Koninklijk paar drie dagen in de hoofdstad De historie van San Frmttuoso r PRIJSVRAAG Van dag tot dag Reactie Cijfers VOCALIS TENCONCO URS 0/3 de <=Qraatótoe[ 3 Benoeming van ir. S. H. Visser thans officieel Loco-secretaris-generaal Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand augustus een vliegreis mei onze naiionale luchtvaartmaatschappij de KLM naar- en een 10-daags verblijf in NEW YORK met algehele verzorging voor twee personen Al won u geen prys, n hebt toch altyd nog uw from Americas Best Tobaccos Dief wilde geld lenen van de politie Schilderij van Adriaen Brouwer gestolen petroleum DE HAARDOLIE Hit öf bFrÏFÖpn fiji) DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 Sommige Amerikaanse bladen geven uiting aan de wens die zij „een stro ming in de openbare mening" noemen tot afzegging van het bezoek, dat de Rus sische staatsleider Kroesjtsjev aan Wash ington zal brengen. Dit in verband met recente aanvallen van Russische zijde op de activiteit van Amerika in de kwestie Laos en de Russische houding in de Vei ligheidsraad. Het is wel merkwaardig dat deze re actie niet algemeen tot uiting komt, doch zich beperkt tot zeer bepaalde kringen kringen die reeds tevoren zeer sceptisch stonden tegenover een mogelijke toenade ring tussen Rusland en Amerika door mid del van persoonlijke gesprekken tussen de hoogste figuren. Het lijkt erop alsof men aanleiding zoekt om te elfder ure nog weel een spaak tussen het wiel te steken en zo doende de koude oorlog tot zijn traditionele ijzige niveau terug te brengen. Want Laos is waarlijk nog geen'kritiek botsingspunt en de Russische actie in de Veiligheids raad is veel minder recalcitrant dan men had kunnen verwachten. Afgezien van de vraag welk nut er zou ge legen zijn in een nieuwe verscherping der verhoudingen die nog groter dan eerst zou zijn na een mislukte procedure van welwillendheid zal men toch moeten verwachten dat in regeringskringen te Washington en Moskou een beter begrip voor de realiteit zal bestaan. De realiteit, die nu eenmaal nog verre van „koek en ei" is en telkens weer wrijvin gen tevoorschijn brengt, als internationale kwesties zich aandienen. Een realiteit ook, waarin iedere stap naar elkander toe de belofte van betere toe komstmogelijkheden biedt en iedere ver scherping van de verhoudingen slechts grotere problemen en gevaren kan aan brengen. Het onvolprezen Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gedurende de laatste weken een stortvloed van cijfers, betrek king hebbend op de inkomensverdeling, gepubliceerd. Daarbij hebben de cijfers over de toeneming van het aantal miljo nairs het meest de aandacht getrokken. Er waren in 1956 2243 zeer rijken met een vermogen van meer dan een miljoen tegen 941 in 1951. Zij dragen echter voor bijna een kwart bij in de totale belasting opbrengst. Deze toeneming zal indruk ma ken, maar men moet toch niet vergeten dat zij kleiner is dan zij schijnt. De geld ontwaarding spreekt een behoorlijk woord je mee, terwijl men ook de betekenis van koersstijging van aandelen voor de veran dering in de vermogenspositie niet moet onderschatten. Zo steeg de Algemene A.N.P.-C.B.S. Beursindex in de jaren van 1951 tot 1956 van 100 tot 215, de kosten van levensonderhoud van 100 tot 108 (exclu sief verplichte sociale verzekeringen en belastingen), in welke cijfers zich tevens een stuk inflatie weerspiegelt. Ook uit een andere zo juist verschenen statistiek blijkt de invloed van dit kwade verschijnsel: Tussen 1950 en '55 steeg het inkomen van natuurlijke personen met 52 percent tot 18.4 miljard. Het gemiddeld inkomen nam in deze jaren toe met meer dan 40 percent. Het aantal personen met een inkomen liggende tussen 3.000 en 6000 steeg in deze periode van ruim 27 percent tot 44 percent, een toeneming van 17 percent. Dit is verheugend, maar min der aanvaardbaar is, dat het aantal perso nen met een inkomen tussen de zes- en tienduizend gulden van 5 tot 11 percent steeg. Gezien de zich in de laatste jaren sterk wijzigende structuur van onze be roepsbevolking, waarin de betekenis van de middelbare en hogere leidinggevende functies steeds groter wordt, kan uit deze cijfers niet worden geconcludeerd, dat er een verbetering van betekenis is opgetre den. Dit kan men nog minder zeggen van het aantal mensen met inkomens van bo ven de 10.000, dat slechts van 3 tot 5 per cent toenam. Natuurlijk volgt de stijging van de inko mens niet alleen uit de inflatie, maar ook uit de honorering van de toegenomen pro- duktiviteit. De produktie per werknemer steeg tussen 1951 en 1955 van 108 tot 132 (1949 100), met grote verschillen tussen de bedrijfstakken. Dit is een groeipercentage van ongeveer vier percent per jaar, dat normaal genoemd kan worden. Produkti- viteitsstijging wordt niet alleen veroor zaakt door harder aanpakken van werkne mers, ook ai-beidsbesparende investerin gen en betere werkmethoden zijn er zeer belangrijk voor. Voor de algemene wel vaart is het dan ook gewenst, dat deze in vesteringen kunnen blijven geschieden. Verhoudingsgewijs hoge belastingen op hoge inkomens, of een relatieve afneming van het aantal mensen met middelbare en hoge inkomens, waaruit relatief veel wordt gespaard, is een bedreiging voor de groei van onze economie. Immers de voor de werkgelegenheid van onze toenemende bevolking hoogst noodzakelijke investerin gen kunnen bij het achterblijven van de besparingen slechts inflatoir worden ge financierd. Toch is zoals uit 'n andere statistiek blijkt het voor 't nationale investerings- peil zo belangrijke ondernemers-inkomen sterk gedaald, vooral het inkomen uit ka pitaal, evenals het inkomen van zelfstan digen. Daarentegen nam het percentage van niet-uitgekeerde winsten die dus gebruikt worden voor zelffinanciering in vergelijking met de jaren van vóór 1940 sterk toe. In Nederland is het thans onge veer 5 tot 6 percent van het nationaal in komen. Het aandeel van de loon- en sala- ristrekkenden daarin is sinds 1900 met on geveer 20 pet. gestegen en waar de ene groep meer ontvangt moeten anderen min der krijgen. Met een aanslag op het onder nemersinkomen, waarbij de investeringen bedreigd worden, en de inflatie in de hand wordt gewerkt, is echter niemand 'Laat. 5 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden '6 betaald, daar de bezorgers op donder- i dag moeten afrekenen. S DE ADMINISTRATIE Het jaarlijkse driedaagse koninklijke bezoek aan Amsterdam is begonnen. Om half drie gistermiddag arriveerden de Koningin en de Prins per auto bij de grens van de gemeente aan het einde van de Middenweg. Zij werden daar welkom ge heten door jhr. F. J. E. van Lennep, Ka merheer in buitengewone dienst van de Koningin, mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam en hoofdcommissaris PI. J. van der Molen. Op de Dam stonden achter de afzettings hekken een paar duizend Amsterdam mers op de aankomst van het koninklijk paar te wachten. Vóór het paleis stond de erewacht van de Studenten-Weerbaar heidsvereniging Amsterdam met de Am sterdamse Politiekapel. Toen de hofauto de Dam opreed klonk een luid gejuich uit de rijen op en werd er geestdriftig naar vorstin en prins gezwaaid. Nadat de kapel het Wilhelmus had doen klinken inspecteerde het koninklijk paar de erewacht en de kapel waarna het zich in het paleis begaf. Korte tijd later vertrokken de Koningin en de Prins met gevolg naar het nabijge legen Nederlands Instituut voor Nijver heid en Techniek aan de Rozengracht, waar de Koningin zich liet voorlichten door de voorzitter, ir. J. T. Duyvis. Ook burgemeester mr. G. van Hall nam aan Thans is het Koninklijk Besluit van 4 september verschenen, waarbij ir. S. H. Visser te Wassenaar is benoemd tot minis ter van Defensie. Gelijktijdig is aan prof. dr. J. E. de Quay eervol ontslag verleend als minister van defensie ad interim. In geval van tijdelijke verhindering van de minister van Defensie, zal mr. J: van Aart- sen, minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, belast worden met het tijdelijk beheer van het departement van Defensie. Ir. S. H. Visser, de nieuwe minister van Defensie, is gistermorgen ten paleize Soestdijk door de Koningin beëdigd. de rondleiding deel. In de zaal van de elektrotechniek kreeg het gezelschap een uiteenzetting over de belangrijkste com municatiemiddelen van de P.T.T. De Ko ningin voerde van een denkbeeldig huis in Boekelo uit op drie meter afstand een telefoongesprek met ir. Duyvis, die zich achter een telefoontoestel in Amsterdam bevond. Op een telcxmachine las zij het even tevoren doorgegeven A.N.P.-verslag over de aankomst van het koninklijk ge zelschap in de hoofdstad. Later, in de zaal voor de scheepvaart, beklommen de Ko ningin en de Prins de brug van een koop vaardijschip. Na het bezoek aan het Nederlands In stituut voor Nijverheid en Techniek be gaf 't koninklijk paar zich naar de ambts woning van de burgemeester aan de He rengracht, waar ook de leden van de ge meenteraad met hun dames en andere ci viele en militaire autoriteiten aanwezig waren. In de salon van het fraaie 17de- eeuwse patriciërshuis hield de gemeente archivaris, mr. W. F. H. Oldewelt, een korte causerie over het praktisch nut en het wetenschappelijk belang van het ar chief der gemeente Amsterdam. Na deze causerie gaven de wethouders Steinmetz en Van den Bergh de vorstin een overzicht van de woningnood, waarbij ook de sociale kant van dit vraagstuk werd belicht. Aan dit gesprek namen ook enkele raadsleden deel. De Prins onderhield zich met de wet houders Van 't Huil en De Roos en een aantal raadsleden. Wethouder Van 't Huil gaf de Prins een met foto's geïl lustreerd overzicht van hetgeen in het Amsterdamse Bos tot stand is gebracht ten dienste van de paardensport. Ook de IJ-tunnel kwam even ter sprake. De wet houder vertelde dat de bouw van alleen de tunnel zonder toegangswegen 148 miljoen zal kosten. Des avonds hebben koningin Juliana en prins Bernhard in de Stadsschouwburg de galavoorstelling bijgewoond van het to neelstuk „Twaalf gezworenen" (Twelve Angry Men) van Reginald Rose. Bij de hoofdingang van de schouwburg werden de koninklijke gasten ontvangen door de burgemeester van Amsterdam en door de wethouder van Kunstzaken, mr. A. de Roos. In de foyer werden aan de Koningin en de Prins voorgesteld de heer E. P. Smit, directeur van de Stads schouwburg, mr. B. van Schaick, voorzit ter van de stichting Amsterdams Toneel gezelschap Nederlandse Comedie, en de heer Guus Oster, directeur van dit ge zelschap. De schouwburgzaal was met talrijke boeketten veelkleurige anjers versierd. De galavoorstelling was aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam. Tijdens de pauze werden „de twaalf le den van de jury" in de grote foyer aan de Koningin en de Prins voorgesteld. Het wa ren de acteurs Han Bentz van den Berg, Johan Fiolet, Louis Borel, Henk Rigters, Bert van der Linden, Paul Huf, Philippe la Chapelle, André van den Heuvel, Jaap Maarleveld, Eli Blom, Jan Verkoren en Joan Remmelts. De Koningin en de Prins onderhielden zich geruime tijd met de acteurs. Na de voorstelling keerden de Koningin en de Prins naar het paleis terug. De opheffing van het ministerie van Za ken Overzee heeft ertoe geleid, dat het mi nisterie van Binnenlandse Zaken er een loco-secretaris-generaal bij heeft gekre gen. De heer B. Krijger, die secretaris-ge neraal van Zaken Overzee was, is name lijk in die functie bij Binnenlandse Zaken ondergebracht. Hij zal zich blijven bezig houden met Nieuw-Guinea, dat als een aparte directie nu onder minister Toxo- peus ressorteert. Dezer dagen is de heer Krijger door zijn medewerkers op het voormalige de partement van Zaken Overzee gehuldigd, omdat hij op 10 september 40 jaar in over heidsdienst werkzaam zal zijn, achtereen volgens bij de koninklijke Marine, het Ne derlands-Indisch gouvernement, het de partement van Zaken Overzee en sinds 1 dezer bij Binnenlandse Zaken. Advertentie LEXINGTON De jury, bestaande uit de heren KEES STIP - letterkundige L. P. A. SOETERBOEK - copywriter C. KROUWEL - reclamedeskundige M. C. DE JONG - hoofdredacteur H. v. LIESHOUT - reclame-assistent heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donkor te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aange wezen. Deze kr(jgen een tweedaagse vliegtocht naar Londen. A. v. d. Struik, Celebesstraat 6, Wageningen Mevr. D. A. Spuyman, Paulus Potterlaan 4, Rijswijk D, Wolders Jr.. Geldropseweg 164, Eindhoven B. H. Stokman, Noordeinde 2a, Den Haag L. van Hylckama, Boulevard 156a, Roosendaal A. C. Jansen, Prof. Sproncklaan 43, Zeist. Ed. Philippart-Reijns, Stuyvesantplein 46, Tilburg P. J. Schilperoort, Vogelkersstraat 9, Den Haag Tevens werden de vijftig winnaars van een slof 200 Lexington-sigaretten door de jury gekozen, die hun prijs krijgen toegezonden. De winnaar of winnares van de hoofdprys: wordt binnenkort in dit biad bekend gemaakt. De prysvraag is hiermede dan beëindigd. Lexi dankt alle deelnemers. LEXINGTON Maandagavond is de jury van het Inter nationaal Vocalistenconcours te 's-Herto- genbosch gereedgekomen met de voorselec tie van de zangers en zangeressen, die ten getale van ruim honderd aan dit concours deelnemen. Van dat aantal zijn er achten twintig door de jury geschikt bevonden om aan de demi-finale deel te nemen. Onder hen zijn dertien sopranen, vijf alten, vier tenoren en zes bassen-baritons. Tot deze zangers behoren de Nederlandse so pranen Wïlhelmina Driessen te 's-Graven- hage, Tiny WestendorpDe Bree uit Ne- derhorstDen Berg en Marie Cecile Moer dijk uit Amsterdam en de Nederlandse bassen Max van Egmond uit Hilversum en Hendrik van den Brink uit Diemen. Wanneer ik u vraag in ge dachten zeventienhonderd jaar terug te gaan, begrijp ik best, dat dit. een onmogelijke op gave is. Nog onmogelijker wordt het, als ik u zou uit nodigen gebeurtenissen bui ten onze landsgrenzen uit het jaar 259 te bezien. Ik sta hierover te filoso feren op het smalle strandje van San Fruttuoso di Camogli, waarop het motorbootje uit Portofino mij zo juist heeft afgezet. Achter mij ligt het dorp, dat met zijn minder dan honderd inwoners bepaald niet op deze weidse naam aan spraak mag maken. Een van de gebouwen in mijn rug is het vervallen klooster, dat volgens de overlevering zeven tien eeuwen geleden moet zijn gesticht. Vluchtelingen uit de Spaanse stad Tarragona met de relikwieën van Sint Fru- tuosus en twee andere marte laren bij zich zouden na een reis van twee dagen en twee nachten de kleine baai zijn binnengelopen, met de op dracht ter plaatse een klooster te bouwen. Nemen wij deze legende als juist aan, dan kan ik mij al thans voorstellen, dat zij van het strand af ongeveer het zelfde hebben gezien als wat zich nu aan de toerist voor doet. Een puurblauwe zee, een grillige, rotsige kust, hoog oplopend en begroeid met de meest uiteenlopende bomen, bloemen en planten. Om de baai zelf overheersen de Jo- hannesbroodbomen en de va rens, maar zij kunnen de pit tige geuren van naaldhout en de zoete aroma van wilde orchideeën niet verdringen. Tal van bezoekers aan Portofino, Santa Margherita, Rapallo en nabijgelegen plaatsen a.an de Ligurische kust nemen de gelegenheid te baat een tochtje per motorboot te maken naar San Fruttuoso. Als zij nieuwsgierig genoeg zijn, zullen zij er varen, dat ook een dorpje van nog geen honderd zielen een beioogen geschiedenis kan hebben. En telkens keert de blik terug naar de onwaarschijn lijk heldere zee. Laat ik eer lijk zijn: ook om zelf waar te nemen wat een bi-uinver- brand dorpsjongetje mij met overtuiging heeft verteld. „Als de zee erg kalm is, kun je nog het wrak zien van een Engels schip, dat meer dan honderd jaar geleden op de rotsen liep en verging". De dorpskinderen kennen de geschiedenis van San Frut tuoso merkwaardig goed. Het is een aaneenschakeling van strijd met. de zee, die hier verraderlijk te keer kan gaan, wat blijkt uit de bordjes met namen van verdronken vis sers, hier en daar aan de rots wanden bevestigd. Droevige hoogtepunten uit die geschie denis zijn voor hen de grote scheepsrampen en de meest sprekende ervan is de onder gang van de Croesus. In het restaurant van Gio vanni, waar men u een kreeft voorzet, die een half uur te voren nog in een op de bo dem van de baai liggende kist leefde, kan men een wandschildering zien, getiteld Brand van de Croesus, 17 april 1855. Hoe men aan die datum is gekomen, zal wel altijd een raadsel blijven, want in de nimmer jokkende annalen van de Britse Ad miraliteit slaat de ramp een week later geboekt. De Croe sus was een Engels troepen transportschip, met verster kingen op weg naar de Krim. Door een nooit opgehelderde oorzaak was aan boord een brand uitgebroken, die niet te beteugelen was. Hulpeloos dreef het schip naar de klip pen van San Fruttuoso. In het beangstigende schijnsel van de vlammen werd de baai in een stukje bloedrode zee ver anderd. Ér steeg een bijtende, verstikkende rook op en de dorpsbewoners konden alleen maar uit de wanhopige kreten opmaken, dat er mensen in nood waren. Het hinniken van de in doodsangst ver kerende paarden gaf een hui veringwekkende noot aan de mengelmoes van geluiden. Haastig werden de vissers bootjes de zee in geschoven. Onder de redders bevonden zich ook twee vrouwen, Ca- tharina en Maria Avegno. „Zij zaten in een klein bootje", aldus een krantenverslag uit die tijd, „en té veel schip breukelingen klemden zich vertwijfeld aan de boorden vast, waardoor het omsloeg. Maria Avegne, moeder van zeven kinderen, werd het offer van haar heldenmoed en verdronk". Het huisje, waarin de ge zusters Avegno woonden, is in 1915 door een springvloed weggevaagd, maar mogelijk voor alle tijden vinden wij daar thans een gedenksteen ter ere van Maria's zelfop offering. Maar komaan, per slot van rekening ben ik naar San Fruttuoso gekomen om lekker lui in de zon te bakken en wat in het water rond te spartelen. Laat deze episode uit de dorpshistorie dus een eerbiedwaardige herinnering blijven. Ik verplaats mijn be langstelling daarom naar een paar jeugdige Italiaantjes, die in kikvorsmantenu bezig zijn onderzeeverkenningen uit te voeren. Ik merk op, dat zij eerst devoot een kruis slaan en een ogenblik murmelend bidden. Dan laten zij zich met het zuurstofapparaat en elk met een lijn aan een bootje verbonden onder water zak ken slechts twee opstijgen de stromen luchtbellen geven de plaats aan waar zij zich bevinden. Het duurt geruime tijd, voordat zij weer aan de oDpervlakte verschijnen, min stens een kwartier. Zij zijn echter niet met lege handen teruggekeerd: beiden hebben een grote struik koraal ver overd. Ik weet niet of zij amateur-duikers zijn of hun gevaarlijke uitstapjes beroeps halve maken en ik krijg helaas ook niet de gelegen heid het hun te vragen, want het bootje vertrekt en is spoedig om een bocht ver dwenen. De badmeester, een man met het uiterlijk van een zwaargewicht bokser, diep bruin van de zon en zo spaar zaam mogelijk gekleed, heeft mijn belangstelling waarge nomen. Hij steekt graag een Nederlandse sigaret op én lost een raadseltje voor mij op. „Zij bidden voor het duiken eerst tot de Christus van de Afgrond", vertelt hij. „U moet het beeld toch hebben gezien?" En hij wijst enkele meters voor zich uit in het water. Ik kan bijna niet begrijpen hoe ik het heb gemist. Duide lijk tekent het tweeëneen- halve meter hoge bronzen beeld zich in de zee af. „Het is vier jaar geleden geplaatst", zegt hij, „een soort peschenk aan San Fruttuoso van de Club van Onderwater vissers uit Genua. Men be weert, dat het een hoge kunst waarde heeft, maar dat kan ik niet beoordelen". Een opmerkelijk werkstuk is het zeker, al was het alleen maar om het gewicht: meer dan tachtigduizend kilo, inclu sief de sokkel. De Christus figuur heeft de uitgespreide armen naar de zee opgeheven als om allen te bemoedigen, die zich uit hoofde van hun beroep aan dit element moe ten toevertrouwen. Het beeld schijnt te leven door het eeuwig spel van de erboven deinende golven. „Sommigen zeggen, dat we de laatste vier jaar geluk heb- -ben gehad, want de zee heeft geen enkel slachtoffer geëist", zegt de badmeester naden kend. Hij strekt zijn arm uit naar het zacht wiegende beeld. „Ik weet zo net niet of je dat wel geluk mag noe men". Hij kijkt mij ernstig aan. „Ik houd het op bescher ming van Christus van de Afgrond". Menselijk In een helemaal volwassen Engelse krant; in feite in een der meest volwassen kranten ter wereld, lees ik dat good old Ike aan de kleine prinses Anne gevraagd heeft: en kan je al koken da.t prinses Anne antwoordde: „Nog niet, maar ik wil het wel graag lerendat koningin Elisabeth (lachend) zei: „Ik zal u te zijner tijd wat proefjes van haar kook kunst sturen"; dat Ike daarop geantwoord heeft: Wanneer u uw belofte niet houdt, zal ik u overstelpen met brieven." Good old Ike. Good old human interest story. Een benijdenswaardige journalist, die deze trioloog heeft opgevangen en ijlings doorgeseind naar zijn krant! Dat is een journalistiek bof je geweest: in staat te zijn de wereld van deze driespraak op de hoog te te stellen! Wij zijn met ons allen (dacht ik) wel een beetje kinderachtig om zo iets af te luisteren, op te schrijven, door te bellen, af te drukken en op te te snoepen. Iedere oom, die op bezoek komt bij een familietje, stelt zo'n soort vraag aan het kleine meisje, iedere kleinemeisjesmoeder zou zo'n antwoord kunnen geven en dan de formidabele afronding van het gesprekje met: „als u het niet doet, zal ik u over stelpen met brieven." Maar iedere oom heeft mooi grappige vraagjes stellen, eer het door de krant over de wereld ivordt verspreid. Ik geef toe, dat oom Ike een bijzondere oom is en dat het meisje en haar moeder meer in het licht der openbaarheid staan dan gewone meisjes met gewone moeders, maar wordt het gesprekje daardoor be langwekkender? De human interest story is een belang wekkend onderdeel geworden van het ge hele complex van zaken, dat onze be langstelling wekt. Zij is niet meer weg te denken uit onze kranten. Een mens is maar een mens, als is hij president of ko ning, ridder of bedelknaap en dat moet ons op alle m.anieren worden voorgehou den. Het is goed te vernemen dat gene raals verzot zijn op abrikozenjam; dat lei ders van mensen zich in slaap lezen met een detectiefje; dat de schoonste vrouw ter wereld precies zo verliefd kan zijn als nicht Anneke uit Langweerderwiélen. En dat oom, die het lot van de wereld in zijn broekzak draagt, aan een klein meisje, al is het een prinsesje, net zulke grappige vraagjes stelt als onze oom Jacob aan ons Anneke... Wel, daar zie je toch maar weer uit, dat, op een gegeven ogenblik, alle ooms van de wereld het zelfde zijn: helemaal menselijk. Is dat niet mooi? Ik weet niet, of het zó mooi is. Maar ik begrijp, dat iedereen een stukje menselijke vertedering bij alle vertier aan de top, gebruiken kan. Vandaar dat zo'n gesprekje in de krant komt. De journalisten zijn ook niet gek. Zij weten, dat wij de human interest story broodnodig hebben. Om haar op te peuzelen als koek. Al die grappige dingen. Die smaken alsmaar naar meer. Elias Een 17-jarige Duitser uit Oldenburg wilde een tocht maken naar Amsterdam, maar in het Groningse dorp waren geld e" ^enzine °P- Op het politiebureau ging hij informeren of daar iemand was, die hem wat geld voor benzine wilde lenen. De dienstdoende agent hoorde zijn ver zoek aan en beschouwde met een enigs zins kritisch oog de jeugdige reiziger. Op de vraag van de agent, wat hij in zijn welgevulde tas had, haalde hij 50 doosjes sigaretten, een aantal repen chocolade en kauwgom te voorschijn. „Voor onderweg", zei de bromfietser. Maar dat geloofde de agent niet, want kort te voren had de exploitant van een zwembad opgebeld, dat uit een consumptietentje sigaretten, chocolade en andere artikelen waren gestolen. De Duitse jongen bekende de inbreker te zijn en vertelde meteen, dat hij de bromfiets in Duitsland had gestolen. De tocht naar Amsterdam gaat niet door. Uit het Staatsmuseum van Hannover Is maandag een schilderij van de zeventiende eeuwse schilder Adriaen Brouwer, een leerling van Frans Hals, gestolen. Het schilderij heet „Tafereel in een Herberg" of „Worsttafereeltje aan het hakblok". Het meet 29 bij 24 centimeter. De waarde er van is moeilijk te schatten, maar beloopt in ieder geval enige duizenden guldens. Advertentie voor oliehaarden mei het hoogste rendement zuinig - oeen roet - meer warmte Uit de Opregte Vrijdagsche Haarlemsche Courant van 9 September 1859 Bestuurderen van den Nieuwen Schouwburg aan den Jansweg te Haarlem hebben de zitplaatsen in het parterre en op de eerste galerij van leu ningen doen voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3