^A ESSO EXTRA taak hoofdpijn?] lkdpwüerai\] MOTOR OIL De Gaulle terug in Parijs van Algerijnse tournee ZWITSALETTEN Radioreporter Buurman met behulp van helikopter eerste Tijdopneming liet alles te wensen over 0/5 de ^Praatótoel DE DAM TOT DAM-RACE Oorlog met kernwapens is nog te overleven Toespeling op zelfbeschikkingsrechtmaar de nadruk blijft vallen op de „pacificatie" Pakistaanse plundering in Birma gemeld Gezamenlijke controle op kernwapens in de NAVO? Eisenhower zou De Gatdie tegemoet willen komen Dalai Lama wil een beroep op UNO doen Jongelui braken uit Brits opvoedingsgesticht „Izwestia" hekelt Israels oriëntatie op het Westen Examens MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 O De wedstrijdleiding van de Dam tot Dam-race heeft zaterdagavond na af loop van de driedaagse wedstrijd vele uren vergaderd om de tijden te controleren, die op de startklokken in de snclheidsrace waren afgedrukt. Alle genoteerde tijden werden teruggevoerd tot die van de „moederklok" en daarbij bleek dat som mige klokken kleine verschillen hadden Enkele dagen geleden meldden wij reeds dat er bij het opnemen van de momen ten van start en finish moeilijkheden kwamen, maar toen zegden de organisa toren ons toe, dat er op de avond na de eerste wedstrijddag een nauwkeurige con trole zou plaats hebben. De wedstrijdlei ding is ten slotte toch tot een eindklasse ment gekomen. Of alle deelnemers en toe schouwers echter tevreden zullen zijn over de uitslag willen we liever in het midden laten. De besprekingen tot laat in de avond hadden tot resultaat, dat het volgende klassement werd opgemaakt: 1. Kees Buurman, radioreporter, Hilver sum met helikopter van haven tot ha ven en met motoren tijd: 6 minuten 34 seconden (eerste prijs van 2500.-). Buiten mededinging: de Nederlandse Spoorwegen en Van Gend en Loos met motoren en met een speciale trein van station tot station 7 minuten 16 secon den. 2. J. F. H. Scheen. Garagehouder te Am sterdam met auto's en motoren en met een speedboat bij de Hembrug over het kanaal 7 minuten 50 seconden, (twee de prijs van f 1000.-). 3. Luitenant T. Hovenier. 105de compag nie commandotroepen, te Roosendaal met auto's en motoren en met een speed boat bij de Hembrug over het kanaal 8 minuten 10 seconden (3de prijs van 500.-.). 4. J. ter Haak. Speedboatkampioen van Nederland uit Amsterdam met speed boat van haven tot haven en verder moto ven tijd: 8 minuten 34 seconden. 5. Carel Ern. Barkeeper te Amster dam met motoren tot de Hembrug en een speedboat over het kanaal tijd: 8 minuten 43 seconden. 6. Francois Denker. Barkeeper te Am sterdam met motoren tot de Hembrug en een speedboat over het kanaal tijd: 9 minuten 7 seconden. 7. H. H. A. Hotte. Oogarts uit Baarn met speciale trein van Amsterdam naar Hembrug en aldaar met kabelbaantje naar lagergelegen Provinciale weg tijd: 9 minuten 23 seconden. 8. Jan Willem Bootz. directeur gloeilam penfabriek te Tilburg wonende te Over- veen motoren tot Hembrug en speed boat over kanaal tijd: 9 minuten 40 seconden. 9. H. Wendelgest. Monteur uit Am sterdam motoren tot Hembrug en speed boat over kanaal tijd: 9 minuten 56 seconden. 10 en 11 ex aequo. H. Grupstra. race- bootbouwer uit Amsterdam met moto ren tot de Centrale Hemweg en verder met speedboat naar Zaandam tijd: 10 mi nuten 2 seconden. J. Langelaar; vertegenwoordiger uit Amsterdam speedboat over het kanaal bij de Hembrug en verder met motoren tijd: 10 minuten 2 seconden. Hierbij kreeg Francois Denker de groot ste teleurstelling te verwerken, want op de onofficiële ranglijst stond hij zaterdag om zes uur nog op de tweede plaats. Na de controle duikelde hij naar de zesde plaats omdat zijn tijd bijna een minuut slechter was dan de jury aanvankelijk meende. De ware „snelheidsmaniakken" hadden zich voor de laatste dag gespaard. Dat werd al spoedig duidelijk toen de tijden bekend waren. Na de eerste dag had na melijk Wout Bruynzeel de leiding met 10 min. 15 sec. en op de tweede dag werd dit record gebroken door de Baarnse oogarts Hotte (9 min. 21 sec.), die echter de derde en laatste dag zijn recprd een keer of ze ven verbeterd zag. Bijna de gehele dag prijkte barkeeper F. Denker aan het hoofd van de ranglijst nadat hij een geheel nieuwe route had ge kozen, waarbij hij bijgestaan werd door een motorrijder, die zijn passagier met een snelheid van 150 km. per uur over de West havenweg in Amsterdam reed en tevens door 35 klanten die de weg vriihielden. Zijn collega. Carel Ern, volgde de zelf de route langs de Droogbak en do Tasman straat naar de Spaarndammerdiik. Op de ze weg komen namelijk geer. verkeerslich ten voor, maar Ern had de pech, dat de brug over het Westerkanaal onr-nstond. Hii moest enkele minuten wachten voordat hij zijn race (met een snelhc'd van 170 km. per uur) kon vervolgen. Hij maakte een tijd van 12 min. 42 sec. Maar op de terugweg deed hij er nog iets korter over: 8 min. 43 sec. Als er een troostprijs in de snelheids race was uitgeloofd, dan zou die zeker toe gevallen zijn aan de 24-jarige Nederland se speedboatkampioen John ter Haak uit Amstelveen, die, door pech achtervolgd, van geen oohouden wist en tndens de drie daagse race niet minder dan zes pogin gen ondernam voor hii bii zijn laatste keer een tijd maakte van 8 min. 34 sec. waar mee hij zich op de vierde plaats nestelde. De eerste driemaal ondervond hii pech met zijn boot, de vierde maal werd hii in Amsterdam bekeurd met een tijd van 9 min. 30 sec., de vijfde maal noteerde hij 9 min. 11 sec. en de zesde maal 8 min. 34 sec. Van alle deelnemers, die de af stand van haven tot haven per speedboat aflegden is hij de enige die onder de tien minuten bleef. Bij de haven te Zaandam hebben we daarna het vertrek van de 22-jarige VARA reporter Kees Buurman meegemaakt, die bijgestaan werd door een tiental ijverige helpers en die na zijn start en een korte rit met de motor in een klaarliggende he likopter klauterde. Vervolgens werd hij in een ijltempo naar Amsterdam gevlogen. De tocht duurde slechts enkele minuten. Op het IJ daalde het hefschroefvliegtuig boven een varen de speedboat, doch Buurman sprong iets te vroeg van de touwladder en belandde in het water. Drijfnat kroop hij in de speedboat, die hem aan land bracht ,waar een nieuwe motor gereed stond om hem naar het koninklijk paleis te brengen. De VARA-reporter kreeg alle medewerking van de verkeersagenten en bereikte de Dam zonder enig oponthoud. Vier VARA-reporters en twee wachtpos ten in de studio volgden deze race per stop watch en al deze klokjes gaven een tijd van om en nabij de 6 min. 45 sec. aan. De dui- venklokken van de organisatoren zeiden echter onverstoorbaar: 7 min. 41 sec., waarop Buurman dodelijk vermoeid een nieuwe poging waagde, die echter geen succes had omdat hij veel te veel tijd ver loor met het beklauteren van de helikopter in Amsterdam. Desondanks stond hij met de eerder gemaakte tijd toch al op de eer ste plaats en ook de fanatieke speedboat- bouwer H. Grupstra kon daar niets aan veranderen. Evenals Ter Haak ondernam deze „snelheidsduivel" diverse pogingen, maar bij de laatste schoot zijn kostbare boot door en terwijl Grupstra al op de wal stond zwom een helper naar de nog na- pruttelende raceboot toe, die overigens tot een ieders verwondering geen schramme tje vertoonde hoewel hij tegen een dek schuit was opgevaren. Inmiddels had de eerste luitenant T. Ho venier van de 105-de compagnie comman dotroepen te Roosendaal met auto's, mo toren en een speedboat bij de Hembrug over het Noordzeekanaal zich verzekerd van de derde prijs door 8 min. 10 secon den te maken. Het moet ons overigens van het hart, dat sommige deelnemers de hele Dam tot Dam-race iets te ernstig opvatten. De poes-pas na de aankomst van radioman Kees Buurman en het gekrakeel van twee de prijswinnaar Scheen deden ons bij voorbeeld bepaald minder aangenaam aan. Dat vond de voorzitter van de Zaanse V.V.V., de bescheiden heer C. Meijer ken nelijk ook, want in zijn slotwoord weidde hij in het geheel niet uit over de presta ties in de snelheidswedstrijd terwijl hij een minuut of vijf aan het woord bleef over de bedoeling van de race: het vesti gen van de aandacht van de regering op de noodzaak van een betere oeververbin ding tussen Zaandam en Amsterdam. Maar dat is na deze drie dagen, dunkt ons, genoegzaam bekend. Toerklasse De grote Zaanse bedrijven hebben de gelegenheid niet voorbij laten gaan in de Dam tot Dam-race de overheid te verwij ten dat de verbinding tussen Zaanstreek en Amsterdam nog dezelfde is als in de tijd van de Kaninefaten. Ook toen kon men slechts per boot elkaar bereiken. Zo start te zaterdag een houthandel uit Zaandijk met vijf enorme trailers, die via de Hem- pont naar Amsterdam reden. Op een van de trailers stond vermeld: Met wachten voor de pont hebben wij anderhalf mil jard verloren". Een andere houtfabriek illustreerde de gebrekkige verbinding met de hoofdstad met een korjaal, een uitgeholde boom stam, waarmee men in Suriname al pa gaaiend stroomversnellingen kan nemen. Er zaten vijf Surinaamse arbeiders van deze fabriek in. die zich in een ironische open brief tot de minister van Verkeer en Waterstaat hadden gericht. Andere slagzinnen, die in de race ge bruikt zijn waren: „Liever om het IJssel- meer, dan met de ponten heen en weer", „Als uw auto eens kon spreken, zou hij om een tunnel smeken", en ,.De Zaan streek is geen tunnel rijk, daarom gaan we over de Afsluitdijk". Het meest spectaculaire nummer in de toerklasse was de komst van vijftig Ba- WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Congrescommissie voor kernener gie heeft na het horen van een aantal per sonen over de mogelijke gevolgen van een zware aanval met kernwapens op de V.S. verklaard tot de conclusie te zijn geko men, dat het menselijke ras een kernoor log kan overleven ondanks de genetische gevolgen van radioactieve straling en be smetting. Een tweede conclusie is, dat maatregelen tot burgerbescherming het aantal slachtoffers kunnen verminderen van ongeveer 30 tot ongeveer 3 percent van de bevolking. Advertentie De eerste prijswinnaars in de toer klasse van de Dam-tot-Damrace: vijf tig Batavieren, die zich in uitgeholde boomstammen uit Amsterdam naar het IJ lieten afzakken en vervolgens naar Zaandam peddelden. (Van onze correspondent in Parijs) Ongeveer gelijktijdig met nog zo'n slor dig half miljoen andere Parijzenaars, die van hun vakantie weerkeerden, is gister avond ook president De Gaulle teruggeko men van zijn reis door Algerije, die vier dagen heeft geduurd. De Gaulle heeft in Algerije ruim tweeduizend kilometer afge legd per vliegtuig, helikopter, auto en trein om een twintigtal grensposten te be zoeken in gebieden, die zich soms enkele weken geleden nog in handen van de Al- tavieren, de groep van de Amsterdamse industrieel T. C. Groot, die al dertig jaar ijvert om een vaste oeververbinding te krijgen tussen de „city" en het noordelijk stadsdeel. In een op een trailer geplaatste houten hut werden de Batavieren op de Dam aangevoerd, waar zij voor het ko ninklijk paleis op dé kleine steentjes een wilde en woeste krijgsdans uitvoerden. Onder het uitstoten van allerlei met tun- nelwensen verband houdende kreten. Na afloop stelden zij zich in slagorde op en was op hun schilden te lezen: „Wij wil len tunnels". Slechts met moeite kon de verkeersagent op de Dam de aanstormen de horde tegenhouden, om daarmee te voorkomen dat zij op onzachte wijze in aanraking zouden komen met de twintig ste eeuwse vervoermiddelen. Onder enor me belangstelling van het publiek snelde de horde over het Damrak naar het Oos terdok, waar vijftig uitgeholde boom stammen gereed lagen om hen naar Zaan dam te brengen. Een kostelijke vertoning werd de ont moeting op de Dam tussen Naatje (Conny Stuart) en Czaar Peter (Dimitri Frenkel Frank). Naatje, die in 1914 voor de elek trische tram van de Dam moest wijken, werd door het gemeentelijk vervoerbe drijf per mobilofoonauto naar de Dam ge bracht „om weer goed te maken wat de tram haar in 1914 had aangedaan". Kloek klom Naatje via een trapje op haar tijde lijke sukkel, waar veiligheidshalve een stok was aangebracht om haar enige hou vast te bieden. De glimmend koperen helm op het hoofd aanschouwde zij de zozeer veranderde Dam en blikte verbaasd over zoveel nieuwigheden rond. De jury die de deelnemers in de toer klasse van de Dam tot Dam-race heeft beoordeeld op originaliteit en reklame- waarde, heeft de prijzen in deze twee groepen als volgt toegekend. Originaliteit: 1. De Amsterdamse industrieel T. C. Groot met zijn groep van 50 Batavieren. 2. De Jersey Novelty N.V. uit Amster dam met het Zaanse bruidspaar dat per koets uit Amsterdam vertrok en donder dag ook werkelijk in Zaandam in het hu welijk trad. 3. Van Leer's vatenfabriek N.V. uit Am stelveen met een „vaten-amfibie". Roclamewaarde: 1. Honig's fabrieken te Koog aan de Zaan met Tsaar Peter en Naatje van de Dam. 2. Van Leer's vatenfabrieken. 3. Blaupunkt N.V. uit Amsterdam met twee kamelen. gerijnse fellagha bevonden. Naast confe renties met de leidende generaals, C'halle, Massu en Faure, heeft hij nog vele tien tallen andere officieren van lagere rang ontmoet, aan wier opvattingen en infor maties de president een opvallende bete kenis lijkt te willen hechten. De Gaulle heeft in zijn gesprekken en korte toespraken vooral drie thema's be handeld. Een algemene opluchting in mi litaire kringen moet zijn verzekering heb ben verwekt, dat de „pacificatie" of min der eufemistisch gezegd de oorlog, tot het einde zal worden voortgezet. Minder geruststellend zal in de oren van de hoge militairen, om van de burgerlijke scherp slijpers maar niet eens te spreken, De Gaulles mededeling hebben geklonken, dat de Algerijnen hun eigen lot zullen mogen bepalen. In dit verband gebruikte de pre sident voor het eerst het nieuwe woord „autodeterminatie". In sommige diplo matieke kringen in Parijs gelooft men nu al, dat dit woord wel eens de sleutel zou kunnen vormen van de uiteenzettingen over zijn toekomstige Algerijnse politiek, die De Gaulle deze week tegenover pre sident Eisenhower zal geven. Het argu ment dat het Algerijnse volk na het her stel van de orde en rust, zelf zijn eigen toekomst zal mogen opbouwen, zou even eens het voornaamste wapen zijn waar mee de Franse delegatie bij de UNO het offensief der Arabische en communisti sche landen zou moeten pogen af te slaan. Het is voor Frankrijk van uitzonderlijk belang, dat de Verenigde Staten dan aan zijn zijde zullen staan en in dat opzicht richt de politieke belangstelling in Pa rijs zich nu al op de ontmoetingen De Gaulle-Eisenhower, die hier van woens dag af zullen beginnen. Innerlijke tegenstrijdigheid? Indien het nieuwe initiatief, dat De Gaulle nu al sinds ruim een maand wordt toegedicht, inderdaad in het licht van dit Algerijnse zelfbeschikkingsrecht mag ge zien worden, dan kunnen de extremisten a la Soustelle hun laatste grein van hoop wel opgeven, dat hun hersenschim van de integratie ooit nog eens tot leven zal wor den verwekt. Een andere consequentie van een oriëntatie van de Algerijnse politiek in deze richting zou zijn, dat de uitslagen van het referendum en der algemene verkie zingen in dat land elk politiek belang ver der vrijwel zal worden ontzegd. Een dub bele winstpost kan men daarom bij voor baat ten gunste van De Gaulle al note ren. Het derde motief, dat voortdurend door De Gaulle ter sprake werd gebracht is zijn vurig verlangen dat de vrede nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Wanneer men het thema van het zelfbeschikkings recht op de voorgrond plaatst, dan behoe ven de twee andere voornaamste punten uit De Gaulle's toespraken en gesprekken niet perse met elkaar in tegenspraak te verkeren. Het zou namelijk denkbaar zijn dat de proclamatie door De Gaulle uit naam van Frankrijk van het recht voor Algerije zelf over zijn toekomst te mogen beschikken op het Algerijnse volk on middellijk een zo beslissende indruk zal maken, dat ook het F.L.N. zou inzien, dat de oorlog haar doel nu eigenlijk wel ver loren heeft. De pacificatie zou dan een feit zijn waarmee De Gaulle zijn belof te aan het leger had gehonoreerd en de vrede derhalve zou zijn hersteld. De vraag blijft echter open of de scherp slijpers en de legerleiding, die totdusver hun wil altijd hebben weten door te drij ven, het risico dat Algerije zich geheel los van Frankrijk zou willen maken, zouden wensen te aanvaarden. Het lijkt voorzich tig zich op dit punt voorlopig niet aan il lusies over te geven want totnutoe heeft Parijs, voor en sinds De Gaulle, tegenover de „colons" en het opperbevel in Algiex's altijd aan het kortste eind moeten trek ken. Een ding is echter wel zeker en dat is dat De Gaulle nu de zwaarste kracht proef van zijn leven en zijn carrière als staatsman met snelle pas tegemoet zal gaan. RANGOON (Reuter-) In kx-ingen, die nauwe betrekkingen onderhouden met de Birmaanse regering is zaterdag meege deeld, dat ongeveer 200 man Öost-Pakis- taanse militaix-en en grenspolitie op 21 augustus het Birmaanse dox-p Taungbro hebben overvallen en geplunderd. De poli tiepost zou in brand gestoken zijn. De Bir maanse politiemannen moesten voor de overmacht wijken en vele Birmanen zou den gewond zijn. Reeds eei-der wax-en er berichten, dat Pakistanen graan geroofd hadden in Bir maanse grensdorpen. De Birmaanse rege ring zou bij de regex-ing van Pakistan ge- protesteei'd hebben, aldus is in genoemde (Van onze correspondent in Londen) Hoewel officieel hierover niets kan worden uitgelaten, zeker niet voordat president Eisenhower naar Parijs gaat, verluidt in Londen dat verwacht wordt dat de Amerikaanse president aan De Gaulle gemeenschappelijke controle van het ge bruik van kernwapens op Frans grondge bied zal aanbieden om zodoende Frank- rijks volledige samenwerking binnen het Atlantische bondgenootschap te herstellen. De kernwapens zouden het eigendom blij ven van de Verenigde Staten, maar over hun eventueel gebruik zouden Amerikaan se en Franse officieren met volkomen ge lijke rechten beslissen. Dit zou de waar borg vormen, dat de wapens niet zonder toestemming van Frankrijk zouden kun nen worden gebruikt. De Amerikaanse president zou bex'eid zijn het systeem van gemeenschappelijke contx-ole uit te breiden tot alle landen op welks gx-ondgebied Amerikaanse kern wapens aanwezig zijn, zowel binnen als buiten de NAVO, maar ook in de NAVO- landen zou het conti-olesysteem gx-otendeels een bilateraal karakter behouden. Het zal echter moeten worden aangevuld door een gelijksoortig politiek controlesysteem, welke de betx-effende regeringen in staat moeten stellen gezamenlijk snelle beslis singen te nemen. Eisenhower wil echter voor alles van De Gaulle te weten komen hoe hij over de divex-se vraagstukken denkt, hetgeen nooit precies duidelijk is geworden. Presi dent Eisenhower zou bereid zijn De Gaulle de beloften te geven van de nauwst mo gelijke raadpleging op het gebied van de wex-eldpolitieke vraagstukken. Eisenhower is hoopvol gestemd dat hij ook met de Fx-anse staatsleider tot een ak- koox-d kan komen, zoals hij er ook in ge slaagd schijnt te zijn Adenauer iets toe schietelijker te hebben gemaakt voor de pogingen om te komen tot een vergelijk tussen Oost en West. (UPI) Fx-anse autoidteiten vei'klaren dat Frankrijk zich niet gebonden acht de plannen om in de Sahara px-oeven met kernwapens te nemen op te geven. Han gende een overeenkomst in Genève, acht Frankrijk zich vrij om de voorbereidingen voor de kei-nproeven voort te zetten, on geacht wat de drie atoommogendheden thans of later beslissen. Het Bi-itse „comité voor rechtstreekse actie tegen de kernoorlog" onderzoekt de mogelijkheid van het uitzenden van een aantal leden naar de Sahara, die door zijn aanwezigheid zouden moeten verhinderen dat de Franse proef doox-gaat. Advertentie (Zie advertentie op pag. 12) Verduistering. De rechtbank te Am sterdam heeft een 38-jax-ige procuratie houder uit Laren veroox-deeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden vooi'waardelijk. Hij had in 1956, 1957 en 1958 ten nadele van een verzeke ringsmaatschappij te Amsterdam, waar hij als procuratiehouder in dienst was, onge veer f 10.000 verduisterd. NEW DELHI (Reuter-AFP) De Da lai Lama van Tibet heeft zondag zijn voornemen om de Tibetaanse kwestie aan de UNO voor te leggen bekendgemaakt. Hij zei geen andere mogelijkheid dan een beroep op de UNO te hebben, daar de toestand in Tibet onnoemelijk veel ernsti ger is geworden en het lijden van de be volking „onbeschrijfelijk" is. De vorige week vei'klaarde de Dalai La ma, die de geestelijke leider van zijn volk is, dat de „vrijheidsstrijd" tegen de Chi nezen in zijn land nog steeds voortduurt. Hij had vexmomen dat bij de opstand bijna 80.000 Tibetanen om het leven wax-en ge komen en bijna 20.000 van hen in het ge bied van Lhasa. De Dalai Lama vex-zoekt thans „alle beschaafde volkei-en" ter we reld hun volledige steun aan „onze zaak van vx-ijheid en x-echtvaardigheid" te ge ven. Men verwacht, dat de geestelijke leider deze week een bezoek van een paar dagen aan New Delhi bx-engt en daar met pre- mier Nehroe zal spx-eken. LONDEN (Reuter) De coiTespondent van de „Daily Telegx-aph" schrijft in zijn blad, dat hij een onderzoek heeft ingesteld naar de berichten over de verschikkelij- ke toestanden in de Indische kampen voor Tibetaanse vluchtelingen. Volgens berich ten van Tibetaanse zijde, zijn duizenden mensen in deze kampen ziek of sterven de. Ik heb geen inlichtingen hierover kun nen krijgen bij de kamp-autoriteiten, maar Tibetaanse functionarissen, die op last van de Dalai Lama naar de kampen zijn geweest, hebben mij vex-teld, dat er in het kamp te Mismari al na twee maan- den meer dan 800 mensen ziek waren. Reeds 14 zouden er gestorven zijn en 20 zouden stervende zijn. De Tibetaanse functionax-issen willen de regering in New Delhi niet gx-aag van de feiten in kennis stellen, omdat zij India niet willen beledigen, maar voox-ai omdat zij weten, dat het een onderdeel van de In dische politiek vox-mt om over alles wat met Tibet te maken heeft zoveel mogelijk het stilzwijgen te bewaren, aldus de cor- x-espondent. Dure wetenschap Ik heb de allergrootste bewondering voor de schrijvers van schoolboeken. Niet om al de eruditie die tussen band en band verborgen ligt, want tenslotte wordt iedere leraar verondersteld deze in zijn hersenpan te bergen, maar wel om de grote handig heid waarmee ze deze boeken en boekskes aan de man of liever aan de ouder weten te brengen. Gij die in het rijk bezit bent van middel bare scholieren zult hierover weten mee te praten. Goed en wel zijt ge uitgejuicht vanwege het slagen van de scholier, of de boekenlijst zeilt uw brievenbus binnen en men gaat aan het uitzoeken, aanstrepen en becijferen. En (Jan valt een doodstille schrik u op het eerst juichend hart als ge het eindresultaat van uw nijver gereken bereikt hebt. Ai, ai, de wetenschap wordt duur betaald! Maar er is een lichtpunt! Er zijn de niet meer nodige boeken van verleden jaar en er zijn de opkopers van dezelve. Ge haalt dus de betreffende werken uit de kast. Daar liggen ze dan in diverse stadia van nimmer gebruikt, nog geen uur, tot in de verste staat der letterlijke ontbinding. Ge zijt zeer verbaasd over die nimmer ge bruikte boeken, die vaak tot de duurste van het genre horen. Maar goed, ge stuwt uw scholier naar de mannen die in deze waar handelen, en een paar uur later zijn ze weer terug met zielig weinig geld en veel onverkoopbare boeken. Er zijn aller lei nieuwe drukken, en alleen uit die kan uw kind de wetenschap puren. Met uw eigenwijze gezicht verdiept ge u later in de afgekeurde waar en vergelijkt die met de nieuwe, en dan doet ge zeer vreemde ontdekkingen. Hier en daar heeft men de inhoud wat verhutseld, hier en daar is een zin weggelaten of een nieuwe ingelast, de paginering is veranderd en dus is dat oude boek, dat walgelijk dure boek, volslagen waardeloos. Daar kunnen we ons dan wel over op winden, maar voor ons schrijvers van ro mans en andere niet-wetenschappélijke lectuur geloof ik dat er toch veel leer zaams in zit. Laten ook wij ieder jaar een nieuwe druk maken. Laten ook wij wat knutselen en wat frutselen, een zinnetje, een woordje, en vooral de paginering van ons proza en onze poëzie veranderen. Laten we in een achtste- of negende-druks-voor- ivoord onze redenen haarfijn uitleggen en de goede lezer uitgebreid vertellen, dat hij alleen uit dit allerlaatste drukje het enig ware schoon kan genieten. Laat dan de boekverkoper maar met onverkochte dui zendtallen blijven zitten, wij schrijvers slepen er onze kleine royaltytjes uit, en kunnen dan misschien eindelijk ook eens van ons schrijfwerk gaan leven. Of zou het misschien nóg slimmer zijn om schoolboeken te gaan schrijven, zelfs al blijven die maagdelijk en ongebruikt, duurbetaald en waardeloos in de boeken kasten der scholieren staan? Sporry Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50 BEDFORD (UPI) De politie van drie graafschappen in de omgeving van Londen hield zondag een klopjacht op ongeveer tachtig jongelui, die uit een op voedingsgesticht in Carlton braken, na daar eerst de boel kort en klein geslagen te hebben. Aanleiding voor hun opstan digheid was de mededeling van een rege ringsfunctionaris, dat hij hun niet kon be loven, dat. er onmiddellijk een oplossing zou komen voor de grieven, die zij had den tegen de staf van de school. De jon gens begonnen hierop ramen in te gooien, deuren van hun scharnieren te rukken, kamers van het personeel en klaslokalen open te breken ovex-al te plunderen. De staf zocht een veilig heenkomen bij een Amerikaanse schrijver die in de buurt van het gesticht woont. Toen de jongens dat mex-kten bi-aken ze de kamer open waar hun burgerkleren bewaard werden, trok ken die aan en klommen over de muur om in alle richtingen te verdwijnen. Hier- op kwam de politie, die de directie er niet bij had willen hebben zolang de jongens nog binnen het gesticht waren, in actie. Tot laat in de avond speurden zij naar de vluchtelingen van wie sommigen zich met messen en vijlen bewapend hadden Vandaag wordt de opsporing voortgezet. Vanmorgen vroeg deelde de politie mee dat zij een cordon om het gesticht had getrokken en dat tien jongens nog ver mist wex-den. Razzia's MILAAN (Reuter) De politie van Milaan heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag voor de derde maal een groot scheepse razzia op nozems gehouden waarbij honderden jongelui werden aan gehouden. Het grootste deel werd na on- dex-vx-aging vrijgelaten. Ongeveer hon derd jongelui worden nog in hechtenis ge houden. De acties maken deel uit van het plan der regering om met kracht te gen straatschenderijen op te treden. PARIJS (Reuter) Ook in Parijs en omgeving is een campagne tegen de no zems aan de gang. In totaal zijn tot dus ver ruim 800 jongelui aangehouden. MOSKOU (AFP) Het Russische re- gex-ingsblad „Izwestia" heeft zondag felle kritiek gelevei-d op de regering van Israel, die het beschuldigt van een oi-iëntering op het Westen, de NAVO en de as Parijs- Bonn. De Israëlische px-emier, Ben Goex-ion, „speelt in het Nabije Oosten dezelfde rol als Adenauer in Eux-opa: alle twee verzet ten zij zich tegen de vreedzame regeling van een reeks belangrijke vi-aagstukken," aldus de „Izwestia". „In de tien jaren van zijn bestaan heeft Israel zich gebrouilleerd met al zijn bu ren, en niet alleen met zijn buren. Hierin schuilt de tragedie van deze staat, die door het falen van zijn weinig helderzien- de leiders in een zeer ernstige toestand is gestort," zo meent het Russische rege- x-ingsblad. 's-Gravenhage: Geslaagd voor het tweede ge deelte van het notarieel examen Fr. J. M. Lau were Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3