Nehroe wil met China over grenskwesties praten Eisenhower en Macmillan laten niets los over hun overleg Adenauer beantwoordt de brief van Kroesjtsjev OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Pers wordt ongeduldig en eist een verklaring Pakistan zou aansturen op een gemeenschappelijke defensie t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Het woord is aan In de krant van heden: Toezicht op autowegen wordt verdrievoudigd Reorganisatie verkeers- groepen van de rijkspolitie Droog en zonnig Aan het strand Eisenhower op Balmoral Belgisch kabinet verdeeld over Kongo-politiek Pugwash-conferentie vraagt verbod chemische wapens Ontwapening gaat boven territoriale aanspraken 74e JAARGANG No 44 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 304e JAARGANG No 196 Hoofdredacteur: Simon Koster Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 1 1 S^\ 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1 O I I 1 Verschijnt dageHjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 1 J I J I I JÈ f[ 1 li J| K 8 j| 3 Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 "S- JL «B» A 9*0 Jksö#" V* fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urADoniEi nnnniiLiYiDunri uuukain 1 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wijnands Francken: Er is geen bezit op deze wereld duur zaam en onvervreemdbaar, behalve op rechte genegenheid. Prinses Beatrix heeft haar tweedaags bezoek aan Friesland besloten met een zeiltocht en een bezoek aan de wed strijden van de honderd jaar bestaan de zeilvereniging te Langiveer. Foto: de Prinses aan het roer van haar Lemster aak „De Groene Draeck". (Van onze Haagse redacteur) Dit najaar begint de rijkspolitie met een belangrijke reorganisatie van haar ver- keersafdeling, waardoor het toezicht op de rjjks- en autowegen zal worden ver drievoudigd. Alle daarvoor in aanmerking komende wegen zullen in trajecten van ongeveer vijftig kilometer worden ver deeld, waarop tussen zeven en elf uur 's avonds door een speciale surveillance- auto toezicht zal worden gehouden. Op wegen met dubbele rijstroken zullen twee auto's worden gebruikt. Men zal voorts de eigenlijke surveil lance scheiden van de technische hulp verlening en het politiële onderzoek bij ongevallen. Dat zal voortaan gebeuren met behulp van technische patrouille wagens, welke binnen een zodanige af stand van het betrokken traject op de hoofdverkeersweg zullen blijven, dat zij steeds binnen ten hoogste twintig minuten ter plaatse kunnen zijn. Het land wordt daartoe in 63 kringen, waarbinnen dit technische patrouillesysteem overdag wordt toegepast, verdeeld. Tevens wordt een nachtelijke surveil lance ingevoerd tussen elf uur 's avonds en 's morgens zeven uur, waartoe 67 auto's van de rijkspolitie in een net van even veel kringen permanent op de weg zullen zijn. De wagens die overdag rijden krijgen alle de bekende witte kleur, zodat zij di rect herkenbaar zijn als rijkspolitiewagen, de auto's voor de nachtdienst behouden een onopvallend uiterlijk, omdat daarmee de verkeerscontrole wordt gecombineerd met de opsporing van criminele feiten. De gehele reorganisatie neemt drie jaar in beslag. Dit jaar wordt begonnen met midden-Nederland (Noordholland bezui den de weg Amsterdam-Haarlem, Zuid- Holland, Utrecht en Gelderland), in 1960 komt het zuiden aan de beurt en in 1961 overig Nederland. Uiteraard zullen de verkeersgroepen van de rijkspolitie zowel naar mankracht als naar materieel worden uitgebreid. Een nieuwe figuur vormen de technische assis tenten voor de 63 technische patrouille wagens, die de 23 in dienst zijnde station cars zullen vervangen. Met de reorganisa tie is een uitgave van vier a vijf ton ge moeid, waarvoor men een veel doeltref fender verkeerstoezicht zal krijgen. Morgen komen wij op deze reorganisa tieplannen uitgebreid terug. Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Over- j wegend zwakke wind uit ooste lijke richtingen. Koude nacht met op enkele plaatsen ochtend, mist. Iets warmer overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor dinsdag wordt zonnig strand weer verwacht. Hoofdzakelijk zwak ke oostelijke winden. Temperatuur 18 gr. C. Helder water, temperatuur 18 gr. C. Hoogwater om half drie des mid dags, laag water om tien uur des morgens. Strand voor fietsers berijd baar tussen half zeven en half een. NEW DELHI (Reuter en AFP) Chi na heeft er bij India tegen geprotesteerd dat Indische troepen bij Mygyitoen in het noordoosten van India de grens hebben overschreden en het vuur hebben geopend op Chinese patrouilles. Dit heeft premier Nehroe maandag in het hogerhuis te New Delhi meegedeeld. De Chinezen hadden te vens gezegd, dat het lijk van een Indiër was geborgen. De premier zei verder, dat Chinese troe pen op 14 augustus zonder succes hadden getracht de Indische buitenpost te Kintsje- mane, nabij Tsjoetango, te omsingelen. Nehroe zei, dat de Chinese penetraties in het noordoosten een duidelijk geval van agressie betekenen. Volgens inlichtingen van twee militai ren, die van de buitenpost Longdjoe zijn gekomen, is het niet duidelijk of de Chine zen deze post hebben bezet of alleen maar in het gebied rondtrekken, aldus de pre mier. Hij wees een voorstel van een parle mentslid om de door de Chinezen op In disch gebied aangelegde weg in Kasjmir te bombarderen van de hand. Wij hebben een dubbele politiek, zo zei hij: onze gren zen verdedigen en trachten de grensge schillen door onderhandelingen te regelen. LONDEN (Reuter) De besprekingen tussen president Eisenhower cn premier Macmillan op Chequers hadden in hoofdzaak betrekking op het bezoek van de Russische premier aan Washington en de reis van Eisenhower naar Moskou, zo verluidt in Londen. Er is overeenstemming bereikt over de te volgen tactiek. Afge sproken is, dat er geen pogingen zullen worden gedaan om tot een topconferentie te komen in de periode tussen Kroesjtsjevs bezoek aan Amerika en Eisenhowers bezoek aan Rusland. Hervatting van de Genecfse conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken voor het bezoek van Eisenhower aan Moskou zou afhangen van het resultaat van de besprekingen met Kroesjtsjev in Washington. Verder zou een nieuw westelijk ontwapeningsvoorstel besproken zijn dat volgend jaar aan een nieuwe ontwapeningscommissie van tien landen voorgelegd zou worden. De defensiebespre kingen gingen in hoofdzaak over de speciale Amerikaans-Britse verdedigingsregeling. Verder wordt vernomen, dat de beide staatslieden van gedachten hebben gewisseld over het versterken van de economische positie van het Westen. Naar verluidt was men het er over eens, dat dit het best kan gebeuren door een verdere liberalisatie van de westelijke handel. Ondanks het. feit dat gedurende het weekeinde alle belangrijke onderwerpen in het gesprek tussen Eisenhower en Mac millan werden aangeroerd, zo meldt onze correspondent, is de oogst aan nieuws uiterst schamel. Dat was ook wel te ver wachten omdat de besprekingen immers strikt vertrouwelijk zijn. Het is een alge mene informele gedachtenwisseling zon der agenda. Al drie dagen lang worden de elfhonderd journalisten zoet gehouden met allerlei persoonlijke aangelegenhe den. In het omvangrijke perscentrum is nog nauwelijks het besef doorgedrongen dat in Chequers en Downingstreet het lot van de mensheid op het spel staat. Hon derden persmensen zijn uit alle delen van de wereld naar Londen gekomen, maar zij worden afgescheept met. beschrijvingen van menu's of van een film, die op Che quers werd vertoond. Wij weten dat de president in een hemelbed in de mooiste kamer mocht slapen, dat hij en Macmillan een partijtje golf speelden met Eisen howers lijfarts als mikount, dat zij zon dagmiddag samen met de auto naar Ox ford gingen om collegegebouwen te be zichtigen. dat de president zich vermaak te met een groep Amerikaanse toeristen „Zal jij gaxLW leren koken?", zei pre sident Eisenhower tegen de negen jarige prinses Anne in de tuin van kasteel Balmoral in Schotland. Toen de prinses haar hoofd schudde, zei koningin Elizabeth: „President, u zult het spoedig kunnen proeven". Prins Philip en prins Charles vonden het prachtig. en dat zij eendvogel aten, die koningin Elizabeth naar Chequers had laten sturen. De pers was verre van geamuseerd, toen zondagavond de woordvoerders met een nieuwe reeks onbenulligheden voor de dag kwamen. Een Londense parlementai re verslaggever gaf onder algemene in stemming zijn misnoegen te kennen over de nietszeggende, luchthartige en kinder achtige voorlichting. De enige manier waarop de situatie ge red kan worden, is een persconferentie van de president zelf, vvaarop al sinds zijn aankomst met klem werd aangedrongen. De uitval van het. Londense perscorps zal hem nu misschien daartoe bewegen. Op het ogenblik verwijzen de machteloze voorlichters naar de televisieuitzending van maandagavond, waarin beide rege ringsleiders tegelijk zullen optreden. De persvertegenwoordigers zijn echter van oordeel dat het praatje bij de haard zo goed als zeker nadere opheldering zal ver eisen, welke alleen verkegen kan worden door een ondervraging van de president door de journalisten. Spaanse minister De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Castiella die zaterdag in Londen is aangekomen voor zijn besprekingen met president Eisenhower, ontkent dat' Spanje lid wenst te worden van de NAVO. Wel zei hij dat Spanje's machtig netwerk van lucht- en marinebases het land een belang rijke schakel maakt in elke Europees ver dedigingsplan. Hij gaf verder als zijn overtuiging te kennen dat zijn komende gesprek met de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd een belang rijke vooruitgang zou betekenen voor de Spaans-Britse betrekkingen. De Labour- partij heeft een verklaring afgelegd, waar in gezegd wordt dat de partij eensgezind is in haar verzet tegen elk voorstel om Spanje tot de NAVO toe te laten. De Demo craten in de Verenigde Staten zouden er ook weinig voor voelen. Geruchten over een mogelijk bezoek van Eisenhower aan India zijn zondag door zijn woordvoerder tegengesproken. Er is een, reeds eenmaal herhaalde, uitnodi ging van Nehroe en enige tijd geleden heeft de president in het openbaar verklaard dat hij graag eens naar India zou willen gaan. De president zal morgen wel met me vrouw Pandit Nehroe, de Hoge Commis saris van India in Londen, vroeger am bassadeur in Washington ontmoeten. Advertentie BRUSSEL (ANP) In gezaghebbende kringen in Brussel is maandag bevestigd, dat in het Belgische kahinet ernstige me ningsverschillen zijn gerezen over de in Kongo te volgen politiek. Aanleiding zijn de maatregelen, die minister van Hemel- rijck heeft voorgesteld om de ontwikke ling naar de politieke zelfstandigheid van Kongo te versnellen en die op verzet zijn gestuit van de liberale leden van het ka binet en de katholieke ministers De Vleeschauwer en Wigny, beiden minister van koloniën in vroegere Belgische rege ringen. Woensdag komt het Belgische ka binet voor de vierde keer in twee weken speciaal bijeen om het Kongolese vraag stuk te bespreken. Minister van Hemelrijck zou zijnerzijds met de nieuwe toezeggingen willen berei ken, dat de Kongolese politieke partijen die hebben gedreigd de verkiezingen te zullen boycotten, hun standpunt zullen herzien, omdat hun anders de weg naar deelneming aan een regering wordt af gesneden. Advertentie Nieuwe kleureffecten in Franse velours sportcolberts 94,50 o.a. zeer chique overrullen in Etrusklsch bruin, petrol, mosgroen, blauw met bruin. Bij zo'n colbert, waarvan de kanten metdehandzijndoor- gestikt, draagt u een nieuwe Terylene pantalon (49,50). (UPI) Volgens berichten, die in Cal cutta zijn ontvangen hebben communis- tisch-Chinese soldaten donderdag in het noordoostelijk grensgebied een vuurge vecht gevoerd met een Indische grenspa- trouille, die op grondgebied van India Chi nezen had ontdekt, die uit Tibet India bin nengekomen waren. Volgens enkele te Calcutta verschijnende bladen zijn in dit gevecht ook aan Indische zijde doden ge vallen. Het treffen ontstond in de streek van Los Dzong, waar een buitenpost van het regiment „Assam rifles" reeds verschil lende Chinese aanvallen heeft ondergaan. Ook bij Longdjoe en Soebansiri zijn ge vechten gemeld. Bij Longdjoe is de grens post overmeesterd. Drie Indische soldaten zijn daarbij gedood, acht anderen zijn waarschijnlijk ontsnapt en trachten op eigen gelegenheid het achterland te berei ken. Het zwaartepunt van de communisti sche troepenconcentraties schijnt langs de grens tussen Tibet en de Indische deel staat Bhoetan te liggen. Bhoetan is een Himalaya-staat, waar momenteel alle burgervervoer door het leger gevorderd is, en de staat van beleg is afgekondigd. India versterkt de eenheden, die langs de grenzen van Nepal, Sikkim, Bhoetan, en Assam staan. Ook in Bhoetan? CALCUTTA (UPI) Volgens de Hin dustan Standard zijn troepen der Chinese communisten het protectoraat Bhoetan in Noord-India binnengedrongen. NEW DELHI (UPI) De communisti sche partij van India heeft een lang stil zwijgen verbroken en een verklaring uit gegeven over de crisis in de grensgebie den. Daarin verklaart het partijbestuur het „onfortuinlijk" te achten dat de grenzen van India niet nauwkeurig zijn aangeduid. De partij betreurt de „ongelukkige inci denten", en stelt dat de territoriale on schendbaarheid van India beveiligd moet worden. Pag. Eisenhower—Macmillan 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo2 Op de Praatstoel3 Feuilleton4 Radio en Televisie 4 Agenda 4 Kunst5 Beurs5 Uit stad en omgeving6, 7 Sport 9, 10, 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. PUGWASH (Reuter) Een gezelschap van 26 geleerden, dat in het buitenverblijf van de Amerikaanse industrieel Cyrus Eaton geconfereerd heeft, heeft zaterdag in een verklaring aangedrongen op over eenstemming tussen de landen tot afschaf fing van biologische en chemische wapens. De geleerden, die uit acht landen, waar onder de Sovjet-Unie, zijn afgevaardigd, stellen ook de instelling voor van een per manente wetenschappelijke commissie in de UNO voor biologische en chemische wapens. In de Noorse hoofdstad werd zondag een rock'nrollfeest gehouden dat door zevenduizend jongelui werd bijge woond. Na de verkiezing van een „rock'nroll-koning" begonnen een aan tal „kiezers" moeilijkheden te maken en de politie kreeg het druk met het wegslepen van de voornaamste onrust stokers. House of England Alléén het allernieuwste, alléén het allerbestel (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft in een zeer persoonlijke, zeer vriendelijke brief, de Russische premier Kroesjtsjev voorge steld de draad weer op te nemen van de ontwapeningsonderhandelingen die in 1957 te Londen werd losgelaten. Volgens Ade nauer hadden die onderhandelingen tus sen de westelijke grote drie en Rusland in de UNO-commissie destijds geen slecht verloop. Met deze brief bevestigt de bondskan selier de mening, dat hij op het ogenblik alle medewerking zal verlenen aan het Amerikaanse streven om het ijs van de koude oorlog te doen smelten. Er blijkt namelijk zonneklaar uit, dat van West- duitse kant een positieve bijdrage ver leend zal worden tot ontspanning tussen Oost en West. Vandaar de grote nadruk in de brief op de ontwapening, vandaar ook het nalaten van voorstellen betreffende West-Berlijn en de Duitse kwestie. De Duitse oostgren zen worden zelfs gedegradeerd tot een tweederangs probleem. Men concludeert te Bonn, dat Adenauer er op uit is de Russen via een ontwapeningsgespx-ek af te leiden van ondermeer de kwestie Berlijn om de Westberlijners een nieuwe adempauze te geven. Adenauer schrijft in zijn antwoord aan Kroesjtsjev dat in het begin van de vorige week aan Moskou werd gestuurd, dat het voornaamste doel van iedere staatsman, onafhankelijk van zijn politieke opvatting moet zijn om een gecontroleerde ontwa pening te bevorderen van alle wapens. De beslissende vraag voor de toekomst van het Duitse en het Russische volk is, vol gens de bondskanselier, niet de kwestie van de Duitse oostgrenzen, maar die van de tot het uiterste opgedreven bewapening in de wei-eld. De bewapening verslindt jaai-- lijks enorme bedi'agen, die anders ten goe de zouden kunnen komen aan de sociale en culturele vooi-uitgang. Waar Kroesj tsjev beweert dat Rusland het sterkste wapenpotentieel op aarde bezit, daar meent Adenauer dat het voldoende is te weten, dat er na een algemene oorlog geen overwinnaar zal zijn. De grootheid van een staatsman, aldus de bondskanselier, ligt niet in de vervaardiging van het zwaard der vei-nietiging, maar in de be vordering van de welvaart. Ten stelligste ontkent Adenauer, dat hij een revanchist zou zijn, belust op de her- ovei-ing van de oude Duitse gebieden. „Neen, meneer de minister-pi-esident, hier vergist u zich principieel en hier zie ik bij u nu werkelijk niet de zin voor het reële, die u andei's in zo hoge mate bezit. (UPI) Ki-oesjtsjev heeft verklaard dat Adenauers brief een gunstige indruk heeft gemaakt. De premier verklaarde dit op een bijeenkomst te Wesjenskaja, een dorp aan de Don, waar hij een kort oponthoud had op weg van de Zwarte Zee naar Mos kou. Kroesjtsjev zei dat het antwoord van Adenauer matiger van toon is en dat het sterk verschilt van de vroegere documen ten van de Bondsrepubliek. Indien zijn woorden door daden gevolgd worden, mag worden verondersteld dat we er in zullen slagen de lijn over te steken welke ons scheidt bij de bespreking van urgente pro blemen van internationale betrekkingen en een definitieve stap vooruit te doen naar de vermindering van de internatio nale spanning en de verbetering der be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Bondsrepubliek, aldus Kroesjtsjev, die beloofde de brief van Adenauer te zullen beantwoorden. Advertentie SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1