Het VARA-winterprogramma Mode De man aan de top Italiaanse vocalisten zongen in de Gemeentelijke Concertzaal Agenda voor Haarlem De negen Muzen 4 Per 21 sett ember De radio geeft woensdag T el evisie pro gramma Radionieuwsdienst 's avonds om half elf Marswedstrijden op de Haarlemse Dreef Askenase, De Groot en Martzy in Meesterserie Rossellini in Venetië onderscheiden Het draaiorgelconcours te Utrecht Zieke uit gijzeling ontslagen DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 fVan onze Amsterdamse redacteur) De Verenigingsraad van de VARA heeft zijn goedkeuring gehecht aan het radio programma-schema van deze omroep voor het winterseizoen 1959-1960. De van de televisie bekende en succes volle quiz „Je neemt er wat van mee" wordt, te beginnen op 9 oktober, vrijdags om de veertien dagen in een radio-versie uitgezonden. Spelleider is ook hier Theo Eerdmans. Op de overige vrijdagavonden begint om 21.00 uur het programma „Vara's Bekercompetitie", een seizoen wedstrijd met vragen en opdrachten tus sen de eerste elftallen uit de ere-divisie voetbal. „Dit is uw leven" komt dit sei zoen tweemaal, te weten op 14 oktober en 17 februari. Het gevarieerde zaterdag avondprogramma heeft de titel „Week uit week in" gekregen. In deze show treden als vaste artiesten op onder anderen En- ny Mols-De Leeuwe, conferencier Rudie Carell en Tom Manders als Dorus. Op zondagen om de veertien dagen, van 10.00 uur tot 10.30 uur brengt Bob Spaak het „Ge varieerd zondagochtendprogramma voor het gezin", dat in de plaats treedt van „Weer of geen weer". Jan Corduwener debuteert hierin met een nieuw orkestje, het ensemble „Notenshow". Onder meer zullen in dit programma problemen wor den gesteld, waarover de luisteraars zich 's middags het hoofd kunnen breken. Van 17.00 tot 17.30 uur komt Bob Spaak terug met de oplossing. Eveneens 's zondags, ééns in de veertien dagen, is er een jour nalisten-forum onder voorzitterschap van mr. M. Vrolijk. Jelle de Vries zal om de veertien dagen op maandag om 19.30 uur een cabaret programma voor de microfoon brengen. Dezelfde avond kan men nogmaals' ca baret beluisteren, nu onder leiding van Wim lbo. Ten slotte krijgt de na twintig jaren teruggekeerde „lekenrechtbank" een plaats op deze avond. De woensdag morgen begint met een noviteit: de ru briek „Voor dag en dauw" van 7.23 tot 8.00 uur, met als belangrijkste onderde len gezellige berichten, actualiteiten en lichte muziek. De rijpere jeugd krijgt vrijdags na het ziekenuurtje een pro gramma onder de titel „Tijd voor teen- agers". Televisie Bij de televisieprogramma's is een dei- belangrijkste vernieuwingen dat op de door de VARA verzorgde zondagavonden het actuele „En Passant" vervangen wordt door „Artiestencafé", waarvoor on der andere Annie Schmidt de teksten schreef. Gastvrouwe is Jeanne Roos, die als vaste medewerkers Simon Carmiggelt, Donald Jones en Cor Lemaire heeft. Aan „Artiestencafé" gaat de filmrubriek voor af. Op zaterdag 17 oktober start onder de titel „Publieke tribune" een studio-show programma in de vorm van een maande lijkse zitting van een rechtbank voor zotte zaken. Ook hier teksten van Annie Schmidt De quiz „Je neemt er wat van mee" wordt zaken. Ook hier teksten van Annie Schmidt, schrijft voorts de teksten voor een drietal televisiespelen, die Willy van Hemert zal regisseren. „Anders dan anderen", de televisie biografie gepresenteerd door Bert Gart- hoff, begint 23 oktober en zal daarna nog driemaal op het scherm komen. Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gvmn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. 9.15 Gram. (Om 935—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 De bezigheids therapie bij het zieke kind, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Hammondorgel en zang. 12.30 Land- en tuin- houwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Jazzmuziek met comm. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Filmmuz. 17.30 Lichte muz 17.50 Regerings- uitz:: Emigratierubriek. Het emigratfepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Hammondtrio. 18.40 Act. 18.50 Voor de kinderen. 19.00 Lichte muziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest en zang. 20.45 Eenmaal in je leven, hoorspel. 21.45 Kamerkoor. 22.15 Lichte muz. 22.35 De weg naar volwassenheid, caus. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.40 Lichte muziek. 12.10 Madrigaal koor. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gitaarensemble. 12.53 Gram. of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 met PIT op pad. causerie. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugd- toernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Ka- mermuz. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Leger des Heilskwar- tier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Pianorecital. 20.15 Jeugdappèl Chr. Geref. Jeugdbonden. 21.15 Gewijde muziek. 21.45 Gram. 21.55 Kamerorkest en solist. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.15— 24.00 Platennieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevar. muziek. 14.00 Festival v. Stockholm 1959. 14.50 Gram. 15.10 Fes tival van Stockholm (verv.). 16.00 Koersen, 16.02 Engelse les. 1617 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Piano recital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.20 Leken- moraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorsp. 20.55 Avond- conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische caus. 22.25 Italiaanse volksliederen, 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG KRO: 17.0017.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu..! 20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Bil jartdemonstratie. 21.20 Documentair programma. 21.40 Lichte muziek. Advertentie Van Nelle bestellen Van de uitgeverij Het Spectrum te Utrecht ontvingen wij de volgende deel tjes uit de Prisma-serie. IK EN MIJN DOKTERS van Gisèle Parry, uit het Frans vertaald door J. Meyknecht-Grossouw. Met spirituele humor en een inspirerend gevoel voor betrekkelijkheid beschrijft de auteur haar ervaringen met doktoren, die zij voor haar astma consulteert. MIJN FAMILIE EN ANDERE BEESTEN door Gerald Durrell, uit het Engels ver taald door Chr. Hilsum-Beuckens. Een autobiografie, met een rake laconieke humor verteld, over de jaren die het ge zin Durrell op Korfoe doorbracht. ERVARINGEN VAN EEN KINDER RECHTER door Karl Holzschuh, uit het Duits vertaald door mr. M. J. P. Tissen. Een bijzonder actueel boek, over een kinderrechter die de jeugd heeft leren zien met een humaan begrip voor haar door het tijdsgebeuren beïnvloede proble matiek. DE SPOOKMAJOOR door Virginia Cowles, uit het Engels vertaald door G. H. H. Schroder. Weer een voortreffelijk boek van deze begaafde journaliste. Zij vertelt over het werk van de commando's, die in Noord-Afrika hun gevaarlijke bij zondere opdrachten volvoerden. Het nieuwsbulletin van 23 uur van de radionieuwsdienst zal met ingang van 27 september in alle programma's een half uur eerder worden uitgezonden, om half elf dus. Voorts komt er om 23.55 nog een kort nieuwsbulletin van de radionieuws dienst. Aldus is meegedeeld door de heer J. W. Rengelink, secretaris van de VARA, tij dens de persconferentie die hij te Amster dam leidde ter toelichting op het komende winterprogramma van de VARA. Een en ander is, op initiatief van de VARA, in overleg met de andere omroepverenigin gen gewijzigd. De voornaamste reden voor deze wijziging is dat men nu na het nieuws nog voldoende tijd over heeft „om een geheel volwaardig programma uit te zenden". In de tweede plaats is deze wij ziging belangrijk, aldus de heer Rengelink omdat nu de luisteraars op het platteland meer in de gelegenheid zullen zijn s avonds nog nieuws te horen. Zaterdagavond 12 september zullen aan de Dreef in Haarlem, evenals in septem ber 1958, door twintig muziekkorpsen en drumbands uit Kennemerland marswed strijden worden gehouden. De Haarlemse muziekkorpsen, welke van gemeentewege subsidie ontvangen, zijn verplicht aan de wedstrijden deel te ne men. Om kwart vóór acht worden de wedstrij den geopend met een door vier muziek korpsen gelijktijdig te spelen mars. Voor af worden van 19.00-19.45 uur de tamboer korpsen beoordeeld. De beoordeling ge schiedt door een jury, bestaande uit de he- ï-en Jos de Klerk, Gerard Boedijn en ma joor R. van Yperen. De houder van de wisselbeker voor de muziekkorpsen: het Harmonie-orkest „Haarlem" en die van de beker voor de drumbands: de drumband „Bato", moeten de prijzen verdedigen tegen een aantal verenigingen die er alles op zullen zetten om deze bewijzen van bekwaamheid al thans voor een jaar in hun bezit te krijgen. Behalve deze wisselbekers worden me dailles toegekend voor de beste prestaties in de verschillende afdelingen, alsmede een prijs voor de beste tamboer-maitre. Naast de vakkundige beoordeling door de jury zullen drie plaatselijke journalisten, die met minder kritische oren zullen luis teren, het korps aanwijzen dat naar hun mening de erepalm moet wegdragen. Ook voor deze beoordeling wordt een prijs be schikbaar gesteld. Na afloop van de wedstrijd marcheren de korpsen met muziek naar de Grote Markt waar zij uiteengaan. De prijzen worden om 22.45 uur uitge reikt in de toneelzaal van hotel De Leeuwe rik aan de Kruisstraat. Traditiegetrouw zal ook dit seizoen weer een Meesterserie van drie concerten In de grote zaal van Haarlems Concertgebouw worden gegeven. De wereldvermaarde Poolse Chopin-pianist Stefan Askenase zal als eerste in de serie een concert geven op donderdag 29 oktober, waarbij hij een keuze doet uit het omvangrijke oeuvre van zijn grote landgenoot. De Hongaarse vio liste Johanna Martzy treedt op maandag 16 november op. waarbij zij begeleid wordt door de pianist Jean Antonietti. Het derde en laatste concert in de reeks wordt ge geven op maandag 25 januari door de meesterpianist Cor de Groot, die daarmee zijn 25-jarig jubileum als concertpianist zal vieren. Het was ook in Haarlem, dat deze zo vermaarde pianist een kwart eeuw geleden de eerste schreden op het podium zette. Advertentie Van Nelle bestellen (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Meestal komen we na een SHOW VAN MAX HEYMANS weer tot dezelfde con clusie: dat hij als hoedenontwerper het meest geniaal is. Hij is hier jarengele- den mee gestart en heeft steeds veel suc cessen geboekt met zijn originele en vaak gewaagde modellen. Maar zoals het in de modewereld al meer is vooi-gekomen, zo deed ook Heymans. Naast zijn hoeden ging hij kleding ontwerpen, een moeilijke op gaaf, want het is maar enkelen gegeven het etiket „haute couture" waardig te zijn. Pas na jaren kan men zich een oordeel vormen over de capaciteiten van een couturier en al zijn er in iedere collectie vergissingen te vinden, het totaal beeld moet toch bevredigend zijn. En dit is bij Heymans niet altijd het geval geweest. Deze keer echter kunnen we zijn nieuwe collectie zeer geslaagd noemen. Vooral zijn tailleurs zijn van voorname eenvoud. Veel van zijn modelen hebben een kraag van bont, een dankbare en flatteuze gar nering, die op velerlei manieren toe te passen is. Naast de met bont „ingeleg de" kraag, zagen we ook een model voor zien van een grote pellerine kraag van bever, van welke bontsoort ook de man chetten waren. Bont beheerste overigens bijna de gehele collectie: hoedjes recht op het hoofd staand in de vorm van een „pill-box" zagen we o.a. in hermelijn, oce lot, nertz en petit gris. Mantels had den grote afstaande bontkragen of kra gen, die als een zachte vacht warm koes terend tegen de hals oplagen. Veel bewon dering oogstte een persianer mantel met een zwarte nertz kraag, een eerste ont werp van Heymans als bontwerker maar zeker veelbelovend. Ook hier zagen we mantels, die aan twee .knaten te dragen waren. Deze reversible mantels verrassen ons iedere keer weer omdat ze zo licht in gewicht zijn, en als ze „gekeerd" worden een geheel ander aanzien geven. De voorkeur voor de tuniek zullen we deze winter overal aantreffen. In deze col lectie was in diverse modellen de overrok aan de zijkant voorzien van een knoop- garnering. Velours in prachtige tinten was met soepele bevalligheid geplooid tot elegante namiddagjaponnen, maar bleek ook een pracht materiaal voor kunstig gedrapeer de hoeden. Katy Op het 20e internationale filmfestival in Vennetië is zondag de eerste prijs, de „gou den leeuw van St. Marcus", toegekend aan twee Italiaanse films: „II generale della rovere" van Roberto Rossellini en „De grote oorlog", van Mario Monicelli. De prijs voor de beste actrice was voor Madeleine Robinson voor haar rol in de Franse film A double tour" van Claude Chabrol. James Stewart kreeg de prijs voor de beste acteur voor zijn rol in de Ameri kaanse film „Anatomy of a murder". Het internationale katholieke filmbureau heeft zijn prijs toegekend aan Rossellini's „II generale della rovere". Dit wordt een vreemd verhaal, jongens! Die professor Doka heeft een fantastische uitvinding gedaan; en wat daar allemaal mee gebeuren gaatnou, dat zie je nog wel! j EEN GROEPJE van vijf Italiaanse opera-zangers maakt deze maand een kor te tournee door ons land. Met dit bezoek wordt een traditie gehandhaafd, die wel eens teleurstellende ervaringen bracht maar die toch ook dikwijls een verheu gend contact van de Nederlandse opera minnaars met het Italiaanse bel canto mogelijk maakte. Er viel althans op het concert, dat door de Italiaanse vocalisten maandagavond in de Gemeentelijke Con certzaal onder vrij grote belangstelling ge geven werd, veel schoonheid te genieten. Weliswaar kan niet gezegd worden, dat elke vertolking het licht van een betrek kelijke volmaaktheid uitstraalde. Zo ble ken de sopraan Nerina Santini en de tenor Luigi di Stefanis voor het eerste program manummer, een duet uit „Don Pasquala" van G. Donizetti, nog niet geheel „inge zongen" en bracht de tenor Gino Orlandini in het verdere verloop van het concert vaak een larmoyant accent in zijn zang en hief hij het voordrachtsevenwicht op door het zwaartepunt te verleggen in de stemklank ten koste van de dramatiek van het woord. TOCH BEZIT deze zanger zowel in vo caal als dramatisch opzicht capaciteiten. Zij moeten echter onder strenge controle gebracht worden. In het Wilhelminapark te Utrecht is onder grote belangstelling van het publiek weer het traditionele draaiorgelconcours gehouden. De eerste pr(js van de draai orgelwedstrijd werd behaald door „De Brandweer" uit Den Haag. Deze verwierf 129 van de maximaal te behalen 150 pun ten. Tweede prijs kregen: „Omke Romke" uit Bolsward (117 punten), „Het Blauw tje" uit Amsterdam (115 punten) en „De Drie Pruiken" uit Utrecht (111 punten). De derde prijzen waren voor „De Klok" uit Amsterdam, „De Buffel" eveneens uit Amsterdam en „De Limonaire" uit Hilver sum. In het Wilhelminapark stonden ook, maar uitsluitend als decor, bekende draai- prggjs geljjk _,,Dp Lange Gavioli", „De Dubbele Ruth" en „De Grote GaviolP. Ter gelegenheid van het draaiorgelcon cours was ér ook een nÖteerwèdstfijd waarvan het thema was „De Koffiemake- laars". De eerste prijs werd daarbij ge wonnen door Gerard Razenberg uit Mid- delharnis. De tweede, derde en vierde prijs kregen respectievelijk Marcel van Boxtel uit Nijmegen, Koen Alta uit Haarlem en A. J. van Veen uit Rotterdam. Vor de com positiewedstrijd waren veertig inzendingen binnengekomen. De eerste prijs kreeg dr. Bernard Drukker uit Amsterdam voor „De dans van de harlekijn", de tweede prijs ging naar Anton van Oik uit Zeist voor de Pierrette Wals" en de derde wederom naar dr. Bernard Drukker voor „Mars van de Tweelingen". Advertentie Nerina Santini herstelde zich spoedig en bereikte toen voortreffelijke resultaten met een aria uit Puccini's „La Bohème" en vooral ook met de uitnemende beheersing van de coloratuur van de aria van Rosine uit Rossini's „De barbier van Sevilla". Het grote succes van deze vertolking noopte de zangeres tot een herhaling. Een bijzonder talent bleek de dramati sche sopraan Lidia Bonetti. Deze zangeres kon een prachtig beheerste, fraai klinken de volumineuze stem in dienst stellen van de voordracht van aria's uit opera's van Mascagni en Verdi en voor een duet, een terzet en een kwartet („het" kwartet uit „Rigoletto"). GASTONE PRESSET verraste de toe hoorders met zijn mooi bas-bariton tim bre, dat in de hoogte nog enige afzonde ring behoeft. De vertolking van de mono loog van Boris uit de tweede akte van Moessorgky's „Boris Godounof" (in het Russisch gezongen) werd een voortreffe lijke prestatie door de zuivere uitbeelding van diepe menselijkheid. Het geestige ele ment was bij deze zanger in goede handen toen hij Basilios aria uit „De barbier van Sevilla" voordroeg. De lyrisch getinte fraaie tenorstem van Luigi di Stefani vol deed uitstekend bij de innige uitvoering van „Una furtiva lacrima" uit „l'Eliser d'amore" van Donizetti en van de aria „Che gelida manina" uit „La Bohème". De zangeressen en zangers hadden aan de eminente „maestro accompagnatore" Manfredi Hubner een artistieke en be trouwbare steun. DEZE PIANIST begeleidde ook 't Haar lems Operakoor, dat onder leiding van Bep Ogterop koren uit opera's van Bizet en Verdi zeer zeker verdienstelijk ver tolkte, maar toch niet met de verrassende technische afwerking en het klankraffine- ment in alle schakeringen van geluidsex pansies, welke ik in herinering bewaar van voorgaande concerten van het koor. Zijn de vakanties hier wat schuldig aan? P. Z waanswijk Advertentie Van Nelle bestellen 1 De gijzeling van de 60-jarige Amster- dammër J.H.L1.; die weigert zijn in 1946 weggelopen echtgenote alimentatie te be talen, is opgeheven. De -raadsman van de vrouw heeft er een einde aan laten maken omdat hij verdere gijzeling zinloos vond. Zij kostte 6,- per dag, te betalen door de partij die de gijzeling ten uitvoer laat leggen en hielp de vrouw dus van de wal in de sloot. In feite was de gijzeling nog veel duur der geworden, want de verre van gezonde heer L. moest op medisch advies elf da gen geleden van de gevangenis overge bracht worden naar een ziekenhuis in Am sterdam, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Aangezien de verpleegkos- ten veel hoger zijn dan 6,- per dag moest het rijk de rest betalen. Daarmee is een voorlopig einde gekomen aan een zaak, waarover twee korte ge dingen zijn gevoerd. Eerst gaf de presi dent van de rechtbank de vrouw toestem ming de heer L. te laten gijzelen als hij in gebreke bleef wat de hem opgelegde alimentatieplicht betrof. Vervolgens stel de de gegijzelde in een kort geding tegen zijn vrouw de eis, uit de gijzeling ontsla gen te worden wegens slechte gezondheid Dit werd hem geweigerd, maar tien da gen later was hij zo ziek, dat men hem in het ziekenhuis moest opnemen. Hij zal daar voorlopig moeten blijven. Grandma Moses. Mrs. Anna Mary Robertson Moses, beter bekend als de schilderes „Grandma Moses", is 99 jaar ge worden. Zoals gewoonlijk, werd deze ver jaardag in kleine kring gevierd. Tsjechische boeken. De Tsjechische waarnemend zaakgelastigde, Haradec, heeft in de bovenzaal van Arti et Amicitiae te Amsterdam een tot en met 11 september durende expositie geopend van meer dan vijfhonderd kunst-, wetenschappelijke en kinderboeken uit Tsjechoslowakije. Kunstmarkt Rembrandtsplein. Te Am sterdam is opgericht de Vereniging Kunst markt Rembrandtsplein. Het bestuur be staat uit Gerard Koster, Dik van 't Wout, Rinus Pelgrom en Mario Prins. Secre taresse is mevrouw Hermine Heyermans. De vereniging stelt zich ten doel vooral jongere beroepsschilders te laten exposeren en hen in de gelegenheid te stellen te ver kopen zowel binnens- als buitenshuis. Architecten bijeen. Van 7 tot 15 sep tember is in het rijksmuseum Kröller- Müller een architectencongres, voorbereid door een coördinatiegroep, samengesteld door C. I. A. M. (Congres Internationaux d'Architecture Moderne). Doel van de bijeenkomst is confrontatie van de persoonlijke meningen van de deelnemers over de actuele situatie in architectuur en stedebouw met behulp van door de deel nemers gemaakte ontwerpen, en aanpas sing van het tot dusver door C.I.A.M. sinds 1928 georganiseerde internationale contact aan de huidige stand van zaken in archi tectuur en stedebouw. Griekse nederzetting. Sovjet-geologen hebben op het schiereiland Taman, tussen de Zee van Asof en de Zwarte Zee, over blijfselen van de oude Griekse nederzet ting Phanogoria blootgelegd. Er zijn res tanten van woonhuizen uit de derde eeuw, een goed bewaard gebleven deel van een openbaar gebouw en een bron gevonden. Voorts zijn talrijke vazen en oude munten gevonden. Met speciale apparaten is men nu bezig het gedeelte van de stad dat door de zee is overstroomd, bloot te leggen. Klank- en lichtspel. Na Parijs en Athene zal nu ook Rome zijn klank- en lichtspel krijgen. Men zal op het forum begeleid door lichteffecten, redevoeringen van beroemdheden als Lucretius, Scaevola en Caesar kunnen horen, afgewisseld met kreten van Sabijnse maagden, gejammer van Gallische krijgsgevangenen en Nero's lied bij het brandende Rome. In septem ber beginnen de voorbereidingen. Niet iedereen is met deze attractie, opgezet met het oog op de Olympische Spelen van vol gend jaar, ingenomen- Het regent protes ten over de „ontheiliging", maar die leg gen de organisatoren en de gemeenteraad van Rome naast zich neer. Antiekbeurs. Prins Aschwin von Lippe Biesterfelt, de broer van Prins Bernhard, heeft een langdurig bezoek gebracht aan de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft. De prins, die was vergezeld van zijn echtgenote, is conservator van de afdeling aziatische kust van het Metropolitan Mu seum te New York en behoort tot de vaste bezoekers van de beurs. Advertentie Van Nelle bestellen 101. „Er zijn vier stemmen nodig om een directeur te kiezen." „Mr. Shaw wil het natuurlijk worden. Dat heeft hij duidelijk genoeg gemaakt, toen hij gisteravond hier was." „Dat weet ik." „O. Zou het moeilijk zijn dat te bereiken?" „Ik weet het niet." „En mr. Alderson ook. Uit wat mr. Shaw zei, maak te ik op, dat Alderson zijn belangrijkste concurrent was." Haar ogen schitterden. „Mr. Shaw zal wel erg verbaasd zijn, als hij merkt wie het werkelijk wordt." Haar laatste opmerking ging hij voorbij. „Ik denk wel, dat ik op Alderson kan rekenen. Daar ben ik zeker van. Er is een kleine kans, dat ik ook de stem van Walt Dudley krijg. Alderson ging er juist met hem over spreken." „Wanneer weet U het?" Hij dacht een ogenblik na. „Mag ik even opbellen?" „Ja, gaat uw gang!" De opwinding van ongeduld klonk in haar stem en haar ogen volgden hem gespan nen, toen hij naar het bureau liep. 12 u. 12 n.m. Erica Martin draaide 9 voor de stadslijn en zelfs het ogenblik dat het duurde voor zij de kiestoon hoorde leek een eeuwigheid. Zij draaide het nummer. Het in-ge- sprek-signaal toeterde in haar oren. Met haar vinger liep zij de bladzij na: Prince, Dwight, 800 N. Front.. 2-4342. Ja het nummer was goed geweest. Zij draaide opnieuw. Ja, hij belde! Zij bereidde zich voor op de stem van die vrouw. Het was de stem van Don Walling! „Mr. Walling, U spreekt met Erica Martin. Ik kreeg juist een telefoontje van meneer Caswell. Hij is uit New York komen vliegen en is nu op het vliegveld. Ik heb mijn auto hier en ga hem nu halen. Ik dacht dat u hem zoudt willen spreken en daarom ja nee, hij wilde mij spreken en ik beloofde hem te zullen ko men halen." Zij wachtte, zoals hij haar gevraagd had, terwijl ze haar ogen sloot en haar vuisten balde. Waarom voelde zij zich zo, alleen maar omdat hij met die vrouw sprak. waarom, waarom, waarom? Daar was zijn stem weer. „Ja, Mr. Walling? ja, ik kan hem daarheen bren gen als als U dat wilt". Zij sloot haar ogen opnieuw.vechtende tegen iets, waartegen ze niet zou moeten hoeven te vechtenmaar nu begon het weer van voren af aan. Het was haar eigen schuld., ze had Don Walling nooit die trommel daarheen moeten laten brengen. Maar Julia Tredway zou het niet winnendeze keer niet. Als Caswell daar naar binnen zou gaan, zou zij meegaan. Zij wilde haar hoed pakken, vergetend, dat zij die reeds op had, dat zij klaar was geweest om weg te gaan, toen de tele foon was gegaan. 12 u. 15 n.m. „Als wij de stem van George Caswell konden krij gen, zou dat dan alles zijn, wat u nodig hebt?" vroeg Julia Tredway Prince. „Ja, alles," zei Don Walling. „Dan geloof ik niet, dat wij ons ergens ongerust over hoeven te maken. Gelukkig ken ik Mr. Caswell. Zelfs sprak ik hem gisteren nog door de telefoon over iemand die trachtte een paar Tredway-aandelen te kopen. Ik geloof, dat U Caswell rustig aan mij kunt overlaten." „Gelooft u, dat het beter is, dat ik dan niet hier ben?" „Misschien wel. Waar kan ik U bereiken thuis?" Hij knikte. „Ik ga nog even langs Alderson zien of hij er al is en dan ga ik naar huis." 12 u. 19 n.m. Totdat Frederick Alderson naar zijn snelheidsmeter keek, was de gillende sirene slechts één van de gelui den geweest, die door zijn gedachten schoten. Hij zag toen, dat de naald juist aarzelde boven de honderd-vijf en zijn snelle blik opzij ving een wenk op van een Rijks- politie-agent, die hem beduidde naar de kant van de weg te gaan. Hij wachtte een paar verschrikkelijke ogenblikken, nadat hij de auto tot stilstand had gebracht. Frederick Alderson was nog nooit bekeurd wegens overtreding van de verkeersregels. Eindelijk verscheen het gezicht van de agent voor het raampje. Zijn stem had de satanische vrolijkheid van een zekere overwinning. „Mag ik uw rijbewijs even zien?" Op een of andere wijze slaagde hij er met zijn dikke vingers in, om de oranje kaart uit zijn portefeuille te wurmen. „Neemt u. me niet kwalijk, agent, ik moet met spoed naar Maryland en wel, ik had er niet op gelet, hoe hard ik ging." „Bent u de Alderson van de maatschappij?" vroeg de agent, zich ontpoppend als een echte Miïlburgher. Iedereen in Millburgh sprak namelijk altijd van „de maatschappij" als hij de Tredway bedoelde. „Ja, jazeker, agent. Ik „Mijn ouweheer heeft zijn hele leven bij de maat schappij gewerkt. John Sweitzer. Hij werkt nou aan de Pike Street." „Ja, natuurlijk!" zei Alderson, voor het eerst diep ademhalend sinds de sirene een stalen band om zijn longen had gelegd. „Een van de mensen van Mr. Grimm. Daar ga ik juist naar toe om mr. Grimm te spreken. Het is „Verschrikkelijk van Mr. Bullard, hè?" „Ja." „Nog niet oud pas zes en vijftig stond er in de krant." „Ja, dat is zo." De oranje kaart kwam tex*ug door het raampje. „Een beetje kalmer aan verder, Mr. Alderson. Wij willen U niet ook nog gaan begraven!" 12 u. 21 n.m. „Nee, ik heb er geen idee van waar hij zit, Mr. Wal ling," zei Edith Alderson met een ongelukkig gezicht. „Hij ging weg direct nadat U weggegaan was en sinds dien heb ik niets meer van hem gehoord." 12 u. 22 n.m. George Caswell schrok een beetje, toen hij uit de te lefooncel stapte op het vliegveld Millburgh, en ontdek te, dat Loren Shaw en J. Walter Dudley op hem ston den te wachten. Zij hadden het ritueel van het zeggen van de dingen, die nu eenmaal moesten worden gezegd over de dood van Avery Bullard, afgewerkt en nu verklaarde Shaw: „Onverwacht kwam er vanmorgen iets bijzonders op, George. Ik wilde je advies hebben en daarom belde ik je huis op. Je vrouw zei, dat je juist hierheen kwam vliegen en daarom kwamen Walt en ik hierheen om je op te halen." (Wordt vervolgd) Minerva Theater: Vandaag 20 u.: toneel gezelschap Johan Kaart met „Mijn zoon, de minister". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur, woensdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur, don derdag 14 en 16.15 uur: „This happy fee ling", 14 j. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Battle Hymn", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Meisjes zonder kamers", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, woensdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Come Prima", a.l. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, woens dag en donderdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Minerva Theater: Woensdag en donder dag 20.15 uur: „Les enfants du paradis", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, woensdag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De marteling van de nacht", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, woensdag en dondei-dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Gekruiste zwaarden", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 u., woensdag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The 39 steps", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „De geheimzinnige passagier", 14 j. Donderdag 20 uur: „Gigi", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Van 1022 uur: Expositie van tekeningen en etsen van Rein Dool. Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4