KRUISTOCHT VOOR VREDE NACHTEGALEN Organisatie van gemeentelijke diensten wordt bestudeerd Marnixlyceum vierde vrolijk zijn tweede lustrum In 8 minuten uw PASFOTO'S Taakanalyse heeft reeds tot succes bij gemeentereiniging geleid Verdriedubbeld in leerlingental Dameskoor Haerlem" Bouwende verkenners Kinderen collecteren 5 HAARLEMSE RAAD N.Ph.O.-openingsconcert Met gestolen auto op de Zeeweg over de kop Opwindende busrally voor ruim 700 lyceïsten Bureau van adviseur per 1 oktober opgeheven Floraliavereniging houdt tentoonstellingen DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT hoewel er toch nog uitputtend gespro ken is over details van voorstellen, die eenvoudiger in de commissievergaderin gen hadden kunnen worden voorbereid. Alle voorstellen werden aanvaard, de benoemingen en ontslagen geschiedden conform de door B. en W. gedane voor stellen. Naar aanleiding van het voorstel tot het inwinnen van organisatie-adviezen bij dr. ir. H. de Boer in Aerdenhout, sprak de heer Voskuilen (Arb.) er zijn vreugde over uit, dat thans een dergelijk voorstel ter tafel komt, nadat reeds bij de laatste begrotingsdebatten uitvoerig van gedach ten is gewisseld over de wenselijkheid van een grotere „efficiency" bij de gemeente lijke diensten en bedrijven. De socialis tische woordvoerder bepleitte een in schakeling van de ambtenarenorganisaties bij de bespreking van eventueel te nemen maatregelen. Bovendien informeerde hij naar de opdracht, die aan de organisatie deskundige is gegeven, welke tijd ermee gemoeid is en of het vragen van advies aan dr. ir. De Boer inhoudt, dat een bureau zich met de vraagstukken zal bezig houden. Wethouder Bakker begon zün ant woord met erop te wijzen, dat de taak analyse, die bij de gemeentereiniging is begonnen, reeds zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd in de vorm van een tijds besparing, die ten goede kwam aan de straatveegdienst. Het vraagstuk van de gewenste organi satie gaat echter boven dat van een taak- analist uit. Vandaar dat men het advies wil vragen van dr. ir. De Boer, die zon der daarbij een geheel bureau in te scha kelen gelegenheid krijgt de organisatie van verschillende gemeentediensten te be studeren. „Hij heeft op dit gebied", aldus wethouder Bakker, „een grote ervaring in de overheidssector". Een nauwkeurige op dracht is niet gegeven. Wél zal de econo misch adviseur van de gemeente dr. ir. De Boer bij diens onderzoek assisteren, teneinde de uitwerking van de adviezen in de toekomst in eigen hand te kunnen houden. Het gemeentepersoneel zal tijdig over de te nemen maatregelen worden in gelicht. De wethouder legde er de nadruk op, dat de hoofden van dienst niets zal worden opgelegd en dat een nader onder zoek slechts geschiedt, nadat daartoe een verzoek is gedaan. Het vraagstuk van „efficiency" had woensdagmiddag nog een ander kantje, toen de heer Voskuilen vroeg, waarom niet meteen een tweede ringwater- leiding was aangelegd, zodat men de Willem de Zwijgerlaan met inbegrip van de hoek bij de Crayenesterlaan in eens zou hebben kunnen asfalteren, zonder dat daarbij, zoals nu het geval was, een gedeelte open moest blijven liggen. Wethouder Bakker deelde mee, dat de besprekingen over het tracé en verdere technische details van de ring leiding nog aan de gang waren op het moment, dat met het asfalteren was begonnen. Later is nog overleg ge pleegd tussen de directeuren van be drijven en openbare werken of een oplossing mogelijk was. Dit was echter onmogelijk geweest, omdat men anders een knik in de leiding had moeten leg gen, die gevaar van breken of lek kage met zich meebracht. Soepelheid De vaststelling van de verordeningen op de algemene begraafplaatsen en op de be grafenisrechten gaf de heer Prikkel (Arb.) aanleiding tot het maken van een groot aantal formele opmerkingen. Hij vroeg zich verder af, of de minister de verordeningen zou goedkeuren en hij be pleitte op warme wijze de belangen van de minder draagkrachtigen, waarbij hij aandrong op het op ruime schaal tege moetkomen aan financiële bezwaren. Dit zelfde deed de heer Proper (Comm)., die per brief aan B. en W. had voorgesteld een heffing naar draagkracht in te voeren. Deze brief zou pas bij een volgende raads vergadering aan de orde kunnen komen. Overigens meende de heer Proper, dat de door wethouder Bakker toegezegde soe pelheid ten aanzien van de verzoeken om ontheffingen onvoldoende was. Hij ver klaarde zich dan ook tegen de hiermee verband houdende tariefbepalingen. Wethouder Bakker deelde in zijn ant woord nog mee, dat er op ruime schaal mogelijkheid bestaat de verzekeringen te verhogen. Tegen een vrij geringe premie bestaat deze mogelijkheid ook voor be jaarden, aldus de wethouder. Verder zeg de hij toe de tariefbepalingen en verzoe ken om ontheffingen zo soepel mogelijk te zullen beoordelen. Het voorstel tot aanbrenging van een centrale verwarming in 48 bejaardenwo ningen van de Haarlemse Woningstichting „Vooruitgang" in Parkwijk, waarbij een vergoeding van 4,15 per week zou wor den gevraagd, ontmoette algemene instem ming, met uitzondering van het punt van de gevraagde vergoeding. Mevrouw Van der Wal 1D uyven- d a k (Arb.) en de heren Van den Berg (Prot. Chr.) en Proper (Comm.) meen den, dat dit nogal bezwaarlijk was. Me vrouw Van der Wall vroeg, of die vergoe ding met behulp van een kolentoeslag niet zou kunnen worden opgevangen, omdat vele bejaarden van steun afhankelijk zijn. De heer Proper vond de prijs van de woningen niet geschikt voor mensen met een A.O.W. Hij bepleitte een huurbijslag, naast een kolenbijslag. De heer Van den Berg sprak van een sociale, technische en financiële kant van het vraagstuk. Hij stelde, evenals de heer Lichtenveldt (V.V.D.) voor de zaak bij wijze van proef eens aan te zien. Wethouder Schippers meende, dat de kosten zeker niet hoger 'agen dan de verwarming van één kamer met een kachel of haard. Zijn ambtgenote mevrouw S c h e 11 e m aC o n r a d i voel de op praktische gronden meer voor een differentiatie van het steunbedrag dan voor die van een kolentoeslag. De heer F o r t g e n s (Arb.) bepleitte de bouw van sportlokalen naar aanleiding van het voorstel de huur van de grote zaal van het Krelagehuis te continuëren. Vooral de zaalhandbalsporten zijn er slecht aan toe, aldus spreker. Wethouder Schip pers, die ad interim voor sportzaken op trad (wethouder Geluk was afwezig), on derschreef een en ander warm. De andere voorstellen werden zonder of met geringe discussie aangenomen. Het jaarlijks concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest voor de leden van de Stichtingsraad zal plaats hebben op maandag 5 oktober. Onder lei ding van Henri Arends wordt dit concert geopend met de Ouverture La forza del destino van Verdi. Jean Louis Stuurop is hierna de solist in het Vioolconcert van Tsjaikofsky. Na de pauze wordt de derde symfonie van Beethoven uitgevoerd. Woensdagmiddag is in een bocht op de Zeeweg in Bloemendaal een auto over de kop geslagen. De wagen kwam uit de richting Zandvoort. Na het ongeluk zijn de twee inzittende jongelui de duinen in gevlucht: De Bloemendaalse politie heeft nog getracht hen met behulp van een politiehond op te sporen, tot dusver echter tevergeefs. Het bleek, dat de wagen in Zandvoort gestolen was van een aldaar verblijvende Amsterdammer. Advertentie Alleenimp. en Struct Aid.: William Rikken Handelsonderneming N.V. Beurs, Damrak, Amsterdam Advertentie BAVADO - Rijksstraatweg 206 - Tel 50920 Tien jaar geleden was de toeloop naar het Christelijk Lyceum aan de Emmaka- de zo groot geworden (meer dan duizend leerlingen), dat men besloot een tweede op te richten. Dit werd voorlopig gehuis vest in „Silo" aan de Hazepaterslaan, maar kreeg later een eigen gebouw aan de Planetenlaan in Haarlem-noord en werd het Marnix van Sint Aldegondelyceum. Dit tweede lustrum werd woensdag eerst stijlvol herdacht in de Immanuelkerk en de rest van de feestelijkheden bleef tot de ze dag toe een geheim, ook voor de rector en het lerarenkorps. In de bijeenkomst in de Immanuelkerk, waar mr. J. Spreij namens het bestuur de school feliciteerde, gaf de rector, dr. A. la Fleur, nog een paar kernmerkende cij fers van de ontwikkeling van deze school: in het gebouw Silo bleef het leerlingental de eerste vijf jaar om de 250 heenschom melen, maar na de vestiging in Haarlem noord, waarvoor dit tweede lyceum geheel bestemd was, ging het sprongsgewijs om hoog: 350 leerlingen in 1954, 440 in 1955, 515 in 1956, 565 in 1957, 650 in 1958 en thans 715, waaronder een dépendance in IJmui- den die ook spoedig' tot een zelfstandige school hoopt uit te groeien. „Het zit hem overigens niet in het getal, maar in de geest, die ons bezielt", zei dr. La Fleur, „is dat een verkeerde geest, dan zouden we niets waard zijn, al waren we met zijn duizenden". Voor een juiste instelling wees hij op de laatste regel van psalm 138, welke hij had voorgelezen, de bede „Laat niet varen de werken Uwer handen". De verrassing voor de naar de school terugkerende lyceïstenmenigte was een autobusrallye, waaraan allen, verdeeld over zeventien toerwagens deelnamen. (Ook bij de opening van het Marnixly ceum was een dergelijke rallye gehouden, toen echter slechts met negen bussen). De chauffeurs waren deze dag willoze werktuigen van de leerlingen, die onder directe verantwoordlijkheid van twee hun ner aan de hand van een tijdschema en een routinebeschrijving de koers moes ten bepalen, en daarbij ook nog allerhan de vragen te beantwoorden kregen. Dat was aan de bewegingen van de bussen dan ook wel te zien, nu weer eens uitermate langzaam met allemaal opgewonden, naar buiten gerichte gezichten, dan weer volle kracht vooruit in de wetenschap, dat men niets gemist had. Het werd een allerplezierigst feest, dat begon met een rondleiding op Schiphol van een half uur en zich daarvandaan bus na bus voortbewoog naar de contreien van Abcoude en naar Breukelen, welk lieve plaatsje weldra op zijn kop werd gezet door de honderden kort na elkaar arrive rende lyceïsten, die door het stellen van allerlei zonderlinge vragen bij de plaatse lijke middenstand enveloppen met nieuwe opdrachten moest zien te bemachtigen. Een kruidenier werd boos toen men hem vroeg of hij het Kerstmannetje was en een manufacturier keek wat beteuterd toen hem gevraagd werd om een tweepersoons overall, maar voor alle groepen kwamen de nodige enveloppen toch onder de toon banken vandaan. Het bussenheir werd vervolgens naar de Hilversumse wouden gedirigeerd, waar een „tankauto" met verfrissende dranken stond te wachten. In Huizen kwam het tot wilde tonelen toen de bussen daar kort na elkaar hun leerlingenlast op deze rustige samenleving loslieten met een rij opdrachten, die voor elke bus hetzelfde luidde. „Vlecht een krans van klimopbladeren en kroon daar mee een dame van boven de vijftig", zo luidde bij voorbeeld één der opdrachten welke ertoe leidde, dat een niets vermoe dende wandelende grootmoeder, die zich eenmaal door een groep had laten kronen en meevoeren, telkens wanneer zij haar tocht wilde voort zetten weer door een andere groep werd overvallen en mee gevoerd. Hetzelfde lot trof een bejaarde straathond, die waarschijnlijk zijn leven lang nog niet zoveel belangstelling heeft gehad. Het inleveren van twee gekookte aardappelen, aan een veter geregen, lever de enige moeilijkheden op evenals het vor- Voordat de heer Eizo Itoo uit Japan in het begin van deze week voor de Haarlem se Esperantistenverenigingen over het leven in Japan heeft gesproken, hebben wij hem ontmoet. De heer Itoo is een beminnelijk glimlachende Ja panner, die ons heeft verteld over zijn vredelievende kruistocht door de wereld. Dat gebeurde hoofdzakelijk in het Esperanto, dank zij de medewerking van de heer E. de Wolf, voorzitter van de Haarlemse Esperantistenver eniging. Want onze kennis van Esperanto beperkt zich tot: la hundo kaj la kato, wat als wij het goed schrijven betekent: de hond en de kat. De heer Eizo Itoo De heer Itoo is in juli uit zijn woonplaats Kameola, een voorstad van Kyoto, vertrok ken voor zijn' „pelgrimage voor de wereldvrede". Vol gend jaar april zal hij weer in Japan terugkeren. Dan heeft hij ongeveer alle Euro pese landen, ook enkele ach ter het ijzeren gordijn, als mede de Verenigde Staten bezocht. Tien dagen blijft hij in ons land om hier lezingen te houden. In alle plaatsen, waar hij komt. spreekt hij over Japan, de wereldvrede, Esperanto of wereldfedera- lisme. Deze 56-jarige vader van zes kinderen „Voor Japan is dat niet veel" is een van de directeuren van Omo- too, een in de oorlog ver boden Japanse religieuze be weging met een sterk mys- tische inslag, waarin zowel invloeden van Christendom als van oosterse godsdiensten sterk merkbaar zijn. De, Omotoo hangt één God aan en wil ook één wereldrege ring en één taal. „Gelooft u dat dit gemak kelijk bereikbaar is?" „Heel moeilijk, maar uit eindelijk gaat de mensheid die kant op." „Hoe verklaart u dat?" „Omdat de wet van het universum gericht is op een steeds groeiende eenheid". Vol trots zei de heer Itoo dat Kyoto de tweede stad in de wereld is die zich officieel voor het wereldfederalisme heeft uitgesproken. Wat deze Esperantist hier is opgevallen? Even peinst de Japanner, zijn ogen bijna geheel gesloten alsof hij gaat mediteren. „De wegen hier zijn alle maal zo goed. De huizen zien ,er uitstekend uit en overal is het zo ordelijk. En dan: waar ik kom. ontvangen de men sen mij hartelijk". De heer Itoo kan het we ten, want als Esperantist lo geert hij bijna nooit in hotels, waardoor hij zich een goed beeld van de levensomstan digheden kan vormen. On dermeer in Warschau en Antwerpen, alsmede in Frankrijk heeft hij lezingen gehouden. Op het program ma staan bezoeken aan Scan dinavië, Hongarije, Engeland, Spanje en de Verenigde Sta ten. En overal ontmooet hij mensen met wie hij over de wereldvrede van gedachten wisselt. Elke maand stuurt de heer Itoo een verslag van zijn be vindingen naar Japan. Als hij volgend jaar in Kyoto terug is, gaat hij spreekbeur ten houden over zijn pelgri mage en ook een boek sa menstellen. Natuurlijk ook in Esperanto. De woorden wereldfederalisme en vrede zullen er vermoedelijk veel vuldig in voorkomen. Op 13 september zal het dames-zangkoor „Haerlem", dat sinds de oprichting onder leiding van mejuffrouw W. van Eldik staat, het tweede lustrum vieren. Het tien jaar geleden, op initiatief van de dirigente opgerichte groepje voortvarende huisvrouwen heeft reeds verschillende concertjes gegeven in tehui zen en instellingen in en buiten Haarlem. Jaarlijks wordt onder meer gezongen in huize „Delft- weide". het diaconessenhuis, de stichting „Unicum" en vele andere instellingen. Voorts verleende het koor tweemaal vocale medewer king aan het door de federa tie van Haarlemse zang- en Dratoriumverenigingen geor ganiseerde zangfestival op de Westkolk in Spaarndam. Zaterdag 26 september houdt het zangkoor „Haer lem" van drie tot vijf uur receptie in het verenigings gebouw van de speeltuinver eniging Vondelkwartier, aan de Vergierdeweg in Haarlem- Noord. Des avonds volgt er een intiem diner voor de leden. Op maandagavond 9 no vember geeft „Haerlem" een jubileumconcert in het con certgebouw, waaraan onder meer medewerking wordt verleend door het vrouwen koor Z.I.G.E.A. onder leiding van mevrouw R. Vring-Ser- vaas en het koor van de Ne derlandse vereniging .van huisvrouwen (afdeling Haar lem) onder leiding van me juffrouw W. van Eldik. ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM Schipper J. Kramer met de maquette van het troephuis. Een paar jaar geleden be gonnen de leden van de zee- verkennersgroep „St. Josef" in Heemstede, geheel be staande uit leerlingen van het Triniteitslyceum en het Mendelcollege, plannen te maken voor de bouw van 'n eigen troephuis. Een archi tect werd in de arm genomen en aanvankelijk liepen de plannen vlot van stapel. Al les ging eerst voor de wind, want de medewerking was bijzonder groot. Het heeft echter toch nog lang geduurd voordat met de bouw kon worden begonnen, want ar chitect Nic. de Jong uit Utrecht moest in het aan vankelijke bouwplan ver scheidene wijzigingen aan brengen. In de afgelopen zomer vakantie is het startsein voor de bouw gegeven. Achter het seminarie „Hage- veld" ligt het haventje van de zeeverkenners aan het water van de Mozartkade. Met de steun van vele en thousiaste medewerkers, ouders, bedrijven, enz., zijn de verkenners begonnen met het leggen van de fundering. Natuurlijk gebeurde dat onder deskundig toezicht. Een paar weken hebben werkploegen aan het haven tje gekampeerd. De jongens hebben in de brandende zon lopen puffen. Graag hadden "zij met hun zes boten hun vrije uren op het water doorgebracht. Maar de bouw van het troephuis ging voor alles. Nu liggen de funderin gen er en wordt gewacht op de goedkeuring van het bouwplan, zodat met de vol gende fase kan worden be gonnen. Het metselwerk Binnenkort bestaat het Haarlemse Nachtegalenkoor 25 jaar en tevens geven deze jongens en meisjes het ko mend najaar voor de 25ste maal een uitvoering in het concertgebouw ten bate van de t.b.c.-bestrijding. Jaren geleden werden de leidsters van het koor uitgenodigd om het sanatorium „Berg en Bos" te Bilthoven te komen bezichtigen. Hierdoor kwam de gedachte op om gezonde kinderen de zieken te laten helpen. Er werd een clubje van jongens en meisjes ge vormd, die ijverig begonnen met het instuderen van lied jes, dansjes en voordrachtjes onder leiding van de dames Kampmeijer. De kinderen hadden er bijzonder veel plezier in en al spoedig tra den zij overal in het land voor de t.b.c.-patiënten op. Zij trokken naar Amsterdam, Alkmaar, Aerdenhout, Bus- sum, Blaricum, Bloemendaal, Bilthoven, Den Haag, Huis ter Heide, Laren, Nijmegen, Utrecht, Ubbergen, Wijk aan Zee en Zeist en in sommige plaatsen traden zij al tien tallen keren op. Ieder jaar studeren de jongens en meisjes een nieu we operette in, geschreven door een der leidsters. Hoe wel men met dit koor be paald geen eer en roem na streeft, is een van de Nach tegalen toch bijzonder be kend geworden. Dat is Cora Canne Meijer. Zij trad vijf jaar met de Haarlemse Nachtegalen op en toen kreeg zij de smaak van het zingen zo te pakken, dat zij door ging. Thans is zij, na ver bonden te zijn geweest bij de Nederlandse opera, werk zaam in Zwitserland en kortgeleden was zij te zien op de televisie te Salzburg. De Nachtegalen hebben voorts hun medewerking verleend aan verschillende feesten op de bevrijdingsdag bij verenigingen en tijdens speciale kindervoorstellin gen. Tijdens de feestuitvoe- ring in het komend najaar in het concertgebouw in Haarlem, zal dit alles nog eens in de herinnering te ruggeroepen worden. Dat de ereleden (dames en heren die als kind jarenlang in het koor hebben gezongen) en de vele vrienden van de Nachtegalen daarbij een be langrijke rol zullen spelen, is aan geen enkele twijfel on derhevig. moet natuurlijk door vak lieden gebeuren. De jongens hebben trouwens in de ko mende maanden niet zoveel vrije tijd voor de bouw, want dan is hun aandacht op het Mendelcollege of Triniteits lyceum nodig. De schipper van de zee verkenners, de heer J. Kra mer, heeft vol trots een ma quette van het te bouwen troephuis getoond. Het ge bouwtje wordt 17 Yz bij negen meter. Het krijgt een grote winterbergplaats voor de zes boten de laatste winter moesten de boten buiten blijven liggen en ver blijven voor de vier „bak ken", ieder bestaande uit zes jongens. Verder: een grote bergruimte, een radio- en donkere kamer, twee dou- che,s en een toilet. Boven in het gebouwtje komt de lei derskamer, die aan de bui tenzijde met een scheepstrap met de begane grond is ver bonden. Vanaf „de brug" hebben de leiders een goed zicht over de haven. Als de vakmensen het gebouwtje hebben opgetrokken, zullen de jongens het verder af werken en inrichten. De schipper hoopt 't troep huis voor de winter wind en waterdicht te hebben. Dan hebben de boten in de koude maanden een goed onderkomen. Volgend jaar Pasen zal 't troephuis mo gelijk officieel kunnen wor den geopend. Als het zover is, moet er nog veel gedaan worden. Daar zijn de stoere zeever kenners niet benauwd voor. Zij kunnen op steun van vele kanten rekenen: al drie jaar is een spaaractie aan de gang, vele materialen wor den geschonken. Moesten de verkenners bij de voorbereidingen van de bouw vele klippen omzeilen en hadden zij aanvankelijk wat tegenwind, nu ziet het er naar uit dat zij de wind in de zeilen hebben gekregen en in een goede vaart op weg zijn naar de totstandkoming van hun eigen troephuis. Vorige zaterdag tijdens een collecte in de Haarlemse Grote Houtstraat: een paar jeugdige collectanten(trices) maken vreselijk veel kabaal. Zij gooien met de collectebus naar elkaar, schreeuwen krachttermen en laten een doos met speldjes op de grond vallen. Voorbijgangers lopen langs, rapen een speldje op en steken het op de revers. Weer aan mijn offerplicht voldaan, denken zij mis schien. Collectanten zijn moeilijk te krijgen, maar collecteren de instellingen en verenigin gen doen er toch goed aan een zekere selectie toe te oassen. Want als al te jeug dige collectanten met de bus sen en speldjes gaan spelen, maakt dit geen beste indruk op de voorbijgangers. Advertentie Riviervischmarkt 3 (bij de Grote Markt) mei. i^an een koortje van vijf Huizenaren, dat echter gewillig ook voor andere bus sen zong toen het eenmaal gevormd was. Het feest eindigde in de klassieke uit spanning Oud Valkeveen, waar men zich zodanig kon uitleven, dat het opmerkelijk stil was in de zeventien bussen die ten slotte in kolonne terugreden naar Haar lem. Mogelijk werd die stilte ook bevor derd door de gedachte aan morgen, wan neer de thans als controleurs meegereden leraren met hun krijtgekras en stemver heffing deze laatste vakantie-illusie zou den uitdoven. B. en W. van Haarlem hebben besloten het bureau van de adviseur voor maat schappelijk opbouwwerk met ingang van 1 oktober op te heffen. Een deel van de werkzaamheden van het bureau zal wor den overgeheveld naar de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken. De adviseur voor maatschappelijk opbouwwerk, drs. W. Hazevoet, is zoals bekend per 1 septem ber j.l. benoemd tot directeur van sociale zaken. Aan ongeveer 2500 kinderen van de la gere scholen te Haarlem heeft de Haar lemse Floraliavereniging dit voorjaar een stek uitgereikt om deze thuis op te kwe ken. De planten zullen vrijdag 11 septem ber worden ingeleverd, zaterdag 12 sep tember door een jury des morgens wor den gekeurd en die dag van 14 tot 16 uur worden tentoongesteld. Deze tentoonstel lingen: die gehouden worden in vier ge bouwen namelijk Clubhuis Speeltuin „Kindervreugd", Godfried van Bouillon straat, Clubhuis Naast de Appelaar, Dam straat, Westerveldschool Overtonstraat en Clubhuis speeltuin Vondelkwartier, Ver gierdeweg, zijn voor iedere belangstellen de gratis toegankelijk. Maandagmiddag 14 september moeten de plantjes tussen vier en vijf uur worden teruggehaald.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5