Horen en zien De man aan de top „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Belhamels door karabijn brigade van Dam geveegd Kort en bondig V Agenda voor Haarlem Landbouwschap verweert zich tegen vrijhandelsassociatie Toezegging van West-Duitsland aan Denemarken zvekt onbehagen Ook onder de kijkers vielen klappen MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Uitzending uit Londen Het weekeinde Radiosatellieten De radio geejt dinsdag T elevisiepro gramma Landbouwschap vraagt toeslagregeling Jan Doeksen redde in zijn jeugd talrijke mensenlevens Zittingsdagen ambtenaren Buitenlandse Dienst op de Jaarbeurs „NOZEMS" SLAAGS MET POLITIE Drie boerderijen door brand vernield Prinses Irene's ezeltje moet even uitblazen Student in Frankrijk omgekomen Snood Zeven doden in het verkeer Inbrekers namen brandkast mee dloor Cameron HawJey •ï-x-ivx 'X: v:'::;' De televisie-uitzending van Eisenhower en Macmillan, die maandagavond uit Londen wordt .gegeven, begint om 19.20 uur (Nederlandse tijd), zo is door het Fo reign Office meegedeeld. Zij zal gelijk tijdig in zes Europese landen, waaronder Nederland, te zien zijn. De K.R.O. is er in het verleden vrijwel niet in geslaagd op zaterdagavond met goed amusement te komen, maar eei-- gisteren heeft de omroep een vlot en ge zellig programma gebracht, dat echter uit Italië kwam. De K.R.O. nam een recht streekse uitzending over, die op hoog peil stond door de zang van Jula de Palma, Mario Petri, Mina Mazzini en Paolo Baci- lieri en door de beeldregie. „Prettige va kantie" heette het programma, dat bij zonder prettig aandeed. Zaterdag is bestemd voor amusement, waarvan de jeugd ook kan genieten, om dat zij dan langer mag opblijven. De greep uit de Pathé-journaals, die uitslui tend beelden bracht uit de oorlog van 1916, was daarom misschien minder ge lukkig of het moet de bedoeling zijn ge weest de kijkers te wijzen op het ver schrikkelijke van een oorlog. Het vaste nummer van de K.R.O., een film van Alfred Hitchcock, leverde weer veel spanning op. Jan Cottaar vertelde tot slot over de voorbereidingen der Olympische Spelen in Rome en de mogelijkheden daar voor de Nederlandse deelnemerststers). Zondag heeft de A.V.R.O. een goed ge varieerd programma verzorgd, waarnaar de kijkers wel met voldoening zullen heb ben gekeken. Van goede kwaliteit was de documentaire van Jan Vrijman over „Het wonder van Anne Frank". Daaruit bleek op welke wijze het dagboek onder de mensen is gekomen en hoe in alle delen van de wereld gereageerd wordt op dit document. Haar werk heeft vooral op jonge mensen een diepe indruk gemaakt. De zomer 1959 loopt ten einde en de A.V.R.O. had een balans opgemaakt. Bij diverse instanties hadden reporters ge- informeerd en onder meer vernomen, dat de Spoorwegen, de A.N.W.B.. de douane en de bewoners van Ameland het bij zonder druk hebben gehad. In de rubriek „Van A tot Z" waren de letters G en H. aan de beurt, waarbij on der andere te horen waren een orgel solo van dr. Anthon van der Horst, liedjes van S. G. Gaaikema en Yvette Giraud en pianomuziek van Gershwin. Ook werd aan dacht gevraagd voor Herman Heijermans, uit wiens werk een fragment werd voor gelezen door Eva Jansen, Willem van Cappellen en Kommer Klevn en voor Bert Haanstra. wiens film „Glas" een succes - te-geworden. Beeldschermer BC De Amerikaanse maatschappijen General Electric en Bendix hebben met de Ameri kaanse regering contracten gesloten voor een project om voor het radioverkeer ge bruik te maken van satellieten in de ruimte. Met deze contracten zijn in totaal 14 miljoen dollar gemoeid. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9-35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringseuitz.: Landb.rubriek. 1. Bedrijfsopvolging en beroepskeuze in land- en tuinbouw, II. Een belangrijk rapport van het landbouw-economisch instituut. 2. Het landbouw kundig weeroverz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Milit. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gevar. muziek. 14.50 Volksliederen. 15.20 Tussen mythe en werkelijkheid, caus. 15.35 Kamermuz. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Zijn wij wel wakker?, door dr. C. J. Schuurman. Eerste lezing: Oude en nieuwe moraal. 19.00 Opera- fragm. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Dans muziek. 20.40 Gustav Stresemann, vechter voor Europa, hoorsp. 22.05 Act. 22.20 Salzburger Fest- spiele 1959: Bariton en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. van New York. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pla- tennieuws. 13.30 Dansmuz. 14.00 Viool en piano. 14.25 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Mannenkoor en solist. 15.40 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Mensen in Suriname's bosland, door Edgar Tjoe Nv. 18.00 Lichte muziek. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Idem. 21.00 Brabants ork. 22.15 Kerk orgel. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht. 12.35 Tuinbouwkron. 12.40 Pianospel Cverv.). 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Kamer muz. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 en 16.45 Gram. 17.00 Nieuws en 17.10 Piano recital. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Gram. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Ork.conc. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. 20.20 Teken film. 20.35 Documentaire. 20.45 Idem. 21.0022.45 Speelfilm. (Van onze Haagse redacteur Als gevolg van de slechte verkoopresul taten van een groot deel van de oogst van 1958 is de vollegrondstuinbouw in ernstige financiële moeilijkheden geraakt. Vele te lers hebben zelfs een beroep op sociale za ken moeten doen om in hun levensonder houd te voorzien. De financiering der be drijven blijft echter ernstig gevaar lopen. Het Landbouwschap heeft thans de mi nister van Landbouw verzocht financiële hulp te verlenen door een toeslag tot 85 percent van de kostprijzen op de basispro- dukten van de vollegrondstuinders. (Van onze Haagse redacteur) De totstandkoming van een Europese Vrijhandelsassociatie (de zeven landen welke zich buiten de Europese gemeen schap hebben verenigd) geeft reden tot ernstige bezorgdheid over de exportposi tie van de Nederlandse landbouw binnen het gebied van die zeven landen. Dit heeft het bestuur van het Landbouwschap mee gedeeld aan de ministers van Landbouw, van Buitenlandse Zaken en van Economi sche Zaken. Het Landbouwschap acht een Europese Vrijhandelsassociatie, waarvan agrari sche produkten worden uitgezonderd, niet in overeenstemming met. de Algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (GATT) en" wijst op het discriminerend karakter van de door Engeland, Zweden en Zwitserland aan Denemarken toegezeg de tariefpreferenties. Voor de hierdoor ontstane bedreiging van de Nederlandse export, met name op de Engelse markt, vraagt het Landbouwschap compensaties binnen de Europese Economische Ge meenschap. Met name acht het Landbouw schap verruiming van het handelsverkeer met de Duitse Bondsrepubliek van belang, welk land de voorkeur blijft geven aan de regeling van het handelsverkeer in tal van belangrijke produkten door middel van contracten op lange termijn in plaats van duidelijk uitvoering te geven aan de regels van globalisatie en verruiming der contin genten, zoals in het Verdrag van Rome is bepaald. Daarom heeft het Landbouwschap met onbehagen kennis genomen van de toezegging van de Duitse Bondsrepubliek aan Denemarken, dat de Deense export naar Duitsland geen verandering zal on dergaan door de toetreding tot de Europe se Vrijhandelsassociatie. Het Landbouwschap beschouwt deze toezegging als een onvriendelijke daad welke niet in overeenstemming is met bet beginsel van meest begunstiging in de EEG. Zaterdagmorgen overleed, zoals reeds is bericht, in het Academisch Ziekenhuis te Groningen de 75-jarige heer J. Doeksen oud-directeur van de rederij Doeksen op Terschelling. De heer Doeksen werd op 2 juli 1884 op West-Terschelling geboren. Als jongen voer hij met zijn vader, G. Doeksen, op het zeiltjalkschip „De Vol harding" in vrachtdienst. over de Wadden. Daar deed hij de kennis van het zeilen op die hem in latere jaren tot een der kun- digste zeelieden van Nederland maakte. In latere jaren vormde hij met zijn va- jfler en. zijn broer Daan de rederij Do.ek- sen, welke uitgroeide tot een vloot van meer. dan twintig schepen. De Terschellinger Stoombootmaatschap pij, die de passagiers- en vrachtdienst tus sen Terschelling en Vlieland met Harlin- gen onderhoudt, is een onderdeel van de ze rederij. Bij bergingswerk voer Jan Doeksen zelf meestal als kapitein mee. De meest roemruchte bergingen zijn wel ge weest die van de ladingen uit de „Liber ty Glo", de „West Aletha" en de „West Arvadi". Bij de stranding van het Zweed se houtschip „Malmö", op 28 november 1920 redde hij ook vele mensenlevens. In vliegende storm voer hij toen met de „Hol land I" uit om te trachten de Zweed te ber gen. Het schip brak echter doormidden en de zee werd overspoeld met hout. De red dingboot wist in de razende golven en tus sen de houtmassa door het schip nog te bereiken en de „Holland I" gaf evenmin de pogingen daartoe op. Jan Doeksen ging in een sloep en wist na veel moeite ver binding met het schip te maken. De sloep kantelde, maar niettemin wist hij weer aan boord van de „Holland I" te komen en door middel van de overgebrachte lijn konden de meeste opvarenden van de „Malmö" worden gered. Ook van verschillende andere schepen wist Jan Doeksen vele opvarenden van een wisse dood te redden. Het Landbouwschap, dat de regering verzoekt bij de betrokken landen diploma tieke stappen te ondernemen, dringt er rfvoorts bij de ministers op aan te komen tot een Europese Economische Associatie, waartoe het de samenwerking met België en Luxemburg noodzakelijk acht. Het Landbouwschap herinnert eraan, dat het in het verleden zich steeds voorstander heeft getoond van een Europese Economi sche Associatie, mits de agrarische produk ten daarbij volledig worden betrokken, het scheeftrekken van concurrentieverhoudin gen wordt voorkomen en er èen gemeen schappelijk landbouwbeleid binnen de E.E.G. wordt verwezenlijkt en aan de verdragsregels der E.E.G. inzake de ver ruiming van het handelsverkeer is voldaan. Op de Najaarsbeurs, welke van 7 tot 12 september 1959 wordt gehouden zal in het kader van- de exportvoorlichting wederom een aantal ambtenaren van de Buitenlandse Dienst, alsmede de Handels commissaris voor Nederland te Curacao, voor informatie aan het bedrijfsleven aan wezig zijn. Het programma voor de zit tingsdagen luidt als volgt: dinsdag 8 sep tember Tj. A. Meurs, Handelsraad bij H.M.'s Ambassade te Mexico en B. W. H. Kleijn Molekamp, Assistent-Handelscom missaris voor Nederland te New York; woensdag 9 september Mr. W. J. J. van Rossum, Handelscommissaris voor Neder land te Curacao en M. H. E. Moerel, le Handelssecretaris bij H.M.'s Ambassade te Ottawa; donderdag 1 Oseptember Mr. L. G. Gelpke, le Gezantschapssecretaris bij H.M.'s Ambassade te Manilla. Daar stonden ze nu, in het duister. Tsjik en Tukie waren van Toka's rug gestapt en probeerden om zich heen te kijken, maar het was te donker om iets te onder scheiden. „Waar zijn we nu?", vroeg Tsjik. Dat zullen we morgen wel zien, als het licht is!", zei Toka. „We moeten nu maar wat gaan rusten en een beetje slapen; zodra de zon opgaat, zullen we wel verder zien!" Tsjik en Tukie gingen bij een boom op de grond zitten; hun ogen vielen dicht van de slaap157—158 In het afgelopen weekeinde heeft de Am sterdamse politie opnieuw de handen vol gehad aan de belhamels, die nu al gerui me tijd avond aan avond de binnenstad onveilig maken. Nadat zaterdagavond met straffe hand was opgetreden tegen groepen nozems op het Koningsplein, de Kalverstraat, de Heiligeweg en de in een der „donkere buurten" gelegen nieuwe Nieuwstraat, concentreerden de lieverd jes zondagavond hun activiteiten op de In het dorpje Leeuwen-Beneden in het land van Maas en Waal zijn zondagmid dag drie boerderijen geheel, en is een vierde gedeeltelijk door brand verwoest. De brandweren uit Wamel, Leeuwen, Dru- ten en Tiel stonden vrijwel machteloos. Veertien personen zijn door deze brand dakloos geworden. De materiële schade wordt geraamd op ruim een ton. Vermoed wordt dat de brand ontstaan is doordat kinderen met lucifers spelend, het rieten dak van een der boerderijen in brand ge stoken hebben. Zolder uitgebrand Een achttienjarige Rotterdamse scholier die op de zolder van zijn ouderlijk huis aan de Willibrordusstraat een bromfiets repareerde heeft zondagmiddag door ach teloos hantereji ,yan e.en gloeiende, soldeer? bóut brand doen ontstaan in'zijn woning. De soldeerbout.deed een sjapel jcranfen ontvlammen, waarna het vuur oversloeg op een tussenwandje van zachtboard en vandaar op de dakspanten. De brandweer wist de lagere etages van het woonhuis te redden, doch zolder en dak brandden geheel uit. Door waterschade zal het huis geruime tijd niet bewoonbaar zijn. Drie Spaanse ezeltjes, begeleid door stu denten van de landbouwfaculteit der Ma- drileense universiteit zijn op weg naar ons land waar een der grauwtjes aan Prinses Irene aangeboden zal worden. Door de lange reis zijn de ezeltjes, die donderdag de Frans-Belgische grens pas seerden, wat vermoeid. Zij zullen nu enke le dagen rust krijgen op het buitengoed „Beukenhof" van jhr J. van Vredenburch, ere-voorzitter van de koninklijke vereni ging Het Nederlandse Trekpaard, te Ka pellen bij Antwerpen. Hier zullen woens dag de Spaanse ambassadeur, de hertog De Baena, alsmede andere autoriteiten kennis maken met de expeditie. De ezeltjes zullen op 5 september de Ne derlandse grens bij Wernhout passeren. Dam en de onmiddellijke omgeving daar van. Daarbij namen de belhamels een drei gende houding aan tegen de politie, die toen voor het eerst de hulp inriep van de karabijnbrigade om de joelende jongelie den uit elkaar te drijven. Er vielen harde klappen, ook onder de talrijke op sensa tie beluste nieuwsgierigen, die naar de Dam waren gekomen. Om de orde te kun nen handhaven moest zelfs enige tijd het verkeer over de Dam voor een deel wor den stopgezet. De vluchtelingen bestormden terrasjes en café's of zochten een veilig plekje in de trams. Intussen daalde er een regen van gummistok- en sabelslagen neer op honderden ruggen. De slachtoffers zagen elkaar later terug in de wachtkamer van het Binnengasthuis, waar zij hun wonden lieten verbinden. Dit is de eerste maal, dat de Amster damse politie een beroep moest doen op de karabijnbrigade in haar strijd tegen de nozems. De mannen van deze knokbriga- de zaaiden grote paniek, toen zij uit hun overvalwagens stoven en met sabels en wapenstokken, zonder aanzien des per- soons op de rond het Nationaal Monument verzamelde menigte insloegen. De zijstraatjes van het Damrak zeefden de overmoedige nozems van degenen, die hun bekomst hadden van het politie-opfre- den. De „moedigen" trachtten nog enkele malen de Dam te heroveren. Zij onder vonden slechts, dat de klappen steeds har der werden. Inmiddels werd het verkeer via de Nieuwezijds Voorburgwal omge leid. Om elf uur was het rustig in de bin nenstad, waar. her. en der verspreide groepjes Amsterdammers verontwaar digd stonden na te praten over de hard handigheid van de politie, die deze keer voor het eerst geen selectie toepaste bij het uitdelen van de klappen. In een ziekenhuis te Saint Raphael aan de Franse Rivièra is overleden de 18-jari- ge student A. J. H. M. Hellebrandt uit Vaals, die bij een val van 30 meter van de rotsen van Cap Dramont ernstig werd gewond. Advertentie een sensatieI (Zie advertentie op pag. 12) Een verkeersongeluk op de Rondweg te Roosendaal heeft het leven gekost aan twee bejaarde dames. Vier mensen werden gewond. De 77-jarige mevrouw Suykerbuik en de 66-jarige mevrouw Bruyns staken de rondweg over zonder acht te slaan op een naderende motorfiets. De bestuurder kon een aanrijding niet meer voorkomen. De beide dames werden tegen de weg gesmakt en waren op slag dood. De zoon van de motorrijder, die op de duo zat, kreeg een zware hersenschudding. De bestuurder werd licht gewond. Doordat de motor nog een heel eind doorschoof en daarbij op de linker weghelft kwam, ont stond er nog een aanrijding. Een scooter botste tegen de onbestuurde motor. Beide voertuigen vlogen in brand. De berijder van de scooter en zijn verloofde, die ach terop zat, werden licht gewond. Op de weg BredaTilburg zijn bij een auto-ongeluk de 36-jarige caféhouder J. van Tilburg en de 44-jarige kelner A. van Esch, beiden uit Tilburg, om het leven gekomen. Zij passeerden met hun auto met grote snelheid een vrachtauto, waarbij de wagen links op de weg kwam en in botsing kwam met een tegenligger. In deze tegen- liggende auto zaten een fabrikant uit Goirle en zijn dienstbode. De auto met de Tilburgenaren vloog na de botsing tegen een boom. De beide inzittenden waren op slag dood. De fabrikant en zijn dienstbode werden vrij ernstig gewond en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De 56-jarige landbouwer J. Th. Hegge is bij het oversteken van de weg Wehe- Kloosterburen (Gr.) aangereden door een auto. De heer H. werd vijftien meter weg geslingerd. Hij bleek een schedelbasisfrac- tuur te hebben opgelopen. In het r.-k. ziekenhuis te Groningen is hij overleden. Hij was gehuwd en had zes kinderen. In de nacht van zaterdag op zondag werd de wielrijder G. Alleblas op de rijks weg te Naaldwijk door een auto aange reden en dertig meter meegesleurd. Hij was terstond dood. Het "ongeluk gebêurdè op het moment dat de automobilist moest dimmen voor een tegenligger. In Amsterdam is de 12-jarige jongen J. Ploegstra op de Gooiseweg door een per sonenauto aangereden toen hij op de fiets vlak voor de naderende wagen linksaf- sloeg. In zorgwekkende toestand werd de jongen naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. In de nacht van zondag op maandag is uit het kantoor van de Geldersche Tram wegen te Velp een brandkast gestolen, waarin enkele duizenden guldens en ad ministratieve bescheiden geborgen waren. H°t kantoor ligt op een terrein waar dag en nacht door monteurs aan autobussen wordt gewerkt. De politie vond in de omgeving van dit terrein een autowiel en een achterbank uit een auto. Men neemt aan, dat de in brekers gebruik gemaakt hebben van een kleine personenwagen waaruit zij het reservewiel en de bank moesten verwijde ren om plaats te krijgen voor hun buit. 11 u. 21 v.m. 94. Frederick Alderson staarde naar het gebeeldhouwde raamkozijn, maar hij zag noch de mollige cupidootjes noch de druiventrossen, die de eeuwig onbereikbare doelen vormden van hun opwaartse vlucht. Hij wenste vurig, dat hij nooit in een onbewaakt ogenblik tegen Elizabeth begonnen was over Don Walling. Al had hij nog zoveel behoefte om tegen iemand te praten, hij had eraan moeten denken dat Edith., speciaal wanneer zij zat te breien., nooit een eind van een gesprek kon aanvoelen, het punt, waarna er niets meer kon wor den gezegd. „Maar Fred, als Mr. Walling niet tot directeur kan worden gekozen, waarom denkt hij dan zelf, dat het wel kan?" Het was een vraag zonder vraag, doelloos gesteld op een toon alsof er steken werden geteld. „Dat weet ik niet, lieve," zei hij voor de zoveelste keer, dezelfde woorden gebruikend die hij het laatste half uur ook zeker wel honderd keer in zichzelf ge zegd had. „Ziet hij dan niet in, dat het onmogelijk is?" Zij praatte alleen maar om een geluid, zoals een geluk kiger vrouw zou hebben geneuried tijdens haar werk. „Als Jesse niet voor hem wil stemmen, en als Dudley op Shaw stemt ach, waar laat ik nu die blauwe draad o, daar is-ie Ziet hij dan niet in, dat het onmo gelijk is, Fred?" „Ik weet het niet, lieve." Haar stem ebde wég, maar het duurde enige tijd voordat hij zich realiseerde, dat dit wegebben niet ver oorzaakt werd door een in zelfbescherming afsluiten van zijn oren, maar dat hij zonder het te weten de hele hall doorgelopen was en nu in de bibliotheek stond. En de stem die in zijn bewustzijn kwam opzetten was die van de man in de schilderijlijst, die boven zijn bureau hing. „Ik weet dat je denkt, dat het onmogelijk is," zei Avery Bullard, „maar verdomd, Fred, we doen het toch!" Onmogelijk., ja, dat had iedereen gezegd., onmoge lijk om de oude Tredway Maatschappij van faillisse ment te redden., onmogelijk om de fusie er door te krijgen., onmogelijk om Coglan te kopen zonder een cent in kas., onmogelijk om die obligatielening in 1937 geplaatst te krijgen., onmogelijk, onmogelijk, on mogelijk.. „Fred, begrijp je dan niet, dat tegen de tijd dat elke slome duikelaar kan zien dat iets mogelijk is, het al veel te laat is?" Dat leerde je nu van Avery Bullard.. niet met hem discussiëren., niet proberen hem wijs te maken, dat iets onmogelijk was.niet een slome duikelaar zijn. Je kon Avery Bullard nooit bestrijden, want je wist nooit wat je moest bestrijden. Voordat je aan het woord kon komen had hij alweer iets anders in zijn hoofd., terwijl de oude gedachte vervaagde in het zelfde tem po als waarin de nieuwe opkwam.. „Naar de hel met Jesse Grimm! Ik heb die vent niet nodig. Ik kan Frederick Alderson maakte zijn starende blik los. Die laatste stem was een andere geweest, bedrieglijk ge lijkend maar toch merkbaar verschillend. Dat was Bullards stem nietdat was die van Walling- Hij trachtte het verschil weg te cijferen, een soort weder opstanding zich te suggereren, te geloven dat doden konden terugkeren, dat de man die gestorven was weer een levende man zou worden. Hij wachtte de laatste hartslag van een verloren hoop af. Neen, het zou nooit kunnen. Hij had het moeten we ten. Hij had zich laten bedriegen door dat intuïtieve ge voel van vanmorgen, dat het Don Walling zou zijn die de plaats van Avery Bullard moest innemen. Hij had zich niet moeten laten misleiden. Hij had moeten be denken, dat hij nooit op zijn intuïtie kon vertrouwen. Hij bezat geen intuïtie. Dat was zijn hele leven zo ge weestwas nog steeds zohij had het moeten weten. Zijn neerploffende lichaam vond een stoel en hij zat daar, zwaar terneergedrukt door zijn oude-mannen-we- tenschap dat hij verschrikkelijk alleen was in deze we reld, waarin hij zo vreemd nog steeds leefde. Avery Bullard was dood. Het portret aan de muur was maar een*foto. De ogen zagen nietde lippen bewogen nieter was geen commandogeen instructie ....alleen maar de onverbreekbare stilte van de dood. Een huivering ging door het magere lichaam van Fre derick Alderson bij de gedachte aan de vreselijke ver gissing die hij begaan had. Hij was het geweest, die bij Walling de hoop had gewekt, dat hij directeur zou kun nen worden. Het was zijn fout, dat Walling zijn nek zou breken in een gevecht, dat hij nooit zou kunnen winnen. Ediths stem klonk nu in zijn oren, oude woorden, die tweemaal moesten worden herhaald, voordat hij kon ge loven dat zij geen herinnering waren. „Is er iets, Fred?" „Nee, niets". „Hier is meneer Walling om je te spreken". „Walling hier?" Hoop bloeide op. Walling had het zich ook geraliseerd! Hij was gekomen om de zaak recht te zettenin te zien, dat een half ei beter was dan een lege dopdat Walt Dudley uiteindelijk niet zo'n slechte directeur zou zijndat het zo alles het beste zou zijn. Een warme stroom van voldoening welde in hem op toen hij zich omdraaide om Don Walling te verwelko men, gereed om de verontschuldiging af te wimpelen, die hij verwachtte te zullen horen. Maar er was geen verontschuldiging in de harde stem van Don Walling, zelfs geen inleidende begroeting. „Jij bracht Walt naar huis, nietwaar?" „Ja, ik „En je hebt niets tegen hem gezegd over het stem men op mij?" „Stemmen op „Verdomme, Fred, heb je dan niet bedacht, dat ik zijn stem nodig heb. Ik wil dit direct geregeld hebben! Waarom dit nog slepende gehouden met een hoop zin loze argumenten? Als hij en Shaw er samen over gaan praten wordt er maar tijd verspild. De knoop moet worden doorgehakt. Jij weet dat net zo goed als ik. Miljoenen dingen moeten er nog gedaan worden. Ga er onmiddellijk heen en praat met hem, Fred laat hem zijn rol netjes meespelen vertel hem hoe de zaak ervoor staat!" Halverwege de tornado van woorden veranderde de verbijstering van Frederick Alderson in een gerust stellende herkenning. Een leven lang optrekken met Avery Bullard had hem geleerd, dat er een rustig mid delpunt in elke storm is, en dat het zijn taak was er doorheen te dringen en het te vindenja dat was zijn taak. Het zou niet gemakkelijk zijndat was het nooit geweestmaar, achteraf zou het worden ge waardeerd. (Wordt vervolgd) Verduistering. Een 38-jarige Haagse gemeente-ambtenaar, beheerder van een kampeercentrum, is aangehouden onder verdenking van 1600 gulden ten nadele van de gemeente Den Haag te hebben ver duisterd. De man heeft bekend zich het geld in de afgelopen drie maanden te heb ben toegeëigend. Hij was onlangs tot be heerder benoemd, nadat de vorige beheer der met pensioen was gegaan. Bekentenis. De 51-jarige Nijmeegse vrouw, die dezer dagen werd aangehouden onder verdenking van brandstichting in haar flat en onder verdenking van valse aangifte van diefstal, heeft een bekente nis afgelegd. Zij is ter beschikking van de Justitie gesteld. Trouwen in Colchester. Volgens het in Londen verschijnende zondagsblad „The People" wordt Engeland overstroomd door Nederlandse weduwen en gescheiden per sonen, die de Nederlandse huwelijkswet ten willen ontduiken. Volgens de Neder landse wet moeten gescheiden personen 300 dagen wachten voor zij een nieuw hu welijk mogen aangaan. Om te trouwen behoeven de paren echter slechts 15 dagen in Colchester te hebben gewoond. Colchester is in trek omdat het de dichtstbijzijnde plaats is bij Parkeston Quay, waar de schepen uit Hoek van Hol land meren. (UPI). Vrouw stak man met mes. In een opwelling van drift heeft een 39-jarige vrouw te Venlo haar 49-jarige echtgenoot met een broodmes twee messteken toege bracht. De man werd in het ziekenhuis te Venlo opgenomen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk, maar toch van dien aard, dat hij nog niet gehoord kon worden. Er was tussen man en vrouw onenig heid ontstaan over het weekloon, dat de man afdroeg. De vrouw is gearresteerd. Onderscheiden. De Nederlandse ge schiedkundige professor P. Geyl is onder scheiden met de Westduitse orde van Vér- dienste. Dezelfde onderscheiding ontvin gen de Belgische historicus professor L. Ganshof en de Britse dichter T. S. Eliot. Tram verdwijnt. De uit het begin van 1900 daterende tramverbinding tussen Kleef via Wijlér naar Beek zal binnen kort worden opgeheven. Dit besluit staat in nauw verband met de voorgenomen teruggave van een deel van het gecorri geerde grensgebied op de grens Wij Ier- Beek. Kleef wil de sterk verouderde tram gaan vervangen door trolleybussen of autobussen. Er is al geruime tijd een bus dienst Nijmegen-Beek-Wijler-Kranenburg- Kleef, geëxploiteerd door de gemeente Nijmegen. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag en woensdag 14,16.15, 19 en 21.15 uur, donderdag 14 en 16.15 uur: „Alle schijnwerpers aan", alle leeftijden. Don derdag 19 en 21.15 uur: „Are de Triomphe", 18 jaar- Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Zeg nooit vaarwel", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het borgen leven van Wal ter Mitty", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, dinsdag tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur, dinsdag en donderdag 20.15 uur: „Fanfare" alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De zwarte orchidee", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag tot en met donderdag 14.30,' 19 en 21.15 uur: „Het Gamma-schrikbewind", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The 39 steps", 14 jaar. Monopole Theater (Zandvoort): Vandaag 20 uur, dinsdag en woensdag 20 uur: „Meis jes op bestelling", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Faust en de duivel", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy (Kamperlaan): Tot 7 sep tember op werkdagen van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst uit gemeentelijk bezit en collectie grafiek van jhr. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 22 uur: Expositie van prentkunst uit de verzameling van Dirk Harting. Vleeshal: Tot 5 september op werkdagen van 12.30 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 23 uur, zondags van 13 tot 17 uur en van 19.30 tot 23 uur: „Jazz-Journal". DIVERSEN Spaarndam: Vandaag tot en met zater dag 5 september zang- en muziekavonden aan de Westkolk. Aanvang 20 uur. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 28 augustus).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4