In Yerseke hebben ze de eerste orchideeën der zee gegeten Dr. J. Kooy: „Nederland kan belangrijke bijdrage leveren" ihoutribo Vlaamse beiaardier liet de Haarlemse Hemony's zingen 1ste klas Meubelstoffeerder Allround Meubelmaker (jtótcJkfz HOUSE OF ENGLAND Oesterfeest met sombere ondertoon De nieuwe jachtwet 'brieven aan cle redactie Bull-rekenmachine van groot belang voor nieuwe akademie VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 De Haarlemse muziekweek op de Spaarndamse Kolk Lijn 70 krijgt 's avonds kwartierdienst Betere bediening van Duinwijk in IJmuiden Haarlemse rechtbank melk ZELFS AAN DEZE ZOMER BEREKENINGEN VAN EEN „MAAN-LASSO" S. J. van den Bergh naar Unilever terug Meer dan honderd kotters sneden in één lange kiellinie door het met witte schuimkoppen opgesierde water van de Oosterschelde. Ze leken op schepen uit de tijd van de Engelse oorlogen. Geboeid volgde een ieder het schouwspel. Maar op de achtergrond hing steeds die ene vraag: „Hoe lang nog?". Want het Deltaplan hangt als een zwaard van Damocles boven de oester- en mossel teelt van Zeeland. De mosselkwekers zijn al bezig maatregelen te nemen. Maar met de oesterkwekers is dat veel moeilijker. Voor de vierde maal organiseerde het comité „Zeeland presenteert" donderdag de opening van het oester- en mosselseizoen. Velen waren naar het beroemde Zeeuwse plaatsje Yerseke gekomen. Ze waren er natuurlijk uit Bruinisse, Zierik- zee en Tholen, maar ze kwamen ook van veel verder weg. De sneltrein van Amsterdam naar Kruiningen—Yerseke zag op elk station weer een paar rijks politiemannen opstappen, nu eens gewapend met blinkende muziekinstrumen ten. Want de Rijkspolitiekapel luisterde voor het eerst de feestelijkheden op, uiteraard gesecondeerd door de harmonieën „Mozart" en „Concordia" uit Yerseke en Tholen. Drommen mensen stonden 's morgens langs de kant van de weg. Ze hadden eerst gekeken naar het ver sieren van de schepen en daarna naar de optocht van Yerseke's schooljeugd. Maar die Rijkspolitiekapel moest ieder zién. Toen de mannen uit hun bus stapten wer den ze meteen enthousiast verwelkomd door de Zeeuwse meisjes, die even mooi zijn als hét land waar ze wonen, met don kere haren en ogen, die blauw en helder zijn als het water, dat Zeeland zo beheerst. Terwijl de rijkspolitie zich klaarmaakte voor een optreden bij het raadhuis, kwa men in de raadzaal vele persvertegenwoor digers bij elkaar om hun kennis van oes ters en mosselen te vergroten. Daar was ook het volledige college van B. en W. van Wieringen en de burgemeesteh van Harlingen ontbrak evenmin. Ze waren de dag tevoren al gekomen om een grondige studie te maken van de bedrijvigheid in Yerseke. Zeer begrijpelijk, want de Wad dengebieden zijn momenteel nauw met de mosselteelt verweven. Veel vissers uit Bruinisse hebben hun domein al naar Den Oever verlegd, vooral jongeren. Dr. P. Korringa, directeur van het Rijks instituut voor visserij-onderzoek in IJmui- den, hield er een levendig betoog over de oester en de mossel, waarbij het liefdele ven van deze dieren een grote rol speelde. Liefde bij maanlicht Want daarvoor eet de oester een paar maanden plankton uit het voedzame Zeeuwse water. De reservestoffen worden omgezet in zaad en eieren. De oesters ra ken geagiteerd en wachten op de maan. Want vlak na nieuwe of volle maan wor den ze verliefd, zo gaat dat bij oesters. Dr. Korringa vertelde deze dingen vol over tuiging, maar toen hij over die maan was begonnen moest hij toch even stoppen. Want: „Boem,boem", daar kwam de rijkspolitie. „Gaat u maar rustig verder", zei burgemeester Willemsen, „ik moet even de serenade in ontvangst nemen. „Maar dat bleek niet te doen. Misschien dat het bij een tere „Moonlight Senenade" had ge kund, maar tegen de luidruchtige mars, die .de politiemanen speelden, bleek voor dr. Korringa geen praten mogelijk. Hij wachtte dan ook maar rustig tot de politie uitgespeeld was voor hij verder ging uitleggen, hoe het vrouwtje de jongen tien dagen bij zich houdt, ze dan bij hon derdduizenden uitspuwt en vervolgens vader wordt. Want ook dat is gewoonte bij oesters. Ze verandex-en steeds van vrouw in man en weer terug zodra het nieuwe seizoen begint. De kleine oestertjes, die eerst vrij rond zweven, komen later terug. Ze kitten zich vast, en sommigen kruipen op de schelp van hun moeder, nu vader. „Aanslag" noe men ze het, als de jonge oesters zich vast zetten op harde voorwerpen, en Yerseke is dan ook de enige plaats, waar zij blij zijn met een grote aanslag. Dr. Kon-inga praatte niet alleen over oesters. Nadat hij nogmaals een mars had Advertentie Tijdens de afgelopen vijf dagen heeft elke avond een talrijk publiek genoten van de muziekuitvoeringen op de West- kolk in Spaarndam, een ideale concert ruimte in de openlucht m,et een goede akoestiek. Nog twee avonden zullen er concerten gegeven ivorden, dan is de Haarlemse Zang- en Muziekweek iveer ten einde en kunnen de organisatoren alleen nog maar hopen dat dit festijn volgend jaar door even fraaie weersom standigheden begunstigd zullen ivorden. Vanavond zingen vier koren op de West- :°lk, namelijk „De Stem des Volks" uit Bloemendaal, het vrouwenkoor Z.I.G.E.A. uit Haarlem, „De Stem des Volks" uit Haarlem en het Haarlems Gemengd Koor. Om 8 uur vangt het concert aan. Zater dag heeft het slotconcert plaats. moeten doorstaan, gaf hij ook de mossels het volle pond. Belangrijke export Waarna drs. D. J. van Dijk, de voorzitter van het produktschap het economische deel voor zijn rekening nam. Hij noemde voor al de uitvoer zeer belangrijk, met name naar België. Er Waren dan ook zeer veel Belgen aanwezig. Frankrijk komt trouwens stex-k op bij de mosselen. En gelukkig neemt het binnenlandse verbruik ook toe. Na de bedreiging van de Zeeuwse mos selparasiet heeft men gezocht naar een oplossing. Men vond de Waddenzee, waar de pi-oduktie nu stijgt. Maar ook in Zee land gaat het nu weer goed. De betekenis van de inleggerijbedrijven is ook gestegen. En verheugend is de loyaliteit van de mosseikwekers onderling. Bij de oesters heeft men weer andere moeilijkheden. Ook hier, is België het be langrijkst, maar toch neemt percentage- gewijs het Belgische aandeel af. Er komt een betere spreiding, hetgeen een betere basis geeft. Duitsland komt op, maar daar wil men heel grote. Niet ongebruikelijk bij Duitsers. De sterke lotsverbondenheid dei- Zeeuwen heeft ook hier veel goeds tot stand gebracht. En hier werd drs. Van Dijk heel ernstig. Want hij kwam nil op de toekomst van het Zeeuwse bedrijf. „Ik kan me moeilijk voorstellen, dat het bedrijf in de toekomst niet zou kunnen blijven bestaan. Het moet blijvend zijn, alleen dan kunnen we bij dragen aan de bloei van het gewest." De toespraak van dr. A. Greyns handel de over de bacteriologische kant. Er heb ben zich in een halve eeuw in Nederland geen ziektegevallen voorgedaan bij het eten van oesters. Gelukkig, maar van be trekkelijke waarde, als de oesters zouden verdwijnen. Daarom concentreerden de vragen aan het forum daarna zich op deze kant van de zaak. Geef me geld! Dr. Korringa liet hier een hartekrect horen. „Als ze me veel geld geven, is er misschien een kans", zei hij. „We zoeken naar een uitweg. Er kan veel worden ge maakt, maar dat vereist grote investerin gen. We moeten niet vergeten, dat wat de natuur geeft veel economischer is. Wc kunnen het wel op een andere wijze doen, maar of het ook zo rendabel zal zijn is de vraag. Dc beste kans is als we proeven op grote schaal nemen in het Veere-gat. Hiertoe moet een besluit worden genomen en wel heel snel. Want het water zal wel rjjk aan voedsel zijn, maar ook veel slib bevatten." De Oosterschelde zal in 19761977 wor den afgesloten. Dan moet de nieuwe oester cultuur er al zijn. De resultaten van de proeven aan het Veere-gat moet. tien jaar voor de sluiting van de Oosterschelde al bekend zijn. Men zal derhalve in 19611962 moeten beginnen met de proeven. En deze zullen op grote schaal moeten gebeuren. Anders kan men nog geen belangrijke con clusies trekken. Dx\ Korringa vertelde ook nog in ant woord op een vraag dat de kwaliteit dit jaar bijzonder goed is. Drs. D. J. van Dijk zei, dat de oesters jaarlijks vier miljoen aan deviezen opleveren, de mossels 11 mil joen, met nog een half miljoen voor de inlegprodukten. Oesters zijn duurder dan mosselen. Ze zijn meer voor luxe. „De oester is de or chidee onder de schelpdieren, stelde men het zeer poëtisch daar in Yerseke. Maar zo moeilijk als de jacht op orchi deeën schijnt te zijn, zo gemakkelijk is die op oesters. Althans, zo leek het gis- tei-en bij die eei-ste vangst op de Ooster schelde. Koningin in het net Eerst was een grote folkloristische op tocht door het stadje gëtrokken. Voorop de mosselkoningin, die vasti-aakte in een van de netten, die boven de Lepelstraat wax-en gespannen. Een behulpzame toe schouwer leende van een Zeeuwse be jaarde vrouw een bezem, en daarmee hield men het net voor de vox-stin omhoog. Zij bleef er zich verder van bedienen, en Met ingang van winterdienst De fi-equentie in de avondux-en op de buslijn Haai-lem-IJmuiden van de N.Z.H. V.M. zal met ingang van de winterdienst- regeling op 4 oktober worden vex-hoogd. In plaats van een halfuux-dienst zal dan een kwartiex-dienst worden gereden. Tevens zal de N.Z.H. de nieuwe weste lijke stadswijk van IJmuiden (Planeten- of Duinwijk) door een routeverlegging van de lijnen 70 en 75 beter gaan bedienen. Tussen Lange Nieuwstraat en station IJmuiden zal wox-den gereden via de Pla neten weg-Linnaeussti-aat-Ha venkade-Wi 1- helminabrug-Wilhelmiriakade-Station. De stopplaatsen Kompass!raat en Huygens- straat worden vervangen door Planeten- weg, Linnaeusstraat m Havenkade bij de Huygensstraat. Lijn 75 (Vclsen-Noord-Beverwijk-t.Imui- den) wordt verlengd tot de Orionweg. hoek Pladellastx-aat in IJmuiden. 'steeds woedender werd daarbij het geroep van de nijvere huisvrouw, die een van haar meest kostbare huishoudinstx-umen- ten in de verte zag verdwijnen. Maar daarna ging men echt op vangst. Een grote vloot kotters, waaronder voor het eex-st acht Wieringers, gleed het ha ventje uit. Na een halfuurtje varen stapte de Commissax-is van de Koningin in de px-ovincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, over op de Yerseke 60. Toen ging de kor omlaag. Vijf minuten later kwam de mand weer omhoog. Vol geu rige oestei-s. Rondom bliezen alle schip pers op de stoomfluit. Iedere kotter kwam zo dicht mogelijk bij, zodat men vrijwel van het ene schip op het andex-e kon springen. In deze orgie van lawaai, waar in iedere Zeeuw zijn vreugde uitriep of via de stoomfluit uitblies, at jhr. De Casembi-oot de eerste oester. Toen nog een in een andere houding ten gerieve van de fotogx-afen. Daarna een voor de fotografen op de brug. Toen een samen met zijn vrouw, ook voor de foto. En ten slotte een omdat de oesters inderdaad heerlijk waren. Zoals dr. Korringa zo plastisch had gezegd: „Ze schenken een visioen van de zee". Een visioen was hier overigens niet nodig. Want men kon ook zonder zijn ogen dicht te doen genieten van een zee, zoals men die maar eens per jaar ziet, daar bij Yei-seke. Een blauwe vlakte met witte schuimkoppen. Met talloze kotters, paraderend langs de Ye 60 en het oplei dingsschip Prins Hendx-ik, dat tal van autoriteiten aan boord had, en later ook jhr. De Casembroot weer aan boord zag springen. „Om de parels der Oosterschelde" Toen ging het op huis aan. Want daar wachtte al weer de onvermoeibare stu wer, de IJmuidenaar Kolkman, die samen met de heren De Leeuw en Korstanje ovex-al te vinden was. Op de haven werd het spel van de eerste oestervangst ge speeld. De Ye 14 voer uit, ving oesters en zes schone joffers. En al die tijd stond de Spaanse oestervisser Mosselero Oes- terano te wachten op de Zeeuwse oesters, die hij beslist wilde proeven. Er werd ge zongen, gespeeld en gedanst, en tenslotte kwam de Ye 14 de haven weer binnen, de te kleine haven, waar hij eerst maar moeilijk uit had kunnen komen. Er werden oestex-s en mosselen aan de autoriteiten aangeboden en toen was het officiële pi-ogx-amma ten einde. Maar tot 's avonds laat werd het feest voortgezet. De rijkspolitiekapel onvex-- moeibaar speelde een taptoe, er werd een vuurwex-k afgestqken, en er werd ge danst en gezongen. Natuui'lijk. Want het feest begint in Yerseke altijd pas laat op volle toeren te komen. En vele gasten zijn dan ook gebleven. Want het is maar een maal in het jaar oester- en mosselfeest en dan moet men er ten volle van profiteren. Op 14 april van dit jaar liep een 48-jari- ge kraandrijver uit Haarlem 's morgens vroeg over de Zeeweg in Bloemendaal, waar hij enige konijnen in strikken aan trof. Hij nam de beesten mee en werd aangehouden door de poiitie, aangezien je nu eenmaal op bepaalde tijden geen ko nijnen mag vervoeren langs de openbax-e weg. Zo staat het tenminste in de nieuwe jachtwet, maar de kraandrijver kende de ze niet. Daai-om heeft hij enige tijd gele den bij de kantonrechter op het matje ge staan. En omdat hij de straf, die deze hem had opgelegd (zeven dagen hechtenis en verbeurdvex-klax-ing van de konijnen) te hoog vond stond hij donderdagmiddag in beroep voor de Haarlemse i'echtbank te- x-echt. Het was overigens een beetje zijn eigen schuld geweest, dat hij gesnapt was, want hij had de bewuste ochtend op het politie- bux-eau in Overveen, waar hij had geze ten omdat hij teveel gedronken had om veilig te kunnen fietsen, gezegd: „Kom he ren, ik vertrek maar weer 'ns. Ik ga eens wat strikken na". Men had hem ex-op ge wezen, dat dit niet mocht, maar hij was toch gegaan. Vandaar, dat de politie exti-a op hem lette. Op de vraag van de president, of hij zelf ook wel eens strikken zette, antwoordde de verdachte vex-ontwaardigd: „Ik? Wel nee edelachtbax-e, dat doen de stropers". Later vertelde hij, dat hij het vi-oeger ook wel eens had gedaan. Maar dat was lang geleden geweest. Hij betreux-de het, dat hij de nieuwe jachtwet niet kende: hij wist niet, dat je geen konijnen mocht veiwoeren. De officier van Justitie vond de straf van de kantonrechter niet te hoog: hij eis te bevestiging ervan. De uitspraak werd bepaald op 17 september en de verdachte ging nadenkend weg. Vermoedelijk de nieuwe jachtwet lezen. Advertentie Advertentie l de pasklaar specialist- JUIIANAPARK 44 - TEL. 55530 Donderdagavond werd hel Hemony- klokkenspel van de Haarlemse Bavo-toren bespeeld door de Mechelse beiaardier Jef Rottiers. die deze zomer de door het be stuur van het Holland Festival uitgeloofde prijs voor improvisatie verwierf in de internationale beiaardwedstrijd te Hilver sum. Uiteraard had de bespeling van Rotiiers het cachet van de Mechelse school; hij is geboren en getogen Meche laar en werd van jongsaf vertrouwd met de virtuoze prestaties van Jef Denijn, de vader der klokkenspelvernieuwing, die ook later zijn leraar werd alvorens hij zijn studie voltooide onder leiding van Staf Noes. Maar uit die speelwijze proeft men ook hel Vlaamse gevoel voor zwierig heid, kleur en expressie. Onze Hollandse beiaax-diers zijn in hoofd zaak ook in Mechelen gevormd en kunnen er zich op beroemen discipelen te zijn van Denijn of van Nees; maar hun natuur lijke aard. hun onromantische geestes houding. heeft hen toch niet tot volbloed Mechelaars gemaakt eVi het is duidelijk, dat de geest der interpretatie tussen noord en zuid zich anders ontwikkeld heeft. Dit „anders" kon zich pas openbaren nadat de technische gaafheid verworven was, te- samen met de liefde voor het weergevon den nationaal instrument der Lage Landen. En dat begon bij Denijn. De volgende ontdekking was die der persoonlijkheid, inhoudend wat men van de Mechelse school nemen of laten zou en hoe men van haar verworvenheden naar eigen aard tot een specifieke stijl zou evolueren. Dit alles is heel normaal en ook gezond. Maar zo min als het past dat een Hol landse beiaardier de Vlaamse allures zou te pas brengen en uit het klokkenspel een breed orgelend effect met constant zin gende lijnen zou opwekken, zo weinig zou het een Vlaamse klokkenist passen daar van af te zien. Dat is geen kwestie van technisch kunnen, maar van innerlijke noodzaak en levensdrang. En zo was het dan weer eens een tref- fendè sensatie zo'xx doox-kneed virtuoos uit de Denijnschool zijn Vlaamse hart te horen uitzingen op het stekkenklavier van de Haarlemse beiaard. Jef Rottiers begon met een vriendelijke attentie: hij speelde het stedelied „Haarlems Tempe" van Nozeman, aan welke fraaie melodie hij een eigen variatie toevoegde. En wat hij dan verder aan adoptaties van volkswijzen en aan speciaal voor de beiaard gecomponeerde stukken ten beste gaf, het waaierde alles met deinende nuances en briljante fusees van klokkenklanken uit de ranke toren, zoekend naar willige oren op de schaarse plekken, waar het de stilte vertrouwelijk- mededeelzaam zou kunnen onderbreken. En waar het dit vooral openbaarde met de hartelijke spontaniteit als een kenmerk van Rottiers' meesterschap op het toren instrument. Jos. de Klerk Advertentie HOME DECORATING GIERSTRAAT 60 HAARLEM In verband met toenemende werkzaamheden zoeken wij voor direct benevens Uitsluitend zéér vakbekwame zelfstandig werkende krachten gelieven schriftelijk te solliciteren. Advertentie y ontegenzeglijk lekkerder Belastingschuld. De naar het buiten land gevluchte directeur van de Zeeuwse metaalhandel, een der hoofdfiguren uit de indertijd geruchtmakende schx-ootaffaire, is de staat nog ruim 65.000 schuldig aan inkomstenbelasting en aan pex-sonele be lasting. (Verkort weergegeven) Bloembollenprjjzen. Aan het artikel in H.D. van 1 september j.l. over de onrust barende stijging van de bloembollenprijzen zou ik gaarne het volgende willen toevoe gen. Omdat men steeds een jaar vooraf de binnen- en buitenlandse prijzen regelt kunnen catastrofen niet uitblijven. Nu reeds worden de prijzen voor het seizoen 1960—'61 geregeld, terwijl de bollen nog geplant moeten wox'den. Wie kan nu over zien hoe de gewassen en de opbrengst vol gend jaar zullen zijn? Zoals het verloop van de handel thans is, is het geld voor buitenlandse reclame „meerdere miljoenen guldens per jaar" weggegooid geld. een voudig omdat de bollen welke verkocht zijn, nxet voorradig zijn. Men wil nu een maal in de bollenwereld alles regelen wat niet te regelen valt en vergeet daarbij dat vraag en aanbod de max-kt regex-en. EEN INWONER VAN HILLEGOM. komt eens een einde Wees eerlijk: -wanneer het na ree<is herfstweer was, had u at eens rondgekeken naar een nietrw kostuum. De zomerzon remde trw initiatief. Verstandige heren beseffen echter, dat zij mi 'the pick of the basket" hebben de eerste keus (die goud waard is) uit een splinternieuwe, internatio nale collectie, waarmee 'House of England* traditie getrouw elk seizoen start. Eng. m Schotse kamgaren "worsteds on cheviots", o.a. Wilson Glenny en Kynoch. Modieuze, chique ruit- en streepdes- sins w.o. vele blauwe nuances v.a. 189,50 Italiaanse "Merinos"- kamgarens in nieuwe 'Oude Meester'-tinten o.a. Ottanio, de nieuwe blauw/groene kleur. Inter- nationaal 1-tij, 3-knoops model v.a. 169,50 AMSTERDAM - DEN HAAG - EINDHOVEN HILVERSUM BUSSUM: (Van onze correspondent in Londen) Het tiende congres van de Internationa le Federatie voor Ruimtevaart, dat in Londen wordt gehouden, levert het ovex-- tuigend bewijs, dat de onpeilbax-e wereld ruimte met zijn miljoenen hemellichamen meer dan ooit op de verbeeldingskracht van de mensheid inwerkt. Dat komt om dat de middelen om de aarde te ontvlieden en het te wagen met een ovex-stapje naar onze naaste buur, de maan, te reizen bin nen ons bereik zijn gekomen, al bevindt men zich nog in het allerprilste begin. Daarvan wordt men zich vooral bewust in een gesprek met onze landgenoot dr. J. M. J. Kooy, lector in de theoretische mechanica, ook omvattende de raket-me- chanica en de elektromagnetische veld theorie aan de Koninklijke Militaire Aka demie te Breda, die als voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimte vaart aan het hoofd staat van onze dele gatie op deze confex-entie. Dr. Kooy is een bescheiden figuur, die vrijdag één van de tachtig voox-dx-achten, welke de congx-es-agenda vullen, heeft ge houden. Zijn onderwerp was zonder twij fel van centraal belang. Hij behandelde namelijk de uitex-st moeilijke kwestie van de berekening-van de doelmatigste wijze om een raket als een lassoworp achter de maan om te lanceren en dan weer terug te laten keren tot in de nabijheid van de aarde. Alleen dan zal het mogelijk zijn de nodige gegevens te verkrijgen. „Het is onmogelijk c.rn dat allemaal in twintig minuten uit te leggen", zegt dr. Kooy lachend, maar dat was zijn tijdsli miet op het Congres. Trouwens er zijn hier zoveel specialisten bijeen uit vrijwel elk land, de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie inbegrepen, dat velen langs el kaar hoen spx-eken omdat zij niet thuis zijn in de matex'ie van de anderen! En niemand maakt zich hierover bezorgd. Ook de ruimtewetenschap steunt ten slot te op vex'gaande arbeidsvex-deling. Van groot belang acht dr. Kooy het, dat het congres in beginsel besloot tot de oprich ting van een internationale akademie voor astronautica, als een vast punt voor verdere studie niet alleen, maar vooral ook als middel om de nodige gelden voor het uiterst kostbare ondex-zoek te vex-za- melen. De beroemde elektronische reken machine van de firma Bull-Nederland maakt sommetjes, waarvoor maar liefst een tarief van 200 gulden per uur geldt. Met een enkele berekening voor het maan- schot zijn reeds vijf uren gemoeid. „Wij prijzen ons daarom zeer gelukkig dat de fix-ma, welke de rekenmachine exploiteert deze kosteloos ter beschikking heeft ge steld voor het onderzoek", aldus dr. Kooy. In feite komt dit neer op een kolossale subsidie. Men hoopt, dat dit lichtende voorbeeld van een particuliere ondex-ne- ming in een of andere vorm door de x-ege- ringen en vooral door UNESCO zal wox' den gevolgd. Dankzij het inzicht van de Nederlandse deskundigen en de beschikking over het genoemde rekenapparaat zal ons land een vruchtbare en misschien wel dooi-slagge- vende bijdrage kunnen leveren tot de ken nis, welke nodig is om het maanavontuur in al zijn vormen te doen slagen. Ook dx\ Kooy acht het geheel verkeerd, dat elk land uit ovex-wegingen van nationaal pres tige een eigen maanx-aket zou moeten lan ceren, al kan natuurlijk niet worden ont kend, dat de concurrentieprikkel een aan sporing betekent tot de grootste individue le inspanning. De Russen wax-en er als de kippen bij om aan te kondigen, dat zij al les op alles zetten om de maan te berei ken, al gaven zij volmondig toe, dat zij nog niet zover zijn gegaan als de Ameri kanen, die al bezig zijn „supermensen" op te leiden voor de grote dag. Maar wel is men in de Sovjet-Uniet bezig met het medische vraagstuk, hoe de x-uimtepio- niers in een raket in leven te houden en ze ongedeerd door de hitte-barrière van de atmosfeer terug te bx-engen. „Het belangrijkste is", aldus dx*. Kooy, „dat de eerste stap zal wox-den gezet voor de lancex-ing van een projectiel, dat ge gevens omtx-ent de maan zal moeten te- x-ugseinen, zodra het weer in de buurt van de aarde komt. Op het gebied van juist x-ichten, besturen en vooral afremmen in de nabijheid van de maan, zodat de raket het vereiste rondje er omheen kan maken staan we nog in de kindex-schoenen". Dx-. Kooy houdt zich daarom in de eerste plaats bezig met dc berekening van de zo genaamde aanvangsvoorwaarde om de ra ket op de juiste plaats, het juiste tijdstip, in de juiste x-ichting en met de juiste snel heid op het zogenaamde doofpunt te krij gen. Dit is het punt dat bereikt wordt, wan neer de raketmotoren zijn uitgevallen en het projectiel op eigen kracht verder moet snellen. Volgens de berekening zal de snel heid dan 10,6 km. per seconde bedx-agen. De allergrootste technische beheersing is nodig om de afwijkingen, welke ontstaan onder invloed van de aanstrekkingskracht van aarde, maan en zon te corrigeren. Enorme bex-ekeningen zijn vex*eist om langs de hele baan van seconde tot secon de dit samenspel van kx-achten te becij feren. Het is al een enorme prestatie, dat de geleerden hiervoor de formules hebben gevonden en dat de x-ekenmachine erop is ingericht om ei-mee te werken. Zo doende worden vele maanden naargeesti ge ax-beid bespaax-d. Maar de raket-tech niek zal nog aanzienlijk moeten verbete ren, wil het projectiel zijn precisietaak kunnen verrichten. De hedendaagse ra ketten schieten op dit punt nog tekort. Wat wel is opgelost is het probleem om een onbemande x-aket de afstand van aarde naar maan en nog verder te doen afleggen. Dr. Kooy's eerste bex-ekeningen voor een juist geplaatste, juist gerichte en met de juiste snelheid voortbewogen raket gingen uit van een nadering van de maan tot op 11.000 km., een afstand vanwaar de ver borgen maanhemisfeer kan wox-den waar genomen, waarna de raket zal moeten af buigen om de lus om de maan te maken. Dr. Kooy houdt zich op het ogenblik be zig met het theoretisch nagaan van ver schillende trajecten naar de maan om zodoende er een te vinden, waarop de af wijkingen het best zullen kunnen worden overwonnen. De berekeningen moeten tot op 1/1000 nauwkeurig zijn omdat de po ging anders tot mislukking gedoemd is. Met nadx-uk stelde dr. Kooy vast, dat men er nog niet in geslaagd is, op het maan- traject de bewegingen van een x-aket te beïnvloeden. Het belangi-ijkste in dit sta dium van het onderzoek is, dat de grote snelheid van de raket, nodig om de door de aantrekkingskracht der hemellichamen ontstane afwijkingen te boven te komen, in de omgeving van de maan kan wor den afgex-emd onder invloed van de maan zelf. Wij vroegen, wanneer het eerste ef fectieve maanschot te verwachten is. „Dat kan nog jaren duren. We staan pas aan het begin", aldus dx-. Kooy. De moeder van Prins Bernhard, Prin ses Armgard, woonde donderdagmid dag het internationale concours hip- pique in Rotterdam bij. De heer S. J. van den Bex-gh, oud-minis ter van Defensie, zal weer terugkeren in het bestuur van het Unilever-concex-n. Aan een binnenkort te houden buitengewone vex-gadering van aandeelhouders zal wor den voorgesteld, de heer Van den Bergh opnieuw te benoemen tot lid van de raad van bestuur van Unilever n.v. en Unilever Ltd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9