m lil VAKANTIE IN POLEN Openbare Werken krijgt kantoor in historische huizen Haarlemse zeilvereniging bouwt twee botenhuizen DIAMANT OP BOTERMARKT HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Gevelzvand zvordt in oude luister hersteld Bejaarde man bij ongeluk in bus ernstig gewond de Rooij SCHOOLVULPENNEN Burgerlijke Stand van Haarlem Vernieuzvde gevelzvand aan de Ged. Oude Gracht Geschiedenis herhaalde zich voor motorrijder ZELF AUTOSPUITEN Vertind. Coveline HBC-aspirantentoernooi Enquête naar het tekort aan leraren Zuidafrikaanse taai en letterkunde „Sprekershoek" ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM Schegbeeld van de „Vasa" VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 In de toekomst zal een hele rij huizen op de Gedempte Oude Gracht in Haar lem worden toegevoegd aan de kantoor ruimte van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken. De panden op de nummers 41, 43, 45 en 47 zijn reeds gemeente-eigendom en het ligt in de bedoeling ook nummer 45 a aan te kopen. Voordat deze oude woningen als kantoorruimte worden ingericht, zal Openbare Werken een ingrijpende res tauratie uitvoeren, die tot gevolg zal hebben, dat een complete straatwand in zijn oude luister wordt hersteld. Met de restauratie van de panden 41 en 43 is men reeds begonnen. Reeds geruime tijd staat nummer 41 in de steigers en voor wie de moeite neemt eens wat nauwkeuriger de situatie te be kijken, ziet, dat de voorgevel voor een deel ontbreekt. Dit komt omdat de restau ratie van vrij ingrijpende aard is en tot doel heeft de voorgevel terug te brengen tot de staat, waarin hij omstreeks 1800 verkeerde. Deze vorm kon vrij gemakke lijk worden gereconstrueerd. Oudere toe standen zijn daarentegen maar ten dele te achterhalen. De panden op nummer 41 en 43 hebben een rijke geschiedenis, die een restauratie zeker rechtvaardigt. Het huis op nummer 41 was in de zeven tiende eeuw bekend als het huis „daer Daphne uythangt". Het was aanvankelijk eigendom van Adriaen Gael sr., die een lid was van een bekende kunstenaarsfa milie en als bouwheer van het huis mag worden beschouwd. Nagelaten aan zijn kleinkinderen Adriaen Gael jr., Willem, Maria en Hester Lossy, werd 't nuis in 165?, voor vijfduizend Carolusguldens verkocht aan mr. Johan van der Camer, oud-bur gemeester en oud-raadslid van Haarlem. Aan het einde van de zeventiende eeuw waren de panden op de nummers 41 en 43 reeds verenigd, want zij behoorden beide aan de ervan van burgemeester Van der Camer, die nummer 41 in 1663 had ge kocht. In 1690 verkoopt mr. Diedrick Dicx als gevolmachtigde van Sara Ja- ccba en Anna Catharina van der Camer en als voogd over Pieter van der Camer beide huizen voor achtduizend Carolusgul dens aan Andries de Wolf, die op zijn beurt beide huizen nalaat aan een nicht, die was gehuwd met Izaak Buyssant, een koopman, die beide huizen aan verschil lende kopers van de hand doet. Lage prijzen Interessant is in dit verband eens te let ten op de zeer verschillende bedragen, die voor dit huis worden gegeven. In 1765 wordt er 2.530 voor betaald, in 1778 f 1.960 en in 1805 is de prijs gedaald tot 915. Inmiddels is Izaak Smeding eigenaar van het huis gewox-den. In 1829 staat in het volkstellingregister als bewoner ver meld Johan de Witt, een boekhouder. Tien jaar later is het pand eigendom van de metselaar Fred. Nico de Witt en weer tien jaar later komt de verloskundige Corneïis Ritsema en zijn gezin erin te wonen. Nog enige keren wisselt het huis daarna van eigenaar totdat 't in 1877 eigendom wordt van de heer J. W. Veldheer, die nummer 43 als schilderswerkplaats gebruikt met afzonderlijk verhuurde bovenwoning. Dit schildersbedrijf is door de vereniging tot bestrijding van de tuberculose als eigenaar opgevolgd, totdat de gemeente het enige tijd geleden verwierf. Het pand staat op de monumentenlijst vermeld als een geverfde trapgevel uit het eerste kwart der zeventiende eeuw met geprofileerde banden, korfbogen en zandstenen hoek- en negblokken. Het huis op nummer 43 heeft eveneens een gecompliceerde geschiedenis achter de rug. Vroeger gaf de zuidelijke poort toegang tot twee achter 43 gelegen huis jes, die werden bewoond door wevers. Mr. De Haarlemse politie verzoekt getuigen van een ongeluk dat woensdagmiddag om vijf voor zes op de Wagenweg in Haarlem gebeurde zo vriendelijk te zijn zich met haar in verbinding te stellen. De bestuurder van een autobus van de N.Z.H.V.M. moest krachtig remmen voor een automobilist uit tegenovergestelde richting, die uitweek voor enige wielrij ders. De buspassagiers schoven naar vo ren en een 74-jarige Haarlemmer werd door de gesloten klapdeuren heen ge drukt. De bejaarde man viel op straat. Hij brak een rib en deze perfoi-eerde een long. In ernstige toestand werd het slacht offer in het Diaconessenhuis opgenomen. Advertentie Anegang 14 naast C &A BEVALLEN van een zoon: 19 aug.: E. Kruup-Kwaak; T. J. Meijer-Need; P. M. Zonneveld-van der Aar; C. Martin-Brou wer; 20 aug.: J. C. W. van Heems-Sernee. BEVALLEN van een dochter: 19 aug.: H. R. Meijer-Holtslag; J. C. Dam-Loon- stein; R. Hüner-Visser; W. Spiering-Roe- lofs; 20 aug.: G. S. A. Sassen-van Veenen- daal. OVERLEDEN: 18 aug.: A. de Jong-Oos- ten, 75 j., Edisonstraat; S. Iiovingh, 72 j., Gasthuisvest; J. Pronk, 68 j., Schouwtjes laan; 19 aug.: M. Wafelaar-Foekema, 66 j., Orionweg; F. J. van der Burgt, 78 j., Crayenesterlaan. ONDERTROUWD: 20 aug.: E. Vlug en M. A. C. C. J. Beset. GETROUWD: 20 aug.: W. A. van der Hoorn en S. M. E. van der Aar; H. W. M. Brantjes en H. Schultheis; J. Tensen en H. van den Broek; N. M. Fernhout en L. M. baronesse van Ittersum; W. van Galen en A. J .M. Post; H. E. Hahn en J. P. van der Raad. Van der Camer heeft deze woninkjes la ten slopen en het terrein bij zijn tuin ge trokken, die daardoor een eigen poort naar de Oude Gracht kreeg Deze toe stand is pas beëindigd, toen het perceel 43 in 1837 door verbouwing in zijn huidige vorm werd gebracht. Van de oudere toe stand zijn echter nog talrijke elementen aanwezig. Na het herstel van beide panden zal op het binnenterrein van beide huizen een haakvormige vleugel worden gebouwd, die de verbinding met het gebouw van Openbare Werken zal vormen. Zo komen de panden op de Gedempte Oude Gracht, die thans worden geres taureerd, eruit te zien. In de toekomst zal hier kantoorruimte voor Openbare Werken worden gevestigd. De trap gevel links is nummer 41, de woning die vroeger bekend stond als het huis „daer Daphne uythangt"Dit ornament wordt in de voordeur opnieuw aan gebracht. Voorts worden de ramen in hun oude toestand hersteld. Rechts is nummer 43 in zijn nieuwe toestand afgebeeld. Op de plaats van het raam rechts is thans een deur. Voorts zullen ook hier de ramen in oude toestand worden hersteld en wordt de eenvou dige dakkapel gebracht in de staat, waarop hij hier is afgebeeld. De deur in het midden xvordt eveneens geres taureerd. Van Syx-yi i;:ru If 1 H i p 1; 1 ~f;j 1 Aan de oostelijke oever van de Mooie Nel ligt het domein van de Haarlemse Zeilvereniging. Met eigen kracht hebben de zeilei's hier al een door de vereniging aangekocht terrein „bewoonbaar" ge maakt. De leden hebben ondermeer hier aan de rand van het intieme watersport centrum een clubhuis, waar de zeilers el kaar op gezellige avonden ontmoeten. In dit clubhuis worden 's winters cursussen gehouden in knopen leggen, splitsen, vaar- reglement enz. Ongeveer drie maanden geleden zijn de leden van de zeilvereniging begonnen met de bouw van en winterverblijf voor de boten. Om de kosten te sparen gebeurt ook dat in de vrije uren van de zeilers. Al drie maanden lang ziet men de leden van de zeilvereniging in hun vrije uren niet steeds op het water, maar kan men hen soms gadeslaan bij de bouw van twee houten loodsen. De bouw is al ver gevorderd. Nog ruim een maand en dan zullen de botenhuizen gereed zijn. In de twee loodsen kunnen 48 boten worden ondergebracht. Voor de vereniging van 180 a 190 leden is de bouw uiteraard een kostbare aangelegenheid. De vereniging heeft aan deze botenhui zen echter een groot gebrek. De stalling van de boten wordt steeds duurder, nu de leden deze zelf gaan verzorgen Kunnen de kosten belangrijk worden gedrukt. Bii deze bouw blijft het overigens niet. Want reeds wordt gedacht aanmieuwe ac tiviteiten. Het bestuur wil hier voor de zeilers een thuishaven met een goede ac commodatie scheppen Vermoedelijk zal volgend jaar worden begonnen met het inrichten van een open stalling voor de sta len boten. Hiervoor is nog ruimte voldoen de beschikbaar. Hoewel het op het water van de Mooie Nel en rond het clubhuis steeds een ge zellige drukte is, zijn de meeste zeilers hier veelal niet te vinden. ,.De Mooie Nel is te klein, de geroutineerde zeilers gaan er in het weekeinde vandoor", vertelde een van de bestuursleden. Zij zetten dan koers naar de Kaag. waar de zeilers pas in hun element zijn. Na terugkomst ontmoeten de Gewond bij laatste van twee ongelukkevt op één avond Twee keer reed donderdagavond een uit voerder uit Nieuwe Tonge op zijn motor fiets over de Vergierdeweg in Haarlem- Noord. Twee keer ook en dat in drie kwartier tijd zwenkte een wielrijder plotseling vlak voor hem naar links. De eerste keer kwam de motorrijder er goed af, maar de tweede keer werd hij zodanig gewond dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Om negen uur reed de motorrijder op de Vergierdeweg in zuidelijke richting. Ter hoogte van de Eksterstraat wilde hij juist een wielrijder inhalen, toen deze wel zijn hand uitstak, maar ook onmiddellijk de bocht naar links nam. Hij kon de wielrij der, een 19-jarige Haai'lemse kantoorbe diende, niet meer ontwijken. Beiden vielen. De motorrijder kreeg een hersenschud ding, een gebroken rechterpols en ver wondingen aan het gezicht. De wielrijder liep snijwonden aan de i-echtei-hand op. Men bracht beide mannen naar het St. Joannes de Deoziekenhuis. De wielrijder kon na behandeld te zijn naar huis gaan. Bij het onderzoek naar de indentiteit van de bewusteloze motorrijder vond de poli tie een sigarendoos. Hierop waren de ge gevens vermeld van de aani-ijding die de zelfde avond om kwart over acht was ge- beux-d. Ook in dit geval werd de motorrij der verrast door een plotselinge uitwijken de wielrijder, een bewoner van de Batavia- stx-aat in Haax-lem. De motorrijder kon de man nog ontwijken, maar botste tegen een geparkeerde auto. Het linkerachtex-spatboi'd van de wagen werd ingedeukt. Bij deze aanrijding kwam geen politie en blijkens de aantekeningen op de sigarendoos van de motorrijder had hij de schade met de automobilist gere- geld. leden elkaar dan weer in en rond het club huis. De aantrekkelijkheid van Mooie Nel en de Lie wordt nog verminderd door de vele ondiepten. „Ook dat maakt het hier voor de zeilei-s minder plezierig. Het wa ter zou eens moeten worden uitgebag gerd, maar wie zou dat doen?" Advertentie Met de „N a p p a" bereikt men ongekende resultaten. Vraagt inlichtingen. Prijs 22.50. GED. OUDEGRACHT 95 - TELEFOON 16507 Zondag houdt de Heemstede Berkenrode Combinatie op het sportpai-k aan de Cru- quiusweg in Heemstede een aspiranten- toernooi, waaraan de volgende ploegen zullen deelnemen, in poule I: Lisse, St. Pancx-atius, HBC b en HBC c; in poule II: IEV Rood Wit (A), VVSB en HVCH. Het toernooi vangt aan om twaalf uur. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft meegedeeld, dat hy, in samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statstiek, een begin sep tember te houden enquête onder de scho len voor voorbereidend hoger en middel baar onderwijs voorbereidt, ten einde te kunnen vaststellen of gedurende de cursus 1959-1960 de situatie zich zal voordoen, dat in de hoogste klasse van deze scholen geen les kan worden gegeven in een of meer vakken van het eindexamen, omdat voor die vakken geen leraren beschikbaar zijn. Deze enquête kan niet vroeger worden gehouden, aangezien vóór het begin van het nieuwe schooljaar in een vacature als nog kan worden voorzien en omdat het aantal klassen aan een school nog wijzi ging kan ondex-gaan. De staatssecx-etaris deed deze mede deling in antwoox-d op vragen van de Tweede Kamex-leden de heren Roosjen en Vex-steeg. Deze hadden gevraagd of het ge vaar niet dreigde, dat leerlingen van het v.h.m.o. het slachtoffer worden van tekort aan leraren voor bepaalde vakken in de examenklassen. De staatssecretaris heeft vooi-ts meege deeld, dat hij in verband met de vanwege het tekort aan bevoegde leraren moeilijke situatie bij het voox-bereidend hoger en middelbaar onderwijs zal overwegen welke bijzondere maatregelen kunnen worden ge nomen om te bei-eiken, dat leerlingen, die in een of meer vakken geen les kunnen krijgen, toch in 1960 hun einddiploma kunnen behalen. Hij zal daarbij aandacht schenken aan het denkbeeld, voor bepaalde bakken als examencijfer bij het eindexamen in 1960 het eindcijfer voor die vakken van de cursus 1958-1959 te doen gelden. In staatsblad no. 286 is gepubliceerd het Koninklijk Besluit tot wijziging van het Academisch Statuut (studie in de Zuid afrikaanse Taal. en Letterkunde). Dit be sluit heeft de sti-ekking in de faculteit der letteren en wijsbegeerte een afzonderlijke studierichting in de Zuidafrikaanse taai en letterkunde in te voeren. Hiei'toe heeft de overweging geleid, dat de studie in het Zuidafrikaans in haar volle omvang zo uitgebreid is gewoi-den, dat zij niet andex-s kan wox-den beschouwd dan als een vol ledig eigen gebied van wetenschap. Tot het doctoraal examen met als hoofdvak Zi'idafi-ikaanse taal- en letterkunde zal, behalve het nieuw ingestelde kandidaats examen in dat vak, ook het kandidaats examen Nederlandse taal- en lettei'kunde toegang geven. en Dingen STEEDS MEER mensen brengen hun vakantie in het buitenland door. Namen van landen als Italië, Fi-ankx-ijk, Zwitserland, Oostenrijk en Spanje hebben net zo'n ver trouwde klank gekregen als de Veluwe, Texel en Mont- ferland. Niet zo gauw komt men op het idee zijn ont spanning in Polen te zoeken. Dat ijzeren gordijn en al die communistische mensen bij de gedachte alleen al krij gen velen een lichte huivex-. De dertigjarige Haarlemse automonteur Herman Brand is begin deze maand terug gekomen van een veertien daagse reis die hij mt zijn moeder en zijn bx-oer Edward van zeventien naar Polen heeft gemaakt. En dat in :n jeep „dat ding is mijn hobby" die hij zelf in de oude staat heeft gebracht. De heer Brand is zeer en thousiast teruggekeerd en hij raakt maar niet uitge praat over wat hij en zijn reisgenoten allemaal in Po len hebben beleefd. Vóór hij ons een en ander vertelt, zegt hij met nadruk dat hij geen communist is. Maar volgens hem zijn de Polen dat ook in het alge meen niet. Het zijn juist erg godsdienstige mensen; het overgrote deel is rooms- katholiek. De familie Brand is nog het meest getroffen door de grote hartelijkheid van de Polen. Zij hebben een warme genegenheid voor Nederlanders. Maar als je hun vraagt, waar die uit voortkomt, praten ze er maar wat om heen. Nage noeg iedere Pool spx-eekt Duits. Als men hen zonder meer in deze taal aanspi'eekt bij voorbeeld om de weg te vx-agen, dan houden ze zich van de domme. Maar zo gauw je zegt dat je uit Ne- dex-land komt, weet de een nog beter de weg te wijzen dan de ander, vertelt de heer Brand. De Haarlemse automon teur kwam er toe met va kantie naar Polen te gaan, nadat een vriend hem en thousiast had gemaakt voor de internationale „touring- rally", die jaarlijks door de Poolse motorsportbond wordt geox-ganiseerd. Dit jaar na men er dertien voertuigen uit verschillende landen aan deel en zowaar heeft Neder land de landenprijs weten te behalen. Maar dat was nog niet alles. Drie leden van de motorclub „De Bloembollen streek" in Lisse wonnen de clubprijs en twee meisjes uit Hoorn, een tweeling, ver overden de damesprijs. De Nederlandei's waren de spe ciale gasten van de motox'cou- reur Edward Truszynsky. De heer Brand nam aan de „touringrally" deel onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Motorsportver- eniging. Op weg er heen moesten de Brands natuurlijk het IJzeren Gordijn passeren. „Nou meneer, dat IJzeren Gordijn heeft niets om het lijf, hooi'. Dat bestaat niet, ais je papiex-en maar in orde zijn", zegt onze gast heer. En bij het overschrij- den van de Poolse grens was er geen controle. Men moest alleen opgeven wat men aan geld en geschenken bij zich had. In Polen kan men ge nieten van prachtig onge- rept natuurschoon. Het is een land van bergen en meren. En vooral wie de rust zoekt moet naar dit land gaan, adviseert de heer Brand. Er is nagenoeg geen verkeer. Men ziet een en kele fiets. Auto's rijden er alleen in de grote steden. Het meest ziet men nog huifkarren, getrokken door paard of os. Eenden, ganzen, kippen, koeien en schapen lopen over de wegen. Je moet uit je auto stappen om ze te verjagen. En als ze op de spoox'baan lopen, stopt de trein wel. Een vakantie in Polen is ook goedkoop. Voor di'ieën- eenhalf a vier gulden heeft men een goed hotelbed en voor nog geen gulden een uitgebreid ontbijt. In het al gemeen zijn de mensen arm, maar goudeerlijk, aldus de heer Bi-and. Ze zijn nogal gedeprimeerd, maar als je hun vertelt, dat je Neder lander bent, leven ze op. Dan vliegen alle deux'en open". En als herinnering aan deze prachtige vakantie laat de familie Brand ons onder meer een foto-album zien, een geschenk van hun gast heer Truszynsky, met fraai houtsnijwerk, geschilderd in frisse kleui'en. „Ik zou onmiddellijk weer naar Polen willen gaan. Als m'n papiex-en in orde waren vanavond nog. Al moest ik op de fiets", zegt de heer Bx-and. En hij begint weer een nieuw vei'haal. Hij kan nog wel uren, ja dagen, dooi'gaan. VAN HUN RAAM uit heb ben de twee bejaarde men sen een prachtig gezicht op de Botexmarkt: zij zien het drukke leven op dit gezellige Haalemse punt nu van een toeschouwersplaats, na er jarenlang zelf middenin te hebben gestaan. Omgekeex'd kennen de andere bewoners van de markt evenals ti'ouwens vele bezoekers er van de heer en mevrouw KooijmansVan der Meide zeer goed. Zij leven intens mee met dit echtpaar en in het bijzonder de laatste da gen, want op 30 augustus hopen de heer en mevrouw Kooijmans zestig jaar ge trouwd te zijn. Dat dit ko mende diamanten feest alom bekendheid heeft, blijkt wel, toen wij op nummer 18 aan belden. „Moet u bij de fa milie Kooijmans zijn?", vraagt iemand, die in de on middellijke omgeving van de kramen en stallen van de max'kt iets te doen had. „Weet u, dat zij. binnenkoi't zestig jaar getrouwd zijn?" voegt hij er onmiddellijk aan toe. Nadat wij hem vertelden, dat wij daar juist voor kwa men, zegt hij: „Loopt u dan maar door naar boven." Een schoonzoon van het echtpaar, die ons boven aan de ti'ap verwelkomt, vindt het hele maal niet vreemd: „Iedereen loopt hier zo maar naar bin nen. Vooral nu zijn er velen, die even binnenkomen om een praatje". Zestig jaar heeft het echt paar Kooimans lief en leed gedeeld. De diamanten bruidegom verwent zijn vrouiv nog graag en men ziet hem hier een kopje thee voor haar inschenken. De heer J. A. Kooijmans, die nu 81 jaar is en mevrouw M. KooijmansVan der Mei- de (78 jaar) vinden het ove rigens px-ettig om over het verleden te praten, al staan zij beiden nog met beide be nen in het hedendaagse le ven. De bruidegom is een ge boren Dordtenaar „een schapekop" zoals hij zelf schertsend zegt, en zijn vrouw komt uit Rotterdam. Voor Rotterdammex's heeft de heer Kooijmans ook een bijnaam, maar die mag op last van zijn vrouw niet in de ki'ant. Vroeger heeft het echtpaar in Rotterdam gewoond, waar de heer Kooijmans baas was op een werf. In 1910 verhuis- den ze naar Haarlem, waai de bruidegom ketelmakers- baas op de inmiddels ver dwenen werf Hubertina werd. Van deze verhuizing hebben beiden nooit spijt gehad en hoewel hun ver blijf in de Spaax-nestad nog enige tijd ondex'broken werd door een korte Rottex'damse pex'iode, zijn zij toch maar het liefst in Haarlem. In de crisistijd werd het moeilijk op de werf en toen is de heer Kooijmans een rijwielzaak op de Botermai'kt begonnen, ofschoon hij niet veel ver stand van fietsen had, zoals hij zelf zegt Maar zijn vrouw stond hem in het bedrijf trouw terzijde en tot voor twee jaar hebben zij de zaak gedi'even. Toen dwong een operatie hem 'de zaak te ver kopen. „Anders was ik nog tot mijn tachtigste verjaar dag ex-mee doorgegaan". Voorts is de heer Kooijmans een actief wandelaar ge weest. Hij laat ons een oude foto zien, waar hij temidden van een gx-oepje besnorde heren op staat na het vol brengen van een wandeltocht van zeventig kilometer. „Ik denk niet, dat u mij er uit haalt" meent hij. Als dat echter wel het geval blijkt te zijn. is de heer Kooijmans duidelijk gevleid. „Och mijnheer, mijn man was vroeger een mooie", zegt mevrouw Kooijmans, „ik moest om half tien thuis zijn en hij zorgde er keurig voor, dat is waar. Maar als hij me dan thuis had afgeleverd, ging hij in zijn eentje er op uit om te dansen". Later deed de bruidegom aan gymna stiek. Jarenlang was hij lid van „Concordia". Ook heeft hij eens voor Sinterklaas ge speeld in een warenhuis. Dat was echter niet zo'n succes. „Er was een jongetje, dat Zo met z'n drieën in de jeep maakten de automonteur Herman Brand, zijn moeder en zijn broer Edward een prachtige vakantiereis door Polen. IN HAARLEM bestaan plannen 'n „sprekex-shoek" in te richten. Dit in navolging van Zeist, waar het bezoek van luisteraars en ook van sprekers aan de naar 't voor beeld van de in het Londense Hide Park tot stand gebrach te „speakers' corner" nog steeds toeneemt. Nu heeft men daar de er varing opgedaan dat poli tieke onderwerpen zelden de bat tot gevolg hebben. Men schijnt „de vingei-s niet te willen branden". Sociale on- dex-werpen brengen soms voor- en tegenstanders op de kisten, maar het zijn vooral de religieuze onderwerpen die de felste debatten uitlok ken. Het publiek verlustigt zich bij het luisteren naar dit redetwisten en reageert met interrupties en applaus. De Nederlandse „sprekers- hoek" in Zeist heeft bewezen aan een grote behoefte te voldoen. Eindelijk heeft naast de deskundige en geleerde óók de gewone man een plaats gevonden, waar hij er nu eens zelf het zijne van kan zeggen. Een inwoonster van Haar lem heeft de gemeente ver zocht ook een „sprekershoek" te mogen ox-ganiseren. Dit verzoek js nog in behande ling en over enige tijd zal hierover definitief worden beslist. steeds op de sleep van mijn jurk trapte. Ik had het hem al een paar keer verboden, maar toen dat niet hielp gaf ik het ventje een dx-aai om zijn oren. Nou mijnheel-, dat nam zijn moeder niet. Het werd een hele rel. De baas kwam er zelfs aan te pas." „Een Sinterklaas mag een jongen ook geen klap geven", merkt zijn schoonzoon op. „Feitelijk niet, nee" vindt ook de heer Kooijmans pein zend. In elk geval is hij daar na nooit meer Sintex-klaas geweest Behalve misschien voor zijn kinderen en kleinkinderen. Het diamanten echtpaar heeft er in totaal elf: drie zoons, één dochter en zeven klein kinderen. Zij allen zullen de dertigste ongetwijfeld aan wezig zijn, evenals de Boter- marktbewönèrs, die reeds thans van hun belangstelling blijk gaven door het zenden van een grote fruitmand, waarin een zak met guldens was verborgen. Zij hopen, dat het echtpaar Kooijmans-Van der Meide nog lang vanach ter hun x-amen het gewoel op de markt zullen kunnen gadeslaan. Gisteren is het wrak ondergord en anderhalve meter opgelicht. Wegens gebrek aan geld en ruimte wil men het ivrak aan de grond zetten op een diepte van vijftien meter nabij het Kastelholmen, waar het gedurende de winter zal blijven. Kikvorsmannen en duikers proberen het wrak leeg te halen. Gisteren werden zes vuistdikke staaldraden onder het schip doorge trokken en aan twee met water ge vulde pontons vastgemaakt. Vervol gens werd het water uit de pontons gepompt. Na twee uur begon metaan gas uit de modderige bodem op te bor relen, een teken dat het wrak begon los te komen. Een uur later toonden aan het schip vastgemaakte vlaggen dat het achterstuk begon omhoog te komen en kort daarna kwam de voor plecht ook uit de modder. Enkele uren later begon een sleepboot de pontons te verhalen. Toen het wrak was los gekomen, werd een telegram aan de koninklijke familie gezonden, die grote belangstelling voor het project heeft getoond. 'x:::: fc 1 f8py uÈm&imiMk

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19