Tickertape-parade als welkom voor Prinses Beatrix ROOMBOTER Tweede fase van de afsluiting van Veersegat bijna gereed Natu-raLax FILATELIE |T S; i 1 Koningin doopte met Amstelwater achtriemsgiek van „De Hoop" Nu het „stormseizoen" nadert, wordt het werk tijdelijk stilgelegd Regelmaat van de klok! 13 MORGEN IN NEW YORK: De postcensuur-kwestie op Nieuw-Guinea Als V met aambeien snkkelt neem dan Hemotabs Duitser wildé 20-jarig meisje vermoorden Laatste das van koninklijk bezoek Soldaat ging 's avonds brandjes stichten Rupsen vraten 60 hectaren lariksbos kaal Paratyfus-epidemie in een Amsterdams ziekenhuis? Twintig verpleegsters moeten het bed honden Brandstichter in arrest Keizer Karei de Grote- prijs voor Jan Out I Nog steeds aardbeien en frambozen in Zeeland Kwart miljoen dollar voor Zweeds kankeronderzoek PHI IU> P I B I 6C «Si 1 AlH MAIL Statistiek van het kleuteronderwijs DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1 9 F 9 Woensdagmiddag bezocht Prins Bern- hard een plasticfabriek in de hoofd stad. Hem werd onder meer een partij olifantstanden getoond, waarvan een deel bestemd is voor de vervaardiging van biljartballen. Wanneer Prinses Beatrix vrijdag in New York arriveert, zal haar op haar rijtoer door de stad een ontvangst hereid worden, die de New Yorkers slechts aan zeer hoge gasten voorbehouden: de Tickertapepara- de, waarbij kwistig papiersnippers en con fetti uit de ramen van de wolkenkrab bers uitgestrooid worden. Prinses Beatrix brengt, tien dagen in de Verenigde Staten door als eregast bij de feestelijkheden ter herdenking van de 350ste verjaardag van de aankomst van de Britse ontdekkingsreiziger Henry Hudson. Tijdens haar reis zal zij dezelfde weg volgen, die Hudson heeft genomen op zijn ontdekkingsreis in het binnenland in op dracht van de Nederlandsch Oost-Indische Compagnie. Wanneer de Prinses voet aan wal zet zal de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Roijen. ter begroeting aanwe zig zijn. Verder zullen aanwezig zijn vice- admiraal Thomas S. Combs van de Ameri kaanse Marine, als vertegenwoordiger van de Amerikaanse strijdkrachten, en ve le burgelijke functionarissen en vertegen- wooi-digers van particuliere groepen, Ne- Minister drs. H. A. Korthals, oud-mi- nister van zaken Overzee ad interim, die de commissie heeft ingesteld voor het doen van een verdergaand onderzoek naar de gevallen van de onwettige postcencuur in Nederlands Nieüw-Guinea, heeft woens dagavond de leden van deze commissie op Schiphol uitgeleide gedaan. De commis sie die met de K.L.M.-vliegtuig via de Pool- route en Tokio naar Biak vertrokken is, zal ongeveer vijf weken wegblijven. Zij be staat uit jhr. mr. G. Witsen Elias presi dent van de Haagse rechtbank, mr. J. P. Hustinx, officier van justitie, hoofd van het arrondissementsparket te Arnhem, M. van Veen, oud-staatssecretaris van Oorlog en thans regeringscommissaris voor het radiowezen en prof. dr. L. W. G. Scholten, oud-lid van de Tweede Kamer voor de a.r. partij en hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Jhr. mr. Witsen Elias verklaarde bij het vertrek van Schiphol aan het ANP dat de commissieleden binnen vijf weken met hun werkzaamheden in Nieuw Guinea ho pen klaar te zijn. Daarna denkt men nog 14 dagen nodig te hebben om het rapport af te ronden, waarna de resultaten van het onderzoek aan de minister en aan de Kamer ter kennis zullen worden gebracht. De commissei van Onderzoek in Neder land heeft tien personen, van hoog tot laag, gehoord. In Hollandia, de stand plaats van de commissie, wordt het be- stuursinstituut geheel ter beschikking ge steld voor de verhoren. Ook de archieven staan ter beschikking van de commissie. Uiteraard zal ook mr. Van Beek, de advo caat-generaal van het hof van Justitie, worden gehoord. Hij is nog steeds met on gevraagd verlof, hangende het onderzoek van de commissie. Zonder twijfel zal ook gesproken worden met mr. P. Okma, pro cureur-generaal bij het hof van justitie te Hollandia, wie op zijn verzoek per 24 okto ber eervol ontslag wordt verleend, een ont slag dat overigens geen enkel verband houdt met de kwestie van de postcencuur. Jhr. mr. Witsen Elias is in 1950 uit Indo nesië in Nederland teruggekeerd. Hij is ge durende 26 jaar advocaat in Soerabaja ge weest en enige tijd juridisch adviseur van de B.P.M. Jhr. mr. Witsen Eias is nog nimmer op Nieuw Guinea geweest. Advertentie de beproefde en eenvoudige behandeling van binnen uit. Een complete kuur in tabletvorm, die u in enkele dagen uitkomst brengt. Zalf en zetpillen zijn daarbij overbodig. De com plete kuur 1.47) is verkrijgbaar in iedere apotheek of drogisterij. In een dansgelegenheid te Doetinchem had een 28-jarige Duitser uit Emmerich een 20-jarig meisje leren kennen. Na een paar maanden werd er al aart trouwen gedacht. Maar na een poosje meende het meisje echter niet de ware Jacob gevon den te hebben. Zij schreef hem een brief dat het „uit" was. De jongeman wond zich daarover op en na zich rijkelijk be dronken, te hebben 45 glazen bier, naar zijn zeggen trok hij tegen het midder nachtelijk uur naar het huis van het meis je in Doetinchem waar hij door een open staand raam haar slaapkamer binnen stapte. Op het gerucht ontwaakte het meis je en voelde dat een mes langs haar af gleed. Op haar gegil renden haar ouders naar boven die de dader vastgrepen en hem aan de gealarmeerde politie over leverden. De Duitser had zich thans voor de recht bank in Almelo te verantwoorden. Hij hield aanvankelijk vol, dat hij niet de op zet had het meisje te doden, maar dat hij haar alleen maar angst had willen aanja gen. Bij de verdere ondervraging viel hij echter door de mand en gaf hij toe wel degelijk de bedoeling te hebben gehad het meisje van het leven te beroven. Ook ont kende hij eerst, dat hij in Duitsland al twaalf keer was veroordeeld wegens dief stal, vernieling, oplichting, verduistering en mishandeling en- onder meer een straf van drie jaar had uitgezeten. Ten slotte gaf hij echter de juistheid toe van deze door de Kriminal-Polizei aan de rechtbank ver strekte gegevens. Hij gaf verder toe vier jaar in het Vreemdelingenlegioen te heb ben gediend en in Indochina te zijn gewees De verdachte had na de mislukte over- val nog gedreigd later wraak te zullen ne men als hij het meisje met een ander zou zien. „Ze gaat er dan aan", had hij gezegd. Om precies achter de antecedenten van deze weinig belovende jongeman te ko men. achtten de officier van Justitie en de president van de rechtbank het raadzaam zich hierover eerst nog eens te laten in lichten via Interpol. Om deze reden werd de zaak aangehouden. De Koningin en de Prins hebben giste ren op de laatste dag van het bezoek aan de hoofdstad, een rondrit gemaakt door Amsterdam-Noord. Over de Schellingwou- derbrug werd via Durgerdam naar Rans- dorp gereden, waar even werd gestopt. Vóór de kerk met de stompe toren stonden 300 schoolkinderen en achter de kerk zaten de ouden van dagen. De Koningin en de Prins wandelden rond de kerk en Konin gin Juliana sprak even met een 90-jarige weduwe uit Zunderdorp. Aan het slot van de rit door Noord sprak het koninklijk paar op een schooltuincomplex aan de Hegge- rankweg over de huidige- en toekomstige situatie van Amsterdam-Noord met mej. ir. J. H. Mulder, hoofd van de afdeling stadsontwikkeling van de Dienst der Pu blieke Werken, over de planologie, met de heer F. de Boer, oud-burgemees ter van Amsterdam, over de industrie en met de heer A. A. van Donkelaar, voor zitter van het sociaal-cultureel wijkcen trum Noord, over hetgeen dit centrum doet. Daarna heeft de Koningin ten paleize een drietal delegaties van sociale instel lingen te Amsterdam ontvangen, name lijk de voorzitter, mr. U. W. H. Stheeman, en de directeur, mr. O. W. Heldring, van de vereniging „Hulp voor onbehuisden", pater Winkeler en de heer Lenglet van het St. Franciscus Liefdewerk, en mej. luite nant-kolonel M..E. Crók en mej.' majoor A. M. Bosshardt van de afdeling Goodwill- work van het Leger des Heils. Om drie uur 's middags bracht de Prins een bezoek aan de n.v. Luxor Plastics, gevestigd in een aantal naast elkaar gele gen eeuwenoude percelen aan de Prinsen gracht. Hij zag er niet alleen een keurcol- 'lectie van de talloze huishoudelijke artike len, galanterieën en speelgoederen, die uit plastic worden vervaardigd, doch te vens de opslagplaatsen van duizenden ivo ren slagtanden van olifanten. De tanden worden in het bedrijf in stukken gezaagd en dan weer geëxporteerd. Slechts een klein deel blijft in Nederland als biljart ballen. Hoe die geslepen worden werd de Prind vanmiddag getoond. De Koningin bracht intussen een be zoek aan het clubhuis van de Koninklijke Amsterdamse Roei- en zeilvereniging „De Hoop", waarvan zij beschermvrouwe is. Zij doopte een nieuwe achtriems giek, die de naam „Koningin Juliana" zal dragen. De voorzitter van „De Hoop", mr. C. T. de Bijll Nachenius, herinnerde er in een toespraak aan, dat de vereniging reeds twee achten heeft, die koninklijke namen dragen: de „Koningin Emma" en de „Ko ningin Wilhelmina". De nieuwe acht is een geschenk van de leden ter gelegenheid van het 110-jarig be staan van de vereniging, dat in 1958 werd gevierd. De giek is in de eigen werkplaats van „De Hoop" gebouwd. Koningin Juliana verrichtte de doop niet „Wat heeft je toch bezield" vroeg de president van de krijgsraad te velde-West in1 Den aH in Den Haag aan een jonge, in Bussum gelegerde dienstplichtig soldaat, die te Huizen (N.H.) woont. „Begin juli van dit jaar ben je drie avonden achter elkaar naar het voormalige zenderterrein te Hui zen gegaan en je hebt daar met een si garettenaansteker domweg het gras in brand gestoken". De soldaat wist alleen maar te vertel len, dat hij meegesleept was door een bende jongens van 14-16 jaar, die al gedu rende geruime tijd, door middel van brandstichten, Huizen onveilig had ge maakt. Iedere avond mocht deze soldaat van Bussum naar Huizen gaan, om thuis te kunnen zijn. Hij ging dan met de bende jongelui op stap. Zo was hij tot brand stichten gekomen: „de anderen deden het ook". „Dit alles gebeurde in een tijd, dat iedereen gewaarschuwd werd door radio en pers, uiterst voorzichtig te zijn met vuur in de kurkdroge natuur", zo hield de pre sident de soldaat voor; „Weet je, dat op het misdrijf van opzettelijk brandstich ten twaalf jaar staat?" De auditeur-militair had „voor brand stichters geen pardon". Hij vorderde twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en verbeurdverklaring van de aansteker, die als stuk van overtuiging op de tafel lag. De verdediger vroeg een voorwaarde lijke straf. Bovendien drong hij aan op een psychiatrisch rapport om achter de motieven van de daad van deze beklaag de te kunnen komen. Vonnis conform de eis. met champagne maar met een emmertje Amstelwater, dat door de oudste boots man, de 64-jarige Rein Muurling, uit de rivier was geschept. Na de doop werd een vlootrevue gehou den, waaraan werd deelgenomen door een 30-tal wherries en gieken van „De Hoop", „De Amstel", R.I.C." en „Nereus". Het koninklijk bezoek aan de hoofdstad werd besloten met een diner ten paleize met de leden van de colleges van B. en W. van Amsterdam en van Gedeputeerde Staten van Noordholland met huh dames. In de bossen van Grolloo (Dr), eigen dom van het Staatsbosbeheer, is door het optreden van een tot nu toe nog niet vol ledig gedetermineerde rups, een schade aangericht van naar schatting 5000. De rupsen hebben ruim 60 hectaren lariks bos volledig kaalgevreten. De rups die het kwaad heeft aangericht is klein, dun en kaal en heeft dezelfde kleur als de schors van de bomen waarop zij haar vernietigend werk doet. De rupsensoort schijnt afkomstig te zijn uit Zuid-Europa. Verondersteld wordt, dat de uitzonderlijk droge en warme zomer de oorzaak is van het zo op grote schaal op treden van deze rupsen. De lariksbomen op een oppervlakte van zestig hectare ondergingen hun lot in een tijdsbestek van ongeveer tien da gen. Andere loof- en naaldbomen hebben vrijwel onder de vraatzucht niet geleden. De vele duizenden rupsen hebben zich thans vrijwel alle ingesponnen en Staats bosbeheer is op dit moment bezig met een uitgebreide telling van de cocons. Men hoopt dat natuurlijke vijanden van de rups en wellicht een koude winter de meeste van de ingesponnen dieren zullen doden. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal men ze het volgende jaar, als de cocons uitko men, met een D.D.T.-preparaat .bestrij den. Tijdens het optreden van de rupsen wa ren sommige delen van het bos volkomen ontoegankelijk. De larven, die zich moei lijk verplaatsen, sponnen namelijk draden van boom tot boom. Het optreden van de ze rupsensoort op zo grote schaal is uniek voor ons land. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het ziekenhuis van de Vereniging voor Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam telt' plotseling twintig ver pleegsters minder en twintig patiënten meer. De verpleegsters zijn met koorts en buikklachten naar bed gestuurd. Hun ver moedelijke kwaal is paratyfus. Door deze plotselinge epidemie is het aantal verpleegsters van het ziekenhuis met een kwart verminderd. Men heeft het tekort voorlopig opgevangen door verple gend personeel uit andere ziekenhuizen te lenen. Vandaag, in de loop van de dag, is pas met zekerheid vast te stellen of er sprake is van paratyfus. De oorzaak van besmetting is onbekend. Aangenomen wordt, dat een van de meis jes buiten het ziekenhuis is besmet en de bacillen op haar collega's heeft overge dragen. Het is niet waarschijnlijk dat de besmetting in de uiteraard zeer hygië nische keuken is ontstaan. De ziekte heeft onder de patiënten van het zieken huis geen slachtoffers gemaakt. In Amsterdam doet zich al sinds mei een meer dan normaal aantal gevallen van paratyfus voor. De besmettingshaard werd destijds zeer vermoedelijk gevormd dooi de borstels in het abattoir, waarmee de varkens worden schoongemaakt. Het aan tal gevallen is de laatste weken constant gebleven. De beste bescherming tegen be smetting is kouder weer. De Rotterdamse recherche heeft een 57- jarige koopman gearresteerd wegens een brand, die in de Gouvernestraat elf per sonen dakloos heeft gemaakt. De man heeft bekend de brand te hebben gesticht, maar over het motief dat hem tot deze daad heeft gebracht, wilde hij zich bij het eerste verhoor niet uitlaten. De brand verwoestte de bovendiepingen van twee woningen. derlanders die in New York wonen en mensen met Nederlandse voorouders. De Ticker tape parade eindigt bij het New Yorkse stadhuis, waar burgemees ter Robert Wagner op het bordes de Prin ses zal ontvangen. In Gracie Mansion, de officiële ambtswoning, zal de burgemees ter de Prinses een lunch aanbieden. Zaterdag ontvangt de Prinses vertegen woordigers van de Nederlandse kolonie uit New York en New Jersey. Later zal haar het nieuwe gebouw getoond worden waarin de kantoren van de K.L.M. zijn on dergebracht. Zondagochtend zal de prinses een kerk dienst bijwonen en des middags met een particulier jacht een tocht maken om het eiland Manhattan. Stateneiland aandoen en een krans leggen bij het gedenkteken voor Henry Hudson. Maandag 14 september vliegt zij naar Washington, waar zij de lunch zal gebrui ken met president Eisenhower, die de vol gende dag de Russische premier, Kroesjts- jev, ontvangt. Maandagavond keert de Prinses naar New York terug en de volgende dagen zal zij doen wat de meeste bezoekers plegen te doen: rondkijken in New York en een be zoek brengen aan het gebouw van de Ver enigde Naties, waar de algemene vergade ring juist haar veertiende jaarlijkse zit ting houdt. Donderdag 17 september zal de Prinses op de top van het hoogste gebouw ter we reld, de Empire State Building, op de la gere wolkenkrabbers kunnen neerkijken. De week daarop begint de Prinses haar tocht stroomopwaarts langs de Hudson. Een hoogtepunt van deze tocht zal het op onthoud te Albany, de hoofdstad van de staat New York, zijn. Daar zal Prinses Beatrix de Henry Hudson-parade afne men, in de ambtswoning van gouverneur Nelson Rockefeller aan een diner aanzit ten en een galabal bijwonen. De jury tot toekenning van de Keizer Karei de Groteprijs voor Toonkunst heeft voor 1959 de prijs toegekend aan de diri gent Jan Out uit Arnhem. De jury kwam tot deze bekroning wegens zijn zeer grote verdiensten voor het Nijmeegs muziekle- van, vooral door de vertolking van belang rijke werken bij muzikale manifestaties in Nijmegen. Jan Out gaat binnenkort naar Amerika om daar verschillende le zingen te houden. De officiële prijsuit reiking zal plaatshebben op 19 september in de Schepenhal van het gemeentehuis te Nijmegen. Advertentie 120 LITER MELK ca. 20 PAKJES BOTER Verse, romige melk-zovarï-tiewei naar de fabriek. Daar wordt van de room van ruim 6 liter melk 1 pakje roomboter bereid - puur natuur, puur gezondheid, pure heerlijkheid. 6 liter melk voor 1 pakje boter... ziet u wel: alléért is boter... en j| boter is niet te vervangen. HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK (Z.H.) Bijna ieder jaar worden er in september in ons land nog aardbeien geplukt. Zoveel als dit jaar zijn er echter nog niet dikwijls geweest. Op de veiling in het Zeeuwse aardbeiencentrum Kapelle-Biezelingen konden woensdag twee telers samen 100 doosjes aardbeien aanbieden. De prijs liep van 1.05 tot 1.18 per doos van 250 gram. Het is te verwachten dat er in de komende tijd nog een hoeveelheid aardbeien aan de veiling zal komen want het warme en zon nige weer doet de vruchten goed rijpen en uitgroeien. Ook frambozen worden er in Kapelle op de veiling nog regelmatig aan gevoerd. Hiervoor wordt rond 0.95 per doos van 250 gram betaald. Over enkele weken zal het werk in het Veerschegat in verband met het storm seizoen weer tijdelijk worden stilgelegd. Dan zal echter de tweede fase van de af sluiting van het Veerschegat gereed zijn: het leggen van een dam vanuit de Wal- cherse kust in de Zandkreek over een lengte van ongeveer 400 meter. Toen men met deze werkzaamheden begon, heeft men proeven genomen met het leggen van nylonmatten op de zeebodem ter beveili ging van deze bodem bij de drempel. Op deze drempel worden in 1961 de zeven afsluitcaissons geplaatst. In het begin ver liep het leggen van deze nylonmatten niet naar wens, zodat werd omgezien naar een andere methode van bodembeveilging. In Amsterdam werden toen proeven genomen met het leggen van warm asfalt op de zee bodem. Eind juli is men bij Vrouwenpol der echter opnieuw begonnen met het leggen van nylonmatten en toen bleek alle tegenslag te zijn overwonnen. Eind sep- Advertentie Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard' nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Natu-raLax herstelt de natuurlijke regelmaatdag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. ,de regelmaat van de klok Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. f 1.35 Het Amerikaanse kanker-instituut heeft aan de Zweedse geleerde dr. Bertil Bjork- lund, een kwart miljoen dollar geschonken om zijn onderzoekingen van kankercellen te kunnen voortzetten en uitbreiden. Dr. Bjorklund, die in het bacteriologisch laboratorium van Stockholm werkt, heeft aangetoond dat er bepaalde essentiële im munologische verschillen bestaan tussen normale en kankercellen. Hij is er ook in geslaagd een natuurlijke anti-stof, die kankercellen onder bepaalde omstandig heden aanvalt, uit het bloed te isoleren. De schenkingen van het Amerikaanse kankerinstituut zijn vrij zeldzaam en wor den alleen gedaan voor werk van zeer groot algemeen belang, dat om verschil lende redenen niet in de V.S. kan worden verricht. tember moet het leggen van de dertig matten, die een afmeting hebben van zeventig bij zeventien meter, gereed zijn. Op dit moment zijn reeds twintig van deze matten gelegd. Het goede weer is van in vloed geweest op de uitvoering van het werk. Zo is men reeds vóór met het aan tal zinkstukken. Totaal zal Rijkswaterstaat bij de aanleg van dit tweede deel van de afsluiting van het Veerschegat een mil joen kubieke meter zand verwerken. Men heef treeds veertig caissons van het kleine type en één phoenix-caisson, 136.000 vier kante meter zinkstukken en 145.000 ton mijnsteen verwerkt. Voor de bekleding van de dijk, die zal bestaan uit grint- asfalt en asfaltbeton zal 18.000 ton.nodig zijn. Bij Vrouwenpolder is men eveneens begonnen met de aanleg van de fundering voor de provinciale weg, die aansluiting zal geven van de dam bij Vrouwenpolder op de nog aan te leggen verbindingswegen. Voor deze aansluitende wegen heeft men een zanddepot gevormd even ten zuiden van Vrouwenpolder, waar 80.000 kubieke meter zand werd opgeslagen. Dit zand is vrijgekomen bij het baggeren in het Veer schegat ten behoeve van de werkzaam heden. Door het gereedkomen van de dam van af de Walcherse zijde zal er in het Veer schegat een stroomvernauwing optreden van vijf percent. Dit heeft echter nog zeer weinig invloed op de stroomsnelheid, het geen belangrijk is voor het uitvaren van de Veerse vissersvloot. Volgend jaar, wanneer zal worden begonnen met het uitvoeren van de derde fase, het verleg gen van de dijk vanaf de Noordbevelandse zijde, wordt de stroomvernauwing echter vijftien percent, zodat dan zeer zeker moeilijkheden zullen optreden voor de vissersschepen. De werkzaamheden van het Drie-eilan denplan zijn thans in een belangrijk sta dium gekomen. In een poldertje bij Vrou wenpolder, onmiddellijk achter de zeedijk, is het aannemersbedrijf Van Hattem en Blankevoort begonnen met de bouw van het dok, waar de zeven afsluitcaissons voor het Veerschegat zullen worden ge bouwd. Deze caissons moeten in december 1960 gereed zijn. De bouwput voor de caissons krijgt een diepte van vijf meter min. N.A.P., een lengte van 350 meter en een breedte van 90 meter. Daardoor is het noodzakelijk dat het poldertje wordt ver groot, waarvoor de polderdijk verlegd moet worden. Totaal zal 200.000 kubieke meter grond worden verzet. De caissons, die een lengte krijgen van 40,50 meter, een breedte van 20 en een hoogte van 18 meter, zullen van dit bouw- dok naar het Veerschegat worden ver voerd. Daartoe zal eind december 1960 de zeedijk worden doorgegraven. Eveneens is bet aannemersbedrijf Van Hattem en Blankevoort begonnen met de uitvoering van de werkzaamheden in de Zandstreek, waar de laatste fase van de afsluiting tussen Noord-Beveland en Zuid-Beveland ter hand is genomen. Van de Zuidbeve- landse zijde wordt thans een dam gelegd naar de reeds gereedgekomen sluisput in de Zandkreek. Het werk moet ook daar eind 1961 gereed zijn. BELGIë. Ter herinnering aan het feit, dat vijfhonderd jaar geleden Adriaan VI, de enige Nederlandse paus, werd geboren, is een serie postzegels van twee waarden in circulatie ge bracht. Het zijn een 2.50 fr. (steenrood) en een 5 fr. (grijsblauw), beide met het portret van de paus. PHILIPPIJNEN. Het vijftigjarig be staan van de stad Baguio is herdacht met een serie van twee waarden: 6 c. 1 <8 CITY Of BAG! 10] j ÖOLOEH] JUhilHj i f-OSTAO? (donkergroen) en 25 c. (rood). De zegels dragen een afbeelding van het amfi theater in Camp John Hay, een militair terrein in het oosten van de stad. INDONESIë. De Indonesische poste rijen hebben een serie van vier post zegels het licht doen zien naar aan leiding van de afkondiging van de revolutionaire grondwet van 1945 door president Sukarno op 5 juli j.l. De waarden zijn: 20 sen (blaicw en rood), 50 sen (rood en zwart), 75 sen (bruin en rood) en 1,50 rp. (groen en zwart). Alle zegels vertonen „tegen een achtergrond van een stralenkrans het jaartal 1945 en de woorden „kembali ke U.U.D.". VERENIGDE STATEN. Op 20 no vember zal een luchtpostzegel van 15 c. (zwart en oranje) worden uitgegeven. Links van het zegelbeeld is het Vrij- heidsbeeld met de slogan „Vrijheid voor allen" en rechts „U.S. Airmail 15 c." voorgesteld. De zegel een ontwerp van Herb Lubalin uit New York is hoofdzakelijk bestemd voor frankering van brieven naar Europa en het Midden Oosten. PORTUGAL. Ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van de stad Aveiro en van het verlenen van stadsrechten aan deze plaats door koning Jozef I, tweehonderd jaar geleden, zijn twee postzegels verschenen. Het zijn een 1 esc. en een 5 esc. Het wapen van Aveiro, bestaande uit een adelaar tus sen de zon en de maan, komt er op voor. ARGENTINIë. Ook de Argentijnse posterijen hebben een serie postzegels in circulatie gebracht voor de Pan- amerikaanse spelen te Chicago. De zegels vertonen verschillende takken van sport: 20 10 c. hardlopen, 50 20 c. basketball, 1 p. 50 c. boksen, 2 1 p. roeien en 3 1.50 p. zwemmen. De laatste twee waarden zijn luchtpost zegels. POLEN. Voor het dertigjarig bestaan van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT is een postzegel van 60 groszy (lichtblauw, violet en zwart) uitge komen, waarop het silhouet van een gestileerd vliegtuig en het embleem van de luchtvaartmaatschappij voor komen. Bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is verschenen de statistiek van het kleuteronderwijs en van de voorziening in de behoefte aan kleuterleidsters 1958/'59. Het aantal leerlingen bij het kleuter onderwijs steeg blijkens deze publikatie van 361.900 tot 372.800. Ook het aantal scholen en leidsters nam toe, en wel met respectievelijk 138 en 284. De belangstelling voor de opleiding tot kleuterleidster blijft afnemen. Het percentage der vervangingsbehoefte, (het aantal leidsters, nodig ter vervanging van vertrokkenen) bedroeg 12,3. Onder de 25—29-jarigen was het verloop 28,6 pet, waarvan het merendeel vertrok wegens huwelijk. Vadim's film gecoupeerd Roger Vadim's film „Les liaisons dange- reuses", waarvan de première dinsdag avond op bevel van de Franse censuur werd afgelast, is woensdagmiddag in de gewone roulatie gekomen, nadat er enkele stukken uit geknipt waren. Voor export is de film echter verboden gebleven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13