BOSCH f. 660.- Uit koel overleg „Klarenhof" dubbel voetbalkampioen van Haarlemse Vakantiespelen Haarlemse raad is thans voor subsidiëring van Sionskerk Juridische problemen over de aanleg van westelijke randweg Herziening uitbreidingsplan Naaldenveld wordt voorbereid In 8 min±n uw PASFOTO'S Volkshuisvesting maakt schema voor periodiek onderhoud van huizen PERRY V olleybaltoernooi voor „Buitenrust" DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Spaar Si-Si kroonkurken De winnaars van f100 van vorige week waren: van f 1000.-: lll/^ 9ev^a''seert^ Burgerlijke Stand van Haarlem RIJWIEL of BROMMER VAKANTIESPELEN Programma voor vrijdag Prof. Perquin spreekt over hedendaagse jeugd Internationaal gezelschap op Haarlems stadhuis de meest gevraagde compressor koelkast. RAAD VAN BLOEMENDAAL Rolschaatswedstrijden op speeltuin „DVS" „Een Midzomernacht- droom" in het Openluchttheater Prestatietocht Bloemen daalse Reddingsbrigade Zwitsers invoerrecht op snijtulpen Leerling-kerkorganist liep weg uit militaire dienst Cup Fincil"-sfeer op EDO-terrein Alle insekten het huis uit! Neem de flitspuit! Flessen vanaf/4 liter a f I.40 £sso/ BIJZONDER SNEL heeft de Haarlemse raad zich woensdagmiddag heengewerkt door een vrij omvangrijke agenda, waar van evenwel enige belangrijke punten zo als de verordening op de begrafenisrech ten, de gronduitgifte voor hoogbouw aan de Faradaystraat en het uitgeven van grond in erfpacht aan de Stephensonstraat waren afgevoerd, gedeeltelijk op verzoek van kopers en aanvragers, gedeeltelijk om de raad gelegenheid te geven zich wat nader op het vraagstuk te kunnen bera den. Een principieel debatje ontstond naar aanleiding van het voorstel tot subsidie verlening in de bouwkosten van de Sions kerk. De V.V.D.-fractie noemde het bij monde van haar voorzitter, de heer Stof fels, onjuist, dat de raad subsidie zou verlenen volgens voorwaarden van een verordening voor een object, dat niet on der de verordening valt. (de verordening is namelijk van toepassing voor kerkge bouwen, die na 1 januari 1957 zijn gereed gekomen. De Sionskerk is eerder voltooid - Red.) De heer Stoffels meende hierin gesteund door de heer Proper (Comm.) dat men de verordening zou moeten wijzigen, als men de Sionskerk ook voor subsidie in aanmerking wilde doen komen. De heer Spek (Prot. Chr.) herinner de hem eraan, dat toen de verordening ter sprake kwam, de aanvrage ten behoeve van de Sionskerk reeds was ingediend. B. en W. rieden toen af de datum in de verordening te wijzigen, maar erkenden, dat de Sionskerk een uitzondering vorm de. Ook de heer Voogd (Arb.) wees op het incidentele geval van de Sionskerk. Overigens meende hij een principieel ver schil te zien tussen gevallen, waarin men minder zou doen dan hetgeen een veror dening aangeeft, of daarentegen zoals bij de Sionskerk méér. In het laatste geval is er namelijk geen sprake van een inbreuk op de rechtszekerheid. Ook de heer Van der Veldt (K.V.P.) steunde het voorstel van B. en W. Wethouder Happé herinnerde eraan, dat B. en W. gevolg hebben gegeven aan een duidelijke uitspraak van de raad. „Wij voldoen in de geest aan de verordening, zij het dan misschien niet volgens de let ter," aldus de heer Happé. De heer Stoffels zag in het gesprokene geen aanleiding zijn standpunt te wijzi gen, waarop het voorstel in stemming ge bracht werd. Met 26 tegen 8 stemmen werd het aanvaard. Tegen stemden de V.V.D.-fractie, wethouder mevrouw Schel- tema-Conradi en de heer Proper (Comm.). In antwoord op een vraag van de heer Van der Berg (Prot. Chr.) zei wet houder Geluk na te zullen gaan, of meer scholen in aanmerking kunnen komen voor olieverwarming. Naar aanleiding van het voorstel tot het verstrekken van een voorschot aan de coöperatieve woning bouwvereniging „Onder Dak" ten behoe ve van het uitvoeren van schilderwerk aan een complex huizen, vroeg de heer Van der Berg zich af of ook geen andel-e woningbouwverenigingen, met name „Pa trimonium" voor haar complex achter de Kloppersingel, voor een voorschot in aan merking komen. Mevrouw Van der Wall-Duyven- d a k (Arb.) vroeg zich af of het voorge stelde schilderwerk wel voldoende zal zijn en of het geen lapwerk is. De heer Pro per wilde eerst het houtwerk vernieuwen. Dit laatste was niet nodig vond wethou der Schippers, die overigens toezeg de de volle aandacht aan Patrimonium te zullen wijden. De dienst voor de Volkshuisvesting werkt met kracht aan het verkrijgen van een overzicht, teneinde een werkschema voor periodiek onderhoud op te zetten. Overigens hing veel af van de activiteit van een bestuur van een woningbouwver eniging. Met de aankoop van een oud pakhuis aan de Lombardsteeg kon men zich wel Advertentie Elke werkdag f 100.— Elke zaterdag f 1000.— Hoofdprijs f 30.000.— Vraag uw leverancier om inlichtin gen over deze Si-Si wedstrijd. Mej. R. van Eerde wijk, Utrecht; Mevr. A. Huisman, Utrecht; N. Walgreen, A'dam; A. M. I.andwiet, A'dam; C. A. Viergever, Westmaas; A. Verbraak, Bergen op Zoom. vruchtenlimonade BEVALLEN van een zoon 18 aug.: A. Postma-Ten Brinke, C. Eveleens-Van Don gen. BEVALLEN van een dochter; 19 aug. H. A. Booms-Schols. OVERLEDEN: 17 aug.: G. M. van Nor den-Bos, 67 j., Spaarnwouderstraat; H. F. de Vries, 56 j., Maerten van Heemskerk straat; C. J. Hulsebosch, 79 j., Hyacinten laan; 18 aug.: J. P. Vroom, 62 j., Haze- paterslaan; 19 aug.: J. W. Huijsmans-Out, 91 j., Westerhoutpark. ONDERTROUWD: G. J. Visser en A. van der Velde, P. J. Bogaert en G. M. Kos ter, J. Schuitemaker en A. Muijtjens, W. H. Cramer en A. Wildschut, J. G. Bas en S. M. de Paus, F. Ie Fèbre en I. E. Hovius, F. Onderweegs en W. Moeke, C. P. Drees en H. Burger, A. Bakker en E. W. Hart, L. T. van Schie en S. A. Schavemaker, A. L. Schoon en M. J. Schneider, J. L. Hand- graaf en E. S. Smit. GETROUWD: 19 aug.: T. A. van Dam en P. G. Tholen, A. L. Rijneveld en J. M. A. Sciarone, W. P. Luttikhuizen en H. M. Schoen, J. Tijssen en F. Buitenhuis, J. G. Schilder en C. M. H. van Kessel, H. R. J. van Thienen en C. E. van der Zande, G. J. Damiaans en S. E. Bouwman, C. van Soo- lingen en E. Z. van Gelder. verenigen, al schrokken de heren Van der Berg en Lichtenveldt (V.V.D.) te rug voor de hoge kosten, die er voor de restauratie nodig zouden zijn. De laatste vroeg of het pakhuis op de landelijke lijst voor Monumentenzorg stond of op de Haar lemse tijdelijke lijst. Wethouder Happé stelde beide sprekers gerust: het pakhuis staat op de Nederlandse lijst en B. en W. zullen eerst een nader inzicht in de kosten willen 'verkrijgen alvorens tot restauratie over te gaan. Wel vond hij restauratie ze ker verantwoord: op de plaats zelf, of op een andere plaats, waar dan de bouwma terialen naar toe gebracht zouden moeten worden. Het voorstel een stuk grond uit te ge ven aan de Muiderslotweg voor particulie re woningbouw deed de heer Voskui- 1 e n (Arb.) opmerken dat er in het voor stel sprake is van het zelf door de bewo ners onderhouden van hun tuinen. Hij voelde meer voor een gemeenschappelij ke tuin, mede met het oog op het stede- bouwkundige aspect in de onmiddellijke omgeving van de prachtige nieuwe Petrus en Pauluskerk. Andere raadsleden, met name de heren Lichtenveldt, Van dei- Berg, Proper en Van der Veldt voelden hier weinig voor: zij vonden particuliere tui nen beter, mits men enig toezicht behield op de aard van de beplanting. Wethouder Happé sloot zich hierbij aan. De andere voorstellen werden zonder discussie aangenomen. De ontslagen en benoemingen geschiedden conform de voorstellen. Eervol ontslag met dank voor de bewezen diensten werd verleend aan de heer D. H. Suerink als directeur van So ciale Zaken, aan mejuffrouw C. N. H. de Jong en dr. M. J. van Tussenbroek als docenten aan het Lourens Costerlyceum. Advertentie Voor ieder een passend Gazelle - Magneet - HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 Haarlems Speeltuinverbond Alle afdelingen gaan naar het slui- tingsfeest op het EDO-terrein. Op treden van Nederlands Jeugd Thea ter van Truxini met acrobaten, clowns, muziek, enz. Aanvang 10 uur voor de afdelingen uit het centrum en voor „Nieuw Leven", 2 uur voor de afdelingen uit Haarlem-Noord. Haarlemse Kath. Ver. v. h. Gezin „Zaanenoord" (Zaanenstraat): slui- tingsfeest op de tuin. „Hof van Eden" (Geusevesperstraa): sluitings- feest op de tuin. „Don Bosco" (Phoe- nixstraat): spelen op de tuin, 's mid dags filmvoorstelling. „Noordervreugd" (Ambachtstraat) spelen en wedstrijden op de tuin. „Dartele Jeugd" (Flevoplein): als bij „Noordervreugd". „Kindervreugd" (Godfr. van Bouil lonstraat): sportdag voor kinderen van 10-12 jaar. „Mariagaarde" (Westergracht): 9 uur vertrek per bus naar de speeltuin Drievliet in Rijswijk. Brood en be ker meenemen. Haarlemse Raad voor de Jeugd Krelagehuis: van 10-12 uur en van 14-16 uur volleybal, microkorfbal, basketbal, handbal, badminton, boog schieten en wielerwedstrijden. Toe gang 10 tot en met 14 jaar. Instituut Wolters (Jansstraat): van 10-12 uur en van 14-16 uur alleen voor liefhebbers van tafeltennis. Stadsdoelen (Gasthuisstraat achter de Botermarkt): van 10-12 uur en van 14-16 uur handenarbeid, lees hoek, verkleedhoek, spelen. Speeltuinver. „Het Vondelkwartier" (Vergierdeweg): diverse spelen op de tuin. Excursie. Professor dr. N. Perquin, hoogleraar in Utrecht, zal spreken op de grote jeugd leidersbijeenkomst, welke de Haarlemse Raad voor de Jeugd op dinsdag 13 oktober zal houden. Plet onderwerp is „De plaats van de jeugd in de hedendaagse maat schappij". Op deze bijeenkomst zal het Züricher Jeugdorkest een concert geven. Tussen de minister van Verkeer en Waterstaat en Gedeputeerde Staten van Noord holland bestaan juridische verschillen over de uitleg van het Koninklijk besluit inzake de onteigening van gronden ten behoeve van de aanleg van de Westelijke randweg van de Heussensstraat tot de Zijlweg en voorts is men het niet eens over de schadeloosstelling, zodat het niet te verwachten is, dat de weg aan het einde van 1961 gereed zal zijn. In de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal heeft burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller over dit .vraagstuk enkele mededelingen gedaan. Hij merkte op, dat er aan de uitvoering van het plan niet veel te tornen zal zijn. Het gemeentebestuur zal echter trachten ten behoeve van de betrokkenen en de gemeente al het mogelijke te doen. De burgemeester herinnerde er aan, dat hij op 9 april een onderhoud heeft gehad met minister mr. Van Aartsen, destijds minister van Verkeer en Waterstaat, die de toezegging deed een onderzoek ter plaatse te zullen instellen. Na het aftreden van mr. Van Aartsen werd de heer Kort hals minister en deze deelde op 10 juni mee er geen bezwaren tegen te hebben als de onteigeningsplannen werden uitgevoerd. De uitvoering van het werk stond er ech ter buiten. Op 2 juli bezocht minister Korthals de gemeente en hij gaf het ge meentebestuur in overweging nader over leg te plegen over het werk zelf met het provinciaal bestuur. Op 10 augustus is er een bijeenkomst gehouden tussen Gedepu teerde Staten en het gemeentebestuur. In middels was in de Staatscourant van 29 juli het Koninklijk Besluit van 13 juli op genomen over de onteigening van gronden. In de bijeenkomst werd van de zijde van Gedeputeerde Staten opgemerkt, dat naar aanleiding van het Koninklijk Besluit kon worden overgegaan tot het maken van een viaduct over de Julianalaan te Overveen. Het Bloemendaalse gemeentebestuur was het hiermee niet eens, omdat de minister Ontvangst door gemeentebestuur Vanmorgen werden drieëntwintig deel nemers aan het „centre" van de Interna tional Friendship League, dat op het inter naat „Aerdenhout" wordt gehouden, door het gemeentebestuur van Haarlem op het Haarlemse stadhuis ontvangen. Loco-burgemeester D. J. A. Geluk, die in gezelschap was van wethouder J. A. Schip pers, herinnerde in zijn toespraak aan de idealen van de Friendship League. Hij zei verheugd te zijn, dat de bevordering van de internationale vriendschap ertoe heeft geleid, dat gezelschappen, bestaande uit verschillende nationaliteiten, vreemde lan den kunnen bezoeken om zodoende het in ternationaal begrip aan te kweken. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft, al dus de heer Geluk, veel belangstelling voor de doeleinden van de Friendship League. Deze toespraak werd door vertegenwoor digers van elk aan het „centre" deelne mend land beantwoord in de eigen taal. Achtereenvolgens spraken dames uit Noorwegen, Engeland, Zweden en Schot land en heren uit Engeland en Nederland. Tot de laatsten behoorden de leider van het „centre", de heer R. Elinga en de penningmeester van de „centre"-commis- sie, de heer P. G Eijsker uit Haarlem. De deelnemers aan het „centre" in Aer- dehoui houden vakantie na de international assembly van de Friendship League in Arnhem te hebben bijgewoond. Het is het negende achtereenvolgende „centre" dat de afdeling Haarlem organiseert. De In ternational Friendship League is in 1931 opgericht door een Brits officier, de heer Noel Ede, die het internationaal begrip wilde bevorderen. Gedurende de oorlog werden de activiteiten in Nederland door de bezetter verboden. De drieëntwintig mensen, die aan het „centre" deelnemen, verblijven deze hele week in Aerdenhoul. Zij hebben vele excursies door ons land ge maakt, onder meer naar Den Haag, Am sterdam en Kennemerland. van Verkeer en Waterstaat geadviseerd had nader overleg te plegen met de pro vincie. Tijdens de bijeenkomst is telefo nisch contact opgenomen met het ministe rie van Verkeer en Waterstaat en van deze zijde werd meegedeeld, dat het Koninklijk Besluit uitsluitend het in eigendom krij gen van de gronden inhield. De uitvoering van het werk kon later volgen. Gedepu teerde Staten deelden deze mening niet. Vervolgens deelde de burgemeester tij dens de raadsvergadering mee, dat hij op 12 augustus een onderhoud heeft gehad op het ministerie van Verkeer en Waterstaat en op 13 augustus met mr. P. W. van Doorne uit Amsterdam, waarbij ook mr. dr. P. J. Witteman, die als advocaat van belanghebbende bewoners optreedt, tegen woordig was. Bij mr. Van Doorne werd namens de gemeente juridisch advies in gewonnen en deze was het eens met de mening van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, namelijk dat de bedoeling van het Koninklijk Besluit is de voorbereiden de werkzaamheden niet te belemmeren. Op 18 augustus heeft de minister van Verkeer en Waterstaat een brief gezonden aan Gedeputeerde Staten, waarin hij zijn standpunt nader uiteenzet. In deze brief wordt ondermeer opgemerkt, dat begonnen kan worden aan de onteigening van de gronden. Verder bestaat er verschil van mening over de schadeloosstelling. Gedeputeerde Staten staan op het standpunt dat een en ander bij de wet geregeld is en het mini sterie van Verkeer is van mening, dat een ruime armslag voor de schaderegeling mogelijk is. Bij de besprekingen informeerde het raadslid ir. Van der Laan (V.V.D.) of er wat bereikt kan worden als de ge meente een financiële bijdrage zou kunnen verlenen, waarna de burgemeester opmerkte, dat bij de besprekingen met Gedeputeerde Staten het aanvragen van een hogere subsidie van het rijk ter sprake is gekomen, waardoor het mogelijk zou zijn een lange kuip te maken bij de Julianalaan in plaats van een viaduct Gedeputeerde Staten wilden aan het vra gen van een hogere subsidie echter niet meewerken. De burgemeester concludeerde, dat er nog tal van juridische problemen zijn, waaraan het gemeentebestuur voortduren de aandacht zal blijven besteden. Advertentie Prijzen vanaf Levering via de bonafide handel. Uitvoerig prospectus aldaar gratis verkrijgbaar. Alleenvertcgcnwoordiging: N.Y.Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel. 185222 (10 lijnen). In de woensdagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Bloe mendaal heeft de burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller naar aanleiding van de brief van mr. J. W. de Jong Schouwen burg, waarin deze ontslag neemt als lid van de gemeenteraad, dank gebracht voor de arbeid, die het afgetreden lid geduren de dertien jaar heeft verricht. Drukke werkzaamheden hebben De Jong genoopt ontslag te nemen, maar spreker hoopte, dat mr. De Jong Schouwenburg later op nieuw de tijd zal vinden als raadslid te rug te keren. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid, de heer A. Lagendijk, werden onderzocht en in orde bevonden. De raad besloot tot toelating. Bij de ingekomen stukken was een brief van Gedeputeerde Staten van Noordhol land, waarin vermeld stond dat de ge meentebegroting van 1959 goedgekeurd is. B. en W. vroegen de raad vervolgens een aanvullend krediet van 6.000 beschik baar te stellen voor uitbreiding van de Wethouder Rohlingkleuterschool te Over veen. De heer F i j e n (K.V.P.) merkte op, dat het krediet met duizend gulden ver minderd moest worden, omdat deze gel den bestemd zijn voor onderhoudswerken; zij dienen op een andere post te worden on dergebracht. In de openbare vergadering ontstond er vervolgens een discussie over het bedrag. Enige leden vonden het te hoog en wa ren van mening dat het houden van een onderhandse aanbesteding moeilijkheden heeft opgeleverd. Na een besloten zitting werd een krediet van 5.000 verleend. Naaldenveld De vergadering besloot hierna de her ziening van een partieel uitbreidingsplan voor een deel van het Naaldenveld voor te bereiden. In 1927 is het uitbreidings plan vastgesteld en thans worden er plan nen gemaakt voor het gedeelte gelegen tussen de grens van Zandvoort, de Zuid laan, een gedeelte van de Zandvoorter- weg, de Leeuwerikenlaan en de Zwaluwen laan. Hoe de situatie daar zal worden wordt later beslist. Duinlustweg Bij de rondvraag informeerde me vrouw Fahrenfort (V.V.D.) of het mo gelijk was de Duinlustweg van het zware verkeer in de zomer te ontlasten. De weg is door de stof en de droogte voor voet gangers onbegaanbaar. Wethouder mr. H i j s z e 1 e r (A.R.) ant woordde, dat er verscheidene problemen op te lossen zijn. Ten behoeve van Kraan tjelek kan de weg niet afgesloten worden voor autobussen. Men hoopt dat spoedig de Ramplaan doorgetrokken kan worden. Burgemeester dr. Peereboom V o 1- 1 e r voegde er aan toe, dat de fraaie Duin lustweg in de huidige vorm behouden moet blijven. Dat is onder meer bij de aankoop van het landgoed „Elswout" be paald. De weg is niet alleen van groot be lang voor het toeristisch verkeer, maar ook voor het gewone verkeer tussen Bloe mendaal en Aerdenhout. Doortrekking van de Ramplaan zal betekenen dat de verbin ding tussen Bloemendaal en Aerdenhout anderhalve kilometer minder wordt. Daarom is de doortrekking, waarmee in de eerste plaats de gemeente Haarlem te maken heeft, van groot belang. Wegkampioenschappen De heer F i j e n (K.V.P.) vroeg of de gemeente Bloemendaal nog kosten moet betalen voor de organisatie der wieler kampioenschappen op de weg. De b u r- gemeester deelde mee, dat kosten zijn gemaakt voor het maken van ver keersborden en vei'der moeten overuren aan leden van het politiekorps worden uit- BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: H. J. Odink en W. Rombout; P. G. van Norde en E. M. Broers; E. A. W. B. Winkler en A. F. M. Levelt; I-I. Vonk en L. J. de Ruiter; L. J. Zwarter en C. M. Veldhoven; I-I. C. Zethof en M. G. Stevens; H. J. Samson en M. C. Jansen; A. ten Koppel en J. G. Bouwmeester; Ph. W. Roeien en C. H. de Groot. GETROUWD: L. A. Jonker en M. E. J. van Amerongen; F. Brouwer en J. E. Th. d' Hane; G. H. van Loenen en H. J. de Graaf; R. Kuipers en M. Th. van Excel; J. Smit en A. C. van der Heijden. GEBOREN: Henriëtte Maria, d. van B. Klingeman en J. Stolk; Christiaan Jan. z. van C. van Egmond en A. Wiesell; Erik, z. van R. Wurpel en A. A. Luyt; Paul Ro bert Cornelis. z. van R. J. Belonje en A. Boer; Charles Joseph, z. van C. Forceville en J. Th. C. van Rossum. Op de „tuin" van de speeltuinvereniging „DVS" aan de Spaarndamseweg in Iiaar- lem-Noord, zijn dinsdag rolschaatswed strijden voor de jeugd gehouden. De deel nemers moesten niet alleen bewijzen snel uit de voeten te kunnen komen maar ook hun behendigheid demonstreren bij het nemen van de hindernissen die men hun in de weg had gelegd. Aardige prijzen maakten het de moeite waard om het beste (schaats)been vóór te zetten. De gelukkige winnaars waren: Jongens 6/7 jaar: Klenny Burger. Meis jes 6/7 jaar: Anita Hoogensti.jn. Jongens 8 9 jaar: 1. Jan Kersens; 2. Adje Box. Meis jes 8/9 jaar: 1. Trijntje Box; 2. Annemieke Jansen. Jongens 10/ïl jaar: Rob Spoor; 2. Harry v. d. Ree. Meisjes 10/11 jaar: 1. Margo Wernik; 2. Ingrid v. d. Griend; 3. Hannie Teske. Jongens 12/13 jaar: 1. Tom Box; 2. Ruud Wensveen. betaald. Spreker was tevreden over het verloop van de verkeersregeling en bracht hulde aan allen die daaraan hun mede werking hebben verleend, onder wie de le den van het Bloemendaalse politiekorps. Er hebben zich geen verkeersmoeilijkhe den voorgedaan en bewoners, die tevoren klachten hadden ingediend, hebben na af loop verklaard, dat zij bijzonder tevreden waren. Haringbuijs Mr. P o v e 1 (K.V.P.) vroeg aandacht voor het aanbrengen van reklamebiljetten bij de Haringbuijs, waartegen hij bezwa ren uitte, waarna de burgemeester toe zegde te zullen trachten maatregelen te treffen. Advertentie BAVADO - Rijksstraatweg 206 - Tel. 50920 Op zaterdag 22 augustus geeft toneel groep Theater in het Openluchttheater in Bloemendaal een voorstelling van „Een midzomernachtdroom" van W. Shakespeare onder regie van Michael Warre, met Robert de Vries, Bernhard Droog, Anne Marie Heyligers, Siem Vroom en Carl van der Plas in de voornaamste rollen. Deze opvoering zal het sluitstuk van dit seizoen in het Openluchttheater beteke nen. De Bloemendaalse reddingsbrigade hcradt zondag 23 augustus voor de derde achter eenvolgende keer een zeeprestatietocht voor het Bloemendaalse strand. Er zal ge zwommen worden over afstanden van een en twee kilometer. De tocht staat open voor leden en niet-leden van de K.N.B.R.D. De beide vorige keren waren er ruim honderd zwemmers. De deelnemers vertrekken om half twee van de strandpost „de Kentering". Vandaar wordt eerst een, respectievelijk twee kilo meter te voet in noordelijke afgelegd, waar na de zwemmers in zuidelijke richting met de ebstroom mee terug zwemmen. De nog boven zee uitstekende mast van de daar enige jaren geleden gezonken IJmuider viskotter is het punt waar de deelnemers aan de prestatietocht weer aan land gaan. Zij die de tocht met succes uitzwemmen ontvangen een embleem met jaartal. Nederlandse regering heeft stappen ondernomen In antwoord op vragen van de heer Van Dijk, lid van de Tweede Kamer, over de verhoging van invoerrechten door de Zwit serse regering, heeft de minister van Landbouw en Visserij mede namens de mi nister van Buitenlandse Zaken geant woord, dat er inderdaad bij de bondsdag een ontwerp van wet is ingediend, dat voor ziet in een invoerrecht op snijtulpen van Zw.frs 150 per 100 kg in de voor de Ne derlandse export belangrijke periode van 1 november tot 30 april. Dit invoerrecht bestaat behalve uit een marge ter bescherming van de Zwitserse producent uit een heffing ter vervanging van een tot nu toe aan Nederlandse kant geheven heffing op de uitvoer van snijtul pen, welke tot doel had de ongelijkheid van de grondstofprijzen voor de Zwitser se en de Nederlandse producenten van snij tulpen te nivelleren. Hoewel als regel iedere verhoging van invoerrecht een ze kere belemmering van de uitvoer tot ge volg heeft, mogen gezien het voor gaande de consequenties van de onder havige verhoging niet overschat worden. Evenmin kan worden gesteld, dat de be trokken maatregel duidelijk in strijd met de geest van het G.A.T.T. zou zijn. Niettemin heeft de Nederlandse rege ring stappen ondernomen, ten einde de Zwitserse regering ertoe te bewegen als nog een lager invoerrecht op snijtulpen vast te stellen, zo deelt de minister mede. Een soldaat uit Utrecht verscheen voor de krijgsraad in Den Haag om zich te ver antwoorden wegens het „eigendunkelijk uit de groep weglopen" en ontvreemding van een herenfiets. Dit was gebeurd in Nieuwersluis, in mei. De jongeman, die in Utrecht voor kerkorganist leert, was we gens de moeilijkheden, die zijn comman dant met hem ondervond, naar de „straf kolonie" Nieuwersluis gestuurd. In Nieuwersluis ging het echter uitste kend met hem. De toekomstige organist had het hart van de predikant te Nieuwer sluis gestolen, „omdat er eindelijk iemand was, die op het orgel kon spelen." De pre sident van de krijgsraad nam hem het weglopen en het joy-rijden dan ook niet erg kwalijk. De auditeur vroeg een voor waardelijke vrijheidsstraf van drie maan den. De krijgsraad maakte er één maand voorwaardelijk van. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: H. Boonstra-Arvesen, d. ONDERTROUWD: J. E. Tielens en S. Thomas. GETROUWD: J. Eijsker en J. M. Bas. OVERLEDEN: J. D. D. Pruissen, 78 j.; A. Post, 60 j. De speeltuin „Klarenhof''is dubbel voet balkampioen van de Haarlemse Vakantie- spelen 1959. In de finale van het voetbal toernooi voor afdelingen van het Haarlems Speeltuinverbond, die woensdagmiddag op het EDO-terrein werd gespeeld, eindigden de elftallen van de speeltuin uit de Leidse- buurt zowel in de groep A (jongens van acht tot en met elf jaar) als in de groep B jongens van 12 tot en met veertien jaar) ongeslagen aan de top. Stralend alsof zijn ploeg zojuist de Engelse „Cup Final" had gewonnen hief de aanvoerder van Klaren hof B bij de prijsuitreiking de splinter nieuwe wisselbeker hoog boven zijn hoofd om hem aan zijn juichende ploeggenoten en supporters te tonen. Bij het volleybaltoernooi ging „Buiten rust" met de hoogste eer strijken. Na veel spanning werd in de eindstrijd met 2-1 van „Patvliet" gewonnen. De H. van Dijk- wisselbeker zal dus een jaar in de prijzen- kast van „Buitenrust" te pronk staan. In de A-afdeling hadden zich via de voorrondes voor de finale van het voetbal toernooi geplaatst „Klarenhof", „Welte vreden" en „Oosterkwartier". „Klarenhof" versloeg eerst „Oosterkwartier" met 3-1 en daarna „Weltevreden" met 1-0. „Wel tevreden" liet vervolgens „Oosterkwar- Advertentie ook in aerosolf 4.50 P R O D U K T tier" met 3-0 het onderspit delven. De eindstand was dus hier: 1. „Klarenhof" met 4 pnt.; 2. „Weltevreden" met 2 pnt.; 3. „Oosterkwartier" 0 pnt. In de B-afdeling toonde „Klarenhof" zich eerst met 1-0 de meerdere van „Wel tevreden" en daarna wonnen de Leidse- buurters met 2-1 van „W.I.K." De wed strijd „Weltevreden"„W.I.K." eindigde eerst in een 1-1 gelijk spel. Geen „penan- ties" maar verlengen totdat een doelpunt wordt gemaakt, beslisten de spelers. De jongens hebben het geweten. Niet minder dan vijf keer moest er verlengd worden voordat „W.I.K." er in slaagde het win nende goaltje langs de verslagen keeper van „Weltevreden" te schieten en daarmee op de tweede plaats beslag te leggen. Eind stand: 1. „Klarenhof" 4 pnt.; 2. „W.I.K." 2 pnt.; 3. „Weltevreden" 0 pnt. Sportieve geest Scheidsrechter Gros, die alle wedstrij den van het voetbaltoernooi heeft geleid, sprak na afloop zijn waardering uit over de sportieve geest die het gehele toernooi had gekenmerkt. Bij het volleybaltoernooi kleefden aan het spel van de ploegen nogal wat tech nische tekortkomingen. De spanning was er echter niet minder om. De strijd ging vaak zo gelijk op dat er om de bijna drie minuten bij de scheidsrechter naar de stand werd geïnformeerd! De uitslagen in poule A waren: „Buitenrust"„Delftwijk" 1-1, „Delftwijk"„D.V.S." 1-1 en „Buiten rust"—„D.V.S." 2-0. In poule B bleek „Patvliet" met twee overwinningen de sterkste. „Patvliet" „Frans Hals" 2-0, „Frans Hals"„Te Zaa- nen" 0-2 en „Te Zaanen"„Patvliet" 0-2. De finale tussen „Buitenrust" en „Pat vliet" gaf aanvankelijk weinig krachtsver schil te zien. Beide ploegen wonnen een set. In de beslissende set maakte „Pat vliet" echter te veel fouten, waarvan „Bui tenrust" dankbaar profiteerde en de over winning uit het vuur sleepte. Aan het eind van de middag reikte de voorzitter van de vakantiecommissie, de heer J. I-leugens, met een toepasselijk woord de prijzen aan de leidsters en aan voerders van de winnende „tuinen" uit.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5