Half jaar cel voor fietsendief Aanleg van speelgelegenheden in Haarlem is in volle gang R.K. kleermakers besluiten sectie detail te vormen Twee weken voor huurder die zijn huisbaas mishandelde FOTOKOPIEËN 5 HAARLEMSE POLITIERECHTER Lichtdrukkerij de Rooij A. Dweelaard verliet Droste in Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem VOOR ZWARTER DRUK Jaarverslag van Sociale Zaken in Haarlem J. J. Robbé 25 jaar secretaris van „Volkshuisvesting" Ds. Boschma deed intrede in Treebeek Meteoren oorzaak van lichtverschijnsel? Bezwaren tegen betegeling van speelplaats aan Henriëtte Roland Holstplantsoen Vouble of U°"r sh0 Lezing voor Esperantisten over Japan Basketbaltoernooi van Antilopen Dahlia's op het water in Krelagehuis Verordening ratten- en muizenbestrijding Weduwe had nog ruim zes mille tegoed UIT STAD EN STREEK Leger des Heils in Haarlem houdt contactsamenkomsten Centrale verwarming in 48 bejaardenwoningen Haarlemmer zou camera in Zandvoort gestolen hebben Hobbyclubs in Bloemendaal Ds. Rebel doet 21 oktober intrede in Haarlem-Noord DINSDAG 8 SEPTEMBER 195 9 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een Haarlemse inwoonster zag op 12 juli van dit jaar een man op haar fiets weg rijden, die zij kort tevoren op slot voor een huis aan de Dreef had neergezet. Met haar verloofde en twee motorrijders zette zij de achtervolging in en op de Schiphol- weg werd de dief in zijn kraag gegrepen. De man moest zich maandag voor de Haarlemse politierechter, mr. N. Smits, verantwoorden, die hem tot zes maanden gevangenisstraf veroordeelde. Verdachte beweerde dat het fietsslot al geforceerd was voor hij er op wegreed. I-Iij had het karretje alleen maar even willen „lenen" om ermee naar een liftplaats te rijden. „De schijn is tegen me", zei verdachte. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, merkte echter op, dat er weinig Nederlanders zijn die zo'n uitgebreid strafblad hebben als deze verdachte. Hij eiste een half jaar cel met aftrek. De Gro ninger heeft namelijk al niet minder dan vijftien vonnissen achter de rug. „U boft dat u voor de politierechter te recht staat en niet voor de rechtbank. De politierechter kan u namelijk geen langere straf opleggen dan zes maanden", zei mr. Smits, die verdachte overeenkomstig de eis van de officier vonniste. De raadsvrouwe van de koopman, mr. H. S. M. Felhoen Kraal-Otto, had vrij spraak wegens gebrek aan bewijs bepleit subs, het opleggen van een voorwaarde lijke straf. Ongevallenwet Een 56-jarige handlanger uit Zaandam had toen hij in de ongevallenwet „liep" in strijd met de waarheid aan een adjunct inspecteur van de Raad van Arbeid opge geven dat hij op 4 april niet had gewerkt. In werkelijkheid had hij op die dag met bloemen gevent. De Zaandammer gaf, na dat hij het feit tegen de ambtenaar hard nekkig had ontkend, thans voor de politie rechter toe dat hij fout was geweest. Hij had het gedaan om het gezin van zijn zoon te helpen, zei hij. „Bloemen zijn geen sigaren die je een weekje kan laten staan. Die bloemen moésten die dag worden ver kocht. edelachtbare". De ambtenaar ver telde als getuige dat, indien verdachte het geval tijdig met de controlerend genees kundige had besproken, er wel dispen satie zou zijn verleend. De politierechter hield verdachte voor dat de Nederlandse sociale verzekeringwetgeving gebaseerd was op eerlijkheid en vertrouwen en dat men niet moest proberen de uitvoerings organen een rad voor de ogen te draaien. De officier van Justitie wilde rekening houden met de persoonlijke omstandig heden en vorderde vijftig gulden boete „Wat hebt u daarop te zeggen", vroeg mr. Smits aan de Zaandammer. Verdachte: ..Dat ik niet naar mijn weldaden wordt beloond, meneer de rechter". De politie rechter verlaagde de boete tot 25. „Dat kan er ook nog wel bij. Maar meneer de officier was wel aan de hoge kant", luidde het laatste woord van de slagvaardige Zaandammer. Geen zegen Een 36-jarige Indische Nederlander uit Zaandam had in geldnood zich vier spaar boekjes met obligatiezegels van een levensmiddelenbedrijf toegeëigend. Eén boekje met f 52 aan zegels had hij door een ander persoon laten verzilveren. Toen hij thuis kwam wilde zijn vrouw het geld niet aannemen. „Er rust geen zegen op", Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ Maandagmorgen heeft de heer A. Dwee laard, de nestor van de branderij van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. te Haarlem het bedrijf wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd verlaten. De heer Dweelaard. die ruim vijftig jaar bij Droste werkzaam is geweest, werd in de directiekamer door de voltallige direc tie en bedrijfsleiding ontvangen, waarbij hij een geschenk in enveloppe kreeg aange boden. Daarna begaf men zich naar de toonkamer waar de voorzitter van het ju bileumfonds, de heer C. A. Guit, zijn scheidende collega een fietstas overhan digde. De heer Y. Smit, de opvolger van de heer Dweelaard, dankt tenslotte voor de hulp bij het inwerken, waarna vrijwel alle personeelsleden de heer Dweelaard een laatste handdruk kwamen brengen. BEVALLEN van een zoon, 4 sept.: A. VerzijlbergAnnot; P. H. Driessen Rinsma; A. V. BemelmanCoenen; 5 sept.: G. E. M. GriekspoorWerner; J. A. Fic- toorWijker; M. H. ConstenVan Stip hout; A. SchepersKempees; A. M. J. Rooseboom.Toosten N. H. CornetVan Gijtenbeek; M. van KeulenKastelein; 6 sept.: A. G. KwantWillemsen J. G. G. BakkerMetselaar; C. G. W. de Jager Stet; 7 sept:. M. RapsKuijl. BEVALLEN van een dochter, 3 sept.: P. M. C. HoenderdosEngels; 4 sept.: W. J. A. BakkerErnens; 5 sept.: J. C. J. KromSmit; G. E. M. GriekspoorWer ner; C. B. M. KnapeVan Wees; A. J. J. JaspersenVan Poeteren; J. Bercht Beek; L. J. G. BarnhoornNolet; 6 sept.: W. A. van ZijlDe Rijk; Ch. M. Versteege Thieleman; J. F. van den AkkerUltee; W. FrerichsLievens; 7 sept.: J. Vlootman Huysmans. GEHUWD, 7 sept.: G. J. Visser en A. van der Velde. OVERLEDEN, 3 sept.: G. van Dongen, 60 j„ Hazepaterslaan; M. SchildSche pers, 64 j„ Gasthuisvest; 4 sept.: J. D. A. Hellema, 68 j., Gasthuisvest; N. Kemper, 21 dagen, Hazepaterslaan; 5 sept.: A. W. van Dansik. 62 j„ Bakennessergracht. ONDERTROUWD, 5 sept.: F. Bos en A. Klaassen; P. B. M. Duin en H. W. Ch. Vrugt.; 7 sept.: E. Jonker en E. H. Bronk- horst; J. J. de Leeuw en I-I. M. M. J. Va- sen; H. van der Roest en E. I. A. Vinger- hoets; C. P. F. Groen en J. M. Keeman. had zij gezegd, nadat ze de herkomst had vernomen. Verdachte had het geld toen aan de firma teruggegeven. „U mag zich met zo'n vrouw bijzonder gelukkig prij zen", zei de politierechter. Verdachte vertelde dat hij tot zijn daad was gekomen omdat het ministerie van maatschappelijk werk geld van zijn pen sioen had ingehouden. „Een advocaat in de arm nemen kost 1500", zei hij. Politierechter en officier tegelijk: „Nou, nou, nou....". De officier vond verduis tering in dienstbetrekking bijzonder un fair maar hij had gevoel voor de houding van verdachte's echtgenote. Hij eiste 50 boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van veertien dagen met twee jaar proeftijd. De politierechter veroordeelde de Zaandammer conform. Huisbaas mishandeld Tot veertien dagen gevangenisstraf werd een 39-jarige machinebankwerker uit Zaandam veroordeeld, die na een woordenwisseling zijn 62-jarige huisbaas ernstig had mishandeld. De politierechter noemde het optreden van verdachte beest achtig. Het slachtoffer zou zo geschopt en gestompt zijn dat hij bont en blauw zag. De verdachte verdedigde zich door te ver tellen, dat zijn huisbaas hem al jarenlang over reparaties aan zijn woning had dwars gezeten. Toen verdachte er weer eens over was begonnen zou de huisbaas hem met een verfschraper hebben bedreigd. „Als iemand aan mijn lichaam komt dan sla ik terug. Ik heb hem afgerost en goed ook. Ik wil hem niet meer op mijn erf hebben", brieste de Zaandammer. De officier meen de dat het eigen rechter spelen van ver dachte alle perken te buiten was gegaan. Hij eiste veertien dagen gevangenisstraf. De politierechter kon zich daarmee ver enigen. Advertentie NA A R DRUKKER Z WA R T KoilDENHORN M - I/O HARMENJANSHRUG ..tELtrOON 12200 Uit het jaarverslag van de gemeente lijke dienst voor Sociale Zaken in Haarlem over 1958 blijkt, dat de bemoeiingen van de dienst in omvang toenamen en weder om een peil bereikten, dat hoger li?t dan in 1952. Toch kan deze toeneming niet uit sluitend worden toegeschreven aan de in voering van de bestedingsbeperking. De jaren tot 1951 kenmerken zich in de opge maakte grafiek als een grillige lijn, waar in allerlei positieve en negatieve factoren hebben gewerkt (invoering noodwet ouderdomsvoorziening. Koreacrisis. repa- triërenden, demobilisatie, wiizigingen in een aantal regelingen!. Na 1951 wordt het aantal ondersteunden weer aanzienlijk minder hetgeen diëh't te worden toege schreven aan de invoerine van de werk loosheidswet per 1 juli 1952. Van 1951 af vertoont de lijn, die de zuiver gemeente lijke activiteiten aangeeft, echter weer een voortdurende stijging, behoudens in 1957 bij de invoering van de A.O.W. De lich+e teruggang in dat jaar is echter in 1958 weer geheel verdwenen en de stijging van het aantal ondersteunden heeft zich weer scherper voortgezet. Aan het slot van het zeer uitvoerige jaarverslag, het laatste dat onder directie van de heer D. H. Suerink is verschenen, schrijft de ex-directeur van deze gemeen telijke dienst, dat in het werk van Sociale Zaken de normale menselijke voldoening van een positief aanwijsbaar resultaat slechts zelden te bewijzen is en dat daar om de ijver om voort te gaan moet voort komen uit een diepe overtuiging over de waarde van het maatschappelijk werk. De heer Suerink dankt daarbij zijn di recte medewerkers en zij die werkzaam waren in verwante of gelijke instituten, de vertegenwoordigers van stichting, ver eniging, dienst of bedrijf wier hulp hij moest inroepen voor de grote samen werking. Dezer dagen herdacht de heer J. J. Robbé het feit dat hij vijfentwintig jaar secreta ris was van de coöperatieve woningbouw vereniging „Volkshuisvesting" in Haar lem. In de buitengewone bestuursverga dering van deze vereniging, die vrijdag a.s. wordt gehouden, zal hij naar aanleiding van dit jubileum worden gehuldigd. In zijn jonge jaren is de heer Robbé een verdienstelijk voetbalscheidsrechter ge weest. Tussen 1911 en 1935 was hij een ver trouwde figuur binnen de krijtlijnen van de Nederlandse voetbalvelden. Ook is de heer Robbé lange tijd voorzitter geweest van de Haarlemse scheidsrechtersvereni- ging. Zondagmiddag heeft de heer D. Boschma uit Haarlem, die vele jaren werkzaam is geweest als officier van het Leger des Heils na 's morgens vooraf te zijn bevestigd door ds. J. van Dam uit Haarlem, intree gedaan als predikant van de Baptistenge meente van Treebeek in Zuid-Limburg. Ds. Boschma werd op 23 september 1910 te Woudsend in Friesland geboren. Hij be zocht de handelsschool in Sneek en ont ving zijn verdere opleiding aan de kweek school van het Leger des Heils. In 1933 ging de heer Boschma naar het voormalig Nederlands Oost-Indië,. alwaar hij als of ficier van het Leger des Heils eerst werk zaam was onder de Toradja's op Celebes, daarna onder de Chinezen in Soerabaya. Vervolgens was hij zes jaar verbonden aan de Bond voor Evangelisatie op Java (inter kerkelijke arbeid). Na de oorlog keerde de heer Boschma naar Nederland terug, waar hij in dienst van het Leger des Heils vele jaren de leiding had van verscheide ne grote evangelisatiecentra, het laatst in Haarlem. In het begin van dit jaar trad de heer Boschma uit de dienst van het Le ger des Heils en ging hij over naar de Unie van Baptistengemeenten in Nederland, waar hij toen beroepbaar werd gesteld. Het bericht in ons blad van gisteren over een waargenomen lichtverschijnsel aan de westelijke hemel, heeft reacties van verscheidene lezers tengevolge gehad, die allen een dergelijk verschijnsel hebben gezien. Wij hebben ons verstaan met het Ko ninklijk Meteorologisch Instituut in De Bilt, waar men ons meedeelde, dat het hier hoogstwaarschijnlijk meteoren betrof, die in de dampkring van de aarde zijn ver brand. Het K.N.M.I. is trouwens nog met de bestudering van het verschijnsel bezig. Lezers, die nauwkeurige waarnemingen hebben gedaan, kunnen de resultaten hier van opsturen naar de Utrechtse Sterren wacht, werkgroep Meteoren, Zonnenburg 2, Utrecht. „HEEMSTEEDS AMATEUR TONEEL" OPENT HET SEIZOEN De r.-k. toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel" geeft haar eerste voor stelling in het nieuwe winterseizoen op maandag 26 oktober in het Minexwa Thea ter. Opgevoerd wordt „De zon tegemoet", toneelspel in drie bedrijven door Will, van der Berg. De regie is weer in handen van de heer J. J. Schelvis. Voor de tweede toneelavond is bij deze vereniging de keuze gevallen op Tot uw dienst, meneer!", blijspel in drie bedrijven door Koos Beswino. De opvoeringsdatum zal nog nader worden bekendgemaakt. In Haarlem is de aanleg van speelgele genheden voor de jeugd in volle gang. Op vele plaatsen wordt de laatste hand gelegd aan de voltooiing van openbare speelplaat sen of speeltuinen. Andere objecten staan op het punt tot uitvoering te komen. De toeneming van het aantal speelterreinen ten behoeve van het spelende kind volgt de uitbreiding van het Haarlems woning- bezit nauw op de voet. Waar nieuwe woon wijken verrijzen moet reeds voorzien zijn in de behoefte aan plaafsen waar de jeugd zich vrij en veilig kan overgeven aan na tuurlijke drang naar spelen en lichaams beweging. Uiteraard is het probleem van de vrije speelruimte in oudere woonwijken het moeilijkst oplosbaar. Niettemin zijn in de loop der laatste jaren reeds op diverse pun ten binnen de oude stadsring moderne open speelplaatsen verwezenlijkt. Het Teyler- plein in Haarlem-Oost is thans aan de beurt om „in het nieuw" gestoken te wor den. Op de reeds gereedgekomen tegelvel- den zagen wij een groep jongens helemaal opgaan in hun tollenspel. Een moeder met haar kroost had al bezit genomen van een van de zandbakken, hoewel een metselaar even verderop nog volop aan het werk was. Zij die het Teylerplein in zijn vroegere, vervallen staat kennen zullen straks grote ogen opzetten over de gedaanteverwisse ling die het plein zal ondergaan. Het drie hoekige plein wordt verdeeld in een drietal door lage muurtjes van elkaar afgeschei den speelgelegenheden, een kleuterhoek, een speelveld met speeltoestellen en een grote rolschaatsbaan. In Sinnevelt aan het Henriëtte Roland Holstplantsoen is dezer dagen de aldaar geprojecteerde openbare speelgelegenheid voor kleuters gereed gekomen. Er wordt een druk gebruik van gemaakt. De Haar lemse gemeenteraad voteerde voor de aan leg indertijd een krediet van 20.000. Het is een aantrekkelijke speelplaats ge worden met een ruim tegelveld, een zand bak, betonnen paaltjes om haasje-over te springen, klim- en duikelrekjes voor de Advertentie IIERENHAKKEN REPARATIEPRIJS 2.85 INCLUSIEF HAK. UW SCHOENMAKER HEEFT ZE. In de maandag te Haarlem gehouden jaarvergadering van de r.k. bond van kleermakers in Nederland „Sint Marti- nus" is besloten een commissie samen te stellen die richtlijnen zal samenstellen om de oprichting van een afdeling detail van de bond mogelijk te maken. Daardoor zul len twee secties gevormd worden, één voor het speciale kleermakersvak en een voor de detaillisten. De laatste jaren is het aan tal leden dat een gemengd bedrijf (kleer maker en winkelier) heeft, toegenomen en om de belangen van deze groep te behar tigen wordt het nodig geacht een nieuwe sectie te vormen. Tijdens een openbare vergadering heeft de bondsvoorzitter, de heer B. Poelman uit Den Haag, een overzicht gegeven van de werkzaamheden van de bond en het besluit over de sectie detail nader toege licht. Een zusterox-ganisatie heeft reeds een dergelijk besluit genomen. Het maat werk zal niet op de achtergrond geraken en op het gebied van de detail zal een betere voorlichting verstrekt worden. De heer Poelman memoreerde de goede resulta ten van het bedrijfschap en de samenwer king in de sociale commissie. De loon vorming in de kleermakerij wordt bestu deerd en ook worden onderhandelingen ge voerd over de nieuwe lonen. Een goede beloning achtte spreker voor het vak van groot belang. Te verwachten is, dat het ministerie van Sociale Zaken spoedig de instelling van een bedrijfspensioenfonds verbindend zal verklaren. De vergadering heeft besloten aan de R.K. Middenstands bond te verzoeken te bevordex-en dat de kinderbijslagwet voor zelfstandigen zo spoedig mogelijk tot stand komt. Als dat niet gelukt dan wordt gevraagd het „pla fond" in de noodwet op dit gebied ge noemd, te verhogen, waardoor een tege moetkoming in de toekomstige huurver hoging verkregen zal worden. Sprekende over de economische situatie in de kleermakerij, zeide de heer Poel man, dat het aantal kleermakers tussen 1947 en 1957 verminderd is van 8.874 tot 6.520. Spreker noemde de cijfers niet verontrustend en er kan bij de kleerma kerij van een volwaardig ambacht wor den gesproken. De heer N. Pauwels uit Brussel, be stuurslid van het Nationaal Verbond van zelfstandige kleermakers in België, gaf een overzicht van de toestand in de kleer makerij in zijn land sedert 1945. In de eerste jaren na de oorlog was er een schaarste aan materiaal en een grote be hoefte aan maatwerk. De kleine groep kleermakers kon het werk niet af en vele jongeren bekwaamden zich in het vak. Hun opleiding duurde slechts enkele jaren, waardoor velen zich vestigden die eigen lijk niet bekwaam waren. Bovendien nam de confectie-industrie toe en het gevolg na verloop van enige jaren was dat het aantal kleermakers te groot was. Een crisis volgde, waarin na 1954 een verbete ring kwam doordat meer aandacht werd besteed aan de vakkennis, aan de ratio nalisatie en aan een opleiding een goed zakenman te worden. Om de thans gunsti ge situatie te handhaven achtte spreker het invoeren van een vestigingsvergun ning van groot belang. Wat de toekomst betreft besprak hij de mogelijkheden in de Euromarkt en het verheugde hem dat de Nederlandse r.k. organisatie op dit ge bied met de Belgische wil samenwer ken. Voorts hebben nog het woord gevoerd de geestelijk adviseur van de bond, rec tor C. Swinkels en de vice-voorzitter van de R.K. Middenstandsbond, de heer Th. S. J. Hooy uit Haarlem. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. Lutterman uit Haarlem en A. Heessels uit Arnhem, werden opnieuw gekozen. Het volgend congres wordt in Venraay gehouden. Voor heden, dinsdag, stonden bezoeken aan Aalsmeer en Schiphol op het program ma. Maandagavond heeft de Japanner Eizo Angeto Itoo voor de Haarlemse Esperan tisten een lezing over zijn land gehouden. Op interessante wijze vertelde hij wat over godsdienst, taal en gewoonten der Japanners. Na de pauze beantwoordde de heer Itoo hem gestelde vragen en ver toonde hij een groot aantal prachtige kleurendia's, die een nadere toelichting gaven op hetgeen hij reeds gezegd had. Deze eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen werd door een groot aantal be langstellenden bezocht. Advertentie LUm en plak alles met van Ceta-Bever De Haarlemse basketbalvereniging „An tilopen" zal, evenals de twee voorgaande jaren, vóór de aanvang van de competitie, op zondag 13 september in het Krelagehuis een toernooi houden, waaraan uitsluitend bij het Haarlemse District van de Neder landse Basketbal Bond aangesloten vereni gingen zullen deelnemen. De wedstrijden beginnen 's morgens om tien uur. De poule-indeling luidt als volgt: Poule A (heren): Antilopen, HOC, The White Stars, The White Stars. Poule B (heren): Flamingo's, Aurora, S. C. Haarlem, ZBVS. Poule C (dames): HOC, The White Stars, The Typhoons. Poule D (dames): Antilopen, Aurora, S. C. Haarlem. De damesfinale zal om 16.40 uur en de herenfinale om 17.30 uur worden gespeeld. De openbare speelgelegenheid aan het Henriëtte Roland Holstplantsoen in Haarlem-Noord, die juist gereed is gekomen. gymnasten in de dop en een achttal ban ken voor moeders die een oogje in het zeil willen houden. Het geheel is fleurig om zoomd met een plantsoentje. Diverse moeders zouden echter liever zien dat de betegeling van deze speelplaats vervangen wordt door een grasmat. Er hebben zich namelijk al verscheidene klei ne ongevallen voorgedaan doordat kinde ren bij hun spel op, aan en in de speel- werktuigen op de tegels vielen en zich al dus bezeerden. Men hoopt nu maar dat de gemeente re kening zal houden met deze moederlijke zorgen over het lichamelijk welzijn van hun spruiten. In het noorderlijker gelegen Delftwijk kan de opening van verscheidene speel gelegenheden binnenkort worden tegemoet gezien. Aan het Marianne Philipsplant- soen is een vrije speelplaats zo goed als klaar. Ook de speeltuin Patvliet zal spoe dig zijn poorten kunnen openen. Daar naast zullen in de gemeenschappelijke tuinen van deze nieuwe woongemeenschap kleine speelplaatsen worden aangelegd. De goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het door de gemeenteraad verleende krediet is al binnen. Verdere plannen betreffen de aanleg van een speelgelegenheid aan 't Wichers- plein in de Thorbeckewijk en van verschei dene speelplaatsen in Parkwijk in Haar lem-Oost. Tenslotte zullen ook aan de Jacques Perklaan, nabij de Karei Door manlaan in Noord, en aan de Jac. van Looystraat in Oost te zijner tijd, dat. wil zeggen wanneer de financiële kant van de zaak geen belemmering meer is, openbare speelgelegenheden worden geschapen. De firma D. Bruidegom te Baarn heeft maandag in de keuringszaal van het Kre lagehuis te Haarlem getoond, dat haar dahlia's zich best op water houden. De Ne derlandse Dahlia Vereniging organiseert jaarlijks een wedstrijd „Houdbaarheid van dahlia's op water". Men zet daartoe don derdags de bloemen onder controle in va zen in het Krelagehuis. 's Maandags be oordeelt een jury welke bloemen nog het best zijn. Deze maandag hebben de bloembollen mensen kunnen zien, dat de pompon dahlia's zich niets aantrekken van het feit, dat zij vier dagen in afgesneden toestand zijn. De andere dahlia's zagen er, door lekenoog bezien, nog wel zo uit, dat men de bloemen nog wel zou kunnen weggeven. De jury kijkt iets strenger en ziet de ver welkende blaadjes aan cle achterzijde en de soms wat moeizame poging van de bloemen om de naderbij snellende ouder dom nog even op een afstand te houden. Maar de schone fiere vorm, kleur en hou ding raakt er toch wel af. De gele semi-cactus met. gespleten blaad jes genaamd Promise, loste de betekenis van de naam in. Zij verwierf de beker. De firma D. Bruidegom had dus haar hoop niet voor niets op deze „Belofte" gevestigd. „Goddes" werd met acht punten een goede tweede. Hom of Plenty kreeg eveneens een beker en wel met 9.29 pnt. Het puntenaantal was hoog voor deze eigenaardig donker lila. Pontiac van de heer N. J. van Oosten, Den Haag, pronkte ook met een verzilver- de wisselbeker. De gele pompon Charity ook weer van Bruidegom vei'wierf de viex~- de prijs. B. en W. van Haax'lemmerliede en Spaarnwoude stellen de raad voor een ver ordening vast te stellen betreffende de be strijding van x-atten en muizen, welke vex-- ox-dcning onder meer mogelijkheden biedt om bestrijdingsacties met medewerking der ingezetenen of van gemeentewege te voeren. In de gemeente is een zekere be hoefte aan een dei-gelijke vex'ox-dening gebleken. Bij de Raad van Arbeid in Maastricht is gebleken, dat een weduwe, wonende in het gebied van deze Raad van Arbeid, aan wezenrente plus kindei'bijslag nog 6360 gulden tegoed had. In 1955 overleed haar echtgenoot. Er wa ren toen nog zeven kindei-en onder de 16 jaai\ Bij de Raad van Arbeid werd destijds geen aangifte gedaan van het ovexdijden. Het is voox-namelijk de kindei-bijslag bij de rente die de weduwe een zo onverwacht meevallertje bezorgt. Het geval is uitgekomen doordat de we duwe een aanvraag om weduwenpen- sioen indiende. Ingaande 1 oktober krijgt zij bovendien nog een pensioen ingevol ge de Algemene Weduwen en Wezenwet. Nieuws in het kort Raadslid. Door het hoofdstembureau is in volgorde van de K.V.P.-kandidaten- lijst in de gemeenteraad van Lisse in de vacature-M. J. Smit benoemd de heer P. van der Zwet. Evangelisatiekring. Woensdagavond 8 uur wox-dt in de Witte Zwaan in Lisse een evangelisatiesamenkomst gehouden waarin als spreker zal voox-gaan de heer Ed. Pera uit Den Haag. Nieuwe dirigent. De repetities van de Zangvereniging der Gereformeerde Ge meente „De Lofstem" in Lisse zullen van avond hervat worden. In de plaats van de heer Kool, die als zodanig bedankt had, werd door het bestuur tot nieuwe dirigent benoemd de heer Bak uit Haai-lexn. Geen spreekuur. De heer A. Kerk- man, wethouder van financiën en onder wijs te Zandvoort, zal wegens vakantie op 11, 18 en 25 september geen spx-eekuur houden. Benoeming. Aan de toonkunstmuziek school in Haarlem is tot leraar in het fluitspel benoemd de heer Ubo Dijkstra. Het Korps Haaxdem I van het Leger des Heils gaat in zijn gebouw Schagchelstraat 26, Haarlem, contactsamenkomsten hou den, die toegankelijk zijn voor iedere be langstellende, ongeacht de leeftijd. Het doel is een prettige avond te verzorgen, die tevens aan geestelijke, cultux-ele en so ciale eisen beantwooi-dt. De bevelvoeren de officier, kapitein W. Vex-schoor, heeft in zijn vorige standplaats Arnhem, veel suc ces met dergelijke samenkomsten gehad. In Haaxiem zijn de bijeenkomsten op de woensdagavond geprojecteerd. De eerste is reeds gehouden en werd door vijfentach tig belangstellenden bezocht. Morgen avond om acht uur heeft de tweede plaats, die gewijd zal zijn aan de filmhistox-ie: Charley Chaplin en William Booth. Woensdag 16 september is er een „elck wat wils"-programina met films over de componist Toscanini, de bouw van de Hoovei'dam in de Vcx'enigde Staten en over cowboyleven. Woensdag 23 september wordt een film „Op weg met de bijbel" vertoond, alsmede dia's over „Rembx-andt en de bijbel". Woensdag 7 oktober wordt de film „Maarten Luther" gedraaid. B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van ten hoogste 33.265 voor het aanschaffen en aanbrengen van een centi-ale verwarmingsinstallatie ten be hoeve van 48 bejaardenwoningen, beho- ï'ende bij het complex van 241 woningwet woningen van de Haai-lemse Woning stichting „Voox-uitgang" in Parkwijk. De vergoeding hiervoor willen B. en W. stel len op 4.15 per week. Inmiddels is aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijvex-heid om toestemming voor dit plan gevraagd. De Zandvoortse rechex-che heeft een 26-jarige was-wei'ker uit Haarlem aange houden, die vex-dacht wordt van diefstal van o.a. een kostbare camera ten nadele van een Zandvoox-tse winkeliex\ Betrokke- ne zal voor de officier van justitie te Haar lem wox-den geleid. In het afgelopen wederom zeer druk ke weekeinde werden drie rijwielen ontvx-eemd, terwijl van een bromfiets een tas werd gestolen. Over enkele dagen beginnen de werk zaamheden van de hobbyclubs van de af deling Bloemendaal van de C.J.M.V., aan gesloten bij het landelijke Christelijke Jongeren Verbond. Vx-oeger bepaalde men zich tot het houden van bijbelstudie en le zingen, maar de C.J.V. zoekt naar andere wegen om de jeugd te binden. Vex-leden jaar waren er drie clubs (radio, tafelten nis en foto) en dit seizoen zullen weer bijeenkomsten voor tafeltennissers en fo toliefhebbers gehouden worden. Donder dag 10 september wordt in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloeirxendaal de eerste bijeenkomst van de fotoclub 't Brandpunt gehouden, waarop kleux-en- dia's uit Oostenrijk, Noord-Italië en Zwit- sei-land vertoond zullen woi'den. In de ko mende maanden zullen lezingen en werk- avonden worden gehouden; het Jeugdhuis beschikt over een donkere kamer en een vex-gi-otingsappax-aat, hetgeen voor de le den van groot belang is. Ds. J. J. Rebel zal zondagmiddag 11 ok tober afscheid nemen van de Christelijke Gereformeerde Kex-k van Murmex-woude en tien dagen later, namelijk woensdag avond 21 oktober na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door zijn schoon- vadex% prof. W. Kremer uit Apeldoorn, in- tx-ee doen als predikant van de Christelij ke Gereformeerde Kerk van Haarlem- Noord, waar hij beroepen is in de vakatu- re van ds. D. H. Biesma, die op 9 novem ber van het vorige jaar naar Lisse is ver- ti'okken. Ds. Rebel werd op 24 april 1931 te Hui zen in Noordholland geboren. Hij bezocht eerst het gemeentelijk lyceum te Den Helder, daax-na het Rotterdamsch Lyceum te Rotterdam, waar hij in de zomer van 1950 eindexamen deed. Na vervolgens eerst een jaar in het bedrijfsleven werk zaam te zijn geweest liet de heer Rebel zich in het najaar van 1951 inschrijven als student aan de theologische school van de Chx-istelijke Gereformeerde Kex'ken in Ne derland, waar hij in de zomer van 1955 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat kandidaat Rebel toen ook door het curatorium van de theologische school beroepbaar was verklaard in de Gereformeex-de Kex-ken in Nederland, werd hij op 31 oktober van datzelfde jaar (1955) door zijn vader, die toen px-edikant van de Christelijke Gere- fox-meerde Kerk van Rotterdam-Charlois was, bevestigd als px-edikant van de Chx-is telijke Gereformeerde Kerk van Murmer- woude.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5