiging. De Koningin zal donder dagochtend ten paleize Soestdijk dr. H. R. van Houten beëdigen als Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. (Van onze correspondent in Londen) De Engelsman is sinds gisteren een illu sie armer. Zijn huis is nog wel zijn kasteel, maar het voorplein is een plaats waar hij staat zonder daar recht op te hebben en de eerste de beste agent kan hem daar vandaan jagen. Deze „onder gang van de vrijheid", waarover het laat ste woord nog wel niet zal zijn gezegd en dat de Britse bladen al tot verbitterde commentaren verleidde, voltrok zich gis teren in een rechthank in Oost-Londen. De „kasteelbewoner" Louis Goldberg, Advertentie Heerlijk na het zwemmen KORSTJES 27 eent per psfcje vsa 6 stuks ketelmaker van beroep, was er het slacht offer van. Louis stond voor een café met de trotse naam „Admiraal Blakeney's Hoofd", de niet bepaald pure lucht van het oostelijk deel van de Britse hoofdstad in te snui ven. Voor hem was die nog altijd beter dan de lucht, die hij in ketels van sche pen naar binnen krijgt. Een passerende agent sommeerde Goldberg door te lopen. „Neen", zei Goldberg. „Mee", zei de agent. Op het bureau werd Goldberg er officieel van beschuldigd een politieman te hebben tegengewerkt in de uitoefening van zijn functie. Gisteren kwam de zaak voor de ma gistraat. Louis Goldberg, van Russisch- Poolse origine, maar Brits staatsburger en dus zuinig op zijn rechten, zei wat voor hem en iedere andere Brit een credo zou zijn: „Ik heb het recht bij mijn huis te staan en een luchtje te scheppen". Het antwoord van de magistraat vernietig de deze illusie: „Merkwaardig genoeg heeft u dat recht niet. De mensen denken dat wel maar de wet bepaalt dat u alleen het recht heeft op straat heen en weer te lo pen niet stil te blijven staan". Goldberg kreeg een boete van twintig gulden of 14 dagen en moest de kosten be talen van tien gulden. „Ik ga zitten om het principe", zei Goldberg, die twee we ken kreeg om te betalen. „Als de veertien dagen om zijn, zullen ze nog geen penny van mij hebben gekregen en kunnen ze me komen halen", zei hij terwijl hij opnieuw een luchtje schepte. Te St. Faith's in Natal is het tot een ernstig treffen gekomen tussen mili tairen en negervrouwen, die weigerden de door de regering verhoogde be lastingen te betalen. Deze telefoto toont een negervrouw die een knuppel boven het hoofd zwaait tegen een pantserwagen van het leger, welke versterkingen aanvoert. Zondagavond laat werd in het Oost plantsoen te Delft een 28-jarige man aan getroffen naast zijn fiets, waarvan de lantaarn was beschadigd. De man leunde tegen een geparkeerde auto. rook naar drank en sprak wartaal, zodat de politie hem naar het bureau vervoerde en daar in een cel onderbracht. De volgende morgen vroeg maakte de man indruk nog niet nuchter te zijn, zodat men hem liet liggen. Toen hij echter te gen half elf nog niet in orde was, werd een arts gewaarschuwd. Deze kreeg de indruk te doen te hebben met iemand, die te veel gedronken had. Na onderzoek stelde hij vast dat de man een hei-senschudding had opgelopen. Hij had er geen bezwaar tegen dat de man naar huis werd gebracht, doch schreef bedrust voor. Kort daarop werd de man door zijn broer met een taxi ge haald. Thuis werd de toestand van de man er ger. De huisarts liet hem naar het zieken huis brengen. Van daar uit werd de man nog dezelfde avond met spoed overge bracht naar de Ursulakliniek in Wasse naar, waar hij werd geopereerd. Zijn sche del bleek op twee plaatsen gescheurd te zijn. Waarschijnlijk is de man zondag avond, toen hij dronken was, tegen de ge parkeerde auto gereden. Op de Eén dag mondje toe Ik hoorde een verhaal over een jonge tje, dat sinds zijn geboorte nooit één woord gesproken had, zodat de ouders meenden dat hun arme kind doofstom was. Totdat, toen de familie op een zekere dag aan het ontbijt zat, de (inmiddels veertien jaar geworden) jongen met zijn vuist op tafel sloeg en riep: „Zout U begrijpt roei wat het gevolg was: moe der in tranen van ontroering; vader hele maal de kluts kwijt; zusjes en broertjes stil van verbazing. Toen vader eindelijk over de schok van ontroering héén was, ging hij naar Jan, legde zij hand op diens schouder, keek hem diep in de ogen en stamelde: „Maar kerel, waarom ben je nu pas begonnen te spre ken?" En Jan zei: „Omdat tot nu toe hier in huis alles in orde was". Ik geef toe, dat Jan het wel een tikje overdreven heeft en dat het bovendien héél onaardig van hem was, al die veer tien jaar zijn bloedeigen mamma in de verdrietige waan te laten, dat heur oog appel doofstom ivas. Maar toch voel ik wel iets voor zijn standpunt en deszelfs lang durige verdediging, want er wordt veel te veel gepraat. Wanneer u op een bandje zou vastleg gen wat er in één dag in één stad, hier of in Paramaribo, dat doet er niet toe, wordt afgepraat en u zoudt dat bandje afdraaien, dan zoudt u versteld staan van het on noodzakelijke. Per dag worden daar in deze éne, zij het voortreffelijke gemeente, naar mijn schat ting 251.316.822 man- (en vrouw-)urenmee verknoeid. Gewooii weggegooid. Gewoon ge-rozewater in de ruimte, waar niemand iets aan heeft en waar geen enkele bank een cent krediet op geeft. Nu is mijn voorstel: Wij hebben een vaderdag en een moederdag en er kan nog best één dag bij: een zw ij g dag. Iedereen houdt gewoon zijn waffel en zijn prothese stijf opééngeklemd. De paar dingen, die u mo et zeggen, moet u hele maal niet zeggen, daar hebt u uw twee handen vol met vingers voor. Met een beetje wijzen en wenken komt u een héél eind. Doet u op reis in Italië ook, want wat u uit dat boekje voorleest verstaat geen mens. Gewoon iedereen een dag mondje toe. Moet u eens opletten wat dat een zalige dag wordt en wat een stilte, die alleen door brommers en straalvliegtuigen wordt onderbroken. En natuurlijk geef ik zelf het voorbeeld. Geen wóórd. Allen die mij persoonlijk kennen, zullen begrijpen hoe weinig moeite mij dit kosten zal. Flo ris Flaneur Advertentie WONDVERBAND Vakantie! Dan lopen de kinde ren al gauw een schram op. Zorg dan dat U Hansaplast wondverband bij de hand hebt. Nabij het dorp Dojo Lama in het ge bied van het Sentanimeer in Nederlands Nieuw-Guinea heeft dr. K. W. Galis, ad viseur voor bevolkingszaken, een aantal grote rotsblokken aangetroffen, waarop af beeldingen voorkomen, die er vermoede lijk eeuwen geleden zijn ingekrast. Dit is de eerste keer dat in Nederlands Nieuw-Guinea iets dergelijks werd ont dekt. De rotsgraveringen stellen voorna melijk vissen voor maar ook een vrij diep ingekerfde slang. Dr. Galis kon de gra veringen fotograferen door ze met wit krijt over te trekken. Er bestaat een technisch verschil tussen deze ingekraste afbeeldingen en prehisto rische rotstekeningen. Deze laatste zijn reeds op enkele plaatsen in dit gebieds deel bekend. De ouderdom van de nieuwste ontdek king is volgens dr. Galis voorlopig niet te bepalen. Er bestond vroeger een zelfstandig naamwoord grete dat betekende: woede, drift, hartstocht. Daarvan zijn afgeleid het volkomen verouderde werkwoord greten: toornig maken, sarren en het bijvoeglijk naamwoord gretig, dat oor spronkelijk dus betekende: heftig, vurig, hartstochtelijk. Die betekenis heeft zich gewijzigd, evenals die van het Duitse familielid grasslich: afschuwelijk. Gre tig is meer en meer gaan betekenen: blijk gevend van eetlust of dorst. Iets dichter bij de oude betekenis is gretig gebleven, wanneer men spreekt van gretig luisteren, een bevel gretig op volgen, de gelegenheid gretig aangrij- ^pen e.d. j

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3