Bouwmeester aan de top na zege op Van Scheltinga extra zuinig EXTRA MOTOR OIL Kandidatentoernooi in Bied met spannende partijen begonnen Joegoslaaf Pavlovic versloeg Tan in schaaktoernooi Het Oosten Glanzend, gezond en goedzittend haar met -haarcrème Wagen van Moss vloog in brand Rallye de Monte Carlo van 20 tot 26 januari Zondag aanstaande begint de handbalcompetitie Aandeel systeembouw in woningproduktie Ontsnapte gevangene pleeg de ook brandkastdiefstal in Dieren 11 Het Europees kampioen schap in Palermo Pinguins in toernooi verslagen BMHG won en speelde gelijk in zevende hoekeysehouw Italiaanse trainingsploeg won in Den Bosch Bondselftal woensdag tegen Italianen Rood Wit bestaat 65 jaar Dahlia-wandeltochten „Marathon van de weg" voor Buchet-Strahle Van der Putten de beste Nederlander in Zweden Rus Rudenkov verbeterde Europees record kogel slingeren Voorzitterschap van het C.N.V. Kerkelijk nieuws DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 De tweede ronde van Het Oosten schaaktoernooi is gisteravond in de grote zaal van gebouw „Cultura" in Haarlem gespeeld. Op het programma stond onder andere de belangrijke partij tussen Th. van Scheltinga en H. Bouwmeester. De partij werd op fraaie wyze door Bouwmeester gewonnen. Hy verstevigde door deze zege zjjn positie aan de top van de ranglijst aanzienlijk. Uitstekend op dreef was ook de Joegoslaaf Pavlovic, die de Indonesiër Tan de tweede nederlaag bezorgde. Het treffen tussen J. Bink en V. Jovanovic werd afgebroken. Als gevolg van de vele afgebroken par tijen is een wat onoverzichtelijke stand ontstaan. Deze ziet er als volgt uit: 1. H. Bouwmeester 2 2 2 2. B. Pavlovic (1) 11 1 3.4. V. Jovanovic (2) J. Bink (2) 5. Th. v. Scheltinga (1) 1 10 6. H. Tan 2 2 0 Het programma voor de derde .ronde (hedenavond) luidt: J. Bink—B. Pavlovic, H. BouwmeesterV. Jovanovic en H. Tan —Th. van Scheltinga. H. Bouwmeester heeft dus ook zijn tweede partij gewonnen. Hij gaf reeds op de 5de zet het loperpaar prijs waarvoor zijn rivaal het nadeel van een dubbelpion had. Er ontwikkelde zich een interessant gevecht, dat korte tijd de open gemaakte b-lijn tot inzet had. Betrekkelijk snel wist de oud-Haarlemmer er zich meester van Schaken te maken en bracht toen meteen een toren op de tweede lijn. Van Scheltinga zon kennelijk op revanche voor zijn nederlaag van vorig jaar en begon zijn pionnen op de f-lijn in beweging te brengen. Het bleek spoedig dat de opmars van de tweede pion meteen zijn ondergang zou betekenen. Op de 21ste zet bracht Bouwmeester zijn toren naar veld e8, waar deze meteen een genadeloze dreiging vormde. In deze stel ling werd weer eens aangetoond hoe sterk het posteren van een kasteel op de voor laatste lijn gewoonlijk is. In feite was de strijd na Bouwmeesters 21ste zet beslist. Th. van Scheltinga ging nog even door op de noodgedwongen afwikkeling, maar toen Bouwmeester ook zijn paard nog met pionwinst in gevechtshouding bracht, zag zijn tegenstander van verdere strijd af. Intussen viel ook de beslissing tussen Pavlovic en Tan. Het Nimzo-indische ge vecht leek in de beginfase gunstig voor Tan te zullen verlopen. Hij recruteerde z;jn „cavaleristen" die in galop de vijan delijke troepen tegemoet draafden. Eerder dan zijn bedoeling moet zijn geweest, wer den de „ruiters" echter weer terugge dreven zonder noemenswaardig onheil te 'hebben gesticht. Pavlovic, die tot dat mo ment wat gedrongen had gestaan, toonde daarop zijn grote schaakkracht aan. In ijl tempo trok hij op de damevleugel af. in Bridge Voor het Europese bridgekampioenschap, dat van 12 tot en met 26 september in Palermo zal worden gehouden, bestaat de Nederlandse ploeg uit de volgende spe lers: P. Boender (Den Haag) en G. Lengyel (Amsterdam), F. Nieman (Den Haag) en R. de Leeuw (Den Haag), S. J. Polak (Rotter dam) en C. Slavenburg (Rotterdam). De eerste vier zijn leden van Het Bui tenhof, de laatste twee van de Bridgekring 1935 Rotterdam. Nonplaying captain is mr. L. Kuyt, secretaris van de Ned. Bridge bond. Het team vertrekt 11 september per chartervliegtuig naar Palermo. Op uitno diging van de Italiaanse bridgebond gaan tevens veertig Nederlanders als scores en schrijvers mee. Softbal De officiële kampioen van Nederland, Pinguins, heeft in 's Hertogenbosch deel genomen aan een toernooi, waaraan be halve de Heemsteedse ploeg ook de kam pioen van Den Haag, VODO en de kam pioen van het Zuiden, C.I.L.G. deelnam. Het toernooi werd bij verrassing na een beslissingswedstrijd gewonnen door CILG) dat Pinguins met 7-6 versloeg. Pin guins miste Riet Vermaat en maakte in het veld te veel fouten om een overwin ning te verdienert. Ilse Burger, de Pin- guins-aanvoerster, sloeg tijdens dit toer nooi drie homeruns. De uitslagen luiden: Pinguins-VODO 28-2, CILG-VODO 8-4, CILG-Pinguins 13-13. Beslissingswedstrijd: CILG-Pinguins 7-6. fraaie stijl overspeelde hij zijn tegen stander op dit terrein met enkele sim pele, maar ijzersterke toren- en pion- zetten. Het is bijzonder jammer dat Pavlovic zich tegen Jovanovic in de eerste ronde de kaas van het brood heeft laten eten. Want de vorm blijkt aanwezig om een zeer hoge plaats in de randschikking op te eisen. De afgebroken partij tussen de beide Joegoslaven is inmiddels voortgezet, maar wederom afgebroken. Nog steeds be schikt Jovanovic over een betere kans. Tegen J. Bink had Jovanovic geen ge makkelijke partij. In het centrum drukte de Joegoslaaf fel met zijn pionnen door, maar via een pionruil kreeg hij een min derheid op de dame-vleugel. J. Bink, die direct begreep waar zijn kans lag, oefende langs de half-open b-lijn druk uit. Daarbij speelde de loper op de diagonaal h8 al indirect een belangrijke rol. Nauwkeurig koos Jovanovic zijn verdedigingszetten. Bink kwam niets verder en moest zelfs met pionverlies genoegen nemen. In tijd nood gekomen wist hij echter door voort durende positieverwisseling en een mis stap van zijn rivaal de pion terug te win nen. De partij werd nu in lastig te beoor delen stelling afgebroken. In hoofdgroep A heeft ir. A. M. Schnei ders met 2 punten de leiding voor J. H. Wilmink met IV2 punt. In de B-groep voert J. v. d. Berg met maximale winst de lijst aan. Een eer, die J. H. Addincks in af deling C toekomt. R. Mol en T. Slagt kwamen in afdeling D reeds twee maal tot winst. Hockey De zevende hoekeysehouw van de he ren-hockeyers in Laren heeft de volgende resultaten opgeleverd: Union-Laren 1-0; BMHC-TOGO 4-2; Laren-TOGO 4-0; Union-BMHC 1-1; Pioniers-ex-internatio nals 2-0; SCHC-Batavieren 1-1. In Eindhoven is het Tegenboschtoernooi gewonnen door het Nederlands militair elftal. In de finale wonnen de militairen na doelschieten, nadat de wedstrijd tegen HTCC in een 0-0 gelijkspel was geëindigd. Bij de dames werd HTCC eerste, Rood Wit tweede en GMHC derde. De Italiaanse trainingsploeg, die momen teel in ons land verblijft, heeft maandag avond in het sportpark De Vliert in Den Bosch een wedstrijd gespeeld tegen ,,'s-Hertogenbosch". De Italianen wonnen met 2-0, welke stand bij de rust reeds was bereikt. Een Nederlands bondselftal speelt woens dagavond 9 september, aanvang 8 uur, in het Wagenerstadion in Amstelveen een wedstrijd tegen de Italiaanse trainings ploeg. De Nederlandse ploeg is als volgt samen gesteld: Doel: G. de Ruiter (DKS); achter: Th. Houwen (Venlo) en Ch. Marres (La ren); midden: P. Buteux van der Kamp (Togo), Chr. Mijnarends (Amsterdam) en Th. van Dijck (Kampong); voor: Th. van Vroonhoven (Tilburg), F. van 't Hooft (Hil versum), W. de Beer (Tilburg), J. Voigt (Hurley) en J. W. van Erven Dorens (La ren). De Haarlemse mixed hockeyclub Rood Wit houdt dinsdagavond de jaarlijkse le denvergadering in het cafetaria aan de Binnenweg in Heemstede. In het komen de seizoen op 1 november is het vijf enzestig jaar geleden dat deze vereniging tientallen jaren lang de oudste dames vereniging in ons land werd opgericht. Aan de viering van het dertiende lustrum zal de nodige aandacht worden besteed. Het gehele bestuur treedt dinsdagavond af, maar is terstond herkiesbaar. De af tredende zich herkiesbaar stellende be stuursleden zijn de heer H. Kepper, voor zitter; de dames L. Kemming, secreta resse; H. J. den Uyl, penningmeesteres- se; Chr. Reus en de heer J. H. Wentholt, commissarissen. Het bestuur stelt voor de contributie ongewijzigd vast te stellen. Sport in het kort TENNIS. Onze landgenoot Hüghan'is in het internationale tennistoernooi voor veteranen in Deauville in de kwart-finale uitgeschakeld door de Fransman Pastor, die zegevierde met 6-2, 6-2. Met Marcel Bernard bereikte Pastor, via een over winning op Mercier. de finale. De uitslagen van de partyen voor de eer ste ronde van het kandidatenschaaktoer- nooi, dat in Bied (Joegoslavië) is begonnen en zal duren tot en met 30 oktober, luidden: Petrosjan (Rusland)Olafsson (IJsland) 10. Bankoe (Statenloos)Gligoric (Joego slavië) ViSm.vslov (Rusland)Tal (Rusland), afgebroken. Keres (Rusland) Fischer (Ver. Staten), afgebroken. De grootste belangstelling op de eerste dag ging uit naar het duel tussen de oud wereldkampioen Smyslov en zijn jeugdige landgenoot Tal, die velen als de grote fa vorieten voor de overwinning zien, welke overwinning recht geeft op een tweekamp met wereldkampioen Botwinnik met de titel als inzet. Het zou echter geen inte ressant duel worden. Wel de partij van de jonge Amerikaan Bobby Fischer, de Ben jamin van het toernooi, tegen zijn Rus sische tegenstander Paul Keres, die met zijn 43 jaren de „veteraan" van het ge zelschap is. Keres offerde in de dertiende zet zijn koningin tegen drie pionnen en kwam hierdoor in een gunstige positie. Hierna echter was zijn spel minder accuraat en mede doordat zijn aanval afzwakte, slaag de hij er niet in zijn tegenstander in moei lijkheden te brengen. In het verdere ver loop van de partij consolideerde Fischer zijn positie. Hij bracht een toren in het spel om te trachten daarmee Keres's hech te verdediging te breken. In de 31ste zet beging Fischer echter een fout, die hem waarschijnlijk duur zal ko men te staan. Hij stond toen voor de keus een van de twee witte koningspionnen te pakken. Zo hij de tweede had genomen, dan zou Keres hoogstwaarschijnlijk niet meer in staat zijn geweest, de partij nog te redden. Fischer mag nu, in de afge broken stelling, iets betere kansen hebben, het is niet onmogelijk, dat Keres er bij de voortzetting in zal slagen op een remise aan te sturen. In de Siciliaan, die Smylov en Tal op het bord zetten, verkreeg Smyslov al spoe dig enig voordeel en slaagde er bovendien in, de gehele partij door het initiatief te behouden. Tal zocht zijn kracht in de verdediging en daar Smyslovs aanval juist meer en meer aan kracht inboette, ligt een remise in het verschiet. Tals secondant, Aver- bach, :s van mening, dat een puntenverde ling net resultaat zal zijn, terwijl daaren tegen Smyslovs secondant, Bondareski, nog redelijke winstkansen voor Smyslov aanwezig acht. Wandelsport Zaterdag 26 en zondag 27 september kunnen de wandelaars hun hart ophalen aan de Dahlia-wandeltochten, georgani seerd door de Noordhollandse Wandel sport Bond in samenwerking met de Stichting V.V.V. Hillegom. Er kan inge schreven worden voor tien, vijftien of twintig kilometer. Als begin- en eindpunt heeft men Restaurant „Treslong" gekozen; de start is zaterdag tussen twee en drie uur en 's zondags tussen tien uur en half een. Automobilisme Er zijn practisch geen wijzigingen in de formule voor de Rallye van Monte Carlo in 1960 aangebracht. De data voor deze sterrit zijn bepaald van 20 tot 26 januari. Tot de gekozen startplaatsen behoort weer Den Haag. De overige zijn: Athene, Glas gow, Lissabon, Frankfort a.d. Main, Pa rijs, Rome, Oslo en Warschau. De aan looproutes eindigen bij Chambery, waar de gezamelijke route begint. De deelne mers, die zonder of met de minste straf- punten Monte Carlo hebben bereikt, zul len op 25 januari in de bergen een klasse mentsproef moeten afleggen. Het maximum aantal deelnemers aan deze proef is be paald op 90. Het uitgezette circuit, waar van een deel zal worden geneutraliseerd, zal tweemaal moeten worden afgelegd. De winnaar van de Rallye zal in het bezit komen van een beker en 1.200.000 Franse De winnaar van de Rally zal in het bezit komen van een beker en 1.200.000 franse francs. De bedragen, die de nummers 2, 3, 4 en 5 van het eindklassement krijgen, zijn respectievelijk 800.000 francs, 500.000 francs, 300.000 francs en 250.000 francs. De beste damesequipe ontvangt 200.000 francs en nummer 2 100.000 francs. De Frans-Duitse combinatie Buchet- Strahle is met een Porsche 1600 winnaar geworden van de „Marathon van de weg", een prestatierit over ruim 5000 km. De 101 deelnemers die woensdagavond in- Spa zijn gestart voor hun tocht door Duitsland, Oostenrijk, Joegoslavië, Italië, Frankrijk en Luxemburg, hebben het dit jaar wel heel erg moeilijk gehad. Slechts 15 equipes haalden de finish in Spa. In de laatste fase hebben ook de twee Nederlandse equipes die nog in de wedstrijd waren Slote- maker-Bootz met Triump en Gorris-Van Zij 11 met Porsche de strijd moeten sta ken. De uitslag van deze rit was: 1. Buchet- Strahle (Fr.-Dld.) met Porsche 1958 cc, 8 strafmin. £0 strafsec.; 2. Feret-Monraisse (Fr.) met Renault/Dauphine 845 cc 9 min. 38 sec.; 3. Mairesse-Desse (B.-Fr.) met Re- nault-Dauphine 10 min. 42 sec.; 4. Gui- raud-Dutoit (Fr.) met Porsche 1582 cc 11 min. 37 sec.; 5. C. en W. Sander (Belg.) met Porsche 1582 cc 19 min. 34 sec.; 6. Annie Soisbault-René Wagner (Fr.) met Triumph 1991 cc 31 min. 37 sec. Winnaar categorie grand toerisme: Buchet-Strahle met Porsche 1598 cc 8 min. 30 sec. Winnaar categorie toerwagens: Feret- Monraisse met Renault Dauphine 9 min. 38 sec. Dames prijs: Annie Soisbault-René Wag ner (Fr.) Triumph 31 min. 37 sec. SPORT. Maandag zijn de derde Pan- amerikaanse spelen beëindigd. De Verenig de Staten hebben 121 van de 164 gouden medailles gewonnen en bovendien 73 zilve ren en 52 bronzen. Argentinië komt op de tweede plats, met 9 gouden, 22 zilveren en 12 bronzen medailles. Er namen 18 landen en gebieden deel. Guatemala en de Neder landse Antillen sluiten de rij, met ieder 1 bronzen medaille. VOETBAL. De uitslagen van de maan dag voor de Engelse league gespeelde wed strijden luidden: Tweede divisie: Bristol RoversIpswich Town 21; Plymouth ArgyleRotherham United 10; Sheffield UnitedSunderland 12. WIELRENNEN. Gerrit Voorting is als tweede geëindigd in een wielerwegwed- strijd voor profs in Arendonk over een af stand van 175 km. Hij had een achterstand van dertig seconden op de winnaar, de Belg Alfons Sweeckx, die een tijd noteerde van 4 uur 15 minuten. Handbal Met een gunstige stand van zaken dan een jaar geleden kunnen de handballers uit Haarlem en omgevig zondag 13 sep tember met hun competitie starten. Rapidi- tas, IJmond en Concordia konden zy het niet altijd zonder moeite in de vorige competitie drie waardevolle zetels in de eerste klasse behouden. De Blinkert pro moveerde naar de tweede klasse en kwam op gelijk niveau met HOC en Zandvoort- meeuwen en bij de dames werd de schrale vertegenwoordiging vna Haarlem in het district iets verzacht, doordat De Blinkert zich in de twede klasse bij Concordia voeg de- Kwalitatief heeft het handbal in Haar lem dus met acht elftallen in de districts klasse een belangrijke stap vooruit ge daan. In de afdeling Haarlem blijft de gewen ste uitbreiding nog achterwege, omdat het Haarlemse handbal door te weinig ver enigingen wordt gedragen. Wel verscheen TIJBB voor het eerst met een herenteam en spelen de toonaangevende verenigingen met twee of drie teams in de competitie, doch alleen in de eerste klasse dames is van een volledige bezette klasse sprake. Men houdt echter ook in het NHV het oog op de jeugd gericht en met het bijzon der voor de jeugd geschikte zevenhandbal heeft men de laatste jaren een belangrijke jeugdafdeling kunnen opbouwen. De indeling luidt: Hoofdklasse, dames: Athene en Hygea (Den Haag, Niloc en Zeeburg (Amsterdam) Olympic (Hengelo), PSV en WLC (Eind hoven) en UDI (Arnhem). Hoofdklasse, heren: Aalsmeer, Blauw Wit en Niloc (Amsterdam), DES en PSV (Eindhoven), Hellas (Den Haag), Olympia (Hengelo) en Swift (Helmond). District west A, dames eerste klasse: Athlete en Spirit (Utrecht), Amstel, DSG, Sagitta en Vriendschap (Amsterdam), AVA (Alkmaar) en JHC (Julianadorp). Tweede klasse A: Attila (Utrecht), De Blinkert (Haarlem, BSV (Blaricum), DWS en Kruisster (Amsterdam), HHC (Hilver sum), Laren en Lijnden (Badhoevedorp). Tweede klasse B: AOG (Alkmaar), Blauw Wit, Niloc 2, ADO (Heemskerk), SEW (Nib- binxwoud), Tavenu (Duivendrecht), Tone- gido (Wieringen, CONCORDIA (Haarlem en -VZV (Oude-Niedocp). Heren, eerste klasse: Aalsmeer 2, AHC '31 (Amsterdam?, Concordia en Rapiditas (Haarlem), Sport Vereent en UD (Utrecht), IJmond (Velsen) en WVGV (Weesp). Tweede klasse A: Attila, BHC (Bussum), De Blinkert, Laren, Lijnden, Tonido en Vriendschap (Amsterdam) en Zandvoort- meeuwen. Tweede klasse B: Amersfoort, Arma (Zeist), Achillies en SSVU (Utrecht), Niloc 2, Unitas en Zeeburg (Amsterdam en HOC (Haarlem). Indeling afdeling Haarlem: Dames, eerste klasse: Concordia (Hille gom), Concordia 2, Full Speed, HBC, Rapi ditas, TIJBB en IJmond. Tweede klasse A: De Blinkert 3, DSO, HBC 2, Van Nispen, TIJBB 2, IJmond 3 en Zandvoortmeeuwen. Tweede klasse B: ADO 2 De Blinkert 2, Concordia 3, IEV. Rapiditas 2 en IJmond 2. Heren, eerste klasse: AHV, AVA, Con cordia 2, Rapiditas 2, Tonegido, IJmond 2 en Zandvoortmeeuwen 2. Tweede klasse: De Blinkert 2, De Blin kert 3, Concordia 3, Rapiditas 3, TIJBB en IJmond 3. W ielrennen De Zweed Paul Munther heeft de vijf de etappe van de Ronde van Zweden ge wonnen. De rit ging van Tranaas naar Nyköping over een afstand van 206.2 km. De tijd van de winnar was 4 uur en 31 min. en 21 sec. Tweede werd de Deen Bangsborg en derde de Zweed Karlsson. De beste Nederlander was de Hagenaar Joop van der Putten, die met een achter stand van bijna 7 minuten achtste werd. Jan Wuurman eindigde op de elfde plaats, Frits Knoops kwam als 33ste door de fi nish. In het algemeen klassement heeft Bangsborg de leiding met een totaaltijd van 24 uur 45 minuten en 7 seconden. Karlsson is tweede en de Deen Svend Pe tersen bezet de derde plaats. Van de Nederlanders staat Emiel Ver- straete, die met 24 uur 53 minuten elfde is, het hoogst. Dan volgen Jan Wuurman als veertiende (24.59.06), Joop van der Putten als zestiende (25.01.42) en Frits Knoops als drieëntwintigste (25.12.02). Atletiek De Russische atleten hebben hun lei dende positie in de Europese atletiek ook tegen de Britten in Moskou kunnen hand haven. Bij de heren bleven de Russen met 129 tegen 95 punten superieur en bij de dames was de tegenstand van de Britse meisjes ten enemale onvoldoende (76-41). De beste atleet was ongetwijfeld de Rus Wassili Rudenkov, die bij het kogelslinge ren tot 67.92 meter kwam, hetgeen een nieuw Europees record betekende. Voor het tweede record zorgde zijn landgenoot Adolfas Varanauskas bij het kogelstoten met een worp van 17.99 meter. Het oude Russische record stond op 17.93 meter Vergeten Geïndustrialiseerde bouw gebaat bij hogere lonen In 1958 heeft de systeembouw 10,4 van de Nederlandse woningproduktie voor zijn rekening genomen. Er kwamen 9.327 systeemwoningen gereed op een totaal van 89.037 woningen. In Schiedam bedroeg het aandeel van de systeembouw zelfs 79 °/o, in Dordrecht 61°/o en in Den Haag 49°/o van de totale woningproduktie, terwijl Groningen met 44% en Amsterdam met 41 eveneens tot de gemeenten met een be langrijke activiteit van de systeembou wers kunnen worden gerekend. In sommi ge gevallen werd daarbij een besparing van 75% op de schaarse vakarbeid bereikt. In een zojuist verschenen publikatie van de Vereniging van Systeembouwers is Dordrecht tot voorbeeld gekozen van de regelmaat welke in de woningproduktie met systeembouw kan worden bereikt. Daar worden' immers nu al enige jaren lang elke week zestien tot twintig wonin gen opgeleverd. Voor dat werk zijn slechts acht metselaars nodig, terwijl er in tradi tionele bouw tachtig nodig zouden zijn ge weest, welk aantal niet eens te krijgen is. Zonder de systeembouw zou de situatie op de arbeidsmarkt nog veel scherper zijn dan zij al is en zou zeker niet hetzelf de aantal woningen als thans bereikt kun nen worden. Wat de ontwikkeling van de bouwkosten betreft, wijzen de samenstellers van de brochure erop, dat zowel in Frankrijk als in Denemarken en Zweden de systeem bouw goedkoper is dan traditionele bouw. De hoofdfactor is in die landen gelegen in de hoogte van de lonen voor vakar beid. In Nederland bespaart een bouwsys teem door uitschakeling van de vakarbeid misschien zes tot zeven percent, in Dene marken is dit echter al tien percent en in Zweden nog meer. Tussen 1953 en 1957 zijn in Nederland de kosten voor bouwmaterialen met vijftien en voor lonen met vijftig percent geste gen... De systeembouwers verwachten dan ook, 'dat men in Nederland naar Scandina vische verhoudingen zal groeien. Het is nog slechts de vraag wanneer het peil bereikt zal worden, waarop systeembouw goedko per zal zijn dan traditionele. De beproefde systemen kunnen in Neder land reeds thans gemakkelijk een produk- tie van twaalfduizend woningen per jaar bereiken. Met een relatief beperkte inves tering kan zij nog tot twintigduizend won ningen per jaar worden opgevoerd met een besparing op de man-uren aan vaklie den van 40 tot 75%. De dertigjarige W. B„ die op 24 augus tus uit de gevangenis in Arnhem ontsnap te en die zaterdagnacht in zijn woon plaats Apeldoorn op heterdaad werd be trapt bij een inbraak in een villa, heeft ook, samen met de 40-jarige Arnhemmer W. G., de brandkastdiefstal gepleegd in het kantoor van de Gelderse Tramwegen te Dieren. De beide inbrekers reden op zondagavond 30 augustus met een gestolen auto naar Dieren. Zij forceerden onmid dellijk na de sluiting van het kantoor de toegang. Eerst doorzochten zij alle laden en vervolgens sleepten zij de brandkast, die enkele duizenden guldens bevatte, naar buiten. Met het op gang brengen van de gestolen auto bleken de heren enige moei te te hebben, zodat zij pas bij het aanbre ken van de dag op weg konden gaan. Zij lieten enige inbrekerswerktuigen achter, die maandagmorgen door een employé in zijn tuin gevonden werden. De brandkast braken zij open in de bossen rondom Arn hem en met de buit reden zij naar Amers foort, waar de auto werd achtergelaten. Per taxi reden zij naar Arnhem terug. De bewijzen in deze zaak, door de Velpse re cherche verzameld, zijn zowel voor W. B. als voor W. G. zo bezwarend, dat ont kennen weinig zal baten. De verbondsraad van het Christelijk Nationnaal Vakverbond zal aan de alge mene vergadering, die op 21 september te Utrecht bijeenkomt, voorstellen tot op volger van de huidige voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, te benoemen de heer H.G. van Mastrigt, thans vice- voorzitter van het C.N.V. dit besluit werd vanochtend tijdens bijzondere vergade ring van de verbondsraad van het C.N.V. genomen. De verkiezing van een nieuwe voorzitter is nodig wegens de benoeming van de heer Ruppert, tot lid van de Raad van State. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Breskens F. J. Veldman te Colijnsplaat. Benoemd tot geestelijk ver zorger van het Hervormd Rusthuis te Den Haag ds. A. W. M. Odé. emeritus predikant te Goes. Bedankt voor Klazienaveen (toez.) J- Noordmans te Tjamsweer (Gron.) Evang. Luth. Kerk Tweetal te Amstelveen H. L. G. Ouwer- kerk te Tiel en C. C. G. Visser te Utrecht. Advertentie (g) De partij tussen Th. van Scheltinga (wit) en H. Bouwmeester (zwart) had het volgende ver loop: 1. Pf3 d6: 2. d4 Pf6: 3. c4 Lg4; 4. Pc3 g6: 5. h3 Lx£3: 6. exf3 Lg7; 7. Le3 0—0: 8. f4 c6; 9. Le2 d5; 10. c5 b6: 11. b4 bxc5; 12. bxc5 Da5: 13. Dd2 Pbd7. 14 0—0 Tfb8; 15. Tadl Pe8: 16. g4 Da3: 17. Tel Tb2: 18. Dd3 Pc7: 19 f5 c5: 20. fxe6 e.p Pxe6; 2i. f4 Te8: 22. f5 Pxd4; 23. Lxd4 Texe2; 24. Tfdl Txg2f; 25. Kfl Pxc5 en wit geeft het op. De resultaten van de tweede speeldag waren: Invitatiegroep: B. Pavlovic—H. Tan 1—0: Th. van Scheltinga—H. Bouwmeester 01; V. Jova novic—J. Bink afgebroken. Hoofdgroep A: A. M. Schneiders—A. Herfst 1—0: L. G. Mostertman—M. O. Mix 1—0; F. A. SpinhovenH. Wilmink remise. Hoofdgroep B: F. van SettenF. Hildama 10: J. WolffJ. Lambrechts 10; K. AltenaJ. v. d. Berg 0—1. Hoofdgroep C: C. Koster—S. Herfst afgebr.: J. H. AddicksP. Roubos 10; G. Kranendonk J. Michel remise. Hoofdgroep D: J. A. van Emmerik—J. W. de Munck remise: J. E. Strengers—T. Slagt 01; H. BosscherR. Mol 0—1. Groep 1: J. van Pelt—D. Wielinga 1-0; W. Kie vit—K. Nederkoorn afgebroken: F. P. Wester— H C.Honsbeek afgebroken. Groep 2: H. A. v. d. Bogaard—G. van Lange- laar 1—0: Th. van OosteromP. Verdonk remise; W. de Graaff—J. Vlug 0—1. Groep 3: N. M. O. MixW. Doornenbal 01; M. P. v. Overbeeke W. Krijnen 01; L. Kensen -W.Boterman 1—0. Groep 4: R. van DijkM. J. Warnez afgebr.; B. van WijkJ. G. Andersen 10; J. Jonckbloedt H. de Jager 10. Groep 5: L. LindenhoviusJ. van Vuuren 10; F. Adams—J. A. v. d. Steeg 1—0; W. Wortelboer J. R. Drost 1—0. Groep 6: J. J. Wal—R P. v. d. Kasteele remise; Chr. Pietersen—G. H. Brohet 0—1; W. J. Sacijs— G. Slobbé 10; W. J. SaeijsJ. J. Wal remise. Groep 7: G. J. SarletN. Duin 1 -0: J. T. v. d. Geer—mevr. IJ. Maljaars-Kolf "uitgesteld; A. de Bussefr vrije' rehde. Groep 8: G. Koomen—H. Parson jr. 1—0; J. N. PostG. A. v. d. Stoop afgebr.; H. J. Bertram J. J. Spruit remise. Groep 9: J. GosenW. A. Arnaut de Calavon remise; E. HouwelingC. Medemblik 0—1. Groep 10: A. HerckenrathC. Seijts 1—0; H. J. Brandt—Ch. Meijer 1—0. Advertentie Tweeëneenhalf uur was er gereden van de zesdie de Engelse Tourist Trophy de laatste grote sport- wagenrace van dit seizoen zou duren toen Stirling Moss zijn Aston Martin voor de pits in Goodwood reed om zich te laten aflossen door Roy Salvadori. Hij wipte uit zijn wagen en zijn plaats werd ingenomen door Salvadori die nog even wachtte totdat zijn mecaniciens benzine zouden heb ben bijgetankt. Toen gebeurde het. Met een enorme knal ontstond er een hevige brand. Salvadori sprong uit zijn wagen en rolde over de baan om zijn brandende kleren te doven. Moss greep een schuimblusapparaat en doofde de vlammen op de kleren van zijn co-equipier, die slechts licht ge wond werd. Even later dacht men het vuur in de auto geblust te hebben maar de vlammen hadden inmiddels het dak van de pits bereikt, waarin zich eveneens een benzinetank bevond. Ook deze tank ontplofte waardoor in een oogwenk de gehele pits in brand stond. Moss bemoeide zich daar al lang niet meer meewant onmiddellijk nadat hij zag dat zijn wagen vernield was nam hij het stuur over van zijn collega Fairman en met deze tweede Aston Martin werkte hij binnen enkele ronden de opgelopen achterstand weg. Hij won tenslotte met één ronde voor sprong en pas toen kon hij zich bezig gaan houden met zijn r>rouw, die zich juist in de pits bevond toen de brand stoftank boven haar hoofd ontplofte. De heer H. J. M. Otten, lid van de voetbalvereniging „Enter" moet men voorlopig niet te vaak het woord voet balpool laten horen. Want dan wordt hij herinnerd aan een kostbare vergeet achtigheid, die hem namelijk een deel in de hoofdprijs van de KNVB-toto groot 96.830 heeft gescheeld. Hij had dit bedrag gewonnen, als hij maar als gewoonlijk vrijdagavond zijn toto formulier had ingeleverd bij zijn oom, de penningmeester van „Enter". Hij heeft het echter verzuimd en pas toen het te laat was, vond zijn vriend, de caféhouder Dreierink, bij het schoon maken van het buffet het papiertje. Had deze het nu maar weggegooid, dan was het nog niet zo erg geweest, maar neen, hij bewaarde het en kon gister middag zijn vriend vertellen, dat hij heel wat duiten had verspeeld, want het formulier telde een kolom van vijf tien goede uitslagen. (Van onze Haagse redacteur)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11