Prinses Beatrix metselde oorkonde in fundering van nieuw „Beatrixoord" Wereldpers heeft in Londen alles, behalve nieuws Veertig jaar Volksuniversiteit Haarlem en omstreken Uitvoerig herfstprogramma met jubileumavond op 3 oktober De loonvoorstellen in het wegvervoer ZATERDAG 29 AUGUSTUS 19 5 9 9 In Joure stal zij de harten van de Friezen door een ritje te maken in een oude sjees „NEE" - „NEE" - WETEN WE NIET" Drie doden in het verkeer Blanke zwemklasse gaf demonstratie voor negers Mogelijk compromis tussen Frankrijk en T unesië „Vondelkwartier" wint eigen voetbaltoernooi Rusland zal de kernproeven niet hervatten mits de westelijke landen zich van de proeven onthouden Frankrijk spelbreker? Protest tegen slavenarbeid Aardappelenboycot treft Zuidafrikaanse boeren Molestverzekering van zeeschepen Ambtenaren waren tevoren door missie gewaarschuwd Voorzitter van Raad voor de Kunst bezorgd Ondervoeding van kunstleven Politie in Amsterdam weer slaags met nozems Nederlandse militair in de V.S. verongelukt Politie bekeurde loco-burgemeester Jaarvergadering van de Haarlemse Korfbalbond Laatste zomerconcert van het N.Ph.O. Het tweedaags bezoek, dat Prinses Bea- rix aan Groningen en Friesland brengt, jegon gistermorgen met een bezoek aan de gemeente Haren, waar de Prinses op de plaats, waar het nieuwe sanatorium .Beatrixoord" zal worden gebouwd, een jorkonde inmetselde. De voorzitter van het bestuur, de heer G. H. Kuperus, vertelde het een en ander over de geschiedenis van de vereniging, die opgericht in 1905, zich ten doel stelde en stelt om een sanatorium op te richten en te exploiteren voor lijders aan tuber culose. Het Friese volk heeft met medewer king van het provinaal bestuur dit sana torium in 1910 te Joure gesticht. Het werd in 1922 overgeplaatst naar Appelscha. rondjacht bezichtigde. Om half zes vertrok de Prinses uit Joure naar Leeuwarden, waar zij de verdere dag de gast was van de Commissaris der Koningin. Vandaag maakt de Prinses met haar jacht „De Groene Draeck" een zeiltocht van Sneek naar Langweer, waar zij de zeil wedstrijden en feesten ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de zeilver eniging te Langweer bijwoont. Nieuwe behandelingsmethoden voor ge nezing van de tuberculose, andere inzich ten, hadden tot gevolg, dat het sanatorium meer en meer van rustooi-d veranderde in ziekenhuis en dat er een staf van spe cialisten aan moest worden verbonden. Het werd toen wenselijk geoordeeld het nieuwe gebouw te stichten in de nabijheid van een medisch centrum. Het nieuwe sanatorium te Haren zal plaats bieden aan 260 patiënten. Het bestaande sanatorium te Appelscha zal worden gemoderniseerd en gerestaureerd en plaats bieden aan 120 patiënten. De Prinses werd vervolgens verzocht een in het Latijn gestelde oorkonde op perkament te ondertekenen waarin het plechtig moment in sierlijke letters stond neergeschreven. Na de ondertekening werd de oorkonde in een loden koker ge daan, welke werd dichtgesoldeerd. Op het ogenblik dat de Prinses de koker in de fundering zou laten zakken dreigde een losbarstende wolkbreuk de plechtig heid in het water te laten vallen. Men maakte van de nood een deugd door de Prinses onder een oranje zeildoeken tentje koffie aan te bieden. De regen stopte tijdig genoeg om het pro gramma niet teveel te verstoren. Na de gedwongen pauze kon prinses Beatrix de koker in een opening in de fundering laten zakken. Zij toonde bij het dichtmetselen van de opening een zo grote handigheid, dat zij er bi.i de toeschouwers een welge meend applaus mee verwierf. Hierna ging de Prinses naar Friesland, waar allereerst een bezoek werd ge bracht aan het sanatorium „Beatrixoord" in Appelscha. Daar boden drie jeugdige patiëntjes de Prinses een fraaie schaal van Makkumer aardwerk aan, gevuld met vruchten. Daarna maakte de Prinses een rondwan deling door het sanatorium. In de nieuwe kantine werd de lunch gebruikt, waarna de Prinses naar Beetsterzwaag vertrok, waar de Corneliastichting werd bezocht. Om drie uur arriveerde de Prinses in het uitbundig feestende Joure, waar als hoogtepunt van een vierdaags feest een groot concours hippique werd gehouden ter ere van het 80-jarige Friesche Paarden stamboek. Gedurende meer dan twee uren genoot prinses Beatrix met de Friezen van een extra mooi en gevarieerd paardesport- progfamma, gevolgd door een ouderwet se ringrijderij. Tweemaal begaf de Prin ses zjich op het veld om de prijzen uit te reiken, die door de Koningin en de Prins beschikbaar waren gesteld. De prinses stal de harten van de Friezen toen zij spontaan de wens te kennen gaf een ritje te maken in een door de stichting tot behoud van oude Friese sjezen in Zee land ontdekte en aangekochte krompane- len sjees. Met de heer W. Peenstra uit Bartlehiem in Fries kostuum naast zich reed een lachende prinses twee rondjes over het concoursterrein. Alvorens uit Joure te vertrekken bracht de prinses nog een bezoek aan de scheeps werf van de firma Joh. van der Meulen en zoon, waar zij een tjotter en een Fries (Va?i onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft ter gelegenheid van Eisenhowers bezoek een achttiende eeuwse patriciërswoning in regentenstijl met schitterende kronen in de grote salon en goudgebiesde plafonds ter beschikking van de wereldpers gesteld. Maar de para dox wil, dat het volmaakte nieuwsver- spreidingsapparaat, dat hier in elkaar ge timmerd is, alleen maar de illusie wekt dat er werkelijk grootse dingen op komst zijn. Deze batterij schrijfmachines en telefoons, redactiebureaus en kantoren van de kabel maatschappijen vormen een berg, die tot- nutoe wat informatie betreft alleen maar een muis heeft gebaard. Maar de Britse en Europese journalisten kunnen zich tenminste verkneuteren in de aanblik van de geweldigste aller perschefs, Eisenhower's woordvoerder James Hager- ty, voor de veteranen van het Witte Huis perskorps (met enorme insignes op hun revers) alleen maar familair: Jim. In een grote tent worden meer dan elf honderd nieuwsgaarders twee maal per dag op een soort journalistieke variété voorstelling vergast Het openingsnummer van het „perscabaret" was vrijdag getiteld: „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet". Het ging over Selwyn Lloyd en Herter. Is er over India gesproken? Neen. Kwam Algerije ter sprake? Neen. Wat kwam de Sovjet-ambassadeur bij Selwyn Lloyd doen? Had dat iets te maken met de besprekingen van beide ministers? Neen. Ging het over Laos? Neen. Waar over ging het dan? Het was een routine- bezoek. Wat valt er te zeggen over de Chinees- Indische situatie? Wij zullen verdere inlichtingen proberen te krijgen. Van wie? Weet ik niet. Kwam Frankrijk's rol in de NAVO ter sprake? Neen. Is Eisenhower erop uit Macmillan's verkie zingsoverwinning te verzekeren? Onze eigen politieke moeilijkheden zijn al groot genoeg. Het politieke nieuws is schaars, het spelletje wordt luchtiger, de stemming vrolijker. Zal de president in Balmoral golf spelen? Hoogst onwaarschijnlijk, want niemand van de koninklijké familie speelt het. Hij zou het dus in zijn eentje moeten doen. Grote hilariteit. Waar bevindt zich de persoonlijke suite van de president in het kasteel? Diep geheim. Balmoral is tenslotte een particulier verblijf van de Koningin. Ligt bij de picknickplek niet het graf van John Brown (de favoriete lakei van koningin Victoria)? Weten we niet. Wel is er een cairn dichtbij. Wat is een cairn? Een hunebed! Heeft Ike een geschenk voor de Koningin meegebracht? Weten we niet. Maar het zou ondenk baar zijn. dat de president op een particu lier bezoek met lege handen zou komen. Hoe was het weer in Schotland? Be wolkt en koel. Was het koud? Neen, ik zeg koel. In wat voor soort auto In de Hugo de Grootstraat te Delft is het 10-jarig jongetje J. B. Verhoeff met zijn fiets tegen een uit een zijstraat ko mende vrachtauto gereden. De jongen viel en werd overreden, waardoor de dood on middellijk intrad. Een dergelijk ongeluk gebeurde op Ame land. Daar kwam de 52-jarige A. de Groot uit Amsterdam, die werkzaam was bij de aanleg van een dijk, onder de achterwielen van een zandauto. Hij was terstond dood. In een ziekenhuis in Den Haag overleed de 15-jarige G. G. H. Bakker, die met zijn fiets tegen een stilstaande autobus was gebotst.. Hij scheen aanvankelijk niet ern stig gewond te zijn, zodat hij naar huis werd gebracht. Daar verergerde zijn toe stand, zodat hij in een ziekenhuis werd opgenomen. Daar is hij enkele uren later overleden. ging men uit? Het was een Canadese Ford. Bestuurt de Koningin wel méér auto's? Ja, alleen op of bij haar land goederen, maar nooit in het Londense verkeer. Waarom zat er een Amerikaan naast de chauffeur van de presidentsauto bij de intocht? Het was geen Amerikaan, maar een Scotland Yard-man. Was hij bewapend? Weet ik niet, moet je hem zelf vragen. Toen kwam de botanische les. President Eisenhower zal ter herinnering aan zijn bezoek aan Chequers daar een boom planten. Het is de eerste maal in de we reldgeschiedenis, dat een Amerikaanse president op Chequers een boom plant. Wat voor een boom? Een heel bij zondere. Hoe heet-ie? Metsequoia glyptostroboides. Men is zeer onder de indruk. De boom was tot voor kort alleen maar als fossiel- afdruk bekend», maar in 1945 werden er gens in China duizend van deze bomen aangetroffen. Het zaad werd naar Europa gezonden. Het duurt duizend jaar voordat de boom tot volle wasdom komt! Eindelijk nieuws. Schandaal in Georgia EAST POINT, GEORGIA (UPI) De inspecteur van parken en recreatie van East Point in de Amerikaanse staat Georgia, Jame R. Grayson, is geschorst door de burgemeester, Omdat hij toeliet, dat een zwemklasse van het Rode Kruis, bestaande uit blanke jongens en meisjes, in een zwembad voor negers een demon stratie gaf. Brugemeester J. G. Stith zei, dat hij Grayson had geschorst omdat deze geen blijk had gegeven van een juist oordeel door blanke meisjes aan de zwemdemon- stratie te laten deelnemen. Enkele hon derden negerjongens en negermeisjes wa ren in het zwembad aanwezig. Grayson werd woensdag voor elf dagen geschorst tot de volgende gemeenteraadsvergade ring. De demonstratie werd afgebroken toen de vader van een van de blanke meisjes in het zwembad kwam en zijn dochter ge lastte naar huis te gaan. Naar werd vernomen bestaat de moge lijkheid, dat Frankrijk en Tunesië tot een compromis zullen komen voor de oplossing van hun financiële meningsverschillen, die de vorige week zijn ontstaan, toen Tu nesië bekend maakte op 1 oktober de douane-unie met Frankrijk te zullen be ëindigen. De Tunesische minister van Fi nanciën, Ahmed Mestiri, heeft vandaag drie uur lang besprekingen gevoerd met de Franse ambassadeur in Tunesië, Geor ge Gorse. Na afloop hiervan zei minister Mestiri dat mogelijk binnen enkele da gen een overeenkomst kan worden ver wacht, die „al is zij niet ideaal, een voor beide partijen aanvaardbaar compromis zal zijn." De besprekingen zullen maan dag aanstaande worden voortgezet. Koningin Elizabeth en president Eisen hower inspecteren bij Balmoral Castle in Schotland de erewacht van de Royal Highland Fuseliers. De president kwam gisteren in Schotland aan en is vandaag in de Britse hoofdstad terug gekeerd. Avonden van de jongerenclub „De Twintigers" worden op 19 september, 10 oktober, 24 oktober en 28 november in restaurant Brinkmann gegeven. Ten slotte is er evenals dit vorige jaren het geval was, een groot aantal cursus sen op allerlei gebied. Het voetbalelftal van de speeltuinver eniging „Het Vondelkwartier" in Haar lem-Noord heeft vrijdagavond de beslis singswedstrijd tegen „Hof van Eden" met 20 gewonnen. Het betrof hier de eind strijd van het voetbaltoernooi dat „Het Vondelkwartier" heeft gehouden tijdens de door haar georganiseerde vakantie- spelen. De r.-k. speeltuinen „Noorder vreugd" en „Elba" namen er ook aan deel. De jongens van „Het Vondelkwartier" hebben in de eerste helft van de wed strijd tegen „Hof van Eden" de overwin ning veilig gesteld. Al spoedig was het 20 omdat de verdediging van „Hof van Eden" niet het juiste antwoord wist te geven op de snelle aanvallen van de Von- delkwartierders. Na de rust kregen de voorwaartsen van „Hof van Eden" genoeg kansen om de achterstand in te lopen, maar door de stugge verdediging van de tegenpartij of door gewoon pech-schoten kwamen tegen doellat en paal bleef een tegenpunt uit. Na de wedstrijd kwamen alle spelers die aan het geslaagde toernooi hadden deelgenomen in het clubhuis aan de Ver- gierdeweg bijeen. Daar werden ze ver rast op versnaperingen en enkele films, waarbij vooral de filmreportage over de eerste interlandwedstrijd van de Neder landse „profs" tegen Frankrijk in Parijs en die in een 12 overwinning voor Bram Appel en zijn mannen eindigde door de jeugdige voetballers naar waarde werd geschat. Registeringenieurs. Er is een fusie tot stand gebracht tussen het Nederlands In stituut van Register-ingenieurs en hogere technici en de Vereniging van Afgestu deerden aan Hoge Technische Scholen. Opgericht is de vereniging: Nederlands Instituut van Register-ingenieurs en af gestudeerden van Hogere Technische Scholen. Van de tot dusver ingeschreven register-ingenieurs is ruim de helft werk zaam als ambtenaar of lei-aar. Een kwart ongeveer werkt in loondienst in het Ne- deUandse bedrijfsleven. De overigen wer ken in het buitenland (vooral in de olie industrie) of beoefenen hier te lande '.elf standig een beroep. MOSKOU (Reuter-AFP) De Russi sche regering heeft besloten de kern proeven niet te hervatten indien de wes telijke mogendheden zich eveneens ver der van experimenten onthouden. Slechts ingeval van hervatting der kernwapen proeven door de westelijke mogendheden zal de Sovjet-Unie zich ontslagen achten van haar belofte, aldus een verklaring van de Russische regering. De Sovjet-Unie, aldus vervolgt de ver klaring, herhaalt dat zij bereid is onmid dellijk met de Amerikaanse en Britse re geringen een overeenkomst te tekenen over de staking van alle soorten kern proeven voor altijd. De westelijke mo gendheden worden ervan beschuldigd bij de onderhandelingen te Genève een over eenkomt te verhinderen en eisen te stel len die bedoeld zijn om een overeen komst moeilijker te maken, in plaats van te zoeken naar overeenstemming over kwesties die betrekking hebben op de or ganisatie van een controlestelsel. De Verenigde Staten hebben deze week bekendgemaakt dat zij de opschorting van de kernproeven aanvankelijk voor een jaar tot 31 oktober tot het einde van het jaar verlengen om de onderhande laars te Genève meer tijd te geven tot overeenstemming te geraken. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de ze week verklaard dat Groot-Brittnnië de kernproeven niet zal hervatten zolang de besprekingen van de drie mogendhe den voortduren. Ook Groot-Brittannië had zijn kernproeven tot 31 oktober opge schort. Frankrijk is voornemens zijn eerste kernwapen nog voor het begin van de herfst in het zuidwesten van Algerije tot ontploffing te brengen, zo rqeldt de „New York Post". President Eisenhower zal wellicht trachten De Gaulle af te bren gen van zijn voornemen. Mocht De Gaulle hierop ingaan en afzien van de proeven, dan zullen de Verenigde Staten Frankrijk technische hulp en materiaal geven om een kernonderzeeboot te bouwen, aldus het blad, dat overigens geen bron van het bericht noemt. JOHANNESBURG (UPI) De „aard- appel"-boycot, georganiseerd door het Afrikaanse Nationale Congres, uit protest tegen de „slavenarbeid" op de boerderijen in Zuid-Afrika schijnt groot succes te heb ben. De regering zag zich vrijdag genood zaakt de boeren te verzoeken geen aard appels van mindere kwaliteit meer naai de stad te sturen, daar de opslagplaatsen uitpuilen van de onverkochte aardappels. De Afi-ikanen zijn anders, de geiypne .af nemers van aardappels van lage kwali teit en hun boycott heeft thans geleid tot deze situatie. Verleden week adviseerde de regering de boeren voorlopig geen aardappels meer te planten. PRETORIA (UPI) De Zuidafrikaan se regering heeft besloten een deportatie- bevel uit te vaardigen tegen de Britse free lance cameraman, Henry Barzilay, om dat zijn aanwezigheid in de unie „in strijd is met het openbare belang". Dit is de eerste uitwijzingsmaatregel te gen een buitenlandse journalist in Zuid- Afrika. In het begin van deze maand had de minister van buitenlandse zaken, Eric H. Louw, verklaard, dat het noodzakelijk zou kunnen worden om „in het openbare belang actie te ondernemen tegen buiten landse correspondenten". Voor de uitwijzing van Barzilay zijn in tussen geen redenen opgegeven. Hij zelf meent, dat de reden waarschijnlijk is de filmreportage van de recente onlusten in Cato Manor. Dekking eindigt automatisch hij het uitbreken van vijandelijkheden De onlusten in het Mappigebied Het Tweede Kamerlid de heer De Graaf (K.V.P.) heeft aan de minister van Zaken Overzee a.i. de volgende vragen gesteld: „Kan de minister mededelingen verstrek ken over de gebeurtenissen, welke in juli 1959 in het Mappigebied in Nederlands Nieuw-Guinea hebben geleid tot een over val op de Tjittakstam en de dood van ruim 70 leden van die stam? Is het juist, dat functionarissen van de r.-k. missie in Zuid- Nieuw-Guinea de in dat gebied gestatio neerde ambtenaren van het binnenlands bestuur reeds geruime tijd vóór het gebeur de hebben gewezen op bepaalde gedragin gen van de bevolking, welke naar het oor deel van die functionarissen duidelijk we zen op groeiende onrust en voorbereidin gen op wapengeweld tussen de verscheide ne volksstammen? Is het tevens juist, dat het aanbod van deze functionarissen der r.k. missie om in gezamelijk beraad tijdig te gei-aken tot de meest wenselijke maat regelen ter voorkoming van een uitbars ting niet door de betrokken bestuursambte naren is aanvaard? Is de minister van oor deel, dat in dergelijke nog primitieve ge bieden de beschavingsarbeid onder de be volking in beginsel steeds een zo krachtig mogelijke coördinatie van alle beschikba re krachten vereist en met nauw overleg en samenwerking tussen het gouverne ment en de ook op algemeen sociaal en cul tureel terrein werkzame en tevens in et nologisch opzicht deskundige functionaris sen van missie en/of zending en is het niet fout en ook uit bestuurlijk oogpunt onaan vaardbaar te achten, indien een voorheen goed opgebouwde samenwerking en coör dinatie zoals ten opzichte van het Map pigebied in het verslag van de Parlemen taire Missie 1957 is geconstateerd nadien blijkt te zijn verbroken? Wil de minister maatregelen treffen, opdat in het vervolg een dergelijk rampzalig beleid, waar ook in Nieuw-Guinea, wordt voorkomen. Ten slotte vraagt de heer De Graaf de in hun taakuitoefening te kort geschoten be stuursambtenaren ernstig te doen corri geren. (Van onze Haagse redacteur In het jaarverslag over 1958 van de Raad voor de Kunst wordt door de voor zitter, mr. dr. P. J. Witteman, ernstige bezorgdheid uitgesproken over de gevol gen van de bestedingsbeperking. Het to taal van de bestedingen voor de bevor dering van de scheppende kunst blijft ver achter bij hetgeen werkelijk nodig zou zijn. Indien de overheid wil bereiken, dat een aantal scheppende kunstenaars die belangrijke werken tot stand kunnen brengen, in staat wordt gesteld zich aan hun arbeid volledig of vrijwel volledig te wijden, dan zijn veelvouden van de thans beschikbare bedragen nodig. Worden deze bedragen niet gevoteerd, dan is ernstige schade voor het kunst leven, door een vooralsnog onzichtbaar, maar zeer werkzaam proces van onder voeding onvermijdelijk, aldus de voor zitter van de Raad voor de Kunst. Voorts wordt in deze beschouwing op gemerkt. dat te weinig aandacht wordt geschonken aan het feit. dat het artis tieke beleid van de kunstinstellingen dik wijls ondergeschikt wordt gemaakt aan de eisen van een lonende exploitatie. De overheden eisen veelal, dat de eigen in komsten van de kunstinstellingen zo hoog mogelijk worden opgevoerd. Het artistieke programma moet in die gevallen aan dit streven worden aangepast, hetgeen leidt tot het achterwege blijven van uitvoe ringen van bijzonder karakter. De overheid dient ervoor te waken, dat de tenuitvoerlegging van de kunstpolitiek het opkomen van nieuwe talenten, het baanbreken van nieuwe richtingen, het openbaar maken van onbekpnde werken niet bij voorbaat onmogelijk wordt ge maakt. Met deze taak dient de overheid niet alleen de belangen van de kunstenaars, maar zeker ook zelfs in de eerste plaats de belangen van het Nederlandse volk, dat recht kan doen gelden op een onbe lemmerde toegang tot alle culturele uitingen. De Raad voor de Kunst zal aan dit vraagstuk grote aandacht schenken bij de samenstelling van het door de minister gevraagde advies over de mogelijkheid van een wettelijke basis voor de subsi diëring van het kunstleven. Gisteravond zijn in Amsterdam op nieuw klappen gevallen bij het optreden van de politie tegen honderden nozems. Ook ditmaal rukten de jongelui in gesloten for matie op vanuit de Kalverstraat door de nauwe Leidsestraat. Het intensieve ver keer in deze straat kwam hierdoor tegen half negen nagenoeg stil te liggen, vooral tot ongenoegen van de trampassagiers en van de talrijke automobilisten. Bij de po gingen de belhamels te verspreiden maak te de politie gebruik van de blanke sabel en de gummistok. Zij slaagde er na enige tijd in de nozems te verdrijven op de grachten en in de zijstraten. Later trad de politie nog op tegen hinderlijke kna pen op het Muntplein en vooral ook op het Weteringcircuit, waar de poffertjeskraam, het „hoofdkwartier" van de nozems, door bijtijds ingrijpen voor een algehele ver nieling werd behoed. De politie heeft drie jongens aangehouden. Een militair van de Koninklijke Ne derlandse Luchtmacht, de 19-jarige L. B. M. Neefjes, die gestationeerd was te Moose Jaw in Amerika, is daar aan de gevol gen van een auto-ongeluk overleden. Hij kwam op een weg bij de grens van de sta ten Idaho en Montana met zijn auto in botsing met een boerenwagen en werd ernstig aan het hoofd gewond. Later over leed hij in <pen ziekenhuis. De rijkspolitie te Loosdrecht heeft pro- esverbaal moeten opmaken tegen een vethouder van Loosdrecht, die bij afwezig heid van de burgemeester de functie van loco-burgemeester vervult. Toen hij van een feestelijke opening van een bedrijf huiswaarts keerde en in kennelijke staat zijn auto bestuurde, reed hij tegen een ge parkeerde auto. Omstanders waarschuw den de politie, die auto en rijbewijs in be slag nam en de wethouder naar zijn wo ning overbracht. Onder grote belangstelling hield de Haarlemse Korfbalbond zijn 39ste jaar vergadering. In zijn openingsrede herdacht voorzitter H. Arends de overleden korfbalpionier G. Steenis, in leven voorzitter van de G.U.K.B. en de woensdag gestorven voorzitter van de H.V.B., de heer A. v. d. Aart. De voor zitter schilderde de verdiensten van de beide overledenen, waarna de afgevaardig den een minuut stilte in acht namen. Daarna wees de bondsvoorzitter op de uitbreiding der schoolkorfbalwedstrijden: het aantal ploegen steeg van 60 in 1958 tot 90 in 1959. In Zandvoort kwamen dit jaar voor het eerst ook schoolkorfbalwedstrij den tot stand met een deelname van 11 twaalftallen. Minder tevreden was hij over het aantal scheidsrechters; uitbreiding van het korps is zeer urgent. Op sportief gebied waren de prestaties goed te noemen: Haarlem 3 promoveert naar de K.N.K.B. „Oosterkwartier", dat het meest aantal keren de vol gegraveerde Stadseditiebeker had gewonnen, kreeg deze definitief in zijn bezit. De bestuursverkiezing bracht tot resul taat, dat mevrouw L. Denekamp en J. Blauw herkozen werden; in de vacature H. Uljee werd de heer H. de Vries gekozen. Dank werd aan het aftredende bestuurs lid gebracht door de H.K.B.-voorzitter. De voorzitter van Aurora, de heer Ver meer, bracht het H.K.B.-bestuur hulde voor de wijze, waarop het bestuur dit jaar leiding had gegeven. Daarna werden jaarverslagen goedge keurd, alsmede de vaste commissies be noemd. In zijn slotwoord memoreerde de voor zitter, dat in mei 1960 de H.K.B. zijn veer tigjarig bestaan herdenkt. On donderdag 3 september heeft hel laatste Zomerconcert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest plaats. Het concert, dat onder leiding staat van Mari- nus Adam, wordt geopend met de symfo nie „Le Midi" van Haydn. De violist Nap de Klijn is solist in het vioolconcert in A K.V. 219 van Mozart. Het concert wordt besloten met de symfonie „Uit dc Nieuwe Wereld" van Dvorak. In september zal het veertig jaar ge leden zijn, dat de Volksuniversiteit in Haarlem werd opgericht. In het herfst programma van de Volksuniversiteit/ Haarlemse Kunstgemeenschap wordt aan dit jubileum aandacht gewijd, waar bij onder meer wordt gesteld dat er in de afgelopen veertig jaren op geestelijk ge bied zo veel is veranderd, dat de denk beelden van degenen, die na de eerst wereldoorlog de Volksuniversiteit opricht ten, niet meer van deze tijd zijn. Maar hun schepping is in die periode steeds meer uitgegroeid tot een centrum van cultuur en ontwikkeling. Ter gelegenheid van het jubileum wordt de leden een gedenkboekje „De oude Volksuniversiteit 1919-1941", aangevuld met een overzicht van de jaren ,45-'59, aangeboden. Dit gedenkboekje is geschre ven door dr. J. S. Bartstra, één der stich ters van de Volksuniversiteit en sinds vele jaren erelid. Voorts wordt voor de leden een jubileumavond gegeven in de drie grote zalen van het feestelijk verlichte Frgns Halsmuseum op zaterdag 3 okto ber. In elk der zalen zullen beurtelings optreden de chansonnière Marjo Tal, de schrijver Godfried Bomans en Harry van Os met luitspel. Ter gelegenheid van het jubileum heeft het bestuur van de Volksuniversiteit voor de maanden september tot en met december een bijzonder gevarieerd pro gramma samengesteld. Zo zal vrijdagavond 16 oktober in de Stadsschouwburg optreden de Indiase danseres Mrinalini Sarabhai met haar groep dansers, danseressen en musici. Van de avonden, die in het Frans Hals museum worden gegeven noemen wij: een lezing van J. P. Strijbos over „Onze natuurmonumenten" op 22 oktober; een uit één avond bestaande cursus „Hoe zal Haarlem er in de toekomst uitzien", door de heer W. F. Happé, wethouder van stadsontwikkeling en openbare werken, op 30 oktober: de première voor Haarlem van „Faust" door Bert Brugmans Mario nettentheater op 5 november; lezingen over „Het bevolkingsprobleem, inzonder heid in Nederland" door prof. dr. J. J. Fahrenfort op 13 november en over „To neelherinneringen van een schouwburg directeur" door Joh. M. Bendien, oud-di recteur van de Stadsschouwburg' in Am sterdam, op 26 november. Voorts komen er kamermuziekavonden- in het Frans Halsmuseum. Donderdag 8 oktober treedt op het Trio Hesmerg, op 12 november musiceren mevrouw M. van Luin-Riemersma, piano en Frans Vester, fluit en op 10 december geeft Sas Bunge een pianorecital. De in Nederland werkende transport verzekeraars hebben unaniem besloten, met ingang van 1 september geen molest- verzekeringen op zeeschepen meer te ac cepteren zonder een automatische-beëin- digingsclausule. Deze clausule bepaalt, dat onmiddellijk bij het uitbreken van vijandelijkheden tussen enerzijds één of meer leden van de NAVO en anderzijds één of meer der bij het Warschau-pact aangesloten landen en de Chinese volksre publiek, de door assuradeuren verleende dekking automatisch eindigt. Tot nu toe gold een clausule, dat bij het uitbreken van zulke vijandelijkheden de door assuradeuren verleende molestdek- king 48 uur na dit uitbreken eindigde, met dien verstande, dat als een schip zich bij het uitbreken der vijandelijkheden op zee bevond, het risico voor de verzekeraar doorliep tot 24 uur na de aankomst in de eerstvolgende haven. Deze regeling had het grote bezwaar, dat de zo genoemde „Shock Period" ten volle voor rekening van assuradeuren zou komen. De moder ne strijdmiddelen kunnen doen verwach ten, dat bij het uitbreken van een over- hoopte oorlog, partijen zullen trachten, zo spoedig mogelijk de aanvoerlijnen van de vijand te vernietigen. Dit zou ongetwij feld een te zwaar beroep op de fondsen van het verzekeringsbedrijf in zijn geheel betekenen, fondsen welke in de loop der tijden toch in eerste instantie zijn ge creëerd om een vreedzame handel tus sen de volken mogelijk te maken. De nieuwe automatische-beëindigings- clausule in een molestverzkering laat nog verschillende gevaren voor rekening van de molestverzekeraar, bij voorbeeld bij het uitbreken van vijandelijkheden, waar bij geen lid van beide genoemde blokken betrokken is, het mijnengevaar of mate riële schade als gevolg van voorzorgs maatregelen of oorlogsvoorbereidingen, zonder dat nog vijandelijkheden zijn uit gebroken. Het College van Rijksbemiddelaars heeft de werkgevers- en werknemersorganisa ties in het vervoersbedrijf medegedeeld, dat het besloten heeft een brief aan de regering te zenden met het verzoek te be vorderen dat op zeer korte termijn het overleg tot stand komt tussen regering en bedrijfsleven met betrekking tot de ta rieven in de vervoerssector. Het College is namelijk op grond van de door de re gering aan het College verstrekte aan wijzing van oordeel, dat het niet mogelijk is, de door de werknemers en werkgevers ingediende voorstellen in behandeling te nemen, indien niet van te voren een be slissing is genomen over het gedane ver zoek. om de gevraagde loonsverhoging en de verhogingen in 1960 in verband met de huur- en melkprijzen als kostenfactor te mogen laten meetellen. De werkgevers- en werknemersvertegen woordigers hebben zich enige tijd geleden reeds tot de regering gericht met het ver zoek een onderhoud over de tarievenpoli tiek in het wegvervoer te hebben. Zowel werkgevers- als werknemersorga nisaties zijn van mening, dat de overheid het wegvervoer door haar vergunningen beleid en de opgelegde vervoersplicht enerzijds en door de sterke tariefbinding anderzijds dermate aan banden heeft ge legd, dat in de sector van het wegvervoer van een uitzonderingspositie sprake is. Belediging van de Prins. Wegens be lediging van Prins Bernhard heeft de politierechter te Dordrecht een 40-jarige koopman, die geen vaste woon- of ver blijfplaats heeft, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, overeenkomstig de eis van de officier van Justitie.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9