Oecumenische Raad van Kerken hield jaarlijkse conferentie Lyceum voor Haarlemmermeer in Badhoevedorp geopend Koerswaarde bereikte in augustus nieuw hoogtepunt rieven aan de redactie Amsterdamse Beurs 7 Deelnemers aan overleg op Rhodos rapporteerden Als in Fanfare Ruzie tussen twee blaas- orkesten in Hasselt Scheepsbrug voor de Euromast Klein brandje met grote gevolgen Mooiere ministerkamer Gedenksteen in Loenen Jaarverslag brandweer Koffie-automaat op station te Utrecht Kerkelijk nieuws Haarlemse en Heemsteedse successen op Haagse schoenenshow Gemeente liet schade aan auto door eigen personeel herstellen Verzekering wilde geen arbeidsloon vergoeden De Amsterdamse Effectenbeurs Zes doden in het verkeer Onoplettende bromfietser oorzaak van hevige autobotsing Argentijnse minister van Luchtvaart vraagt ontslag De beurs van gisteren DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Wat verhindert ons om één te zijn?" luidt het thema, dat werd behandeld op de jaarlijkse conferentie van de Oecume nische Raad van Kerken in Nederland, die in het afgelopen weekeinde is gehou den in de gebouwen van de Evangelische Broedergemeente te Zeist. Inleiders wa ren ds. A. D. van der Haas, voorzitter van de Haagse Oecumenische Raad, dr. C. Rie- mers, voorzitter van de synodale commis sie der Evangelische Lutherse Kerk en ds. H. J. de Kievid, lid van het moderamen Hasselt, het eeuwenoude stadje aan het Zwastewater is verdeeld door een on zichtbare scheidslijn. Deze is getrokken door burgemeester M. H. Malcorps om te voorkomen, dat de twee plaatselijke mu ziekkorpsen elkaar in de wielen rijden. Het botert al een hele tijd niet al te best tussen die twee. Als Bert Haanstra dat al lemaal van tevoren had geweten, zou hij voor de opnamen van de film „Fanfare" wellicht niet Giethoorn maar Hasselt als werkterrein hebben gekozen. Het is twee jaar geleden begonnen. Toen bestond er in het stadje nog maar één muziekkorps dat was „Fanfare". Maar enkele leden bedankten voor de eer om nog langer hun partijtje mee te blazen, omdat ze het niet eens waren met de gang van zaken. Ze gingen over tot de oprich ting van „Irene". Pogingen om de felle ri valiteit tussen de Fanfare en „Irene" in rustiger banen te leiden, leden schipbreuk. Dat alles leidde woensdag 26 augustus tot een wat vreemde situatie. Op die dag maakten de bejaarden van Hasselt hun jaarlijkse uitstapje, 's Avonds werden ze niet alleen ingehaald door de „Fanfare," maar ook door „Irene". Gezamenlijk, zo als het ook vorig jaar gebeurde, brachten de korpsen tot slot een koraal ten gehore. Maar het was geen al te beste uitvoering, want de ene vereniging blies een paar no ten achter de andere vereniging aan. De een zegt, dat „Irene" daar de schuld van is en de ander beweert, dat de „saboteurs" .gezocht moeten worden bij „Hasselts Fan fare". Het resultaat was een zeer onmuzi kale openluchtruzie. Met rasse schreden naderde daarna de 31ste augustus, de verjaardag van Prinses Wilhelmina. Op het program stond een muzikale rondgang. Om te voorkomen dat Hasselt het toneel zou worden van een slaande ruzie, deelde de burgemeester zijn stad in twee delen. In het ene mochten „Fanfare's" vijftig leden blazen en in het andere het vijfentwintig leden tellende „Irene". Vorige week zaterdag was er een afzwemfeest in het openluchtbad. „Irene" was uitgenodigd om de feestvreugde wat te verhogen met enkele pittige marsen. Wijselijk besloot het ^wembadbestuur „Irene" maar af te bestellen, omdat het een herhaling van de 26ste augustus vrees de. Overigens wacht Hasselt de toekomst met spanning af. Er Is een begin gemaakt met de vol tooiing van het uiterlijk van de Euromast te Rotterdam. Het restaurant is zo ver gevorderd, dat daaronder, wat lager aan de mast, een nieuw element kan worden bevestigd. Dit wordt dan „de brug", een tweede ring om de toren, waarin allerlei wetenswaar dige zaken zullen worden opgesteld, die verband houden met de navigatie en de be zoekers de indruk willen geven, dat zij zich op de brug van een modern zeekas teel bevinden. Als de Euromast in gebruik is genomen, kan men op die „brug" des kundig worden voorgelicht over radar en echolood, gyrokompas en automatische roerganger, over radiopeilingen en mor selampen. De „brug" komt op 30 meter hoogte, mede om het oog van de voorbijganger een rustpunt te geven, als hij de blik op waarts richt naar het topje van de mast. De „brug" weegt vijftig ton. De commandant van de Tilburgse brandweer heeft opdracht gekregen op korte termijn een onderzoek in te stellen naar de brandveiligheid van de gemeen tewoningen in de Betuwestraat en soort gelijke woningen in de wijk „Jeruzalem". Een op zichzelf betrekkelijk onbetekenen de brand in een van deze huizen, die in 1949 volgens een pre-fabricage systeem zijn gebouwd, heeft een gebrek aan ven tilatie van deze huizen aan het licht ge bracht. Tevens bleken de scheidingsmu ren ter hoogte van de vlieringen van slechte kwaliteit te zijn, zodat de rook, die in het brandende huis ontstond, zich bin nen het gehele blok aan de Betuwestraat verspreidde. Pas toen de vlammen naar bui ten sloegen werd de brand ontdekt. Voor dien had het vuur zich echter reeds een weg gebaand door het zacht-board pla fond naar de vliering en was daar over geslagen op het houten dakbeschot. Dit beschot is over de gehele lengte van het blok afgedekt met een hermetisch afslui tende dikke laag asfalt. Doordat nu met het brandende hout ook de mastiek-dek- king werd aangetast, ontstond een ver stikkende walm, die geen uitweg naar buiten vond. De ruw afgewerkte en po reuze zijmuren verleenden echter de rook wel doorgang, zodat zich korte tijd boven alle plafonds van de zes woningen een dikke rook ophoopte. Onder invloed van het vuur en de stoom van het bluswater ontstond er toen vlak onder de daken een hoge druk. Hiertegen was de dichtheid van de plafonds niet bestand, en weldra sloeg een vette zwarte walm tot in de kel ders der woningen neer. De plafonds en de muren vertoonden de ruïneuze gevol gen van het samengaan van water en roet. Pas toen vele uren later de rook was op getrokken en het vuur was geblust bleken de ernstige gevolgen van deze aanvanke lijk eenvoudige brand. Alle zes woningen waren onbewoonbaar geworden door een dikke roetlaag, die alles bedekte. De schade wordt zeer aanzienlijk geacht. Niet alle bewoners waren verzekerd. van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. In de gesprekskringen is vooral aandacht besteed aan vier stellingen van de eerst genoemde inleider. Deze luidden: „Een gebrek aan levend oecumenisch zondebe sef verhindert ons om één te zijn. Wij zijn als kerken meer burgers van deze wereld dan burgers van het Koninkrijk der Heme len, het oecumenisch gesprek met elkan der als kerken is omgekeerd evenredig aan het oecumenisch gesprek met God. Ons wezenlijk tekort aan humor verhin dert ons één te zijn". Ofschoon verschillende deelnemers de derde stelling weinig gelukkig geformu leerd achtten (onder meer al omdat het oecumenisch gebed niet gemeten kan wor den) vond men algemeen, dat ds. Van der Haas terecht een appel op het gebedsle ven had gedaan. Grote instemming had den dan ook diens woorden: „We moeten bidden met elkaar spreken". Volgens hem ontbreekt het oecumenisch zondebe sef in concrete zin, terwijl toch de historie van de kerk grotendeels een historie van bloed en van vuur is. „We zijn te weinig pneumatisch: in de theologie is de Heilige Geest meestal een memoriepost", aldus ds. Van der Haas. De conferentiedeelnemers kregen een perspectief van de kerk over de gehele we reld te zien door een boeiend verslag van prof. dr. W. F. Dankbaar en dr. H. Berk hof, die de vergadering van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken op Rhodos hebben bezocht. Prof. Dank baar sprak als zijn verwachting voor de derde algemene vergadering van de We reldraad in 1961 in New Delhi uit, dat de voorgenomen integratie van de Internatio nale Zendingsraad in de Wereldraad het grote punt van de vergadering op Rhodos vele orthodoxe tegenstanders zal heb ben, maar dat zij in elk geval doorgang zal vinden. Ook behoeft men volgens de Groninger hoogleraar niet te vrezen voor een breuk in de Wereldraad, zoveel was hem te Rho dos wel gebleken. Er zijn daar geen „da verende beslissingen" genomen, maar wel mogelijkheden geschapen voor de voort zetting van het vele werk van de Wereld raad, die een toenemende invloed heeft. Ook dr. Berkhof constateerde, dat de We reldraad meer in een toestand van conso lidatie is gekomen. De grote initiatieven van de laatste jaren werken rustig door. De Wereldraad gaat sterker behoefte voe len aan theologische bezinning. Wat dit betreft achtte dr. Berkhof een duidelijke klimaatsverandering in de raad merkbaar. Theologische bezinning is voor het prakti sche werk onontbeerlijk. Als je „life and work" goed doet, kom je weer bij „faith and order" uit, aldus dr. Berkhof. Prof. Dankbaar formuleerde het even eerder aldus: „Faith and Order" moet de kurk blijven, waar het leven van de Wereldraad op drijft. Het gesprek van de dag op het depar tement van Sociale Zaken gaat op het o- genblik over de verbouwing en verfraai ing van de ministerkamer. De nieuwe bewindsman, dr. C.J.M.A. van Rooy, gaf al vrij spoedig na zijn benoeming op dracht deze kamer te vergroten en van ander meubilair te voorzien. De minister houdt niet van stalen meubelen. Het ver trekje van de kamerbewaarder wordt er nu bijgetrokken. Voor deze functionaris moet nu weer elders ruimte worden ge maakt. Zoals steeds in een dergelijk ge val leidt de ene verbouwing tot de andere Ook wenst Dr. Van Rooy naast zijn kamer een toiletgelegenheid om niet zoals zijn voorgangers door de hal met bezoekers te moeten lopen om het toilet te bereiken. In ambtelijke kringen hebben deze uit breiding en verfraaiing van de ministeri ële werkkamer allerlei commentaren uit gelokt. Men vraagt zich onder meer af waarom de accommodatie, waar de heren Drees, Joekes en Suurhoff genoegen mee namen, niet goed genoeg is voor dr. Van Rooy. Achter de kapel op de centrale begraaf plaats te Loenen op de Veluwe is een ge denksteen onthuld ter herinnering aan de honderden Nederlanders, die in de oorlog in het concentratiekamp Natzweiler zijn omgekomen. In het monument is een urn met aarde uit het kamp geplaatst en op het monument rust een steen, die door po litieke gevangenen uit de rotsen werd ge houwen. Voordat het monument werd onthuld hield de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Oorlogstijd, mr. G. Ch. Aalders, een toespraak, waarin hij opmerkte, dat men ook na vijftien jaar de doden nog zal moeten blijven gedenken, want de offers zijn te groot geweest om hen te vergeten. Namens de oud-Natzweilers zei de heer W. A. H. C. Boellaard, dat de harten nog vol zijn van herinneringen aan degenen die vielen. Hij haalde enkele droeve herinne ringen op uit het kampleven en richtte woorden van troost tot de nabestaanden, die in groten getale bij deze plechtigheid aanwezig waren. (Verkort weergegeven) Weduwen. Met vreugde heb ik kennis genomen van de nieuwe Weduwen- en Wezenwet, maar tot mijn grote teleurstel ling tevens vernomen dat ambtenaars weduwen en -wezen daar zo goed als niets van krijgen. De regering is namelijk van plan ons voor elk dienstjaar dat onze overleden echtgenoot en vader de overheid heeft gediend, 2 pet te korten. Mijn man had 37 dienstjaren, dus voor mij en mijn kinderen wordt 74 pet gekort. Dat dit een groot onrecht is, is volgens mij nog niet voldoende bekend. Mijn man is indertijd in gemeentedienst getreden en heeft altijd met de grootste plichtsbetrachting gewerkt. Moeten de nagelaten betrekkingen nu zó worden behandeld? Onder de ambtenaars weduwen met kinderen wordt de meeste armoede geleden, ook al lopen de meesten er niet mee te koop. Een weduwe met kin deren staat met haar gezin toch nog in het volle leven? Ook onze kinderen willen wij graag iets laten leren: ze moeten toch al zoveel missen. WED. R. S., Haarlem. Schade in 1958 in Haarlem 2,61 per inwoner Uit het jaarverslag van de brandweer te Haarlem over het jaar 1958 blijkt dat het aantal alarmeringen in dat jaar een totaal bereikte van 416 tegen 387 in 1957. Van de ze alarmeringen waren er 160 voor brand in de gemeente; 128 voor brandgerucht, loos en vals alarm en 128 voor bijzondere hulpverleningen. Het grootste aantal alar meringen op één dag bedroeg 15 (in 1957: 11). De totale schade in de gemeente Haarlem bedroeg over 1958 440.590.-, het geen neerkomt op 2,61 per inwoner. Van 1 januari tot 31 december 1958 heb ben de volgende branden plaatsgehad: 34 schoorsteenbx-anden, 75 kleine binnenbran den, 1 grote binnenbrand, 4 grote uitslaan de branden, 35 buitenbranden, 10 auto- en motorbranden, 1 scheepsbrand. Driemaal werd uitgerukt met vijf voer tuigen, 2 maal met vier voertuigen, 16 maal met drie voertuigen, 10 maal met 2 voertuigen en 129 maal met een voertuig. Januari was ook in het verslagjaar weer de drukste maand voor de Haarlemse brandweerlieden want toen moesten zij niet minder dan 60 keer uitrukken. Juni was met 21 alarmeringen de stilste maand. Het beroepspersoneel en de manschappen van de bewakingsdienst voerden in 1958 in totaal 605 bewakingen uit in openbare gelegenheden van vermaak, tentoonstel lingen, schouwburg en Concertgebouw enz. Daar gingen 4248V2 manuren in zitten. De bezetting van het Haarlemse brand weerkorps bestond op 31 december 1958 uit 111 vrijwilligers en 34 beroepsbrand weerlieden. Het centraal station in Utrecht is sinds vanmorgen een koffieautomaat rijk en heeft daarmee een primeur voor Neder land. Op het eerste perron is het appa raat opgesteld, dat haastige reizigers de gelegenheid biedt zich in zes seconden van een bekertje koffie te voorzien. Wanneer men drie dubbeltjes in de auto maat gooit, kan men uit vijf mogelijkhe den kiezen: koffie-zwart, koffie-melk, kof- fie-suiker-melk, koffie-suiker en koffie- dubbel suiker-melk. Na op de desbetref fende knop gedrukt te hebben, behoeft men slechts een glazen ruitje opzij te schuiven om het bekertje te pakken. Een lepeltje is overbodig, aangezien alle ingrediënten door het apparaat reeds grondig zijn ge mengd. De mogelijkheid bestaat, het apparaat uit te breiden, zodat het ook thee en soep kan leveren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Klazienaveen (toez.) L. Lin- gen te Kolder- en Dinxterveen. Geref. Kerken Beroepen te Domburg-Westkapelle W. Hoogsteen, kand. te Driebergen. Bedankt voor Vriezenveen P. C. L. de Jager te Raamsdonk. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Aalsmeer D. Biesma te Utrecht-C. en R. Slofstra te Harderwijk. Formosa (Taiwan) is vorige week. ge troffen door een taifoen, die vooral in de hoofdstad Taipeh grote verwoestin gen aanrichtte. In de puinhopen van deze vijf huizen werden zes stoffelijke overschotten van zes slachtoffers gevonden. De Heemstedenaar F.J. Kaptein heeft op de Haagse schoenenshow „Het gulden voetspoor", die in de Haagse Dierentuin tot 10 september wordt gehouden, een groot aantal onderscheidingen in de wacht gesleept, die hem door mr. dr. E.P. Ver kerk, burgemeester van Boskoop en lid van de Tweede Kamer tijdens de opening van de tentoonstelling werden overhan digd. De heer Kaptein, die aan de natio nale vakwedstrijden voorafgaande aan de tentoonstelling, heeft deelgenomen, ont ving in de afdeling nationale wedstrijd schoenherstellers het zilveren wisselschild in de hoofdklasse. In klasse a, machinaal werk, en in klasse b sleepte hij eervolle vermeldingen in de wacht. Tenslotte kreeg hij de tweede prijs een plaquette in de klasse a van de bedrijfswedstrijden. De Haarlemmer L. Veldhuyzen kreeg in de klasse b handwerk een zilveren pla quette. De heer P.A.A. de Jong uit Haar lem werd prijswinnaar in de juniorenklas se. In de gezellenklasse behaalde de heer F. Sluyter uit Haarlem de eerste prijs en in de bedrijfswedstrijdenafdeling ging de heer R. van Zuylen uit Haarlem met de prijs strijken. De kantonrechter in Den Haag heeft een belangrijke principiële uitspraak gedaan door de civielë vordering van de gemeen te Den Haag, ingediend in verband met de schade, welke is geleden doordat een personenauto van de gemeentelijke ver- voerscentrale in een van de Haagse stra ten door een bakfiets werd aangereden, in haar geheel toe te wijzen. De door de gemeente geleden schade be liep slechts 41,32, te weten 29,16 ar beidsloon en 12,16 aan materiaal. De moeilijkheid was, dat de verzekerings maatschappij niet het arbeidsloon wilde vergoeden. Het betreft hier dus een prin cipiële kwestie, welke ook van belang is voor andere verzekeringsmaatschappijen De verzekeringsmaatschappij stelde zich op het standpunt, dat de schade door eigen personeel van de gemeentelijke dienst is hersteld in de normale arbeids tijd. De lonen van de personeelsleden, zegt de verzekeringsmaatschappij, lopen met of zonder schade door. De officier van Justitie was van oordeel dat de schade feitelijk is geleden en daar om adviseerde hij, de vordering van de gemeente in haar geheel toe te wijzen. De kantonrechter besliste conform, waar uit dus is te concluderen, dat hij de op vatting van de verzekeringsmaatschappij niet deelt. Augustus is allesbehalve een vakantiemaand geweest voor de Amsterdamse effectenbeurs, want, blijkens de maandcijfers van het C.B.S., is de koers waarde van gewone aandelen op het nieuwe hoogtepunt gekomen van (in miljoenen guldens) 25.100. Eind juli was de koerswaarde 23.994. De laagste stand dit jaar was eind februari 20.708. Alle rubrieken hebben tot de koersstijging bijgedragen: internationale concerns stegen van 17.219 tot 17.947, handel, in dustrie en diversen van 4.123 tot 4.379, scheep- en luchtvaart van 852 tot 892. Banken van 1031 tot 1070, cultures van 173 tot 185, mijnbouw en petroleum (exclusief Kon. Olie) van 577 tot 607, spoor- en tramwegen van 19 tot 20. In de nominale waarde van de aandelen ontstond een lichte daling en wel van 5337 tot 5323. In 1958 had de koerswaarde haar hoogste niveau bereikt eind november met 21.305. Verleden jaar eind augustus was zij 18.337. De gemid delde koers van alle aandelen is opgelopen tot 471. Hij was 450 eind juli jongst leden en 355 eind augustus 1958. De beurswaarde-index (gemiddelde 1953 is 100) heeft eveneens een recordstand bereikt op 321,4 tegen 307,3 eind juli jongstleden en 240,3 eind augustus 1958. In de bouwwoestijn van Badhoeve dorp-west is in drie maanden tijd het gebouw voor het gemeentelijk lyceum van Haarlemmermeer verrezen. De school staat midden in een grote zand vlakte, met de bewoonde wereld ver bonden door een nog hobbelige weg, die een tijdelijke bestrating heeft. Rond de school staan de eerste huizen in de steigers. Het lyceum is gehuisvest in een noodschoot, die er echter zo aantrekke lijk uitziet dat niets wijst op het tijde lijke karakter van dit gebouw. De bur gemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen, heeft het lyceum vanmorgen geopend. Voor het onderwijs in de polder verrichtte hij daarmee een daad van betekenis, want Haarlemmer meer heeft met deze eerste middelbare school haar patroon van onderwijs instellingen weer meer gecompleteerd. Het noodgebouw bestaat uit twee klas lokalen en twee ruime vaklokalen. Begon nen wordt met twee eerste klassen. De bouw wordt uitgevoei-d in drie fasen. Vol gende maande zal met de tweede fase wor den begonnen: de bouw van drie lesloka len. Zo mogelijk volgt onmiddellijk daarna de uitvoering van de derde fase: de bouw van een aula, tevens overblijflokaal. De heer W. F. Koggink, onderdirecteur van de gemeentelijke dienst voor Gemeente werken, heeft het ontwerp voor het smaakvol ingerichte gebouw gemaakt. Nadat de wethouder van onderwijs, de heer A. van der Zwaard, een welkomst woord had gesproken, zei de burgemees ter dat het morgen vijftig jaar geleden is, dat in ons land het eerste lyceum werd gesticht. Was deze stichting voor ons land van grote betekenis, de opening van het gemeentelijk lyceum is voor de Haarlem mermeer eveneens een belangrijk ge beuren. Verheugend achtte de burgemeester het dat het lyceum wordt gehuisvest in een gebouw dat weliswaar een noodschool is maar toch uitstekend is uitgevoerd. Mr. Van der Willigen zei dat de totstandko ming van deze middelbare school een ge volg is van de omstandigheid dat de toe loop naar de middelbare scholen in de om ringende steden zeer groot is. Becijferingen hebben uitgemaakt dat de stichting van een lyceum in de polder alleszins verant woord is. De burgemeester zei te hopen dat het onderwijs in dit lyceum op een goed ni veau zal zijn. Ter verbetering van het „cul turele klimaat" in de gemeente achtte hij dit lyceum mede van grote waarde. Ten slotte dankte de burgemeester voor de medewerking van vele zijden bij de bouw en vroeg hij het vertrouwen voor de rec tor, de heer H. Radstaken, en de docenten. De inspekteur van het middelbaar onder wijs in Noordholland, mr. dr. H. J. F. Wes- terveld, zei dat hij aanvankelijk over de stichting van dit lyceum niet optimistisch was. Uiteindelijk was hij tot de overtuiging gekomen dat hier iets goeds uit kan groeien. Dr. Westerveld gaf het gemeente bestuur en de docenten zijn beste wensen mee, waarbij hij zei te rekenen op een goede salarisregeling voor de leerkrachten. Nadat de heer J. de Boer als hoofd van de school voor ulo en de heer A. de Waard namens de lagere scholen hun felicitaties hadden uitgebracht, voerde de heer A. van Wissen, gemeentelijk inspekteur voor de lichamelijke opvoeding en tevens gymnas tiekleraar van het lyceum, het woord. Hij zou graag zien dat spoedig ook een gymnas tiekzaal zal kunnen worden gebouwd. De rector, de heer Radstaken, noemde het gebouw „royaal in zijn soberheid, mo dern in lijn en kleur". Hij uitte zijn be wondering voor de snelle bouw, dankte voor de geschenken en zei te hopen dat het onderwijs aan de verwachtingen zal voldoen. Na de toespraken bezichtigden de genodigden het schoolgebouw. Het A.N.P.-C.B.S. beursindexcijfer „alge meen" is opgelopen van 303,6 tot 321,7 en het cijfer voor industrie van 219,8 tot 234.0 In augustus werd, volgens de voorlopige cijfers van de Vereeniging voor den Effec tenhandel, een zeer grote aandelenomzet gemaakt van 98,9 miljoen tegen 81,3 miljoen in juli jongstleden en slechts 45 miljoen in augustus 1958. In obligaties werd omgezet voor f 70,8 miljoen, iets minder dan in juli jongstleden: 75,9 mil joen, maar aanzienlijk meer dan in augus tus 1958: 54,3 miljoen. In de eerste acht maanden steekt de aandelenomzet aanzien lijk uit boven die van dezelfde periode in 1958. Aandelen werden verhandeld voor een nominaal bedrag van 656,5 miljoen vergeleken met f 296.4 miljoen. Voor obli gaties waren deze cijfers 648,3 miljoen en 425,5 miljoen. In augustus werden nieuw tot de beurshandel toegelaten aan delen voor 6,0 miljoen en obligaties voor 35,5 miljoen. Blijkens het C.B.S. hadden de fondsen die gebruikt worden voor de samenstelling van de ANP-CBS beursindexcijfers, in augustus jongstleden een reële omzet van 163,7 miljoen en een nominale van 44,8 miljoen. Voor de eerste acht maanden waren deze cijfers respectievelijk 1081,1 miljoen en 311,9 miljoen. Gerekend naar de effectieve bedra gen hadden de volgende 20 fondsen in augustus (21 beursdagen) van alle binnen landse aandelen ter beurze van Amster dam de grootste omzetten: Unilever, Phi- Door eer gevaarlijke «manoeuvre van een bromfietser is op de Antwerpseweg te Rijsbergen een ongeluk gebeurd, waar bij drie personen het leven hebben verlo ren. v De bromfietser sloeg plotseling linksaf éëri zijweg* n De bestuurder van een Bel gische auto trachtte door uit te wijken een aanrijding met de bromfietser te voorko men en kwam daardoor op de linkerkant van de weg in botsing met een uit de te genovergestelde richting komende Franse wagen, waarin drie Nederlanders zaten Tengevolge van de botsing werd een der inzittenden van de Franse wagen, de 49- iarige heer Vollebrecht uit Monster, on- midd'eUiik gedood De bestuurder van de Belgische wagen, de 50-jarige heer Pau wels uit Mechelen (België) werd zwaar gewond, evenals een der inzittenden van Franse wagen, de 47-jarige in Frankrijk wonende heer J. A. van Beek. Beiden overleden in de loop van de avond ir. een ziekenhuis t< Breda, waarheen zij waren overgebre ht. D( overige inzittenden van de beide auto's werden licht gewond. De bromfipfser, R. uit Rijsbergen, bleef on gedeerd. Bij een autobotsing op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn, even buiten het dorp Voorfhuizen, zijn twee personen om het leven gekomen en werden drie gewond Een personenauto, bestuurd door de 58- jarige heer A. Muller uit Dordrecht, reed in de richting Apeldoorn op weg naar Hamburg Deze auto wilde een andere auto passeren juist op een weggedeelte waarop het in verband met werkzaamhe den aan deze rijksweg tijdelijk verboden is in te halen. Op het moment van de inhaalmanoeuvre naderde uit tegenover gestelde richting een vrachtauto van een wasserijbedrijf uit Apeldoorn. De bestuur der van de personenauto, die met een snel heid van 120 km. per uur reed remde sterk, waardoor zijn auto geheel op de linkerweggedeelte kwam In volle vaart botsten de auto's op elkaar. Zij sloegen beide om. De drie inzittenden van de per sonenauto werden uit de wagen geslin gerd en kwamen op het wegdek terecht Hierbij werd de 36-jarige heer L. Muller op slag gedood. De 58-jarige heer A. Mul ler werd zeer ernstig gewond en is later in een ziekenhuis te Amersfoort overle den. De 30-jarige heer A. van den Berg uit Dordrecht liep zeer ernstig letsel op. In de auto van de wasserij zaten de 24- iarige chauffeur C. Ruiter uit Epe en een 19-jarig buurmeisje. Zij werden licht ge wond. Door de botsing ontstond een grote ra vage. waardoor het verkeer op deze druk ke weg geruime tijd gestagneerd werd. In Zwolle is de 37-iarige bromfietshan- ielaar J. Schakelaar door onbekende oor zaak met een bromfiets, die hij juist had gerepareerd, tegen een hem tegemoet ko mende aut.o van de gemeen*^reiniging ge botst Hij was op slag dood. De heer H. van Zadelhof, die dezer da gen te Brummen met zijn bromfiets door een touringcar werd aangereden, is in het '.iekenhuis te Zutphen overleden. BUENOS AIRES 'AFP) De Argen tijnse minister van luchtvaart, generaal Ramon Abrahin. heeft ontslag gevi-aagd uit protest tegen het feit dat de regering de vorige week is gezwicht voor eisen van het leger, hetgeen leidde tot het aftreden van de minister van Defensie, generaal Anaya. President Frondizi heeft het ont slag van Abrahin echter geweigerd. lips, Kon. Olie, AKU, Robeco, Amsterdam- sche Bank, Hoogovens, Van Gelder, V.M.F., Rotterdamsche Bank, Philips Pref., Zout- industrie, Nationale Bank, Zwanenberg, Twentsche Bank, Scheepvaartunie, Calvé, Billiton II, Unitas en K.N.S.M. Unilever met een effectieve omzet van 41,7 mil joen staat ver aan de kop, gevolgd door Philips met 23,2, Kon. Olie met 18.6 en AKU met 10,9 miljoen. De totale effec tieve omzet van deze 20 fondsen was in augustus 160 miljoen. Gerekend naar de nominale bedra gen was de volgorde aldus: Unilever, Phi-- lips, AKU, Amsterdamsche Bank, Kon. Olie, Robeco, Scheepvaartune, Nationale Bank, V.M.F., Van Gelder, K.N.S.M., Phi lips Fref., Nievelt, Amsterdam Rubber, Rotterdamsche Bank, H.V.A., Twentsche Bank, Deli Maatschappij, N.H.M. en H.A.L. Deze 20 fondsen hadden een nominale omzet tezamen van 39,3 miljoen, hetgeen 38,7 percent is van de totale nominale om zet. Zoals aangekondigd, zullen voortaan ook de omzetten van de nabeurs, de avond- beurs en de voorbeurs in de cijfers worden opgenomen. De koersen van deze niet-offi- ciële handel worden, bij besluit van de Vereeniging voor den Effectenhandel, sinds enige dagen in de prijscourant opgenomen. .AMSTERDAM De nieuwe beursweek werd ingezet met een tamelijk flauwe stemming voor de internationale waarden. De handel had niet veel om het lijf. Aangezien tegenover het geringe aanbod hoegenaamd geen vraag aanwezig was, werden de zaken afgedaan op niet onbelangrijk lagere prijzen, verge leken bij de slotkoersen van vrijdag. Een uitgesproken aanleiding voor de flauwe koersen was niet aanwezig. Er waren ech ter wel enige factoren die zeker geen hausse-tendentie in de hand werkten. De internationale politieke onzekerheden, in verband met de toestand in Laos, zijn niet gunstig voor de aandelenmarkt en houden de kopers uit de markt. Wall Street was gisteren, wegens Labor Day, gesloten. De Westduitse beurzen gaven koersverliezen te zien van 25 tot 30 punten en van die zijde komen op het Damrak eerder ver kooporders in verband met belasting betalingen in Duitsland waarvoor liquide middelen nu eenmaal nodig zijn. De arbi trage kon niet of heel moeilijk tot zaken komen en het publiek liet grotendeels ver stek gaan. Aandelen Philips noteerden bij een koers van 38 circa 10 punten beneden de slotkoers van vrijdag. Unilever, waarin nog wel het een en ander omging, waren op 633 V2 een dertiental punten lager. AKU kon het ook niet houden en verloren op 373 V2 circa 7 punten. Kon. Olie kwam er nog het beste af bij een verlies van ruim een gulden op een koers van f 166. Ook KLM, dollar lager in Wall Street, lag aangeboden. In de niet-officiële ochtend- handel werden als hoogste koersen ge noteerd voor AKU 377, Philips 648, Uni lever 643 en Kon. Olie 166,50. Bijna vanzelfsprekend werden de scheep vaartaandelen door de flauwe tendentie van de internationale waarden meegezogen. Bij zeer kalme handel beperkten de koers verliezen zich door elkaar van 1 tot 2 pun ten. De cultures konden zich tamelijk goed handhaven behalve Deli die op 171,50 ruim een daalder lager noteerde. Staats fondsen gaven door elkaar geringe koers wijzigingen naar beide zijden te zien. Ook hier was de handel zeer rustig. Claims uit geversmaatschappij Misset waren willig en werden f 100 hoger op 700 geadviseerd. Ketjen werd een paar punten hoger ge adviseerd. De winst over 1959 van dit con cern is, aldus de directie, tot nog toe onge kend hoog. Prolongatie 3 percent. (ANP) 3-3 VVVo Nederl. '47 3°/o Nedl. 1962-'64 Woningbouw 6°/c Pr A'dam '56 I. Pr A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III. Pr. R'dam '52 I. Pr. R'dam'52 II. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K N Hoogovens. Nederl Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda CTxpper Bethlehem Steel.. U.S. Steel Genera] Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 93% 9914 110% 81% 93% 93% Heden 13.45 uur 937/,« 99 110% 90 101 375 374% 634 24P 248 569 570 308 308 400 400 639 644 244 634% 642 214% 217 166 165 735% 735 ƒ165,90 O o> '1 342 341 99 V2 100 f 126,— f 126, 163% 164 162% 163 1421/2 143 140% 141 248% 249 151 150% f 172,— ƒ173,50 320 320 163 163 249 V2 296 295 270 65% 65 V2 57 57 exdiv. 104% 105 55% 55% 81 81 24"/,8 24%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7