Nieuw postkantoor in Heemstede een weinig „ambtelijk" gebouw Krediet voor nieuwe prot.-chr. lagere school in Parkwijk Maandag betrekt P.T.T. haar nieuwe domein; dinsdag volgt opening Radio Moosrs St. Joris-band en Crescendo naar Assendelft Lezing over zending in Zuid-Afrika De Haarlemse muziekweek Laatste muziekavond op Spaarndamse Kolk Meisjes zonder kamers Come Prima Smokkelarij Onderwijsvoorstellen aan Haarlemse raad Zaadhandel JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Ontsnapte gevangene nog steeds voortvluchtig Drie doden in het verkeer Najaarsprogramma van de Woodbrookers Voor de tweede keer aardbeien De marteling van de nacht This Hahpv Feeling Prolongaties en reprises Journaals Door Zang Vriendschap J. Jongkind nam afscheid van Koningin Emmaschool Eindstanden waterpolo- competitie ^VRC) f 6 1 1 4 3 8~18 ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MEN is in het nieuwe Heemsteedse postkantoor aan de Binnenweg nog druk bezig met de voorbereidingen voor de ingebruikneming. In de grote, ruime en lichte hal staan ladders, emmers en stellages en er liggen overal kabels op de vloer. Mensen van Wernik's Betonmaatschappij lopen naast P.T.T.-ers bedrijvig in het nieuwe gebouw rond te scharrelen, bezig met noodzakelijke, doch voor het lekenoog onbe grijpelijke karweitjes. Beheerder J. Brik kijkt alles met argusogen aan en geeft zo nodig nog enige aanwijzingen. Want hij moet er voor zorgen, dat maandagmorgen om vijf uur „alles loopt, zoals het thans in het oude postkantoor loopt". Zo staat het tenminste in de dienstorder en er is nog heel wat voor nodig, eer het zover is. Vooral de sleutels baren de heer Brik zorgen. „Er zijn heel wat deuren, kasten, laden, kluizen, lunchkastjes en bureaus. En ze hebben allemaal sleutels, die allemaal weer moeten worden geadministreerd", zegt hij zorgelijk. Het nieuwe gebouw brengt heel wat werk mee, dat door hetzelfde aantal mensen moet worden verricht. Dat geeft de heer Brik wel eens ingewikkelde puzzels om op te lossen en hij kijkt dan ook wel eens bezorgd naar al die nieuwigheden, die van maandag af onder zijn toezicht komen te staan. Maar hij is heimelijk erg tevreden met het prachtige postkantoor, dat volgende week zijn werkdomein wordt. Hij leidt ons door het gebouw, waarbij hij trots op de mooie afwerking wijst. Beneden valt in de eerste plaats de gro te kantoorruimte op met ruime wachtge- legenheid voor het publiek, dat terecht kan aan acht loketten. De balie onder de loketten bestaat uit een kleurig mozaïek. Er is trouwens in het gebouw ruimte ge laten voor diverse kunstwei'ken. De wan den in de kantoorruimte worden beheerst door grote muurschilderingen van de Amsterdamse kunstenaar Jan Meyer ter zijde van het kleine halletje even voorbij de draaideur komt een glasmozaïek van Mechteld E. Meyer en aan de linkerzijde van het voorgebouw is ruimte overgela ten voor een beeld van Karei Kneulmans, dat echter nog niet gereed is. Architect Dick Greiner uit Amsterdam heeft niets onbeproefd gelaten in het ge bouw schoonheid en doelmatigheid zoveel mogelijk samen te doen gaan. De werk ruimtes zijn alle zeer praktisch ingericht, waarbij veel aandacht is gewijd aan de speciale eisen, die de postdienst aan een gebouw stelt. Aan de andere kant is de afwerking en de materiaalkeuze zodanig dat een bijzonder fris en fleurig cachet gegeven wordt aan het interieur van het in strakke lijnen opgetrokken gebouw. Op de begane grond treft men aan de hal voor publiek, de kantoorruimte, een spreekka mer voor de beheerder die normaal in het kantoor op een plaats zit, vanwaar hij het gehele gebouw kan overzien een bestellerszaal, waar 37 man werken, een afdeling voor aangetekende stukken met postbussen en een glijgoot voor postpak ketten. een expeditieruimte, een kluis, een rijwiel- en carrierbergplaats en gar derobes en toiletten. Zondag 6 september zal de St. Joris- band van de verkenners der katholieke jeugdbeweging, district Haarlem met 38 leden deelnemen aan een concours voor drumbands in Assendelft, dat georgani seerd is door het r.k. fanfarekorps Cres cendo te Assendelft. Ook het tamboer korps Crescendo uit Spaarndam zal aan dit concours deelnemen. Voor een vrij talrijk gehoor heeft mevr. Bonda-De Groot, die in Zuid-Afrika woont, vrijdagavond in „Rehoboth" iets verteld en, door middel van kleurendia's, laten zien van het zendingswerk onder de naturellen van Zuid-Afrika, in het bijzon der onder de Bantoes. Spreekster gaf een beeld van de moeilijkheden die de zending moet overwinnen bij het brengen van het Evangelie. Het aantal bekeringen is echter moed- en hoopgevend. Mevrouw Bonda deed op de aanwezigen een drin gend beroep het werk van de zending zo wel met gebeden als financieel te steunen. Ds. H. S. J. Kalf sloot de avond met gebed. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 AVOND AAN AVOND hebben deze week de feestlichtjes gebrand rondom de muziektent op de schilderachtige West- kolk van Spaarndam en hebben tal van zangverenigingen en muziekkorpsen uit Haarlem en omstreken zich ingespannen om op dit karakteristieke plekje met af wisselende programma's te demonstreren, dat hun zang- en musiceerlust tot op merkelijke dingen in staat is. Uiteraard gebeurt alle amateurisme voor eigen ge noegen; men zingt en speelt omdat men het. niet laten kan en om'het genot deel te nemen aan de harmonische complexen van muzikale composities. Maar dit sluit niet uit dat men ook graag aan anderen wil tonen wat met die liefhebberij bereikt werd. Door het om beurten optreden van drie of vier verenigingen op één avond, was er allicht op dit muziekfeest deze week een auditorium van ingewijden aan wezig. dat bovendien van de wisselwer king kon profiteren. Men leert tenslotte ook van elkaar. DOCH VAN BELANG is het ook dat de buitenwacht kennis neemt van de ge noegens van dit kunstzinnig amateurisme, dat appelleert aan een bepaalde levens houding, waarin drang naar schoonheid, naar idealisme en tucht niet vreemd zijn, afgezien nog van de amicale geneugten die de korpsgeest meebrengt. Het spreekt vanzelf dat voor een goede gang van zaken die buitenwacht niet alleen uit in woners van Spaarndam hoeft te bestaan (die leveren trouwens een behoorlijk con tingent) doch dat het voor die van Haar lem zaak is te ervaren, dat voor deze aan gelegenheid een tocht naar de pittoreske Westkolk de moeite waard is, vooral wan neer de weergoden de regenton ongemoeid laten (wat deze week gelukkig het geval was) en wanneer de koele avondwind niet uit het IJ-gat komt opzetten. HET IS MIJ niet mogelijk geweest alle prestaties van het festival te gaan beluis teren. Maar het contact dat ik even met het muziekfeest onderhield en bovendien een overzicht van de programmanummers vermochten een overtuigende indruk te geven, dat het met de levenswil van onze amateurverenigingen waarlijk niet slecht gesteld is. De afgedraafde paardjes worden zo successievelijk definitief op stal gezet, er klinkt zelfs zo nu en dan een verfris send moderne toon. en men kan verrast luisteren naar resultaten van „vrije tijdsbesteding", die men voor weinige jaren niet voor mogelijk zou gehouden hebben. VANAV.OND wordt het festival besloten met het optreden van het fanfarekorps ••Wilhelmina" uit Santpoort en de harmo nie „Kunstkring Apollo". Er is een droge, windstille weersgesteldheid voorsneld. die. naar wij hopen, velen naar de Westkolk zal lokken om te profiteren van de akoes- tieke eigenschappen waarin de prestaties van de beide korpsen zich zullen ont plooien. Spaarndam verdient als toernooi- veld van volksfestivals een begrip te wor den. Dit worde op deze sluilïngsavond nog eens extra bevestigd. Jos. de Klerk Twee entresols bevatten archiefruim ten en een kantine met aangebouwde keu ken, voorzien van moderne snufjes. Aan de achterzijde van het gebouw op de be gane grond bevindt zich een laadperron overdekt met een sierlijke luifel, waar postauto's kunnen laden en lossen. In de grote hal valt een werkelijk prachtige don kerbruine betimmering op, die een stem mig, warm en toch allerminst ambtelijk cachet aan deze ruimte geeft. Trouwens architect Greiner heeft ernaar gestreefd het gebouw over het geheel genomen zo min mogelijk een ambtelijk gezicht mee te geven en daar is hij door de toepassing van lichte bouwmaterialen en veel glas zeker in geslaagd. Veel aandacht heeft de architect aan een goede lichtval en ver lichting gewijd. De grote kantoorruimte heeft in het plafond acht grote ronde koe pelvormige openingen, afgedekt met een soort plastic, die voor veel en goed licht zorgen. Ook de bestellersruimte heeft een groot aantal ramen. De verlichting is in het hele gebouw voortreffelijk: in de kan tine is een plafondverlichting aangebracht in de vorm van vele ronde lampjes. Over al elders is t.l.-verlichting gemonteerd. Ten slotte zij vermeld, dat afgescheiden van de P.T.T.-dienstruimte een vertrek voor de B.B. is gebouwd en dat onder het gehele gebouw een schuilkelder is gecon strueerd, waarin een berging, een regel- kamer en de centrale verwarming zijn aangebracht. Terzijde van het gebouw be vindt zich een driehoekig stukje grond, dat als tuin kan dienst doen en waar voor een passende begroeiing zal worden ge zorgd. Heemstede krijgt met dit prachtige ge bouw zijn tweede als zodanig gebouwde postkantoor. Nadat in 1853 reeds een hulp postkantoor in Heemstede was ingericht, duurde het tot 1889 voordat het rijk een pand in de Raadhuisstraat kon huren waarbij tevens 't hulppostkantoor in een hoofdpostkantoor werd omgezet. Later werd er een telegraaf- en telefoonkantoor aan toegevoegd. Omstreeks 1910 bleek dat de ruimte te klein ging worden, maar het duurde tot 1919 voordat de gemeente zich bereid verklaarde een nieuw P.T.T.-kan- toor te stichten. Door de architecten Pierre en Jos Cuy- pers uit Amsterdam werd in overleg met de rijksbouwmeester 'n nieuw gebouw ont worpen op een terrein aan de Raadhuis straat. dat in 1923 door de P.T.T. kon wor den betrokken. In 1925 werd het kantoor een bijkantoor van het postkantoor Haar lem. Nadat een automatische telefooncen trale gereed was gekomen en het aantal telefoonaansluitingen steeds bleek te groeien, werd het gebouw te klein, zodat men besloot een nieuw post- en telegraaf kantoor te bouwen. Het terrein aan de Bin nenweg werd in 1938 aangekocht en nog voor de oorlog werd een plan voor een nieuw gebouw gemaakt, dat echter door de oorlog niet kon worden uitgevoerd. Inmid dels had men de beschikking gekregen over een houten kantoorgebouw, dat tot heden heeft dienst gedaan. Pas midden 1953 wer den de plannen voor nieuwbouw opnieuw ter hand genomen. Door de bestedingsbe perking ontstond echter wederom vertra ging, zodat pas op 28 juni 1958 de eerste paal voor het door architect Greinier ont worpen gebouw in de grond kon worden geslagen. Na al deze moeilijkheden zal Heemstede dan dinsdag na de officiële opening eindelijk een de gemeente waardig post kantoor krijgen. En de vijftig P.T.T.-ers gaan maandagmorgen vroeg reeds hun nieuwe werkterrein betrekken. waarbij zij spoedig wegwijs gemaakt zullen wor den, zodat beheerder Brik zich niet lan ger zorgen over de vele sleuteltjes zal behoeven te maken, omdat dan iedereen weet wanneer en wat hij moet afsluiten. De ruime en lichte hal met loketten en dienstruimte in het nieuwe post kantoor aan de Binnenweg in Heem stede. De muurschildering tegen de achterwand is van de Amsterdamse schilder Jan Meyer. (Frans Hals) Films over meisjes die de verkeerde kant opgaan, oefenen blijkbaar nog steeds aantrekkingskracht uit op het grote bioscooppubliek, want ze worden geregeld in omloop gebracht. Dat de kwaliteit en de vertolking bij al die moraal of moeten we zeggen gebrek aan moraal wel eens in de verdrukking komen, doet er vaak minder toe. „Meisjes zonder kamers" is een produkt van de Deense filmindustrie, maar waarin Duits wordt gesproken. De hoofdpersoon is een meisje dat na moeilijkheden thuis in het „leven" terecht komt en daar uitgebuit wordt door haar „beschermer". Ze maakt al de narigheid, die bij haar beroep wordt verondersteld, mee en de film eindigt even triest als hij begonnen is. Daarbij verloopt de handeling dermate traag dat er bitter weinig aan deze Deense zelfkantversie te genieten valt. (Li do) Het verhaaltje, waarop de film „Come Prima" gebaseerd is, heeft niet veel om het lijf. Het dove meisje en de gevierde operazanger krijgen elkaar, maar natuurlijk moet daarvóór heel wat gebeuren. In de eerste plaats moet het meisje van haar doofheid genezen worden. Mario Lanza, die de rol van de gevierde operazanger vervult, sleept haar heel Europa door om tenslotte in Salzburg een dokter te vinden die haar geneest, maar die haar tevens waarschuwt voor het op lopen van een verkoudheid. Natuurlijk doet het schone meisje in het begin erg voorzichtig; later loopt zij een flinke ver koudheid op en het gevolg is dat zij weer doof wordt. Opnieuw wordt een bezoek gebracht aan de dokter in Salzburg, die haar gelukkig wéér geneest. Het meisje is daardoor in staat de aria's, die haar ge liefde zingt, te horen. Daardoor zijn ze beiden volkomen gelukkig en dat betekent: eind goed, al goed. (Roxy). „Wapensmokkel naar Cuba" is gemaakt naar een boek van Heming way. Het is een spannend verhaal over een visser, Sam Martin (Audie Murphy), die uit geldnood zijn boot verhuurt aan de wapensmokkelaar Hanagan (Eddie Albert). Als aan boord door een vertegenwoordiger van de rebellen Hanagans dubbel spel wordt ontdekt zijn de poppetjes aan het dansen. Sam en zijn duvelstoejager aan boord, de oude altijd dronken Harvey een goede rol van Everett Sloane bren gen het er heelhuids af en kunnen hun smokkelende opdrachtgever Hanagan vei lig terugbrengen naar zijn geliefde Lucy (Patricia Owens). B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een krediet van ten hoogste 385.676 te verstrekken voor de bouw (inclusief de grond) van een zevenklassige bijzondere school voor gewoon lager onderwijs van de Vereniging tot Stichting en Instandhou ding van Scholen met den Bijbel in het uitbreidingsplan Parkwijk. Als plaats van vestiging is gekozen een aan de gemeente toebehorend terrein aan de Prins Bernhardlaan, het Beatrixplein en de Prinses Beatrixdreef. De grond zal „om niet" aan het schoolbestuur worden overgedragen. De nieuwe schodl zal be staan uit zeven klasselokalen en een vak lokaal, waarbij ook rekening zal worden gehouden met de mogelijke bouw van een gymnastieklokaal in de toekomst. Voorts wordt een groot aantal kredieten gevraagd voor andere onderwijsdoeleinden Zo wordt een bedrag van 4.753 gevraagd voor de eerste aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor het tweede leerjaar van de bijzondere r.-k. school voor u.l.o. aan de Richard Holkade; 483 voor de aanschaffing van leermiddelen voor de Van Zeggelenschool I; 2.243 als aanvul lend krediet voor het treffen van voorzie ningen aan de protestants-christelijke kleuterschool aan de Burgwal 69; 9.500 voor de verbetering van de installatie voor centrale verwarming van de bijzon dere protestants-christelijke school voor g.l.o. aan de Slachthuisstraat 55; 743 voor de aanschaffing van leer- en hulpmid delen voor de bijzondere r.-k. school voor g.l.o. aan de Jacobijnestraat 28; 562 voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen voor de bijzondere prot.-chr. school voor g.l.o. aan het Leidseplein 36 rood; 11.557 voor de aanvulling en vernieuwing van de inventaris van het gymnastieklokaal van Advertentie DE EERSTE'COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u» ZIJLWEG 63 - TELEFOON.15141 <2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers Advertentie SPFKSTRAAT 5 TELEFOON 16061 De 42-jarige Arnhemse schilder die in de nacht van woensdag op donderdag door de Haarlemse politie is aangehouden is overgebracht naar Velp, waar de politie hem wil verhoren met het oog op een in braak in het kantoor van de Gelderse Tramweg in Dieren. Bij deze inbraak werd een 200 kilogram wegende brandkast met een inhoud van zesduizend gulden ont vreemd. De tweede verdachte van deze inbraak, een dertigjarige Apeldoorner, die op 24 augustus uit het huis van bewaring in Arnhem is ontsnapt en die voorts in Haarlem na een twist een 32-jarige Haar lemmer in de hand zou hebben geschoten, is nog steeds voortvluchtig. de bijzondere r.-k. school voor g.l.o. aan de Koningstraat 20; 73.236.50 als aanvul lend krediet voor de stichting van een bij zondere school voor u.l.o. aan de Planeten- laan 13; 1.430 voor de aanschaffing van tien tafels en drie naaimachines voor de h.b.s. voor meisjes en 1.525 voor aan schaffing van boeken voor de Klaas de Vriesschool. Terugkomend van een feestje bij zijn schoonouders te Elp (bij Westerbork-Dren- te) is de 31-jarige kruidenier-caféhouder J. Visscher uit Halerbrug bij Beilen van nacht omstreeks twaalf uur met zijn auto op de onbewaakte overweg bij Halerbrug, honderd meter van zijn woning, tegen een goederentrein gereden. Door het opengeslagen portier is hij uit de wagen en tussen de brugspanten door in het water geslingerd. De machinist van de goederentrein heeft van de botsing niets gemerkt en is doorgereden. De machinist van een enige tijd later uit de richting Beilen naderende goederentrein zag de auto op de rails staan en waarschuwde het station Assen, waar men de rijkspolitie van het gebeurde in kennis stelde. Om drie uur 's nachts is het stoffelijk over schot van V. uit het kanaal opgehaald. Hij was pas twee maanden getrouwd. In Hoogeveen heeft een ongeluk op de Coevorderstraatweg bij de Wilhelmina- brug het leven gekost aan de 54-jarige landbouwer J. Lunsing uit Ruinen. Hij werd, toen hij op zijn motor vlak voor de brug naar links wilde afslaan, door een achteropkomende zandauto overreden. Hij was vrijwel op slag dood. In Sittard is de 32-jarige bromfietser M. uit Beek tegen een uit de tegenovergestel de richting naderende autobus gebotst, waarbij hij op slag werd gedood. Zijn echt genote, die als duopassagiere meereed, liep een schedelbasisfractuur op. De Arbeiders Gemeenschap der Wood brookers heeft een uitgebreid programma samengesteld voor het najaar 1959. Er zullen de volgende cursussen worden ge houden: Menselijke verhoudingen in het ziekenhuis (3 tot 4 oktober), Reclame, pro paganda en diepte-psychologie (10 tot 11 oktober), De positie van het middel bare kare in het hedendaagse bedrijf (17 tot 18 okotber). De situatie van het mid delbare onderwijs (31 okt. tot 1 november), Artsenconferentie (14 tot 15 november), Om een nationale politiek (21 tot 22 no vember) Bedrijfsweekeinde-leerlingen- stelsels in de industrie (28 tot 29 novem ber). De hemel van de wetenschap en de hemel van God (12 tot 13 december), Kerstbijeenkomst: Dit is de tijd(24 tot 28 december). Het is een beste zomer. Daar zijn we gistermiddag eigenlijk pas goed achter gekomen toen de tienjarige Carel van den Burg uit de Pladellastraat 56 in Haarlem op onze redactie drie aardbeien kwam laten zien. „Het is de tweede keer dit jaar", zei Carel. ..er komen er vast nog meer aan m'n plantjes. Ze zijn goed. ruikt u maar". Ze roken lekker. Van maandag tot en met donderdag draait in Roxy „Gekruiste zwaarden", een avonturenfilm het Errol Flynn in de ro mantische hoofdrol. (Rembrandt). Hoog in de woeste bergen van Centraal-Canada, temidden van eindeloze, nog bijna ongerepte naald wouden, leidt de jonge vrouw Mary (Susan Hayward) met haar zesjarig zoontje een hard en eenzaam bestaan. Haar man is bij een bosbrand omgekomen en alleen is zij niet bij machte, het kleine pioniersbedrijf waarvan het gezin leven moet, aan de gang te houden. Maar net als zij de boer derij wil opgeven, komt er hulp opdagen in de gedaante van de stugge, ietwat zon derlinge houthakkersknecht Tcd Carter, onder wiens sterke handen het bedrijf al spoedig weer floreert. Onontkoombaar drijft de eenzaamheid deze twee volkomen verschillende mensen naar elkaar toe, maar hun huwelijk dreigt een mislukking te worden, doordat de goedhartige maar ruwe man en het jaloerse zoontje uit Mary's ee;-ste huwelijk elkaar niet begrijpen. Als het onderlinge wanbegrip en een serie tragische misverstanden de echtelieden voorgoed van elkaar vervreemd lijken te hebben, brengt een nieuwe natuurramp hen in een overweldigend-spectaculaire climax weer tot elkaar en volgt er een verzoening. Susan Hayward verbeeldt op aannemelijke wijze de moeilijke rol van de geteisterde pioniers-vouw-en-moeder, Stephen Boyd geeft een ontroerende, sooc- re vertolking van de primitieve kracht mens Ted, het spel van het kind is van een ontwapende natuurlijkheid. Meester lijk heeft regisseur Hathaway het mach tige natuurgebeuren met de handeling en met de psychologie van het verhaal ver knoopt; het geweld der elementen en de felbewogen emoties van zijn figuren lopen niet slechts parallel, zij schijnen zelfs ..logisch" uit elkaar voort te vloeien in een voortdurende wisselwerking, die het verhaal een zeldzame suggestieve krachl verleent. Een uitermate gave en boeiende film. (Cinema P a 1 a c e). Een jong en char mant meisje komt midden in de nacht het huis van een beroemde toneelspeler bin nenvallen en is gedwongen er te blijven logeren. Deze situatie geeft aanleiding tot allerlei complicaties, want een bewonde raarster van de acteur denkt er veel meer van dan er werkelijk achter steekt. Haar jaloezie is echter niet helemaal ongegrond, want Amor gaat inderdaad een woordje meespreken, als de acteur, die zich van het toneel terugtrekt en een paardenfokkerij begint, het meisje als zijn secretaresse aanstelt. Maar het verhaal ontwikkelt zich geens zins op de conventionele manier, die men zou verwachten. De acteur laat het ver stand zegevieren over het gevoel en dat zou voor het meisje een allerminst „happy ending" betekend hebben, als er ook nog niet een knappe jongeman was ver schenen Het is een onderhoudende film met wat humor, wat levensernst en ook wat levens lessen voor mannen, die menen dat het leven voor hen na veertig jaar opnieuw begint. Zo'n man wordt voortreffelijk ge typeerd door Curt Jurgens. die met de ge voelig spelende Debbie (Tammy) Reynolds de hoofdfiguren uitbeelden. Voor de hu mor zorgden een excentrieke, permanent benevelde huishoudster en eenzee meeuw, die door alle scènes heentrippelt, omdat hij niet kan vliegen en die, als men wil, een symbolische betekenis heeft. (Lux or) „Les Tricheurs" draait nu voor de negende week in Haarlem, een succes dat niet meer in overeenstemming met de kwaliteit van de film genoemd kan worden. (Studio) „The 39 steps" profiteert wellicht van de gelijknamige film van Hitchcock, hoewel de in Studio draaiende versie ook bijzondere kwaliteiten heeft. (Minerva) Minerva geeft reprises van drie uitmuntende films: „Wild is the wind", „Woman in a dressing gown" en „Les enfants du Paradis". Spiegel van Nederland geeft nog wat spectaculaire momenten uit de Van-Dam- tot-Dam-race en van de fraaie hippische prestaties van het „Landgestut Selle" tij dens de feesten van Groningens ontzet. Prinses Beatrix lachte de cameraman vriendelijk toe, toen hij haar tijdens zeil wedstrijden in Langweer aan het roer van „De Groene Draeck" filmde. Polygoon komt nog eens op de Van-Dam- tot-Dam-race terug met een boeiende re portage. Het bezoek van Prinses Beatrix aan Groningen en Friesland leverde ple zierige beelden op. De tenniswedstrijden van het Kramer-circus op de M.E.T.S.- manen in Scheveningen en een girafje in Blijdorp besluiten het Polygoon-journaal van deze week. De Christelijke Oratorium Vereniging „Door Zang Vriendschap" te Haarlem, dirigent Simon C. Jansen, hoopt op 1 ok tober uit te voeren de „Grosse Messe" van Mozart en Kantate No. 84 van Joh. S. Bach: „Ich bin vergnügt mit meinem Glücke". De medewerkenden zijn Corry Bijster, so praan, Gerda van der Schaaf, mezzo sopraan. Wiebe Draver, tenor. Henk Kroes, bas. Rudolf Jansen orgel, en het Noord hollands Philharmonisch Orkest. Eveneens heeft de Vereniging wederom in studie genomen de „Messiah" van Han del, welk oratoriumwerk zij hoopt uit te voeren op 10 december 1959. Bijzonder kerkewerk opent winterseizoen in Heemstede Het winterprogramma, samengesteld door de commissie „Bijzonder Kerke werk" van de Nederlands hervormde ge meente te Heemstede, wordt donderdag 24 september geopend met de traditionele gemeenteavond in het Hervormd Jeugd huis aan de Herenweg in Heemstede. Voor de pauze zullen er uiteenzettingen worden gegeven over het nieuwe winterprogram ma en over de stand van zaken bij de lan delijke en plaatselijke bouwactie. Na de pauze volgt de vertoning van de Calvijn- film „God allpen zij eer", van de Franse cineast Roger Leenhardl. Op bijzonder hartelijke wijze heeft het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bij bel, tezamen met de ouders en collega schoolhoofden donderdagavond in de gym nastiekzaal van de Koningin Emmaschool aan het Roerdompplein in Haarlem-Noord afscheid genomen van de heer J. Jong kind, die deze school waaraan hij geduren de ruim negentien jaar verbonden is ge weest, gaat verlaten. De heer Jongkind is namelijk benoemd tot leraar Duits aan de christelijke hbs in Enschede. Vele spre kers hebben op deze avond het woord ge voerd en tal van cadeaus vielen het schei dende schoolhoofd ten deel. Mevrouw Jongkind, die haar man steeds een grote steun is geweest en voor de collega's een goede gastvrouw, werd ook in de hulde betrokken. Als eerste spreker voerde dr. G. H. van der Woord als voorzitter van bovenge noemd bestuur het woord. Hij herinner de eraan dat hij 's middags, toen leerlin gen en leerkrachten afscheid van de heer Jongkind namen, ook al diens vele goe de hoedanigheden had gememoreerd. De Koningin Emmaschool staat bekend als een school met een goede geest, aldus de predikant, waarbij de heer Jongkind niet in de eerste plaats de werkzaamheden richtte op de prestaties van de leerlingen, maar vooral op hun karaktervorming. Naast de school werd de heer Jongkind nu negentien jaar geleden, al gauw in het ambtelijke kerkelijke werk betrokken, eerst als ouderling, later als ouderling kerkvoogd en als zodanig heeft hij veel voor de gemeente gedaan. Zeer sterk sprak voor de heer Jongkind het verband tussen kerk en school en steeds heeft hij de school gezien als voorportaal van de kerk. Spreker noemde het scheidende school hoofd een man van capaciteiten en karak ter. Dit blijkt onder meer uit zijn jongste beslissing om op rijpere leeftijd te gaan solliciteren, omdat hij het beter achtte dat een ander de leiding van deze school ki-eeg. De belangen van de school stonden bij hem voorop en daarvoor is het bestuur hem zeer dankbaar. Als bewijs van deze erkentelijkheid bood de voorzitter na mens het bestuur het derde, vierde en vijf de deel van een Duits woordenboek aan, waarvan de heer Jongkind des middags van leerlingen en leerkrachten reeds deel een en twee had ontvangen. De inspecteur van het lager onderwijs, de heer E. J. Lodewijks voerde het woord namens het Haarlemse gemeentebestuur en in het bijzonder namens de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, die wegens vakantie niet bij dit afscheid aanwezig kon zijn. De inspecteur zeide in het algemeen weinig contact te hebben met confessionele scholen, omdat zijn taak meer ligt in de sector van het openbaar onderwijs. Toch had hij met de heer Jongkind vaak van gedachten gewisseld, waarbij hij overtuigd was geraakt van diens levend geloof als christen en als op voeder. De inspecteur noemde- het scheidende schoolhoofd een blijmoedig en moedig mens met een milde humor, die nu weer opnieuw durft te beginnen. De heer G. H. Wormgoor vertolkte als voorzitter van de oudercommissie de dank bare gevoelens van de ouders van de Ko ningin Emmaschool. Hij zeide, dat het voor alle oudei-s een schok was geweest, toen zij enige tijd geleden vernamen dat de heer Jongkind de school ging verlaten. Deze school is uitgegroeid in die negentien jaar tot de grootste van de zeven scholen, waarover het bestuur van de Vereniging tot Stichting en instandhouding van scho len met de Bijbel de scepter zwaait. In en om de school was de heer Jongkind al tijd een geziene figuur, aldus spreker. Na mens de ouders bood spreker een drietal cadeaus aan, namelijk het zesde, zevende en achtste deel van het Duitse woorden boek en een fraaie foto van de Koningin Emmaschool. Mejuffrouw A. M. Visser sprak namens de christelijke kleuterscholen en memo reerde de goede nabuurschap. Namens het personeel bood zij een boekenbon aan. De heer M. Groot, hoofd van de Juliana van Stolbergschool sprak namens de col lega's van de zeven scholen. Ook deze spreker bood een boekenbon aan namens de collega's. Tenslotte dankte de heer G. H. Hom berg namens de kerkeraad Spaarndam- Haarlem-Noord de heer Jongkind voor diens goede kameraadschap. De heer Jongkind dankte daarna alle sprekers met een persoonlijk woord voor de fraaie cadeaus en de vriendelijke waar derende woorden tot hem en zijn vrouw gericht. Daarna was er gelegenheid per soonlijk van het echtpaar Jongkind af scheid te nemen. De water polocompetitie De eindstanden van de zomercompetitie kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond zijn: Dames eerste klasse VZV 2 6 5 0 1 10 35— 3 NVA 6 4 0 2 8 27— 8 HPC 2_ 6 3 0 3 6 23—20 PWT o 6 0 0 6 0 0—54 HZV heeft zich teruggetrokken. Afdeling AM I „a 6 3 1 2 7 19—10 VZV 6 4 0 2 6 19—12 Haarlem 6 3 0 3 6 8-14 Strafpunten in mindering gebracht. Afdeling AM II NVA 6 5 0 1 10 34—14 HPC 6 4 0 2 8 37—21 VZV b 62042 17—25 °WTb 6 1 0 5 2 8—36 Strafpunten in mindering gebracht. Heren eerste klasse NVA 4 3 1 0 7 20- 4 HZV 4 1 1 2 3 9—6 VZV 3 4 1 0 3 2 120 DWT 4 heeft zich teruggetrokken. Heren tweede klasse DWR 3 7 6 0 1 HPC 4 7 5 0 2 NVA2 6 10 5 VZV 4 6 1 0 5 u Strafpunten in mindering gebracht. Afdeling AJ 1 VZV a 8 6 0 Haarlem 8 5 0 DWR a 3 3-2 HPC a 8 2.2 HVGB 8 12 NVA HZV DWT HPC b DWR b Strafpunten in mindering II 12 10 2 0 38-11 34—21 14—20 9—43 Afdeling AJ 8 7 0 8 6 1 8 3 0 8 2 2 0 gebracht. 52-27 32—23 21-29 23—31 18—36 VZV b heeft zich teruggetrokken. 14 13 55—13 38—17 34—36 24—39 5—51

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7