UNO-commissie gaat pas tegen het weekeinde naar Laos Westelijk optreden in de Veiligheidsraad dubieus HET WEER China stelt India voor te onderhandelen MORRIS 'êeforeijou êmj/ OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Brandt niet afkerig van vrije corridor naar West-Duitsland Bezoek van Eisenhower aan India in overweging Radio-actieve neerslag in Amerika 30 pet minder Prins Savang te velde Lang weekeinde kostte 609 Amerikanen het leven Geef mij maar... 1 n o. 1 Vrij warm Aan het strand Bankdirecteur in arrest Een kwart miljoen gulden zoek Staatssecretarissen van Defensie blijven aan De ambtenarensalarissen Russische stemmen tegen komende Franse kernproef Burgemeester van Breda tot Commissaris der Koningin benoemd Het woord is aan Twee pelikanen kwamen uit hun hok Amerikaanse proef met een ruimtecabine mislukt Amerikaanse reis van prinses Beatrix op de film Burgerlijk Pensioenfonds heeft batig saldo CAMEL MONTY COATS Nieuwe schrootfraude Uitvoervergunningen voor rails misbruikt Praag nationaliseert ook de autokerkhoven In de krant van heden: 74e JAARGANG No 52 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 204 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prins Savang van het bedreigde koninkrijk Laos, waar thans de staat van beleg is afgekondigd, spreekt le den van het Laotische leger toe. Hij spoorde hen aan moed en volharding te tonen in de strijd legen de communistische infiltranten. NEW YORK (Reuter) Het UNO-se- cretariaat heeft de regeringen van Japan, Italië, Tunesië en Argentinië verzocht haar vertegenwoordigers in de UNO-com- missic voor Laos binnen 24 uur te benoe men, opdat de commissie nog voor het ko mende weekeinde naar Laos kan vertrek ken. De voorzitter van de Veiligheids raad, de Italiaan Ortona, heeft medege deeld dat pas later zal worden uitge maakt of de commissie de grensgebie den, waar volgens de berichten is gevoch ten, zullen bezoeken, of dat zij in de hoofd stad Vientiane zullen blijven. Ortona hoopt de commissie en haar medewerkers don derdag volledig te New York bijeen te hebben, om haar zoveel mogelijk in te lichten over de haar in Laos wachtende taak. Onze correspondent te Washington meldt nog: Ortona heeft tijdens de jongste zit ting van de veiligheidsraad de mazen dei- wet niet slechts gebruikt doch tevens aan merkelijk uitgerekt. Hierbij had hij de steun van alle leden behalve van de Sov jet-Unie. Hun doel was nobel, namelijk zo spoedig mogelijk een commissie naar Laos te zenden. Hun middelen waren even wel van ietwat dubieus karakter. De westerse mogendheden betoogden, dat de instelling van een subcommissie een procedurekwestie is, die niet door een veto kan worden geblokkeerd. Naar de let ter hadden zij wellicht gelijk, doch ieder wist dat deze commissie in Laos een on derzoek zou gaan instellen. Tot dusverre heeft men een besluit van de Veiligheids raad tot het instellen van een onderzoek ter plaatse steeds als een zaak van gewicht behandeld, niet als procedurekwestie. De Russische vertegenwoordiger Sobolev stemde tegen toen de resolutie werd inge diend, die de zaak tot een procedurekwestie CHICAGO (UPI) Het aantal ver keersslachtoffers gedurende het afgelopen lange weekeinde in de Verenigde Staten (maandag was het Labor Day) was gro ter dan dat van 1958 maar kleiner dan de nationale veiligheidsraad had verwacht. Volgens een telling van United Press In ternational zijn tussen 18.00 uur vrijdag en maandag middernacht tenminste 434 personen bij verkeersongelukken om het leven gekomen, veertien personen kwa men om bij vliegtuigongelukken, 84 ver dronken en 77 verloren het leven bij an dere ongelukken in totaal 609 slachtof fers. „Het is altijd een schok te vernemen dat een natie, dat zich toegewijd heeft aan humanitaire beginselen en het welzijn van het volk, kennelijk geen vrije dag kan vie ren zonder een zwaar en nodeloos verlies van lijf en leden", aldus een woordvoer der van de nationale veiligheidsraad. Advertentie CIGARETTES Verwachting tot morgenavond: Aanhoudend droog, zonnig, en vrij warm weer. Zwakke, in de namiddag nu en dan matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Warm en zonnig nazomers strand weer met kans op mist in de och tenduren. Temperatuur in de middag oplopend tot 23 gr. C. Wind zwak tussen oost en zuid. Zeewater troe bel met kans op kwallen. Vlakke zee, temperatuur zeewater 18 gr. C. Oppassen bij baden en zwemmen geboden. Laag water half vyf, boog water negen uur 's avonds. Strand voor fietsen berijdbaar van half een tol zeven uur. verklaarde. De Rus was van mening, dat dit tegenstemmen de kracht van een veto zou hebben, doch de Italiaanse voorzitter kende er geen veto-kwaliteit aan toe. So bolev heeft dus, anders dan eerst door ons werd bericht, toch getracht door een dub bel veto de uitzending van een commissie te voorkomen, maar noch zijn eerste, noch zijn tweede tegenstem werd door de voor zitter als een veto erkend. De meerderheid heeft dit besluit er dus mei grote spoed doorgedrukt in de Veilig heidsraad. Het is daarom nogal bevreem dend dat de commissie pas tegen het ein de van deze week naar Laos zal vertrek ken. (Reuter/AFP) Do Laotische ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Sisoek Na Tjampassak, heeft verklaard dat een van de belangrijkste zaken, waarvan hij de commissie wil overtuigen, de goede trouw van de Laotische regering is. Ook hoopt hij dat de UNO-waarnemers in staat zou den zijn enig licht te werpen op de aan Noord-Vietnam toegeschreven inmenging in Laotische binnenlandse aangelegenhe den. „De van geringe omvang zijnde strijdkrachten der communistische Pat- het Lao zouden al deze moeilijkheden zon der hulp van buiten af niet hebben kunnen veroorzaken", aldus de onderminister. De Laotische minister van Buitenlandse Zaken Kampan Pania heeft te New Delhi in een onderhoud met premier Nehroe de toestand in Laos besproken. Amerikaanse wapens De eerste zending Amerikaanse vuur wapens van klein kaliber van Amerikaan se bases in Japan worden thans met vlieg tuigen in Vientiane aangevoerd. Vandaag wordt een wapenzending verwacht, die per spoor uit Bangkok wordt aangevoerd. De Britse commissaris-generaal in Zuid- oost-Azië, Sir Robert Scott, heeft gisteren een spoedbezoek aan Laos gebracht als „persoonlijk vertegenwoordiger" van de Britse minister van Buitenlandse Zaken in zijn hoedanigheid van mede-voorzitter op de conferentie over Indochina die in 1954 te Genève werd gehouden. WASHINGTON (UPI) De voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, Ful- bright, heeft gisteren tegenover de pers verklaard dat er duidelijk bewijsmate riaal voorhanden is dat de aanval op Laos gesteund wordt door Noord-Vietnam. Het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken weet nog niet alles wat het graag zou willen weten, maar gelooft dat men in Laos te doen heeft met een georgani seerde en gecoördineerde aanval, zij het nog steeds op beperkte schaal. Fulbright zei de indruk te hebben dat de Amerikaan se regering niet geneigd is deze zaak licht In Driesum bij Dokkum (Fr.) is giste ren de 55-jarige H. R. D., directeur van de Boaz-bank voor Driesum gearresteerd, die ervan verdacht wordt de bank voor ongeveer een kwart miljoen te hebben be nadeeld. Het is niet bekend wat D. met het geld heeft gedaan. Hij en zijn vrouw leefden zonder enige overdreven luxe. Het echtpaar heeft geen kinderen. De malversaties zijn aan het licht geko men bij een controle door een accountant van de Nederlandse Bank, die de Boaz- bank op grond van de Wet op het Krediet wezen moet controleren. Daarbij viel het op, dat de bank veel grotere kredieten had verleend dan verstrekt konden worden. Het bleek dat D. verschillende kredieten, al dan niet met medeweten van het be stuur, had vei'strekt, waarvan hij de te rugbetaalde gelden niet in de boeken had verantwoord, maar in eigen zak had gesto ken. Op deze manier heeft D. zich totaal 180.000 toegeëigend. Bovendien werd een kastekort gecon stateerd van 40.000.-. de directeur had bovendien zichzelf een lening uit de bank verstrekt van 30.000.-. In hoeverre D. zich nog andere bedragen heeft toege- eigend vormt thans nog een punt van on derzoek voor de justitie. Een accountant uit Groningen, die regel matig de boekhouding van de bank con troleerde, heeft D. wel gewaarschuwd dat hij veel te grote kredieten verleende maar heeft niet ontdekt dat D. fraudeerde. Het bestuur van de bank heeft hij nimmer van de te hoge kredietverleningen op de hoog te gesteld. Ten einde te voorkomen dat de spaar ders hun gelden bij de bank zullen opvra gen heeft de justitie onmiddellijk na het bekend worden van de verduisteringen sur séance van betaling voor de bank aange vraagd. Het is overigens geenszins zeker, dat de spaarders zijn gedupeerd, daar de bank vele bezittingen heeft. De directeur is in arrest gesteld. De beide staatssecretarissen van De fensie, de hex-en M. R. H. Calmeijer (Oor log) en P. J. S. de Jong (Mai-ine) hebben de Koningin verzocht hun ontslagaanvra ge te mogen intrekken. Dit verzoek is in gewilligd, zodat zij dus in functie blijven. Hun ontslagaanvrage was een nor maal gevolg van het aftreden als minis ter van Defensie van de heer S. J. van den Bergh. te nemen of zich te onttrekken aan de ver antwoordelijkheden die zij ki'achtens het ZOAVO-verdrag heeft. (Laos is van de ZuidoostaziatischeVei-dragsorganisatiegeen lid. Red.). Tegenspraak HANOI (AFP) Een woordvoerder van het Noordvietnamese ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft dinsdag de vei'kla- ring van de Loatische stafchef van het legei', generaal Rattikone, tegengesproken, als zouden drie Noordvietnamese bataljons in de px-ovincie Phong Saly in Laos ope reren. HONGKONG (Reuter) Premier Tsjoe En Lai van China heeft premier Nehroe van India voorgesteld dat het grensgeschil via „vriendschappelijke onderhandelingen" wordt opgelost, zo meldt het Chinese pers bureau „Nieuw China". In afwachting van deze onderhandelingen zou de status quo dienen te worden gehandhaafd. Tsjoe En Lai heeft dit voorstel dinsdag gedaan in een brief aan Nehroe, aldus het pers bureau. NEW DELHI (Reutei--AFP) De Indi sche stafchef van het leger generaal Thi- mayya zal zondag te Sjillong in Assam besprekingen voeren met militaire auto riteiten over de verdediging van India's noordoostelijke grens met Tibet, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie in New Delhi meegedeeld. Het Indische leger heeft het toezicht op de gx-ens met Tibet overgenomen nadat vo rige maand Chinese tx-oepen hex-haaldelijk de grens geschonden hadden en met In dische troepen slaags waren gex-aakt. Een deel van het Indische gebied zou nog steeds door Chinese troepen bezet zijn. „Cartografische annexatie" Uit bestudering van kaarten die door Peking zijn gepubliceerd, blijkt een „car tografische annexatie" van ongeveer 55.000 van de 75.000 viex-kante km die het noox-doostelijk gx-ensgebied dat onder con trole van de Indische militaire autoriteiten staat, omvat. In officiële kringen te Nieuw Delhi is een bericht in de „Times of India" beves tigd, dat de Chinezen nog steeds patrouil leren in het gebied bij Longdjoe. Het gar nizoen van Longdjoe, ontruimde de post op 26 augustus voor een Chinese ovex-macht, nadat zij hun munitie hadden verschoten. De Indische luchtmacht pro beerde hen van verse munitie te voorzien maar de voorraden kwamen niet op de goede plaatsen terecht, aldus de Times of India. Indische bladen verwijten de regering dat zij te lang zwak toegeeflijk tegenover de Chinezen is geweest en zich aan illusies heeft overgegeven. NEW YORK (Reuter/UPl) - James Reston, de eerste correspondent van de New Yoi'k Times te Washington schx-ijft, dat presi dent Eisenhower ernstig overweegt een bezoek aan India te brengen na zijn x-eis naar de Sovjet-Unie aan het eind van het jaar. De president heeft een uitnodiging van premier Nehroe ontvangen. Er is nog geen beslissing genomen, maar volgens Reston hebben medewerkers van Eisen hower er bij de president op aangedrongen de uitnodiging te aanvaax'den en zijn „vre- deszending" voort te zetten door bezoeken aan Japan en de Philippijnen. Er hangt veel af van de resultaten van de uitwisseling van bezoeken tussen Ei senhower en Kroesjtsjev en van de ont wikkelingen in de internationale situatie, in het bijzonder in het Vei-re Oosten. De Bondsraad van de Algemene Bond van Ambtenaren heeft in een i-esolutie te kennen gegeven, het te betreuren, dat de regering zich voor het nemen van maat regelen voor het overheidspersoneel wil richten op het gemiddelde van de voor het bedrijfsleven alsnog vast te stellen loons verbeteringen. Het hoofdbestuur wordt gevraagd met alle kracht te blijven ijveren voor het tot stand komen van de gevraagde salarisverhoging. WASHINGTON (Reuter) De hoeveel heid radio-actieve neerslag, veroorzaakt door de kexmwapenpx-oeven van het vorige jaar is kennelijk aan het verminderen, al dus meent de Amerikaanse Commissie van Kernenergie te kunnen opmaken uit de cijfers voor juni, die in de Verenigde Staten dertig percent lager liggen dan in de vooi-afgaande maanden. MOSKO U(Reuter) Een aantal Rus sische geleerden, onder wie Lysenko, Moeskhelisjvili, Nesmejanov en Semjonov hebben een protest ondertekend dat ge richt is tegen de komende Fx-anse kern proeven. Het Franse besluit, aldus het protest, „is een uitdaging van de openbare mening in de wereld en opgezet om de kou de oorlog nieuw leven in te blazen". Afrikaanse reactie LAGOS (Reuter) De premier van Ni geria, Alhadji Tafawa Balewa, zal op 16 september met enige van zijn ministers naar Londen gaan om op het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zijn be zwaren tegen de Franse pi-oeven in de Sa hara uiteen te zetten. Bij Koninklijk Besluit van 7 september is met ingang van 1 oktober 1959 benoemd tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant mr. dr. C. N. M. Kortmann, burgemeester van Breda, als opvolger van prof. De Quay. Mr. dr. C. N. M. Kortmann is op 12 juli 1908 geboren te Weei't. Hij bezocht het gymnasium te Katwijk en later dat te Nijmegen. Daarna studeerde hij rechten aan de r.-k. universiteit te Nijmegen. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan op de secretax-ie te Cuyk. In 1936 werd hij benoemd tot burge meester van Neeritter en Ittervoort. Tij dens de bezetting werden deze twee ge meenten samengevoegd met Hunsel en werd de heer Kortmann ontslagen. In 1942 promoveerde hij te Nijmegen en in 1945 werd hij achtereenvolgens waarnemend burgemeester van Heer en van Weert. In hetzelfde jaar werd hij burgemeester van laatstgenoemde gemeente. In 1952 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Breda. Spaans spreekwoord: Wie liefkrijgt bij volle maan, staat in het daglicht alleen. (Vaxx onze correspondent in Bonn) De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt ontvouwde gisteren in een verga dering in het Huis van Afgevaardigden van zijn stad een program voor West- Berlijn. Daarbij sprak hij zich uit voor een verbetering van de status quo, die noch het evenwicht in de wereldpolitiek, noch de kansen voor de Duitse hereniging iets in de weg zou mogen leggen. Veel aan dacht wijdde Brandt aan de (tegengespro ken) berichten uit Amerika, volgens wel ke tijdens Nixons reis naar Rusland met de Russische leiders gesproken zou zijn over een corridor van West-Duitsland naar West-Berlijn. De Westberlijnse burge meester blijkt niet afkerig te zjjn van een dergelijke corridor. Hy herinnerde er aan dat de vroegere Westberlijnse burgemees ter Reuter, jaren geleden gesproken had over zo'n corridor. Een dergelijke doorgang, door Rusland en het Westen gegarandeerd, zal voox-deel voor Berlijn kunnen opleveren indien zij de stad, tot de Duitse hex-eniging, een gro- tere veiligheid van het personen- en goe derenvervoer zou geven. Brandt meent voorts, dat deze oplossing zowel voor Oost als voor West-Duitsland van belang is, maar het is bekend dat men er van Oost- duitse zijde niets voor voelt grondgebied af te staan voor een doorgang door Oost- Duitsland. Overigens acht Brandt een cor ridor alleen aanvaax-dbaar wanneer er geen verdex'gaande Russische voorwaai-- den aan zouden worden verbonden, die de aanwezigheid van het Westen in Bex-lijn zouden bepex-ken en de veiligheid van de bevolking in gevaar zouden brengen. Program Brandt ontvouwde voorts een program van vier punten, dat als kern moet dienen voor de buitenlandse politieke houding van West-Bex'lijn, waarbij hij er de nadx-uk op legde, dat zijn x-egeidng er niet een eigen buitenlandse politiek op na houdt. In zijn program wijst de burgemeester ex-op, dat West-Berlijn tot het vrije deel van Duits land behoort, dat de Westbex-lijnse bevol king het recht heeft over haar eigen lot te beslissen, dat de Grote Vier niet van hun vex-antwox-odelijkheid voor de stad kunnen afkomen en dat de westelijke machten West- Bex-lijn niet in de steek mogen laten. Ten slotte mag het recht op vrije doorgang naar de stad, niet ingepex-kt wox-den, al dus Bx-andt. Koningin Juliana heeft gisteren in Amsterdam-West het nieuwe labora torium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis ge opend door een hok te openen, waar uit twee West-Afrikaanse pelikanen te voorschijn kwamen. De pelikaan, zin nebeeld van de zelfopofferende liefde, is het embleem van de bloedtransfusie dienst. CAPE CANAVERAL (Reuter-UPI). Van de Amex-ikaanse raketbasis in Florida is vanmox-gen een ruimtecapsule afgescho ten, die evenwel de gestelde hoogte niet heeft bereikt door een afwijking in de Atlas-raket, waarmee het toestel werd ge- lanceex-d. De capsule, die negenhondex-d kilogram woog, is een model van een ruimtevaartuig, waarmee men over onge veer twee jaar een ruimtevlucht met be manning hoopt te maken. Het voornaamste doel van het experi ment was vast te stellen hoe de uit glas vezel vervaardigde huid van de cabine zich zou houden bij de terugkeer in de atmosfeer, waar zij een temperatuur van ongeveer drieduizend graden Fahrenheit zou doorstaan. De temperatuur binnen zou tussen tachtig en honderd graden moeten blijven. (Van onze Haagse redacteur Polygoon-Profilti heeft een filméquipe van dx-ie man naar Amerika gestuurd om de Amerikaanse reis van prinses Beatrix op de (kleuren- en zwart-wit) filmband vast te leggen. Als chef d'equipe treedt op Piet Buis, die al in Amerika is om de werkzaamheden voor te bereiden. Aan boord van de „Rotterdam" vaart camera man Huib de Ru mee, terwijl vandaag als derde Karei Das van Grol van Schiphol is vertrokken. De bijzondex-e omstandigheden, waaron der de Pensioenx-aad in 1958 tengevolge van de verschillende maatregelen tot ver betering van de financiële positie der ge pensioneerden heeft moeten werken, noop ten tot het doen van uitgaven, waarvoor op de begx-oting van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds geen of ontoereiken de bedx-agen waren uitgetrokken. Dit deelt minister Toxopeus aan de Tweede Kamer mede. De hogere uitgaven worden even wel geheel gedekt door de eveneens ge stegen ontvangsten. Voor 1958 wordt een batig saldo van ongeveer 14 miljoen ver wacht. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM' TEL. 13439 LE1DSESTRAAT (B>J KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL Z23596 Een handelaar in metalen deed in de Rotterdamse haven een ontdekking, die de stoot heeft gegeven tot een uitgebreid onderzoek, dat momenteel door het West- duitse ministerie van Economische Zaken in Bonn wox-dt gevoerd. De handelaar had ontdekt dat hij, in plaats van een zending spoorrails, die bestemd was voor doorzen ding naar een ander land, schroot had ge kregen. De rails waren besteld bij een Westduitse firma en in de begeleidende papieren stond duidelijk, dat het bij deze zending ging om goed bruikbaar materiaal, niet om schroot. De handelaar stelde het Nederlandse ministerie van Economische Zaken op de hoogte. Nederland heeft echter geen be moeienis met transitoverkeer. Toch ver wittigde het ministerie Bonn. Er werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Ge bleken is, dat bij de uitvoer van schroot uit Duitsland misbimik is gemaakt van uitvoervergunningen, die door het West duitse ministexne waren afgegeven voor de uitvoer van bruikbaar materiaal. Schroot is uitgevoerd onder de officiële dekmantel van deze vergunningen. Niet alleen dat de desbetreffende han delaar de verkeerde handelswaar gestuurd kreeg, zijn materiaal was bestemd voor doorzending naar een land buiten de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Dit mocht wel met spoox-rails. De uitvoer van schroot naar „derde" landen is echter verboden. Het schijnt echter dat met uitvoerver gunningen voor bruikbaar materiaal schroot naar derde landen wordt uitge voerd. Het Duitse onderzoek heeft reeds uitgewezen dat de controle niet altijd doel treffend werkt. WENEN (UPI) In Tsjechoslowakije wordt ook de handel in oud-roest in han den van de staat gebracht. Naar de Tsjechische kranten schrijven moeten al le bezitters van auto's die niet meer voor •het vei-keer geschikt zijn deze, ontdaan van alle niet-metalen delen, binnen twee weken inleveren bij staatsi-epai-atiebedx-ij- ven. Ze krijgen dan een halve kroon per kilo. De belangstelling voor tweedehands wagens is zeer groot in Tsjechoslowakije, aldus de kranten. Er bestaan lange wacht lijsten van liefhebbex's. De verkoop van tweedehands wagens is niet gerantsoe- neerd, die van nieuwe auto's wel. Het af gelopen jaar werden in Tsjechoslowakije 22.000 nieuwe wagens verkocht tegqn 34.000 in al de jaren van 1948 tot 1957. Pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Jaarbeurs 2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Koninklijk bezoek3 Uit stad en omgeving4, 5 Beurs5 Agenda7 Feuilleton7 Radio en Televisie 7 Kunst 7 Famborough9 Sport11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1