ÏÏOUTERSON „De Tulp "-bollenstreek akkoord met uitbreiding areaal Amsterdamse Beurs mannelijk en vrouwelijk personeel 4 De negen muzen „Leeglopers" zullen de „zagers" vervangen Verlangen naar de zee was soldaat te machtig De gelijke salariëring van mannen en vrouwen Matrozen van kustvaarder wilden stuurman met messen te lijf gaan Patiënt uit inrichting stal auto's en radio's Oriëntatiereis naar Formosa Kamerleden en mr. Hiltet mann nemen eraan deel West-Duitsland roept lichting-1922 op Oudgedienden protesteren Duur transport van militaire vetspuit Extra rijksbijdragen voor T.H. en N.O.I.B. Veertig Jemenieten worden in Saoedi-Arabië onthoofd UIT STAD EN STREEK Dam in de Zandkreek aanbesteed De beurs van gisteren Douane-unie Tunesië- Frankrijk opgezegd Uw schrijfmachine staat bij LOERAKKER mm SPECIAAL mm MATRASSEN sinaasappel vruchtenlimonade „De Groot-Noordhollandsche van 1845" DONDERDAG 20 AUGUSTUS 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het hoofdbestuur van de vereniging „De Tulp" heeft zijn leden op verzoek van het Produktschap voor Siergewassen de vraag voorgelegd of de met tulpen te be telen oppervlakte moet worden vergroot en zo ja met hoeveel procent. Maandag avond heeft kring Bloembollenstreek mid den in Lisse vergaderd en woensdagavond is kring Bloembollenstreek-Noord in Hil- legom bijeengekomen. Men verklaarde de afwezigheid van vele leden uit het feit, dat zij het eens zijn met het voorstel om de oppervlakte met vijf procent uit te brei den. Ware het voorstel onjuist, men zou en bloc zijn komen protesteren. Er was natuurlijk wel enige oppositie. Deze sproot echter niet voort uit de me ning dat er voldoende tulpen worden ge teeld, maar meer uit de opvatting dat er niet voldoende plantgoed zal zijn om dit areaal vol te planten De opposanten zijn bevreesd dat de kwekers die bollen, wel ke kunnen worden geëxporteerd en nu flink geld opbrengen toch aan de markt zullen onttrekken om ze op te planten. An deren menen, dat vele kwekers te kleine bolletjes zullen opzetten om het vergrote areaal vol te planten. Tuinders zouden na melijk altijd geniegd te zijn om de gehele oppervlakte grond te beplanten. Volgens deze opposanten zouden deze te kleine bol len een gevaar inhouden voor een achter uitgang van de kwaliteit. De voorstanders die menen dat de prijs van de teeltvergunning door een ruimer aanbod zal dalen, worden weer door de te genstanders afgetroefd met de bewering, dat het pk ntgoed zo gevraagd wordt, dat de prijzen stijgen, nog meer dan de prijs van de teeltvergunning daalt. De jonge en pasbeginnende kwekers zouden er dus niets mee opschieten. De voorstanders van een uitbreiding van vijf procent, onder wie uiteraard veel exporteurs, wijzen steeds nadrukkelijk op de verontrustende uitbreiding van de tulpencultures in het buitenland. Zij me nen dat deze het best te bestrijden zijn door lagere aanbiedingen dan nu gedaan kunnen worden. In de vergadering in Hillegom merkte een van de aanwezigen op dat er op het ogenblik zelfs bollen uit België worden ge- importeerd om hier op te planten. Deze exporteur was tevens van mening dat de kwekers te veel bollen op een te kleine oppervlakte planten om toch maar zoveel mogelijk te oogsten. Zij zouden de bollen beter twee procent meer uit elkaar kun nen planten om een gezonder gewas te oogsten. Hoewel men bij elkaar was ge komen om te spreken over een uitbreiding van de te beplanten oppervlakte, bleek duidelijk dat de vergadering deze toch niet los kon zien van de prijzen van de bollen bij de verkoop in het buitenland. Hieruit sproot weer de onbeantwoorde vraag voort of de eporteurs niet te veel bollen verkopen van rassen die niet in vol doende mate te leveren zijn. De exporteurs daartegenover stelden de vraag, wie durf de voorspellen welke rassen best zullen groeien er, welke men minder moet aanbie den. De kwekers hadden daarop geen ver weer, omdat men in januari, februari of maart nu eenmaal niet kan weten hoe de bollen zullen groeien. Vooral in Lisse was men het er roerend over eens. dat het hudige systeem van Wanda Landowska. Wegens net over lijden van Wanda Landowska zal op de bijzondere avondopenstelling in het Frans Halsmuseum op aanstaande zaterdag uit sluitend clavecimbelmuziek ten gehore worden gebracht, gespeeld door de be roemde claveniste. Uitgevoerd zullen wor den werken van J. S. Bach, Domenico Scarlatti, J. C. de Chambonnieres, Jean- Philipe Rameau, Franqois Couperin, Ilen- ry Purcell. G. F. Handel, W. A. Mozart en Antonio Vivaldi. Leonard Bernstein. Leonard Bern stein, de 41-jarige dirigent van het New York Philharmonic Orchestra, komt op 13 september met dit orkest in de Kurzaal te Scheveningen concerteren. Hij zal aan voor het eerst met een eigen orkest in Nederland zijn. Het vorige jaar werd Bernstein benoemd tot vast dirigent van de New York Philharmonic. Rozerode schoentjes. - De grote En gelse Shakespearevertolker Sir Michael Redgrave heeft een paar schoenen m huis gekregen die hij nooit zal kunnen dragen: een paar vleeskleurige balletschoentjes als gift van de Russische danseres Galina Ulanova. De schoentjes werden Redgrave op de Russische ambassade in Londen overhandigd door het hoofd van de cultu rele sectie, Leo Jacoviev. De schoentjes zijn gesigneerd en gedateerd: 5 januari 1959. de dag dat Galina Ulanova Redgrave Hamlet zag spelen. het vaststellen van de buitenlandse mini mumprijzen onjuist is. Men betaalt nu al jarenlang bij de inkoop soms meer voor de kleinere bollen dan voor de grote. Men mag echter volgens de exportvoorschrif ten geen grotere bollen leveren, ook al zijn ze beter. Ook werd hier de vraag gesteld, waarom men jaarlijks miljoenen aan recla me uitgeeft voor een artikel dat uikwijls maar met moeite te leveren is. Het voorstel van het hoofdbestuur om de oppervlakte met vijf procent uit te brei den werd door bijna alle vergaderden te Lisse en Hillegom en dinsdagavond ook in de Kring Zuid te Leiden aanvaard. De voorzitter van de kring Bloembollen streek-midden, de her G. Vreeburg, heeft op een desbetreffende vraag als zijn me ning te kennen gegeven, dat de exporteurs zoveel van de dure soorten moeten ver kopen, omdat de afnemers, die dikwijls de afgesneden tulpen in eigen winkel ver kopen, graag met nieuwigheden komen. Zij moeten de bloemenkopende mensen daarmee trekken. Hoewel deze vergade ringen niet druk bezocht waren, hebben „kwekerij" en „export" gemoedelijk van gedachten gewisseld overtuigd als beide groepen zijn dat. er iets, mpet worden ge daan aan de impasse waarin speciaal de tulpencultuur en -export zich op het ogen blik bevinden. Het ziet ernaar uit dat de zeehengelsport in Zeeland het voortaan zonder de „za ger" zal moeten stellen. De enige grossier van dit geliefde visaas, de worrnenste- kersfamilie De K. uit Goes, werd de vori ge week door de kantorechter te Middel burg veroordeeld tot boeten en voorwaar delijke gevangenisstraffen wegens het spit ten langs de verboden Oosterscheldeboor- den Hoewel de veroordeelden reeds in de rechtszaal te kennen gaven dat zij zouden doorgaan en beroep hebben aangetekend, houden de zeehengelaars er ernstig reke ning mee dat de gouden tijd van de „za gers" wel eens voorbij kan zijn. Er wordt dan ook reeds uitgekeken naar andere aas mogelijkheden. Het vissen op rog waarvoor grote be hendigheid en kennis van zaken vereist is en waarvan de Belgen grote liefhebbers zijn lijkt zonder „zagers" ten dode ge doemd. Het vissen op zeebaars hoopt men met witvis te kunnen voortzetten. Zeeuw se hengelaars menen nu dat men het voortaan zal moeten hebben van de zo genoemde leegloper, een worm die ech ter minder taai en minder lang houdbaar is dan de „zager". Op paling, bot en schar zal men er evenwel uitstekend mee kun nen vissen. „Ik wilde varen, kolonel, en daarom liep ik weg", zei een 21-jarige soldaat uit Rot terdam tegen de president van de krijgs raad in Den Haag. De soldaat was reeds herhaaldelijk er vandoor gegaan. Wanneer hij bij de marine was gekomen, zou deze desertie zeker niet zijn gebeurd, concludeerde de krijgsraad. De soldaat had zo'n grote hekel aan de landmacht, dat zelfs een maand verblijf in het strafkamp Nieuwersluis hem niet van desertie had kunnen weerhouden. Het vonnis luidde een week gevangenis straf en ontslag uit de militaire dienst. De commissie van de Gemeenschappe lijke Markt heeft, blijkens een publikatie in het officiële blad van de Europese Ge meenschappen, op een vraag van de heer Nederhorst, lid van het Europese Parle ment, over de toepassing van het beginsel van gelijke beloning voor mannelijke en vrouwelijke arbeidskrachten overeenkom stig het Verdrag van Rome, geantwoord dat de commissie begonnen is met een ge detailleerde beschrijving van de rechtstoe stand dienaangaande. Uit de huidige sta tistieken kan men overigens volgens de Commissie afleiden dat een algemene aanpassing van de lonen der vrouwen aan die der mannen gaande is. Op een meer algemene vraag van de heer Neder horst over onderlinge aanpassing van lo nen antwoordde de Commissie dat zij een enquête over de kosten van de handar beid in een twaalftal industrieën heeft in gesteld waarbij tegelijkertijd gegevens verkregen zullen worden over de in de zes landen betaalde lonen. Men kan op deze luchtfoto reeds dui delijk zien hoe de toekomstige dam door het Veeregat Walcheren (onder) en Noord-Beveland (boven) zal ver binden. Vóór het „landhoofd" aan de Walcherse kant is de enorme caisson te zien, die men daar enkele weken geleden op de bodem van het Veeregat heeft geplaatst. (Luchtfoto KLM-Aer o car to) Gisteren is bericht dat twee matrozen van de in Hamburg liggende Nederlandse kust vaarder „Martinistad" wegens muiterij zijn gearresteerd. Volgens de eigenaar van het schip, de reder D. Kooiman te Dor drecht, kan het gebeurde niet geheel als muiterij worden gezien. Het optreden van de beide gearresteerde matrozen. Van E uit Middelharnis en De B. uit Apeldoorn, vloeide voort uit een wrok, die beiden tegen de eerste stuurman koesterden, al dus de heer Kooiman, die over het ge beurde het volgende had vernomen: De j,Martinistad" lag in, de Jiaven yqn Hamburg gemeerd. Toen de twee matro zen 's avonds tegen elf uur uit de stad op het schip terugkeerden wilden "zij dé eer ste stuurman te lijf gaan. Deze wist echter op de wal te komen en kwam even later, vergezeld van politieagenten, op de kade terug. De matrozen zagen dit, wisten via de wal te ontsnappen en gingen de stad weer in. Midden in de nacht klommen ze weer. enigszins beneveld, aan boord. Met ge trokken messen probeerden ze de hut van de eerste stuurman binnen te dringen. De kapitein, die dit trachtte te verhinderen, werd zodanig bedreigd, dat zich in zijn hut moest verschansen. De matrozen won den zich steeds meer op, en toen tenslotte de resterende zevenkoppige bemanning niet bij machte bleek hen te overmeeste ren, vroeg de eerste machinist telefonisch om politiehulp. Omdat hem dit werd ge weigerd de politie wilde slechts aan een verzoek van de kapitein voldoen moest de kapitein, die in zijn hut zat opgesloten, een noodsein uitzenden. Hierdoor werd de politie opnieuw gealarmeerd en korte tijd later waren de twee matrozen opgesloten. Eén van hen was gewond geraakt bij het inslaan van een ruitje van de stuurmans hut. Om de bemanning van de „Martini stad" te completeren zullen twee nieuwe matrozen worden aangenomen. Tegen een reeds acht keer veroordeelde 26-jarige schilder uit Amsterdam heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam wegens in 1958 gepleegde dief stallen een jaar en vier maanden gevan genisstraf geëist en voorts wegens diefstal van een auto in mei te Amsterdam zes maanden. De schilder was in 1957 ter beschikking van de regering gesteld en begin 1958 ter verpleging in een psychiatrische inrich ting te Lunteren opgenomen, waaruit hij een paar maal wegliep. In Arnhem had hij zilveren vorken en lepels en een zilveren theeservies gestolen. De eerste keer was hij alleen geweest, de tweede keer had hij zijn verloofde, met wie hij nadien ge trouwd is, meegenomen. In de hoofdstad had hij een autoradio, een plaid en een damesfiets gestolen. De in 1958 gepleegde feiten waren vol gens de officier van Justitie slechts een selectie uit de waslijst van diefstallen van auto's en radio's. De schilder was voor deze zaken toen niet vervolgd in af wachting van het resultaat van de behan deling in Lunteren. Op 13 april was hij uit de inrichting weggelopen. Hij wilde naar Amsterdam, waar zijn vrouw en zijn kind je woonden. Hij had een auto weggenomen om daarin te gaan slapen. In deze wagen had de politie hem gevonden. De officier van Justitie noemde het be lachelijk, dat mensen als de verdachte zo veel vrijheid genoten in de inrichting te Lunteren. „De omgeving heeft er de last en narigheid van. Als ze weglopen mag de politie weer zoeken en er achteraan gaan", aldus de officier. De raadsman wees nog op de handicap van de schildex-, wiens linkerhand als gevolg van een ope ratie is uitgeschakeld Tegen de 19-jarige vrouw van de ver dachte vorderde de officier wegens de te zamen met haar man gepleegde diefstal een maand gevangenisstraf. De jonge vrouw verklaarde van plan te zijn te gaan scheiden. Op 2 september zal de recht bank uitspraak doen. Vier leden van de Tweede Kamer zul len op uitnodiging van nationalistisch Chi na in oktober een bezoek aan Formosa brengen. Het zijn de heren C. Berkhouwer (V.V.D.), H. C. W. Moorman (K.V.P K. van Rijckevorsel (K.V.P.) en F. H. van de Wetering (CHUZij zullen van 16 tot 26 oktober de gasten van de regering op Formosa zijn. De vier kamerleden ontvingen de uitno diging via de vereniging „Nederland-Vrij China". Zij gaan als particulieren en niet als parlementaire delegatie, want Neder land onderhoudt geen betrekkingen met de regering op Formosa. Evenais Enge land heeft Nederland de Chinese volksre publiek van Peking erkend. Amerika, Frankrijk en België daarentegen erken nen het bewind van Tsjang kai Tsjek op het eiland Formosa. De kamerleden zullen worden vergezeld door mevrouw A. W. L.. Ebell, secretares se van „Nederland-Vrij China" en me vrouw E. Tsjeng-Wijkstra, echtgenote van de leider der „Vrije Chinezen" hier te lande. Voorts gaat ook de radiocommen tator mr. G. B. J. Hiltermann mee Het gezelschap zal 13 oktober per vliegtuig ver trekken en wellicht ook een kort bezoek brengen aan Japan. Mr. Van Rijckevorsel hoopt op de terug weg een bezoek te brengen aan Neder lands Nieuw-Guinea, waarvoor hij als lid der parlementaire missie, die in 1956 dat gebiedsdeel bezocht, bijzondere belangstel ling heeft. FRANKFORT (UPI) Soldaten, die nog in de laatste oorlog onder Hitier voch ten, voelen zich nogal ontstemd over het feit, dat zij door het ministerie van defen sie in Bonn opgeroepen zijn om ingelijfd te worden in het nieuwe Westduitse leger. In heel West-Duitsland hebben de man nen, die in 1922 geboren werden, oproepen gekregen om zich te melden. Deze man nen, die nu 37 jaar oud zijn, behoorden tot de laatste leeftijdsgx-oep, die mee vocht in Hitler's Wehrmacht gedurende de hele Tweede Wereldoorlog. Het ministe rie van defensie heeft duidelijk gemaakt, dat het sommigen van die mannen in het leger op wil nemen, omdat zij ooxdogserva- ring hebben Volgens onbevestigde berichten zou hun dienstoeriode tussen de acht weken en zes maanden liggen. De 37-jarigen voelen er echter niets voor om weer onder dienst te gaan en deze week zullen er dan ook een reeks pxmtestbeto- gingen en pi'otestvei'gaderingen worden gehouden. Vorens seMtfingen is van de leeftijds groep uit 1922 die in de oorlog meevocht slechts één derde nog in leven. Een boete van honderd gulden werd de 20-jai-ige sergeant D. B. uit Bennebroek door de kx-ijgsraad in Den Haag opge legd omdat hij een dienstrit van Hilver sum naar Rotterdam had gemaakt en via Bennebroek was gereden. Hij had daar wat wasgoed bij zijn ouders afgegeven. Daar een militair tijdens een dienstrit geen particuliere belangen mag beharti gen, werd deze rit als „zwarte rit" aange merkt. De raadsman zette uiteen dat de ser geant een andei-e soldaat les moest ge ven en tevens opdracht kreeg naar Rot terdam te gaan, om daar een vetspuit in reparatie te geven. Deze vetspuit had een nieuwwaai'de van 35. De rit met de militaire auto kostte 35 cent per kilometer. Er werd on geveer hondei'd kilometer' gei'eden, zodat het vervoer van de vetspuit alleen al 35 kostte. De raadsman kon zich niet voorstellen, dat een legeronderdeel alleen voor de re paratie van een vetspuit een militaire wa gen naar Rotterdam stuurt. Het lesgeven vond hij belangrijker in dit geval. En als zodanig was het omrijden over Benne broek niet stx-afbaar. Bovendien had de sergeant opdracht op de terugweg even over Utx-echt te i'ijden, om te zien of daar misschien nog een vrachtje mee te ne men was. Dit bleek niet het geval te zijn. De sergeant heeft tegen het vonnis be roep aangetekend. Aan de Tweede Kamer zijn voorstellen tot wijziging van de begroting 1959 van On derwijs voorgelegd die neerkomen op de toewijzing van 7.500.000 extra in de over heidsbijdrage in de kosten van nieuwbouw en inrichting ten behoeve van de Techni sche Hoogeschool te Delft, en een extra f 175.000 aan het Nederlands Opleidingsin stituut voor het buitenland in Breukelen. In de memorie van toelichting wordt ge zegd, dat het indertijd niet verantwoord geacht werd, het gehele bedrag van f 29.000.000 voor het ontwikkelingsplan 1960-1963 voor de Technische Hogeschool op de begroting uit te trekken. Het be drag van f 20.000.000 dat op de begroting geplaatst werd, is echter niet voldoende gebleken, zodat de curatoren een aanvul lend bedx-ag aanvroegen. Vooral in ver band met de investeringen, die voor het hoger onderwijs nog gedaan zullen wor den, wordt het raadzaamh geacht plannen die gereed liggen zo spoedig mogelijk tot uitvoering te brengen. De toewijzing van een aanvullende sub sidie aan het opleidingsinstituut voor het Buitenland is noodzakelijk door de stij ging van lonen en kosten. DAMASCUS (Reuter) Veertig Jeme- nitische smokkelaars, die dezer dagen in Mekka wegens moord op een Saoedi-Ara- bische kameeldrijver de doodstraf kregen, zullen „op een vrijdagmiddag" (de mo hammedaanse zondag) in het openbaar worden onthoofd, aldus een bericht in het Damasceense dagblad Al Nasr. De cor respondent in Mekka van het blad schreef, dat de smokkelaars beschuldigd waren van moord op de kameeldrijver en poging tot moord op diens metgezel. De terdood- veroordeelden zijn in groepen van tien verdeeld, die tegelijkertijd in vier Saoedi- Arabische steden publiekelijk terecht ge steld zullen worden. Nieuws in hot kort Nieuwe school I. De Wethouder J. A. Oudheusdenschool voor u.l.o. in Hoofd dorp zal volgende week maandag om twee uur 's middags worden geopend. Nieuwe school II. Volgende week dinsdagmiddag wordt om half drie de nieuwe Gereformeerde Kleuterschool aan het Karei Doormanplein in Hillegom of ficieel geopend. Grondkamer. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot plaatsvervangend secretaris van de Grondkamer voor Noordholland mr. G. J. Vermeulen, advocaat en procu reur te Haai'lem. De Deltadienst heeft aanbesteed het ma ken van een afsluitdam in de Zandkreek met bijkomende werken in de gemeenten Kortgene en Kattendijke. Van de achttien inschrijvingen was de laagste die van de firma Van Hattem en Blankevoort n.v. te Beverwijk met 3.720.000. De hoogste was van de n.v. C. J. van der Hoeven te 's-Gravenhage met 4.960.000. AMSTERDAM Het Damrak gaf over vrijwel de gehele linie lagere koerseYi te zien bij een tame lijk levendige handel. De zwakke tenden tie was hoofdzakelijk het gevolg van de wel zeer teleurstellende slotkoersen uit Wall Street en het achterwege blijven van kooporders voor buitenlandse rekening. De ongeanimeerde stemming van de New- yox-kse beurs van de laatste tijd is niet bepaald een stimulans voor de Europese beurzen. Amerika heeft te kampen met stakingen in de staal- en de koperindus trie, terwijl een discontoverhoging wel niet lang meer op zich zal laten wachten. Al deze factoren houden een koersstijging in Wall Street tegen en dit is van invloed op de koersvorming van de aandelen op de Europese beurzen. Aandelen Philips had den behoorlijk van aanbod te lijden. Het publiek was aan de markt waartegenover de geringe aankopen door de arbitrage voor Zwitserse rekening niet opgewassen waren. De koers daalde van 631 tot 628,/s. Tegen het slot werd weer op 630 gehandeld. De slotkoers van gisteren was 643/4. AKU miste de steun van Duitsland en verloor op 375 circa 7 punten. Unilever, waax-van de beurs de tweede kwartaal cijfers verwacht, stegen van 600 tot 601 y, doch verloren op die prijs toch nog 4 pun ten op de vorige slotkoers. Kon. Olie kon het aanbod alleen op 166 verwerken, hetgeen de aandelen op een verlies van circa 3 gulden kwam te staan. Toch was deze notering een paar dubbeltjes boven pariteit New York. KLM werd, ingevolge Wall Street, lager geadviseerd. De scheep vaart kon het ook niet houden en verloor doorelkaar, bij kalme handel, 1 tot 3 pun ten. In de cultuursector werden Amster dam Rubber, vooral bij de opening, druk verhandeld. Aanvankelijk had het aanbod de overhand en daalde de koers van 107 tot 105 doch in het verdere beürsverloop werd weer 106 gedaan tegen de vorige slotpriis 107. De directie van deze maat schappij heeft alle, de laatste dagen ter beurze circulerende geruchten over een tweede terugbetaling, een discontoverho ging enzovoort, officieel tegengesproken. De directie verklaarde tevens dat de maat schappij binnenkort, met een andere on derneming, in Liberia rubbercultuur gaat beginnen. Het project wordt uit eigen middelen gefinancierd. Deli en HVA lacer. Staatsfondsen vast, vooral voor de staffel- lening op de f 200.000 vraag in een lege markt. Aandelen Van Wessem Houthandel werd op 125 (120) geadviseerd op de divi dendverhoging tot 8 percent (6 percent). Prolongatie 3 pex-cent. (ANP) MONASTIR (Reuter) President Bour- guiba van Tunesië heeft vandaag ver klaard, dat de douane-unie van Tunesië met. Frankrijk is „opgeheven", maar dat de huidige economische en financiële be- spi-ekingen tussen Frankrijk en Tunesië niet zijn verbroken. In een vandaag in Monastir gehouden redevoering maakte Bourguiba bekend, dat voor goederen uit Frankrijk invoerrechten zullen worden ingesteld. Deze zullen ech ter niet vóór 1 oktober in werking treden, teneinde de deur open te laten voor het sluiten van een nieuwe handelsovereen komst met Frankrijk. NEW YORK De elektronische waarden herstelden zich laatbeurs flink en vormden zo een lichtpunt op een overigens lagere, gema tigde aandelenmarkt. In vele gevallen stegen de koersen door late aankopen aan zienlijk boven de laagste dagwaarde, maar de vei'liezen bleven aan het slot in de meerderheid. Texas Instruments, bijna 4 dollar lager op de laagste dagwaarde, ontmoette ster ke steun laat-beurs en was tegen het slot bijna 7 dollar hoger, alvorens nog wat te zakken. Zenith, Litton en IBM maakten eveneens een grote omzwaai en sloten aanzienlijk hoger. Du Pont halveerde zijn verlies dat op de laagste dagwaarde meer dan 5 dollar was. Auto's, farmaceutische middelen, sommige staal- en metaalwaar den, en een aantal speciale fondsen, kon den een deel der verliezen teniet doen, Reynolds zette een verlies van 1 dollar om in een winst van ruim 2 dollar. De sporen waren de gehele beux-sdag zwak, met Norfolk en Westex-n and Atlantic Coastline bij de grootste verliezers. In totaal werden 1.205 fondsen verhandeld, 252 hoger en 761 lager. De omzet was 3.050.000 aandelen. Het industriegemiddel de kwam van 650.79 op 646.53, dat van spoorwegen van 160.75 op 159.25 en dat van openbare nutsbedrijven van 91.52 op 91.03. (UPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3'/20/o Nederl. '47 943% 94'/J 3 °/o Nedl. 1962/64 99 Vs 99% Woningbouw 6 "-o 110'Vis 100/ Pr. A'dam '56 I.. 83% Pr. A'dam '56 II 93-/8 Pr. A'dam '56 III 99 Pr. R'dam '52 I.. 89% Pr. R'dam '52 II 9014 Pr. R'dam '57.... 100 A.K.U. 376 379 Calvé Delft 57014 580 Van Gelder Zonen 245 245 K. N. Hoogovens 566 566 Nederl. Ford 310 305 N. Kabel fabriek. 400 40') gew.Philios Glreil. 63214 638 Pref.PhilipsGloeil. 265 Unilever 605V» 620 Wilton Fyenoor-i. 219 218 Werf Gusto.. 163 Dordtsche Petrol. 740 742 Kon. Petroleum. 166,40 167,30 Billiton 330 330 A'dam Rubber 107 104 K.L.M f 125,10 125,— Holl. Amer. Lijn. 163 164 K.N.S.M 159 159 N. Scheenv. Unie 140Vs 142 v. Nievelt Goudr. 136/, 137 Phs. v. Ommeren 248 248 H.V.A 1541/» 154 Delimaatschappij ƒ179,90 178,20 Amsterd. Bank 33014 330/ Nat. Handelsbank 16714 163 Ned. Handel Mij 244 Rotterd. Bank.... 30014 300 Twentsche Bank. 257 Anaconda Copoer 6414 63>/t Bethlehem Steel 54 H 54 U.S. Steel 99% 99% General Motors.. 53% 533% 79/ 80V» Tidewater 25' fa 25 Dichtbij Station te Heem- stede/Aerdenhout wordt te huur aangeboden een flinke gemeub. zit-slaapkamer voor heer, met voll. pension. Direct te aanvaarden. Brie ven No. 609. KL. HOUTSTRAAT 81 (naast Bioscoop). Tel. 20171 Nieuwe Kofferschryf- machine 137,50. Joh. v. Wunnik en Zn. Schagchelstraat 11 Tel. 10286 Haarlem Verende Matrassen met Kapok of Schapenwol Zomer, en wlnter- afdekking EHf voor Schooltassen en Schoolétui's Extra voordelig le klas Schoenreparatie Keizerstraat 6 Spaarnwouderstraat 126 Saenredamstraat 42 Telef. 56836 Adverteert in dit blad Vereeniging van Levensverzekering en Lijfrente Herengracht 182 - Amsterdam-C. vraagt voor direct of op nader overeen te komen datum Maximum leeftijd 26 jaar. a. op de wiskundige-afdelingen Vereisten: diploma HBS-B of MULO-B; Aantrekkelijke voorwaarden om zich te bekwamen in de verzekeringswiskunde. b. op de administratieve-afdelingen Vereisten: tenminste diploma MULO. c als typistes Gedurende de zomermaanden Is ons kantoor des zaterdags gesloten. Alleen zij komen in aanmerking die woonachtig zijn te Amsterdam of forensengemeenten. Reiskosten worden vergoed. Brieven aan afd. Personeelszaken, onder opgave van leeftijd, opleiding en vermelding van de letter a, b of c.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4