Philips had 14 pet grotere omzet in het tweede kwartaal PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER PHILIPS Wereldnieuws J Af en toe wat regen WINST VAN 7.4 PERCENT Dokcapaciteit van Verolme 2 A'damse Cultuur Associatie verwacht toenemende winst Nederlanden van 1845 neemt Canadese mij. over £.-Afrikaansch handelshuis deed goede zaken IJ-tunnel niet door buitenland gefinancierd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland INVENT ARISA TIE FOKKER-BRAZILIë Duitse scheepvaartmij en blijven in conferences Curacaosche Handel Mij. sè 4 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 Advertentie ÊMWÊ^tÊ MAANDAG Êj^^fKÊ DINSDAG WOENSD AG DONDERDAGVRIJDAG ZATERDAG Catalogus :EE?jf7 u m 7 m s ri9 mw fs11 rn12 m u dagen f2.50 Jfi W ^SEPTEMBER? j SEPTEMBER^ SEPTEMBER^ JtSEPJEMBER/ ^BSEPJEMBER^ ^SEPTEMBER/ V/JÊ 9ebouwen Deelnemende groepen: Naai- en breimachines Woning. Lederwaren Rokersbenodigd- zlekaiitorriaten Winkelinrichting, -materialen School- enl kantoor- Maandag 7 t/m zaterdag 12 september Gebouwen Vreaenburg Huishoudelijke gebruiksartikelen en textiel en fournituren Kleinmeu- heden Speelgoederen Sport- zoals winkelbetimmeringen, kasregis- benodigdheden, zoals schr^f-, teken-, !L A M n V- ft.1 onderhoudsmiddelen Luxe metaal- beien Textiel-, kleding- en mode- en kampeerartikelen Optische-, ters. weegwerktuigen verkoopauto- schilderbenodigdheden, papierwaren fm F R R II 8 Ks t D E R E N enhoutwaren, couverts, kunstnjjver- artikelen Goud- en zilverwerk, foto- en filmartikelen Huisvlijt- maten en andere winkelmachines Handelsinformatie.en voorlich- E D vL. W I IV E E IV E 1^1 heids-en religieuze artikelen Luxe bijouterieën Uurwerken Parfu- artikelen Kinderwagens Muziek- Reclametoegift., souvenir- en feest- tingsdiensten Vakliteiatuur Deze beurs is geopend van 9-18 uur; zaterdag 12 september van 9-17.uur aardewerk, porselein, glas en kristal merieën, kosmetika en toiletartikelen instrumenten Bladmuziek en mu- artikelen Etalage-artikelen en Diversen. (Van onze financiële medewerker) DE RESULTATEN welke het Philips-concern in het tweede kwartaal 1959 heeft weten te behalen, mogen er zijn. De omzet is wel iets lager dan in het eerste kwartaal van dit jaar, name lijk 873 miljoen tegen 895 miljoen, maar zoals bekend is dit een steeds terugkerend seizoenverschijnsel. In 1958 was dit ver schil niet zo groot, maar dit is te verklaren als men in aan merking neemt, dat bij de toen ingetreden opleving in de con junctuur een sterke bevoorrading bij de handel plaats vond en tevens werd ingelopen op achterstallige investeringen bij de industrie. In het jaar 1957 was het verschil veel groter en bedroeg circa 20 miljoen. Het is zeer verheugend dat Philips in tegenstelling met vele andere industrieën niet met krimpende winstmarges te kampen heeft. Zelfs het tegendeel is het geval. Kwam het winstpercentage van het eerste kwartaal 1959 uit op 6,9 percent, in het tweede kwartaal kwam het op 7,4 percent. Voor het eerste halfjaar bedraagt het winstpercentage gemid deld 7,2 tegen 6,8 percent in 1958, 5,9 percent in 1957, welk percentage eveneens gold voor het jaar 1956. In een gisteren gehouden persconferentie werd dienaangaande medegedeeld, dat deze stijging noodzakelijk een gevolg is van de toenemende bedrijfsefficiency. Die stijging van de omzetten met 14 percent ten opzichte van dezelfde periode in 1958 (eerste halfjaar 1958 ten opzichte van het eerste halfjaar 1957 elf percent) ligt iets boven de verwachtingen, welke destijds in het jaarverslag 1958 werden uitgesproken. Er is alle reden aan te nemen, dat Philips ook in het tweede halfjaar dit percentage kan handhaven, het geen zou betekenen dat de omzet van 1959 dan zal uitkomen op ruim 4,1 miljard tegen 3,6 miljard in het jaar 1958. De likwidi- teitspositie stemt tot grote tevredenheid. Per ultimo juni be droegen de liquide middelen 576 miljoen, tegen 589 miljoen per ultimo maart 1959. Wel iets lager, maar in het bedrag van einde maart waren ook nog begrepen de winstuitkeringen 1958. Gezien deze bevredigende liquiditeit mag rnen aannemen dat dit jaar nog geen nieuwe middelen zullen behoeven te worden aangetrokken. De voorraden zijn verhoudingsgewijs iets gestegen en bedragen thans 34 percent (vorig kwartaal 33 percent^ van de jaaromzet. Per ultimo juni 1958 was het 38 percent. De ge middelde kredietterrnijn aan debiteuren is daarentegen iets gedaald. Voor de jaarresultaten zal het crescendo-effect nog enigszins versterkt worden doordat de koerswinst op verkochte effecten (1,67 miljoen eigen aandelen en 33.000 gulden zes percents-preferente aandelen) niet in de kwartaalcijfers zijn verwerkt. Hierop zal een zoet winstje zijn behaald, want deze stonden a pari op de balans, doch aandeelhouders moeten nog enige tijd geduld hebben om te weten wat zij hier van krijgen. Gezien het thans behaalde resultaat en hierbij in aanmerking ge nomen de te verwachten ontwikkeling zullen zij minstens op een onveranderd dividend van 14 percent mogen rekenen en vermoedelijk ook al weer op een bonus van vijf percent uit de nog aanwezige agio-reserve. De bedrijfsresultaten over het eerste halfjaar luiden als volgt: januari t.m. juni 12-maands periode 1959 1958 juli 1958 t.m. juni (in miljoenen guldens) 1959 1958 Omzet aan derden 1.768 1.548 3.815 3.595 Bedrijfsresultaat 288 219 626 557 In van de omzet16,3 14,1 16,4 15,5 Overige baten en lasten (incl. minderh. belang derden) 19 25 32 38 269 194 594 519 Belasting op winst 142 103 314 275 Nettowinst 127 91 280 244 In °/o van de omzet7,2 5,9 7,3 6.8 In °/o van het eigen vermogen12,6 10,7 14,5 13,6 Werknemers per ultimo in duizenden179 168 179 174 De omzet is ten opzichte van de over eenkomstige perioden van 1958 met 14 percent gestegen. Deze stijging beant woordt aan de verwachting. De export uit Nederland is procentueel meer geste gen dan de omzet. Het aantal werknemers in de wereld is toegenomen. In Neder land is het aantal werknemers gestegen van 64.100 per einde december 1958 tot 65.700 per einde juni 1959. Bij de samenstelling van de cijfers is verhoudingsgewijze rekening gehouden met een schatting van de voorzieningen die, zoals gebruikelijk, aan het einde van het boekjaar plaatsvinden. In het jaar verslag 1958 werd medegedeeld dat de aandelen n.v. Gemeenschappelijk Bezit, die in de post effecten waren begrepen in 1959 nagenoeg werden gerealiseerd. De hierbij gemaakte koerswinst is niet in het winstcijfer verwerkt, maar zal in de jaar rekening 1959 worden opgenomen. De voorraden bedragen 34 percent van de omzet op jaarbasis; per einde juni 1958 was het percentage 38. De gemiddelde kre diettermijn van debiteuren is 3 maanden, per einde juni 1958 was de termijn 3.1 maand. De liquide middelen bedragen 576 miljoen gulden tegenover 271 miljoen gul den per einde juni 1958. Concentraties in Amerika In Amerika is een reconstructie aan de gang tot concentratie van de deelnemin gen. Men acht de tijd gekomen daarvan een meer workable unit" te maken. De Philips trast in de Ver. Staten is thans werkzaam in: 1. De North American Phi lips, een honderd percent Philips maat schappij, waarvan de aandelen in handen zijn van de Philips trust. Haar terrein is scheerapparaten, draad en elektronische buizen. 2. De Philips Electronic Industries, waarvan de aandelen genoteerd zijn op de American Stock Exchange, en waarin de trust een meerderheidsparticipatie heeft. Haar terrein is katoden Hermetic Seals, industriële televisie en chemica liën. 3. De Consolidated Electronic Indus tries, genoteerd op de New York Stock Exchange, waarin de trust een grote min derheidsparticipatie heeft. Thans gaan drie maatschappijen deelnemen aan de fusie te weten de Central Public Uitility, een middelgrote onderneming op het ge bied van artikelen van Philips-Roxane en eenzelfdè onderneming op het gebied van electriciteit. Na de fusie zal een moeder maatschappij ontstaan waardoor de acti viteiten van Philips zullen zijn uitgebreid en de winstmogelijkheden worden ver ruimd. De hele zaak speelt zich af zonder dat van de zijde van Philips gelden wor den geïnvesteerd. Goede toekomst In vrijwel alle landen liggen nog fantas tische mogelijkheden voor de televisie en daar krijgt Philips, zo verwacht men, ze ker zijn deel van. Wanneer men spreekt over televisie, bedoelt men niet alleen toe stellen, maar vooral ook onderdelen. Ten aanzien van de omzet heersen optimisti sche verwachtingen en men heeft in Eind hoven geen reden om ten aanzien van de winst anders gestemd te zijn dan ten aan zien van de omzet. De voortdurende ver groting van de efficiency is een factor die veel gewicht in de schaal legt. De kwes tie van de eventuele aflossing der prefe rente aandelen speelt in Eindhoven niét. Dit vraagstuk is niet actueel. Blijkens mededelingen voor aandeelhou ders in de Amsterdamse Cultuur Asso ciatie n.v. zijn het geplaatste en volge storte maatschappelijk kapitaal en de in terne voorzieningsfondsen actief in de be drijven buiten Indonesië. Het totaal gene raal van de gecomprimeerde concern- schtetsbalans nam toe van 8.6 miljoen per 31 december 1958 tot ƒ10.1 miljoen per 30 juni 1959. Er resteerde op laatst genoemde datum een bruto winst van de de samenwerkende maatschappijen vóór aftrek van belastingen en reserveringen van 306.612 tegen 205.000 per eind juni 1958. De jaarstukken over 1958 zijn vast- geteld in de vergadering van 3 juni jongst leden. Het dividend werd bepaald op 6 °/o. De resultaten die in Nederland werden verkregen met handels- en commissiezaken blijven bevredigend: die van het tweede kwartaal 1959 waren niet onbelangrijk beter dan die van de daaraan voorafgaan de drie maanden. De onafgewikkelde za ken rechtvaardigen de verwachting dat de bruto winst in het derde kwartaal pro rata parte zal toenemen. Een van de vennootschappen van de groep heeft meegewerkt aan de oprichting van een internationale beleggingsmaatschappij. Bedoelde maatschappij zal eerlang haar werkzaamheden kunnen beginnen met een aanvangskapitaal van U.S.A. dollar 100.000. waarvan dollar 50.000 volgestorte aandelen door de groep worden (zijn) genomen. De overige niet geplaatste aandelen blijven voorshands in portefeuille. De n.v. heeft als zetel Curagao en is in het verkeer met het buitenland genaamd: Inter-A.C.A. In vestment Company. De oprichting van een handelsvennootschap in het westelijk half rond verkeert in een gevorderd stadium. De totstandkoming van laatstbedoelde ven nootschap zal de belangen van de groep aldaar stabiliseren, terwijl het entameren van nieuwe zaken zal kunnen worden be vorderd. De werkzaamheden in het overige buitenland zijn nog niet in een zodanig stadium dat daarover reeds mededelingen kunnen worden gedaan. Eind 1960 zullen Verolmes Verenigde Scheepswerven te Heusden, Alblasser- dam en Rozenburg beschikken over een dokcapaciteit van 300.000 ton. Daarvoor heeft Verolme op het ogenblik twee dok ken, een gegraven dok voor schepen tot 110.000 ton en een drijvend voor schepen tot 25.000 ton. In oktober zal daaraan een derde drijvend dok voor schepen tot 5000 ton, in mei volgend jaar een voor 35.000 ton worden toegevoegd. Intussen is begonnen met de bouw van een combi natie van twee gegraven reparatiedokken, die schepen van 50.000 tot 90.000 ton kunnen opnemen. De toekomst ziet Verolme gunstig in. Uit het jaarverslag van de Koninklijke Shell blijkt, dat het olieverbruik vorig jaar met tien percent is toegenomen tegen drie percent het jaar daarvoor. Dat zal een groter olietransport en dus de vaart van meer tankschepen tot gevolg heb ben. Aan het door de n.v. Assurantie Maat schappij „De Nederlanden van 1845" in samenwerking met de n.v. Nederlandsche Lloyd en de n.v. Verzekering-maatschappij „Holland van 1859" uitgeoefende schade verzekeringsbedrijf is een uitbreiding ge geven doordat de maatschappijen erin ge slaagd zijn een meerderheidsbelang van ruim 85 percent te verwerven in Canada's oudste schadeverzekeringsmaatschappij, The Halifax Insurance Company. De in 1809 opgerichte Halifax heeft haar zetel te Halifax (Nova Scotia) en bijkan toren in nagenoeg alle provincies van Canada. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 2.000.000 Can. dollars 8.000.000) en is geheel geplaatst en volgestort. Het bruto premie-inkomen van de Halifax over 1958 bedroeg 22.800.000. De premiereserve be droeg ultimo 1958 ruim 13.200.000. De bezittingen kunen worden gewaardeerd op ruim 40.000.000 en deze overtreffen do verplichtingen met een bedrag aan vrije reserves van 11,6 miljoen. In het kader van deze samenwerking werden in 1956 vrijwel alle aandelen ver worven van de Commercial Life Assurance Company of Canada, een levensverzeke ringsmaatschappij met een huidig verze kerd kapitaal van bijna 100.000.000 dollar (f400.000.000). Advertentie Radicale vernietiging van vliegen muggen Tv! motten met 100 verdampingi- tabletten 85 PHILIPS Insecten verdelger De gang van zaken in de eerste 7 maan den van 1959 is gunstig geweest, aldus deelde de directie van de n.v. Zuid-Afri- kaansch handelshuis mede in de gehouden jaarvergadering. De omzetten stegen (basis indexcijfer 1953 is 100) tot 185. Over geheel 1958 was dit cijfer 176 en over 1957 163. Over de nog resterende 5 maanden kon de directie zich moeilijk uitlaten. Zij was, wanneer er van buiten af niet gemoles teerd wordt, optimistisch. De industriali satie neemt toe. Tot op heden heeft de maatschappij in West- en Oost-Afrika geen last gehad van politieke verwikkelingen. Gezegd dient te worden, dat de vertegen woordigingen van de n.v. zich bevinden in Portugees Afrika. Er wordt thans veel in thee gedaan, naast koffie, diamant, sisal, ijzererts, katoen etc. Ook is een consig natiepositie verworven voor koffie. De koopkracht en de produktie nemen ge leidelijk toe. De vennootschap vertegen woordigt in Oost- en West-Afrika vele grote Nederlandse maatschappijen. De voorraden zijn op de balans zeer con servatief gewaardeerd. De hogere onkos- tenrekening met circa 260.000 is een tamelijk gecompliceerde affaire die ver band houdt met meningsverschillen met de fiscus. De afschrijvingen ad 321.614 heb ben betrekking op reserveringen voor du bieuze debiteuren, gebouwen etc. De jaar stukken werden goedgekeurd en het divi dend werd bepaald op 12 Vz percent (nieuwe aandelen 6'/ percent). Directeur. De minister van Land bouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft ir. W. G. A. Lammers, tot dusver landbouwattaché bij de ambassade te Brussel, belast met de leiding van de tot de directie van de voedselvoorziening van zijn departement behorende directie buitenlandse handelsaangelegenheden. Naar aanleiding van berichten over een mogelijke financiering van de bouw van de IJtunnel en de vestiging van een olieraffi naderij te Amsterdam, wordt van de zijde van het gemeentebestuur van Amsterdam het volgende meegedeeld: „Gezien de hui dige stand van de besprekingen tussen het rijk en de gemeente, bestaat er voor het gemeentebestuur geen aanleiding de fi nanciering van de bouw van de IJtunnel met behulp van een buitenlandse lening te overwegen. Wel is omtrent een dergelijke financiering geruime tijd geleden van ban kierszijde een suggestie gedaan. Over een mogelijke vestiging van een olieraffi naderij door een met name genoemde olie maatschappij, is het gemeentebestuur niets bekend." Veiling van Indonesische tliee in Antwerpen (verbetering) In Antwerpen zal op donderdag 17 september de eerste partij Indonesische thee worden ge veild. Het gaat om ruim 2000 kisten, die eind juli in Antwerpen werden aangevoerd, dn het vorige bericht stond abusievelijk 7 september). Het Braziliaanse ministerie van lucht vaart heeft in de fabriek van Fokker te Galeon, na deze zonder toestemming van de directie heropend te hebben, onmiddel lijk een inventariseringscommissie aan het werk gezet. De commissie moet een lijst opstellen van de machines die de Braziliaanse luchtmacht in de fabriek achterliet, toen Fokker hem overnam en van wat Fokker erbij heeft geplaatst. In het officiële Braziliaanse regeringsblad stond dat de luchtmacht van Fokker 6.107.880 cruzeiros eist in verband met niet nagekomen verplichtingen en in totaal 546.151 cruzeiros aanbiedt. Volgens de Rio Press zal Fokker noch geld betalen noch krijgen. De agenten van de Noord-Duitse Lloyd, de Hamburg Amerika Lijn en de Ernest Russ Lijn hebben medegedeeld dat deze maatschappijen hun besluit om uit de in ternationale vrachtenconferentie voor de scheepvaart tussen Europa en de havens aan de grote meren te treden, hebben her zien en hun kennisgeving van uittreden hebben ingetrokken. Toen de maatschap pijen begin augustus hun besluit tot uit treden bekendmaakten, werd gevreesd voor het ontstaan van een vrachttarieven- oorlog, omdat de maatschappijen hadden laten doorschemeren zelf hun vrachttarie ven op deze scheepvaartroute te zullen vaststellen. Volgens scheepvaartkringen schijnt thans de mogelijkheid van een ta- rievenoorlog te zijn weggenomen. Conferences verklaren vrachten „open" Op grond van de huidige verhoudingen in het uitgaande verkeer van havens in de Hamburg/Bordeaux Range naar ha vens in Canada en aan de .Canadese Gro te Meren, berichten de leden van de „Con tinental Canadian Westbound Freight Con ference", dat met onmiddellijke ingang en zulks tot nader order de vrachten „open" verklaard zijn. De leden van de „United States Great Lakes-Bordeaux/Hamburg Range West bound Conference" berichten, dat op grond van de huidige verhoudingen in het uit gaande verkeer van havens in de Ham burg/Bordeaux Range naar havens in de Verenigde Staten aan de grote meren de vrachten met onmiddellijke ingang en tot nader order „open" verklaard zijn. De directie van de Curagaosche Handel maatschappij verklaarde zich in de ge houden vergadering van certificaathou ders tevreden over de gang van zaken in de verstreken maanden van 1959. Een der directieleden meende overigens te moe ten waarschuwen tegen de gedachte dat het over het afgelopen boekjaar gedecla reerde dividendpercentage van 10°/o als maatstaf zou kunnen dienen voor de ko mende jaren. Het bestuur streeft bepaald niet naar stabilisatie van het dividend. De goede maar ook de minder gunstige resultaten zullen dus tot uiting komen in het voor te stellen dividend. De voorzitter verklaarde in een ant woord aan een aandeelhouder dat over het al of niet „schuld" zijn van de divi dendreserve van mening verschild kan worden. De samenvoeging moet echter bepaald niet gezien worden als een soort camouflage. In het verslag vindt men im mers de specificatie van de rekening „overige reserves". Verder kwam vast te staan dat de dotatie van Vz miljoen aan de rekening personeelsvoorziening be trekking heeft op de aanpassing der we- duwenpensioenen, die nog op een voor oorlogs peil staan. Daarom werd een re servefonds gecreëerd, thans 1 miljoen groot, waar geen verplichtingen tegen over staan. Een specificatie van de ba- lansposten debiteuren en bankiers in gul dens en dollars is gezien het wisselende zakenverloop weinig zinvol. Tsarengoud. Een Japanse bergingsonder neming zal trachten bij Matsoe een daar vermoede hoeveelheid goud te bergen uit de ruimen van het daar op 28 mei 1905 tijdens de zeeslag van de tsaristische marine tegen de eskaders van admiraal Togo in de Japanse zee tot zinken gebrachte oorlogsschip „Ir- tyish". Eigenhandig. Opnieuw is het hydrau lisch systeem aan boord van een Boeing-707 straalvliegtuig gestoord en opnieuw deden zich hierdoor moeilijk heden voor bij de landing. Deze keer, toen een Boeing met 119 inzittenden Idlewild naderde, wist men het lan dingsgestel echter met handkracht uit te draaien. Warboel. De Amerikaanse afgevaardigde Otto E. Passman heeft vrijdagavond meegedeeld, dat hij met nog twee Con gresleden een reis van zes weken door het Nabije en Verre Oosten zal maken om een onderzoek in te stellen naar „de vreselijke warboel van de buiten landse hulp". Kinkhoest. In de afgelopen drie dagen zijn in het gebied van Tuzla in Bosnië, Joegoslavië, veertien kinderen overle den aan kinkhoest. In Sehovici alleen zijn tweehonderd gevallen van de ziek te geconstateerd. Maatregelen ter on derdrukking van de kinkhoest zijn al genomen. Terechtgesteld. Sam Wiley Odom, een achttienjarige neger, die meer dan twee jaar geleden, op 1 april 1957, een 63-jarige blanke vrouw aanrandde in Leesburg, Florida, is vrijdag op de elektrische stoel terechtgesteld. Odom werd veroordeeld door een geheel uit blanken bestaande jury, die maar zes minuten nodig had om het schuldig uit te spreken. Bezoeken. Premier Nehroe van India zal van 15 tot 18 september een bezoek aan Afghanistan en van 18 tot 22 sep tember aan Perzië brengen. Wijnen. De Joegoslavische onderstaats secretaris voor land- en bosbouw heeft vrijdag in Ljubljana de vijfde interna tionale wijnbeurs geopend. Zeventien landen nemen eraan deel met 568 soor ten. Voor de beste kwaliteiten liggen 146 gouden, 349 zilveren en 29 bronzen medailles gereed. Vuurstorm. Enkele honderden brand weerlieden, soldaten en vrijwilligers zetten vrijdag de strijd tegen bosbran den in het zuiden en midden van Zwe den voort. Een noordwesterstorm, die sinds woensdag over het land blaast maakt het blussen van de branden nog moeilijker. De stad Vaestervik aan de zuidelijke oostkust was vrijdagavond eindelijk geheel buiten gevaar, maar het vuur had reeds zeven gebouwen in de as gelegd. Zonder licht. En bus met vakantiegan gers is vrijdagavond dichtbij Le Mans van achteren tegen een vrachtauto ge botst, waardoor vijf personen werden gedood en vijftien anderen gewond. Het ongeluk gebeurde op een donkere verkeersweg, waar de vrachtauto zon der licht geparkeerd stond. Val. Een inbreker in Wenen, die zich via een ventilatiegat toegang wilde ver schaffen tot een bioscoop, bleef erin steken. Na vergeefse pogingen zich te bevrijden beukte hij bijna zijn vuisten stuk op de muur om de aandacht te trekken, maar pas na 24 uur hoorde men zijn kloppen. Mannen van de brandweer slaagden er ten slotte in de volkomen uitgeputte inbreker uit zijn val te bevrijden. Kampioenen. De kampioenen onderwa- tervissen van Frankrijk en Portugal, Jules Corman en Jose Ramalhate, zijn bij La Maddalena op Sardinië om het leven gekomen, toen zij zonder zuur stofmasker oefenden. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdruk verdeling boven de oceaan en Europa ver andert thans maar weinig. Ten westen van Schotland handhaaft zich een hogedruk- gebied en boven West-Rusland ligt een vrijwel stationaire depressie, die langzaam opvult. Tussen beide druksystemen komt een brede noordelijke luchtstroming voor, die de warmte in Europa tot achter de Pyre neeën en de Alpen heeft teruggedrongen. De Dolaire lucht, die naar onze streken stroomt, wordt geheel over zee aangevoerd, zodat de temperatuur van deze lucht bij het bereiken van ons land alweer aanzien lijk is gestegen. Door de verwarming is de lucht onstabiel, zodat af en toe vrij veel bewolking ontstaat waaruit plaatselijk enkele buien vallen. Bij IJsland ontwikkelde zich gisteren een kleine storing, die zich nu met de noorde lijke stroming naar de Noordzee verplaatst. In verband daarmee zal er in ons land ook morgen hier en daar wat regen voor komen. WEERRAPPORTEN 42. Toen de ridder uit het gezicht van de hertog was, herwon hij langzamerhand zijn spraakzaamheid. Op zijn tocht door het dorp was hij alweer zó op streek, dat de bewoners in bewondering bleven staan om te luisteren naar zijn heldhaftige taal. „Joehoe heisasa!", schreeuwde de ridder. „Dit is mijn strijdkreet! De kreet van de verdelger der bandieten! Roveren, siddert ende beeft, want hier komt uw genadeloze vijand. Joehoe hupfaldera!" Terwijl de ridder zo tekeer ging, zette Panda het vier kante kastje voor zich, drukte op een knop en twee spoelen begonnen te draaien. Ja, dit was een tape-recorder en daarmee kon Panda alles vastleggen, wat de ridder zei. En dat was de moeite waard, want de krijgsman werd hoe langer hoe geestdrif tiger. Steeds luider en dreigender werden zijn kreten. „Vuige roveren, komt op!", loeide hij, terwijl hij zijn paard inhield aan de rand van een bos. „Ik tart u, treedt nader! Hier sta ik gereed om u allen verpletterend te slaan. Heisa kiedewiede- wiet!" Maar toen hij verder het bos in reed, werd hij weer erg zwijgzaam. „Stil", fluisterde hij, toen Panda iets wilde zeg gen, „we mogen de roveren niet aan het schrikken maken!" Zondag 30 augustus Zon op 5.46 uur, onder 19.34 uur. Maan op 1.49 uur, onder 17.20 uur. Maandag 31 augustus Zon op 5.48 uur, onder 19.32 uur. Maan op 2.50 uur, onder 17.56 uur. Maanstanden 3 sept. 2.55 uur nieuwe maan 9 sept. 23.07 uur eerste kwartier 17 sept. 1.51 uur volle maan 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 29 augustus Hoog water 12.07 uur. Laag water 7.13 en 19.43 uur. Zondag 30 augustus Hoog water 0.43 en 13.23 uur. Laag water 8.33 en 21.02 uur. Maandag 31 augustus Hoog water 1.48 en 14.17 uur. Laag water 9.38 en 21.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen 00 c binnen- en buitenland. r§ d is 2 Neerslag; laatste 24 uur. .5 u SC a ës Den Helder zwaar bew. n 20 0 Ypenburg regenbui windst. 20 0.3 Vlissingen regenbui nno 20 1 Eelde zwaar bew. nnw 20 0 De Bilt zwaar bew. nw 22 0.6 Twente licht bew. windst. 23 0 Eindhoven zwaar bew. n 22 0 Zd Limburg half bew. n 22 0 Helsinki regen nw 8 Stockholm regen nw 0 Oslo zwaar bew. nw 17 0 Kopenhagen half bew. nno 16 1 Aberdeen zwaar bew nw 13 0 Londen onbewolkt n 22 0 Amsterdam licht bew n 21 0 Brussel zwaar bew windst. 23 0 Luxemburg half bew. nno 23 0 Parijs onbewolkt nno 26 0 Bordeaux onbewolkt nw 30 0 Grenoble half bew. windst. 27 42 Nice half bew n 25 0 Berlijn onbewolkt w 16 0 Frankfort half bew. nno 25 0 München zwaar bew wzw 24 0 Zürich onbewolkt ozo 25 0 Genève onbewolkt zzw 27 0 Locarno onbewolkt 0 28 1 Wenen onbewolkt wnw 23 0 Innsbruck zwaar bew windst. 27 1 Belgrado zwaar bew. zw 23 2 Athene onbewolkt n 0 Rome onbewolkt windst. 30 0 Ajaccio half bew. no 26 0 Madrid half bew. windst. 31 Mallorca onbewolkt windst. 0 Lissabon geheel bew. 0 26 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2