Nederlands cricketelftal weerstond in Den Haag de Combined Services „Tenniscircus" Kramer op de Mets Nederlanders speelden bescheiden rol bij Europese kano-kampioenschappen Rood en Wit verloor laatste wedstrijd van VRA-ers Verzwakte Belgische tennisploeg toch nog te sterk voor Nederland Laatste enkelspel moet beslissing brengen bij Amerika-Australië Fel spel van Cooper, Trabert, Segura en Hoad in Scheveningen Olmedo versloeg Laver in vier sets MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 11 Gedermans zevende in internationale tijdrit Henk Buis naar Frankrijk De Ronde van Polen Teraardebestelling van A. van der Aart Over alle linies beweegt het Nederlandse cricket zich in stygende lijn. Dit werd in 1958 tegen de Free Foresters en een elftal der MCC reeds bewezen. Thans, tegen een zeer sterk team der Combined Services, een jeugdig en pittig elftal, waarin verscheidene countyspelers stonden opgesteld, werd deze vooruitgang weer op on dubbelzinnige wijze onderstreept. Nadat de Engelse batsmen op de eerste speeldag door de subliem bowlende Neder landse aanval voor 180 runs waren uitgegooid, had All-Holland, toen de speeltijd was verstreken, 206 voor 9 bij elkaar geslagen. Aantrekkelijk batten van W. van Weelde, R. Colthoff en E. Vriens en magistraal spel van A. Schuur en P. van Arkel, die verreweg het beste batten van de dag demonstreerden, bezorgde het Nederlands elftal op de eerste innings een verdiende voorsprong. Op feestelijke wijze werd de wedstrijd ingezet. H. Stolk, de sympathieke HDVS-er, die zijn 25ste internationale wedstrijd speelde, betrad als eerste speler het veld en werd door het talrijke publiek als hulde met een klaterend applaus begroet. Hierna verschenen W. Forster en R. Langridge aan de wickets, die zich door de fel bowlende Max Maas en listen en lagen van Vriens en De Villeneuve niet lieten overdonderen. Langridge en Lewis werden op het bowlen Cricket van Maas weliswaar door Vriens en De Villeneuve gevangen, toen de lunchtijd was aangebroken hadden de Engelse bats- men, bij een stand van 91 voor 2, een soliede basis gelegd. Maar door voortreffelijk veldwerk ge steund, kreeg de Nederlandse aanval na de hervatting de overhand. W. Forster, die op stijlvolle wijze 47 runs had gemaakt, werd aan de boundery door H. Rijkens gevan gen. D. S. Williams (36) ging op Maas l.b.w., terwijl dezelfde bowler hierna de palen van Brown ontwortelde. Op het bow len van Vriens werd Atkins door Bijleveld ingerekend, waarna een fraaie vang in het verre veld van Schuur en een meesterlijke running catch van P. van Arkel aan de innings van fastbowler Pratt en captain Dieghton een einde maakte. Met uitzondering van Tordoff (17), die op Vriens voor l.b.w. werd uitgegeven, werd door de overige batsmen weinig tegenstand geboden en op 180 was de in nings der Combined Services ten einde. Max Maas had uitstekend gebowled en nam in 20 overs 4 wickets voor 64 runs voor zijn rekening. E. Vriens kreeg met 2 voor 47 geen loon naar werken, terwijl de cijfers van De Villeneuve, 4 voor 45, enigszins geflatteerd waren. Vóór de lunch liet het grondfielden wel iets te wensen, maar na deze pauze kon het veldwerk der Nederlanders verbluffend goed genoemd worden. Met nog de halve speeltijd werd de in nings van All-Holland door Stolk en Schuur geopend. Tweemaal joeg Stolk met een perfecte hook een kogelharde bal van fastbowler Pratt naar de boundery. Helaas werd hij kort hierna aan een vinger ge blesseerd en door Pratt gebowled. Zyn plaats werd door P. van Arkel in genomen, die, tezamen met A. Schuur, de toeschouwers op een weergaloos knap ge speelde innings vergastte. Lange tijd ble ven de stormlopen van Pratt en Tordorff vruchteloos. Met feilloos getimede slagen werd de bal keer op keer door beide bats- men naar alle kanten gedirigeerd. Ook spinbowler Phelan kon scheiding teweeg brengen en werd door Van Arkel twee maal voor „zes" in de tribune geranseld. Pas met de „100" in zicht moest Van Arkel retireren, toen hij op een totaal van 97 van een mislukte slag op coverpoint werd gevangen. Zijn schitterende, kansloze in nings van 41 bevatte 2 x 6 en 4 x 4. Ook Schuur (39) was hierna geen lang leven meer beschoren en werd op het bowlen van Deighton gevangen. 108 voor 3 Met spectaculair aanvallend batten namen W. van Weelde (20 4 x 4) en R. Colthoff (27 2x4x2x6) de Engelse bowlers geducht onderhanden, maar, toen ook zij in het paviljoen waren teruggekeerd en door De Villeneuve, H. Rijkens en H. Wijkhuizen geen score van betekenis werd gemaakt, stonden de Nederlandse papieren' bij een stand van 168 voor 8 weer minder gunstig. Gedurfd batten van E. Vriens, eerst met M. Maas en later met de koel bloedig verdedigende Bijleveld als partner, bracht een attractief en adembenemend slot. Zonder enig ontzag nam Vriens de sterke Engelse aanval onderhanden en in een minimum van tijd was de 200 gepas seerd. Toen de stumps getrokken werden was het totaal tot 206 punten opgelopen en waren Bijleveld (zonder score) en Vriens met 34 not out gebleven. Aldus verschenen deze batsmen in de morgenuren van de tweede speeldag wederom aan de wickets, maar thans bleef de glorie tot twee overs beperkt. Met een achterstand van 26 runs begon de Combi ned Services aan de tweede innings. Rustig, voornamelijk defensief battend, werd door de Engelsen 4 uur op de wickets beslag gelegd, alvorens alle batsmen op een totaal van 209 hun beurt hadden ge had. Williams werd met 43 topscorer, ter wijl ook Forster (34), Lewis (27) en Tor doff (32) een fraaie battingprestatie lever den. Onvermoeid, perfect lengte houdend, werd door de bowlers D. Bijleveld en E. Vriens het zware werk verricht. Door lopend hielden deze bowlers de Engelse batsmen in bedwang. Byleveld bowlde 29 overs en nam 5 wickets voor 69 runs. E. Vriens nam 33 overs voor zijn rekening, waarvan 13 maidens en nam 2 wickets voor 53 runs. P. van Arkel en De Vileneu- ve namen respectievelijk 1 voor 20 en 1 voor 27. M. Maas en H. Wijkhuizen namen aan de boundery elk een tweetal prachtige vangen voor hun rekening. Met nog 2 uur en 40 minuten speeltijd hadden de Nederlandse batsmen tot taak om 184 runs te scoren om de match te winnen. Een vrijwel onmogelijke opgave. Op het snelle en accurate bowlen van Tordoff en Pratt, door schitterend veld werk gesteund, betekende forceren zelf moord, Nadat H. Wijkhuizen, inplaats van de gewonde Stolk met Schuur de innings had geopend en op verdienstelijke wijze 15 runs had geproduceerd, waren het weer Schuur en Van Arkel, die de sublieme Engelse aanval met vertrouwen bespeelden en 100 runs op het bord brachten, alvorens P. van Arkel, met een persoonlijke score van 35, weer op cover werd uitgevangen. Wel probeerde W. van Weelde (23) en R. Colthoff (38 not out) een flink kwantum runs te verzamelen, de speeltijd was te kort om een kansje op de zege te maken. Op een totaal van 158 voor 5 kwam het einde en was een draw het eindresultaat. Phelan had 2 wickets voor 38 runs, Tor doff, Pratt en Deighton hadden er elk één respectievelijk voor 38, 30 en 9 runs. De Engelse bowlingcijfers in de eerste innings waren: R. Praat, 3 voor 57, P. Phe lan, 4 voor 87. J. Deighton 2 voor 15 en G. Adkins 1 voor 4. Resumerend kan worden vastgesteld, dat het Nederlands elftal tegen dit sterke team een kranige prestatie heeft geleverd. De bowlers hebben zich uitstekend geweerd en batten was van prima kwaliteit. Het fielden der Nederlanders was in tegen stelling tot vorige matches minder goed verzorgd. Wat fielden en velduitzetten betreft gaven de Engelsen een leerzaam lesje. Wielrennen Geldermans is zevende geworden in de 12e internationale tijdrit „Manche Ocean", die werd gehouden over een afstand van 127 km van Binic naar Auray. Winnaar werd de Fransman Gerard Saint, die de 127 km aflegde met een gemiddelde van 41,4 km/uur. De uitslag was: 1. Gerard Saint (Fr.) 3.05.43; 2. Schmitz (Lux.) 3.06.27; 3. Ruby (Fr.) 3.09.08; 4. Provont (Fr.) 3.09.24; 5. Simpson (GB) 3.10.51; 6. Rohrbach (Fr.) 3.11.06; 7. Geldermans (Ned.) 3.11.36; 11. De Haan (Ned.) 3.14.10. De Vijfhuizer amateur-stayer Henk Buis, die zaterdagavond door zijn dorps genoten en supporters werd gehuldigd voor zijn in het wereldkampioenschap gelever de prestatie, heeft een uitnodiging ontvan gen om zondag 6 september op de wieler baan van Vincennes, een plaatsje dichtbij Parijs, deel te nemen aan een stayers wedstrijd achter dernie-motoren. Hij zal het daarbij onder meer op te nemen krij gen tegen de Fransman Bernard Deconink, die tweede werd in het wereldkam pioenschap. De Pool Prygier heeft de negende etap pe van de Ronde van Polen gewonnen. Hij legde de 100 km van Kalisz naar Pabianice af in 2 uur 11 min. 46 sec. De Oostduitser Oldunburg werd tweede in 2.11.50 en de Pool Gazda derde in dezelfde tijd als Ol denburg. De tiende etappe van Lodz naar Wlocla- wek over een afstand van 102 km is ge wonnen door de Pool Podobas in 2 uur 43 min. 26 sec. Op de tweede en derde plaats eindigden zijn landgenoten Paradowski en Gazda in dezelfde tijd als Podobas. De Nederlan ders Zilverberg en Enthoven behoorden eveneens tot de kopgroep. Zilverberg werd elfde en Enthoven twaalfde in dezelfde tijd als de winnaar. Het algemeen klasse ment luidt: 1. Podobas (Polen) 36 uur 47 min. 23 sec., 2. Gazda (Polen) 36.57.13, 3. Enthoven (Nederland) 37.07.37, 7. Zilver berg (Nederland) 37.15.37. Op de Mets-banen in Scheveningen zyn zaterdag en zondag tenniswedstrijden van het „tenniscircus" Kramer gehouden. De uitslagen luidden zaterdag: enkelspel: Coo per versl. Trabert 5-7, 6-2, 6-3. Segura versl. Hoad 6-2, 6-0; dubbelspel: Trabert en Coo- versl. Hoad en Segura 6-1, 6-4. Zondag: enkelspel: Trabert versl- Hoad 6-2, 6-4; Segura versl. Cooper 6-3, 6-1; dubbelspel: Hoad en Cooper versl. Trabert en Segura 10-8, 9-7, 6-4. Demonstratiepartijen bleven ditmaal achterwege. Vanaf de winderige en kille T ennis tribunes van de Metsbanen was het dui delijk waarneembaar, dat de leden van het „tenniscircus" Kramer om de punten speelden. Het golden immers partijen, die meetelden voor de voor-competitie van het toernooi om de Grote Prijs van Europa. De Amerikaan Trabert wilde de premie, die aan een overwinning verbonden was, graag bemachtigen. In het duel met de Australiër Cooper zag het er dan ook aan vankelijk naar uit, dat Trabert's banksal do met enkele honderden guldens ver hoogd zou worden. Hij begon bijzonder goed, won zijn servicegame op love en de drie volgende games eindigden ook in zijn voordeel. Het was toen 4-0 voor Trabert. Daarna werd het pas duidelijk, dat de Australiër Cooper enige tijd voor een „warming up" nodig had. Nu sloeg hij door de service van Trabert heen en het werd 4-1. Geruime tijd heeft de zesde game opgeëist- Niet minder dan 9 maal kondigde de umpire „deuce" aan. Met een prachtige passeerslag maakte Cooper een einde aan het „eeuwige" deuce, daarmee de achter stand tot 2-4 reducerend. Met meer aanvallend spel hield hij Tra bert op de baseline en op deze wijze zag hij tevens kans om de zwakke forehand van zijn tegenstander, die met enkele bla ren aan de vingers sukkelde, te bestoken. Toch heeft Trabert die eerste set met 7-5 Afgelopen zondag zyn vele toeschouwers getuige weest van de laatste cricketwed strijd van dit seizoen aan de Spanjaards laan in Haarlem, een wedstrijd begunstigd door fraai zomerweer tussen Rood en Wit en VRA, die voor Rood en Wit wel niet dat resultaat opleverde dat verwacht mocht worden, maar waarin van beide zijden aardig cricket werd gespeeid. Daar VRA de laatste weken alle wedstrijden in winst had omgezet, mede door toepassing van een zogenaamde „legtrap" (een theorie overigens waarvan verleden jaar in Enge land de uitvoering verboden werd) was de strijd geheel open. Het totaal van Rood en Wit (103) viel tegen, temeer daar het vrij wel door één man, in casu Onstein met 50 uitstekende runs, gedragen werd. Dat daarna VRA nog 7 wickets nodig had om dit totaal te passeren was de oorzaak van het goede bowlen van Luining (338). VRA, dat de toss won, verkoos te gaan fielden, hetgeen onder de gegeven omstan digheden een teken van zwakte was. Bij de stand van 355 bleek het echter hier mee de juiste keus gedaan te hebben. Al loen Engelenberg met 14 geduldige runs wist de toch lang niet „dodelijke" bow- lerij van Peereboom en Spits op redelijke wijs te bespelen, de overigen vergooiden, mede door een gebrek aan concentratie, ieder op eigen wijze hun wickets. De in middels ingekomen Onstein speelde ech te- van begin af aan vol vertrouwen, sterk aanvallend met enige fraaie oif-drives zodat zijn persoonlijke score van 50 ten volle verdiend was. Helaas lieten de na lu re inkomende batsmen het volkomen af weten. Alleen Pliester met 14 not out hield stand, zodat het op 103 met de Rood en Wit-innings gedaan was. Toen Rood en Wit het veld introk vielen reeds spoedig 2 wickets voor 7 runs. Jan sen Schoonhoven en vooral L. Mulder (39) bvachten de stand echter op 754, zodat een gemakkelijke overwinning voor VRA in het verschiet lag. Zo eenvoudig leek dit toch ook weer niet te gaan, want de aan val van R. en W. brak plotseling door de vc-rdediging van de batsmen heen met als gevolg dat in korte tijd 3 wickets vielen. Op dat ogenblik was de stand 787, zodat R. en W. nog een kleine kans kans op winst had. Aan deze illusies maakten Van Nierop (16 not out) en Raayen (11 n.o.) op niet erg overtuigende, doch wel afdoende wijze snel een einde door de benodigde runs in korte tijd bijeen te slaan. Bij de stanó 1057 werd gestopt. Door dit resultaat deelt VRA thans de een na onderste plaats met Quick (H). Voor Rood en Wit was de ontmoeting van minder belang daar zij reeds definitief op de derde plaats stond. De scores waren: VRA: R. Raayen 26, E. Peereboom 433, N. Spits 342, K. Fischer 113. J. Jansen Schoonhoven 1>5. L. Mulder 39. N. Spits 17, A. v. Nierop 16 n.o.. R. Raayen 11 n.o. Rood en Wit: P. En gelenberg 14, R. Onstein 50, G. Pliester 14 n.o R. Onstein 122, M. Venker 2—33, J. Luining 338, G. Pliester 19. Eerste klasse B Sparta—Excelsior: gewonnen door Spar ta met 165 runs. Sparta 229 voor 7 geslo ten. Excelsior 64 all out. Sparta: Borani 58, Meken 66, Wenneker 31, H. A. van der Linden 23, De Bruin 11, A. Ruiterman 22. J. Dries 139, W. Bruning 263 J. Oos- terbolt 366, A. Oosterholt 113. Excel sior- A. Oosterholt 23. J. Oosterholt 16. De Bruin 427, Raayen 524, 1 run out. CRICAjax (A) (tweede klasse B): ge wonnen door Ajax met 66 runs. CRIC scoorde 77, Ajax (A) 143. VOC IIUnion: gewonnen door VOC II mei 5 runs. Union 81 alle out, VOC II 196 voor 5. gewonnen, doch in de twee volgende sets kon hij het hoge tempo van Cooper niet meer volgen. Met 6-2, 6-3 werd de Ameri kaan verslagen. Teleurstellend verliep de partij Hoad— Segura. Privé moeilijkheden waren de oor zaak van het slechte spel van de Austra liër. Niets gelukte. Dropshots belandde vóór het net, forehanddrives kwamen ver achter de lijnen terecht en zijn gewoonlijk zo harde service was ditmaal niet van die kwaliteit. Aan de andere kant van de baan stond bovendien een in topvorm zijnde Segura. Dikwijls versloeg hij zijn tegenstander met een volkomen doodvallende dropshot vlak achter het net. En als hij dan op deze wijze een punt had gescoord, wees hij met één vinger naar het hoofd, beduidend, dat hij weer eens zijn hersenen had gebruikt. Hier door kreeg de sympathieke speler het pu bliek op zijn hand, hetgeen hem tot meer grapjes aanzette. Met de veelbetekenende cijfers 6-2, 6-0 won hij van een speler, van wie hij doorgaans altijd een nederlaag krijgt te slikken. Trabert en Cooper zegevierden tenslotte in het dubbelspel over Hoad en Segura met 6-1, 6-4. Enkele incidenten hebben op de tweede dag een dusdanige stempel op het spel ge drukt, dat het publiek 3000 toeschou wers volgden de wedstrijden min of meer teleurgesteld naar huis is gegaan. Het eerste enkelspel beloofde iets goeds te worden. Zowel Cooper als Segura wa ren uitstekend op dreef. Met zijn harde service scoorde Cooper menig punt en Se gura verraste zyn tegenstander met zyn enorme variatie in lengte en met de op maat gesneden zachte crosspassings. Tot 3-2 in het voordeel van Segura wonnen beide spelers ombeurten hun servicegame. In de zesde game ging het echter mis. Een foutieve beslissing van de linesman zelfs Segura wees de umpire erop, dat Cooper's slag binnen de lijnen was geble ven had een ongunstige invloed op het spel van de Australiër. De concentratie was verdwenen de gemakkelijkste returns kwamen in het net terecht. Hij verloor de game en zo kreeg Segura een 4-2 voor sprong. De Equadoriaan won de eerste set met 6-3. Een tweede incident volgde in de eerste game van de tweede set. Terwijl Cooper serveerde stond een der ballen jongens mid den op de baan. Aanvankelijk had de Australiër er geen erg in, doch plotseling zag hij iets op de baan bewegen, waarvan hij schrok. Na veel geharrewar kreeg hij een „let", maar zijn spel werd er niet be ter op. Hij verloor dan ook de tweede set met 6-1. In de partij TrabertHoad gebeurde eveneens iets onregelmatigs. Ditmaal ver scheen een geladen Hoad op de baan. Hij had er zin in. Ook in dit duel ging de strijd in het begin gelijk op en ook nu weer was het een foutieve beslissing van een linesman, die het spel van een der spelers Op de lange afstand werden zaterdag tijdens de Europese kanokampioenschap pen in Duisburg reeds vier van de vijf te verdelen titels beslist, waarvan Hongarije er niet minder dan drie opeiste. De eerste finale, die in de k 2 klasse (10.000 meter) bracht een grote verrassing. De Olym pische en wereldkampioenen Uranyi/Fa- bian (Hongarije) moesten namelijk genoe gen nemen met een derde plaats achter hun landgenoten Szoelloesi/Petroczy en de Duitsers Ackers/Schlüssel, die ook bij de wereldkampioenschappen te Praag in 1958 als tweede eindigden. De Duitsers behaal den hun tweede plaats door een schitte rende eindsprint op de laatste 1000 meter, waarbij zij Uranyi en Fabian passeerden. De 24-jarige Hongaarse ingenieur Ferenc Hatlaczky veroverde in de k 1 klasse 10.000 meter de tweede titel voor zijn land. Hij stelde zich daarmee schadeloos voor zijn pech bij de wereldkampioenschappen te Praag, toen hij gediskwalificeerd werd. Hatlaczky wereldkampioen in 1954 en winnaar van de zilveren medaille bij de Olympische Spelen te Melbourne in 1956 dankt zijn overwinning voor een groot deel aan de steun van zijn landgenoot Czink, die achter de Zweed Andersson als derde finishte. De Russische wereldkampioenen Osche- opkov en Silajew waren in de finale van de c 2 klasse 10.000 meter niet te verslaan. In een gelijkmatig tempo liepen zij op onweerstaanbare wijze van hun tegen standers weg en aan de finish bedroeg het verschil met de als tweede eindigende Hongaren Junics en Doemoeter ruim 150 meter. Zonder twijfel de spannendste race was de finale van de c 1 klasse 10.000 meter. Titelverdediger Parti (Hongarije) leverde een verwoed duel met de tweevoudige wereldkampioen Bucharin (Rusland). De Hongaar bleek over de langste adem te be schikken en versloeg de Rus met vier lengten, waarmee hij zich revancheerde voor zijn zware nederlaag in Praag. Onze landgenoot Ru Knuppe was kans loos in de finale van de k 1 klasse, 500 m. Hij eindigde als laatste van de acht deel nemers met een achterstand van drie sec. op de Rus Pisarew, die zevende werd. Wereldkampioen Kaplaniak (Polen) toonde zich duidelijk de sterkste. Met een indruk wekkende sprint op de laatste 100 meter veroverde hij de eerste plaats voor de Hongaar Meszaros en de Zweed Von Gerber. De uitslag was: 1. Kaplaniak (Polen) 2 min. 2,9 sec.; 2. Meszaros (Hong.) 2.03,7; 3. Von Gerber (Zweden) 2.04; 4. Lange (Did.) 2.04,3; 5. Kiss (Hong.) 2.04,6; 6. Rho des (Eng.) 2.05,1; 7. Pisarew (Rusl.) 2.06,6; 8. Knuppe (Ned.) 2.09,8. In de k 2 klasse 500 m zorgden Szente en Meszaros voor de vierde Hongaarse overwinning. Het werd ditmaal zelfs een dubbele zege voor de Magyaren, want Ko- vacs en Nagy finishten als tweede. De uitslag was hier: 1. Szente/Meszaros (Hong.) 1 min. 47 sec.; 2. Kovacs/Nagy (Hong.) 1.49,3; 3. Zielinski/Zielinski (Polen) 1.50,2; 4. Miltenberger/Schulze (Did.) 1.50,5. In de halve finales van de k 2 1000 meter werden Knuppe/Beunder (vierde) en Klin- ers/Geurts (zesde) uitgeschakeld. De grootste verrassing bracht de eind strijd in de k4 klasse 1000 meter. Niet de eerste Duitse ploeg, de tweevoudige we reldkampioen Bertasee Duisburg, maar de Oost-Duitsers, die voor de finale nauwe lijks opgevallen waren, behaalden de titel. Na 300 meter hadden zij een voorsprong van een halve lengte, die zij ondanks ver woede aanvallen van de Westduitsers tot een kleine lengte uitbreidden. Oud-wereldkampioene Therese Zenz (W.-Dld.) had in de finale k 1 klasse 500 meter dames lange tijd de leiding, ondanks het feit, dat zij de ongunstige buitenbaan had geloot. Tegen de prachtige, bijna man lijke slag van de Russinnen Kislowa en Sheredina was zij echter in de slotfase Pancho Segura retourneert de bal waarbij hij twee handen aan het racket heeft. Het gebeurde tijdens het dubbelspel van de profwedstrijden op de METS-banen in Scheveningen. De partner van Segura is Lew Hoad; ach ter het net Tony Trabert (links) en Ashley Cooper. volkomen ontregelde. Ditmaal trof het Hoad, die toch al een zwakke mentale in stelling heeft. De vijfde game zijn ser vicegame moest Hoad hierdoor aan Tra bert laten. Het scoringsbord wees toen 3-2 in het voordeel van de Amerikaan aan. De 2 bleef op dat bord staan, terwijl het cijfer achter de naam van Trabert steeds veranderde. Met 6-2 won hij de eerste set. Zyn normale spel heeft Hoad niet meer verkregen. Tot overmaat van ramp, kwam hij in de vijfde game van de tweede set nog ten val waardoor hij zyn linker hand licht blesseerde. De anders zo harde back handdrives mislukten voortdurend. Hii vreesde zelfs het netspel van de beheerst spelende Trabert. Met 6-4 werd Hoad in die tweede set verslagen- Kennelijk ter genoegdoening van het publiek besloot men in 't dubbelspel om de best of five te spelen. Nu zegevierden Hoad en Cooper. Zij versloegen na een langdu rige strijd Trabert en Segura met 10-8. 9-7, 6-4. niet opgewassen en zij eindigde tenslotte als vierde. Kislowa liet kort voor de finish ook haar landgenote achter zich. De uitslagen waren: finale k 1 klasse 500 meter dames: 1. Kislowa (Rusl.) 2 min. 21,3 sec.; 2. Sherdina (Rusl.) 2.23,6; 3. Ban- falvi (Hong.) 2.23,6; 4. Zenz (Did.) 2.24,2. K 4 klasse 1000 meter: 1. Oost-Duitsland (Lange/Krause/Rossberg/Perleberg) 3 min. 25,9 sec.; 2. West-Duitsland I 3.28,7; 3. West-Duitsland II 3.28,9; 4. Rusland 3.29,5. Een lange stoet volgde zaterdagmid dag op de algemene begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem de baar met het stoffelijk overschot van de heer A. van der Aart, die in het sportleven in Haar lem en omgeving een belangrijke rol heeft vervuld. Tevoren was men in de aula van het mausoleum bijeen gekomen, waar drie sprekers de verdiensten van de heer Van der Aart hebben gememoreerd. Toen de baar in de aula werd gedragen speelde de organist Ase's Tod van Grieg. Als loco-burgemeester van Haarlem sprak de heer D. J. A. Geluk namens het ge meentebestuur, de Sportraad en het Sport weekcomité. Na zijn arbeid ten bate van de gemeenschap gememoreerd te hebben zei de de heer Geluk dat met de heer Van der Aart een verdienstelijk burger is heen gegaan. Hij deed zijn werk met zijn ge hele persoonlijkheid, met opoffering, ener gie en grote liefde. Een ieder luisterde gaarne naar zijn gedegen oordeel en hij was een man van gezag. Waren er conflic ten of moeilijkheden dan werd de heer Van der Aart als bemiddelaar geroepen, om dat men wist dat zijn gezag in alle kringen een waarborg was om conflicten op een goede wijze op te lossen. De heer Geluk herinnerde er voorts aan, dat 't gemeentebestuur vorig jaar besloten heeft het sportpark in Haarlem-Noord naar de thans overledene te noemen. Daardoor werden de verdiensten van een uitermate geziene burger geëerd. Ir. H. Hopster sprak namens het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond, het sectiebestuur der afdelingen, be vriende afdelingen en bondscommissies woorden van afscheid. Daarbij memoreer de hij de vele verdiensten van de heer Van der Aart gedurende vijftig jaar in tal van functies. Men leerde hem kennen als een man met een ontzaggelijk rechtsvaar- digheidsgevoel, met grote eerlijkheid en als een goed, braaf en eerlijk mens. Als waarnemend voorzitter van de af deling Haarlem van de KNVB en namens de bondsridders herdacht de heer H. W. van Turnhout de heer Van der Aart. De Haarlemse Voetbalbond heeft met de dood van voorzitter Van der Aart een groot verlies geleden. Voor zijn arbeid zegde de heer Van Turnhout de heer Van der Aart dank. Nadat op het orgel het Largo van Han del was gespeeld werd onder orgelspel van „Daar ruist langs de wolken" de baar grafwaarts gedragen. Aan de groeve werd namens de familie woorden van dank ge sproken voor de blijken van deelneming. VOETBAL. Het Roemeense nationale voetbalelftal heeft zondag in Warschau met 3-2 gewonnen van Polen. Bij de rust leidden de Roemenen met 2-1. RUGBY. In verband met de interland wedstrijd rugby op 13 september in Hei delberg tussen West-Duitsland en Neder land heeft zondagmiddag een selectieploeg tegen een team van de Royal Airforce ge speeld. De geselecteerden wonnen met 28-0. zondag zal de laatste wapenschouw in Rijswijk tegen Te Werve worden gehou den. De tennisploeg had gezien het verzwak te team rekening met een nederlaag ge houden. Doch tot hun verbazing wonnen zij de landenwedstrijd tegen Nederland met 19-15, vooral dank zij het goede spel van de dames. Op de tweede dag hebben de Nederlandse speelsters het er lelijk bij laten zitten. Rietje Tervoort, Henriëtte Ruinen, mevrouw Thung en mevr. Vlet ter slaagden er niet in een punt voor de Nederlandse ploeg te behalen. Vooral de Nederlandse kampioene, mevrouw Vlet ter stelde in haar partij tegen mevrouw Bedoret teleur. In de eerste set kwam on ze landgenote met 4-1 voor te staan. Daar na leverde haar Belgische tegenstandster een bijzonder goede prestatie door de ach terstand weg te werken en met 7-5 de set voor zich op te eisen. Ook de tweede set kwam op haar naam en zo ging mevrouw Vletter ten onder. In het herenenkelspel boekte Nederland vier overwinningen. Scholtz zegevierde over Bernaert in twee sets (6-2, 6-0), Van de Weg verwees Mercier met een neder- Na de tweede dag van de Davis Cup wedstrijd AmerikaAustralië (finale) hadden de Australiërs met 2-1 de leiding. In het dubbelspel zegevierden Fraser en Emerson met 7-5 7-5 6-4 over Olmedo en Buchholz. Later werd de stand 2-2 door de zege van Olmedo op Laver. In 85 minuten was dit dubbelspel beke ken. Een resultaat overigens, dat men van tevoren had voorspeld, aangezien de Australiërs een bijzonder goede combina tie vormden. Dat werd nl. reeds tijdens de Amerikaanse dubbelspelkampioen schappen bewezen toen zij Olmedo en Buchholz in de eindstrijd met 3-6 6-3 5-7 6-4 7-5 versloegen. Deze wetenschap heeft het Amerikaanse dubbel in deze Davis Cup-wedstrijd kenne lijk danig parten gespeeld. In de eerste set werd de service van Buchholz door broken waardoor de Australiërs met 2-1 leidden. Weliswaar volgde er een door braak op de service van Emerson, waar door de stand 4-4 werd, doch Buchholz bleef de zwakke plek in de Amerikaanse combinatie. Met 7-5 ging de eerste set naar Australië. De grote druk, die er op Buchholz werd uitgeoefend, leidde tot een nieuwe set zege voor Australië (7-5). Ook in de derde set was Buchholz hun voornaamste doel wit. Olmedo kon er geen verandering in brengen en met 6-4 werd de derde set door Australië gewonnen. Het derde enkelspel tussen Olmedo (V.S.) en Laver (Austr.) is door Olmedo in 4 sets gewonnen. De cijfers waren 9-7, 4-6, 10-8, 12-10. De stand werd daardoor gelijk: 2-2, zodat het laatste enkelspel MackayFraser de beslissing moet bren gen. Nadat hij bijna de eerste en de derde set gewonnen had (de tweede had hij met 6-4 op zijn naam gebracht) en daarmee Australië de Davis Cup zou hebben be zorgd, heeft Rod Laver in vier sets ver loren van Alex Olmedo. Daardoor werd de stand na vier partijen weer gelijk: 2-2 en moest het laatste enkelspel de beslis sing brengen Olmedo speelde in deze par tij, die bijna drieëneenhalf uur duurde, laag van de baan, Robbie Kuypers bleef Dossart de baas en Karamoy won met zijn grillige spel van Van den Busch. De Nederlandse punten kwamen voorts binnen door overwinningen van de heren dubbels Goris-Karamoy, Domonicu- Scholtz en Kloezen-Robbie Kuypers. Me vrouw Thung en mevrouw Peters zorgden samen voor een zege op mej. Chantraine en mej. Ruquois. Ondanks een grote handicap hebben de Belgen na de eerste dag een 9-7 voorsprong veroverd. De sterke Belgische spelers De Gronckel en Bruloot waren niet beschik baar en in de partij tegen Van Eysden liep Brichant een verrekking in de rech- terkuitspier op, die hem noodzaakte de strijd te staken op het moment, dat hij in de beslissende set met 3-2 de leiding had. Bovendien moest Brichant hierdoor in het gemengd dubbelspel door Froment worden vervangen, hetgeen eveneens op een verzwakking van de Belgische ploeg neerkwam. Ondanks laatstgenoemd feit won het Belgische dubbel met 6-4, 6-4 van de Nederlandse combinatie Fredy Marin- kelle-Karamoy. Van de Nederlandse ploeg hebben de he ren ook zaterdag de beste prestatie gele verd. Laten wij het duel Van EysdenBri chant eerlijkheidshalve buiten beschou wing dan hebben onze landgenoten toch vijf maal een overwinning bij het heren enkelspel behaald. In het gemengd dubbel spel brachten alleen mevrouw Peters en Hans van de Weg het tot een zege. Zij ver sloegen mej. Marechal en De Bodt met 6-3, 8-6. Teleurgesteld hebben de Nederlandse dames. Henriëtte Ruinen won in de par tij tegen mevrouw Bernheim slechts drie games (6-2, 6-1), Rietje Tervoort moest met de cijfers 6-1, 6-4 haar meerdere in mej. Bellens erkennen, terwijl mevrouw Vletter het tegen de geroutineerde Chris tine Merceles evenmin kon bolwerken (6-0, 6-3). Alleen mevrouw Thung heeft tegen mevrouw Bedoret enige tijd stand gehou den. Zij won de eerste set met 6-2, doch verloor de twee volgende met 6-4 en 6-4. weer op volle kracht en deed de toeschou wers zijn nederlaag tegen Fraser op vrij dag vrijwel vergeten. Het vierde en beslissende enkelspel bracht de Amerikaan Barry Mackay en de Australiër Fraser tegenover elkaar. Fraser won de eerste set met 8-6. De twee de werd door Mackay gewonnen met 6-3. In verband met de invallende duisternis werd het spel daarna gestaakt. De partij zal vanmiddag worden voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11