PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Wereldnieuws Zomer weet van geen wijken I #7 fAf 7 fjf /;I wM l.'J Ltf'zz* Door prijsbeheersing minder ruimte voor loonsverhoging Westduitse regering zet de oliebelasting door oclt ió Aet zo r KIEMEN J 2 E O 8% U 8 IC S CS E O E H c |M en houtwaren, couverts, kunstngver- artikelen Goud- en zilverwerk, foto- en filmartikelen Huisvlijt- maten en andere winkelmachines Handelsinformatie- en voorlich- HET GOEDERENVERVOER OVER DE WEG Wie heeft de meeste kleren? Nieuwe munt in Oostenrijk Knopen voor Zwitsers Levensverzekeringen in het eerste halfjaar 1959 Behoorlijke stijging DE HANDEL MET SCANDINAVIË Record uitvoer naar V.S. in eerste halfjaar Zuidafrikaanse goudcertificaten Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Aan de Roer worden 15 mijnen gesloten V. In november waarschijnlijk luchtvaartonderhandelingen met de V.S. 11 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 Advertentie Toegangsprijs ÊÊ^WS MAANDA^'ÊÊ^jB^DINSDAG WO EN S d/g DONDERDAG VRIJDAG flMWLIW ZATERDAG JMUÜW Calatoguf dagen f 2.50 Jf W SÈPTFMRF R W W SÊ PTEMBE RÈM ^gj SEPTEMBERg W B SiPTEM&ERg S EPTEMBErBL MsEPTEMBERU Jf gebouwen w j l Deelnemende groepen: Naai- en breimachines Woning. Lederwaren Rokersbenódigd- ziekaütomaten Winkelinrichting, -materialen School- en kantoor- Maandag 7 t/m zaterdag 12 september Gebouwen Vreaenburg Huishoudelijke gebruiksartikelen en textiel en fournituren Kleinmeu- heden Speelgoederen Sport- zoals winkelbetimmeringen, kasregis. benodigdheden, zoals schry'f-, teken-, G_ n 1 tf» A&è 030, p p. p j» B, {VI onderhoudsmiddelen Luxe metaal- beien Textiel-, kleding- en mode- en kampeerartikelen Optische-, ters, weegwerktuigen, verkoopauto- schilderbenodigdheden, papierwaren beids-.en religieuze artikelen Luxe bijouterieën Uurwerken Parfu- artikelen Kinderwagens Muziek- Reclametoegift-, souvenir-en feest- tingsdiensten Vakliteratuur Deze beurs Is geopend van 9-18 uur; zaterdag 12 september van 9-17 uur aardewerk, porselein, glas en kristal merieën, kosmetika en toiletartikelen instrumenten Bladmuziek en mu- artikelen Etalage-artikelen en Diversen. De mogelijkheden tot verhoging van de produktiviteit zijn in het wegvervoer thans vrijwel uitgeput. Dit constateerde vandaag mr. D. van Setten, voorzitter van de K.N.V.T.O., de Vereniging van Transportondernemingen, tijdens de buitengewone algemene vergadering van deze organisatie in Geleen. Hij kwam tot deze gevolg trekking onder meer in het licht van de bedoelingen van de regering om in de vrijere loonvorming de loonsverhoging afhankelijk te doen zyn van verhoging van de pro duktiviteit. In het tweede hoofdstuk van zijn rede gaf de heer Van Setten een uitvoerig overzicht over de proeven tot controle van de efficiency, welke, naar hij zei, hadden duidelijk gemaakt dat over het algemeen het vervoer over de weg, voldoet aan redelijke eisen van snelheid. Het wegvervoer is, in tegenstelling tot andere bedrijfstakken, nog altijd onderworpen aan prijsbeheersing door de overheid, wat met zich meegebracht heeft dat van „ruimte" die beschikbaar zou kunnen zijn voor loonsverhoging, in belangrijk mindere mate sprake is dan bij de andere bedrijfstakken, zo zei de voorzitter. Hij constateerde dat het wegvervoer hierdoor in een ongunstiger positie ver keert dan het overig bedrijfsleven, en dat dit feit moeilijk kan worden aanvaard. Een verbod om loonsverhoging door te be rekenen in een sector waar nog prijsbe heersing bestaat acht de heer Van Setten dan ook niet op zijn plaats. Spreker herinnerde er aan, dat het weg vervoer 47,5 percent van het vervoer voor zijn rekening neemt (spoorwegen 16,5, beurtvaart 36 percent) en dat door de vrijere ontwikkeling van voor de oorlog een fijnmazig net van lijn- en bodedien sten is ontstaan, dat een grote mate van vervoergelegenheid paart aan matige effi ciency. Hij ging vervolgens uitvoerig in op een proef van de Vereniging met 20 uniforme pakketten, die verzonden waren om de samenwerking tussen de particu liere organisaties in het gehele land te onderzoeken. De transporten hadden steeds over verscheidene bedrijven gelopen. De meeste pakken waren in een of twee dagen over geweest. De heer Van Setten verklaarde dat alleen nog grotere efficien cy verkregen zou kunnen worden door de vestiging van meer bodehuizen op het platteland. Hierdoor zou meer tegemoet gekomen kunnen worden aan de wensen van de verladers en zouden de vervoerders zelf profiteren van de beter verdeelde en 3ik van bëfiledinqi. vezels Der hoofd der bevolkina- Ver.Staten 16 kilo Engeland 12 kilo Vj/ Nederland 11 kilo W._Duitsland11kilo Egypte A kilo Pakistan 2 kilo Van onze correspondent in Wenen) Het Oostenrijkse ministerie van Finan ciën heeft tezamen met de Oostenrijkse Munt besloten de gangbare één-schilling- munten van tin uit het betalingsverkeer te nemen. Men is reeds begonnen met de uit gifte van de nieuwe munt. Deze is niet meer van tin, maar van koper en ook iets kleiner, omdat waardevoller materiaal als teken van welvaart werd gebruikt. De munt is sierlijk op de achterkant staat niet het wapen, maar een edelweiss- bloem afgebeeld en vindt vooral aftrek inZwitserland als knoop op de kleder drachten. De oude munten blijven tot het einde van 1961 geldig. De levensverzekeringsmaatschappijen in ons land hebben in het eerste halfjaar 1959 voor een bedrag van 2.054 miljoen aan nieuwe verzekeringen ingeschreven, dat is 200 miljoen meer dan in het eerste half jaar 1958. Er werd 132.769.000,— uitge keerd, ruim 12!/2 miljoen meer dan in de eerste zes maanden van het vorige jaar. Het bedrag, dat de maatschappijen aan premiën en koopsommen ontvingen, steeg van 414 miljoen in het eerste halfjaar 1958 tot 432 miljoen in de eerste helft van dit jaar. De beleggingen van het le- vensverzekeringbedrijf waren op 30 juni gestegen tot 7.295.786.000. Deze cijfers zijn ontleend aan „De Telstrook" van het levensverzekeringbedrijf over het tweede kwartaal 1959. groter mogelijkheden biedende organi- satei, zo meent mr. Van Setten. Tenslotte hoopte mr. Van Setten, dat er spoedig een wijziging in de vaststelling van het laadvermogen ingevolge de wet autovervoer goederen tot stand zal komen, waardoor dan de vervoerder in een „min der krap pak" zal moeten worden ge stoken, zodat hij niet wat thans wel het geval is voor iedere wijziging in het materieel, waarmee een dienst wordt onderhouden, bij de commissie of bij de rijksinspecteur om wijziging van het ver gunde laadvermogen behoeft aan te kloppen. De Scandinaviërs nemen per hoofd van de bevolking driemaal zoveel aan Neder landse produkten af als de Duitsers die als Nederlands beste afnemers te boek staan. Het vorige jaar exporteerde Nederland voor rond 112 miljoen gulden, of wel 11 percent van onze totale uitvoer naar Scan dinavië. Dit deelde de heer H. D. Baars, directeur van het NederlandNoord- Europa Instituut tijdens een onderhoud op de Utrechtse Jaarbeurs mede. Met enige bezorgdheid sprak de heer Baars over de toekomstige ontwikkeling van het handels verkeer, nu Zweden, Noorwegen en Dene marken met Engeland, Portugal. Oosten rijk en Zwitserland volgend jaar juli hun vrijhandelszone in praktijk gaan brengen. Nog vormen wij, aldus de heer Baars, een belangrijker afzetmarkt voor elk van de zeven landen der komende Vrijhandels zone, dan zij op het ogenblik voor elkaar kunnen zijn. Maar deze landen zullen straks steeds meer goederen in de nabuur landen gaan kopen, hetgeen ongetwijfeld ten koste kan gaan van de zogenaamde zwakke produkten van de exportpakketten der E.E.G.-landen. De Nederlandse uitvoer naar de Ver enigde Staten is in het afgelopen half jaar naar een recordhoogte gestegen. De as sistent-handelscommissaris voor Nederland in New York, de heer B. W. H. Kleyn Molekamp, deelde tijdens een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs mede dat deze uit voer naar waarde steeg met ruim 84 mil joen tot 375.759.000. Volgens de heer Kleyn Molekamp wordt de belangstelling van de Nederlandse ex porteurs voor de Noordamerikaanse markt steeds groter. De cijfers vertonen sinds 1955 een zeer stabiel beeld. Pas gedurende de laatste jaren is jaarlijks een stijging op te merken. Toch zijn er, volgens de heer Kleyn Molekamp, nog exporteurs die nog meer zouden kunnen doen op de Ameri kaanse markt. Als voorbeeld noemde hij textiel met name in de sector speciali teiten. Hier liggen, volgens hem, kansen alhoewel hij meent dat de Nederlandse textiel zich niet voetstoots een plaats zou weten te veroveren, aangezien men zal moeten opboksen tegen grote concurrentie van landen als Japan bijvoorbeeld. In Johannesburg zijn plannen bekend gemaakt voor de verkoop in het buitenland van Zuidafrikaans goud in de vorm van certificaten, die op aanvraag tegen baar goud kunnen worden ingewisseld. Dit werd medegedeeld door de heer Charles Engle- hard, na besprekingen tussen Zuidafii- kaanse autoriteiten, het Englehard-con- cern en de Franse Bank voor Zuid-Afrika. De certificaten zouden, door tussenkomst van de wereldorganisatie van de Banque de lTndochine (waarvan de Franse Bank voor Zuid-Afrika een dochteronderneming is) en haar agentschappen, tegen Ameri kaanse dollars worden verkocht. De ko pers van zulk goed zouden dit in de klui zen van de Zuidafrikaanse reserve-banken in bewaring kunnen geven. De maatregelen tegen buitenlandse winkeliers De Indonesische minister van Distributie Lei- mena heeft volgens het persbureau Antara ver klaard dat de sluiting van winkels van buiten landers met ingang van 1 januari 1960 gevolgd 7.11 worden door andere maatregelen. Indonesische regering beheerst 90 o/o der plantages De Indonesische regering heeft nu het beheer over 90 percent van de plantages in Indonesië die uitvoergoederen produceren, zo heeft de minister van Produktie kolonel Suprajogi in een inter view met het persagentschap Antara verklaard. Shell staakt olie-export naar Dominicaanse Republiek Een woordvoerder van de Shell in Venezuela heeft medegedeeld, dat de maatschappij besloten heeft de export van aardolie en aardolieproduk- ten naar dc Dominicaanse Republiek te staken. Griekenland en de E.E.G. Van gezaghebbende zijde is meegedeeld dat donderdag in Brussel besprekingen zullen be ginnen tussen een Griekse afvaardiging en de Europese Economische Gemeenschap over aan sluiting van Griekenland bij de gemeenschappe- liike markt. De besprekingen zullen een ver kennend karakter hebben. (Van onze correspondent in Bonn) In de komende twee jaren is de mijnindustrie in het Roergebied bereid om vijftien kolenmijnen te sluiten, die tezamen een produktie-capaciteit van tien miljoen ton kolen per jaar hebben. Dit is een bijdrage van de gezamenlijke Westduitse mijn industrie in de bestrijding van de kolencrisis, die is ontstaan door het niet verkoop baar zijn van thans reeds zestien miljoen ton kolen. Tezelfdertijd werd van regerings wege te Bonn meegedeeld dat de oliebelasting er wel degelijk zal komen. De geste van de mijnindustrie gaat gepaard met enige gepeperde eisen. De voor zitter van de mijnindustrievereniging in de Bondsrepubliek Burckhardt verklaarde te Bonn, dat in het raam van een rationaliseringsprogramma zeker 40.000 tot 50.000 mijnwerkers ontslagen kunnen worden; naast hen zullen dan nog enkele honderden ondergrondse arbeiders per maand komen, die tengevolge van de normale ontwikke ling afgestoten zullen kunnen worden. Na twee jaar, dat is tegen het einde van 1961, zullen in de mijnen van het Roer gebied op deze wijze nog slechts 250.000 mijnwerkers werkzaam zijn, tegen thans 400.000. Om deze ontwikkeling te garan deren is evenwel noodzakelijk, aldus Burckhardt. dat de Westduitse mijnen 121 tot 123 miljoen ton kolen zullen kunnen afzetten bij een capaciteit van 130 miljoen ton. Dat zal alleen mogelijk zijn. indien van regeringszijde zekere maatregelen worden genomen, die de verbruiker tot kolengebruik zullen stimuleren en die hem niet zullen drijven naar de stookolie, de grote concurrent van de steenkool. Zo zal de regering van de olie-industrie moeten eisen, dat zij de capaciteit van haar raffi naderijen niet verder uitbreidt. Via een oliebelasting zal men ten deze volgens Burckhardt reeds veel kunnen bereiken. Daarentegen is het de mijnindustrie on mogelijk haar kolen voor een lagere prijs dan thans op de energiemarkt te brengen. Burckhardt keerde zich ook tegen het goedkope transport van olie. Het transport van olie door pijpleidingen is acht maal goedkoper dan het normale kolentransport, deelde hij mee. IN het algemeen kan men zeggen, dat de kieming van het plantenzaad een aan vang neemt zodra er voldoende water aanwezig is. (Ook de zuurstof dient uiter aard niet te ontbreken en de temperatuur mag niet, te laag zijn, maar aangezien aan deze voorwaarden in de regel wel wordt voldaan, spreken we daar niet verder over). Het ligt dus voor de hand, dat in streken met een gematigd klimaat, de zaden direct al in de herfst tot ontkieming komen. Er is dan immers voldoende water om het kiemproces een aanvang te laten nemen. Het is echter algemeen bekend, dat zeer veel zaden in de herfst niet tot ontkie ming te brengen zijn, omdat zij eerst een rustperiode moe ten doormaken. We noemen die tijd, waarin het zaad in rust verkeert ook wel de na rijping, maar eigenlijk heeft dit proces met rijpen weinig Soms berust dit verschijnsel uitstaande, op de om standigheid, dat de zaadhuid in het najaar niet doorlaatbaar is voor water en zuur stof, welke ondoorlaatbaarheid na verloop van tijd bijvoorbeeld in het voorjaar wordt opgeheven. Hier is dus sprake van een beschermingsmaatregel, waardoor wordt voorkomen, dat het zaad in het na jaar, dus in een ongunstige periode, wortel schiet, waardoor grote kans zóu bestaan dat het jonge leven in de loop van de win ter door grote koude te gronde zou gaan. Behalve deze ondoorlaatbaarheid van de zaadhuid bij sommige zaden, is ook aan getoond, dat zich in de zaden stoffen kun nen bevinden die remmend werken op de kieming. Tijdens de periode van rust (dus de narijpingworden deze kiemingrem- mende stoffen geleidelijk inactief gemaakt, waardoor in het voorjaar het zaad van alle tegenwerking is bevrijd en vrijelijk kan ontkiemen, zodra de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Soms zijn deze remstoffen aan bepaalde delen van het zaad of het vruchtvlees gebonden, zoals bijvoorbeeld bij appels, waar de remstof fen zich bevinden in de zaadhuid en het huidje van het nucellusweefsel. Zouden we in dergelijke gevallen de zaadhuid verwijderen, dan kan het zaad direct tot ontkieming komen. Van de scheikundige aard van deze remstoffen, die als anti groeistoffen kunnen worden beschouwd, is nog zo goed als niets bekend. Er bestaan loeliswaar stoffen, die een soortgelijke uit werking hebben, zoals het parasorbine- zuur en het cumarine, maar deskundigen zijn er nog niet achter, of deze stoffen iden tiek zijn met de kieming- remmende stoffen in de zaden. Want er doen zich nog een paar moeilijkheden voor: er zijn zaden die pas kunnen narijpen na een vorst periode en er zijn ook zaden, waarop lage temperaturen in dit opzicht weinig invloed hebben, maar die zich laten leiden door bepaalde perioden van licht en duisternis, zodat men deze heeft leren onderscheiden als lichtkiemers en donkerkiemers. De factoren die hier invloed uitoefenen, zoals lage temperaturen, licht en duisternis, in activeren dus waarschijnlijk de remstoffen, of andere gezegd, zij remmen de remmende werking van bepaalde stoffen. Het is ech ter ook mogelijk maar hieromtrent staat nog niets vast dat remstoffen in de plant in groeistoffen kunnen worden omgezet. De voorzieningen die zijn getroffen om het voortijdig kiemen van de plant te beletten en het kiemen op het juiste tijdstip te be vorderen, zijn dus wel uitermate ingenieus en gecompliceerd. Dat kan tevens worden gezegd van de tijdszin bij dieren. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 52. In zijn hemelbed lag de hertog in zoete sluimering verzonken. Zijn wellui dend gesnurk deed de zolderbalken trillen en de bedgordijnen bewogen zachtjes heen en iveer op zijn ademtocht. Maar dit ta- freel van vredige rust werd plots wreed verstoord. Een daverende slag galmde door het kasteel; het leek wel of de zware poortdeur met geweld werd opengesmeten. Daarna klonken er tierende en krijsende stemmen op de gang. Met een schok vloog de hertog overeind. Hij opende bevend de deur van zijn slaapvertrek en gluurde naar buiten. Het volgende moment deinsde hij star van ontzetting achteruit. „Ro- veren!", kreet hij hees. „Ze zijn mijnen burcht binnengedrongen om te plunderen ende te branden. Wee mij, ze zullen al mijne dukaten stelen, die ik in mijnen kelder bewaarDe rovers renden inderdaad naar de kelder en de hertog liep hen achterna. Dat was natuurlijk erg gewaagd, maar de edele grijsaard achtte het gevaar niet; het ging toch immers om zijn ducaten. „Daar gaan ze, de schurken", jammerde hij. „M-maar w-wat doen ze nu? Ze vergissen zichZe gaan de ver keerde deur binnenDat is niet de toe gang van mijnen schatkamer, maar van den kerker". Voorzichtig gluurde hij om een hoekje naar beneden en terstond kre gen de rovers hem in het oog. „Genadige hertog", riepen ze, „zijn we hier terecht in uw gevangenis? Zo ja, sluit ons dan op. Hebt erbarmen met ons, arme roveren en doe de deur stevig op slot!" „Eh z-zekerm-met genoegen", stamelde de hertog. De hele gang van zaken kwam hem nogal vreemd voor. Deze voorstellen zullen binnenkort in het kabinet te Bonn worden behandeld. Van regeringszijde deelde men na een kabinets zitting onder leiding van vice-kanselier en minister van Economische Zaken Erhard mee, dat een tijdelijke belasting van stook olie (30 mark per ton) met een bepaalde degressie doorgezet zal worden; de regering meent dat inzake het kolenprobleem voor alles gedacht moet worden aan de positie van de honderdduizenden mijnwerkers. Bij iedere oplossing dient te worden vermeden dat een zekere sociale hardheid tot uiting komt. Over maatregelen om dit te voor komen, heeft men van Bonn uit reeds contact opgenomen met de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal te Luxem burg. Protestdemonstratie De vakbonden van de mijnwerkers heb ben een grootscheepse protestbetoging uit geschreven, die op 29 september in Bonn zal worden gehouden. Uit Essen, in het hart van het Roergebied, komen berichten dat de vakbond daar wil trachten 100.000 mijnwerkers in extra treinen, autobussen en rijnschepen naar de bondshoofdstad te brengen. Het is niet zeker dat deze opzet slaagt: nuchtere lieden verwachten dat ten hoogste 50.000 mijnwerkers naar Bonn zullen kunnen komen. so iidOTi 9iius£) 9u mee s (I1O1 Naar uit betrouwbare bron in Washing ton wordt vernomen zullen in Washington in november waarschijnlijk nieuwe onder handelingen tussen Nederland en Amerika plaatshebben over een luchtlijn voor de K.LM. naar de Amerikaanse westkust. In november zullen de Amerikaanse lucht- vaarffunctionarissen. naar men verwacht de tijd hebben voor zulke onderhande lingen. Vorig jaar werd een Nederlands verzoek om een lijn naar Californië afgewezen met het argument, dat Nederland Amerika geen soortgelijke concessie te bieden had. Vorige week heeft de Nederlandse ambas sadeur dr. J. IT. van Roijen staatssecretaris C. Douglas Dillon verzocht om hervatting van de besprekingen. In Washington wordt verwacht, dat minister Luns, bij zijn ko mende bezoek aan Amerika zijn Ameri kaanse ambtgenoot Herter zal wijzen op het grote belang dat Nederland hecht aan deze kwestie. De Nederlandse minister zal er waarschiinliik oo wijzen, dat Nederland drie keer zoveel invoert uit Amerika dan dat het ernaar exnorteert, dat de K.L.M. beschouwd wordt als een nationale instel ling en dat een nieuwe weigering conster natie zou verwekken in Nederland. Onderscheiding. Prof. dr. N. A. Hal- herfsma uit Zeist, is door de Illuminating Engineering Societv welke thans in San Fransisco een congres houdt, onderschei den met de gouden medaille voor 1959. Dr. Halbertsma was de eerste deskundige die kort nadat de eerste practische gloeilam pen in de handel waren gekomen, zich be zighield met verlichtingsproblemen. Raadsman. De Amerikaanse filmster Yul Brynner heeft bekend gemaakt dat hij tot de internationale vluchtelingen organisatie (IRO) is toegetreden als speciale raadsman. Brynner zeide dat hij had aangeboden om voor het bureau van de hoge commissaris der UNO voor vluchtelingenvraagstukken te werken als onbezoldigd raadsman, omdat hij van gevoelens is dat een ieder moet meehelpen het vluchtelingenprobleem op te lossen. Gezinszaken. Zes ministers die met ge zinszaken van doen hebben, onder wie minister M. Klompé uit Nederland, waren op de laatste werkzitting van dé confederatie der Wereldgezinsvereni ging aanwezig. Zij besloten donderdag bijeen te komen om meningen en erva ringen uit te wisselen. Ook de Finse minister-president Sukselainen zou daarbij aanwezig zijn. Sanctie. De „Washington Post" heeft er dinsdag bij de Amerikaanse regering op aangedrongen beëindiging van de economische hulp aan de Verenigde Arabische Republiek te overwegen, tenzij president Nasser het aanhouden van Israëlische schepen of Israëlische goederen in het Suezkanaal stopzet. Slagveld. Tijdens een demonstratie van stakende werknemers op een suikeron derneming te Casagrande heeft de poli tie het vuur geopend op de betogers. Vier stakers kwamen om en veertien werden gewond. De politie gebruikte de vuurwapens omdat twee politieman nen werden aangevallen. Bij eerdere demonstraties op de onderneming in kwestie zijn maandag zes arbeiders en 25 soldaten gewond geraakt. Contact. Twee kraaien hebben woensdag een bosbrand veroorzaakt in Eskilstu- na in Zweden, aldus de plaatselijke po litie. De vogels zaten samen op een elektriciteitskabel toen zij met elkaar in contact kwamen. Zij vielen dood neer en de vonk deed het gras onder de ka bel ontbranden. Het vuur was echter spoedig geblust en er werd weinig scha de aangericht. Aanpassing. Een groep Oostduitse spoor wegingenieurs heeft, blijkens berich ten in Oostduitse kranten, een systeem geconstrueerd, waarmee treinen met de normale Europese spoorbreedte (van 1435 mm van hart tot hart) automa tisch, en zonder veelomvattende ingre pen, kunnen worden aangepast aan de Russische spoorbreedte (van 1524 mm van hart tot hart). Kras. Radio-Moskou meldt het bestaan te Abchazia in Georgië van een zang en dansgroep die „het ensemble "der honderdjarigen" wordt genoemd. De gezamenlijke leeftijd van de 25 leden is meer dan 2.000 jaar. Het jongste lid is 70, het oudste 111. Negen leden zijn over de honderd. Gevoelig. Een Poolse immigrant heeft woensdag in een bioscoop te Sydney het publiek met een bijl aangevallen. Zestien mensen werden gewond, twee hunner dodelijk. De man zei bij zijn ar restatie, dat hij tot zijn daad gekomen was omdat hij meende uitgelachen te worden. Tienduizenden. In 1958 zijn bij verkeers ongelukken in 14 Europese landen bijna 43.000 mensen om het leven gekomen, zo blijkt uit cijfers gepubliceerd door de economische commissie voor Euro pa. Het verkeer in de Duitse Bondsre publiek eiste de meeste slachtoffers, 11.665, daarna volgen Frankrijk met 8.122, Italië met 7.145 en Engeland met 5.970 doden. Kleiner en goedkoper. De technische dienst van de Japanse televisie-omroep heeft ee i camera voor kleurentelevisie vervaardigd, die slechts 50 cm hoog is, 46 cm breedten 88 cm lang, kleiner en ook goedkoper dan de uit Amerika in gevoerde camera. Gelijke kansen. De Noordrhodesische re gering zal haar ambtenarenapparaat binnenkort desegregeren „om iedereen gelijke kansen te geven", zo is te Loe- saka bekendgemaakt. Alleen voor de politie zal de rassenscheiding nog gel dend blijven. Het hogedrukgebied, dat zich reeds sinds het begin van deze maand boven West- Europa bevindt, vertoont nog steeds geen belangrijke achteruitgang. Het blijft het weer in een groot deel van Europa be heersen. De temperaturen werden gedurende de laatste dagen in West-Europa over het algemeen iets hoger. Op sommige plaatsen in Frankrijk werd woensdagmiddag 29 graden gemeten. In tegenstelling tot het vrij warme weer in West-Europa heerst tamelijk koud weer in Rusland, waar de temperaturen 's mid dags rond 15 graden schommelen. Rond Groenland handhaaft zich een flinke de pressie-activiteit, maar deze heeft geen invloed op het Westeuropese hogedruk gebied. In verband hiermede kan nog steeds op aanhouden van het fraaie zomerweer worden gerekend. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 24 uur. SC Vrjjdag 11 september Zon op 6.06 qur, onder 19.07 uur. Maan op 15.43 uur, onder uur. Maanstanden 17 sept. 1.51 uur volle maan. 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 10 september Hoog water 8.44 en 21.16 uur. Laag water 4.11 en 16.31 uur. Vrjjdag 11 september Hoog water 9.58 en 22.39 uur. Laag water 5.11 en 17.41 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot ,5 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt ozo no o a E a 23 25 25 windst. 26 ozo 26 ozo 27 windst. 26 zo 25 18 23 22 21 geheel bew. zzw zwaar bew. wnw zwaar bew. nw onbewolkt w onbewolkt windst. 25 onbewolkt nnw 27 licht bew. o 25 onbewolkt windst. 26 onbewolkt no 25 onbewolkt nno 28 onbewolkt o 27 onbewolkt windst. 23 onbewolkt nnw 23 onbewolkt nnw 23 onbewolkt ono 26 onbewolkt windst. 20 onbewolkt windst. 22 onbewolkt w 24 mist o 23 onbewolkt windst. 22 mist windst. 24 zwaar bew. windst. 26 onbewolkt ono 27 onbewolkt ono 26 zwaar bew. windst. 19 onbewolkt no 26 u S V Sü 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 9

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2