Congrescommissie bezorgd over radio-activiteit Heet U Johan september jarig? Tulpenkoningin op valreep Roomskatholieke en orthodoxe kerken overwegen conferentie Sigaret..? MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 3 NA NEGEN EEUWEN SCHEIDING Koningin bezocht invaliden op de „J. Henry Dunant" Gouverneur van Khartoem bezoekt Nederland Hond zorgt voor twee verstoten leeuwenwelpen Turfstrooiselfabriek in Klazienaveen uitgebrand ANWB-oproepen een uur eerder in de ether Jacht overvaren Strijd in Tibet is in hevigheid toegenomen Verschuiving in Z.-Afrika Liberale groep verlaat de Verenigde Partij en bent u in Wereld-hoogterecord in Russische handen Portugese oppositieleider zal ook ons land bezoeken Advies tegen hervatten van de kernproeven Wereldraad vraagt kernproeven niet te hervatten Socialisten uit Groningen en Oost-Friesland bijeen IJzer-bedevaart is kalm en waardig verlopen Weer twee Boeing-707 straalvliegtuigen te laat Op de ^^raatótcsl Vier en drie jaar geëist tegen inbrekers Britse trawler zonk na botsing, 5 vermisten Ook een man van gezonken Spaanse schip vermist RHODOS (Reuter) De Oosters-ortho- doxe bisschop Iacovos van Philadelphia, de belangrijkste vertegenwoordiger van het orthodoxe Patriarchaat van Conslan- tinopel op de bijeenkomst van het centra le comité van de Wereldraad van Kerken te Rhodos, en andere orthodoxe theologen hebben zondag meegedeeld, dat zij voor stellen van roomskatholieke zijde hebben aanvaard voor het houden van een theolo gische conferentie te Venetië. Het doel van de conferentie die volgend jaar gehouden zou moeten worden, is het zoeken van toe nadering tussen de oosters-orthodoxe en de rooms-katholieke kerk, die negen eeuwen geleden elk hun eigen weg gingen. Twee rooms-katholieke geestelijken de den de voorstellen vrijdagavond op een besloten bijeenkomst. Een van hen, pater Dumont, had zaterdag tot een verslagge ver van Reuter gezegd, dat zij de voor stellen hadden gedaan op last van de de ken van het college van kardinalen, kar dinaal Tisserant. De twee paters, onder wie de Nederlandse prof. mgr. J. G. M. Willebrands, woonden de bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken als journalis ten bij. Kardinaal Tisserant had zaterdagavond te Rome meegedeeld niets te weten van een opdracht aan de twee geestelijken tot het maken van afspraken over een bijeen komst van theologen van de twee kerken. In een vraaggesprek met het Atheense blad Akropolis sprak de kardinaal zich uit voor „broederlijke bijeenkomsten en con tacten, samenwerking op sociaal gebied en besprekingen over kwesties die buiten de leerstellingen staan." Dit noemde hij een eerste stap tot hereniging van de Oos terse en de Westerse kerken. „De rooms-katholieke kerk wil alle oude voorrechten, gebruiken en gewoonten van de oosterse kerken behouden, zolang zij niet strijden met de leerstellingen," aldus de kardinaal. Toen hem werd gevraagd of er zijns inziens waarschijnlijk in de naas te toekomst een hereniging tot stand zou komen, antwoordde hij, dat „voor het uitroeien van vooroordelen en misverstan den hard werken noodzakelijk is." Intussen heeft een lekenvertegenwoor- diger van de Griekse kerk, prof. Bratsio- tis, al verklaard tegen de conferentie te Venetië te zijn. Hij zei niet te zullen deel nemen aan het voorbereidende werk. om dat hij niet voelde voor „dergelijke thea trale kluchten." Volgens hem zou de con ferentie tot niets leiden. Studenten-uitwisseling Vrijdag hebben de twee r.k. priesters, pater Dumont en prof. Willebrands ook voorgesteld te komen tot een uitwisseling van studenten in de theologie. Aan de voor gestelde theologische conferentie in Vene tië zouden lekentheologen deelnemen, die leerstellige meningsverschillen zouden moeten bespreken. De scheuring tussen Rome en Constanti- nopel werd in 1054 een feit, doordat toen paus Leo X patriarch Michael Cerula- rius in de ban deed Hieraan waren ruim 700 jaar van meningsverschillen vooraf gegaan. Zo had de Oosterse kerk gewei gerd de passage in de geloofsbelijdenis van Nicea te aanvaarden, waarin wordt gesteld, dat de Heilige Geest zowel uit de Zoon als uit de Vader voortkomt. Ook De Koningin heeft zaterdag een bezoek gebracht aan het nieuwe Rode-Kruisschip „J. Henry Dunant", dat met zeventig in validen, voornamelijk uit de provincie Utrecht, een tocht door de Nederlandse binnenwateren heeft gemaakt. De Konin gin begaf zich te Wijk bij Duurstede aan boord en voer mee tot Utrecht, waar de ontscheping van de invaliden plaatshad. Voor ieder van de zeventig invaliden, die met de „J. Henry Dunant" een prach tige tocht hadden gemaakt, had de Konin gin een opwekkend woord. Zij bleef in Utrecht nog een half uur aan boord en liet zich voorlichten door de leden van het dagelijks bestuur van de Invaliden- raad, die deze tocht voorbereid hebben. Bep, binl. De gouverneur van Khartoem, Moham med Khalil Biteik, is zaterdag van Lon den uit in Nederland aangekomen voor een zevendaags bezoek aan ons land. Van daag houdt hij een bespreking met hoge functionarissen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid over de sociale ontwikkeling van Nederland. Daarna brengt hij een bezoek aan het „Institute of Social Studies" in Den Haag. Morgenmiddag zal Prins Bernhard de gouverneur van Khartoem ontvangen. Op zijn reizen naar Tanganyika, waar Prins Bernhard een farm heeft, is de Prins me nigmaal de gast geweest van de gouver neur. Woensdag brengt de Afrikaanse gast een bezoek aan Schiedam en Rotter dam. De geboorte van vier leeuwenwelpen heeft de 30-jarige Duitse dompteur Albert Althoff van het circus Boltini, dat in Am sterdam staat het afgelopen weekeinde talloze moeilijke uren bezorgd. Niet alleen moest hij zaterdagavond zijn nummer af werken zonder de leeuwin Gitta, hetgeen aan het ritme van het programma afbreuk doet en de andere drie leeuwen nerveus maakt, maar bovendien bleek Gitta, die 's ochtends haar vier jongen het leven ge schonken had, bijzonder prikkelbaar. De angstige vermoedens van de domp teur werden bewaarheid: laat in de mid dag bleek hem, dat Gitta reeds twee van haar jongen had verslonden. Intussen was de hulp van de Amster damse politie ingeroepen om te trachten een min voor de twee overgebleven wel pen te vinden. Dankzij een oproep over de radio meldde zich zaterdagavond laat de beheerder van het Stichts asyl voor Dieren te Utrecht. Hij beschikte over een Duitse herder, die daags tevoren moeder van vier hondjes was geworden. Deze hond, Vera, werd naar Amsterdam gebracht en accepteerde de verstoten welp j es. wees de Oosterse kerk het celibaat voor de priesters af. Patriarch Cerularius slaagde erin het merendeel van de oosterse bisschoppen voor zijn standpunt te winnen. De Russi sche orthodoxe kerk brak echter pas in de twaalfde eeuw met Rome. De orthodoxe of byzantijnse kerk is, hoe wel verdeeld in vele groepen, de grootste van de oosterse kerken. Volgens een schat ting van het vaticaan telt zij ongeveer 137 miljoen volgelingen, voornamelijk in Rus land, Polen. Tsjechoslowakije, Roemenië, Hongarije, Bulgarije, Joegoslavië en de Oostzeestaten. Andere oosterse kerken, zo als de Armeense nationale kerk en de Koptische kerk in Egypte, tellen te zamen tien miljoen aanhangers. De leerstellige verschillen met Rome zijn voor het grootste deel betrekkelijk ge ring. In het geval van de orthodoxe kerken gaat het hoofdzakelijk om hun weigering om de suprematie van de paus te erken nen. Pater Dumont verklaarde zondagavond desgevraagd, dat hij al dertig jaar oecu menisch werk deed, waarbij hij steeds machtiging had van kardinaal Tisserant. Dit wilde echter niet zeggen, dat hij in zijn contact met leiders van de orthodoxe kerk in naam van het Vaticaan of als ver tegenwoordiger van kardinaal Tisserant had gesproken. VATICAANSTAD (Reuter) - Van gezag hebbende Vaticaanse zijde is gezegd, dat men meent dat Paus Joannes een bijeen komst van vertegenwoordigers van de oosterse orthodoxe en de rooms-katholieke kerk ter bespreking van hun problemen zou toejuichen. Het houden van een der gelijke bijeenkomst behoefde geen ver wondering te wekken „aangezien in het verleden reeds vele van dergelijke bijeen komsten waren gehouden". Zo zou bij voorbeeld een bijeenkomst ter bespreking van „de strijd tegen het godloze mate rialisme en van nieuwe vormen van apostolaat" voor beide partijen niet anders dan nuttig kunnen zijn, afgezien van het probleem van hereniging, aldus werd ge zegd. In Klazienaveen heeft een hevige brand gewoed in een turfstrooiselfabriek. Direct na de ontdekking van de brand sloegen de vlammen metershoog uit het gebouw, waarvan de bovenbouw grotendeels uit hout bestond. Voordat de brandweren op de plaats van het onheil arriveerden, had den omwonenden reeds in allerijl getracht de schuiten, die vóór de fabriek in het kanaal lagen gemeerd, los te maken. Ze ven schuiten wist men te redden. De acht ste, die evenals de andere geladen was met turf, kon men niet meer redden. De vonkenregen stak eveneens een hoe veelheid balen turfstrooisel aan, die naast het fabrieksgebouw waren opgeslagen. De totaal uitgebrande fabriek was in 'gebruik" bij de n.v:- veenderij én'turfstrooi selfabriek voorheen W. A. Scholten te Klazienaveen. De-sëhadé bëlóöpt vele dui zenden guldens. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Radio-Luxemburg wijsigt zendtijdverdeling (Van onze Haagse redacteur) Met ingang van 1 september zal Radio- Luxemburg zijn zendtijdverdeling tussen de taalgebieden wijzigen, hetgeen voor de in korte tijd populair geworden oproep dienst van de A.N.W.B. consequenties met zich brengt. Van deze datum af zullen de oproepen voor Nederlandse toeristen in binnen- en buitenland precies een uur eer der worden uitgezonden, dus om twee mi nuten voor één in plaats van twee minu ten voor twee. Radio-Luxemburg zal deze week in ze ventien extra uitzendingen de aandacht op deze mutatie vestigen. Bovendien zullen de oproepen voorlopig nog om 13.58 worden herhaald in het Duitse programma, dat dus wordt uitgebreid. De A.N.W.B.-oproepdienst, die op 1 ju ni is begonnen, heeft ruim driehonderd berichten uitgezonden. Vele dagen had men zefs tien berichten per dag, waar door de toegestane zendtijd moest wor den overschreden, waartoe men de volle dige medewerking van Radio-Luxemburg had. In het middentoeleidingskanaal te IJmuiden is zondagmiddag omstreeks twee uur de stalen kajuitboot „De Stern" door de kustvaarder „Libertas" van de K.N.S.M. overvaren. Het uit Kopenhagen komende K.N.S.M.-schip verliet juist de middensluis toen de mensen op de brug aan bakboord het jacht zagen. Het schip gaf waarschuwingssignalen en week vol gens de verklaring van de kapitein naar stuurboord uit. De opvarenden van het jacht, de 23-jarige S. de G. en de 17-jarige F. D. uit IJmuiden probeerden zo snel mo gelijk uit het vaarwater van de „Libertas" te komen, maar de helmstok brak. Het ge volg was dat „De Stern" dwars voor de kustvaarder kwam te liggen die het scheep je midscheeps ramde. Het jacht zonk meteen. De beide jong mannen liepen geen letsel op en werden door een passerend jacht opgepikt. Op de „Libertas" had men kennelijk niets van de aanvaring bemerkt, want het schip voer verder in de richting van Amsterdam. Een agent van politie wist echter door blazen op zijn fluit de aandacht van de bemanning te trekken. Daarop draaide het schip bij. Het gezonken jachtje is later gelicht. CALCUTTA (AFP) In een aan de In dische consul-general in Tibet overhandig de nota bevelen de Chinese autoriteiten de Indiërs aan geen pelgrims- of zakenrei zen naar Tibet te maken. Wie toch naar dit land gaat doet dit op eigen risico en de Chinese regering kan hun veiligheid niet garanderen. De zich in Tibet bevindende Indiërs moeten thuis blijven en mogen zich niet zonder toestemming van de Chinese autoriteiten verplaatsen, aldus de nota. Deze veiligheidsmaatregel aldus het Indisch agentschap te Kalimpong zijn nodig geworden door belangrijke militaire acties, die thans door de Chinezen worden ondernomen ter bestrijding van de opstan delingenstrijdkrachten van Lhasa. MUSSOORIE (Reuter) De Dalai La ma, de in ballingschap levende god-ko ning van Tibet, heeft zondag te Mussoo- rie tegenover een groep Indische journa listen verklaard, dat de „vrijheidsstrijd" in Tibet voortduurt, daar meer en meer Tibetanen zich aansluiten bij de leden van de Khamba-stam in de opstand tegen de Chinezen in oostelijk Tibet. Volgens ontvangen inlichtingen zouden in totaal bijna 80.000 Tibetanen zijn gesneuveld. In Lhasa, de hoofdstad van Tibet waren bij na 20.000 Tibetanen in de strijd tegen de Chinezen om het leven gekomen. JOHANNESBURG (Reuter) Elf par lementsleden hebben thans de Verenigde (oppositie) partij in Zuid-Afrika verlaten na de onenigheid, die partij in een libera le en een conservatieve groep heeft ver deeld. Op een onlangs gehouden congres te Bloemfontein werd een resolutie aan vaard. waarin de partij zich verzette te gen verdere landaankoop voor Afrikaanse gebieden, die semi-onafhankelijk zullen worden De leider van deafgescheiden groep, dr. Steytler, zei deze week dat de resolutie een schending was van een toe zegging in 1936 om meer land voor de Afri kaanse gebieden te kopen. De aankoop was volgens hem nodig voor de welvaart van de Afrikaanse reservaten. De reso lutie vernietigde het vertrouwen van de Afrikanen in de leiding van de blanke, al dus dr. Steytler. Advertentie Dan zouden wij u graag feliciteren en u een leuke ver- jaarsattentie aanbieden. Waarom Omdat de bekende Amerikaanse sigaret die wij maken (Hunter) van jaar tot jaar en van dag tot dag méér wordt gevraagd. Daarom zijn wij altijd in een goede stemming en willen we zo nu en dan een aantal mensen een plezier doen. Dit keer zijn dat de „Johannen" die in september 18 jaar of ouder worden. Hoort u daar bij Stuur dan voor 29 augustus een briefkaart aan de Crescent Cigarette Company, Postbox 210, Eindhoven. Op die briefkaart vermeldt u links bovenaan uw ge boortedatum (in cijfers). Verder moet u in blokletters opgeven: uw naam, uw adres: de plaats waar u in het bevolkingsregister bent ingeschreven. Dan ontvangt u op uw verjaardag een doos met 50 Hunter siga retten MOSKOU (ANP) Majoor V. S. Ilyu- shin heeft met een T-431 straaljager het wereld-hoogterecord verbeterd en ge bracht op 28.680 meter. De T-431 straal jager heeft één straalmotor, is een versie van de Soekhoi, een vliegtuig met drie hoeksvleugel. Het officiële wereldrecord staat op naam van majoor Howard C. Johnson (V.S.), die op 7 mei van het vorig jaar met de Lock heed F-104 A (Starfighter) een hoogte be reikte van 27.785 meter. Intussen wordt van Amerikaanse zijde gemeld, dat binnenkort de tweemotorige straaljager F-101 van Mc Donnell Aircraft een poging zal doen het wereldrecord weer in Amerikaanse handen te brengen en wel door een hoogte van meer dan 30.000 meter te bereiken. LONDEN (AFP). Generaal Humberto Delgado, di.e in januari uit Portugal naar Brazilië is'gëvluëht na kandidaat'gestaan te heben voor de presidentsverkiezingen, zal in november naar Groot-Brittannië gaan, op uitnodiging van liberalen en so cialisten. Delgado zal komen spreken over het „regime in Portugal dat door politie terrein- en het leger gehandhaafd wordt". Delgado zal ook Zweden, Nederland en West-Duitsland bezoeken. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Congrescommissie voor kernener gie heeft in een rapport van 42 bladzijden gewaarschuwd, dat als de proeven met kernwapens worden hervat op dezelfde schaal als in de afgelopen vijf jaar, de hoeveelheid radioactiviteit in het mense lijk lichaam een gevaar zou kunnen wor den voor het nageslacht. Het rapport is gedeeltelijk gebaseerd op feiten en getallen, die verstrekt zijn door ongeveer dertig des kundigen op het gebied van de radio activiteit. Op de Amerikaanse regering wordt een beroep gedaan minder geheim te houden en meer inlichtingen te publiceren over radioactiviteit als gevolg van kernontplof fingen. De uitstraling, veroorzaakt door reeds genomen proeven zal volgens het De negentienjarige Bilthovense studente biologie Saskia de Lange is zondag avond als tulpenko ningin 1959 per vlieg tuig naar de Verenig de Staten vertrokken, waarzij al reizende propaganda zal ma ken voor de Neder landse bloembollen teelt. Zij werd op Schiphol uitgeleide gedaan door de heer W. Roozen van het Centraal Bloembol lencomité, die haar over veertien dagen zal volgen. Op de val reep de landings- trap van het vlieg tuig wuifde de tulpenambassadrice nog eventjes naar het land, dat haar heeft afgevaardigd en voor een van ivelks pro- dukten zij aan de andere kant van de oceaan reclame zal maken. rapport „betrekkelijk gering" zijn, verge leken met. de natuurlijke uitstraling, waar aan iedereen bloot staat en vergeleken met de voorgestelde veiligheidsgrenzen. In het rapport van de Congrescommissie staat verder, dat men kan verwachten, dat één van de bijprodukten van kernproeven, koolstof-14, schade aan het nageslacht be rokkent en een werkingsduur heeft van 1000 jaar. In zulk een lange periode zal de voortdurende natuurlijke uitstraling veel grotere biologische gevolgen hebben, aldus de conclusie. Wat strontium-90 en cesium-137 twee zeer gevaarlijke bijprodukten van kern- ontploffingen aangaat, heet het, dat de reeds aanwezige hoeveelheid hiervan in de stratosfeer waarschijnlijk niet zo groot is als eerder is geschat. Niettemin is men nog steeds van mening, dat deze stoffen in de radioactieve neerslag de grootste ge varen meebrengen. Sinds 1957 is de hoe veelheid van deze stoffen in het voedsel snel gestegen. In zekere delen van de V.S. zijn tijdelijk hoge standen geregistreerd. RHODOS (Reuter) Een speciale com missie van de Wereldraad van Kerken heeft zaterdag een beroep gedaan op de V.S., Engeland en de Sovjet-Unie om de kernproeven niet te hervatten en daar door de conferentie te Genève over het sta ken van de proeven meer tijd te geven om tot overeenstemming te komen. De kerkencommissie voor internationale zaken van de Wereldraad dringt erop aan een verdrag te sluiten, dat het doen van kernproeven verbiedt en doet voorts een beroep op alle andere landen en in het bij zonder Frankrijk, die kernproeven voor bereiden, deze voorbereidingen te staken. De commissie heeft het centrale comi té van de Wereldraad, dat zoals bekend in Rhodos bijeen is, nog een andere ver klaring voorgelegd. Hierin wordt aange drongen op spoedige onderhandelingen over een vreedzame regeling van de Al gerijnse kwestie. De verklaring over de kernproeven zal alle betrokken regeringen worden toege zonden en de volgende maand op de zit ting van de Algemene Vergadering van de UNO aan alle afgevaardigden worden ver strekt. De commissie sprak zich voorts uit voor het overleg tussen Kroesjtsjev en Eisenhower. Het ziet hierin een mogelijk heid om oorlog te voorkomen. Ongeveer tweeduizend socialistische Oostfriezen, onder meer uit Wilhelms haven, Aurich, Leer en Emden, waren zaterdagmiddag naar Veendam gekomen om daar de vriendschapsbijeenkomst van Groninger en Oostfriese socialisten bij te wonen, welke door de afdeling Veendam van de Partij van de Arbeid en door de bestuurdersbond Veendam en omstreken van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen was georganiseerd. Totaal hebben ongeveer vierduizend per sonen deze bijeenkomst bezocht. Namens het gewest van de P.v.d.A merkte de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, op dat de oude banden van vriend schap tussen de aangrenzende gebieden van Groningen en Oost-Friesland na een lange periode weer zijn aangeknoopt. Het karakter van de bevolking van Oost-Fries land en Groningen is gelijk en ook hun taal en hun belangen zijn dezelfde. De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer Evert Vermeer, merkte in 'een rede o.a. op dat hét noorden van Ne derland en het aangrenzende Duitse ge bied o.m. gemeen hebben dat zij beide be horen tot de achtergebleven gebieden. Hun problemen zijn dezelfde. Voorts zei de heer Vermeer dat de Duitse socialisten in hun strijd voor het behoud van de vrije stad Berlijn de Nederlandse socialisten naast zich vinden. Wat de eenwording van Europa betreft merkte de heer Vermeer op dat de toe treding van het dictatoriaal geregeerde Spanje tot de Noordatlantische Verdrags organisatie op een sterk verzet van de Nederlandse socialisten zal stuiten. Hun loyaal medewerken aan de buitenlandse politiek van de Nederlandse regering zal eventueel herzien worden. De heer Georg Peters, socialistisch lid van de Duitse Bondsdag, vestigde even eens de aandacht op de gelijkheid van de bevolking en van haar problemen. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat het wanbegrip tussen de bevolkingsgroepen aan beide zijden van de grens, veroorzaakt door het leed van het nationaal-socialisme en de oorlog, nu overwonnen is. (Van onze correspondent in Brussel) De Vlaamse bedevaart naar de graven van de IJzer-vlakte werd gisteren voor de 32ste maal sedert de eerste wereldoorlog gehouden. Met uitzondering van enkele incidenten met de rijkswacht aan de voor avond van de bedevaart, is deze jaarlijkse manifestatie van. Vlamingen kalm ver lopen. Met schat het aantal aanwezigen op meer dan vijfduizend mannen en vrouwen, onder wie ook veel jongeren, die geel zwarte leeuwewimpels droegen. Namens Noord-Nederland, zoals het met een tikje overdrijving op de bijeenkomst werd aangekondigd, sprak de Nederlandse historicus dr. A. W. Willemsen, die onlangs een boek uitgaf over de Vlaamse beweging. In het noorden, aldus zei dr. Willemsen, hebben de traditionele Vlaamse gevoels argumenten altijd weinig aangeslagen. Wel staat de Noordnederlander open voor zakelijk begrip. Een zakelijk argument is de gezamenlijke positie van Vlaanderen en Nederland in het verenigd Europa. In Nederland, aldus dr. Willemsen, moet het besef doordringen dat Vlaanderen bij de handhaving van onze algemeen Neder landse cultuurbehoud de spits afbijt. Noodzakelijk voor de integratie van Vlaan deren en Nederland is dus in de eerste plaats een krachtige Vlaamse beweging in België. Dr. Willemsen zei ook, dat de Grootnederlandse beweging positief moet staan tegenover de Europese idee en tegen over de Benelux. Tevens mag de Groot nederlandse gedachte, zoals in het verleden nogal vaak is gebeurd, niet gebonden zijn aan een bepaalde geloofsovertuiging of politieke opvatting, aldus dr. Willemsen. LONDEN (Reuter) Pan American World Airways heeft op de luchthaven van Londen medegedeeld, dat een Boeing 707 voor de geregelde dienst tussen New York en Londen elf uur te laat zal aan komen, omdat er op het vliegveld Idle- wild technische moeilijkheden met het toestel waren gerezen. Zondag was een andere Boeing 707 dertien uur te laat op schema in Londen geland om dezelfde redenen. Baby-doll Toen een mannetje met een appelsnoet je, dat in de wachtkamer van de tandarts zat, zijn brillekoker hard dichtklapte, zei een dame die als een verdrietige mus in een hoekje zat: „Giïnst, is me dat schrik ken!!" „Last van de zenuwen?" informeerde een dikke moeke hartelijk. „Nou, om u de waarheid te zeggen, wél een beetje, je ken zo wel es vól zitten, hè, en nou is me gebit ook weer een ruïne! Gut, kijk het es gieten! Me dochter is ten nissen. Ik zeg: „Meid", zeg ik, „het is zo donker, we krijgen vast regen, zou je dat nou wel doen? Maar wat ze in d'r koppie heb, heb ze niet in d'r staretje, om het zo maar es uit te drukken. Zodoende is ze tóch gegaan en omredes het niks kost het is een club van het kantoor, waar ze werkt zeg ik tegen me eige: „Laat dat kind dan maar gaan! En nou i s ze dus... Het is anders wat met die meiden van tegeswoordig, u heb er ook een paar, dus u weet net, hoe dat gaat: Watte ze zien, dat willen ze hebben! „Moe", zegt ze verleden week, „ik wil een baby-doll en ik zal 'm zelf wel maken óók". Nou, je ken je knippie wel open houen, want uit een krant ken ze geen baby-doll maken. Dus dan mot er een lappie gekocht worden en dan komme je knopies er nog bij en je fournituren. En as ie nou zou zeggen: Watte d'r ogen zien, dat kenne d'r handen, dan zou ik nóg zeg gen: Alla! Maar niks hoor, ik moest er weer aan te pas kommen, een zénuweding is het getvorden. Ik kreeg de pukkels van het lor! En dat allemaal voor in bed! Een rusie hier en een strokie daar, bah. Ik wou, dat koning Dior hem nóóit had uitge vonden!! „Néé moe, géén klusbroek", zegt ze, „maar zo'n kittig kórt broekie mot het viezen". En ik me maar ergeren en me doodschamen. Géén gezicht met die benen d'r uit! Ik zeg tegen me man: „Nou mot je toch es effe naar die dochter van je komme kijken, ze loopt erbij as een hüpf alder a". As u begrijpt, wat ik bedoel. Spijt, dat ik er van heb, dat ik 'm er bij gehaald heb! Spijt, mevrouw, want hij zei iets, wat niet in de bijbel staat. Om kort te gaan, me man komt er bij, hè, en daar gaat ie me tegen d'r keer!! Het huis was te klein! En maar schelden én me dochter maar gillen van: „Jullie benne ouderwets, jullie motten met je tijd meegaan, dat doen de ouders van me vriendinnen óók, maar jul lie leven nog in de tijd van Hannibal in een hansop!!" „Dat is een belediging", loeide me man, „en dat néém ik niet. Ik zal maatregelen nemen, ik ga naar je baas!" „Wat heb me baas met m ij n baby-doll uitstaande??", vroeg me dochter brutaal. Nou, en toen was de boot helemaal an, dat ken je begrijpen. Ik schrok me eige léns. Het ene woord lokte het andere uit en nou zeggen ze al een wek geen stom woord meer tegen mekaar an tafel. Het zit me tot hier! Het is gewoon geen leven! Me man ken sarren en me dochter óók, dat heb ze van hém, ik ben zo niet, ik hou van vrede in me huis. Me man is zo gauw in zijn ponteneur aangetast, of hoe dat heten mag. Verders is het geen slechte man hoor, ik zou 'm niet willen missen, maar op de kast zitten doet ie direct en niet zo zuinig ook. Nee, een Frederik Fluweel is ie niet bepaald Grote grut, daar gaat me belletje, ik krijs vast nep-kiezen! Ook dat nog!" Marianne van Raait Twee mannen, die op eerste Pinksterdag op klaarlichte dag het slot van de deur van een ju weiiers winkel in de Voorstraat te Dordrecht hadden geforceerd en uit die winkel gouden sieraden tot een gezamen lijke waarde van een halve ton hadden ge stolen, hebben voor de rechtbank te Dor drecht terechtgestaan. Zij waren een 36- jarige colporteur uit Rotterdam en een 34- jarige timmerman uit 's-Hertogenbosch. De officier van Justitie eiste tegen hen respectievelijk vier jaar en drie jaar ge vangenisstraf. Met grote brutaliteit waren de mannen in de bepaald niet stille Voorstraat in Dordrecht te werk gegaan. Met een koe voet hadden zij het slot geforceerd. Binnen vulden zij hun zakken met allerhande kost baarheden. Toen één van hen een draad van de alarminstallatie aanraakte, ging er een bel over. De inbrekers kozen daarop het hazenpad, maar twee tegenover de zaak wonende dames hadden de bel ge hoord en waarschuwden de politie. Toen die arriveerde vond zij slechts een over hoop gehaalde winkel. Een der omwonen den had twee mannen nogal geagiteerd in een auto zien stappen, die daarop snel wegreed. Hij noteerde het nummer van de wagen en toen hij even later hoorde, dat er een inbraak was gepleegd in een juwe lierswinkel, gaf hij het autonummer aan de politie door. Nauwelijks een uur nadat de inbraak was gepleegd, trof de beman ning van een patrouillewagen der rijkspo litie de inbrekers op een zijweg van rijks weg 16, waar zij bezig waren de buit in de berm te begraven. De 472 ton metende Britse trawler Staxton Wyke is zondagochtend tijdens een dichte mist bij de noordoostkust van Engeland in aanvaring gekomen met het 11.452 ton metende Britse schip Dalhanna en gezonken. Zestien overlevenden van de trawler werden door de Dalhanna op gepikt. De hoop om de overige vijf op varenden van de vissersboot te vinden, heeft men opgegeven. Bij de zuidoostkust van Engeland kwam zondagochtend vroeg het 984 ton metende Spaanse schip Naranco in botsing met het Panamese schip Goldstone van 8.684 ton. Het Spaanse schip verdween in de golven. Er werden 19 van de 21 opvarenden op gepikt door de reddingboot van Dover. Na enige uren zoeken werd nog een lid van de bemanning gevonden, dat zich had vast geklampt aan een omgeslagen redding boot. Deze moest wegens uitputting in een ziekenhuis worden opgenomen. Eén man wordt nog vermist.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3