Reclame en Televisie Minister Marijnen bezorgd over de gevolgen voor Nederland Nadering der Chinezen wekt grote onrust in Ladakh fngïeherf sn Nehroe vindt hen onbeleefd NIEUWE COMMISSIE OP STAPEL GEZET VOOR ONTWAPENING ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 DE KLEINE VRIJHANDELSZONE Met ?s het goed rijden en ...remmen! Groot verzuim bij Philips door verkeersongelukken Regering heeft geen bezwaar tegen Tradax-overeenkomst Rijnvaartgeschil met Bonn komt voor Haagse Hof Mr. dr. M. C. M. Voorbeytel overleden Men was het niet eens over NA VO en Berlijn Interparlementaire Unie eensgezind uiteengegaan Gelijke vertegenwoordiging van Oost en West Samensmelting van de Raad van Europa met de OEES Opnieuw aan de orde in de najaarszitting Eisenhower neemt rust in zijn Schotse kasteel beroep op Eisenhower Ga naar de kerk en vraag Kroesjtsjev mee te gaan De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft geantwoord op hem schriftelijk door het Tweede-Kamerlid Kolfschoten gestelde vragen over het streven van de regeringen van Denemarken, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, het Verenigd Koninkrijk, Zweden en Zwitserland om te geraken tot de oprichting van een vrijhandelsassociatie. De minister antwoordde dat de ontwikkelingen op dit gebied en in het bijzonder de gevolgen voor de Nederlandse agrarische export, die hieruit zouden kunnen voortvloeien, zijn volle en voortdurende aandacht hebben. Er bestaat ter zake nauw overleg met zijn ambtgenoten van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken. Wat betreft de vraag naar de betekenis van de bilaterale afspraken tussen Denemarken en het Verenigd Koninkrijk en Zweden is er in de eerste plaats de vraag naar de gevolgen voor de Nederlandse agrarische export. In de tweede plaats kan men zich afvragen, welke betekenis deze afspraken toekomt in het licht van een eventuele hervatting van het gesprek over een grotere Europese associatie. Tenslotte dient bezien te worden in hoeverre de voorgestelde regelingen in overeenstemming zijn met dc bepalingen van de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.), aldus de minister. Ten aanzien van het eerste punt kan worden opgemerkt, dat de voorgenomen landbouwregdlingen in de vrijhandels associatie een benadeling van dc export van enkele belangrijke Nederlandse land- bouwprodukten in het leven dreigen te roepen. Hoe groot deze benadeling in feite zal zijn, is thans niet met zekerheid vast te stellen, aangezien dit afhangt van de mate, waarin de tariefverlagingen in de Deense exportprijzen tot uiting zullen komen. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat op den duur ernstige verschuivingen ten detrimente van de Nederlandse uit voer, in het bijzonder van vleesprodukten naar het Verenigd Koninkrijk, van ge noemde maatregelen het gevolg zullen zijn. Wat betreft het tweede punt, moet wor den vastgesteld, dat een zo beperkte re geling voor de handel in landbouwpro- dukten, als thans voorgesteld voor de vrij- Advertentie BANDEN Een door het Rooms Katholieke Cen trum voor Staatkundige Vorming ingestel de studiecommissie staat afwijzend tegen over elke vorm van commerciële zend- vereniging. De commissie meent dat er wel reclame in de televisie moet worden toegelaten, maar deze dient dan zo te wor den gepresenteerd, dat zij als zodanig is te herkennen. Voorts dient zij te worden opgenomen in aan de kijkers bekende, vastgestelde gedeelten van de zendtijd, bij voorbeeld voor of na het nieuws. Ver meden moet worden, dat de reclame door de andere programma-onderdelen heen loopt. Het rapport stelt dat de inkomsten uit reclame aan de N.T.S. ten goede dienen te komen of via de N.T.S. aan de zend- verenigingen, maar dat er geen verband dient te worden gelegd tussen het aantal dier verenigingen in de inkomsten en de aantrekkelijkheid van een bepaalde zend tijd voor de adverteerders. De verzorging van de reclame kan geschieden door de N.T.S., doch eveneens is het denkbaar dat de N.T.S. zendtijd verhuurt aan een parti culiere instelling, welke zich met de ver zorging van reclame belast. De eerste mogelijkheid wordt door verschillende le den van de commissie ongewenst geacht, hetzij omdat iedere binding tussen com mercialiteit en een programma-verzor gende instantie ook de N.T.S. onjuist wordt geoordeeld, hetzij omdat men meent dat een particuliere instelling de voor rang dient te hebben. Voorkomen dient te worden, dat de inkomsten uit reclame de enig mogelijke financiële grondslag wor den van de televisieprogramma's, aldus het rapport. Naast de aangegeven oplossing ziet de commissie slechts als alternatief: de ver zorging van reclame toestaan aan alle organisaties, welke op grond van hun aantal aanhangers over zendtijd beschik ken. Aan het rapport is een minderheidsnota gevoegd van het commissielid prof. mr. L. G. A. Schlichting, die zich wel voor stander toont van reclame in de televisie, te verzorgen door een commerciële instan tie. Behalve prof. Schlichting hadden in de commissie zitting de heer R. A. Moor, soc. "h's. te Tilburg, mej. dr. M. H. Jacobs, Haarlem, C. G. A. Cosijn jur. drs., Bre da, mr. J. Derks, Hilversum, H. W. A. L. Loevendie ec. drs Oisterwijk, W. C. M. Mutsaers ec. drs.. Aerdenhout, J. M. Pe ters, Roosteren, mr. W. J. A. Wagenaar, Hilversum. Adviserend lid: mr. P. J. Wit- teman, Overveen. De commissie stond onder voorzitter schap van prof. dr. F. J. P. van Dooren te Breda. handelsassociatie, niet in overeenstemming is met de ideeën, die aan Nederlandse zijde leven omtrent een volledige opneming van het agrarische handelsverkeer in het pro ces van de afbraak van handelsbelemme ringen. In zoverre de vrijhandelsassociatie van de „zeven" mede beschouwd moet worden als een voorloopster van een gro tere Europese economische associatie, is hier derhalve sprake van een ongunstig precedent. Aan de andere kant kan, in dit zelfde perspectief, de bereidheid, die het Verenigd Koninkrijk thans getoond heeft om enkele toezeggingen te doen op het gebied van de agrarische invoer en de agrarische politiek, als een hoopgevend element gezien worden. De Nederlandse regering heeft inmid dels langs diplomatieke weg aan de re geringen van de landen der vrijhandels associatie haar gevoelens van bezorgdheid doen blijken over de ontworpen landbouw- regelingen. Zij heeft daarbij in het bij zonder tot uitdrukking gebracht, dat haars inziens de beginselen op dit gebied, zoals deze zijn neergelegd in de code van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de Algemene Overeen komst voor Tarieven en Handel, ten grondslag moeten liggen aan iedere vorm van economische integratie. In het kader van een coördinatie van de standpunten van de zes landen van de E.E.G. en het G.A.T.T. zal uiteraard de vrijhandels associatie van de zeven in al haar aspeclen een onderwerp van beraad vormen, be sluit minister Marijnen. Van begin 1951 tot eind 1958 gingen bij Philips te Eindhoven 58.000 werkdagen verloren ten gevolge van verkeersonge vallen, waarbij employés van dit bedrijf betrokken waren. In die periode kwamen 18 van de 4.122 daarbij betrokken werkne mers om het leven en werden er 184 zwaar gewond. De meeste en ernstigste ongevallen deden zich voor bij de wielrij ders en de bromfietsen, aldus een rapport van de Eindhovense hoofdinspecteur van politie J. L. Odekei-ken over „De invloed van een groot-industrie op het stadsver keer". In Eindhoven rijden totaal ruim 84.000 fietsen, het aantal bromfietsen be draagt ongeveer 13.000. Het Nederlandse gemiddelde van een auto per 21 inwoners wordt er overschreden. Op en rond de Philipscomplexen parke ren iedere dag 1.500 auto's. In de laatste vier jaar is dit getal met 200 per jaar ge groeid. Het aantal geparkeerde rijwielen bedraagt per dag 20.000, het aantal brom fietsen 2.500 en het aantal scooters en mo toren 600. Bovendien worden dagelijks ruim 5.000 mensen per autobus aangevo.erd via 133 buslijnen. Voorts telt het railver- voer per dag 200 in- en uitgaande wagons. Ieder etmaal worden 600 ton goederen per vrachtauto vanuit de fabrieken naar el ders vervoerd. Berekend is, dat het aantal parkeerplaat sen voor het Philipscomplex in de binnen stad zal moeten worden uitgebreid tot het 2'/> voudige om aan de parkeervraag voor 1975-1980 te kunnen voldoen. Dat houdt in, dat er zal moeten worden gezorgd voor de aanleg van twee hectaren parkeerruimte. Het complex van verkeersvraagstuk- ken heeft het stadsbestuur voorgelegd aan de Duitse verkeersdeskundige prof. dr. Feuchtinger, met de opdracht advies uit te brengen omtrent de maatregelen die genomen dienen te worden. Op vragen van het tweede kamerlid de heer Assmann (K.V.P.) over de garantie- overeenkofnst tussen de gemeente Am sterdam en „Tradas Internacional" heb ben de ministers van Economische Zaken en van Binnenlandse Zaken, geantwoord, dat de betekenis van deze overeenkomst ligt in het stimuleren van het Amsterdam se havenverkeer. Dit is niet in strijd met een gezonde onderlinge verhouding tussen de havens van Nederland. De overeen komst is voorts verenigbaar met het lan delijk industrialisatiebeleid, zoals dit de laatste jaren door de regering is gevoerd, aldus de ministers. Voor wat de aard en de omvang van de garanties betreft, kunnen de ministers me dedelen, dat de gemeente Amsterdam zich er tegenover „Tradax" borg voor heeft gesteld, dat binnen een bepaalde ter mijn een op- en overslaginstallatie voor graan zal worden gebouwd en dat deze in stallatie gedurende vijftig jaren ter be schikking van de nieuw opgerichte inter- „Amsterdam" zal worden gesteld, In het kapitaal van deze n.v. heeft onder meer ook de gemeente deelgenomen. Voorts heeft de gemeente gegaran deerd, dat deze n.v. haar uit een met „Tradax" gesloten overeenkomst, betref fende de verwerking van door haar aan te voeren graan, voortvloeiende verplich tingen zal nakomen en dat de gemeente gedurende het genoemde tijdvak niet in enige soortgelijke onderneming zal deel nemen. Bij nauwkeurige bestudering hebben de ministers wel aanleiding gevonden, na een gemeenschappelijke bespreking met de burgemeester van Amsterdam en de voor zitter van het college van Gedeputeerde Staten in de provincie Noordholland, een wijziging in het complex van garanties voor te stellen. Partijen hebben deze wijziging daarna aangebracht. De Nederlands-Duitse meningsverschil len over de Rijnscheepvaart zullen aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag worden voorgelegd. De kwestie, die de zo genoemde Akte van Mannheim betretf, zal door Nederland en West-Duitsland gezamenlijk bij het hof worden ingediend. Ter voorbereiding van de indiening heeft thans te Bonn overleg plaats tussen Duitse en Nederlandse des kundigen. Het geschil gaat over de vraag of Neder landse Rijnschepen het recht hebben la ding van de ene Duitse haven naar de an dere te vervoeren. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn ver klaarde, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, rnr. Luns, en zijn Duitse collega, von Brentano, op hun bij eenkomst in juli hadden besloten de kwes tie aan het Haagse Hof voor te leggen. Dit besluit heeft geen invloed op het sluiten van een overeenkomst over andere han gende kwesties tussen Nederland en de Bondsrepubliek, zoals de schadevergoe ding voor oorlogsslachtoffers en de grens wijzigingen. Van de zijde van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag werden de mededelingen, die in Bonn zijn gedaan, niet ontkend. Er wordt aan toegevoegd dat beide regeringen hopen, dat de algeme ne overeenkomst over de regeling der tus sen beide landen hangende geschillen vóór het einde van dit jaar door de Nederland se en de Duitse regering akkoord bevon den zullen worden. Te Baarn is de begrafenis geschied van mr. dr. M. C. M. Voorbeytel, die op 1 september op 78-jarige leeftijd is overle den. Mr. Voorbeytel was gedurende de laatste jaren van zijn werkzaamheid pers attaché in diplomatieke dienst. Hij ging na zijn doctoraal examen in de journalistiek en trad in 1905 toe tot de re dactie van het Algemeen Handelsblad. Hij promoveerde in 1907 tot doctor in de rechtswetenschappen, waarna hij naar Parijs vertrok als correspondent van het Algemeen Handelsblad. Deze functie ver vulde hij tot 1940. Hij was in de Franse hoofdstad algemeen secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel en later ondervoorzitter. In 1940 werd hij aangesteld als pers attaché bij het Nederlandse gezantschap te Parijs. Van 1941 tot 1944 was hij ver bonden aan de persafdeling van het Ne derlandse gezantschap te Lissabon en van 1944 tot 1949 verbleef hij weer in Parijs als persattaché van de Nederlandse am bassade. Sinds 1951 woonde hij in Amers foort. Enige maanden geleden ontving hij het ere-lidmaatschap van de Nederland se Journalistenkring. MOSKOU (Reuter) De Britse socia listische leiders Gaitskell en Bevan heb ben vrijdag op hun Russische reis van tien dagen op het Kremlin een onderhoud ge had met Kroesjtsjev. De Russische premier ontving hen in het Kremlin waar het gesprek op Kroesjtsjevs recente vakantie aan de Zwarte Zee kwam. Kroesjtsjev merkte op: „Het was eigenlijk geen echte vakantie. Je kan pas goed vakantie houden als er geen vlieg tuigen zijn. geen post komt en de telefoon niet rinkelt. Het zou een goed idee zijn Gromyko weg te sturen, ergens aan zee. Dan zou ik pas echt rust hebben, maar ja, wat doe je eraan. Als ik miin ouder domspensioen heb zal ik u vertellen hoe je prettig vakantie kunt houden". Grony- ko die naar Kroesjtsjev zat, lachte zuur zoet mee. Na afloop van de besprekingen vertelden Bevan en Gaitskell aan verslaggevers dat zij een eei-lijk gesprek met Kroesjtsjev hadden gevoerd. Kroesjtsjev en de Britse labourleiders waren het er over eens, dat een verdere ontwikkeling van de Brits-Russische be trekkingen in het belang van beide landen en van de wereldvrede is, aldus een te Moskou uitgegeven communiqué. Over een aantal internationale vraagstukken zoals het staken van de kernproeven bestond een grote mate van overeenstemming. Aan de bespreking, die drie en een half uur heeft geduurd, werd behalve door Gro myko ook deelgenomen door de voorzit ter van de commissie voor buitenlandse zaken Soeslov. Men was het onder andere niet eens over de NAVO en de Berlijnse kwestie. Kroesjtsjev verbaasde de Labourleiders door op te merken, dat er 8 oktober alge mene verkiezingen in Groot-Brittannië worden gehouden. Hij bleek dit in de Brit se pers te hebben gelezen. De Engelse wolfabrikanten hebben hun eerste wintershow gehouden. Enkele sportieve modellen uit de collectie. WARSCHAU (Reuter) Op de 48ste jaarvergadering van de Interparlementai re Unie die vrijdag in Warschau is ge ëindigd, hebben de afgevaardigden uit vijftig landen eenstemmig een resolutie aangenomen waarin de hoop werd geuit dat de bezoeken van Eisenhower en Kroesjtsjev in grote mate zullen bijdra gen tot een blijvende vrede. In de resolu tie, ingediend door de delegaties van de Verenigde Staten, Frankrijk, Polen, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, wor den officiële bezoeken zoals dat van Mac- millan aan de Sovjet-Unie, toegejuicht. Men hoopt dat de bezoeken van de Ame rikaanse en Russische leiders niet slechts de betrekkingen tussen beide landen zul len verbeteren, maar ook in grote mate zullen bijdragen tot vermindering van de internationale spanning, beëindiging van de koude oorlog, het sluiten van doelmati ge ontwapeningsovereenkomsten en een blijvende wereldvrede. Ten slotte wordt gezegd dat „deze bijeenkomsten be schouwd worden als een stap nader tot een topconferentie van de grote mogend heden". Een Tunesische resolutie waarin ge vraagd werd om bijeenroeping van een ronde-tafel-conferentie over afschaffing van kolonialisme, werd aanvaard met een stem tegen (van een Belgische af gevaardigde). Andere resoluties gingen over: Universeel onderwijs in de geest van vrede en internationaal begrip, het on derwijsprobleem in niet-zelfbesturende ge bieden, en methoden voor de ontwikke ling van het internationale toerisme. Een resolutie voor het wegnemen van hindernissen van internationale handel werd eveneens eenstemmig aangenomen, zowel als de resolutie voor internationale veiligheid en ontwapening. De I.P.U. stem de tevens eenstemmig voor meer maatre gelen tegen oorlogszuchtige propaganda. De volgende conferentie zal in 1960 in Tokio worden gehouden. NEW DELHI (UPI) Volgens de in New Delhi ontvangen berichten houden de communistisch Chinese troepen stevig vast aan de posities, die zij in Ladakh (in Kasjmir) en in het noordoosten in de Indische staat Assam hebben ingenomen. Longjoe is nog in hun handen. Belangrijke schermutselingen hebben zich, volgens de berichten, de laatste vier dagen niet voor gedaan. De Indische regering gaat inmiddels door haar troepen aan de grens te ver sterken. Zij schijnt vooral de strategische plaats Ladakh te willen beschermen. De minister voor Ladakh, Khoesak Bakoe- las, heeft voorspeld, dat de Chinese troe pen de plaats in november zullen berei ken. Volgens de minister is er onder de bevolking van dat gebied grote onrust ont staan door de nadering der Chinezen. Naar verluidt zijn de Chinezen, die tot dusver nagenoeg ongehinderd konden op rukken uitgerust met zware artillerie. (Reuter) Premier Nehroe heeft vrij dag in het parlement verklaard, dat de Chinezen in hun hota's „op opvallende wij ze zelfs de gewone beleefdheid missen". Hij zei te kunnen begrijpen, dat de Chi nezen „gedurende korte tijd per vergis sing" kaarten publiceren, waarop delen van India als Chinees grondgebied staan aangegeven. „Wanneer men ons echter jaar na jaar en dat is tien jaar het geval vertelt dat men de „kwestie op zijn gemak zal onderzoeken, dan deugt dat antwoord niet", aldus Nehroe. Volgens hem zou het een tragedie zijn als zich tussen India en China „een duurza me vijandigheid" zou ontwikkelen: Het scheen „tamelijk absurd", dat twee lan den over drie of vijf kilometer grondge bied elkaar naar de keel moesten vliegen, maar het ging volgens hem niet om de grond, maar om het nationale prestige en zelfrespect. Nehi'oe zei later, bei-eid te zijn arbitrage door enige partij toe te staan met betrek king tot intex-pretaties van ondergeschikt LONDEN (Reutex-) Oost en West zijn zou de Sovjet-Unie Albanië in de commis- overengekomen begin volgend jaar nieu we besprekingen te beginnen over algeme ne ontwapening. Er is overeenstemming bei-eikt over een nieuwe commissie van tien landen, waarin Oost en West gelijke lijk vertegenwoordigd zullen zijn, zo ver luidt in Londen. De commissie zal vermoedelijk in Gene ve vex'gadex-en en het werk hervatten van de in 1957 vastgelopen Londense ontwape ningsconferentie. Binnen twee of drie da gen wordt een officiële bekendmaking van de overeenkomst, waarover via diplomatie ke kanalen in Moskou is onderhandeld, verwacht. De nieuwe ontwapeningscommissie, die de UNO van haar werkzaamheden op de hoogte moet houden, zou bestaan uit ver- tegenwoordigers van de Vex-enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada en Italië voor het Westen en de Sovjet-Unie, Polen, Tsjechoslowakije, Roemenië en Bulgarije voor het Oosten. Aanvankelijk Vrijdag heeft het Duitse toeristenschip Ariadne" van de Hamburg-Amerïka- lijn een bezoek van enkele uren aan IJmuiden gebracht. Het 7764 ton Lissabon. metende passagiersschip nam aan de toeristensteiger te IJmuiden enkele nieuwe passagiers aan boord. Later op de dag vertrok het schip naar sie hebben willen opnemen, doch wegens westelijke bezwaren zou het Kremlin toen Bulgarije hebben vooi-geslcld. De kwestie van de ontwapeningsbespre kingen is op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier, die deze zomer in Genève is gehouden, aanhangig gemaakt. De nieuwe commissie heeft dezelfde samenstelling als de confe- i-entie over het voorkomen van verras singsaanvallen, die vorig jaar november in Genève bijeenkwam, doch die niet eens overeenstemming over haar agenda heeft kunnen bex-eiken. De UNO heeft vorig jaar een gx"ote ont wapeningscommissie ingesteld, waarin alle UNO-leden vertegenwoordigd zouden zijn. Deze commissie is nooit bijeenge weest. De communistische landen hadden bekendgemaakt dat zij er niet aan zouden deelnemen en ook in het Westen achtte men haar te groot voor doeltreffende onder handelingen. STRAATSBURG (AFP) De najaars zitting van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa zal op 14 sep tember in Stx-aatsburg geopend worden. Op de eerste dag zal Fernand Dehousse, voormalig voorzitter van de Raadgevende Vergadering, namens de politieke commis sie een verslag uitbrengen. De politieke commissie heeft Dehousse opgedragen op twee punten speciaal de nadruk te leggen: de noodzaak om de Raad van Europa sa men te smelten met de Organisatie van Europese Economische Samenwerking en de vaststelling van de gemeenschappelijke zetel van beide instellingen in Parijs of omgeving. Voorts zal er op die dag een debat wor den gehouden over de rationalisatie van de Europese instellingen. De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Wigny zal hierover een uiteenzetting geven. Op 16 september zal de Raadgevende Ver gadering het vraagstuk van de economi sche associatie in Eux-opa bespx-eken. Zij zal zich dan beraden over de gevolgen van de „Kleine Vrijhandelszone". De Britse pay master-general Maudling en de Belgische minister Van Offelen hebben gevraagd hierover het woord te mogen voeren. belang van de Macmahon-linie, die In- dia's noordoostelijke grens met Tibet vormt. „Maar de Macmahon-linie moet in grote tx-ekken aanvaard worden", aldus de Indische premier in het parlement. De linie, die genoemd is naar Sir Henry Macmahon, destijds staatssecretaris van het Indische ministerie van buitenlandse zaken, werd uitgestippeld op een confe rentie van vertegenwoordigers van Voor- Indië, China en Tibet, die besloten werd met de ondei'tekening in 1914 van de con ventie van Simla, waarbij Tibets grenzen met India en China werden vastgesteld. Joegoslavisch verwijt BELGRADO (UPI) „De voortduren de incidenten aan de grenzen van India, uit Tibet veroorzaakt door communistisch- Chinese troepen, dienen slechts de belan gen van de niet zo talrijke kringen, die voorstander zijn van een voortduren van de koude ooi-log, hetgeen vanzelfsprekend niet in het belang is van Azië en de we reld". Aldus schreef de voormalige corres pondent van het Joegoslavische commu nistische partijblad „Box-ba" vrijdag avond in een hoofdartikel. De schrijver, Ozren Milicevic, wijst er op, dat de politiek van Nehroe altijd ge richt is geweest op het opruimen van inter nationale geschillen op vreedzame wijze en zegt dan, dat met nadruk gezegd dient te worden, dat men niet hoeft komen aan dragen met uiteenzettingen over verschil van xrxening wat betreft de grenslijn. De grens van India met Tibet is jarenlang dezelfde gebleven zonder dat er inciden ten waren", aldus de schrijver. (Van onze correspondent in Londen President Eisenhower ontspant zich vol komen tijdens zijn weekeind verblijf op het Schotse kasteel Culzean, dicht bij de kust, dat hij gedux-ende zijn leven als zijn tehuis mag beschouwen. Vrijdag speelde hij daar een partij golf, maar hij was er niet over te spreken, dat hij door een critische menigte werd aangestaard. Hij zei, dat zijn spel onder deze overmatige belangstelling leed, maar men had grote bewondering voor zijn prestaties. Op weg naar het kasteel werd hij door duizenden schoolkindex-en toegejuicht. De president liet stapvoets rijden langs het kinderzie kenhuis. Vandaag zal Eisenhower opnieuw golf spelen, maar zondag zal hij uitrusten. Het is echter maar ten dele een vakan tie, want het kasteel is in een miniatuur Witte Huis veranderd. De president moet nog tal van staatspapieren bestuderen en ondertekenen, omdat de Amerikaanse wet voorschrijft, dat niemand anders dat mag doen. Maandagmorgen zal Eisenhower naar Washington terugkeren. De president vloog vrijdagochtend van Le Bourget naar het Schotse vliegveld Prestwick. De president van de Baptisten wereldal liantie heeft een brief aan Eisenhower ge schreven, om hem voor te stellen Kroesj tsjev te laten zien, wat godsdienst voor Amerika en de Amerikanen betekent, als deze politieke leidex-s in deze herfst bezoe ken uitwisselen. Dr. Adams van Rich mond (V.S.), deelde dit mede op de vex-- gadering van het besturend comité van de B.W.A. in Utrecht. Hij heeft de president het volgende geschx-even: „Als u op een zondag in Rusland bent, vertrouw ik, dat u naar een kerkdienst zult gaan. Er zijn in dat land geen Pres byteriaanse kerken (Eisenhower behoort tot deze kerk), maar onze Baptisten in Moskou en elders zullen uw tegenwoor digheid op hoge prijs stellen. Ik hoop, dat op de zondagen, die Kroesjtsjev in Ame rika doorbrengt, zijn gastheren normaal naar hun kerken zullen gaan en hem als dat vex-standig blijkt uit te nodigen mee te gaan. Gaarne vertrouw ik, dat Kroesjtsjev de gelegenheid zal hebben de plaats te zien, die godsdienst in het Ame rikaanse leven inneemt, niet alleen in ker ken, maar ook in alledaagse activiteiten, opvoeding, weeshuizen en ziekenhuizen, alsmede de betekenis van onze verschil lende geloofsgemeenschappen in onze ge zinnen en eigen levens". Di\ Adams schreef dat hij dit voorstel deed, omdat hij geïnteresseerd is in het vex-beteren van de relaties tussen de bei de landen en voor de bijdrage, die gods dienst hiertoe kan levex-en.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13