Spoedberaad over de CAO voor het metaalbedrijf OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 Personeel van Werkspoor legde het werk neer HET WEER EISENHOWER ONDERWEG NAAR WEST-EUROPA Rebellen in Laos gebruiken taktiek van zenuwoorlog Zesenhalf miljoen beschikbaar voor gerepatrieerden uit Indonesië ^'MORRIS before ijou ïïnij! Nog geen Russisch antwoord Chinese penetratie in staat Bhoetan Geef mij maar Iets koeler Aan het strand Nieuwe loonronde in België vrijwel zeker FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS In de krant van heden: Rilland-B ath is herrezen Bus in India door stroom meegesleurd, 30 doden Het woord is aan Topberaad in Parijs over de Algerijnse kwestie Arabisch beroep op de Verenigde Staten 74e JAARGANG No 40 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 304e JAARGANG No 192 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Naar van de zijde van de werknemers organisaties in het metaalbedrijf wordt medegedeeld, zou het College van Rijks bemiddelaars vanochtend in spoedzit ting bijeenkomen en vanmiddag nog een gesprek met de vakraad hebben. Mocht de goedkeuring op de C.A.O. voor het metaalbedrijf door het College worden onthouden, dan verwachten de werknemersbonden grote moeilijkheden in het metaalbedrijf. Vanmiddag om twee uur is te 's-Graven- hage een bespreking begonnen tussen leden van het College van Rijksbemidde laars, van de Looncommissie van de Stich ting van de Arbeid en van de vakraad voor de metaalindustrie. Deze bespreking was reeds voor vanmiddag vastgesteld. Er heerste vanmorgen onder de metaal arbeiders van Werkspoor, de N.D.S.M. en Loos en Co. in Amsterdam enige ongerust heid. De arbeiders hopen echter dat het resultaat der besprekingen, die vandaag gehouden worden, die ongerustheid kan wegnemen. De ongerustheid onder de me taalarbeiders heeft hedenochtend in de Advertentie V I R A nqéï P IGARET T life Advertentie GOEDEREN- WtW -SNELVERVOER Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den en matige noordwestelijke wind. Iets koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Donderdag overwegend noord westelijke wind. Zonnige perioden. Temperatuur omstreeks 19 gr. C. Helder water, vrij zwakke branding, temperatuur 19 gr. C. Laag water des middags half zes; hoog water des morgens om half tien. Strand voor fietsen berijdbaar tussen half twee en acht uur des avonds. fabriek van de n.v. Werkspoor in Amster dam geleid tot het stilleggen van het werk. Directie en vertegenwoordiging van werk nemers voerden tegen het middaguur be sprekingen. Na afloop van deze bespreking deelde de directie mede gegronde hoop te hebben, dat de arbeiders na de lunchpauze hedenmiddag het werk zullen hervatten. In Bellevue te Amsterdam wordt van avond om 8 uur voor het kader van het district Amsterdam door de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaal nijverheid een vergadering belegd, waai de landelijk voorzitter I. Baart een uiteen zetting zal geven over de onderhandelin gen, die voor de C.A.O. zijn gevoerd. By Hoogovens alles rustig Naar men ons van de zijde van de Hoog ovens mededeelde verwacht men aldaar vandaag een regeringsverklaring. Van enige ongerustheid is de directie niets gebleken en het wordt niet verwacht dat het werk zal worden neergelegd. Vandaag zal in Brussel de officiële com missie bijeenkomen, die tot taak heeft het indexcijfer voor de kosten van het levens onderhoud voor de maand augustus vast te stellen. Vrijwel zeker zal de commissie de reeds gepubliceerde officieuze stijging van het indexcijfer van 109.60 in juli op basis van 1953 tot 110.08 bevestigen, waardoor de volgende maand de lonen in een aantal Belgische basisindustrieën automatisch met 2,5 percent zullen worden verhoogd en de salarissen van de ambte naren per 1 oktober zullen volgen. Aan het indexcijfer zijn in België ook een aantal sociale voorzieningen gekop peld, die met vijf percent zullen worden verhoogd. Geschat wordt, dat de verhoging der ambtenarensalarissen en uitkeringen de Belgische schatkist komt te staan op een bedrag van 1.700 miljoen frank per jaar, ongeveer 127,5 miljoen gulden. Advertentie BARTEUORISSTR- HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Blf KONINGSPLEIN) AMSTERDAM .TEL 223596;' WASHINGTON (AFP-Reuter) Presi dent Eisenhower is vanmorgen van de luchtbasis Andrews bij Washington naar Europa vertrokken. De Boeing 707, het nieuwste Amerikaanse straalverkeers- vliegtuig waarmee de president met zijn gevolg onder wie zijn minister van Bui tenlandse Zaken Herter, de reis maakt, zal een tussenlanding maken op de basis Harmon op Newfoundland. De Boeing wordt vanavond te 18.30 uur op het vlieg veld Wahn bij Bonn verwacht. Zes of zeven Amerikaanse oorlogssche pen in het noordelijke deel van de Atlan tische Oceaan zullen zich tijdens de vlucht van Eisenhower bij wijze van voorzorg op bepaalde plaatsen langs de luchtroute-be vinden. Eisenhower heeft op zijn persconferen tie in Washington verklaard dat hij bij zijn bezoek aan Europa opnieuw het Ame rikaanse verlangen naar een eervolle en rechtvaardige vrede naar voren zal bren gen. Hij zal er bij zijn bezoeken aan Bonn, Londen en Parijs de nadruk op leggen dat de Verenigde Staten de overige westelij ke landen militair zullen steunen zo zij met geweld weerstand zullen moeten bie den aan een aanval. Hij zal voorts nogmaals bevestigen dat de Verenigde Staten bereid zijn om op een realistische basis met de Sovjet-Unie te onderhandelen over een redelijk en we derzijds uitvoerbaar plan voor een alge mene of gedeeltelijke ontwapening. De Verenigde Staten zijn ook bereid een begin te maken met de oplossing van het Duitse vraagstuk. Eisenhower zal verder nog maals onomwonden verklaren dat de Ver enigde Staten achter de NAVO zullen blij ven staan. Ten slotte zei hij in Bonn, Lon den en Parijs te zullen voorstellen geza menlijk de middelen te onderzoeken, die het mogelijk zullen moeten maken om de levensstandaard van de twee miljard be woners van de minder ontwikkelde lan den omhoog te brengen. Onderdrukte volken De Verenigde Staten zullen nooit toege ven dat er een duurzame vrede bestaat als de landen, die door de communisten onderdrukt worden, niet vrij zijn om hun eigen lot te bepalen, aldus Eisenhower. De Verenigde Staten zullen nooit ophouden elk mogelijk vreedzaam middel aan te grijpen om deze landen de gelegenheid te geven hun opvattingen en wensen over hun eigen lot kenbaar te maken, zo ver klaarde hij. Kernproeven Eisenhower verklaarde verder dat er nog geen besluit genomen is over de kwes tie of de Verenigde Staten na 31 oktober al dan niet hun kernproeven zullen her vatten. De Verenigde Staten hebben toe gezegd een jaar lang geen kernproeven te doen. Op 31 oktober eindigt deze termijn. Eisenhower verwierp met kracht de kri tiek die hem verweten heeft dat hij een man als Kroesjtsjev heeft uigenodigd een bezoek aan de Verenigde Staten te bren gen. De president verklaarde dat de toe komst van het menselijke geslacht van de besprekingen tussen Kroesjtsjev en hem afhangt. Het doel van dit overleg is het scheppen van een klimaat dat gunsti ger dan he huidige is voor de wereldvre de. Eisenhower zei voorts dat hij Kroesjt sjev bij diens aankomst op het vliegveld in Washington zal begroeten. Ontwapening Bij de verdediging van zijn plan om naar Moskou te gaan, wees Eisenhower er nog op dat de Verenigde Staten op het ogenblik 41 miljoen dollar per jaar uit geven voor de bewapening. Maar nie mand schijnt er over na te denken wat het gevolg hiervan is, aldus de oresident. Hij voegde hieraan toe dat een president, die geen nieuwe wegen naar de vrede tracht te ontdekken, verdient veroordeeld te worden door het Amerikaanse volk. Eisenhower ontkende voorts dat zijn broer Milton, die met vice-president Nixon in Rusland is geweest, hem een wenk had gegeven dat Kroesjtsjev misschien 'n nieuw voorstel inzake Berlijn had te doen. (In Washington hebben geruchten de ronde ge daan dat Kroesjtsjev zal voorstellen West- Duitsland het beheer over West-Berlijn en de corridor naar dit stadsdeel te geven als de westelijke mogendheden hun bezet tingstroepen uit West-Berlijn terugtrek ken). pag- Onrust over Metaal-C.A.01 Weerrapporten 1, 2 Economisch- nieuws2 Van dag tot, dag3 Op de Praatstoel 3 Feuilleton4 Radio en Televisie4 Kunst 4 Kerkelijk Leven4 Agenda 4 Beurs 7 Floriade 9 Van Dam tot Dam 9 Weg en Wiel 11 Sport 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. De Zeeuwse wapenspreuk „Luctor et Emergo" is wel bijzonder van toepas sing op Rilland-Balh, de thans weer welvarende gemeente in het vruchbare kleigebied op Zuid-Beveland. Op de welige korenvelden zijn de oogstwerk- zaamheden reeds begonnen. Rilland- Bath werd zwaar geteisterd door de februariramp van 1953. Het heeft zich niet alleen hersteld, maar ook uitge breid en verfraaid. Er staan nu 300 woningen meer dan in 1953. Het aantal inwoners, dat op 1 februari 1953 2150 bedroeg, is thans gestegen tot 2900. RelaF rf is Rilland-Balh met deze be volking stoeneming gedurende de laat ste vijf jaren de sterkst gegroeide ge meente in Zeeland. Op deze K.L.M.- Aerocarto-luchtfoto's ziet men links het overstroomde Rilland-Bath, rechts het dorp, zoals het zich na de ramp heeft hersteld. (K.L.M.-Aerocarto) BOMBAY (UPI) Een autobus, die met 44 vakantiegangers op terugweg naar Bombay was, is op 150 km van zijn doel door een snelstromende beek meegesleurd. Dertig inzittenden kwamen om het leven. De chauffeur wilde de beek niet door rijden, maar een aantal der inzittenden, die haast hadden om in Bombay te komen, zetten hem zo onder druk dat hij tenslotte Anonymus: Fortuin kan de boxLWstof van het geluk zijn. Fortuin kan de steen zijn, die het geluk vernielt; de bouwer of vernieler is de mens zelf. toegaf. Tijdens de overtocht werd de bus door de stroom gegrepen en vijftig meter meegesleurd. VIENTIANE (UPI) Het hoofdkwar tier van de strijdkrachten van Laos heeft dinsdagavond ontkend, dat de rebellen reeds op grote schaal zouden opereren in de omgeving van de hoofdstad Vientiane en dat zij Pak Sane, op 100 kilometer van de hoofdstad bezet zouden hebben. Bij Pak Sane hadden slechts enkele schermut selingen plaats met mannen van de Meao- stam en met opiumsmokkelaars, die de rebellen over laten rondvertellen, dat zij reeds in grote delen van het land doorge drongen zouden zijn. Piloten die geregeld voorraden overvlie gen naar Loeang Prabang in Noord-cen traal Laos zeggen, dat het daar rustig is en dat de prijzen normaal gebleven zijn. De rebellenactiviteit moet het grootst zijn in de omgeving van Loeang Prabang, Pho ny Savan en Sam Neua, maar de piloten zeggen, dat zij niets merken van troepen bewegingen op de grond. Leiders van het Laotische leger hebben uiting gegeven aan hun bezorgdheid over een toenemende activiteit van de opstan delingen in de vallei van de Cadinh, waar het land slechts 100 km. breed is. Er is 6.5 miljoen gulden beschikbaar ge steld voor uit Indonesië gerepatrieerden, die ernstige materiële oorlogsschade heb ben geleden. Van dit bedrag is tot nu toe ongeveer 2,5 miljoen gulden door de stich ting „Pelita" besteed aan tegemoetko mingen in gevallen van schrijnend mone tair verlies. Dit heeft de minister van Bui tenlandse Zaken meegedeeld aan de Com missie Overgangszaken Indonesië uit de Tweede Kamer, die met de bewindsman mondeling overleg heeft gepleegd over de sociale paragraaf van de begroting van Buitenlandse Zaken voor 1959. In het begin van het overleg, zo zegt de commissie in haar rapport over dit over leg aan de Tweede Kamer, verklaarde de minister met nadruk, dat hij niet het standpunt aanvaardt, dat Nederland op dient te komen voor de gevolgen van de daden van de toenmalige Nederlandsch- Indische regering en haar rechtsopvol gers De commissie heeft de minister er aan herinnerd, dat de regering soepelheid had toegezegd bij de behandeling van aanvragen voor een tegemoetkoming in wederinrichtingskosten voor na 1 januari 1954 in Nederland aangekomenen. Ten aanzien van een beperkt aantal groepen was deze soepelheid wel betracht en wa ren de kwesties, die na de gestelde tijds limiet ingediend waren, behandeld. Met name was dit gebeurd met leden van de militaire missie en politieke gevangenen. Ten aanzien echter van de ambtenaren was dit niet gebeurd. Deze dreigden nu een discriminerende behandeling te on dergaan, zo stelde de commissie. De minister antwoordde dat als aan het verzoek van de commissie zou worden voldaan, om ook ten aanzien van de ambtenaren soepelheid te betrachten, wanneer deze hun aanvragen om de te gemoetkoming na de sluitingsdatum had den ingediend, dit aanzienlijke kosten met zich zou brengen en dat hij niet de vrij heid had financiële toezeggingen te doen. De bewindsman deed echter de toezegging deze aangelegenheid in de ministerraad tezullen bespreken. Voorts zo had de commissie betoogd is er een grote groep van hen die na de gestelde datum ernstige schade leden als gevolg van de anti-Nederlandse acties. De commissie vroeg, ook aan hen een schadevergoeding te geven. De minister bleek echter van oordeel, dat een derge lijke schadevergoeding juridisch en prak tisch onaanvaardbaar is, omdat Neder land geen verantwoording kan aanvaar den voor schade die in een vreemd land wordt toegebracht aan Nederlandse on- GANGTOK (AFP) Volgens geruchten die in Gangtok, de hoofdstad van Sikkim een kleine Himalaja-staat tussen Tibet en India de ronde blijven doen zouden Chinese patrouilles zijn binnengedrongen in Bhoetar, een andere Himalaja-staat tussen Tibet en India. Sikkim en Bhoetan staan beide onder bescherming van India, waarvan zij in zekere zin de natuurlijke grens vormen. Zoals gemeld is, heeft pre mier Nehroe van India in het parlement verklaard, dat India beide staten tegen eventuele indringers zal verdedigen. Vol gens waarnemers betekende deze ver klaring een ernstige waarschuwing aan het adres van Peking zo dit enig avon tuur in de zin mocht, hebben. Zoals bericht is worden op door Peking gepubliceerde aardrijkskundige kaarten de staten Bhoetan en Sikkim als Chinees ge bied aangegeven. derdanen. Nederland kan dit niet aanvaar den omdat dan de consequenties niet te overzien zouden zijn. De minister verklaarde naderhand dat hij en zijn ambtgenoot van Financiën zich hadden verenigd met de wijze van verde ling van het bedrag van 1 miljoen als door de stichting „Pelita" was vooi-gesteld. De genen, die een schade van meer dan 25.000 hebben geleden en overigens aan de vereiste normen voldoen, zullen een ver goeding kunnen krijgen, variërend (naar de gezinssamenstelling) van 1750 tot 3000 per geval. De gemiddelde uitkering komt dan neer op 2175 per geval. De re sultaten van het door „Pelita" ingestelde onderzoek hebben aanleiding gegeven om nog een tweede bedrag van een miljoen gulden beschikbaar te stellen tot het toe kennen van een tegemoetkoming aan hen, die een schade hebben geleden tussen de f 25.000 en 10.000. Het toe te kennen be drag zal variëren van 750 tot maximaal 2000 per geval. De gevallen van hen, die een schade hebben geleden van minder dan 10.000, zullen worden behandeld op de zelfde wijze als de overige „schrijnende gevallen". Zij kunnen, indien zij beant woorden aan de gestelde sociale criteria, in aanmerking komen voor een uitkering, variërend van 750 tot 1750 per geval. PARIJS (Reuter/UPI) Het Franse ka binet houdt vandaag een zitting met pre sident De Gaulle die de minister van Voorlichting Roger Frey kwalificeerde als de meest belangrijke sinds de regering- Debré op 8 januari gevormd werd. Na af loop zal waarschijnlijk een communiqué worden uitgegeven. De ministers zullen op deze vergadering De Gaulle op de hoogte brengen van hun opvattingen over de ma nier waarop de nu vijf jaar oude strijd in Algerije beëindigd zou kunnen worden en over de huidige moeilijkheden in de be trekkingen tussen Frankrijk en zijn bond genoten. De Gaulle vertrekt, morgen voor drie da gen naar Algerije. Waarnemers achten het onmogelijk dat hij zou willen gaan in de richting van een onafhankelijk Algerije, maar sommigen achten wel een kans aan wezig, dat De Gaulle het leger zal polsen over de wenselijkheid om het gebied een grotere mate van zelfbestuur toe te staan dan Parijs tot dusver bereid is geweest te verlenen. Naar verluidt heerst in het kabinet geen eenstemmigheid over deze kwestie. Premier Debré en minister Soustelle zouden meer dan ooit willen vasthouden aan een in Frankrijk geïnte greerd Algerije, anderen zouden niet af kerig zijn van onderhandelingen, omdat zij een oplossing door geweld alleen niet mogelijk achten. Een derde groep, waar toe de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville en Pinay (Financiën) zouden behoren, zou er geen eigen stand punt op na houden. De diplomatieke vertegenwoordigers van tien Arabische landen in de Verenig de Staten hebben minister Herter om meer actieve Amerikaanse steun bij het zoeken van een oplossing voor de Algerijnse kwes tie verzocht. Het vraagstuk staat op de agenda van de UNO-Assemblee voor de komende zitting. De betrokken landen zijn: Libanon, Saoe- di-Arabië, Jemen, Marokko, Libië, Tune sië, Irak, Soedan, de Verenigde Arabische Republiek en Jordanië Totnogtoe heeft Amerika zich in de UNO van stemming over de Algerijnse kwestie onthouden, hiertoe genoopt door zijn nauwe verbon denheid met Frankrijk. WASHINGTON (UPI) De secretaris generaal van de UNO, Dag Hammars- kjoeld, heeft toegezegd zijn reis door La- tijns-Amerika te zullen onderbreken, wan neer de toestand in Laos slechter wordt. Dit heeft de speciale afgevaardigde van Laos bij de volkerenorganisatie, Ngon Sananikone, dinsdag medegedeeld. Ham- marskjoeld zal zich via zijn secretariaat dagelijks op de hoogte laten houden over Laos. Gevraagd of Hammarskjoeld heeft in gestemd met het zenden van waarnemers antwoordde Sananikone: „Ik kreeg de in druk van wel". Zoals bericht is heeft En geland de Sovjet-Unie verzocht het zenden van waarnemers goed te keuren. Dit ver zoek is nog niet beantwoord. Engeland en de Sovjet-Unie waren voorzitters van de Geneefse conferentie van 1954, waarbij de status van Laos werd geregeld. In diplomatieke kringen te Washington neemt men aan, dat oveiieg met China INDO-CHINA de voornaamste oorzaak is yan het lange uitblijven van het Russische antwoord. WASHINGTON (UPI) President Eisenhower heeft dinsdag op zijn perscon ferentie verklaard, dat een verzoek van Laos om meer Amerikaanse hulp in de strijd tegen de communistische rebellen, met urgentie overwogen wordt door de Amerikaanse regering. Een verzoek voor directe Amerikaanse interventie tegen de Pathet Lao-guerille- ros en andere communistische rebellen, is niet gedaan, zeide de president. Maar hij verklaarde, dat hij van plan was de communistische dreiging voor Laos aan de orde te stellen wanneer hij Kroesjtsjev de volgende maand ontmoet en hij ge loofde dat Kroesjtsjev belangrijke invloed zou kunnen uitoefenen bij de direct bij de affaire betrokken communisten. Maar de Amerikaanse president betwijfelde, of communistisch China regelrecht gediri geerd kan worden door Moskou. Met de ze opmerking wilde de president vermoe delijk zeggen, dat communistisch China meer dan Rusland direct betrokken is bij de rebellencampagne tegen de regering van Laos. PARIJS (UPI) „Er is géén formeel bewijs voor hulp van communistisch Chi na of Noord-Vietnam aan de opstandelin gen in Laos", aldus is van officiële zijde in Parijs medegedeeld. Men acht het ech ter waarschijnlijk, dat twee bataljons van de Pathet Lao, die in 1957 „verdwenen" in Noord-Vietnam zijn uitgerust en ge traind. PNOEMPENH, (AFP) Prins Norodom Sihanoek van Cambodja heeft woensdag morgen de koning het ontslag van zijn ka binet aangeboden. Prins Bernhard heeft gisteren in paleis Soest-dijk de gouverneur van Khar toem, Mohammed Khalil Beteik, ont vangen, die een bezoek brengt aan ons land. V

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1