i Coopvaett TELEVISIE Geniet dubbel Wanverhouding tussen vraag en aanbod TiENSEN Westduits vakverbond valt regering-Adenauer aan SIEMENS Kort en bondig Weldra invoering van rijbewijzen in België? WITTE VAKKLEDING 9 Ministers Erhard en Blank de zwarte schapen Verslag UNO'commissie: Noord-Korea belemmert hereniging van het land Britse liberalen tegen verdere kernproeven van elk vrij ogenblik A sr, Douwe Egberts I ID 911 in handige plastic tabakszak De kolenmarkt in het vierde kwartaal Erhard vraagt vakbonden van verkorting werkweek af te zien Eisenhower in Washington teruggekeerd Afro-Aziatisch protest tegen Franse kernproef Heuss onderscheidt Wernher von Braun West-Duitsland eert hem als verloren zoon Bij Fontainebleau is 400 hectare bos verteerd Grote terreinwinst voor raket op Farnborough Cairo zou de Brit Swinburn nu spoedig vrijlaten 14.25-16.50 10.40 11.40 15.50 natuurliih PAARLAARSTEEG 1 Kolenvoorraden weer gestegen Klopjacht in Frankrijk op misdadig nozempaar DINSDAG 8 SEPTEMBER 195 9 (Van onze correspondent in Bonn) Op het congres van het algemeen West duits vakverbond, DGB (Deutsche Gewerb- schaftsbund), dat gisteren te Stuttgart be gonnen is, hebben twee ministers, die als gast aanwezig waren, een koude douche over zich heen moeten laten gaan. De mi nister van Sociale Zaken Blank en de minister van Economische Zaken Erhard stonden in het middelpunt van openlijke felle aanvallen van twee vooraanstaande DGB-leiders op de politiek van de re gering-Adenauer. De DGB-deskundige Beermann trok van leer tegen de politiek van Blank, wien ver weten werd, dat hij geen aansluiting voor de Westduitse arbeiders heeft weten te geven aan de internationale ontwikkeling op sociaal terrein. De economische expert Rosenberg, die een der vice-voorzitters der DGB wordt, viel Erhard bijzonder scherp aan. De regering-Adenauer verweet hij, dat zij de vakbonden links heeft laten liggen bij haar activiteiten inzake Europese gemeenschappen, de Saar-kwestie en de kolencrisis. Erhard werd onder meer angst-politiek" verweten en falen van de markteconomie, bijvoorbeeld voor de tex tielnijverheid. Deze bijzonder felle aanval op hetgeen de regering-Adenauer in de afgelopen tien jaar op sociaal-economisch terrein heeft gepresteerd, heeft verbazing gewekt in Bonn. Allereerst omdat de DGB niet slechts socialistische, maar ook rooms- katholieke, protestantse en zelfs liberale leden heeft en doorgaat voor een eenheids- bond van het zuiverste waterDe ma tiging waarop Erhard gisteren tijdens het congres aandrong viel als olie op het vuur. Er werd geen woord van bewondering ge uit voor de successen van Erhards vrije markt-economie, die de vervulling moge lijk heeft gemaakt van een der eerste DGB-eisen: volledige werkgelegenheid. Erhard, die zich in zijn'rede gisteren zeer politiek gedroeg tegenover de DGB, maar slechts met aarzelend applaus be groet werd, waarschuwde tegen de vervol maakte welvaartsstaat. Hij verzocht de vakbonden met het oog op de huidige hoogconjunctuur, af te zien van eisen om de werktijd te verkorten.In het algemeen gaf Erhard met zijn rede een voorbeeld van verdraagzaamheid. Radicalisme In stee van enige bewondering voor Er- hards werk bekeerde de DGB zich tot een ouderwetse richting met radicale eisen, kortom, tot een neiging om de strijdbijl op te graven. Het vakverbond plaatste zich daarmee evenzeer tegen de herziene be ginselen van de socialistische oppositie partij, de SPD, waarmee het DGB enge banden onderhoudt. Waar de SPD er op uit is water in de wijn van haar socialistische beginselen te doen, daar wordt in het DGB-kamp nog steeds gehamerd op na tionalisaties en dergelijke, alsof de DGB het matigingsproces in de SPD wil af remmen met harde sociaal-economische wensen van het ouderwetse socialistische soort Voor regering en SPD belooft dit 'Advertentie voor de naaste toekomst weinig goeds. De verhouding partijvakbond gaat in West- Duitsland allengs lijken op die in Groot- Brittannië tussen Labour en het vakver bond (TUC), dat radicaler is dan de socia listische partij. De DGB heeft weinig directe macht. Haar zestien afzonderlijke vakbonden zijn namelijk bijzonder zelfstandig. De „grote vier" in de DGB, de vakbonden van me taalarbeiders, mijnwerkers, chemische ar beiders en transportarbeiders, zijn stuk voor stuk veel machtiger en hebben een sterke financiële positie. De leider der me taalarbeiders, Brenner, wordt veel sterker genoemd dan de president van de DGB, Richter.Daarbij lijdt de DGB onder de sociale tegenstellingen in de diverse bon den: de metaalbewerkers en mijnwerkers genieten lonen en werktijden, die andere vakbonden voor hun leden nooit hebben weten te bereiken. Revisie Er zijn overigens ook nog andere moei lijkheden, dan de al te grote kracht van de afzonderlijke vakbonden en het leiders probleem aan het toch zo verzekerde be staan van de DGB, waarin arbeiders en kantoorbedienden uit alle partijen en van alle religies zijn verenigd. Dit eenheids cachet, dat zij sedert tien jaar bezit, ver loor bijvoorbeeld wat van haar glorie toen onlangs opnieuw een christelijk vakver bond werd opgericht, dat met 200.000 leden nog wel klein is, maar dat altijd zou kun nen dienen tot toevluchtsoord voor onte vreden DGB-leden. Er is voor het probleem van het contact, dat vooraanstaande vak bondsleiders onderhouden met Oostduitse communistische vakbondsfunctionarissen, vooral in de textielbond. De DGB, die zich nog niet zo lang ge leden ijverig in de politiek van de dag tegen de regering-Adenauer keerde, met haar acties tegen kernbewapening en dienstplicht staat thans voor een geheel ander vraagstuk: de steeds toenemende welvaart. Enerzijds werkt die welvaart ook voor de DGB: haar bonden eisen steeds weer met succes verkorte werktijden en aangepaste lonen, maar het DGB-program van 1949 is verouderd. NEW YORK (Reuter) De commis sie der UNO voor de hereniging en weder opbouw van Korea heeft in een maandag avond te New York gepubliceerd rapport verklaard, dat de communistische autori teiten van Noord-Korea „geen bereidheid aan de dag hebben gelegd tot aanvaarding van het beroep der Algemene Vergade ring om te streven naar hereniging van Korea". Hieraan wordt'toegevoegd: „Zo lang de ze onwilligheid der Noordkoreaanse auto riteiten aanhoudt blijven de vooruitzich ten voor een hereniging slecht. En slechts hereniging kan leiden tot stabiliteit in het land en een gezonde economische voor uitgang". Het rapport zal in de komende zitting van de Algemene Vergadering worden bespro ken. In de in 1956 ingestelde commissie, die het opstelde, hebben vertegenwoordigers van Australië, Chili, Nederland, Pakistan, de Philippijnen, Thailand en Turkije zit ting. LONDEN (Reuter-UPI) Vernomen wordt dat de leiders der Britse liberale partij er op de jaarlijkse partijbijeenkomst die deze maand te Scarborough zal worden gehouden, bij de afgevaardigden op aan zullen dringen een resolutie te aanvaarden, waarin de eis wordt gesteld dat de Britse regering de vervaardiging en beproeving van kernwapens onverwijld zal staken. De linkse Labourgroepering „Victory for Socialism" heeft een pamflet uitgegeven waarin de officiële politiek van de Britse Labourpartij ten aanzien van de waterstof bom wordt verworpen. De groep zal de door de transportarbeidersbond van Cou sins geëiste politiek van eenzijdige stop zetting van de Britse kernwapenproduktie steunen. Het pamflet, dat is opgesteld door het pai-lementslid Zilliacus, levert critiek op de conservatieve regering en Labour, omdat zij weigeren eenzijdig afstand te doen van de kernwapens. Het officiële Labourplan voor stichting van een club van landen zonder kernwapens moet volgens Zilliacus mislukken, omdat het reeds in beginsel is verworpen door de Fransen en de Chinese communisten. BRUSSEL (ANP) Binnenkort kan een beslissing worden verwacht over de vraag of de Belgen zonder rijbewijs hun auto's mogen blijven besturen of dat zij voortaan ook een rijvaardigheidsbewijs moeten kun nen tonen. Deze kwestie speelt al gerui me tijd in België en houdt de gemoederen van de automobilisten druk bezig, zodra er weer berichten verschijnen, dat een be slissing nadert. De tekst van het wetsont werp, dat de invoering van het rijbewijs regelt is al voorgelegd aan de raad van state en zou dezer dagen ter sprake wor den gebracht in de ministerraad. De Belgen, die kunnen aantonen, dat zij al automobilist waren op het moment van afkondiging van de wet indien het zover komt behoeven zich overigens geen zorgen te maken. Minister van justitie Marchiers heeft in het ontwerp een be paling opgenomen, dat zij zonder examen hun papieren krijgen. De toekomstige autobestuurders echter zullen een theore tisch en praktisch examen moeten afleg gen of en deze mogelijkheid wordt open gelaten een diploma moeten kunnen to nen van rijscholen. Overigens wordt op het Belgische minis terie van justitie in navolging van tal van andere landen, waaronder ons land, de wenselijkheid onder ogen gezien speciaal daarvoor aan te wijzen verkeersagenten te maentigen boeten voor verkeersover tredingen ter plaatse af te rekenen. Men verwacht er een ontlasting van de rech terlijke instanties van en een preventie ve werking, omdat het „boter bij de vis' meer indruk maakt dan een proces-ver baal. De laatste tijd zijn in België tal van maatregelen getroffen ter verhoging van de verkeersveiligheid. In vrijwel alle ste den geldt een maximumsnelheid en er zijn plannen -om deze tot een' landelijke bepaling te maken. In België komen jaarlijks meer dan 1000 mannen, vrouwen en kinderen bij ver keersongelukken om het leven en elk jaar veroorzaakt het steeds drukker wor dende verkeer duizenden gewonden. Dit heeft geleid tot plannen om een nationaal net van hulpposten op te bouwen, elk voor zien van ambulances en personeel, waar mede men in oktober hoopt te kunnen be ginnen. Advertentie Rustig, onbezorgd üj in gezelschap van een fijne pijp tabak. WÊÈÊÊÊÊmmÊ^ Op 4 september zyn te Luxemburg vertegenwoordigers van de E.G.K.S. bijeen geweest met vertegenwoordigers der ledenlanden in het kolencomité van de Organi satie voor Europese Economische Samenwerking, teneinde een onderzoek in te stellen naar de situatie op de kolenmarkt in de E.G.K.S. in het vierde kwartaal van dit jaar. Evenals in het derde kwartaal is het niet mogelijk vast te stellen in welke omvang bepaalde producenten verplichte verzuimdiensten zullen instellen teneinde te grote voorraadvorming by de mijnen te voorkomen. Afgezien van het verlies aan produktie, dat zal worden veroorzaakt door ver plichte verzuimdiensten, wordt de kolenproduktie in de E.G.K.S. voor het vierde kwartaal van dit jaar bijna 2 miljoen ton lager geraamd dan in het vierde kwartaal van 1958, wat de afzet betreft verwacht men in vergelijking met vorig jaar een vermindering van ongeveer 2 percent. De behoeften aan kolen voor cokes worden voor het vierde kwartaal lager geraamd dan voor het vierde kwartaal van 1958, ondanks een toeneming der activiteit in de Ijzer- en staalindustrie. De vraag van andere sectoren der industrie neemt nog steeds af, alleen voor de elektrische centrales verwacht men een toeneming van de vraag. Wat de vraag naar huisbrand betreft wordt verwacht, dat deze iets kleiner zal zjjn dan in het vierde kwartaal van 1958. De Westduitse minister van Economi sche Zaken, L.Erhard, die als genodigde deelneemt aan het congres van het West duitse vakverbond te Stuttgart heeft er vandaag bij de vakverenigingen op aan gedrongen voorlopig af te zien van een vermindering van het aantal werkuren. „De gevraagde vermindering van het aantal arbeidsuren is op zichzelf billijk en ik sta gunstig tegenover deze eis, maar op het ogenblik overtreffen de orders, die el ke maand bij de industrie binnenkomen, de produktiecapaciteit met 12 percent en dit leidt tot een gevaarlijke opeenhoping van orders", aldus de minister. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower is maandag van zijn Europese reis van elf dagen in de Amerikaanse hoofdstad teruggekeerd. Na de officiële begroeting op het vliegveld van Washing ton verklaarde de president in een korte toespraak die door de televisie werd uit gezonden, dat geallieerden verenigd op de zelfde grondbeginselen voor de vrede werken. Doch, zoals altijd onder vrienden, was het nodig geweest over kleine details van de procedure, methode en tactiek overleg te plegen. Alle moeilijkheden die er bestonden zijn nu uitgepraat en voor het ogenblik tenminste gaat alles prachtig, aldus Eisenhower. Nog bemoedigender dan dit vond hij de bewijzen van diepe vriend schap voor het Amerikaanse volk, die hij Vertegenwoordigersc van vijfentwintig Afrikaanse en Aziatische landen heb ben maandag te Cairo het Franse plan om in de Sahara proeven met kernwapens te nemen, krachtig veroordeeld. Dit voor nemen zo wordt in een resolutie gezegd, „vormt een onderdeel van de agressieve plannen van Frankrijk tegen de vredelie vende volken van Azië en Afrika en in het bijzonder tegen de heldhaftige bevolking van Algerije". In de middag hielden meer dan honderdduizend mensen in het cen trum van Cairo een zwijgende demonstra tie tegen de Franse kernproeven. De politieke commissie van de Arabi sche Liga heeft, zich te Casablanca uitge sproken voor een Marokkaans plan om in de UNO tegen de voorgenomen Franse proeven in de Sahara te protesteren. (Van onze correspondent in Bonn) Op zeer opvallende wijze wordt in deze dagen de voormalige Duitse, thans Ameri kaanse, rakettenspecialist Wernher von Braun, eens de grote man van de V-bom- men in Hitler-Duitsland, gehuldigd. Vorige week kreeg hij uit handen van president Heuss een hoge Westduitse onderschei ding, het „Bundes Verdienst Kreuz" om dat hij „het aanzien van de Duitse weten schap en techniek in de. Verenigde Staten en in de wereld heeft hoog gehouden." Heuss had voor Von Braun buitengewoon hartelijke woorden over en huldigde hem als een „figuur van de wereldfantasie". In de Westduitse pers betreurt men het, dat Von Braun voor de Westduitse tech niek en wetenschap verloren is gegaan. Hij was namelijk een van de vele technici en wetenschappelijke onderzoekers, die na de oorlog hun werk in de Verenigde Staten voortzetten. Von Braun zelf legde er gisteren de nadruk op, dat „wij allen in dezelfde boot zitten". In een geheimgehouden rede gaf hij voor hoge Westduitse officieren en vertegenwoordigers van bepaalde minis teries een overzicht van het rakettenon- derzoek bij het Amerikaanse leger, dat onder zijn leiding staat. Wernher von Braun neemt de onder scheiding in ontvangst van president Heuss. FONTAINEBLEAU (UPI) De bos brand die sinds zondag in het bos van Fon tainebleau woedt heeft tot dusver vier honderd hectare bos verteerd. Meer dan honderd brandweerlieden, politieagenten en militairen hebben het vuur bestreden. De „route nationale" nummer 7, die dwars door het bos loopt, moest ook gis teren enkele uren gesloten worden. Om 't dorpje Barbizon, beroemd om de negen tiende eeuwse „school van Barbizon", is een brede greppel geg: ven. Op enkele plaatsen in het bos is water gebrek ontstaan, en verschillende motor spuiten beginnen, na drie dagen en nach ten in dienst te zijn geweest, gebreken te vertonen. Vermoedelijk zal de Parijse brandweer om assistentie worden ge vraagd. Jehovah's. De heer De Sterke, opzie ner van Jehovah's getuigen Kring Noord holland II, houdt zich momenteel bezig met de regeling van de halfjaarlijkse grote bij eenkomst der getuigen in dit rayon. Na anderhalf jaar wordt Hoorn opnieuw het centrum van hun gezamenlijke activiteit. Ter voorbereiding hiervan werd in Hoorn maandag een instructieve avond georgani seerd met de gemeenten Alkmaar, Enk huizen en Hoorn. Dit met het oog op de komende huisvestingsactie. Ook de vooruitzichten voor de uitvoer van kolen naar derde landen worden on gunstiger geacht. Wat de invoer betreft uit derde landen wordt een invoer ge raamd in het vierde kwartaal van iets meer dan 4 miljoen ton of 3 miljoen ton minder dan de invoer in het vierde kwar taal van 1958. De invoer zal zich vrijwel op hetzelfde niveau handhaven als werd voor zien voor het derde kwartaal van dit jaar. In totaal blijkt uit de ramingen voor het vierde kwartaal van dit jaar een wanver houding tussen vraag en aanbod. Deze wanverhouding zal theoretisch een stij ging der kolenvoorraden bij de mijnen ver oorzaken van ongeveer 2 miljoen ton. De- FARNBOROUGH (UPI) De jaarlijk se tentoonstelling van de Engelse vereni ging van vliegtuigbouwers, die op Farn borough wordt gehouden, is dit jaar nog meer aan raketten gewijd dan anders. Raketten, geleide projectieleen en al wat hiermee samenhangt nemen veertig per cent meer expositieruimte in, dan deze „ru briek" vorig jaar kreeg. En een van de nieuwste raketten is de „Seaslug", die voor de Engelse marine ontworpen is. De ze raket tegen luchtdoelen wordt geleverd in opstelling van vier aan een draai- en eleveerbare opstelling. Op de Australische raketbasis van Woomera, en aan boord van het raketschip „Girdleness", heeft dit projectiel bij zes lanceringen direct na elkaar zes „rozen" geschoten. Verder zijn daar de „Black Knight", een tweetraps raket, die voor de eerste maal wordt ge toond, en de „Seact", een raket voor de korte afstanden, die men het lichte lucht afweergeschut (40 mm Boforskanonnen) van de Britse marine wil laten vervangen. De traditionele expositie van militaire en civiele vliegtuigen bevat het Argosy vrachtvliegtuig, dat voor verschillende doeleinden, ook passagiersvervoer, bruik baar kan worden gemaakt en de „econo my class" van de nieuwe Vanguard van Vickers, een verkeersvliegtuig met straal aandrijving. In totaal 370 inzenders nemen deel aan deze 20ste luchtvaarttentoonstelling, die 8000 belangrijke buitenlandse bezoekers kopers) verwacht, en waar de demon strerende vliegtuigen niet sneller mogen gaan dan 1100 km per uur. Verschillende militaire straalvliegtuigen kunnen twee maal zo snel vliegen, maar zullen dat al leen buiten het gezichtsbereik van Farnbo- roughs bezoekers doen. (Van onze correspondent in Londen) In Londen verwacht men, dat Egypte de Brit James Swinburn, de vroegere zake lijke leider van het Arabische persbureau in Cairo, die reeds drie jaar in de gevan genis heeft doorgebracht op beschuldiging van spionage, zal vrijlaten. Het blijkt dat de algemene amnestie voor gevangenen, die de helft van hun straftijd hebben uit gezeten en zich goed hebben gedragen, vrijwel zeker ook voor Swinburn zal gel den. De andere Brit, die tegelijk met hem werd veroordeeld, de Maltees James Zarb, zou echter niet worden vrijgelaten. Swinburn was in 1956 tot vijf jaar veroordeeld. Zarb, die in Egypte is geboren, tot tien jaar. Het is niet onmogelijk, dat de vrijlating van Swinburn de inleiding vormt voor een spoe dige hervatting van de Brits-Egyptische di plomatieke betrekkingen. ze theoretische hoeveelheid zal worden verminderd door de niet-geproduceerde hoeveelheden als gevolg van het gedwon gen toepassen van verzuimdiensten. Wat hoogovencokes betreft zal de vraag on geveer 500.000 ton groter zijn dan in het vierde kwartaal van 1958 als gevolg van een 'kleine toeneming der vraag van de zijde der ijzer- en staalindustrie en van de sector huisbrand. Daar echter de omvang van de verkooksing een toeneming dei- voorraden van 800.000 ton tegen 1,8 mil joen ton in het vierde kwartaal van 1958 doet verwachten, zal de produktie met 600.000 ton dalen. De cokesvoorraden wor den voor het einde van dit jaar geraamd op ongeveer 9 miljoen ton. Samenvattend kan worden gesteld dat de kolenproduktie in het vierde kwartaal van dit jaar 62,2 miljoen ton zal bedragen, de invoer uit derde landen 4,4 miljoen ton, het verbruik 55,5 miljoen ton, het eigen verbruik der mijnen en deputaatkolen 8,6 miljoen ton, uitvoer •■•aar derde landen 0,6 miljoen ton zodat de totale afzet 64,7 mil joen ton zal bedragen zodat er 1,8 miljoen ton aan de voorraden zullen moeten wor den toegevoegd. Advertentie Laboratorium- en Dokters-lassen Kruideniers-, Koks- en Slagersjasjes Damesjassen in WIT en GEKLEURD Diverse modellen - vanaf Alles van eigen atelier Voor zo'n keus Medio augustus bedroegen de kolenvoor raden bij de mijnen in de EGKS het re cordcijfer van 32,3 miljoen ton, hetgeen een nieuwe stijging van meer dan 400.000 ton in vier weken betekent, ondanks het laten uitval' n van ploegdiensten in een aantal mijnen. Volgens de jongste statistie ken van de Hoge Autoriteit der EGKS be droegen de kolenvoorraden bij de mijnen in West-Duitsland en Saargebied op 16 augustus 12,76 miljoen ton of 156.000 ton meer dan 4 weken geleden, in Frankrijk bijna 10,68 miljoen ton of 146.000 ton meer, in België 7,7 miljoen ton of 254.000 ton meer, in Nederland 1 miljoen ton of 38.000 ton meer en in Italië 113.000 ton of 12.000 ton meer. In de val. „Ik heb weer wat voor je", riep een 21-jarige havenarbeider toen hij het pakhuis van een opkoper in Rotter dam binnenstapte. De opkoper was echter gearresteerd en zijn plaats werd inge nomen door twee rechercheurs, die een onderzoek instelden. De havenarbeider dacht met assistenten te doen te hebben en hij zette dan ook twee tassen met totaal ongeveer 25 kg rood koper voor hen neer. Het koper was gestolen van een lichter in de haven. De politiemannen namen de havenarbeider mee, maar hij wist onder weg te ontvluchten. Een half uur later kon hij in zijn woning, terwijl hij zat uit te blazen van de snelle ren, opnieuw worden gepakt. Amerikaanse aarde. Aarde, afkom stig uit de hoofdsteden van de vijftig Amerikaanse staten, zal op 23 september worden uitgestrooid over het Amerikaanse militaire kerkhof te Margraten. Op die dag brengt de Amerikaanse 101 Airborne Di vision Association een bezoek aan dit kerkhof in Zuid-Limburg. De aarde wordt uitgestrooid door miss Miller, de „Gold Star Mother" van de „Association" vanuit een vliegtuig van de Aero Limburg. Foto's van K.L.M.-vliegers. Ter ge legenheid van het dertigjarig bestaan van de Vereniging van K.L.M.-vliegers wordt op Schiphol een tentoonstelling gehouden van foto's, gemaakt door de leden van de vereniging. Een selectie van de ingezon- foto's bestaande uit een tachtigtal zwart wit en enkele tientallen dia's en kleuren foto's is tot 22 september te bezichtigen. Hotel op Bonaire. Het is de bedoeling dat Bonaire een modern hotel zal krijgen met 120 kamers en 32 suite-bungalows, elk voorzien van keuken en badkamer. Het wordt gebouwd bij de jachthaven, die als onderdeel van het welvaartsplan voor Bo naire zal worden aangelegd. Totaal is een terrein van 200.000 vierkante meter voor het hotel en bijbehoren uitgetrokken. Eind 1961 zal het hotel Bonaire Plaza, dat ruim 7 miljoen Antilliaanse guldens zal kosten, gereed moeten zijn. Unesco-Iotery. In de Unesco-loterij serie C is de hoofdprijs (een woonhuis ter waarde van 25.000) gevallen op lot no. 157440 C. De trekking van de loten met de serieletters A en B geschiedt op 26 sep- Oranje Kruis 50 jaar. De Koninklijke Nationale Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Oranje Kruis" zal ter gelegenheid van zijn vijftig jarig bestaan van 10 tot en met 12 sep tember in het Kurhaus te Scheveningen een internationaal jubileumcongres hou den. Het „Oranje Kruis" is een overkoepe lende organisatie waarbij thans 53 organi saties en verenigingen op het gebied van het eerste hulp en reddingwezen zijn aan gesloten. Van onze correspondent in Parijs) Sinds donderdag is een honderdtal leden van verschillende Franse politiediensten bezig met een klopjacht op het Parijse no zempaar, bestaande uit de negentienjarige Marcel Bertoux en de 26-jarige Lucienne Colombo, bijgenaamd „de mooie Lulu", beiden afkomstig uit welgestelde Parijse kringen. De stand van de strijd wordt door de Parijse boulevard-bladen dagelijks on der vette koppen bijgehouden; op het ogenblik liggen de nozems, die hier zwart- hemden worden genoemd, een royaal stuk voor. Plet rijpe nozempaar had zich in weinig jaren ontwikkeld tot een hoge graad van meesterschap in de volmaakte misdaad. Eind vorige week hadden ze Parijs ver laten in een gestolen auto. Die diefstal was al gauw bemerkt, waarna op de beide jonge gangsters de jacht werd geopend. Met doorschoten banden liet het paar de wagen achter en nam een andere auto, waarmee weer een paar honderd kilometer werden afgelegd. Op die wijze werden nog ver schillende andere auto's gestolen en ach tergelaten. Ondertussen werden ook nog een paar diefstallen gepleegd, maar ten slotte moesten beide misdadigers, die zich blijkbaar door de voorbeelden van ver schillende Franse gangsterfilms lieten in spireren, elkander toch in de steek laten. Bertoux, die intussen een schotwond in zijn rechterarm had opgelopen, werd het laatst gesignaleerd in de Parijse wijk Les Lilas, van waar hij verdween in de bossen van St. Germain, die gisteren de gehele dag door tientallen politieagenten en speur honden werden doorzocht. „Mooie Lulu", moeder van vier kinderen, zou Parijs eveneens hebben bereikt, doch de politie is ook van haar ieder spoor bijster.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9