Mr. J. M. Kan neemt afscheid van Binnenlandse Zaken SCHOENENMODE: SPITS EN ELEGANT Wens voor de toekomst: doelbewuste opbouw van burgemeesterskorps Zuidafrikaanse student is toch in Europa gekomen DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 Dirigent van een duizendkoppig orkest Bestis betrekkelijk Vijf doden in het verkeer Geen martelaar spelen „Bevrijdingsvuur" onder weg van Caen naar Maastricht Het geval-Meerholtz Sergeant-vlieger wegens desertie veroordeeld „Vliegende Bisschop" van Nieuw-Guinea in Amsterdam Voor Horeca-bedrijven was 1958 niet ongunstig Vereniging van Vrijzinnig Hervormden bijeen Rechtseaanvulling van redactie van haar blad Drankslijters ontevreden over winstmarge Proces-Podola begint heden (Van onze Haagse redacteur) Ik had mezelf gezworen, dat ik nooit ambtenaar zou worden en zeker niet bij Binnenlandse Zaken, waar iedereeen me als het zoontje-van-pa zou beschou wen De scheidende secretaris-gene raal van het ministerie van Binnenlandse Zaken, mr. J. M. Kan, laat aan zijn be zoeker de conclusie dat er desondanks sprake is van een merkwaardige paral lel tussen de carrières van vader en zoon. Beide immers verwisselden zij omstreeks hun vijfenvijftigste jaar de stoel van de secretaris-generaal van Binnenlandse Za ken voor een zetel in de Raad van State. Er zijn meer overeenkomsten. Ouderen bewaren aan mr. Kan sr. de herinnering van een man wiens ongedwongenheid op merkelijk was in een tijd, waarin het be stuursapparaat zich nog met een zekere statigheid omringde. Mr. Kan sr. zag er tijdens een kortstondig ministerschap in een zakenkabinet geen been in om zich al fietsend op de hoogte te stellen van de Haarlemse grenswijzigingen in 1928. En ook de huidige secretaris-generaal be schouwt het ambtelijk leven en streven met een groot gevoel voor humor en re lativiteit. Dat laatste is waarschijnlijk een familietrek. Mr. Kan immers is wel niet „het zoontje-van-pa" geworden, maar hij heeft niet kunnen verhinderen, dat hij meestal wordt aangeduid als „de broer van Wim": hij is inderdaad de broer van Nederlands grootste cabaretier. Mr. Kan is via een omweg langs de Rijksluchtvaartdienst toch op het minis terie van Binnenlandse Zaken gekomen, maar zijn vader was toen al lid van de Raad van State. Sinds 1938 heeft hij dat departement in tal en last zien groeien: de tijd is voorbij, dat een secretaris-gene raal eigenhandig een Memorie van Ant woord schreef. Veeleer is zijn positie te vergelijken met die van de dirigent van een orkest, die ervoor moet zorgen, dat ieder lid van het ensemble op tijd zijn partij blaast, zoals de voorganger van mr. Kan. de huidige Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, placht te zeggen. Het de partementale orkest telt duizend man en daar komen de Pensioenraad met vijfhon derd en de Binnenlandse Veiligheidsdienst met zevenhonderd personeelsleden nog bij. Het is dus een omvangrijk kapel, maar er moeten ook vele concerten worden gege ven met zeer gevarieerde programma's. Voorop staat, dat men de minister-in- functie zo goed mogelijk moet bedienen. De secretaris-generaal en zijn medewer kers mr. Kan steekt zijn hand in het vuur voor de kwaliteit van het apparaat dat hij bij zijn benoeming aantrof die nen ervoor te waken, dat „hun" minister in de Kamer een zo goed mogelijk figuur slaat. Zij wijzen hem op voetangels en klemmen en doen hem suggesties over de te volgen tactiek. Van de ambtenaar wordt verwacht, dat hij met de minister mee denkt en hem in staat stelt het beleid te voeren dat hem het beste voorkomt. „Ik heb voor de antirevolutionaire minister Van Boeijen een crematiewet en een wet op de zondagsrust gemaakt en na de oorlog evenzeer meegewerkt aan rege lingen voor ministers met geheel andere opvattingen", vertelt hij bij wijze van spec taculair voorbeeld van ambtelijke zelfver loochening. Twee onderwerpen uit de omvangrijke taak van het departement verdienen extra aandacht: de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten en de burgemeesters benoemingen. Mr. Kan deelt niet de critiek van het ka merlid Franssen, dat zijn departement te weinig optreedt als de beschermer van de gemeenten. „Binnenlandse Zaken is geen vakdepartement en moet niet de martelaar gaan spelen, maar de objectieve waar heid nastreven. Het is natuurlijk mogelijk, dat een minister zegt: „De gemeenten moeten geen 12,03 maar 15,64 percent uit de rijksmiddelen krijgen en daar wens ik voor te sterven". Maar als hij zo begint is er zoveel, waarvoor hij kan sterven en hij kan beter blijven leven. Natuurlijk zal Op de met knipperlichten en belsignalen beveiligde spoorwegovergang in de Hor- sterweg te Ede is een personenauto dooi de trein Amsterdam-Keulen aangereden. De automobilist, de 63-jarige schilderspa troon Th. Zaaier uit Wageningen, was op slag dood. De meer den tweehonderd meter meegesleurde wagen werd volkomen ver nield. De automobilist stopte voor de overweg om een uit de richting Ede naderende trein te laten passeren, maar direct daarop na derde ook de sneltrein uit de richting Utrecht. Ondanks het feit dat de rode knip perlichten bleven branden en de bel signa len bleef geven, reed de heer Zaaier de overweg op. On een onbewaakte overweg in de spoor lijn Oldenzaal-Hengelo is de 39-jarige ver zekeringsagent M. G. A. Christenhusz uit Oldenzaal door een personentrein meege sleurd, waardoor hij om het levens is ge komen. Hij wilde de overweg per fiets passeren. In Zuidhorn (Gr.) is de 36-jarige mo torrijder R. Witteveen uit Sebaldeburen (Gr.) tegen een melkauto met aanhang wagen gebotst, waardoor hij het leven verloor. De heer W., vader van vijf kinde ren, heeft waarschijnlijk doordat het mis tig was, de melkauto te laat gezien. Te Eenrum (Gr.) is de landbouwer B. Duiphuis op zijn erf door zije eigen wa gen overreden. Hij was onmiddellijk dood. Hij reed met zijn paard en wagen het erf af. toen een melkbus op de grond viel. Het paard schrok en trok de wagen met een ruk vooruit. D. viel van de bok en werd overreden. Voor de ogen van zijn ouders is op de prov'r.ciale weg onder de gemeente Nuth een vijf jarig jongetje door een auto over reden. Het knaapje wandelde aan de hand van zijn moeder, maar rukte zich plotse ling los en liep op zijn vader toe, die zich aan de andere zijde van de straat bevond. Hierbij werd het kind overreden door een auto. Het was vrijwel op slag dood. minister Toxopeus met minister Zijlstra over dat percentage gaan spreken, want dat beleid wordt uiteraard in samenspel met het ministerie van Financiën gevoerd. Binnenlandse Zaken zou zijn taak niet goed verstaan wanneer het eenzijdig naai de gemeenten keek". Wat de burgemeestersbenoemingen be treft: mr. Kan vindt dat de vaak gehoorde critiek, dat men minder naar de „kleur" of de richting van een kandidaat moet kij ken dan wel naar zijn bekwaamheden „het gaat om de „beste" man", zegt men vaak een tamelijk zinloze gemeenplaats. Het gaat er in de eerste plaats om, dat de burgemeester het geestelijk klimaat van zijn gemeente goed begrijpt. Doet hij dat niet, dan is hij de „beste" man ook niet. „Ik heb burgemeesters meegemaakt die niet gebukt gingen onder een omvang rijke intellectuele bagage. Maar het waren uitstekende burgemeesters, omdat zij men senkennis hadden, harde werkers waren en initiatief ontplooiden". In de jaren na de bevrijding, toen mr. Kan nog hoofd van de afdeling Binnenlands bestuur was, heeft hij de benoeming voorbereid van niet min der dan driehonderd burgemeesters. Dat werk eist veel persoonlijk inzicht en een subtiel gevoel voor verhoudingen. Die wa ren na de oorlog nogal gecompliceerd, om dat de socialisten een grote achterstand hadden wegens het benoemingsbeleid van vóór 1940. De laatste jaren zijn de li beralen echter enigszins achterop ge raakt. Mr. Kan hoopt dat men nu niet weer in het andere uiterste zal omslaan door bij voorbeeld vrijwel geen socialisten te be noemen. Er moet naar zijn inzicht in de toekomst een doelbewuste opbouw van het burgemeesterskorps komen. Het is te gek, dat er voor alle functies een geneeskundig en een psychotechnisch onderzoek wordt gevraagd, maar voor het ambt van burge meester niet. En ook moet er meer gelet worden op de promotiekansen der burge meesters. Een jonge burgemeester weet wel waar hij begint, maar nooit of hij het nog eens tot een grotere gemeente zal brengen". De gehele rechtspositie der gemeenten verdient trouwens aanpassing aan de ge wijzigde tijdsomstandigheden Mr. Kan houdt zich reeds lang bezig met de herzie ning van de Gemeentewet als voorzitter van een kleine commissie, waarin de hoog leraren Donner en Polak en twee burge meesters zitting hebben. Eén van die twee, mr. C. N. M. Kortmann uit Breda, is juist tot Commissaris der Koningin in Noord-Brabant benoemd. Het is de laat ste belangrijke benoeming geweest, waar in mr. Kan de hand heeft gehad. In St. Laurent-sur-mer aan de kust van Normandië is de eerste van 24 Maastricht se atleten woensdagmiddag gestart voor de jaarlijkse estafetteloop naar Maas tricht. Wethouder C. Pieters van de Lim burgse hoofdstad ontstak in Caen bij het oorlogsmonument de fakkel met het „Be vrijdingsvuur", die door de 24 hardlopers langs de route die de Amerikaanse „Old Hickory"-divisie in 1944 gevolgd heeft bij haar opmars in het Westen naar Maas tricht gebracht zal worden, waar de bur gemeester de bevrijdingsfakkel zondag avond in ontvangst zal nemen. Tijdens een ontvangst ten gemeentehuize van Caen en de daaropvolgende plechtig heid bij het oorlogsmonument, waren vier oudofficieren van de „Old Hickory" met hun dames aanwezig. Onder hen is briga degeneraal J. Perkins, die tot de Ameri kaanse legergroep heeft behoord, die in september 1944 Maastricht bevrijdde. De Amerikanen zullen de estafettelopers op hun weg volgen en zondag a.s. in Maas tricht de viering van de 15e verjaardag der bevrijding meemaken. Woensdag heeft de krijgsraad te 's-Her- togenbosch de sergeant-vlieger Meer- holtz van de vliegbasis Woensdrecht ver oordeeld tot 24 dagen gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit de mi litaire dienst zonder ontzegging van het recht bij de krijgsmacht te dienen. Meer- holtz die aan de pers gegevens zou heb ben verstrekt over de mislukte landing van een Harvardvliegtuig, had geweigerd zijn kastje op de slaapzaal voor een superieur zonder schriftelijke lastgeving te openen. Hij is toen tot acht dagen streng arrest veroordeeld. Meerholtz, die meende dat de ze straf hem ten onrechte was opgelegd en die juist aan het verhuizen was, deser teerde toen gedurende een week, voor welk feit hij thans terecht stond. De auditeur militair noemde deze desertie een open lijke demonstratie en meende dat verdach te alles in het werk had gesteld om de pu blieke opinie voor zijn karretje te span nen. Hij eiste twee maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De ver dediger bestreed de dagvaarding op juridi sche gronden en betoogde dat er bij de behandeling wel uitvoerig was ingegaan op de persoon van de verdachte, doch niet op die van zijn superieuren en op de fouten die deze laatsten gemaakt zouden kunnen hebben. Hij noemde deze zaak „een van die gevallen die in het leger meer voor komen, namelijk dat een militair die be klagen schrijft bij zijn superieuren geen goed meer kan doen". Hij bepleitte uiter ste clementie. (Van onze Amsterdamse redacteur) Ik heb gevlogen met 's werelds enige „prelaat-piloot". In de stuurstoel van een Dakota, die een wijde boog beschreef rond Amsterdam, zat hij in een zwarte, met lila afgezette soutane. Op zijn borst hing een zilveren kruis. Hij is een bisschop. Zijn vrienden noemen hem „Arkie", de mensen in zijn vicariaat spreken hem aan met „bisschop Leo" en voor de overi ge wereld is hij mgr. Leo Arkfeld S.V.D., apostolisch vicaris van Australisch Nieuw- Guinea. Ons vicariaat Wewak op Nieuw-Guinea is een oerwoudgebied met vrijwel geen we gen en weinig rivieren, zo had hij ons even tevoren in Schiphols restaurant verteld. Het vliegtuig is daar dus het aangewezen vervoermiddel. Zijn missiegebied is twee maal zo groot als Nederland, overdekt met oerwouden en moerassen, vol mus kieten en blakerend in een brandende zon. De bisschop leende een oude Tiger Moth, nam tien vlieglessen en vloog zijn eerste solovlucht. Na zes weken vloog hij regel matig naar de verst verwijderde missie posten. De bisschop heeft zich nu van Austra lisch Nieuw-Guinea naar Nederland laten vliegen. Maar om te laten zien, dat hij even gemakkelijk vliegt als een Nederlan der fietst, nam hij de journalisten mee in een van de K.L.M. gecharterde Dakota om een tochtje boven Amsterdam te ma ken. Wat „bisschop Leo" in Nederland komt doen? Wel, hij is eigenlijk op weg naar Amerika om daar straks de gouden brui- i' Woensdag arriveerde op Schiphol de apostolisch vicaris van Australisch Nieuw-Guinea, mgr. Leo Arkfeld S.V.D., Amerikaan van geboorte, de enige vliegende missiebisschop ter wereld. Hij ontdekte al spoedig een sportvliegtuig van hetzelfde type als waarmee hij vliegt. Later maakte hij nog met een Dakota een rondvlucht. Men ziet hem hier met zijn naaste medewerker en boordwerktuigkundige, de Limburger Frans Breuer. loft van zijn ouders bij te wonen. In Ne derland blijft hij enkele weken voor een goodwill-bezoek en uit het feit, dat .op Schiphol een aantal Miva-mensen de bis schop kwamen verwelkomen, is alles dui delijk. De Miva (Missieverkeersmiddelen actie) heeft tot doel de missionarissen van verkeersmiddelen te voorzien. En mgr. Arkfeld zal de komende weken in ons land vertellen, dat het missiewerk met een vlieg tuig vijfmaal zo vlug gaat als voorheen in dit gebied, waar men alles moet lopen in gezelschap van dragers. De Miva heeft een stille hoop, dat hier door de harten en de beurzen van de rooms katholieken en sympathiserenden met het missiewerk open zullen gaan. De Miva heeft, behalve vele schepen reeds een vliegtuig voor de Nederlandse missiona rissen aangekocht en een tweede vliegtuig is besteld. De vliegende paters van mgr. Arkfeld in wiens gebied 200 Nederland se missionarissen werken zouden hun luchtvloot graag met een helikopter uit gebreid zien. Mgr. Leo Arkfeld is een rijzige man, het type van een Ier. Hij werd 47 jaar gele den in Amerika geboren. Hoewel zijn hart uitging naar de vliegerij besloot hij op negentwintigjarige leeftijd priester te worden. Bij zijn intreden in 1932 in de mis sie kon hij onmogelijk vermoeden, dat zijn hartewens toch nog in vervulling zou gaan. .Vliegende paters In Wewak heeft de bisschop thans de beschikking over drie Cessna-vliegtuigen, bemand met „vliegende paters", die 32 landingsstrips..-bevliegen,. die door de pa ters zelf in de rimboe zijn aangelegd. Mgr. Arkfeld onderricht de piloten zelf in de „bush-flying", het vliegen in de wilder nis, dat men op geen enkele vliegschool kan leren. Zijn missiegebied beschikt over 14 eigen radiozenders, met welke de vliegtuigen doorlopend in contact zijn. Met de Cessna's worden ook levensmid delen en geneesmiddelen vervoerd, worden zieken naar de hospitalen gebracht en zelfs heeft een inheemse vrouw tijdens een vlucht met een der vliegtuigen een kind ter wereld gebracht. Mgr. Arkfeld is onder meer „bush- flying"-instructeur geweest voor de fran ciscaner paters Edmar Vergouwen en en Frans Verheyen, die thans werkzaam zijn bij mgr. Manfred Staverman, aposto lisch vicaris van Nederlands Nieuw-Gui nea, waar straks dus twee Miva-vliegtui- gen zullen zijn. Omtrent de gang van zaken in de Hore- ca-bedrijfstak wordt in het thans versche nen jaarverslag 1958 van de Horecaf, de Nederlandse Bond van Werkgevers in Ho tel- Restaurant-, Café- en aanverwante Bedrijven, opgemerkt dat deze in het af gelopen jaar niet ongunstig is geweest en dat men voor 1959 met gematigd optimis me is vervuld. De hotelondernemingen boekten in 1958 in het algemeen gunstiger resultaten dan de café-restaurants, het geen moet worden toegeschreven aan het ■vreemdelingenbezoek en aan hogere lo giesprijzen. De verteringen in café-res taurants beliepen per bezoeker een lager bedrag dan in het voorafgaande jaar. Er is sprake van een verschuiving der cliën- tèle naar de goedkopere eetgelegenheden. DEVENTER, Op de algemene vérga- dering van de „Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden in Nederland", die woensdag en donderdag in de stadsschouwburg te Deventer wordt gehouden, is besloten tot een wijziging in het redactiebeleid van het persorgaan van deze vereniging „Kerk en Wereld". Naast de zeer „links" georienteer- de professor dr. P. Smits, zal een meer „rechtse" medehoofdredacteur worden benoemd, terwijl de redactieraad even eens zal worden uitgebreid. Ook zal een redactiesecretaris worden aangesteld. Aanleiding tot deze wijziging in het re dactionele beleid is de verontrusting, die in de vereniging is ontstaan door twee ar tikelen van de hoofdredacteur van „Kerk en Wereld", in de nummers van 27 maart en 24 april van dit jaar. Op eerstgenoemde datum schreef dr. Smits het geruchtma kend artikel „Waarvoor stierf Jezus", in het nummer van 24 april verscheen een artikel, waarin hij weliswaar een en ander terugnam, maar op een wijze die velen niet bevredigde. Een verzoenin«snum- mer, dat op 22 mei het licht zag en waarin anderen aan het woord waren, werd na derhand ook niet voldoende geoordeeld. Het verwijt van tekort te zijn geschoten, zowel ten aanzien van de redactie als ten aanzien van het hoofdbestuur werd ge handhaafd. De voorzitter van de vereni ging, de heer R. Remmelts, heeft aan deze kwestie in zijn openingsrede uitvoerige aandacht besteed. „Hoe meer ons hoofd bestuur zich bezig hield met de tot uiting gekomen bezwaren tegen het redactionele beleid van dr. Smits", aldus de heer Rem melts „des te meer werd het duidelijk, (dr. Smits had van het dogma van het plaatsvervangend lijden van Christus ge zegd: „geef mijn portie maar aan Fikkie") dat dit het begin was „van een gedachten- wisseling, die in onze kring zeer noodza kelijk is en die grondig gevoerd zal moe ten worden". Prof. Smits, die in de vergadering niet aanwezig was om mede daardoor zoveel mogelijk vrijheid te geven voor een open gedachtenwisseling over zijn beleid wilde echter, nu een aantal vrijzinnig hervorm den nog steeds van mening was, dat hij zijn paasartikel niet ruimhartig en onge reserveerd zou hebben teruggenomen, dienaangaande geen enkele twijfel meer laten bestaan. Op zijn verzoek las de heer Remmelts de vergadering daarom een verklaring van prof. Smits voor, waarin deze onder meer zegt het te betreuren dat „de ongelukkige en inacceptabele vorm" van zijn Goede Vrijdag-artikel het eigen lijke gesprek over de belangrijke theolo gische vragen, die hij aan de orde bedoel de te stellen verhinderd heeft. Aan het slot van zijn verklaring deed prof. Smits een beroep op alle vrijzinnige hervormden „om met elkaar als beweging achter dit incident nu definitief een punt te zetten, met het oog op de mogelijkheid en wen selijkheid van een nieuw en beter begrip". De „Verenigde katholieke slijters in ge distilleerd" koesteren ernstige bezwaren tegen vele zaken die hun beroep aan gaan. Dat bleek uit het betoog van hun voorzitter, de heer L. J. Platenburg, tij dens de algemene landelijke vergadering van deze organisatie, die te Tilburg werd gehouden. De spreker had onder meer felle kritiek op de recente prijsstijgingen van gedistil leerd, waarbij, naar hij zei, alle voorover leg heeft ontbroken en waarvan zijns in ziens de slijter de dupe is geworden, door dat hij genoegen moest nemen met een opnieuw verlaagde winstmarge. Van de dertig procent van vóór de oorlog zijn op het ogenblik amper twintig procent over gebleven, aldus spreker, terwijl de lasten der bedrijven in aanzienlijke mate zijn ge stegen. „We willen een verantwoord winstpercentage. En we passen er voor", aldus spreker, „om een deel van onze win sten te putten uit allerlei giften van fabri kanten. We zijn slijters en voelen niets voor een speelgoedwinkel thuis". Staande de vergadering werd de eis ge formuleerd, dat de slijters in het vervolg bij elk overleg over voorgenomen prijs wijzigingen moeten worden betrokken. In een telegram aan de minister van Econo mische Zaken werd deze eis ter kennis van de overheid gebracht. Het lange uitblijven van de drankwets wijziging (deze komt binnenkort bij de Tweede Kamer in behandeling) noemde spreker een onhoudbare toestand. Door dat de behandeling van deze wetwijziging steeds is uitgesteld zijn vele vervangers, die na het overlijden van de oorspronke lijke eigenaren hun plaatsen innamen, zonder vergunning gebleven. In overleg met de Nederlandse bond van slijters, het Bedrijfschap Horeca en het produktschap wil men op korte termijn een onderhoud met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, om de bezwaren tegen de trage gang van zaken nader te formu leren, deelde de spreker mee. Zoals dit in de natuur het geval is, maakt ook de gehele mode-wereld zich op om de winter in een „nieuw kleed" tegemoet te treden. Gelukkig eigenlijk, zowel voor de mode ontwerpers als voor ons vrouwen, dat we een klimaat met een zomer en een winter hebben. We hebben nu altijd een pracht-excuus om de nodige veranderingen in onze garde robe aan te brengen. Niet alleen onze kleding, maar ook ons schoeisel wordt ieder seizoen in een veranderde lijn gebracht, die naast overeenkomsten, ook steeds weer nieuwe ideeën brengt. Zo toonde het Mode-centrum voor de Schoen- en Leder branche ons één dezer dagen tijdens een show, dat er een grote voorkeur bestaat voor een spitse en elegante leest. Zowel de flats en ballerina's, als de hooggehakte modellen, hebben een smalle, soms zelfs „lege", neus. Deze spitse leest wordt nog eens geaccentueerd door een puntvormige perforatie of een garnering, die de neus lijkt te verlengen. De lijn van de schoen doet fragieler aan; naast het slanke neusje zien we dat ook het hakje, hoewel dat zeker niet hoog is, toch uiterst sierlijk gevormd is. Met een hakhoogte van 3 tot 5 cm. is men de vrouw tege moet gekomen in haar behoefte aan praktisch schoeisel, maar men heeft met een mooi vloeiende lijn toch ook een nieuw karakter weten aan te brengen. We treffen een sterke voorkeur aan voor een garnering in hetzelfde materiaal, zoals franje, een geplooide losopgelegde omslag, strikjes en rozettes, maar ook de garnering in een contrasterende kleur is favoriet. Het zijn dan vaak de zwarte neusjes en veter sluiting op een licht gekleurd schoentje, die het meeste tot hun recht komen. De gladde leersoorten, waaronder vooral calfs het meest op de voorgrond treedt, zijn veel in aniline geverfd, waardoor er op de schoen een mooie haast 'door schijnende gloed komt te liggen. Verder zien we veel onbe stemde tinten zoals zacht grijs-groen en beige in diverse nuances, en tenslotte zwart dat weer een belangrijke plaats gaat innemen. De geklede modellen en ballerina's zijn over heersend van leer, een enkele maal zagen we ook lak in de collectie, terwijl voor de sportieve schoenen schrijfsuède meer favoriet is. Dit vrij zware materiaal wordt ongevoerd verwerkt en vaak voorzien van een leergarnering. De verwerking van de herenschoenen is over het algemeen eenvoudiger geworden. Men ziet niet meer zoveel dikke zolen en ook de zware sportieve modellen hebben plaats moeten maken, voor een lichtere uitvoering. Men streeft naar een stoere en simpele herenschoen, niet meer zo smal als het vorige seizoen en met een levendige perforatie als enige garnering. In de nieuwe wintercollectie zien ive veel lichtgekleurde pumps met een garnering van zwart; de hakjes zijn ook aanmerkelijk lager geworden. Ook bij de flats zien we de lange ietwat gerekte leest, en een voorkeur voor een of andere garnering. De sportschoen is niet meer degelijk en jongensachtig, maar elegant van vorm, met een ingezet stukje of een contras terend stiksel als garnering. Ingaande op het thans lopende jaar con stateert het verslag, dat zich enkele lijnen vrij duidelijk aftekenen. Het vreemdelin genbezoek lijkt gunstig te zullen worden, de omzetten zullen zich vermoedelijk wel op het niveau van 1958 kunnen hand haven. Zou tot heffing loonbelasting, A.O.W. en sociale premies over het werkelijk in komen van bedienend personeel worden besloten, dan zal dit leiden tot een aanzien lijke uitbreiding van werk in de Horeca bedrijven, nog afgezien van de belangrijke stijging der sociale lasten, die hieruit zal voortvloeien. „Allies bijeen, een uiteen lopend beeld, dat ons voor 1959 met een gematigd optimisme vervult." Een euvel waaraan volgens het verslag niet voorbij mag worden gegaan, is het toenemen van het aantal exploitaties van Horeca-onderdelen door overheden en be drijfstakken. In het algemeen betreft het hier die vorm van exploitatie van een Horeca-onderdeel, waarvan het exploi tatie-resultaat voor de betrokken onderne ming, instelling of overheid van geen en kel of van ondergeschikt belang is. Moeder op de uitkijk. Voor de politie rechter te Assen hebben een 22-jarige jongeman en zijn 58-jarige moeder terecht gestaan. Zij hadden op 5 juli met een ge heime zender gewerkt. De jongeman be diende het toestel, terwijl moeder op de uitkijk zat. De zoon werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand. Zijn moeder kreeg dertig gulden boete. LONDEN (Reuter) De Zuidafrikaan se student Hans Beukes, wiens paspoort onlangs werd ingetrokken enkele uren voor zijn vertrek uit Zuid-Afrika naar Os lo, is dezer dagen in Londen aangekomen. Hij deelde op een persconferentie mee dat hij op een Amerikaans visum had gereisd, dat hem was verstrekt ingevolge een over eenkomst tussen de Verenigde Staten en de UNO en naar Beetsjoeanaland was ge zonden. Beukes die een beurs had gekregen voor studie aan de universiteit in Oslo, zou ook gehoord worden door de UNO-commissie voor Zuidwest-Afrika. Hij w:l zo spoedig mogelijk naar New York gaan om zijn zaak voor te leggen aan de UNO. Na zijn studie in Noorwegen zal hij ofschoon hij bloot zal staan aan gevangenisstraf terugkeren naar Zuid-Afrika, zo deelde hij mee. LONDEN (UPI) In het „Central Cri minal Court" (Old Bailev) te Londen be gint vandaag het proces tegen de dertig jarige Duitser Gunter Fritz Podola, die te recht zal staan wegens moord op een Lon- dense rechercheur. Het proces zal ver moedelijk drie dagen in beslag nemen. Toen Podola werd voorgeleid zag hij er goed uit. Van het blauwe oog, dat hij had toen het gerechtelijk vooronderzoek be gon, was geen spoor meer te bekennen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19