Ook Bonn zal Eisenhower feestelijk begroeten déf ilin Jongeman bracht zijn oom met een zeis twee dodelijke steken toe Werk van Zaken Overzee wordt door gevolmachtigde ministers gedaan ■RADIO ROMA HELPT ZEEMAN IN NOOD VERSTOPPING? Scholen en kantoren krijgen vrijaf 0seS&& Drie jaar celstraf geëist DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1959 9 Aardschokken in VS. Evacuatie bij gescheurde dam vrijwel voltooid Perzen houden betogingen tegen Sovjet-Unie De „Van Speyk" na drie jaar in Nederland terug Het fregat nam de Loden Verrader" mee Na 300 km Oceaan Panne dwang KLM-toestel met Rockefellers terug Vier straalvliegtuigen van Boeing hadden vertraging Herter zal de permanente NAVO-raad inlichten België is voldaan over deze raadpleging GEOPEND vanaf 20 Juli 1959 R m Plannen voor Amsterdams Confectiecentrum Lord Mayor van Londen bezoekt Nederland Brand in wasseri j, villa en boerderij Twee witte kamelen in de Dam-tot-Dam-race BONN (AFP) In Bonn maakt men voorbereidingen voor een ontvangst van president Eisenhower, volgende week woensdag, die de gewone officiële ont vangsten verre zal overtreffen. Het vlieg tuig van de president een Boeing 707 zal door een groep straaljagers worden in gehaald. Op het vliegveld zal een militair saluut worden gebracht door een bataljon bestaande uit eenheden van de drie wa pens. Aan alle bestuursinstellingen, onder nemingen en scholen in Bonn en omge ving is verzocht vrijaf te geven aan per soneel en kinderen om hen gelegenheid te doen hebben bij de ontvangst van de pre sident aanwezig te zijn. De stoet zal van het vliegveld Wahn, dat in de nabijheid van Keulen en Bonn is ge legen, langzaam rijden en een flinke om weg maken om de bevolking in staat te stellen de president te begroeten. Bonds kanselier Adenauer en zijn gast zullen in een open auto zitten. Keulse scholieren zijn uitgenodigd om bij de aankomst van het vliegtuig met de president een ere wacht te vormen. Verder is men op de scholen in Bonn bezig met het in orde bren gen van spandoeken en vlaggen. Op het vliegveld wordt een speciale pers tribune met vierhonderd plaatsen opge richt. Alle toegelaten journalisten krijgen een insigne met het opschrift „Eisenhower in Duitsland". Londen en Parijs Eisenhower zou eerst donderdagmor gen in Bonn aankomen, maar hij heeft zijn aankomst vervroegd. Donderdagmid dag vliegt hij naar Londen. Hij zal dan vijf volle dagen in Groot-Brittannië verblijven. Hij wordt op het vliegveld bij Londen door premier Macmillan en leden van diens kabinet verwelkomd en zal een ere wacht van de R.A.F. inspecteren en dan vanaf een tribune het publiek kunnen be groeten. Meer dan driehonderd journalis ten worden bij de ontvangst verwacht. Vrijdag, 28 augustus, vliegt de president naar Schotland voor een bezoek aan ko ningin Elizabeth op Balmoral. De hertog van Edinburgh zal hem van het vliegveld van Aberdeen afhalen. Zaterdagochtend BUTTE MONTANA (Reuter). De meeste van de tweehonderd mensen, die dinsdag in de Amerikaanse staat Montana van de buitenwereld waren afgesloten door grondverschuivingen als gevolg van de aardschokken, welke in een groot ge bied van de wereld werden gevoeld, zijn in veiligheid gebracht. Men zoekt nog naar eventuele verdere slachtoffers. Volgens de huidige gegevens zijn acht mensen om het leven .gekomen, maar volgenssommige berichten zóüdëri er 19 doden en ongeveer 60 gewonden zijn. Op de Salomons-eilanden HONIARA, SALOMONS-EILANDEN (UPI). De grootste schade, die de aard beving heeft aangericht, welke het gehele gebied van de Salomons-eilanden gisteren deed schudden, heeft het eiland Vella Lavella, tot de Westelijke Salomons be horende, moeten incasseren. De chefgeoloog Grover heeft meege deeld, dat de aardschokken gisteren de hele dag en ook de hele nacht op Vella Lavella voortduurden en een paniek deden ontstaan onder de inheemsen en de Euro peanen. Een houten brug naar een ander eiland leidende, werd zwaar beschadigd. Een groep arbeiders van de houtfabriek ontsnapten ternauwernood aan de dood, doordat zij na de eerste schokken de fa briek uitrenden. Juist toen zij open gebied bereikten, stortten de muren van de fa briek met donderend geraas in. Berichten van andere eilanden maken melding van veel schade, maar niet van slachtoffers. Advertentie Lijdt U aan chronische of hardnekkige verstopping? Neem dan DÉFILIN. Défi- lin werkt volgens een geheel nieuw principe: het prikkelt de darmwand niet, doch zorgt dat de darminhoud de natuurlijke zachtheid en weekheid krijgt en behoudt. Op deze wijze bent U verzekerd van een normale, pijnloze stoelgang. géén gewenning géén krampen géén gasvorming géén darmprikke lingen Doos van 20 dragees f 1.20 Doos van. 50 dragees f 2.60 Voor een natuurlijke stoelgang Een produkt van PHILIPS-ROXANE TEHERAN (UPI) Honderden Perzen zijn donderdag voorbij de Russische am bassade getrokken in een van de grootste anti-Russische betogingen, die ooit in de hoofdstad van Perzië zijn gehouden. Dit gebeurde bij gelegenheid van de zesde verjaardag van het opzij zetten van premier Mossadeq door de nationalisten. De Perzen, die voorbij de Russische am bassade trokken, keerden op het moment dat zij de ambassade passeerden het hoofd af, een nationaal gebruik, dat verachting uitdrukt. Uit het hele land worden anti-Russische demonstraties gemeld. De Perzen gaven tevens uitdrukking aan hun genegenheid voor de sjah. Er werden dub enden vreugdeschoten in de lucht af gevuurd. keert Eisenhower naar Londen terug. Hij gaat dan per auto naar Chequers, het bui tengoed van de Britse premier. Men ver wacht dat hij dan maandag, 31 augustus, van Chequers terugkeert in Londen waar dan ook de Spaanse minister van Buiten landse Zaken zal zijn. In de ochtend van woensdag 2 september vertrekt Eisenhower naar Parijs. Inmid dels is te Rome officieel meegedeeld dat de Italiaanse premier Segni en de minister van Buitenlandse Zaken Pella president Eisenhower op 3 september in Parijs zul len ontmoeten. Op 4 september hebben Segni en Pella des ochtends een onderhoud met president de Gaulle en later met pre mier Debré en minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. Premier Segni zal op zaterdag in Ca- denabbia aan het Comomeer een bespre king hebben met de bondskanselier Aden auer die daar met vakantie is, aldus heeft het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. Het fregat „Van Speyk", dat sedert 9 juli 1956 in de Nederlandse Antillen heeft vertoefd, is gistermiddag na een 19-daag- se reis uit Willemstad (Curapao) in Den Helder teruggekeerd. Het schip stond on der commando van kapitein-luitenant-ter- zee A. J. de Graaf. Sedert het vertrek uit Nederland wer den 64.000 zeemijlen afgelegd en bezocht het schip Suriname en de Bovenwindse Eilanden. Op 13 en 14 februari van het vorig jaar had het Prinses Beatrix aan boord, die toen een bezoek aan de West bracht. De oppergeschutkonstabel T. Ruiten had in Willemstad in zijn eentje de „Loden Verrader" van de familie Maduro, een schegbeeld, waarop de marinemannen nog altijd aanspraak menen te mogen maken, meegenomen en triomfantelijk aan boord van het schip gebracht. Het zal der tradi tiegetrouw op de rijkswerf te Den Helder schoongemaakt worden en met het eerst volgende schip naar de eigenaars terug gebracht worden. De bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer, had zich in IJmuiden aan boord begeven om de com mandant en opvarenden te begroeten. Het schip werd in de haven van Den Helder op gewacht door een grote schare familiele den van de opvarenden. De Van Speyck wordt afgemeerd in Den Helder. NEW YORK (Reuter'AFP) Het K.L.M.-toestel, waarmee woensdag enige leden van de familie Rockefeller van New York naar Europa waren vertrokken met hev oog op het huwelijk van Steven Rockefeller en Anne Marie Rasmussen, is naar het vliegveld Idlewild teruggekeerd, nadat de piloot had gemeld, dat er zich op 320 km van New York een motorstoring had voorgedaan. Het toestel heeft 3000 gallon benzine boven zee geloosd. De pas sagiers vertrokken later met een ander toestel. De machine, die motorstoring kreeg was een DC-7c. Dit toestel zou de 27-jarige Rodman Rockefeller, zijn 21-jarige broer Michael broers van de bruidegom en Rodmans vrouw, de uit Noor wegen afkomstige Barbara Olsen, naar Amsterdam brengen, vanwaar het gezel schap met een ander K.L.M.-toestel naar Noorwegen zou doorreizen. Hel huwelijk wordt zaterdag gesloten. Toen Rodman Rockefeller werd gevraagd naar de herkomst van zijn familie ver klaarde hij, dat de Rockefellers afstam men van Franse Hugenoten, die indertijd naar Nederland zijn uitgeweken. In 1732 waren zij naar Amerika geëmigreerd, waar zij zich in de staat New York als boeren vestigden. SGGNE (UPI) Trygve Lie, oud-secre- taris-generaal van de UNO, heeft een uit nodiging aanvaard van de familie Ras mussen om deel te nemen aan de huwe lijksplechtigheden van Anne-Marie en Steven Rockefeller. Volgens persberichten van heden wan het gouverneur Rockefeller, die de heer Rasmussen heeft voorgesteld om Trygve Lie uit te nodigen. NEW YORK (Reuter). Tengevolge van storingen hebben woensdag vier straalverkeersvliegtuigen van het type Boeing-707 vertraging gekregen. Het wa ren twee toestellen van de Pan American van de lijn New York-Parijs, een machine van de Trans-World Airlines, waarbij te San Francisco een defect werd geconsta teerd en een vliegtuig van de American Airlines, dat met vertraging van Los An geles vertrok. Het Amerikaanse bureau voor de lucht vaart had de dag tevoren afwijzend be schikt op een herhaald verzoek van een Republikeins congreslid uit New York om de Boeing-707 aan de grond te houden als veiligheidsmaatregel. Zoals eerder is be richt, is zaterdag een toestel van dit type, dat in de omgeving van New York een proefvlucht maakte, verongelukt, waarbij de bemanning om het leven kwam. Tevo ren waren er moeilijkheden geweest met het landingsgestel van een aantal Boeings. rr - PARIJS (AFP/UPI) Tijdens het be zoek van president Eisenhower aan Pa rijs zal de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Herter een zitting bijwo nen van de permanente NAVO-raad, zo is officieel in Parijs bekendgemaakt. Dit ge beurt, zo staat in de bekendmaking, om tegemoet te komen aan de wens van de raad om in aanwezigheid van minister Her ter de voornaamste internationale ont wikkelingen te bespreken. België, Italië en een aantal andere kleine NAVO-landen hebben aangedrongen op een zitting van de NAVO-raad met president Eisenhower zelf. De Amerikaanse president is hiertegen gekant omdat hij tijdens zijn ontmoeting met premier Kroesjtsjev niet de woord voerder van de westelijke geallieerden is. Ook president De Gaulle van Frankrijk wil alle schijn vermijden, dat Eisenhower optreedt als onderhandelaar voor het ge hele Westen. In Belgische regeringskringen is de of ficiële bevestiging van de deelneming van Herter aan de vergadering van de NAVO- raad met levendige voldoening ontvangen. In Brussel legt men er de nadruk op, dat de gedachtenwisseling tussen de Atlanti sche bondgenoten vóór de ontmoeting Eisenhower-Kroesjtsjev volledig tege moet komt aan de Belgische verlangens. (ANP) In officiële kringen te Den Haag is vernomen dat de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zich hetzij op 3 september te Le Havre hetzij te Southampton op de Advertentie Rama Maak nu gratis Uw verzameling dierenplaatjes compleet! Ruil- formulieren en inlichtingen bij Uw RAM A-leverancier. Bestel er tijdig het prachtige dierenboek van Dr. Portielje bij (de vierde druk is zojuist verschenen). Dit album kost f 1.95 KAY0.t!.//6 6t „Rotterdam" zal inschepen naar de Ver enigde Staten. Prinses Beatrix reist ook met de „Rotterdam". Minister Luns zal op 3 september, na het onderhoud dat hij in zijn hoedanigheid van voorzitter van de NAVO-raad en Spaak, secretaris-generaal van de NAVO, met president Eisenhower zullen hebben, ver slag uitbrengen aan de NAVO-raad. Ne derland zal daarbij in de NAVO-raad ver tegenwoordigd worden door de permanen te vertegenwoordiger bij de NAVO, am bassadeur mr. D. U. Stikker. Drie jaar gevangenisstraf heeft de of ficier bij de rechtbank te Leeuwarden ge- eist tegen de 21-jarige S. A. H. te Luinje- berd bij Heerenveen die op 11 mei zijn oom, Th. H. met een zeis had gedood. Th H., die aan de drank verslaafd was ge raakt, woonde op de ouderlijke boerderij te Luinjeberd, die hij echter totaal ver waarloosde. Hij stemde er in toe, dat zijn broer J. H. op 11 mei de boerderij zou overnemen tegen een afkoopsom van 10.000. Op de dag van de overdracht was die oom zich reeds 's morgens in het dorp gaan bedrinken. Dat wisten S. en zijn va der, toen zij 's middags gingen melken. S. was bang voor de terugkeer van zijn oom. Daai-om had hij een zeis meegeno men, die hij langs de slootkant had ge legd. Terwijl vader en zoon zaten te mel ken, werd opeens van de boerderij geroe pen: „Onder de koeien weg, oom komt er aan!" Inderdaad verscheen de oom, dronken en agressief, één hand in de zak, ■waar"men-eemanes kon vermoeden.-„Kijk nog. maar eens óm je heen!" riep hij te gen" zijn' broer „Over vijf minuten ben je dood." Dat was teveel voor de jonge S. „Ga weg of ik sla je de kop af!" moet hij nog geroepen hebben. Toen snelde hij met de zeis op de oom af en stak hem twee keer in de benen boven de lies, waar door de linker en de rechter beenslagader werden doorgesneden. De oom stierf vrij wel onmiddellijk. Totaal overstuur meld de S. zich daarna bij de politie. Over de jongeman, die zich ter zitting diep onder de indruk en zeer berouwvol toonde, was een zeer gunstig voorlich tingsrapport uitgebracht. Een psychia trisch rapport wilde hem op grond van zijn aard en de bijzondere omstandighe den zijn daad niet ten volle toerekenen. De officier van Justitie achtte doodslag bewezen. Van noodweer was naar zijn mening geen sprake geweest. Rekening houdend met verzachtend omstandighe den vorderde hij drie jaar gevangenis straf. De verdediger mr. H. Schootstra zei, dat de dreigende woorden van de oom vol doende grond waren voor de tegenactie van de verdachte, die echter niet de op zet heeft gehad, de oom te doden. Op grond van noodweerexces vroeg hij vrij spraak, subsidiair ontslag van rechtsver volging Op 2 september zal de rechtbank uit spraak doen. In Amsterdam bestaan plannen om te komen tot de stichting van een groot cen traal verkoopgebouw voor de confectie- industrie ana de rand van de stad. Van de zijde der confectiefabrikanten is reeds grote belangstelling getoond voor de bouw van dit omvangrijke project. Het is be doeld voor show- en verkoopruimten, dus niet voor de fabricage. Men schat voor de bouw in eerste aanleg een bedrag van 15 a 20 miljoen nodig te hebben. Ook het ge meentebestuur heeft veel interesse voor deze bouw, omdat verkeersaantrekkende bedrijven uit de binnenstad zullen verhui- De Lord Mayor van Londen, Sir Harold Giliett, zal met zijn echtgenote van 26 tot en met 29 augustus een bezoek brengen aan Nederland. Donderdag 27 augustus wordt Rotterdam bezocht, vrijdag 28 augustus wordt een autotocht gemaakt langs de Zuiderzeewerken. Zaterdag 29 augustus worden Den Haag en 's middags Amster dam bezocht. Zoals reeds is bericht zal het ministerie van Zaken Overzee worden opgeheven. Het desbetreffende Koninklijk Besluit houdt echter slechts een principiële rege ling in. Omtrent de overdracht van de be voegdheden van de diverse directoraten en over de organisatie van de nieuw te vor men bestuursbureaus is nog niets bekend. De Antilliaanse gevolmachtigde minis ter in Nederland, de heer W. F. M. Lampe, verklaarde desgevraagd dat aan de Suri naamse en de Antilliaanse vertegenwoor diging in Nederland reeds enige tijd gele den bericht was gezonden, tijdig stappen te ondernemen voor de overneming van werkzaamheden die totdusver op het mi nisterie van Zaken Overzee werden behan deld. Deze maatregelen zijn dan ook ge nomen, al is, wegens reorganisatie van de beschikbare accommodatie, hierin nog niet geheel voorzien voor wat de Nederlandse Antillen betreft. De coördinatie van Antilliaanse en Su rinaamse zaken op het bureau van de vi ce-minister-president, drs. Korthals, is een interne aangelegenheid van de Neder landse regering, aldus de heer Lampe. De verming van dit lichaam, waarover de Antilliaanse premier, de heer E. Jonck- heer, bij zijn jongste bezoek aan Neder land overleg heeft gepleegd, zal geen rol spelen in de verhouding tussen de drie rijksdelen. De Surinaamse gevolmachtigde minis ter in Nederland, dr. R. H. Pos heeft ver klaard, dat de opheffing van het ministe rie in beginsel reeds vaststond bij de ka binetsformatie in mei. In principe bete kent de liquidatie van het departement een splitsing van de zaken betreffende Suriname en de Nederlandse Antillen an derzijds. Per 1 september zal dus deze eerste stap worden genomen. Hierna zal nader worden bezien hoe de aangelegen heden van de Nederlandse Antillen en Su riname verder zullen worden afgewikkeld. Er is in beginsel hierover reeds contact geweest tussen de rijksdelen. Definitiéve geweest tussen de rijksdelen. Definitieve beslissingen zullen echter pas worden ge nomen na overleg, dat in de toekomst zal moeten worden gehouden. De Surinaamse gevolmachtigde minis ter zal als gevolg van de opheffing van het departement minder zaken behoeven over te nemen dan zijn Antilliaanse collega. Hij behandelde reeds diverse zaken recht streeks met de betrokken departementen en andere instanties in Nederland. Dokter Guido Guida ziet er veel jonger uit dan zestig jaar, ondanks zijn kale schedel. Zijn nogal vlezig gezicht ver toont bijna geen rimpels. Het is nooit zijn gewoonte geweest zijn arbeidsdag tot een be paald aantal uren te beperken en nóg werkt hij even enthou- sias als vijfentwintig jaar ge leden. Vermoedelijk heeft geen arts ter wereld een zo verspreid wonende kring van patiënten, zelfs niet een vlie gende dokter in de Austra lische wildernis. Hij is de dokter van in levensgevaar verkerende zeelieden. Vanuit zijn huis aan de Via Torino in Rome volgt hij het verloop van ziekten bij men sen, die hij nog nooit heeft gezien en vermoedelijk ook nooit zal zien. Hoe hij dat kan is al van verre duidelijk, want je verwaarloost een radiomast van zestien meter op het dak maar zo niet. Via Radio Roma stelt deze hem in staat de verbinding te onderhouden met schepen, die duizenden kilometers verwijderd op zee rondzwalken. „Het idee een centrale voor medische hulp aan zeelieden te stichten, kwam in 1935 bij mij op", vertelt hij „Van huis uit was ik vertrouwd met de gevaren op zee mijn vader is een Siciliaanse reder en mijn oudste broer koopvaardij kapitein. Toen ik in de zomer van dat jaar mijn geboorte plaats bezocht, had ik toe vallig een gesprek met een visser, die kort tevoren een afschuwelijke beproeving had doorstaan. Hij was met een voet door kamraderen gegrepen, waardoor dat lichaamsdeel letterlijk was Een kleine vijfentwintig jaar geleden nam een dokter uit Rome het initiatief een centrale te stichten, waarbij de zieke of gewond,e zeeman voor medisch advies terecht zou kunnen. Deze instelling wordt nog altijd geleid door de initiatiefnemer en de werking ervan is meer dan voortreffelijk. vermorzeld. De apotheek aan boord bevatte slechts aspirine en verbandgaas. De man leed onduldbare pijnen, terwijl het schip op volle kracht naar de dichtstbijzijnde haven stoom de. Twee dagen en nachten duurde de marteling". Van deze vakantie in Rome teruggekeerd verzocht dokter Guida de vijftig bekendste artsen van de hoofdstad bij hem te komen en legde hun zijn plan voor. Het was uiterst eenvoudig: het ging erom een centrale te stichten van waar uit medische hulp per radio kon worden verstrekt. Over één punt werden de doktoren het onmiddellijk eens dit plan moest doorgang vinden Een tweede punt, kosteloze medische adviezen, behoefde zelfs nauwelijks in bespreking te worden gebracht, dat stond voorop. Het denkbeeld vond bij de Italiaanse regering een goed onthaal en er werd direct een krachtige radiozender en -ont vanger ter beschikking van de jonge organisatie gesteld. Van dat ogenblik af was het nog alleen maar een kwestie van bekendheid om te kunnen slagen en die bekendheid kwam gauw genoeg. „Vergeef mij de ondeskun dige vraag, dokter, maar heb ben dan niet alle schepen een dokter aan boord?" Dokter Guida haalt zijn schouders op. „Theoretisch behoort elk schip met een be manning van meer dan twaalf koppen een scheepsdokter te hebben, maar in de praktijk komt daar niets van. Er moet ook worden erkend, dat dit voor heel veel reders een te zware financiële last zou op leveren". „Kunt u mij interessante praktijkgevallen vertellen?" „Wat denkt u? Dagen ach tereen, als het moet. Ik her inner me een geheimzinnige kwestie aan boord van de Segnaro, een Panamees, die uit Caripito in Venezuela op weg was naar Götheborg in Zweden. Er werd op een ge geven ogenblik gemeld, dat tweeëndertig van de zesen dertig bemanningsleden een vreemde huidziekte hadden opgedaan. De symptomen de den me in het begin aan mazelen denken. Vooral de handen, onderarmen, dijen en de hals van de zieken bleken te zijn ontstoken en deze ver schijnselen gingen gepaard met een ondraaglijke jeuk. De vier niet aangetaste zeelieden konden natuurlijk onmogelijk met het schip in de Atlan tische Oceaan manoeuvreren. Ik kreeg even daarna een tweede bericht: tussen de vingers van de patiënten ont stonden blaasjes en een van de vier gezonden was ook het slachtoffer geworden van de mysterieuze aandoening. Het enige wat mij te doen stond was mij in verbinding te stellen met de bekende Ro meinse huidspecialist dokter Van Eyck. Deze vroeg de kapi tein of het schip in de tro pische zone misschien door een wolk vlinders was ge varen. Inderdaad, seinde de kapitein van de Segnaro terug, duizenden en duizen den kleine vlindertjes waren overal op neergestreken. Toen wist dokter Van Eyck het wel. Deze vlinders dragen op hun vleugels een poeder mee, dat de huid gruwelijk irriteert. Er kunnen daaruit ontste kingen ontstaan, die de dood tot gevolg hebben. Gelukkig bevatte de scheepsapotheek precies de geneesmiddelen, die nodig waren voor een snel en succesvol tegenoffensief. Binnen enkele uren was de ziekte overwonnen, zodat de Segnaro zijn reis naar Zweden kon voortzetten". Dokter Guida maakt niet veel ophef van zijn werk, zo- dal: ik hem bepaald ertoe moet pressen meer los te laten. „Als je eenmaal de organisatie hebt, kan elke dokter het", zegt hij. „Ik heb alle mede werking van het Italiaanse departement van Marine. Uiteraard kan ik niet altijd zelf met een koptelefoon ach ter het apparaat zitten, hoewel ik dat vaak doe. Maar wan neer ik word weggeroepen, wordt mijn plaats meteen in genomen door een telegrafisl van de marine. U verlang! nog meer gevallen te horen? Tja, ik ben er wel een beetje trots op een tweeling ter wereld te hebben gebracht op tweehonderd kilometer af stand van elkaar. Een andere keer werd ik gewaarschuwd, dat de chirurg van een Ita liaanse gevangenis op een klein eilandje in de Middel landse Zee een beroerte had gekregen. En dat gebeurde tijdens een operatie op een der gevangenen. Ik kon een van de befaamdste Romeinse chirurgen telefonisch bereiken en een half uur later was hij al per vliegtuig op weg naar het eiland. Eerst hielp hij zijn collega, die er verreweg het slechtst aan toe was en daarna redde hij het leven van de patiënt". „En hoe staat het met ge vallen van onderlinge hulp op zee?" „Een goed voorbeeld heb ik een paar jaar geleden nog meegemaakt. Uit een melding constateerde ik, dat een be manningslid van de Genova, een vrachtschip op weg naar Liverpool, een ernstige aan val van beknelde hernia had gekregen. Slechts onmiddel lijke operatie zou hier redding kunnen brengen. Zoekend en zoekend wist ik contact, te krijgen met een Deense vrachtboot met bestemming Canada. Ik verzocht om hulp en zonder een minuut te ver liezen, werd de koers ge wijzigd. Ik gaf tegelijkertijd instructie aan de Genova naar de Deen uit te kijken. Een paar uur later hoorde ik, dat de patiënt was geholpen en buiten gevaar verkeerde". „Fantastisch", mompel ik. „Een kwestie van organi satie", zegt dokter Guida achteloos. Een uitslaande brand heeft gistermid dag de stoomwasserij van F. Haan in de Tuinbouwdwarsstraat te Groningen ge deeltelijk in de as gelegd. Het vuur ontstond in een houten aanbouw die als opslagplaats dienst deed. Het breid de zich zo snel uit dat ook het magazijn, een sorteerlokaal en de kantoren weldra in lichter laaie stonden. Het stenen fa brieksgebouw, waarin zich de machines bevinden, kon worden behouden. Een aan grenzend schoolgebouw liep brandschade op. Naar de ooi-zaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Men vermoedt dat kinderen achter de houten aanbouw met lucifers hebben gespeeld. In Hilversum heeft gistermiddag brand gewoed in de garage en de villa van de heer A. J. Ph. Gonggrijp, oud-bestuurs ambtenaar in Indonesië aan de 's Gra- velandseweg. De heer G. was in de ga rage bezig geweest de bekleding van zijn auto te reinigen en maakte voor het dro gen gebruik van een straalkacheltje. Toen hij zich even verwijderde vloog de auto in brand en spoedig brandden ook het rie ten dak van de garage en het rieten dak van de villa. De Hilversumse brandweer kon niet voorkomen dat de rieten kap van de villa grotendeels werd vernield. Ook de zolderverdieping brandde uit. De schade, door vuur en water aangericht, beloopt enkele tienduizenden guldens. In Nieuw Buinen is gistermiddag de boerderij, bewoond door de heer R. Ol- denziel totaal uitgebrand. Gereedschappen en machines alsmede de oogst van 15 ha. koren gingen verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. Een buitenlandse radioindustrie in Ne derland zal aan de Dam-tot-Dam-race deelnemen met twee witte kamelen, die op de derde dag van de race om elf uur in Amsterdam zullen starten. Een Zaans dagblad herstelt zaterdag 29 augustus de bootverbinding tussen Zaandam en Am sterdam, die ongeveer tien jaar geleden werd opgeheven. Bejaarden van Zaandam zullen de drie tochten mogen meemaken. Men zal trachten de oude muzikanten, die vroeger op de echte Zaandammer boten meevoeren, opnieuw aan boord te krijgen. De Stichting Stadsontspanning Utrecht komt uit Amsterdam met een brandweer auto van het jaar 1921. Voor de start in Zaandam wordt een blusdemonstratie ge geven. daarna wordt de wagen op een boot gereden en naar Amsterdam vervoerd. Ongeveer hetzelfde geschiedt met een Cadillac van 1937, die door een Amster dams bedrijf in de strijd wordt gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9