PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Amerikaanse beleggingen in Europa in 1958 met 1 miljard dollar gestegen Wereldnieuws Morgen droog en zonnig Russische produktie is in 1970 gelijk aan huidige Amerikaanse 5H0DR Kredieten voor achtergebleven gebieden noodzakelijk Nauwelaerts de Agé MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 2 STUDIE VOOR AMERIKAANSE SENAAT 'n TIP VAN BOOTZ Nieuwe obligatielening van Wereldbank Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Belangstelling voor de bijenteelt vermindert Geo Wehry tevreden VERSLAG VAN CENTRAAL ORGAAN ZocU ló Uet zo Cellen J Canadese groenten voor Zweedse markt G 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Volgens een studie, uitgewerkt door de Maatschappij voor Economische en In dustriële Research ten behoeve van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, is het bruto nationaal produkt in de afgelopen tien jaar in de Sovjet-Unie, West-Europa en Japan sneller gegroeid dan in de Verenigde Staten. In de Sovjet-Unie is de groei van het nationaal produkt bijna tweemaal zo groot als in de Verenigde Staten, waar de groei in de afgelopen tien jaar vier percent per jaar heeft bedragen. Gezien het recente tempo van de industriële groei zal de industriële produktie der Sovjet-Unie waarschijnlijk met 9 percent per jaar toe nemen en in 1970 ongeveer gelijk zijn aan het tegen wooi-di ge volume van de Ameri kaanse industriële produktie. De industriële produktie der Sovjet-Unie zal in 1970 waarschijnlijk 60 percent bedragen van de Amerikaanse produktie in dat jaar. De produktie van industriële uitrustingen in de Sovjet-Unie zal in 1970 vermoedelijk echter groter zijn dan de Amerikaanse. In de studie wordt gewaarschuwd, dat de Sovjet-Unie haar industriële kracht mobiliseert om de wereld over te nemen voor het communisme. Er wordt daarom in de studie aangedrongen dat de Verenig de Staten en hun geïndustrialiseerde bond genoten een „stoutmoedig en van verbeel dingskracht getuigend" programma voor de economische ontwikkeling der onder ontwikkelde gebieden ondernemen, gelijk aan het plan Marshall. In de studie wordt verder onder andere verklaard, dat het inkomen van het Sovjetblok in 1970 met 120 percent zal zijn toegenomen, dat van de vrije wereld echter slechts met 83 per cent en dat van de Verenigde Staten met nog geen 70 percent. De wereldbevolking zal snel toenemen en in de jaren tot 1970 met 22 percent groeien. In hetzelfde tijdvak zal de bevol king van de onderontwikkelde landen in de vrije wereld met bijna 30 percent toe nemen. Als gevolg hiervan zullen de in komensverschillen tussen de rijke en de Advertentie Mijn zoon blies het hoog van de toren: ..Thans is u een kleinzoon geboren", alles lekker als kip Dus bij een glas „TIP", Herdachten wij 't feit naar behoren. Inz. Hr. H. G. W., Amsterdam (Z.) ontv. 1 fl. Tip 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz - A'dam Ook Nederlanders kochten De Wereldbank maakt bekend, dat zij bij 62 institutionele beleggers in 34 lan den een obligatielening van 100 miljoen dollar heeft geplaatst. De lening werd ge heel buiten de Verenigde Staten^ geplaatst en volgens de Wereldbank wijst' dit erop, dat de internationale markt voor Wereld bankobligaties weer groter is geworden. Het betreft tweejarige obligaties, die een rente dragen van 4% percent en lopen tot 15 september 1961. Er bleek grote belangstelling voor deze obligaties te bestaan en het bedrag der inschrijvingen was tweemaal zo groot als dat van de lening. Er werden aanvragen voor obligaties ontvangen van instellingen die tot dusverre geen Wereldbankobliga ties hadden gekocht en van beleggers in acht landen, waar nog nimmer Wereld bankobligaties waren geplaatst. Er wer den onder andere door Nederlandse insti tutionele beleggers obligaties gekocht. Na de uitgifte van deze lening en de af lossing van 50 miljoen dollar vijfjarige 2V2 percent obligaties, op 15 september 1954 uitgegeven, bedraagt het totaal van de uitstaande obligaties van de Wereld bank ongeveer 1.950 miljoen dollar. Hier van luidt ongeveer 1.640 miljoen dollar in Amerikaanse dollars en de rest in Belgi sche en Zwitserse franken, Canadese dol lars, sterling, Duitse marken en Neder landse guldens. Ongeveer de helft van de obligaties is in handen van beleggers bui ten de Verenigde Staten. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden tientjes, f 27.60—i 28.60 (f 27.50—f 28.50). De andere noteringen bleven onveranderd ook de goud- en zilvernoteringen bleven gelijk. Franse produktie van olie en aardgas Terwijl de Franse olieproduktie in juli 1958 nog 210.999 ton bedroeg is deze in de maand juli van dit jaar met 295.556 ton ongeveer 40 percent groter geweest. In de twaalf maanden, vooraf gaande aan 1 augustus '58 werd in totaal 2.004.000 ton olie geproduceerd; in de afgelopen 12 maan den is deze produktie met 42.9 percent gestegen tot 2.864.501 ton. De olieproduktie in de Sahara is daarbij met 67.3 percent toegenomen. Frankrijk heeft in juli 270.8 miljoen kubieke meter aardgas geproduceerd tegen slechts 85.4 miljoen kubieke meter in juli 1958. Boterinvoer in Frankrijk De Franse regering heeft bekend gemaakt dat importeurs invoervergunningen kunnen aanvra gen voor boter uit alle landen van de zone van de converteerbare frank of uit Oost-Europa. Dit betekent dat uit vrijwel alle landen ter wereld boter mag worden ingevoerd. De aanvragen moeten uiterlijk 8 september bij het regerings agentschap Interlait zijn ingediend. Japan leent Indonesië In het kader van de herstelbetalingen aan In donesië zal Japan Indonesië een lening van 28 miljoen dollar (ruim 95 miljoen gulden) verstrek ken voor de bouw van koopvaardijschepen en de aanschaf van bouwmateriaal voor hotels. Te vens zal Japan over een periode van drie jaar aan Indonesië marinevaarutigen met een waarde van 17 miljoen dollar (60 miljoen gulden) leveren. Spinnerij te Dinteloord opgeheven Tijdens een algemene vergadering van de le den van de Vlasfabriek Dinteloord is besloten de spinnerij die in 1952 werd opgericht, op te heffen. Van de oprichting af werd elk jaar een groot tekort genoteerd. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit, dat de garens welke door de buitenlandse spinnerijen op de markt werden gebracht veel lager in prijs waren dan de garens, welke door de Dinteloordse spinnerij werden geproduceerd. De tabakskwestie In Bremen De Deli- en de Senembah-Maatschapij hebben bij het Landgericht de rechtbank van Bre men een verzoek ingediend om vrijgave van de uit Indonesië afkomstige tabak die in deze stad ligt opgeslagen. Het gaat in totaal om 5.190 pak ken tabak die ongeveer 10.800.000 mark waard zijn, zo heeft het Westduitse persbureau DPA gemeld. arme landen van de vrije wereld nog groter worden. Het verlies van de hulp bronnen van de onder-ontwikkelde landen aan de communistische gemeenschap zou het machtsevenwicht in de wereld volledig in het voordeel van de Sovjet-Unie wijzi gen, zo onderstreept de studie verder. Eén van de andere aanbevelingen, die de studie bevat, is dat de Verenigde Staten dienen te streven naar een zo groot moge lijke liberalisatie van hun handel in de vrije wereld en een voorbeeld dienen te stellen door hun eigen invoerbeperkingen af te schaffen. Advertentie een sensatie F (Zie advertentie op pag. 12) De Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland heeft in Enschede de nationale imkersdag gehouden. Hon derden imkers uit geheel Nederland kwa men in de Twentse schouwburg bijeen, waar de voorzitter, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, burgemeester van Gorcum, de vrees tot uiting bracht, dat het met de imkerij bergafwaarts zou gaan. Het land wordt volgebouwd en de jonge mensen hebben geen liefde meer voor de bijen teelt, zei hij. Een ander gevaar is het duur der worden van de bijensuiker, waardoor het voor vele bijenhouders niet doenlijk is deze dure wintervoeding te betalen. In deze vergadering is afscheid genomen van dr. ir. Minderhoud uit Wageningen, de rijksbijenteeltconsulent die op 1 okto ber met pensioen gaat. In de vacature zal niet worden voorzien. De regering is van oordeel, dat, gezien de toestand van 's rijks financiën, ook op deze post, bezuinigd moet worden. De voorzitter bood de heer Minderhoud en diens echtgenote geschen ken aan. De waarde van de Amerikaanse particuliere beleggingen in West-Europa is volgens mededeling van het ministerie van Handel in het afgelopen jaar met 1000 miljoen toegenomen en bedroeg eind 1958 7.800 miljoen. Ook in andere landen kon hetzelfde worden geconstateerd, de toename bleef niet onder die van de beide voorafgaande jaren, zodat deze exclusief Europa aan het eind van het jaar in totaal een waarde van 40.800 miljoen vertegenwoordigden. De directe investeringen van Amerikaanse in het buitenland gevestigde dochterondernemingen en filialen stegen met 1.800 miljoen, dus minder sterk dan in 1956 en 1957, maar toch meer dan in andere na-oorlogse jaren. Voor 1959 wordt een iets sterkere toename verwacht. De netto aankoop van buitenlandse fondsen door Amerikaanse beleggers steeg in 1958 tot een nog niet bereikte hoogte, namelijk 1.259 miljoen, zodat naar schatting tegen het eind van dat jaar het Amerikaanse bezit aan buitenlandse fondsen een waarde vertegenwoordigt van 7.600 miljoen. De banken vermeerderden in 1958 hun buitenlandse middelen met 500 miljoen. In de eerste helft van 1959 bedroeg de afvloeiing van particulier kapitaal naar het buitenland ongeveer twee derde van het kapitaal in de overeenkomstige periode van 1958, n.l. 1.800 miljoen. Directe in vesteringen waren enigszins hoger dan in de overeenkomstige periode van 1958. maar de Amerikaanse aankopen van buiten landse effecten en het bedrag aan bank leningen bleven dit jaar op vrij laag niveau aangezien de rentevoet in de V.S. bleef stijgen. Vergeleken met dezelfde periode van verleden jaar is de gang van zaken tot op heden onveranderd, aldus deelde de direc tie van de Administratie Maatschappij Geo. Wehry en Co n.v. mede in de gehou den jaarvergadering. Er zijn nog grote moeilijkheden met de nieuwe vestigingen, maar de directie is tot op heden niét on tevreden. Er bevinden zich stille reserves in de activa, maar of deze er dit jaar zul len uitkomen, is nog de vraag. Alle ves tigingen worden grondig op winst en ver lies onderzocht en indien blijkt, dat er bij zijn, die niet tot de winst kunnen bijdra gen, zal de directie niet aarzelen daarin het mes te zetten. In een toelichting op de jaarcijfers zei de president-commissaris, dat „Geo Wehry Internationaal" 23 ven- nootshappen heeft met 27 kantoren, ver deeld over 14 landen. Alle winsten of ver liezen van de 27 kantoren zijn verwerkt in de winst- en verliesrekening, omdat het bestuur meent het werkelijk behaalde re sultaat te moeten vermelden. Details over de gang van zaken gaf de directie, in ver band met de concurrentie, liever niet. Advertentie SPORT- EN 3IU 3ITSU - 3UDO ACADEMIE Gymnastiek - Indoortraining - 3udo - 3eugdjudo - 3iu jitsu - Body-building - Boksen Zalen voor badminton Bloemendaalseweg 152 Telefoon 53256 Saunabaden Overveen Voor het grootste deel is de teruggang in het bedrag der directe investeringen toe te schrijven aan een sterke daling in nieu we beleggingen in de petroleumindustrie, namelijk van het bij uitstek hoge bedrag van 1.700 miljoen in 1957 tot minder dan de helft in 1958 In de meeste landen werd in deze industrie minder belegd, maar vooral in Latijns Amerika waren ze bijzon der laag. In het tweede kwartaal van dit jaar is de waarde van de Nederlandse uitvoer vergeleken met het overeenkomstige kwartaal van 1958 met bijna 14,5 percent gestegen tot 3331 miljoen, terwijl de waarde van de invoer met bijna 10 percent steeg tot 3763 miljoen. Een en ander resulteerde in een verhoging van het dekkings percentage tot 88,5 percent, tegen een dekking van 85 percent in het tweede kwartaal van 1958. Vergeleken met een jaar geleden gaven de indexcijfers van in- en uitvoer- prijzen in het tweede kwartaal een niet onaanzienlijke daling te zien. Daar deze bij beide gemiddeld 4 punten bedroeg, bleef de ruilvoet echter gelijk, aldus het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het buitenland in zijn verslag over het tweede kwartaal. In een commentaar op deze cijfers schrijft het Centraal Orgaan dat verwacht kan worden dat de Nederlandse invoer bij een stijgende conjunctuur naar verhouding sneller zal toenemen dan de uitvoer. Of op langere termijn gezien de gunstige verhouding, welke onze handelsbalans medio 1959 vertoont, behouden zal blijven, zal moeten worden afgewacht. Het Centraal Orgaan vestigt er opnieuw de aandacht op dat er enkele factoren zijn die structureel remmend werken op de Nederlandse uitvoer. In de eerste plaats is er het agrarisch protectionisme, dat zich zelfs binnen de Benelux en de E.E.G. in sterke mate manifesteert; in de tweede plaats de protectionistische tendenties in de Verenigde Staten; in de derde plaats de protectiemaatregelen die in vele zich ont wikkelende landen plegen te worden genomen wanneer deze landen zich industrieel verder gaan toerusten. In vrijwel alle zich ontwikkelende ge bieden wordt naarstig gezocht naar samenwerking met bedrijven uit agra risch en industrieel ontwikkelde landen. Hierbij speelt niet alleen de inbreng van kapitaal een belangrijke rol, maar vooral ook van deskundigheid, en deze zich ont wikkelende samenwerking is niet zonder succes gebleven. Het bedrijfsleven in ver scheidene landen waaronder dat van onze grootste concurrenten op de wereld markt geeft er steeds weer blijk van een open oog te hebben voor de voor delen van zulk een samenwerking. Deze verleent hun immers in dit genre landen een niet te onderschatten voorsprong en een bevoorrechte positie. Wil het Nederlandse bedrijfsleven op den duur niet meer en meer van deze markten verdrongen worden, dan zal het in toenemende mate aan deze ontwikke ling moeten deelnemen, hoe moeilijk bij ons het vraagstuk van de kapitaalver schaffing voor investeringsdoeleinden in het buitenland ook ligt. Tenslotte worden als export-bedreigend gekwalificeerd de zogenaamde „tied loans", leningen dus aan zich ontwikkelende landen, waaraan de garantie verbonden is dat het bedrijfs leven uit het kredietleverende land voor het bedrag van het verstrekte krediet als enige leverancier kan optreden. Interna tionaal overeengekomen maximum ter mijnen voor kredietverlening worden op deze wijze omzeild. Al deze factoren nopen zo zegt het Centraal Orgaan tot grote waakzaam heid en brengen mee dat export-bevorde ring, gezien in de ruimste zin van het woord, zelfs "op dit voor de Nederlandse handelsbalans gunstige ogenblik, een zaak van de allerhoogste prioriteir blijft. Met name zullen de vraagstukken van inves teringen in en kredietverlening aan het buitenland door overleg tussen het be- r- WE hebben vroeger op deze plaats al eens gesproken over het hart van Carrel, dat wil zeggen het levende weefsel uit het hart van een kippenembryo, dat dank zij de onderzoekingen en proefnemingen van de Franse chirurg Carrel buiten het lichaam bleef voortleven en sedert 1911 nog steeds leeft, zodat men is gaan spreken van een onsterfelijke weefselcultuur. Op zichzelf is het voortbestaan van levende cellen buiten het lichaam reeds een hoogst merkwaardig verschijnsel, dat voor het eerst in het begin van deze eeuw werd geconstateerd toen bloedcellen van kikkers en salamanders in een oplossing van een bepaalde zoutconcen- tratie enige tijd in leven kon den worden gehouden. Toen bleek, dat ook weefsel, door de chirurg uit levende or ganen gesneden in leven kon worden ge houden. Maar de tijdsduur van overleven was in het algemeen nog kort en belang rijke levensuitingen, zoals groei en diffe rentiatie bleven achterwege, zodat de pro blemen van de ontwikkeling aan dit over levende weefsel niet kon worden bestu deerd. In 1907 is daar verandering in ge komen, toen Ross Granville Harrison ont dekte dat weefsel van kikkerlarven nog enige dagen bleven doorgroeien in vers uit de kikker genomen lymphevocht, dat on middellijk na het inbrengen van het weef selstukje was gestold. Hiermee werd een nieuwe periode van onderzoek ingeluid, want het bleek, dat weefsel buiten het lichaam niet alleen enige tijd kon blijven voortleven, maar dat het ook bepaalde levensverrichtingen, zoals de groei, kon voortzetten, mits voor een juiste voedings bodem werd gezorgd. Waren tot nu toe de proeven uitsluitend met weefsels van koudbloedige dieren tot een goed einde ge- bracht, Burrows en Carrel ontdekten daar na, dat weefselstukjes van warm.bloedige dieren konden blijven doorgroeien, indien zij gebracht werden in het weefselvocht van embryonen. Van vele warmbloedige dieren en zelfs van de mens konden op deze wijze weefsels lange tijd buiten het lichaam in leven blijven en blijven door groeien. Door verfijning en verbetering der methoden is men er zelfs in geslaagd weef- sel van een gezwel meer dan 25 jaar na het overlijden van de betrokken persoon in leven te houden, waardoor de eigenschappen van dit weef sel terdege bestudeerd konden worden. Een praktische toe passing, die wellicht beter tot de verbeelding van velen zal spreken, is het verschijnsel, dat delen van de menselijke huid thans bewaard en voortgekweekt kunnen wor den, zodat men in sommige plaatsen in de Verenigde Staten momenteel bijvoorbeeld „huidbanken" kent, waarop in noodge vallen een beroep kan worden gedaan, zo dat bijvoorbeeld bij heftige verbrandingen huid van medemensen kan worden ge transplanteerd. Dit moet ons niet doen denken aan de kleermaker, die een stukje in de jas zet, want de getransplanteerde huid van een donor houdt het in zijn nieuwe omgeving slechts één tot ten hoog ste vier weken uit. Maar inmiddels kan uit een stukje huid van het slachtoffer in en kele weken tijds een tienmaal zo grote lap worden opgekweekt, dat voor de transplan tatie kan worden aangewend. Ziezo, nu zult u wellicht wel willen weten, waarom een kokosnoot „ogen" bezit? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 43. „Hier zullen we afstijgen", fluisterde de ridder. „Maar denk erom, geen lawijt! Als de roveren weten, dat ik in het bos ben, nemen zij de vlucht en dan kan ik ze niet meer gevangen nemen!" Nu, de ridder bewoog zich ook wel heel behoed zaam om toch maar te voorkomen, dat zijn harnas zou piepen of rammelen. Maar het paard was niet zo voorzichtig en het begon met smaak aan de boombladeren te knab belen. Dat was nog niet zo erg, maar het dier had blijkbaar nooit geleerd, om zon der smakkende geluiden te eten. „Waar zijn uw manieren, o vraatzuchtig ros?", siste de ridder. „Als de roveren dit geraas horen, zijn wij allen zuur. Gij ook, want dit gespuis is ook voor paarden zeer hardvochtig!" Maar de eetlust van het dier was blijkbaar groter dan zijn vrees voor de rovers en het ging rustig voort met smakken. Totdat plotseling een ijsélijk la waai door het bos daverde. „Joehee, hei- sasa! Dit is mijn strijdkreet!", bulderde een metalen stem. Het was de tape-recorder, die Panda op volle geluidssterkte had aan gezet en die nu de woorden van de ridder herhaalde. De krijgsman schrok zó van zijn eigen strijdkreet, dat hij m,et één sprong uit zijn harnas was en naar de struiken rende. drijfsleven en de Nederlandse overheid tot een bevredigende oplossing moeten worden gebracht. Verder wijdt het Centraal Orgaan aan dacht aan de Benelux. Volgens het Or gaan blijft in het intra-Beneluxv,erkeer het agrarisch protectionisme van onze Beneluxpartners volgens het orgaan helaas een ernstige steen des aanstoots vormen, welke het gehele Benelux-streven in ge vaar dreigt te brengen. Men krijgt de indruk dat onze Bel gische partners zich niet aan de be staande afspraken houden en, wan neer zij al niet in staat blijken de landbouwprotocollen van 1947 en 1950 zonder meer te handhaven, zich zullen trachten vast te klemmen aan de be palingen, die tussen de E.E.G.-landen inzake het handelsverkeer in land- bouwprodukten zijn getroffen. Dit acht het Orgaan voor Nederland volstrekt onaanvaardbaar. Men kan niet ongestraft enerzijds de vérgaande integratie verlangen, welke de Bene lux thans op breed terrein reeds kent en te zelfder tijd voor een wezenlijk deel van de volkshuishouding een tempo verlangen, dat hoogstens past in een integratieproces hetwelk zo als in de E.E.G. het geval is nog vele jaren nodig zal hebben om het integratiepeil te bereiken, dat binnen Benelux thans reeds is verwezenlijkt. Als men bedenkt dat de totale export jard, dan steekt de zij het geringe van de B.L.E.U. naar Nederland in de pe riode 1954 tot 1957 met circa 53 percent steeg tot ruim 2,8 miljard en de totale export van Nederland naar de B.L.E.U. met circa 43 percent tot ruim 1,8 mil- achteruitgang van de uitvoer naar de B.L.E.U. van de aan minimumprijzen onderworpen Nederlandse produkten, daarbij wel bijzonder ongunstig af. De geschetste ongunstige ontwikkeling is niet geheel aan de genoemde belem meringen toe te..schrijven, maar zonder meer kan worden aangenomen, dat deze daarbij een belangrijke rol hebben ge speeld. De Nederlandse export wordt een zijdig getroffen, terwijl de belemmeringen voor de B.L.E.U.-export naar ons land van minieme betekenis zijn. Naar de me ning van het Centraal Orgaan kan de Nederlandse regering in deze situatie niet blijven berusten, maar moet als eerste stap naar landbouwharmonisatie worden gestreefd. Een tot heden onbekende concurrent van Nederlandse groenten en fruit heeft in Zweden zijn kaartje afgegeven: Canada. Dit is evenwel met zoveel nadruk ge schied, dat onze telers deze nieuwe ex porteur wel in de gaten mogen houden Het betreft hier vooral de export van groenten en fruit in blik. De Handelsraad van Canada de heer A. P. Bissonnet zei niets over de soorten, die op de markt zul len worden gebracht en wat voor groen ten men de Zweden wil aanbieden. Mede gedeeld werd slechts, dat de goede export kwaliteiten Canada Fancy en Canada Choice heten. Voor het overige verwijst men naar de jaarbeurs in Stockholm, die begin september haar poorten zal openen en waar Nederland met bloemen en fruit vertegenwoordigd is. Gangsters. De gangsters van Singapore hebben een prijs van tienduizend dol lar gezet op het hoofd van de politie- inspecteur Fong Tsjeang. Deze staat aan het hoofd van een speciale briga de, die hun in het afgelopen half jaar het leven bijzonder zuur heeft gemaakt. De speciale brigade, heeft tot op heden drie misdadigers gedood, en meer dan 150 gangsters gearresteerd. Geruisloos. Vrijdagavond zijn (verzeker de) juwelen ter waarde van ongeveer 928.000 gulden uit een villa te Cap d'An tibes aan de Franse Rivièra gestolen. De juwelen behoorden toe aan de echtgenote van de Britse textielfabri kant Rawlings. De vier dieven hebben de brandkast waarin zich de juwelen bevonden uit een slaapkamer gehaald en over een grasveld naar een boot ge sleept, zonder dat iemand iets heeft gehoord Buitengewoon. De sjah van Perzië heeft met de Londense uitgeverij Hutchin- sons een contract gesloten voor de pu- blikatie van zijn autobiografie volgend jaar. Volgens de uitgeverij wordt het manuscript buitengewoon interessant. Negen jaar. De Westberlijnse liberale po liticus W. Borm, die negen jaar gele den in een trein van West-Berlijn naar Kassei werd gearresteerd, is in West- Berlijn teruggekeerd uit Oost-Duits- land. Hij vertelde in 1952 tot tien jaar gevangenisstraf te zijn veroordeeld op beschuldiging van oorlogsstokerij en betrekkingen met buitenlandse gehei me diensten. Conclusie. De Amerikaanse professor Helve is „na jarenlange studie" tot de slotsom gekomen, dat de bemanning van ruimtevaartuigen om psychologi sche redenen moet bestaan uit twee man nen en een vrouw met het oog op de lange duur van ruimtereizen. Stroomlijn. Het centrale comité van de Noordkoreaanse communistische par tij heeft op voorstel van premier Kim II Soeng besloten het regeringsappa raat voor de industrie te decentralise ren en te stroomlijnen, zo meldt het persbureau Nieuw-China. Komeet. Het observatorium van de Har- vard-universiteit heeft van de Deense astronoom Alcock, werkzaam bij het observatorium van Kopenhagen, be richt ontvangen dat deze een nieuwe komeet heeft ontdekt. Instinct. Enkele uren voor de aardbeving het gebied van- Montana (V.S.) trof, trokken de vogels reeds weg, aldus be- weetrt een geoloog die in het Madison- gebergte waarnemingen had verricht. Hij zei dat de vogels enkele dagen na de aardschokken terugkeerden. Puzzelolympiade. Op het zevende Ita liaanse puzzelaarscongres, dat te Belgi- rate in Noord-Italië wordt gehouden, zijn plannen gemaakt om volgend jaar ter gelegenheid van de Olympische Spe len een olympiade op puzzelgebied te houden. Afgwezen. De Mexicaanse regering heeft de hulp van een comité dat door de echtgenote van de president van Gua- tëmala, Fuentes, ten bate van slacht offers van de jongste aardbevingen in Mexico zou zijn opgericht, van de hand gewezen. De diplomatieke betrekkingen tussen beide landen zijn begin dit jaar naar aanleiding van een visserijgeschil verbroken. Executies. In de gevangenis van de Ame rikaanse staat Florida te Raiford zijn zaterdag twee negers terechtgesteld. De ene een 19-jarige wegens aanranding van een 63-jarige blanke vrouw en de andere wegens moord op een negerin. Voorwendsel. Te Wilmington in North Ca rolina zijn vrijdag twee jongens van ne gentien jaar gearresteerd wegens het aanranden van een vijftienjarig neger meisje, dat zij in hun auto hadden ge lokt onder het voorwendsel haar naar een huis te brengen om op de kinderen te passen. Misverstand. Te Meridian in Mississipni is een negerzanger, die ervan beschul digd werd dat hij getracht had een af spraak te maken met een blank meisje, na storting van een borgsom van 750 dollar vrij gelaten. De neger zei, dat er sprake was van een misverstand, dat rees toe nhet meisje en haar vriend hem om zijn handtekening vroegen. Geschorst. Twee blanke politiemannen van St. Louis in Missouri zijn zondag geschorst. Zij worden er van beschul digd dat zij in diensttijd intieme betrek kingen met twee negermeisjes hebben onderhouden. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde heeft de polaire lucht, die een paar dagen geleden Europa begon binnen te stromen, de Alpen overschreden. In het noorden van Italië gaf dit aanleiding tot zware regen en onweersbuien. Zo is er in Milaan 75 en in Bologna 32 mm. re gen gevallen. In onze omgeving kwam de buiigheid vrijwel tot een einde, als gevolg van toenemende stabiliteit van de atmos feer. Dit hing samen met de omstandig heid, dat een nabij de Britse eilanden ge legen gebied van hoge druk zich lang zaam in oostelijke richting verplaatste en zich ook over onze streken uitbreidde. De wind nam in kracht af en de aan voer van polaire lucht kwam tot staan. Ook morgen zal het weer hier te lande worden beheerst door het hogedrukgebied. Een droge en zonnige dag met wellicht nog iets hogere temperatuur kan worden verwacht. De voornaamste depressiebaan strekt zich nu uit van Newfoundland via Denemarken en IJsland naar Spitsbergen. De meest oostelijk gelegen depressie in deze baan heeft weinig meer te betekenen. Een volgende en iets actievere depressie bereikte vanochtend Groenland. de zuidpunt van WEERRAPPORTEN Dinsdag 1 september Zon op 05.50 uur, onder 19.30 uur. Maan op 03.55 uur, onder 18.28 uur. Maanstanden 3 sept. 2.55 uur nieuwe maan 9 sept. 23.07 uur eerste kwartier 17 sept. 1.51 uur volle maan 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 31 augustus Hoog water 1.48 en 14.17 uur. Laag water 9.38 en 21.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. binnen- en buitenland. 1 d t/i H C5 Neerslag laatste 24 uur. 5 o O ÏT. 2 Den Helder licht bew ono 19 Ypenburg zwaar bew windst. 19 Vlissingen zwaar bew no 19 0.4 Eelde mist windst. 18 3 De Bilt onbewolkt nno 19 1 Twente onbewolkt windst. 19 1 Eindhoven mist windst. 20 0 Zd Limburg mist ozo 19 0 Helsinki regen n 12 1 Stockholm half bew. nnw 14 0 Oslo licht bew no 19 0 Kopenhagen licht bew. windst. 14 0 Aberdeen motregen wnw 16 0.1 Londen onbewolkt n 21 4 Amsterdam onbewolkt windst. 20 0.1 Brussel zwaar bew nno 20 0 Luxemburg niet ontv. Parijs onbewolkt windst. 22 0 Bordeaux onbewolkt nno 24 Grenoble half bew. windst. 20 Nice zwaar bew n 25 Berlijn zwaar bew. windst. 17 Frankfort onbewolkt no 20 München onbewolkt windst. 16 Zürich onbewolkt nnw 18 Genève onbewolkt no 20 Locarno regen windst. 23 2 Wenen onbewolkt n 20 0 Innsbruck licht bew windst. 15 Belgrado niet ontv. Athene onbewolkt windst. Rome onbewolkt 28 1 Ajaccio half bew. ono 25 Madrid half bew. windst. 28 Mallorca licht bew. windst. 30 0 Lissabon half bew. n 26 0 Luxemburg onbewolkt nno 17

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2