Kennemerland blijft in de eerste klasse door zege op Blauw Wit PWSI Estafettetitels op de 100 meter voor Minerva en Palthene Drie botters in zeilwedstrijden op de Westeinder plassen Nationale zeilwedstrijden op de Mooie Nel werden groot succes 10 Nederlandse honkbalploeg succesvol in Triëst Hans Smit weigerde te lopen voor V en L Wereldkampioenschappen kosten f 30.000.- NHV-vergadering wil geen geld uit KNVB-toto Officieuze wereldtitel motocross voor Engeland Nederlandse coureurs versloegen Engeland Secretaris van DKW-club in Zandvoort overleden Nederlander De Jong werd Europees kampioen zwaardboten Wereldrecord op de 100 meter voor Chinees MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 Kennemerland is erin geslaagd Blauw wit met 6-5 te verslaan en de Kennemer- landers blijven dus in de eerste klasse, waar zij het volgend seizoen echter beter voor de dag moeten komen dan in deze wedstrijd, want het was bedroevend slecht. Omdat Blauw-Wit nog slechter was, bleef de winst in Bloemendaal. Het be slissende punt werd bovendien op zeer onbevredigende wijze gescoord. Jan La gendijk scoorde het zesde punt op een mo ment, dat het spel „dood" was, maar scheidsrechter Van Klingeren had dit niet geconstateerd. Overigens was het een knappe prestatie van Kennemerland om via achterstanden van 2-0, 4-1 en 5-2 toch nog tot winst te komen. Cor Wilders hield de Kennemerland-slagploeg zes innings Honkbal lang in bedwang, maar in de zevende in nings werd hij vier keer kansloos geslagen en in de achtste slagbeurt waren een vrije loop, een honkslag en een doorgeschoten bal voldoende voor twee punten. Blauw-Wit nam in de derde innings de leiding. Linke opende met een honkslag en een korte slag van Wilders werd door Hein Winter verkeerd verwerkt, waardoor het eerste en tweede honk bezet kwam. Eerste honkman Tromp bracht de beide honklo pers een honk verder, waarna Tolmeyer met twee nullen een honkslag gaf, die niet afdoende door Siekman, overigens de gro te uitblinker, werd verwerkt en Linke en Wilders scoorden (2-0). In de vierde innings scoorde De Jong op een honkslag van Siekman tegen (2-1), maar de vijfde slagbeurt liep Blauw-Wit weer uit, voornamelijk door blunders van het Kennemerland-veld. Linke gaf zijn tweede honkslag en Wilders kreeg 4w. Een lage tik van Tromp kwam bij korte- stop Dik Hoek, die de bal op het tweede honk wilde spelen, maar faalde en de bal vloog het rechtsveld in, waardoor Linke kon scoren en Wilders het derde honk be reikte. Met twee nullen kwam Tolmeyer aan slag en zijn hoge tik leek een prooi te worden van midvelder Lagendijk, doch deze miste grandioos en Wilders profi teerde (4-1). In de gelijkmakende slag beurt bracht Broekmeyer de stand op 4-2 op een verre tik van De Jong. In de zevende innings scoorde Blauw- Wit voor de laatste maal. Cor Wilders (honkslag) scoorde op een honkslag van Tolmeyer, die hiermede zijn totaal van binnengeslagen runs op vier bracht. Toen nam Kennemerland het initiatief. Lagen dijk gaf een infield-hit, stal het tweede honk en scoorde op een honkslag van De Jong. De Jong stal het tweede honk en terwijl Wilders Siekman opzettelijk 4w gaf, trachtte De Jong ook het derde honk te stelen, wat natuurlijk mislukte. Siek man stal het tweede honk en Wim Hoek bracht hem met een honkslag over de thuisplaat (5-4). Ook Lohman gaf nog een honkslag, maar verder dan het derde honk kwam hij niet. De achtste innings bracht de beslissing. Blauw-Wit ging voor nul aan de kant, vooral dank zij een fraaie running catch van v.d. Wal. Kennemerland kreeg direct een honk bezet, toen Broekmeyer 4w los peuterde. Een honkslag van Lagendijk bracht hem op het tweede honk, vanwaar hij echter kon scoren, toen de Amsterdam se midvelder foutief aangooide. Lagen dijk kwam op het derde honk. De Jong werd uitgevangen en met twee nullen kwam Siekman weer aan slag. Voor de derde kere in deze wedstrijd wilde Cor Wilders de gevaarlijke Kenncmerland- slagman opzettelijk 4w geven. Tactisch volkomen juist! Ten onrechte uitgejoeld door het publiek wierp Wilders zijn derde wijd-bal, die echter op het lichaam van Siekman afkwam. Hij sprong opzij en of de bal nu zijn knuppel of zijn hoofd schamp te, zal wel altijd een raadsel blijven, maar dat de bal iets raakte, is zeker Daarom had de scheidsrechter het snol „dood" moeten verklaren en Lagendijk, die met een sliding scoorde, naar het der de honk terug moeten wijzen, maar de scheidsrechter had niets geconstateerd, zodat Kennemerland met 6-5 voorstond. In die stand kwam geen verandering meer. Werpersresultaten: Winter (Kennemer- merland): 4-2-5, Wilders (Blauw-Wit): 6-6-9. Veldfouten: Kennemerland: 6 en Blauw-Wit: 6. Slagprestaties: Kennemer- land: Siekman: 1.000, De Jong en Loh man: .500, Lagendijk: .400 en W. Hoek: .200. Blauw-Wit: Tolmeyer, Linke en Wil ders: .500. De laatste wedstrijd, die EDO in de hoofdklasse speelde, ging tegen Schoten, dat weliswaar haar internationals miste, maar toch beschikte over spelers als Sauer, Klein, Klooster, De Groot, v.d. Brugge en Nanne. EDO daarentegen had alleen Jan Kops en Dolf de Zwart in de opstelling en twee junioren leidden de ver dediging. EDO won met 4^-3. zodat EHS een voorsprong van acht punten heeft op num mer twee van de ranglijst. Schoten. In de tweede klasse C verkeert Bloe mendaal in degradatiegevaar, doordat ABC 2, dat drie wedstrijden achterstand had, deze wedstrijden alle won. Laak kwartier, kampioen van deze afdeling, Rood Wit, dat met zeven spelers aantrad, en Schiedam vergaten hun sportieve plicht en ABC 2 staat nu gelijk met Bloemen daal. Beide ploegen moeten nog een wed strijd spelen. Schoten 3 werd kampioen van de twee de klasse B door de beslissingswedstrijd tegen VVGA 2 te winnen (11-6) en gaat nu met DOS, dat in een beslissingswed strijd van Allen Weerbaar won (4-1) en kampioen van 2A werd, Laakkwartier en Hier scoort Lagendijk het winnende punt. voor Kennemerland. De toege snelde Wilders (6) heeft meer aandacht voor slagman Siekman dan voor de aangegooide bal. ADO promotiewedstrijden spelen voor de overgangsklasse. Het Amsterdamse TIW degradeerde en kele weken geleden uit de overgangsklas se. Nu verliet het tweede negental de tweede klasse door een beslissingswed strijd tegen Hilversum met 11-10 te ver liezen. Terrasvogels, dat vorige week met 317 van Celeritas won en zo schitterende kansen op promotie naar de tweede klas se kreeg, verloor zaterdagmiddag met 6-4 van Volewijckers 2, zodat de Santpoortse kansen nu afhangen van het resultaat van de wedstrijd Volewijckers 2Celeritas. De overige uitslagen luiden: Overgangs klasse a; OVVO 2—RFC 9-9. Tweede klas se B: RCK 2—SC Haarlem 2 5-12. Tweede klasse C: ABC 2Schiedam 15-8. Promo tiewedstrijden naar tweede klasse: Spar rowsAjax 2 2-15 (Ajax prom.). PSV 2 Baseball Pais 10-8 (PSV prom.). Promo tiewedstrijd naar derde klasse: Sikkens OG 9-13. Beslissingswedstrijd: VI. Vo gelsRCH 3 11-7 (VI. Vogels kam.). Het Nederlands negental heeft het Vier- landentoernooi, dat in Triëst werd gehou den, gewonnen door grote overwinningen op Duitsland (100) en Italië (01). Hel waren onbedreigde zeges, waarin vooral Brands en Beidschat als werpers een groot aandeel in hadden. Brands behaalde een no-run tegen Duitsland en Beidschat toon de dc Italianen in de finale van dit toer nooi om de „Europa-Cup", dat de 83 overwinning, die zij de vorige week in Utrecht op het UVV-terrein behaalden niet te danken is geweest aan eigen sterkte. Brands wierp tegen Duitsland 12 keer 3-slag en 2 keer 4-wijd. De Duitse werpers waren Jurgen Heimig en Claus Heimig, die gezamenlijk slechts twee Nederlanders op 3-slag uitschakelden en 5 vrije lopen toestonden. Nederland speelde foutloos. Duitsland maakte zeven veldfouten. De wedstrijd duurde iets langer dan Iwee uur. Het Nederlands team was samengesteld uit: Brands, Geurts, Heemskerk, Keule- mans, Han Urbanus, De Nieuwe, Fabrie, Herre Kok en Vreenegoor. De scores bij ItaliëNederland waren: Nederland 400100220 Italië 010000000 De Nederlandse ploeg, die een ?.eer ho mogene indruk maakte, behaalde een ver diende overwinning die echter vergemak kelijkt werd door een groot aantal fouten van de Italiaanse verdediging. Do onstellingen van de oioegen waren als volgt: Nederland: Keulemans. De Nieuwe, Kok (Vreenegoor), Heemskerk. Houtkamp, Urbanus. Tromp, Beidschat en Geurts. Italië: Cameroni, Bazani INardi), Glorioso, Faraone. Gandini, Goldstein. Morelli, (Caiazzo), Piana (Folli). De Medio Tevoren had Duitsland met 52 van Spanje gewonnen. De Nederlandse estafettekampioen schappen, zondag op de sintelbaan van het gemeentelijk sportpark in Delft ge houden, hebben over het algemeen mati ge prestaties opgeleverd. In niet geringe mate kwam dit door de stevige schuin op de baan staande wind, waardoor het maken van goede tijden tot het minimum werd teruggebracht. Twee verrassingen Atletiek vielen er te noteren. Beide malen in de 4x100 meter estafette. Bij de dames leed namelijk de Haagse ploeg Celebes een ne derlaag tegen Palthene (Arnhem) en bij de heren werd niet door het uitvallen van V. en L., het Amsterdamse AAC of het Groningse Pegasus kampioen, maar Mi nerva uit Rotterdam. De loopsters van Palthene Carla van Tiel en Trudi Oonk hadden een kleine voorsprong veroverd, die door Hannie Bloemhof, momenteel weer in stijgende vorm, met nog 100 meter te lopen, 10 me ter bedroeg op Celebes Toen kwam Joke Bijleveld in de baan tegen Yvonne Raat- sen. Het Haagse meisje, dat in de mor genuren per vliegtuig terug was gekomen uit Londen, nam meter na meter terug en op de finish was geen verschil te zien. De jury besliste 49.8 voor Palthene en 49.9 sec. voor Celebes. Bij de heren won dus Minerva met de lopers Jaap Noordenbos, Ed Boere, Bob van Yperen en Piet Kortleve, die weken lang onder de bezielende leiding van trai ner Joop Tournier hadden getraind op de wissels, de 4x100 meter in 43.7 sec. Pe gasus, dat zich in de series het snelst had getoond, belandde op de tweede plaats in dezelfde tijd. De Celebesploeg bestaande uit de da mes Marijke Thomee, Eef Bakker, Willy Kapel en Joke Bijleveld zegevierden met ruime voorsprong in 1 min. 46. 2 sec. op de 4x200 meter estafette, terwijl VIF (Hil versum) een wel zeer constante 4x1500- meter-ploeg in de baan zond. die met groot verschil in 16 min. 39.2 de Trekvogels ver sloeg. Het ongetwijfeld spannendste nummer was de 4x400 meter. Eef Kamerbeek be zorgde met een tijd van rond 50 sec. zijn ploeg een royale voorsprong, die door Anton van Dorst, Herman Coenen en Haus, die weer over zijn inzinking heen is. steeds groter werd. In 3 min. 24.9 sec. werd de Eindhovense club verdiend kam pioen. Achter dit geweld vochten ACC, V. en L. en Trekvogels een hartveroverend duel uit. Vooral in de laatste wissel kwam dit tot uiting. Wim Essajas voor AAC, Jan Parlevliet voor V. en L. en „good old" Harry de Kroon (Trekvogels) kwamen ge lijk door met nog 100 meter te lopen. Schouder aan schouder werd meter na meter afgelegd. De Kroon viel af, maar Essajas en Parlevliet vochten verbitterd door. Vier meter voor de eindstreep was een kleine ruk van de soepel draaiende Essajas net voldoende voor de tweede plaats. Naast deze estafettewedstrijden wer den twee persoonlijke nummers afgewerkt namelijk het discuswerpen en het kogel stoten heren. Kees Koch zegevierde op beide onderdelen. Zijn discusworp van 48.04 meter was de slechtste van dit sei zoen, zoals hij zelf zei. De Nederlandse cstafettekampioen- schappen, die zondag in Delft werden ge houden. hebben een onsportief incident opgeleverd. Hans Smit. Nederlands beste sprinter van het ogenblik, weigerde in de 4x100 meter ploeg van zijn club V. en L (Den Haag) uit te komen in de finale, zo dat het team zich terug moest trekken. Hans Smit was het namelijk niet eens met zijn clubbestuur over de samenstel ling van het team. Ondanks dit menings verschil liep hij wel in de series mee, het geen voor V. en L een tweede plaats op leverde in 43.4 sec., een tijd die ook het Groningse Pegasus liet afdrukken, het geen tevens de snelste van de dag bete kende. Daarna is Smit naar huis vertrokken, zonder zich rekenschap te geven dat hij met deze houding zijn club en de drie overige leden van het estafetteteam du peerde. Ongetwijfeld is het laatste woord over deze kwestie nog niet gesproken, want het bestuur van V. en L. overweegt Hans Smit voor dit onsportieve gedrag enige tijd te schorsen. „Niet alleen dat de ontwikkeling van het damesveldhandbal praktisch stilstaat door gebrek aan internationaal contact, ook dreigt in verschillende landen volle dige likwidatie van het dames-veldhand- bal. Het heeft krachtige injecties nodig om verdere achteruitgang te voorkomen en meer aanzien te verwerven. Ook in ons eigen land. Dat is de reden dat het Nederlands Handbalverbond verzocht heeft belast te worden met de organisatie van de wereldkampioenschappen dames veldhandbal van 12 tot 19 juni 1960." Aldus de voorzitter van het verbond, de heer M. Rijkenberg, in zijn toelichting die hij zaterdag tijdens de in Utrecht gehou den buitengewone bondsvergadering gaf over de verschillende facetten, die voor de organisatie van dit evenement aan de orde komen en waarvan de financiering wel het belangrijkste onderdeel bleek. „Het ligt," zo zei de heer Rijkenberg, „in het voornemen tot spreiding van de wed strijden over te gaan, waarvoor onder meer de volgende steden in aanmerking komen: Amsterdam, Utrecht, Eindhoven, Sittard, Groningen, Den Haag, en het dis trict Twente. Definitief hebben momen teel ingeschreven Duitsland, Roemenië. Oostenrijk, Polen en Nederland. De komst van Hongarije is vrijwel zeker, die van Tsjechoslowakije behoort tot de mogelijk heden. De bespreking van de financiering nam enige tijd in beslag. Bij de discussies bleek men van mening te verschillen over de manier, waarop de 30.000 bij elkaar zou moeten worden gebracht. Een voorstel om een beroep te doen op de KNVB-toto werd met grote meerderheid verworpen. Ten slotte werd met 48 stemmen voor 9 tegen besloten het aan de districten, afdelingen en verenigingen over te laten, hoe het be nodigde bedrag bijeen te brengen, het zij door een eenmalige heffing, hetzij dooi de heffing van een cent per doelpunt. In het laatste geval zou men echter de be dragen van de eenmalige heffing niet mo gen overschrijden. Over de bestemming van een eventueel batig saldo zal een vol gende bondsvergadering beslissen. Aan de technische voorbereiding van de Nederlandse ploeg zal de uiterste zorg worden besteed. De voor de centrale trai ning uitgenodigde speelsters zullen onder meer niet aan de zaalhandbalcompetitie mogen deelnemen, omdat omschakeling van zaal- op veldhandbal vrij lange tijd vergt. In oktober zal een weekeinde bij eenkomst worden gehouden en vanaf mid den maart 1960 moeten de uitverkorenen voor de training regelmatig beschikbaar zijn. Zaterdag en zondag zijn op de West einder plassen de jaarlijkse Westeinder zeilwedstrijden gehouden tussen ronde- en platbodem jachten. Ook waren er wedstrjj- ren voor jachten uit de RORC-klasse. De flinke bries op beide dagen heeft veel tot het welslagen van deze wedstrijden bij gedragen. Velen waren dit weekeinde ko men kijken naar het zo bij uitstek Hol landse schouwspel van jagende wolken, zon, wind en water en daarop de oude specifiek Hollandse jachten, tjalken, tjot ters, boeiers, jollen en nog vele anderen. De deelneming was zeer behoorlijk. In zeven klassen werd enthousiast gevaren. Voor het eerst kwamen dit jaar ook drie botters, een Harderwijker, een Elburger en een Volendammer, aan de start. Deze vis sersschepen vinden zo langzamerhand an dere eigenaren, die zich kennelijk best thuis voelen op deze ruige boten. De West einder is voor hen zeer geschikt. Toen de Motorsport Engeland is de grote winnaar geworden van de Prix des Nations, een wedstrijd om het officieuze wereldkampioenschap motocross voor teams, die in Namen (België) werd gehouden. Een eerste plaats voor Donald John Rickman, een vijfde voor Jeffrey Smith en een zesde plaats voor John Draper was voldoende om de opdringende Zweedse ploeg met klein ver schil te verslaan. Dc eerste manche werd gewonnen door de in fraaie stijl rijdende Zweed Nilsson voor de Belg Scaillet en de Brit Smith. Onze landgenoten Clynck. Van den Oever en Albert Dirks legden beslag op de 13de, 15de en 16de plaats. Albert Dirks leverde een zeer goede prestatie in de tweede manche. Reeds in het begin nam hij met de Engelsman Rickman, de Zweed Lun- dell en de Belg Jansen de kop. Voortdu rend wisselden de posities, maar aan de finish kwam Rickman toch als eerste door. Albert Dirks eindigde op de vierde plaats. In de finale brak het grote geweld los. De Belg Baeten nam direct na de start de leiding, maar kwam niet verder dan de eerste ronde. Een defect aan zijn motor schakelde hem uit. Rickman nam daarna de kop over en stond deze niet meer af. De Engelsman Smith en Draper zorgden er voor dat de landenprijs in handen van Engeland kwam. Bij Haarlem zijn zaterdag en zondag de tweedaagse zeilwedstrijden gehouden van de Haarlemsche Jachtclub en de Haar lemse Zeilvereniging. Op het wedstrijd water: het Noorderbuiten Spaarne en de Mooie Nel, stond een stevige wind. In al le klassen werden de banen dan ook in vlot tempo gezeild. Twee jachten sloegen om, maar verdere incidenten kwamen niet voor, hoewel de eerste boei op de Zeilen garen (Aalsmeer), Vrijheidsklasse: 1. Smitje, H. Schmitz jr. (De Kaag), 2. He- pie Del 2 W. Elhorst (Haarlemse Jacht club), Olympia-jollen: 1. Meo Voto, J. P. Loogman (De Kaag), Sternklasse: 1. Cra zy, H. van der Winden (Aalsmeer), 12 voetsjollenklasse a: 1. Positron, J. J. van 't Hoogerhu.ys (Ondine), 2. Hatatitla, J. W. van Weel (Rott. Zeilvereniging). De uitslagen van zondag op het Noor der Buitenspaarne en de Mooie Nel, lui den: Flying Dutchmanklasse: Ochtend en middagwedstrijd 1. Flying Dutchy, stuurman Alb. Wulff (KNZRV), Valken- klasse: ochtendwedstrijd 1. Moustache, L. J. A. de Wit (De Kaag), 2. Spes II, J. Beekhuis (Haarlemse Jachtclub), mid dagwedstrijd: 1. Spes II (tevens dagprijs), 2. Grote Klaas, J. F. N. Klazinga (De Kaag), 12 m2 sharpieklasse: ochtendwed strijd, 1. Spotvogel, W. Guldemond (De Kaag), 2. Mustang, Ch. van Swol (Het Nieuwe Diep), middagwedstrijd 1. Spotvo gel (tevens dagprijs, 2. Aeolus III, Th. A. Goetjes (Het Nieuwe Diep), 16 m2 streep- klasse: ochtendwedstrijd 1. Greet, J. J. (tevens dag- I Mooie Nel daar alle aanleiding toe gaf. Vele boten hesen in het gedrang bij het ronden van deze boei de protestvlag, maar deze protesten werden niet ingediend. Zon dag stond er een goede lopende wind, die in kracht nogal eens varieerde. Vandaar dat er ondanks het kleine wedstrijdwater toch grote verschillen ontstonden. De vel den werden tijdens de race steeds langer uiteen gerekt. Een wel zeer bijzondere hindernis voor de vrije vaart vormde in Botterweg (De (Underline) de ochtend een brandende motorkruiser. Vooral de jachten met zeijen van kunst vezel zorgden er wel voor zo ver moge lijk uit de buurt van de enorme vonken regen te blijven. Dc brandweer van Spaarndam slaagde er ten slotte in het als een fakkel brandende jacht uit de baan te slepen en aan de wal verder te blus sen. Desondanks brandde het schip tot aan de waterlijn af. De opvarenden, een IJmuidenaar en drie kinderen van 9 tot 14«jaar waren door een zeilboot van boord gehaald. Er vielen nogal wat protesten op deze dag. Zo zag W. Spaargaren door uitslui ting de dagprijs in de 16 m2 streepklasse naar J. J. Botterweg gaan. Deze had de ochtendwedstrijd gewonnen en werd, toen Spaargaren in de middagrace zijn eerste plaats verloor, derde achter W. v. d. Horst en P. Muusse. De dagprijs voor zondag gold voor het beste resultaat over twee races. In de Valkenklasse verloor L. J. A. de Wit een protest en dit kostte hem even eens de dagprijs. Deze ging nu naar J. Beekhuis. In de vrijheidklasse was H. Schmitz jr., die driemaal won de sterke man, evenals W. Guldemond in de 12 m2 sharpis, Van der Winden in de Sternklasse en Hoogerhuys bij de 12-voetsjollen. De uitslagen van zaterdag waren: Flying Dutchmanklasse: geen finisher, Valkenklasse: 1. Moustache strm. L. J. A. de Wit (De Kaag), 12 m2 sharpie-klasse: Spotvogel W. Guldemond (De Kaag), 16 m2 streepklasse: 1. Magdrieja W. Spaar- scliepen bij het starteilahd van de water sportvereniging Aalsmeer aanlegden voor de prijsuitreiking bleken de bemanningen deze twee dagen als buitengewoon ge slaagd te beschouwen. De uitslagen waren: Ronde- en platbodemjachten, kajuitjachten OA, OB en OC: Zaterdag: 1. Hollantsche Leeuw, strmn. A. Beu- mer (Loosdrecht); 2. Maartje. strmn. C. J. W. van Waning (De Maas); 3. Sextet, strmn. H. Veld huizen (Rotterdamse). Zondag: 1. Maartje. strmn. C. J. W. van Waning De Maas); 2. Bries strmn. H. J. de Vries (Kust- zeilèrs): 3. De Kleine Beer, strmn. C. J. den Boogert (Rotterdamse). R.O.R.C. klasse 3: zondag: 1. Befra, slrmn. G. J. Matthieu (Nieuwe Meer); 2. Hollandia 6. strmn. L. Sillevis (De Maas); 3. Saluki, strmn. J. H. van der Sterr (Kustzeilers). R.O R.C. klasse 4: zondag: 1. Rob, strmn. H. Schmitz (Haarlemse); 2. Marijke strmn. W. Me- telerkamp-Cappenberg (Aalsmeer) (tevens wis- selprijs); 3. Elsa, strmn. T. Zwccrs (Zaanlandse). Staverse jollen: zaterdag: 1. Vrouwtje van Sta- vvoren, strmn. J. H. A. Sassen (Westend); 2. Holleblok, strmn. W. D. Th. van Werkhoven (Nieuwe Meer). Zondag: 1. Consiantia, strmn. C. A. Breed veld (Noord-Zuid); 2. Holleblok, strmn. W. D. Th. van van Werkhoven (Nieuwe Meer). Ronde- en platbodemjachten A: zaterdag: 1. Fians Naerebout strmn. A. J. de Haas (Nieuwe Meer); 2. Boekanier, strmn. A. Velu (N. M.); 2. Frans Naerebout, strmn. A. J. de Haas (Nieuwe Meer) tevens wisselprijs). Ronde- en platbodemjarhten B: zaterdag: 1. Waterman, strmn. E. Hertzberger (De Vecht): 2. 2. Vrouw Ybelt.ie, strmn. J. P. Bijlard. zondag: 1. Eeenhoorn. strmn. H. E. Oud: 2. Waterman, strmn. E. Hertzberger (De Vecht). Schouwen: zaterdag en zondag: 1. Tjerk Hid- desz, strmn. J. L. Eil'ders (tevens hoofdprijs). A ufomobilisme De Australiër Jack Brabham, leider in het klassement van het wereldkampioen schap der coureurs, heeft op Brands Hatch in Kent (Engeland) de Kentish 100 Trophy- race gewonnen voor fourmule 2 wagens. De race ging over twee manches van elk 42 ronden, totale afstand 168 km, en Brab ham maakte in zijn Cooper Climax een totale tijd van 1 uur 20 min. 49.4 sec., gem. snelheid 124.434 km/u. Hij leidde in beide manches van het begin tot het einde en bracht in de eerste het ronderecord op 124.431 km/u. Hill werd tweede in een Lotus Climax en Stirling Moss derde in een Cooper-Borgward. Verder werd de tweede manche gereden van de wedstrijd EngelandNederland voor grand tourisme wagens tot 1600 cc. In de eerste manche, zondag 5 juli op Zandvoort, had Nederland een grote voor sprong genomen: 66 tegen 12 punten. Daarmee was de strijd in feite al beslist. Met het oog hierop werd de puntentelling voor de tweede manche gewijzigd. De win naar op Brands Hatch kreeg niet 8 punten doch 16 en ook de tweede, de derde, de vier de, de vijfde en de zesde plaats werden met een dubbel aantal punten gehonoreerd. Desondanks kon Engeland de achterstand niet inhalen en de einduitslag werd 78-66 punten voor Nederland. In de manche op Brands Hatch ging de Engelsman Warner met Lotus-Elite als eerste door de finish. Zijn gemiddelde snelheid over de 21 ronden (42.245 kilome ter) was 106.44 km/u. Tweede werd zijn landgenoot Clark, eveneens met Lotus- Elite, en derde Poll uit Hilversum met Porsche. Een tragisch voorval heeft een scha duw geworpen op de internationale ster- rit, die door de DKW-club „Holland" in Zandvoort is gehouden. Na afloop van de zaterdagmiddag gehouden training als voorbereiding tot een zondag op het cir cuit te verrijden internationale wedstrijd, kreeg de 29-jarige secretaris van de club, de heer T. Kerssemakers uit Didam, ach ter de pits een hartaanval en overleed enkele ogenblikken later. Onze landgenoot Koos de Jong heeft met zijn boot Zomerweelde het Europees kam pioenschap eenmanszwaardboten gewon nen. dat op de Silsersee (Zwitserland) in de Finnjollen werd verzeild. Het totaal aantal punten van de Nederlander was 5480 punten. Het eindklassement van het Europees kampioenschap luidt: 1. Zomerweelde, s*rr., Koos de Jong (Ned.) 5480 pnt; 2. Er- i'oli Finn, Pinaud (Fr.) 4290 pt.; 3. Pinguin Finn, Cogler (D-O.ld.) 4008 pt.; 4. Dsrlikng Kuhweide (West-Dld.) 3845 pt.; 5 Fjemse. Wind (Den.) 3816 pt.; 6. Maakungen, Jord- bakke (Noorw.) 3646 pt. Het ronden van een boei tijdens de nationale zeilwedstrijden op Noorder Buiten Spaarne en Mooie Nel bij Haarlem. prijs), 2. Magdrieja, W. Spaargaren (Aals meer), middagwedstrijd: 1. Akidi, W. v. d. Horst (Amsterdam), 2. Wilfred, P. Muusse (De Onderlinge). Vrijheidsklas se: ochtendwedstrijd en middagwedstrijd: 1. Smitje, H. Schmitz jr. (De Kaag) te vens dagprijs, 2. Hepie del II, W. Elhorst (Haarlemse zeilvereniging) Olympiajol- len: ochtendwedstrijd: 1. Meo Voto, J. P. Loogman (De Kaag), 2. Piloka, P. C. Loog man (De Kaag), middagwedstrijd: 1. Pi- goka (tevens dagprijs), 2. Meo Voto Sternklasse: ochtendwedstrijd: 1. Crazy, H. v. d. Winden (Aalsmeer), 2. Libel, F. Mente (Ondine), middagwedstrijd: 1. Cra zy (tevens dagprijs), 2. Caugek, W. H. Holtrop, (Haarlemse Jachtclub), 12-voets jollen A: ochtendwedstrijd: 1. Positron, J. J. van 't Hoogerhuys (Ondine), 2. Mistral, W. Huisingh (Haarlemse Jachtclub), mid dagwedstrijd: 1. Positron, (tevens dag prijs), 2. Hatatitla, J. W. van Weel (Rot terdamse Zeilvereniging). Zwemmen De Chinese zwemmer Mu Hsiang Hsiung heeft zondag in het open 50-meterbad van Peking het wereldrecord op de 100 meter schoolslag verbeterd en gebracht op 1 min. 11,3 sec. De gezette 24-jarige student bleef daarmee 0,2 seconde beneden het oude wereldrecord, dat sinds september 1957 op naam stond van'de Rus Wladimir Minas- kin. ZWEMMEN. In het Overijsels kanaal bij Friezenveen is zondag een nationale 1 km zwemwedstrijd gehouden. Winnares werd Judith de Nijs. Bij de heren behaalde André Hermsen zijn zoveelste zege.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 10