PANDA EN DE MEESTER BESCHAVER Schaarste op Duitse arbeidsmarkt leidt tot hoog verloop Bevoegdheden van de Bank of England moeten beperkt worden Wereldnieuws Aanhoudend warm en zonnig Unilever ruim f 300 miljoen winst in eerste halfjaar Fa. B. ENGELENBERG 2 Terugbetaling noch hoger dividend Geen verhoging invoerrecht op fietsen in de V.S. Nederlandse interesse voor Australische brouwerij Bronswerk obligatielening f2.5 O Loonsverhoging in België verwacht Staking bij Anaconda *Cccl\ ió Uet zo Oud graan V. Wereldbankleningen voor Franse projecten Onderhandelingen over verlaging OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN COMMISSIE RADCLIFFE NAAIMACHINES DONDERDAG 2 0 AUGUSTUS 1959 De raden van bestuur van Unilever n.v. en Unilever Limited delen de voorlopige geconsolideerde cyfers mede betreffende omzet en winst over de eerste helft van het lopende boekjaar. Deze cijfers zijn samengesteld op dezelfde grondslag als de grond slag als de jaarcijfers in het jaarverslag en de jaarrekening, doch zijn niet door de accountants gecontroleerd. De overeenkomstige cijfers betreffende het eerste en het tweede halfjaar 1958 zyn ter vergelijking opgenomen. De totale omzet bedroeg over het eerste halfjaar 1959 9156 miljoen (eerste halfjaar 1958 9148, tweede halfjaar 1958 9240 miljoen). Hiervan beliepen de verkopen aan derden 6828 (eerste halfjaar 1958 6560, tweede halfjaar 1958 6835) miljoen. De winst vóór belastingen bedroeg in totaal 572 (eerste halfjaar 1958 460, tweede halfjaar 1958 525) miljoen. De winst van Unilever n.v. bedroeg 310 247, res pectievelijk 295) miljoen en van Unilever Limited 262 213, respectievelijk 230) miljoen. De naar de winst geheven belastingen beliepen in totaal 280 (eerste half jaar 1958 237, tweede halfjaar 1958 253) miljoen. Voor Unilever n.v. bedroegen deze belastingen 157 133, respectievelijk 134) miljoen en voor Unilever Limited 123 (f 104, respectievelijk 119) miljoen. De winst na belastingen beliep dus in totaal 292 (eerste halfjaar 1958 223, tweede halfjaar 1958 272) miljoen. Deze winst bedroeg voor Unilever n.v. 153 114, respectievelijk 161) miljoen en voor Unilever Limited 139 109, res pectievelijk 111) miljoen. Aan buitengewone winsten en verliezen (met inbegrip van correcties met betrek king tot belastingen over vroegere jaren) werd geboekt in totaal plus 37 miljoen (eerste halfjaar 1958 plus 6 miljoen, tweede halfjaar 1958 plus 26 miljoen). Voor Unilever n.v. beliepen deze buiten gewone winst en verliezen nihil (plus 12 miljoen, respectievelijk plus 12 mil joen) en voor Unilever Limited plus 37 miljoen (min 6 miljoen, respectievelijk plus 14 miljoen). Het aandeel van derden in de winsten van onderhorige maatschappijen bedroeg 12 (eerste halfjaar 1958 13, tweede halfjaar 1958 11) miljoen. Bij Unilever n.v. bedroeg dit aandeel 7 8, respec tievelijk 7) miljoen, bij Unilever Limited 5 5, respectievelijk 4) miljoen. De geconsolideerde nettowinst bedroeg dus in totaal 317 (eerste halfjaar 1958 216, tweede halfjaar 1958 287) miljoen. Deze bedroeg voor Unilever n.v. 146 118, respectievelijk 166) miljoen en voor Unilever Limited 171 98, respectieve lijk 121) miljoen. Onze financiële medewerker tekent hierbij aan: Met de thans over het eerste halfjaar van 1959 gepubliceerde cijfers kunnen aandeelhouders van de Unilever volop te vreden zijn. Weliswaar zijn de omzetten nagenoeg aan die van de eerste zes maan den van 1958 gelijk gebleven, maar de winstmarge is veel groter geweest, voor aftrek van belastingen 6'A percent tegen 5 percent in dezelfde periode van 1958, zo dat de winst voor aftrek van belastingen van 460 miljoen tot 572 miljoen is geste gen. De Engelse en de Nederlandse groep hebben in vrijwel dezelfde maanden tot de grotere winst bijgedragen en dat de vooruitgang bij de Limited tenslotte zo veel groter is dan bij de N.V. bij de eerste bedroeg zij 74 percent, bij de laatst genoemde 24 percent is een gevolg van de bijzondere baten en lasten, welke dit maal bij de limited 37 miljoen opleverden tegen een nadelig saldo van 6 miljoen gul den in de eerste helft van 1958. Bij de N.V. was er ditmaal geen saldo van bijzondere Amsterdam Rubber in Liberia Ter beurze circuleren de laatste dagen hardnekkige geruchten over een tweede terugbetaling op het aandelenkapitaal van de n.v. Rubber Cultuur Maatschappij „Am sterdam", een hoger dividend enz. De han del in deze aandelen is, evenals de koers stijging, de laatste dagen niet onbelangrijk toegenomen, vergeleken bij die van enige weken geleden. In verband hiermede deelt de directie van Amsterdam Rubber het A.N.P. desgevraagd mede, dat van een tweede terugbetaling absoluut geen sprake is, nu niet en ook in de naaste toekomst niet. Een verhoging van het dividend ligt niét in de lijn van de verwachtingen. Ver der deelt de directie mede, dat de maat schappij, met een buitenlandse onderne ming, binnenkort met rubbercultuur in Li beria gaat beginnen Een toezegging tot het verkrijgen van een concessie is door de Liberiaanse regering aan de Amsterdam Rubber gedaan. De financiering van het project, waarin de maatschappij een meer derheidsbelang zal hebben, geschiedt ge heel uit eigen middelen. De directie ver wacht, dat met de aanplant in de loop van de volgende maand zal kunnen worden be gonnen. De Amerikaanse Tariefcommissie heeft president Eisenhower geadviseerd geen nieuw onderzoek te doen houden naar de mogelijkheid om een beroep te doen op de ontsnappingsclausule, waar het betreft de invoer van rijwielen in de Verenigde Sta ten. Als gevolg van dit advies zullen de invoerrechten niet verder worden ver hoogd. In het rapport deelt de commissie nog mede dat het aantal uit Nederland en België ingevoerde rijwielen in 1958 ten opzichte van 1957 meer is toegenomen dan de invoer uit andere landen. Engeland en West-Duitsland zijn nog steeds de grootste leveranciers. In Melbourne is vandaag medegedeeld, dat Nederlandse en Westduitse brouwe rijen geïnteresseerd zijn in de plannen van een groep hotelhouders in Melbourne voor de oprichting van een nieuwe coöpe ratieve brouwerij. De heer Frank Dennis, voorzitter van een commissie die de plannen voor de nieuwe brouwerij zal moeten ontwerpen, deelde mede, dat deze beide brouwerijen reeds sinds lange tijd belangstelling voor de Australische bierproduktie hebben, doch door gebrek aan afzet in de klein handel hebben zij zich nog niet in Austra lië gevestigd. Ook zes Engelse brouwerijen hebben belangstelling voor de plannen van Melbourne. Naar wij vernemen hebben bij de uit gifte van 2.5 miljoen 5 percent in aan delen b converteerbare obligaties n.v. Bronswerk nagenoeg alle houders van claimbewijzen van hun recht op inschrij ving gebruik gemaakt. baten en lasten, terwijl uit dien hoofde in de eerste helft van 1958 12 miljoen werd ontvangen. In elk geval is het eindresul taat van de eerste zes maanden ditmaal buitengewoon goed. Een geconsolideerde winst van 317 miljoen in vergelijking met 216 miljoen gulden voor die periode van 1958 en 287 miljoen in de tweede helft van het vorige jaar. Als het tweede halfjaar niet tegenvalt en er zijn geen aan wijzingen in die richting zal 1959 voor de Unilever een recordjaar worden met een winst welke naar alle waarschijnlijk heid meer dan 100 miljoen gulden groter zal zijn dan die van 1958. Advertentie Na het eerste trekje weet U het al: een heerlijk, zacht sigaartje Panter Senoritas. In het bekende rode blikje 20 stuks Ook in 10 stuks f 1.25 Hoewel het officiële indexcijfer van de kosten voor het levensonderhoud in België niet voor de volgende week bekend zal worden gemaakt wordt algemeen aange nomen, dat deze maand het „fatale" peil van 109.83 zal worden bereikt, hetgeen automatisch een loonronde voor de ambte naren van 2.5 percent tot gevolg zal heb ben. Niet alleen de salarissen, maar Ook de pensioenen van de ambtenaren vallen automatisch onder deze verhoging. Het Westduitse werkloosheidscijfer heeft eind juli een laagterecord van 210.460 bereikt. Vacante plaatsen waren er 341.200. Een gevolg van deze toestand is dat de ondernemingen met hoge lonen en korte werkweken tegen elkaar moeten opbieden om aan arbeiders te komen. De Duitse arbeiders die vroeger meestal tot aan hun dood bij de zelfde baas bleven worden nu „Wandervögel" die van het ene bedrijf naar het andere trekken, volgens het federale arbeidsbureau van Neurenberg is de laatste twee jaar de helft van de arbeidersbevolking twee keer van ondernemer veranderd. Het Volkswagenconcern dat onlangs n nieuwe fabriek opende in Kassei bood de werknemers een werkweek van veertig uur aan. Het gevolg was, dat de andere fabrieken, waaronder de Henschel-Loko- motievenfabriek honderden arbeiders ver loren. In Frankenthal bood een plastic- fabriek enige tijd geleden lonen aan die 100 percent hoger waren dan op andere plasticfabrieken. Andere fabrieken stro pen het platteland af om arbeiders. Een motorfietsenfabriek in Ulm vond elf ar beiders in het dorpje Cham, 200 kilometer weg, voor wie de fabriek alle verblijfs- en reiskosten betaalt. De meeste veranderingen gaan buiten de arbeidsbureaus om. Deze houden echter de handen vol werk door de voortdurende stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Gedurende eerste zes maanden van het jaar vonden 40.000 vlucthelingen werk in West-Duitsland. De Duitse arbeidsbureaus werven ook in het buitenland. In Verona in Noord-Italië werd een kantoor geopend dat dit jaar reeds 15.000 Italianen over de Alpen stuurde. Een 10.000 Italianen kwa men daarnaast nog op eigen gelegenheid. De mijnwerkers en smelters van de Anaconda Copper Company, een van de grootste koperproducenten ter wereld, zijn gisteren in staking gegaan, nadat de on derhandelingen over een nieuw arbeids contract waren mislukt. Er zijn circa 5600 arbeiders bij het conflict betrokken. Een 15.000 arbeiders van Kennecott Copper en Magma Copper hebben al eerder het werk neergelegd. Bij Phelps Dodge is door de vakvereniging voor vandaag een staking uitgeroepen. DE belangstelling voor de kiemkracht van zogenaamde oude Egyptische granen treedt periodiek op, ebt geleidelijk weg en duikt na verloop van tijd in een of ander land weer op. Ondanks het feit, dat dit „wondergraan" herhaaldelijk in allerlei landen in het felle licht van de publieke belangstelling heeft gestaan, heeft het des ondanks nooit ergens vaste voet kunnen krijgen en hebben de landbouwers zich gehouden aan de inheemse rassen. Dit is volkomen be grijpelijk, want de aantrekke lijkheid van quasi-oude Egyp tische tarwe stoelt voorname lijk op de suggestie dat zij uit de Egyptische koninggraven zou stammen, een veronder stelling die zoals we de vo rige maal hebben uiteengezet pertinent onjuist is, omdat in het oude Egypte an dere tarwe werd gebruikt dan momenteel als oud-Egyptisch wordt aangeboden. Bovendien, de mensen die spreken over graankorrels, die in Egyptische piramiden en koningsgraven zijn gevonden, weten blijkbaar niet eens waarover zij het eigen lijk, hebben. Want de graanrestanten uit de oude graven bevatten geen korrels meer. De tijd heeft het graan zo volledig vernield en doen ineenschrompelen tot een hoopje voze, onherkenbare kafjes en vel letjes, dat uitsluitend specialisten deze res tanten met moeite kunnen determineren als overblijfselen van wat vroeger tarwe korrels moeten zijn geweest. Vaak is zelfs dat niet meer mogelijk en moet de des kundige volstaan met de mededeling dat de resten misschien van oude tarwe, mis schien ook van oude gerst afkomstig zijn. Dergelijke graanresten xiit de oude graven zijn voorts meestal volkomen verkoold, zo dat zij als een zwarte as uiteenvallen zo dra ze in water worden gebracht. Wanneer iemand dan ook voor de vuist weg be weert in een oud Egyptisch graf tarwe korrels te hebben gevonden, die n.b. nog vaak van hand tot hand gaan, of in een enveloppe worden verzonden! blijkt uit die mededeling een volslagen onbegrip voor de toestand waarin werkelijk oude graanresten verkeren. Een tijdsduur van vele duizenden jaren kan een zodanige destructie van plantaardige organismen bewerkstelligen dat de structuur even broos wordt als het pijpje as aan uw sigaret. Eigenlijk is het een beetje belachelijk aan een landbouwkundige te vra- J gen, of hij wil trachten der- gelijke broze schilfertjes tot ontkieming te brengen. Desondanks is on der deskundige leiding en streng weten schappelijk toezicht herhaaldelijk gepro- beeld deze voze vliesjes tot nieuw leven te wekken, maar alle serieuze pogingen heb ben steeds gefaald. Alle werkelijk oude graanvondsten moeten aan het Landbouw kundig Museum te Cairo worden over handigd, waar alle monsters nauwkeurig door specialisten worden onderzocht en beproefd. Maar nooit of te nimmer is een spoor van kieming ontdekt. Het graan blijkt zó volslagen dood, dat zelfs bacteriën en schimmels daarop niet meer wilden tieren! Waarmee echter geenszins gezegd wil zijn, dat sommige plantenzaden geen lange levensduur kunnen bezitten (al wordt die dan niet in duizenden jaren gemeten). Maar graan behoort daar niet toe. Daarover een volgende keer. De president van de Wereldbank E. Black, heeft met de Franse minister van Financiën en Economische Zaken, An- toine Pinay, een bespreking gehad over Franse verzoeken om leningen voor de financiering van drie economische pro jecten in Afrika. Naar te Parijs wordt ver nomen heeft Black voor een van deze pro jecten, te weten de uitrusting van de mangaanmijnen in Gabon, een lening van 35 miljoen dollar toegezegd. De betrokken mangaanreserves zullen worden geëxploi teerd door de Comilog, waarin de United States Steel Corporation deelneemt. Voorts wordt vernomen, dat de onder handelingen over de verstrekking van le ningen ten behoeve van de beide andere projecten in het laatste stadium verkeren. Over een maand of twee zullen de leningen worden verstrekt. Het gaat hier om een lening van 65 miljoen dollar voor de uitrusting van ijzermijnen in Mauri tanië en de aanleg van een spoorweg, die de mijnen met een zeehaven moet ver binden, zomede om een lening van 25 mil joen dollar voor de aanleg van de buis leiding van Hassi-Messaoud naar Bougie. Met de aanleg van deze buisleiding is reeds een aanvang gemaakt. Deze lening van 25 miljoen dollar zal worden aangevuld met een lening van dezelfde grootte, die verstrekt wordt door Amerikaanse banken en verzekeringsmaatschappijen. Invoerrechten in de V.S. De Verenigde Staten hebben aangekon digd dat zij met West-Duitsland, Zweden, Denemarken, België, Nederland, Engeland en Japan onderhandelingen zullen openen over een verlaging van de invoerrechten op een aantal produkten die door deze landen naar de Verenigde Staten worden uitgevoerd. Deze verlagingen zouden die nen als compensatie voor de verhoging van de Amerikaanse invoerrechten op een aantal andere artikelen, zoals deze door president Eisenhower zijn voorgeschreven omdat de Amerikaanse producenten schade zouden ondervinden van de toegenomen invoer hiervan. De goederen, waarop de tariefondex-handelingen betrekking zullen hebben zijn onder andere chemicaliën, zuren, glas, speelgoed, leer, rubber en bontprodukten. Advertentie poelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 HOGEDRUKSLANG - MANOMETERS (Van onze correspondent in Londen) De Bank of England, een van 's werelds meest gerenommeerde banken, Is er in het rapport van de Commissie Radcliffe, die twee jaar lang het Britse monetaire systeem onderzocht, slecht afgekomen. De Commissie deed namelyk de aanbeveling, de Bank, die sinds de eerste wereldoorlog een verliezende strijd heeft gestreden tegen de overheid, nog verder in haar bevoegdheid te beperken. Het bepalen van het dis conto, dat nog een van de privileges van de Bank is, hoewel de verlaging of ver hoging daarvan steeds in nauw overleg met de minister van Financiën werd vast gesteld, moet volgens de commissie helemaal in handen van de minister komen. Het enige wat de Bank dan nog zou kunnen doen, is adviseren, maar van de afkondiging van een verlaging of verhoging zou ook de Bankdirectie pas op het laatste moment op de hoogte moeten worden gesteld, ten dele vermoedelijk ook om eventuele dicsontolekken te voorkomen. Dit is echter niet de enige slag voor de Bank in het rapport, dat door de Londense City met vry veel reserve is ontvangen. Er wordt namelijk verder aanbevolen dat de minister zich voor advies op monetair gebied zal moeten verlaten op een nieuwe commissie, samengesteld uit ambtenaren van Financiën, de Bank en Economische Zaken. H. Pétillon (Nadruk verboden). Verderop in het rapport constateert de Commissie nog eens nadrukkelijk dat de Bank „niet onafhankelijk van politieke in vloeden mag zijn". Deze opmerking moet de Bank, die nog geen 75 jaar geleden in de gehele wereld het laatste woord had, wel bijzonder zwaar vallen en de indruk geven dat haar prestige steeds meer daalt. Maar ondanks deze aanbevolen hervor mingen plus enige kritiek op de recente politiek van bestedingsbeperking, die vol gens de Commissie niet afdoende werkte, en veel nadruk op het heil van disconto verhogingen, is de Commissie niet on tevreden over de wijze, waarop het Britse monetaire systeem werkt. Wat dat betreft doen de negen leden in hun eenstemmige rapport dan ook geen schokkende nieuwe suggesties. Maar in de Londense financiële wereld heeft men nog wel bezwaren tegen de voorstellen voor het openbaar maken van sommige thans geheime transacties op de beurs, en de eventuele instelling van een postspaarbank en een postcheque- en girodienst, zoals de Commissie wil. Een girodienst heeft men namelijk in Engeland nooit gekend en invoering daarvan zou naar men vreest ten koste van de banken gaan, die als enige het geldverkeer onder houden. De belangrijkste doeleinden van de eco nomische politiek, zo constateert de Com missie tenslotte, zijn een hoog en stabiel 34. Speurend liep de ridder door het bos en hij uitte een kreet van vreugde, toen hij daar zijn harnas zag liggen. Vlug rende hij er heen, maar toen hij het vizier opende, deinsde hij verschrikt achteruit: De rover hoofdman bevond zich nog steeds in de wapenuitrusting. De ridder betastte voor zichtig zijn pijnlijke schedel, die hem er aan herinnerde, hoe ruw deze bandiet kon optreden. De rover was echter totaal bui ten kennis en dit gaf de krijgsman weer moed. Vlug ontdeed hij de roerloze figuur van het harnas en trok. het zelf aan. Nau welijks was hij daarmee klaar, of hij hoor de achter zich verbaasde uitroepen. „Daar is mijnheer de ridder!", riep Panda. „En kijk eensDaar ligt de roverhoofdman. W-wat is hier g-gebeurdDe ridder zette trots zijn voet op de bewusteloze rover en riep: „Ik heb dezen schurk ver slagen! Terwijl ik door de lucht vloog, zag ik hem lopen ende in het voorbijgaan heb ik hem geveld met enen verschrikkelijken vuistslag!" niveau van werkgelegenheid, stabiliteit van het pond, economische groei, bijdrage tot overzeese ontwikkelingen en een ver betering van de internationale reserves. De regering moet daarom bij het bepalen van het economische beleid niet alleen steunen op monetaire maatregelen, maar als dat nodig is ook direct controlemaat regelen nemen, die soms doeltreffender kunnen werken. De indruk, dife het rapport geeft, is dan ook dat de Commissie Rad cliffe iets meer „leiding van de Britse economie" niet onwerkelijk acht. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Korte metten. De Perzische regering heeft de executie van vier opstandige stam leden bekend gemaakt. De vier man nen die tegen de centrale regering had den gerebelleerd, werden te Sjiraz, in Zuid-Perzi ëter dood gebracht. Mevrouw Churchill. De particuliere secre taris van Sir Winston Churchill heeft ge zegd, dat Lady Churchill last van haar ogen heeft. Mevrouw Churchill, die op het ogenblik met haar echtgenoot aan de Franse Riviera vertoeft, zal zich onder behandeling van een specialist stellen. Veilige haven. De vier Joegoslavische ver stekelingen die al een half jaar aan boord van het Deense vrachtschip Olaf Bjar- ke zijn omdat geen enkel land hen wil toelaten, kunnen zich in Oostenrijk ves tigen. De vluchtelingen, onder wie een zwangere vrouw, hebben de Oostenrijk se minister van Binnenlandse Zaken be dankt voor zijn edelmoedige daad. Het vrachtschip is op het ogenblik op weg naar IJsland. Verdubbeld. Naar het persbureau „Nieuw China" te Peking meldt, is het aantal vrouwelijke arbeiders in de Chinese industrie in 1958 verdubbeld. Sinds de communisten in 1949 aan de macht kwamen is het aantal werkende vrou wen vertienvoudigd. Vonnissen. De volksrechtbank van Bag dad heeft woensdag vijf Iraakse leger officieren tot de kogel veroordeeld we gens medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep, die in maart te Mosoel te gen het regime van Kassem is onderno men. Een burger is tot de strop ver oordeeld. Volgens het vonnis zijn de veroordeelden schuldig bevonden aan deelneming aan de muiterij onder lei ding van kolonel Sjawwaf, die toen doel had het regime te wijzigen en Irak bij de Verenigde Arabische Republiek te voegen. Varkens. De Oostenrijkse minister van Landbouw, Hartmann, heeft voor de landbouwkamer van Karinthië meege deeld dat Polen en Hongarije bij het be gin van het onder communistische lei ding staande jeugdfestival te Wenen de levering van varkensvlees aan Oosten rijk hebben gestaakt om de jonge deel nemers aan het congres te doen geloven dat er honger heerst ten westen van „het ijzeren gordijn". Oostenrijk dat weke lijks drieduizend varkens uit Polen en Hongarije invoert, heeft zijn eigen uit voer van varkensvlees tijdelijk moeten staken om in de binnenlandse behoefte te voorzien. Kwetsend. Westduitsers die honden en katten slachten voor menselijke con sumptie kunnen voortaan met gevange nisstraf en boete worden gestraft als de Bondsdag het wetsontwerp daartoe goedkeurt. Een woordvoerder van de regering zei dat honden en katten in een bijzondere betrekking tot de mens staan en dat het slachten van deze die ren voor sommige mensen kwetsend is Experimenten. Twee doktoren zijn in West-Berlijn in staat van beschuldiging gesteld wegens het uitvoeren van me dische experimenten op 26 geesteszieken in het nazitijdperk. Sommige van de patiënten overleden en de anderen wer den doodgeschoten, zo wordt in de aanklacht gezégd. Zij zouden begin 1945 experimenten hebben uitgevoerd in het St. Josef-ziekenhuis te Ottmachau in Opper-Silezië. Zigeuners. In Bern is een gezelschap van vijftig zigeuners aangehouden, dat op doorreis van Frankrijk naar Italië is. De Zwitserse politie heeft in de woon wagens die door auto's worden getrok ken sieraden, geld, gereedschap en le vende dieren gevonden, die zij er op de heenreis niet heeft aangetroffen. Zuur. Het Amerikaanse Congreslid Thompson, een der belangrijkste figu ren in de controverse over de wet die gangsters uit het vakbondswezen moet bannen, is door een onbekende met zuur geworpen. Toen Thompson voor een stoplicht stilstond boog een man zich uit een vrachtwagen die naast zijn auto stond en wierp hem met een scherp zuur. Thompson's kleding werd be schadigd en zijn huid vertoonde brand- plekken. In het Huis van Afgevaardig den werd daarop een wetsontwerp inge diend dat het werpen van een zuur naar een persoon of elke andere poging tot intimidatie strafbaar stelt. De journa list Victor Riesel, die een serie artike len over de invloed van gangsters in vak bonden schreef, is, doordat iemand hem zuur in het gelaat wierp, blind gewor den. Op de penning Zes leden van een financië le ondercommissie van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden zijn naar Moskou vertrokken om te zien of de Amerikaanse tentoonstelling aldaar de 3.600.000 dollar waard is die zij heeft gekost. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedruk- gebied, dat zich boven West-Europa be vindt met het centrum boven Denemar ken, heeft zich het afgelopen etmaal weinig verplaatst, maar is door drukdalingen wel in omvang afgenomen. Een ander hoge- drukgebied bij de Azoren breidt zich lang zaam naar de Golf van Biscaye uit. Tus sen beide systemen in komt boven West- Frankrijk een gebied van lage luchtdruk voor, dat eveneens in een traag tempo naderbij komt. Hierin zijn tot nu toe geen onweersverschijnselen voorgekomen. In Nederland voeren zwakke oostelijke win den lucht uit Duitsland aan, waarin de temperaturen zomerse waarden bereiken. Woensdag werd de hoogste waarde 29 graden in Twente gemeten. Voor morgen wordt geen belangrijke verandering in het weer verwacht. Het zonnige en warme weer duurt voort. De kans op onweer is Londen nog te verwaarlozen klein. WEERRAPPORTEN Vry dag 21 augustus Zon op 5.32 uur, onder 19.54 uur. Maan op 20.59 uur, onder 8.55 uur. Maanstanden 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2o augustus Hoog water 4.39 en 17.05 uur. Laag water 0.29 en 12.48 uur. Vrijdag 21 augustus Hoog water 5.19 en 17.45 uur. Laag water 1.09 en 13.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroege- dan te IJmuiden. Maximum-tempera turen OO c 00 d binnen en hldvnland <=3 a Neerslag laatste 24 uur So S ip 0) c5 Den Helder onbewolkt ozo 23 0 Ypenburg onbewolkt O 27 0 Vlissingen onbewolkt O 27 0 Eelde onbewolkt ozo 29 0 De Bilt onbewolkt ozo 28 0 Twente onbewolkt O 29 0 Eindhoven onbewolkt O 28 0 Zd Limburg onbewolkt O 27 0 Helsinki licht bew nw 27 0 Stockholm onbewolkt windst. 28 0 Oslo zwaar bew nno 29 0 Kopenhagen licht bew. windst. 23 0 Aberdeen geheel bew. windst. 23 0 Londen mist ono 29 0 Amsterdam onbewolkt O 27 0 Brussel onbewolkt O 28 0 Luxemburg onbewolkt no 26 0 Parijs onbewolkt windst. 30 0 Bordeaux mist w 29 0 Grenoble onbewolkt windst. 27 0,1 Nice onbewolkt nnw 26 0 Berlijn onbewolkt no 26 0 Frankfort onbewolkt no 29 0 München zwaar bew. O 23 0 Zürich Ücht bew. wnw 24 0 Genève onbewolkt windst. 22 0 Locarno zwaar bew windst 25 1 Wenen onbewolkt ozo 25 7 Innsbruck zwaar bew windst 26 0 '\thene onbewolkt nw 32 0 Rome zwaar bew no 30 0,1 Ajaccio licht bew ono 28 9 iarlrid onbewolkt windst 35 0 Mallorea onbewolkt no 0 Lissabon zwaar bew nnw 34

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2