Kloof tussen Tunesië en Frankrijk verder verwijd Sir Jacob Epstein, een der grootste beeldhouwers Slapte in overgenomen bedrijven behalve bij de drukkerijen Noordafrikaanse unie van de baan na het verbreken van de douane-band Amsterdamse Beurs 13 Portugal herbergt Batista „om wille van de vrede" De negen muzen Vliegongeluk in Spanje Daily Herald aanvaardt de Westduitse uitnodiging ONDER INDONESISCH BEHEER Tsjechen maken veel werk van jaarbeurs in Brno Lening Gereformeerde Kerk Hillegersberg De staalstaking Omstreden cijfers Hogere winst Zuid afrikaans Handelshuis De beurs van gisteren VRIJDAG 2 1 AUGUSTUS 195 9 (Van onze correspondent in Parijs) In zijn wekelijkse radiotoespraak, die deze week anderhalf uur duurde, heeft de Tunesische president, Habib Bourguiba, gisteren bekend gemaakt dat zijn land be sloten heeft de douane-unie met Frankrijk- te verbreken. Het Tunesische staatshoofd heeft echter aan die mededeling onmid dellijk toegevoegd, dat de besprekingen met Parijs zullen worden voortgezet, in de hoop over andere economische ge schilpunten alsnog wej een overeenkomst te bereiken Tunesië zal nu zijn grenzen voor alle landen open stellen, maar in de praktijk zal het land wel geheel in de dollar-zone worden opgenomen. De regering beschikt over een fonds van vijftien miljoen dollar om een eerste voorraad Amerikaanse pro- dukten aan te kunnen kopen. In Parijs is de verklaring van Bourgui ba niet als een onthulling gekomen. De Franse onderhandelaars waren al sinds een klein jaar van het Tunesische voorne men op de hoogte de franc-zone te verla ten. De wijze, waarop Frankrijk einde vo rig jaar de franc devalueerde, en waarbij Tunis niet tijdig werd gewaarschuwd, heeft ongetwijfeld veel tot deze monetai re verwijdering bijgedragen. In Parijse regeringskringen wordt nog wel de zuinige hoop uitgesproken dat de verklaringen van Bourguiba alle kansen op een overeenkomst over de andere han gende problemen van economische aard niet bij voorbaat zullen ondermijnen. Die problemen betreffen vooral de Tunesische deviezenpositie. die nog voor een ruim deel door Parijs wordt beheerst, de uit voer van Tunesische wiinen en de import- prils van Tunesisch graan, dat eveneens aan Frankrijk wordt verkocht. Van twee wallen De Tunesische boeren en de Franse boe ren. die nog in Tunesië leven.verlangen van Frankrijk dezelfde graanprijzen als hun Franse collega's. De Franse boeren ge nieten van de regeringvoorkeurstarieven. waarmede vanouds de belangen der eigen landbouw worden beschermd. Van die be schermend0 maatregelen wil Tunesië dus bliiven profiteren. Het is zeer de vraag of Parijs aan dit verzoek na Bourguiba's stap gevolg zal willen geven, al staan er nog wel andere Franse belangen op het spel Achter deze economische tegenstellingen schuilen ook enige politieke overwegingen. Waarschijn lijk zou Bourguiba van deze economische geschilpunten niet zo veel ophef hebben gemaakt indien zich op de achtergrond niet de Algerijnse oorlog bevond, naar aanleiding waarvan Tunesië al sinds vier jaar druk op Parijs tracht uit te oefenen Wanneer de economische breuk tussen Tunis en Parijs ook in dit licht mag wor- De Portugese ambassade te Washing ton heeft verklaard dat Portugal de ver dreven Cubaanse president Batista asiel had verleend omdat de aanwezigheid van de dictator in de Dominicaanse repu bliek een element van onrust in het Cari bische gebied en Midden-Amerika bete kende. De Portugese maatregel is een doeltreffend middel van een bevriende mogendheid om de vrede te helpen her stellen, aldus de verklaring. Batista is in Lissabon aangekomen op doorreis naar het eiland Madeira. Zijn secretaris zei dat de ex-president „de politiek wil ver geten" en gaan rusten. Hedendaagse penpingkunst. In het ..Sterckshof', het provinciaal museum voor 'Kunstambachten te Antwerpen, wordt thans een „Internationale tenoonstelling van hedendaagse penningkunst" gehouden. Deze tentoonstelling duurt tot 27 septem ber. Een keuze uit het werk van een aan- l.'.l vooraanstaande Westeuropese medail- Ieurs uit de laatste vijfentwintig jaar is op deze tentoonstelling bijeengebracht. Neder land is onder meer vertegenwoordigd door het werk van Esser, Loekie Metz en Gut- terswij k. Naast een historisch overzicht, biedt de expositie een beeld van de nieuwe wegen in deze kunst, die met name door Franse en Italiaanse medailleurs worden bewandeld. Verder wordt aandacht ge schonken aan de techniek van het penning slaan. Het „Sterckshof" ligt in het provin ciale domein Rivierenhof. De tentoonstel ling is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, op zaterdagen, zon- en feestdagen tot 22 uur. Alle 32 inzittenden van een DC-3 van de Britse maatschappij Transair zijn omgekomen, toen het toestel ten noor den van Barcelona tegen de top van een heuvel vloog. Toen de eerste am bulance bij het wrak in het Montseny- gebergte aankwam, was het al geheel uitgebrand. (Telefoto) den beschouwd, moet men niettemin be twijfelen of Bourguiba het tijdstip ditmaal psychologisch wel goed gekozen heeft. De politieke wind waait de laatste weken in Noord-Afrika juist weer uit een wat ge matigder hoek, maar sinds gisteren laten vele Franse kranten hun verontwaardi ging en gramschap over het „dubbelspel" van Bourguiba, die economisch van Pa rijs poogt te profiteren en gelijktijdig Frankrijks Algerijnse politiek doorkruist, weer de vrije loop. In elk geval lijkt de kans gering dat Bourguiba in de naaste toekomst nog eens als bemiddelaar tussen Frankrijk en Al gerije zou kunnen optreden, een rol, die hij niettemin sinds lange tijd begeert. En in wijder vei'band kan men zeggen dal ook de politieke en economische unie tus sen de drie Noordafrikaanse landen Marokko, Tunesië en Algerije en Frankrijk, waarmede in Parijs nog altijd wordt gespeeld, naar een nog wisselvalli ger toekomst is verschoven. LONDEN (UPI) De „Daily Herald" heeft een uitnodiging van de Westduitse regering, zich in de bondsrepubliek „te overtuigen" dat West-Duitsland op geen enkele wijze heeft medegewerkt aan de vervaardiging van de Franse kernbom, aanvaard De Herald was een der eerste Britse bla den die over deze samenwerking bericht te. In Bonn en Parijs werd formeel ont kend dat van dergelijke samenwerking sprake was. Aanvankelijk wilde het blad de Westduitse uitnodiging slechts aanne men wanneer ook de Franse regering twee journalisten wilde uitnodigen voor een bezoek aan de proefterreinen in de Sahara. Tot op heden is een dergelijke uitnodiging niet gekomen. PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft voor een groot deel zijn achterstand op het gebied van de kernenergie ingehaald, zo heeft de Franse minister voor kernenergie, Jacques Soustelle, in een interview met „Paris-Presse" meegedeeld. De drie kern centrales die thans in aanbouw of in voor bereiding zijn, zullen in 1962 door een vierde worden gevolgd. Tegen 1965-66 zul len de kernenergie-installaties een ver mogen van ongeveer een miljoen kilowatt hebben, aldus de minister. De Oostduitse partijsecretaris Walter Ulbricht (midden voorgrond) heeft in Leipzig de opening van een sportveld bijgewoond, dat de inwoners in 1850 vrije uren hadden aangelegd. De par- socialisme". tijleider riep de aanwezigen op ge zamenlijk gymnastiek te doen. „Sport", zei Ulbricht, „is nodig voor lichaam en geest. Fitte w.ensen waarborgen een hoge produktie, ter glorie van het (Van de UPI-correspondent Charles Smith) DJAKARTA, 19 augustus Het zal lang duren voordat Indonesië aan de Neder landse firma's, wier eigendommen sinds de anti-Nederlandse campagne van twee jaar geleden in beslag genomen zijn, compensatie zal betalen. Dat is de mening van de meeste waarnemers in Djakarta. Intussen is de status van de meeste in beslag genomen bezittingen nog steeds niet definitief vastgesteld. Slechts een betrekkelijk klein deel is formeel genationaliseerd. Blijkbaar kan men niet besluiten of alle voor malige Nederlandse bezittingen staatseigendom moeten worden, of dat zij zullen worden overgedragen aan het Indonesische particuliere zakenleven. Verscheidene Indonesische autoriteiten hebben in de loop der maanden verklaard, dat Indonesië voornemens is schadeloosstelling te verlenen, maar zij hebben daarbij steeds één conditie gesteld, namelijk dat de „politieke omstandigheden" het Indonesië mogelijk moeten maken te betalen. De regering voert thans ook het beheer over het grootste hotel van Djakarta, het voormalige Hotel des Indes. Dat blijkt zeer duidelijk uit het gastenboek van dit eens vermaarde hotel, dat negentig percent de namen vertoont van ambtenaren en officie ren, die er permanent wonen. In het begin van dit jaar heeft president Sukarno per soonlijk gelast, dat het hotel van naam moest veranderen. Men stuitte toen op de moeilijkheid, dat alle bezittingen van het hotel: linnen, tafelzilver enzovoort, ge merkt waren met de initialen H.d.I. Om te voorkomen dat men alles nieuw zou moe ten aanschaffen, heeft men de nieuwe naam Hotel Duta Indonesia bedacht, het geen zou kunnen worden vertaald als „Am bassadeurshotel Indonesië". 'De K.L.M. heeft in de dagen van de erg ste anti-Nederlandse campagne zijn ge bouw in Djakarta overgedragen aan de Garuda Indonesian Airways, in de hoop op die manier nog enige compensatie te krij gen. Maar er is geen enkele aanwijzing dat de Garuda (overheidsbezit) ook maar iets sneller zal betalen dan welke andere in stantie dan ook. De K.L.M. verloor boven dien het Transera Hotel, dat de Neder landse maatschappij vlak voor de inbe slagnemingen had gekocht, na het daar vóór 'n tiental jaren in huur te hebben ge had. Het Transera Hotel is thans in beheer bij de Nationale Raad voor Toerisme. In de grote gebouwen van de K.P.M., gelegen tussen de Nederlandse ambassade en het „Nationale Front voor de Bevrijding van West-Irian", huist thans het bureaucrati sche apparaat van het Indonesische minis terie van scheepvaart. De Nederlandse Jachtclub, eens een van de exclusieve gelegenheden van Djakarta, ziet er droevig uit. Er liggen nog slechts een paar boten gemeerd Het gebouw van de club wordt zeer slecht onderhouden. De zondagse dagjesmensen laten op de eens smetteloos gehouden, schaduwrijke erven, een lawine van papier en afval achter. Een andere eens beroemde club, de Har monie, later de Djakartaclub, is ook over genomen door de Raad voor het Toerisme. Het is thans een van de weinige gelegenhe den in Djakarta waar 's avonds gedanst wordt. De Harmonie heet tegenwoordig Wisma Nusantara. Veel voormalige Nederlandse firma's hebben (nog) geen naamsverandering on dergaan en werken nog met hetzelfde In donesische personeel als vroeger, thans echter onder het waakzame, maar oner varen oog van de militaire autoriteiten. Een typisch voorbeeld is de Nationale Handelsbank. De zaken van dit eens zo belangrijke bankiershuis van Indonesië zijn ineengeschrompeld tot een minimum. Maar de grote administratieve staf van Indonesiërs is nog altijd in dienst. De be ambten besteden het grootste deel van hun „werk"-tijd aan het schaakspel. Er zijn ten slotte ook enkele voormalige Nederlandse bedrijven, die nog wel druk werken. Zo bij voorbeeld de bekende druk kerijen De Unie en Kolff. De machines van deze bedrijven staan thans in dienst van de Indonesische Staatsdrukkerij en die heeft werk genoeg. Verscheidene weken geleden heeft de In donesische regering een commissie ge vormd, die de compensatie voor de door de regering in beslag genomen bezittingen moet vaststellen. In haar eerste rapport heeft deze commissie zich bereid ver klaard aanvragen voor compensatie van Nederlandse firma's te ontvangen. De commissie verklaarde verder: „Het is billijk, dat aan de voormalige Neder landse eigenaars schadevergoeding wordt betaald, zodra mogelijk. De te betalen be dragen dienen door de regering en door de betrokken eigenaars te worden goedge keurd, en betaling moet geschieden, als de politieke situatie dat toelaat." De meeste waarnemers zijn het er over eens dat de laatste zinsnede betekent, dat pas betaald zal worden als IridonësieNedeplands Nieuw Guinea verwerft, eri "niet/ ëefcier. Des Indes In Djakarta wordt het meeste Neder landse bezit nog gebruikt waarvoor het be stemd was, voornamelijk door de overheid zelf. De bekende „grote vijf", de belang rijkste Nederlandse handelshuizen (Bor- sumij, Internatio, Jacobson van der Berg, Geo Wehry en Lindeteves) hebben welis waar alle andere namen gekregen, maar zij functioneren nog steeds als handelsfir ma's, zij het op een veel kleinere schaal. Van deze vijf houdt alleen de Borsumij in Djakarta nog Nederlands personeel in dienst. (Van onze Haagse redacteur) Het na twee maanden van moeizame onderhandelingen per 1 april tussen de Benelux en de Tsjechoslowaakse repu bliek van kracht geworden handelsver drag het eerste dat met de economische unie als geheel werd afgesloten voor ziet in een wederzijds goederenverkeer ter waarde van ongeveer vijftig miljoen gul den Hoewel nog van bescheiden omvang werden de contingenten met gemiddeld vijf tot zeven percent verhoogd. Het goederenpakket is tamelijk geva rieerd van samenstelling: de contingen- tenlijst omvat we honderd groepen. De van 6 tot 20 september in de Mora vische hoofdstad Brno te houden jaarbeurs biedt de gelegenheid dit handelsverkeer binnen de vastgelegde begrenzingen inten siever te maken. Uiteraard is het Tsjecho slowaakse aandeel in de jaarbeurs, waar van vijfenzestigduizend vierkante meter overdekt is, het grootst. De nadruk valt daarbij op de machine-industrie. De Sov jet-Unie en de Chinese Volksrepubliek zijn de belangrijkste buitenlandse deelnemers. De Nederlandse inzending beslaat een hoekje van vijfhonderd vierkante meter, dat gedeeld wordt door een half dozijn on dernemingen welke individueel exposeren en een collectieve inzending van andere ondernemingen. De Tsjechoslowaken beijveren zich de jaarbeurs van Brno, die in de plaats is gekomen van de vroegere Praagse beur zen, tot een belangrijk handelscentrum van midden-Europa te maken. Er zijn daartoe onder meer twee nieuwe hotels ge bouwd, waardoor de beschikbare hotelca paciteit op vijfduizend bedden is gebracht. De Tsjechoslowaakse handelsattaché ver zekerde ons, .dat bij het aanvragen der Visa héfgeèn tién dagen vergt geen enkele moeilijkheid in de weg zal worden gelegd en dat men, eenmaal in Tsjecho- slowakije, als toerist vrij zal zijn om te gaan en te staan waar men wil. Uit zelfverdediging. De zaak tegen de Nederlandse ingenieur A. de Zeeuw, directeur van een kunstzijdefabriek in Sankt Pölten in Oostenrijk, is donderdag gesloten. Ir. De Zeeuw had in juni een man, die in zijn villa wilde inbreken, doodgeschoten. De rechtbank te Wenen heeft erkend dat de heer De Zeeuw uit zelfverdediging handelde. (Vervolg van pagina 1) Jacob Epstein werd in 1880 te New York geboren uit Russisch-Poolse Joodse ouders. Zijn eerste kunstonderricht kreeg hij aan de school van de Art Students League of New York en in 1902 werkte hij enige tijd aan de Ecole des Beaux Arts te Parijs. In 1905 ging hq naar Londen en drie jaar later kreeg hij de opdracht ornamenten te vervaardigen voor het gebouw van de Bri tish Medical Association in het Strand te Londen. Hij vervaardigde achttien grote figuren, waarover in Engeland nogal wat discussie ontstond, waarin Epstein de steun kreeg van The Times. In 1909 hakte hij de grote sfinx, ter nagedachtenis aan Os car Wilde, welk monument in 1912 in het kerkhof Père Lachaise te Parijs werd ge plaatst. Zijn volgende werken, de marmeren groep Twee Duiven (1913), de marmeren Venus (1914), zijn met de hierboven ge noemde werken de eerste experimenten van Epstein op het gebied van abstract beeldhouwen. De levensgrote bronzen Christus uit 1920 veroorzaakte een storm van verontwaardiging. Behalve deze wer ken, die alle één richting in Epsteins oeuvre markeren, namelijk die van de uitbeelding van een idee in overigens her kenbare massa's en lijnen, maakte Epstein vele portretten in brons, onder anderen van mevrouw McEvoy, mevrouw Epstein, de Hertogin van Marlborough. „Helène", „Meisje uit Senegal", „Joseph Conrad, Sy bil Thorndyke, Lord Beaverbrook, Ram say MacDonald, Haile Selassie, Priestley, Shaw, Menuhin, Lord Wavell, Ferosa Rastourmji en vele anderen. Latere werken van hem zijn „Dag" en „Nacht" voor het hoofdgebouw van de Londense Ondergrondse Spoorweg (beide in Portlandsteen), „Genesis" in marmer. „Ecce Homo" in Subiaco-steen, „Consum- matum est", „Adam" en zijn beroemde „Jacob en de engel" (1942). In zijn gehele carrière heeft hij conse quent alle gevestigde opvattingen over de beeldhouwkunst verworpen. Zijn werken vertoonden vaak gelijkenis met primitieve Afrikaanse kunst. Hij zelf huldigde echter de opvatting, dat de oorsprong van zijn kunst in essentie Europees was. Steeds j heeft zijn werk protesten veroorzaakt. Ep- j stein antwoordde zijn critici in niet mis te verstane termen: „knutselaars, opportunis- i ten, snobs, parasieten, sycophanten, epigo- nen, carrièremensjes die de atmosfeer in i de wereld van de kunst verpesten". In 1931 publiceerde hij „The sculptor „Lazarus" van Sir Jacob Epstein. Dit in marmer gehakte beeld was enige jaren geleden te zien in de Leicester Galleries te Londen, waar Epstein een expositie hield van vijfentwintig beeldhouwwerken. speaks" en in 1940 „Let there be sculpture", een autobiografie. Op 1 januari 1954 werd hij door Koningin Elisabeth tot ridder geslagen. Epstein was ook schilder, onder andere van bloemstukken in \Vaterverf. Hij maak te zestig tekeningen bij Baudelaire's „Fleurs du Mal". De 79-jarige beeldhouwer is woensdag in zijn woning overleden; zijn dood werd voor de buitenwereld geheim gehouden, totdat zijn vrouw, de 54-jarige Kathleen Garman, waarmee hij in 1955 huwde nadat zij dertig jaar zijn model was geweest en later zijn secretaresse, op de hoogte zou zijn gebracht in haar vakantieverblijf. Bij de Nederlandsche Handel-Maat- schappij n.v., Ingwersen en Co. en Zuid- Hollandse Bank n.v. is, blijkens een ver schenen prospectus, de inschrijving open gesteld op nominaal 450.000 4 3/4 percent 30-jarige obligaties, in stukken van 1000 en 500 aan toonder, ten laste van de Ge reformeerde Kerk van Hillegersberg-Ter- bregge tot de koers van 99 percent. De stortingsdatum is 1 oktober aanstaande. De opbrengst der lening dient ter gedeelte lijke financiering van de bouw van een nieuw kerkgebouw met bijgebouwen aan de Mozartlaan, waarvan de kosten (inclu sief de grondprijs ad 104.000) 700.000 zullen bedragen. De aflossing van de lening zal a pari plaats hebben in 30 jaar en wel als volgt: in 1960/64 met f 9000 per jaar, in 1965/69 met 12.000 per jaar, in 1970/74 met 14.000 per jaar, in 1975/79 met 16.000 per jaar, in 1980/84 met 18.000 per jaar en in 1985/89 met 21.000 per jaar. Ver vroegde en/of versterkte algehele of ge deeltelijke aflossing is slechts toege staan met ingang van 1 okt. 1967 a pari. Mocht blijken dat voor de bouw een bij drage zal worden verkregen vanwege het rijk, de gemeente Rotterdam of de Stich ting Steun Kerkbouw te Amsterdam, dan behoudt de kerk zich te allen tijde het recht voor om de lening vervroegd en/of versterkt af te lossen tot een bedrag dat deze bijdrage niet te boven zal gaan. Deze aflossing zal een jaar tevoren worden aan gekondigd. De Amerikaanse minister van Arbeid, James P. Mitchell, heeft woensdag op een persconferentie gewaarschuwd dat tenzij de thans 35 dagen durende staking in de Amerikaanse staalindustrie in de tweede helft van september of begin okto ber wordt opgeheven, misschien groot ge brek aan staal zal ontstaan. De minister verzocht de partijen dringend zich moeite te geven de onderhandelingen snel te doen slagen. In opdracht van president Eisen hower heeft Mitchell cijfermateriaal ver zameld. Blijkens dit statistisch materiaal zijn de lonen en de winsten in de staalin dustrie hoger dan die van de industrie in het algemeen. De voorzitter van de Amerikaanse Unie van Arbeiders in de Staalindustrie, Da vid McDonald, heeft te New York ver klaard, dat de arbeidskosten in de staal industrieën in Europa tussen 1952 en 1957 meer gestegen zijn dan in de V.S. Hij voegde hieraan toe, dat de produktie per man in Duitsland, Frankrijk, Nederland en Japan geringer is dan in Amerika. McDonald verklaarde in een commen taar op het statistisch overzicht van mi nister Mitchell, dat de staalprijzen in het buitenland gelijk zijn aan die in de V.S. en dat de Amerikaanse staalindustrie haar prijzen kan handhaven of zelfs verminde ren, terwijl zij redelijke lonen en andere voorzieningen geeft aan haar personeel, dat die verdient door zijn „doeltreffende werk en produktiviteit". Intussen worden er bij het overleg om de staking te be ëindigen geen vorderingen gemaakt. 3—3'/2°/o Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 Woningbouw o t'o Pr. A'dam '56 I Pr. A'dam '56 II Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabel fabriek. gew.Philios Gl~eil. Pref.PhilipsGloeil. ynilever Wilton Fyenoori. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheeov. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copoer Bethlehem Steel Ü.S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 94 Vi 99% 111 3314 93% 100 91Vï 100 377 586 246 565 307 402 633 266 618 K. 218 165 741 f 166,90 326 100X 125 164 7? 158 %j 143 137 248 155 1 377,— 329 170 244 299'/; 256 B3,5/ir 53% 100 53 80% 25-H Heden 13.45 uui 94"/ir 99'/, 111 382 590 250 563 307 404 652 629 219 165 749 170 328 102'/; 126 163 15.1 144 y.. 140 156'.. 175 330 171 245 300 64'/- 57 102' 55 79% 25% De inkomsten op goederen en produkten van de n.v. Zuid-Afrikaansch Handelshuis te Amsterdam hebben over 1958 3.748.276 3.465.068) bedragen. De commissies be droegen 555.942 452.647). De diverse baten brachten op ƒ44.757 (ƒ34.931). De onkosten bedroegen 3.068.587 (ƒ2.814.153). Na afschrijvingen ad 321.614 295.194), koersverschillen en interest ad 70.389 133.411), resteert een saldo winst, ter verdeling van ƒ933.573 (ƒ726.988). Voorge steld wordt een dividend van 1214 percent (onveranderd), waarbij dan aan de hou ders van nieuwe aandelen 61/4 percent ten goede komt. Naar nieuwe rekening wordt overge bracht 8.573. Het geplaatste en volge storte aandelenkapitaal vermeerderde van 3.267.000 tot 4.573.000. Voor reservebe lastingen, voorzieningen etcetera en grati ficaties werd gereserveerd ƒ351.700 90.000). Het saldo is becijferd op basis van een zeer voorzichtige waardering der voorraden en na het treffen van alle no dig geachte voorzieningen ter zake van dubieuze debiteuren, afschrijvingen op ge bouwen, meubilair enzovoorts zomede re serveringen voor in het buitenland ver schuldigde belastingen. De stijging der kosten werd weer opgevangen door gro tere omzetten, met hier en daar betere marges. De particuliere investeringen in Mozam bique en Angola, in industrie, bouwnijver heid en cultures hebben zeer beduidende afmetingen aangenomen en de beschik bare lokale middelen bij bedrijfsleven en particulieren zijn onvoldoende om aan alle gevolgen daarvan het hoofd te bieden, terwijl de stroom van investerend kapitaal van buiten af komende alsnog onvoldoen de breed is om alle spanningen op te vangen. De altijd aanwezige latente grote kredietbehoefte in deze zich in volle ont plooiing bevindende gebieden heeft dien tengevolge een zeer actieve vorm gekre gen. Hieraan moet op voorzichtige en verantwoorde wijze worden tegemoetge komen, aldus de directie. AMSTERDAM Unilever was „willig". De gepubliceerde belangrijke stijging van de netto wmst van het Unileverconcèrn in het eerste halfjaar van 1959 werd ter beurze gehonoreerd met een koerswinst voor de aandelen van circa 15 punten, vergeleken bij de slotkoers van daarvoor. De gunstige cijfers werden met enthousiasme begroet omdat de beurs de laatste dagen een neerwaartse tendentie vertoonde. De zeer vaste toon voor de Unileverwaarden werd mede veroorzaakt dour aankopen voor buitenlandse rekening, waaraan Duitsland, Zwitserland en Parijs deelnamen. De handel gedurende de offi ciële beurs viel echter tegen. Aan de voor avond werd menig stuk verhandeld en 's ochtends vóór de niet-officiële ochtend- beurs, verwisselden honderden stuks reeds van eigenaar. Verder ontstond er :n de morgenuren 'n zeer levendige handel in 't margarinefonds, 's Middags werd op 619% geopend waarna de koers daalde tot 618. De slotkoers van de vorige dag was 6047». De overige internationals profiteerden, bij geringe omzetten, van de willige stemming in de Unileverwaarden. Philips opende op 63772 doch viel terug tót 635 'i-'-tegen vorige dag 632. AKU was op 378 circa 3 punten boven de vorige slotprijs. Kon. Olie op 167,20 circa een gulden daarboven. K.L.M. werd iets lager geadviseerd. De scheep vaarten namen, bij kalme handel, een ge deelte van de verloren verliezen terug. Van de cultures was Amsterdam Rubber uiteindelijk flauw. Geopend werd op 104'/=, doch daarna daalde de koers tot 100K tegen de vorige slotprijs 107. Het nieuwe project in Liberia van de Amsterdam Rubber heeft, aldus de beurs, een te lange aanlooptijd om resultaten te laten zien Nu een dividendverhoging niét in de lijn van de verwachtingen ligt zoals de directie mededeelde, wordt er in het fonds winst genomen. Hierin speelde de beroepshande! een grote rol. IiVA en Deli lager. In de staatsfondsen werd tamelijk vlot gehan deld en de koersen waren opnieuw aan de vaste kant. In de lokale sector was Calvé vast, de 5-percent converteerbare obliga ties Bronswerk vrijwel onveranderd, Houthandel Van Wessem 132 a 135 (120 laatst gedane -notering) op de dividend verhoging. Aandelen en obligaties Haagse Bank voor Handel en Crediet en die van de Groninger Industriële Crediet Bank werden op last van het beursbestuur niét verhandeld in verband met 'n verschenen bericht. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK De Newyorkse effectenbeurs onderging donderdag een krachtige stijging, als ge volg van haussespeculaties. Deze stijging voegde ongeveer 4 miljard dollar toe aan de totale aandelenwaarde. Staalwaarden, aluminium-fondsen en sporen werkten samen om de markt een van haar beste dagen in de laatste twee maanden te geven. Het krachtig herstel was gebaseerd op hoop op een schikking van dé staking in de staalindustrie en op gunstige ont wikkelingen bij ondernemingen. De omzet ging later op de dag sneller omhoog, ter wijl de markt haar winsten nog uitbreidde. Dit werd in Wallstreet uitgelegd als een teken van hausse-speculatie en deed ma kelaars opperen dat de recente correctie had uitgewerkt. In de spoorsector steeg Southern Pacific ruim 7 dollar op de hoog ste dagwaarde, wegens een dividendver hoging en een voorgestelde aandelensplit- sing van 3 op 1. Vlak voor het slot liep de notering wat terug. Standard Brands was om dezelfde redenen sterk. A. O Smith ging met sprongen vooruit op basis van gunstig dividend-nieuws. Een aandelen- splitsing bracht Automatic Canteen een avans van ruim 4 dollar. De hoeken voor oliewaarden, auto's, sporen, chemicaliën, elektronica, farmaceutische middelen, ban den en andere noteerden tal van avances van 1 tot 2 dollar. Bij de staalwaarden liepen de winsten tot ruim 3 dollar en in de aluminium-groep nog een dollar hoger, terwijl sommige speciale fondsen 6 of meer dollar monteerden. De omzet was 2.450.000 aandelen. In totaal werden 1179 fondsen verhandeld, 810 hoger en 190 lager. Het industriegemiddelde kwam van 646,53 op 655,2; dat voor spoorwegen van 159,25 op 163,98 en dat voor openbare nutsbedrijven van 91,03 op 91,26. (UPI) De regering van Panama heeft de klacht uitgesproken dat het commissariaat van de Panamakanaalzone gecondenseerde en ingeblikte melk uit Denemarken en Ne derland verkoopt, in plaats van Panamese of Amerikaanse produkten. De Panamese regering zegt dat hierdoor het tussen de Verenigde Staten en Panama beslaande verdrag wordt geschonden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 27