Aalsmeerder zou viruszieke rozen hebben gekweekt Sloper dreigde politieman in verboden duin neer te steken PERRY DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 ECONOMISCHE POLITIERECHTER Officier van Justitie eist f1000.- boete en twee weken hechtenis voorwaardelijk Bollenkwekers beboet die registratielijsten te laat inleverden Burgerlijke Stand van Haarlem S. Daum officier in de Orde van Oranje-Nassau Veertig jaar bij Raad van Arbeid van Grote Kerk Collecte voor Haarlemse kinderuitzending Beslissings wedstri j d BloemendaalABC II Ir. K. Haasnoot hoofd van afdeling Stadsontwikkeling Programmawijziging bij Geloof en Wetenschap Twee op de wip Acetvleenfles in brand op werf in Spaarndam Volksuniversiteiten houden jaarvergadering in Haarlem „Haarlem" districtskam pioen 4 x 100 en 4 x 400 m HAARLEMSE RECHTBANK Ontmoetingsconcert in Santpoort Pauselijke onderscheiding Gereformeerde synode over hereniging met vrijgemaakte kerken Bevestiging en intree E. Borren Burgemeester van Axel met verlof gestuurd Zestig huizen in aanbouw Opmerkelijke posten in begroting van Lisse Ds. Krabbe sprak over het Iberisch schiereiland Duizend gulden boete en een voorwaar delijke hechtenisstraf van twee weken heeft de officier van Justitie bq de Haar lemse economische politierechter woensdag geëist tegen een 54-jarige bloemkweker uit Aalsmeer aan wie overtreding van het besluit tot bestrijding van schadelijke or ganismen te velde ten laste werd gelegd. De bloemkweker had vorig jaar oktober van de plantenziektekundige dienst de aanzegging gekregen een kas met rozen struiken te rooien, waarin een bepaalde virusziekte was geconstateerd. De Aals meerder had hieraan geen gevolg gegeven. Toen enkele opsporingsambtenaren van de plantenziektekundige dienst op 10 novem ber de besmette kas wilden binnengaan zou hij hun hiertoe niet de kans hebben gegeven. Hij gaf een knecht namelijk op dracht de kas te „nevelen" met een levens gevaarlijk gif. Bovendien werd de toegang tot de kas met planken dichtgespijkerd. De kweker ontkende dat de rozenstrui ken in bedoelde kas virusziek waren ge weest. In ieder geval had hij er niets van gemerkt. Wat het „nevelen" van de kas tijdens het bezoek van de ambtenaren be treft, zei hij dat hij dat al lang van plan was geweest. Een ambtenaar van de P. D. verklaarde als getuige dat verdachte ervan op de hoogte moest zijn geweest dat de rozen struiken besmet waren. De struiken in de besmette kas waren namelijk gesneden van struiken uit een andere kas, waar al eerder de virus was ontdekt. Bovendien waren de raffiabandjes, waarmee de P. D. de zieke struiken had gemerkt, zo goed als Economische politierechter Het was woensdag een heel gedrang in de grote zaal van het Haarlemse ge rechtsgebouw toen daar maar liefst veer tien bollen- en bloemkwekers uit de streek tussen Heemskerk en Lisse tegelijk voor de economische politierechter, mr. J. D. Vink, op het „matje" stonden omdat ze een overtreding van de bloembollenteelt- of van de bloemkwekerijverordening op hun geweten hadden. Het strafbare feit waaraan zij zich allen hadden schuldig ge maakt betrof het niet tijdig inleveren van registratie- of soortenlijsten bij het Pro- duktschap voor Siergewassen. Op deze lijs ten moesten onder meer de ligging, aan tal en grootte der arealen alsmede de ge wassoorten worden opgegeven. Alle over treders kwamen er met een betrekkelijk geringe geldboete af. De desbetreffende formulieren hadden vóór 15 januari 1959 ingezonden moeten worden. Het P.V.S. had aan degenen, die zich niet aan deze uiterste inleveringsda tum hadden gehouden een schriftelijke her innering gestuurd om de lijsten tenminste vóór 1 februari in te leveren, maar ook deze termijn werd door vele kwekei's overschreden. Mr. H. A. G. Hesseling uit Overveen, die het P.V.S. vertegenwoordigde, wees op het grote vakbelang dat met de tijdige op zending van de verlangde gegevens wordt gediend. Hij kondigde aan dat het produkt- schap volgend jaar met betrekking tot de inleveringstermijn niet meer zo soepel zal zijn. Tegen ieder die zijn lijst na 15 janua ri zou inleveren zou zonder pardon proces- verbaald worden opgemaakt. Het merendeel van de overtreders kwam er rond voor uit dat ze gewoon vergeten hadden de lijsten vóór de gestelde datum op té zenden. Een der kwekers zei: „We krijgen die lijsten in huis als er dikwijls nog geen bol in de grond zit". Een ander merkte niet zonder bitterheid op: „De grote bedrijven hebben kantoor mensen om die formulieren in te vullen en op tijd weg te sturen, maar de kleintjes vergeten het en moeten dan hoge boetes betalen". „Het is elk jaar weer hetzelfde liedje met die lijsten", vond de officier van Justitie, mr. J. Wiarda. „De kwekers moeten in zien dat het in hun eigen belang is dat de formulieren tijdig worden ingeleverd". Hij eiste tegen de kwekers boetes van 35.- en I 25.-. De politierechter veroordeelde, naar ge lang van het excuus dat voor de te late inlevering werd aangevoerd, de verdach ten tot boetes variërend van 15.- tot 30-. BEVALLEN van een zoon: 7 sept.: P. Rijlaarsdam-Huisman; F. Roof-van de Geijn; 8 sept.: H. H. de Kock-Traast; I. Kok-de Looper; J. Boots-Smit; B. J. Ni- hot- Adriaanse; J. W. van Eerden-Luiten; •E. W. P. Groot-Stelleman; 9 sept.: H. W. van Schie-Hetem; N. van den Brink- Beenhakker. BEVALLEN van een dochter: 8 sept.: W. van Berkel-van Trigt. ONDERTROUWD: 9 sept.: W. A. Soel- laart en Th. M. van Schagen; W. Kroes en G. W. Kievit; J. P. C. Rosenhart en M. H. Peschar; N. M. Meijer en W. Hoenderdos; B. E. Blaeser en Th. E. Hummeling; G. Stienstra en C. M. van Eerden; C. F. M. Snellens en R. C. van Kampen; M. J. Sin- tenie en J. W. M. Smit; W. Raaijen en M. P. Krauss; A. J. M. Jelierse en M. E. van Galen; M. van Buuren en W. T. van Gend; J. Gouwenberg en H. M. Heemskerk; A. L. van Heems en M. G. van Looijengoed; C. Ch. van Bremen en S. Germans; W. Feijth en H. Beugeling; D. F. Berkholst en P. Th. P. Schardijn; J. Schipper en H. van Es; A. Ammeraal en M. A. Schoen; J. A. Saris en C. W. H. Faas. GETROUWD: 9 sept.: H. F. M. van Oraaijen en C. M. van Gemert; J. F. C. uavenuiter en M. P. Moonen; J. M. Root- ieb en H. M. van de Moolen; A. G. M. van M en M. J. Moerkerk; H. Janssen en J. M. Verdam; F. Jacobs en M. Gort; P. Aubrun en J. E. Ouendag. OVERLEDEN: 8 sept.: V. G. Hak, 78 j„ Hazepaterslaan; E. W. J. van Montfoort- van der Putten, 40 j., Pijnboomstraat. alle verdwenen. De rozenstruiken die gro tendeels voor export worden gekweekt, dalen, zo zei de ambtenaar, aanmerkelijk in waarde als zij door het virus zijn aan getast. Volgens een kweker-bloemist, die als ge tuige a décharge werd gehoord, zouden rozenstruiken die de P.D. vorig jaar als virusziek had aangemerkt, dit jaar gezond zijn verklaard. Als stukken van overtuiging legde deze getuige enkele rozenstruiken voor de po litierechter op tafel alsof hij zeggen wilde: „Kijkt u zelf maar even". Mr. Vink haalde er.liever een deskundige bij en na veel turen op en betasten van de blaadjes wees de ambtenaar hem enkele sporen van het virus aan. Een van de ambtenaren van de P.D. merkte vanuit de getuigenbank steke lig op: „Hoeveel blaadjes zijn er tevoren van afgeplukt?" Uit verdere getuigenverklaringen bleek dat het virus wel door occulatie, maar niet door een schaar of mes van de ene plant op de andere kan worden overgebracht. De knecht van de verdachte merkte als getuige nog op dat het zeer moeilijk is, óók voor de ambtenaren van de P. D„ aangetaste struiken van gezonde te onder scheiden. Op de vraag van de officier of hij wist hoe de raffiabandjes van de als virusziek gemerkte planten waren geraakt, zei getuige schouderophalend: „Ze kunnen er afgerot zijn'.' De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, achtte het tenlastegelegde bewezen. Hoe wel hij het niet bewijzen kon was hij er persoonlijk van overtuigd dat de raffia van de viruszieke struiken opzettelijk was verwijderd omdat deze rozen een grote schadepost voor verdachte zouden beteke nen. Mr. Wiarda meende dat de nauw keurigheid waarmee de plantenziektekun dige dienst te werk was gegaan, hem de zekerheid had verschaft van de schuld van verdachte. De raadsman van verdachte, mr. H. J. F. M. Hüffel, bestreed dat zijn cliënt het onderzoek van de opsporingsambtenaren opzettelijk onmogelijk had gemaakt. Voorts meende de verdediger dat men bijzonder voorzichtig moet zijn met het trekken van conclusies aangaande het ontstaan van het virus, aangezien het hier een nog jonge wetenschap betrof. Mr. Hüffel drong aan op vrijspraak of ontslag van rechtsvervol ging. De politierechter zal op woensdag 16 september om half tien in deze zaak uit spraak doen. Tot officier in de orde van Oranje-Nas sau is benoemd de heer S. Daum in Heem stede, voorzitter van de Raad van Arbeid in HaaHem. Tijdens een besloten bijeen komst is de onderscheiding hem uitge reikt. De onderscheiding is de. heer Daum verleend ter gelegenheid van zijn veertig jarig dienstverband bij de Raad van Ar beid. De onderscheiden voorzitter heeft alle rangen bij de Raad van Arbeid doorlopen. Op negentienjarige leeftijd trad hij in dienst bij de voormalige raad in Sneek. In 1937 volgde zijn benoeming tot chef de bu reau in Leeuwarden, waar hij in 1941 de rang van referendaris verkreeg. De heer Daum vertrok in 1947 naar Zwol le, waar hij tot voorzitter van de Raad van Arbeid werd geïnstalleerd. Nadat hij hier tien jaar werkzaam is geweest, volgde per 1 juni 1957 zijn benoeming tot voor zitter van de raad in Haarlem. De heer Daum heeft zich ondermeer verdienste lijk getoond voor de bestrijding van de tuberculose. De stadsbeiaardier Arie Peters zal op maandag 14 september van 15.30 tot 16.30 uur en op vrijdag 18 september van 11.30 tot 12.30 uur de beiaard van de Grote Kerk in Haarlem bespelen. Programma: 1. Hollandse boerendansen (naar Kenning). 2. Andante cantabile A. J. de Groot. 3. a. O mistress mine, b. Caller herrin, c. Uncle Ned. 4. Sarabande Ed- vard Grieg. 5. a. Menuet Jos Reekers, b. Rythmendans S. Nees. 6. a. Toen hertog Jan, b. O Angenietje, c. Na oostland. 7. a. Du bist die Ruh' Fr. Schubert, b. Moment musical Fr. Schubert. Het Centraal Comité Kinderuitzending houdt in de week van 14 t/m 19 september zijn jaarlijkse collecte in Haarlem. De opbrengst van deze collecte komt geheel ten goede aan Haarlemse kinderen, die op medisch advies voor zes weken of lan ger naar een zogenaamde vakantiekolonie gezonden worden. Deze uitzendingen zijn nog geheel in particuliere handen. De overheid geeft wel steun in de vorm van subsidie. Een groot deel van de kosten wordt echter nog steeds gedragen door de uitzendverenigingen. Deze verenigingen komen nu een beroep doen op de Haarlemse burgerij. In de week van 14 tot 19 september wordt er met een lijst langs de huizen gecollecteerd. Degenen die zich beschikbaar willen stellen als collectant of collectrice kunnen zich bij een van de volgende adressen op geven: mevr. G. Rijpma, Zaanenlaan 167, tel. 51218 en de heer W. Vernooy, Bleken- bergstr. 10, tel. 56015. Zaterdag a.s. wordt op het THB-terrein aan de Zwaluwenweg in Aerdenhout de beslissingswedstrijd in de afdeling II c van de KNHB tussen Bloemendaal I en ABC II gespeeld. De wedstrijd begint om kwart over vier. Naar wij vernemen is met ingang van een nader te bepalen datum tot opvolger van ir. A. van der Steld als hoofd van de afdeling stadsontwikkeling van het Haar lemse gemeentelijke bedrijf van Open bare Werken benoemd, ir. K. Haasnoot, die sinds mei 1954 aan de afdeling stads ontwikkeling verbonden is geweest als as sistent van ir. Van der Steld, die vier maanden geleden tot directeur van de Utrechtse dienst voor Stadsontwikkeling is benoemd. Dc heer Haasnoot is op 12 maart 1923 in Katwijk aan de Rijn geboren. Hij door liep de middelbare school in Leiden, waarna hij gedurende de oorlogsjaren aan de middelbaar technische school in Den Haag bouwkunde studeerde. In 1945 ging hij naar Delft, waar hij in 1954 het inge nieursexamen in de bouwkunde aflegde. Per 1 mei 1954 is ir. Haasnoot in dienst van de gemeente Haarlem, waar hij werk zaam was op de afdeling stadsontwikke ling. In die hoedanigheid heeft hij een werkzaam aandeel gehad in de voorbe reiding van de stadsuitbreidingen Park wijk en Schalkwijk, terwijl hij eveneens meegewerkt heeft aan het Haarlemse structuurplan en aan de detaillering van de stadsuitbreidingen Sinnevelt en Delft- wijk. Het bestuur van de Stichting Geloof en Wetenschap deelt mee dat het wegens ziekte van de hoofdrolspeler Cees Laseur niet mogelijk is het in de Loopmare voor 18 september aangekondigde stuk van O'Neill: „De dag van Talavera", op te doen voeren. In plaats daarvan zullen van de schrijver Max Frisch opgevoerd wor den: „Biedermann en de Brandstichters" en „De grote woede van Philipp Hotz". Hoofdrolspelers zijn: Albert van Dalsum en Bob de Lange. Aan de contribuanten van G. en W. zal een programma worden toegezonden. Zo mogelijk zal „De dag van Talavera" in de tweede helft van het seizoen worden opgevoerd Het Rotterdams Toneel zal op zaterdag 12 en zondag 13 september a.s. in de Stads schouwburg te Haarlem voorstellingen geven van „Twee op de wip" (Two for the Seesaw), toneelspel van William Gibson. Onder regie van Karl Guttmann werken hieraan mede Andrea Domburg en Guus Hermus. De vertaling is van Alfred Plei ter; het decor werd ontworpen door Otto Niedermoser uit Wenen. „Twee op de wip" dat sinds zijn pre mière op 16 januari 1958 in het Booth Theatre onafgebroken op Broadway ge speeld wordt, is intussen ook in Londen, Parijs, Wenen en Duitsland ten tonele ge voerd. In New York worden de beide rollen gespeeld door Henry Fonda en Anne Ban croft. De Weense voorstelling, in het Thea ter in der Josefstadt, werd evenals de op voering van het Rotterdams Toneel door Karl Guttmann geregistreerd; prof. Otto Niedermoser tekende zowel daar als hier voor de decors. Woensdagavond omstreeks halfzeven brak brand uit op de werf „De Rietpol" in Spaarndam, waar arbeiders met snij branders bezig waren aan de bouw van een zeesleper. Op een gegeven ogenblik raakte een rubberslang in brand, waar door een acetyleenfles eveneens in brand vloog. De eigenaar van de werf, de 44-ja- rige heer J. E. Verharen, slaagde erin het vuur met behulp van een schuimblusser te doven, waarna hij de gloeiendhete cilin der opnam en in het water gooide. De Haarlemse brandweer was spoedig ter plaatse, maar behoefde niet in te grijpen. Zaterdag 26 september zal in het Frans Halsmuseum te Haarlem de jaarvergade ring van de Bond van Volksuniversiteiten worden gehouden, mede ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Volks universiteit voor Haarlem en omstreken. De deelnemers aan de jaarvei-gadering zullen door het Haarlemse gemeentebe stuur op het stadhuis worden ontvangen. Bij de Bond van Volksuniversiteiten zijn ruim zestig volksuniversiteiten aange sloten, waarvan sommige een plaatselijke, andere een regionaal karakter hebben. De meeste volksuniversiteiten vertonen een gestadige groei. Jaarlijks volgen ongeveer 50.000 mensen de cursussen. Voorts be zoeken nog ongeveer 200.000 personen de lezingen en uitvoeringen. In Haarlem vormen ongeveer 3.000 leden de kern van de Volksuniversiteit. Ongeveer 10.000 mensen nemen jaarlijks deel aan de cur sussen en andere bijeenkomsten, die de jubilerende Haarlemse Volksuniversiteit organiseert. Op de goed verlichte sintelbaan aan de Kruislaan in Amsterdam-Oost hield de afdeling Amsterdam van de KNAU woens- avond de estafette-kampioenschappen van het district Noordholland. Na de reeds opvallende resultaten van de „Haarlem"-ploeg bij de persoonlijke Noordhollandse kampioenschappen, toon de de HAV „Haarlem" bij deze wedstrij den opnieuw dat de ploeg hard op weg is zich wederom een plaats te verschaffen tussen de sterkste atletiekverenigingen van Nederland. Want gisteravond werden zowel de 4 x 100 m als de 4 x 400 m esta fette op overtuigende wijze door „Haarlem" gewonnen. De 4 x 100 m ging in 43.7 sec., waarbij aangetekend kan worden dat de wissel techniek toch nog wel enige verbetering behoeft, hetgeen estafettecoach Van Dru- nen echter ook zeker niet ontgaan zal zijn. Tijdens de 4 x 400 m, die pas om 10 uur werd verlopen, is ondanks het late uur het Haarlemse record op de 4 x 400 m, dat reeds meer dan vijfentwintig jaar op 3 min. 28 sec. staat, duchtig aan het wankelen ge weest. De lopers Lagendijk-Snijders-Kan en Vissers kwamen tot een tijd van 3 min. 29.8 sec. en mochten de weersomstandig heden gunstig blijven, dan zien we dit re cord zondag bij de P.H.-bekerwedstrijden in Den Haag zeker sneuvelen. Evenals de 4 x 100 m, werd ook de 4 x 400 m zeer ruim door de „Haarlem"-ploeg gewonnen. Bij de junioren bracht „Haarlem" het tot een goede tweede plaats op de 4 x 80 m in 38 sec. De 4 x 100 m leverde een der de plaats op. Hier werd een tijd van 46.6 sec. genoteerd door de Haarlemse jongens. Atmodes won de 4 x 80 m meisjes in 42.8 sec. en we zagen de Haarlemse atletes ook als eerste over de finish komen bij de 4 x 100 m meisjes. Wegens een foutieve baan- indeling moest deze race echter overge lopen worden en toen moest de Atmodes- ploeg zich met een tweede plaats tevre den stellen in 54 sec. Ook bij de dames kwam Atmodes twee maal tot een derde plaats. De 4 x 100 m ging in 52.4 sec., de 4 x 400 m in 4 min. .51^-sec- nil BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: J. G. M. Hallegraeff- Beersma, z. GETROUWD: B. W. Stomps en A. M. Pieron. OVERLEDEN: Wed. A. B. van der Too- len-van Straten. 63 jaar; Wed. A. Bode- gom-van Dijk, 42 jaar. Advertentie Voor ieder een passend RIJWIEL of BROMMER Gazelle - Magneet - HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 Collecte. Zaterdag zal in Hillegom een collecte worden gehouden voor „Herwon nen Levenskracht", een instelling van de Katholieke Arbeidersbeweging voor de be strijding van de t.b.c., voor de kinderuit zending en gezinsverzorging. „Als je niet opzq gaat rijg ik je aan dit mes." Deze ondubbelzinnige waarschuwing had op 5 mei van dit jaar een 28-jarige Haarlemse sloper in de Kennemerduinen een politieman in burger toegeschreeuwd. Wegens bedreiging met doodslag had de sloper zich vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. De officier van Justitie, mr. J. Lagerwaard, eiste tegen hem acht maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk en met aftrek van de tqd in voorarrest doorgebracht. De verdachte had de gewraakte woroden gebezigd toen hij door de duinwachter op verboden terrein staande was gehouden. Later had de sloper zich uit eigen be weging bij de Bloemendaalse politie ge meld. Verdachte zei dat hij die dag door verschillende oorzaken bijzonder opge wonden was geweest. Toen de duinwachter hem had willen tegenhouden omdat hij zich in verboden duinterrein bevond, was er een woordenwisseling ontstaan met het bekende gevolg. De raadsman van verdachte, mr. H. C. R. M. van Cranenburgh, bracht onder de aandacht dat zijn cliënt die dag overver moeid was geweest en in een bijzonder ge spannen toestand had verkeerd. De ont moeting met de politieman in burger was de druppel geweest die de emmer had doen overlopen. Pleiter vroeg de recht bank zijn cliënt nog een kans te geven. Meisje met fantasie Zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest, vorderde de officier tegen een 20-jarige Haarlemse werkster. In juni van dit jaar had dit meisje tal van winkeliers in Haarlem opgelicht en bewogen goederen aan haar af te geven zonder betaling. Zij wist haar verhaaltje steeds zo goed te vertellen dat het haar bijna altijd gelukte de goederen „op zicht" mee te krijgen. Tegen een winkeljuffrouw van een zaak in de Lange Veerstraat vertelde zij bij voor beeld dat ze een badpak moest kopen voor een invalide meisje. Of ze een badpak van die en die maat even mee naar huis mocht liever niet in de winkel passen. De ver koopster zag haar klant niet meer terug. In een winkel aan de Rijksstraatweg „kocht" verdachte twee japonnen op naam van een goede klant van deze zaak. Ook hier oogstte verdachte met haar fantasie succes. De officier van Justitie sprak zijn ver wondering uit over de lichtgelovigheid van de slachtoffers van verdachte. Hij wilde echter rekening houden met de persoon lijke omstandigheden van het meisje en met een betrekkelijk clemente eis volstaan. Mr. H. C. R. M. van Cranenburgh ver zocht de onmiddellijke invrijheidsstelling van zijn cliënte. De rechtbank wees dit verzoek echter na beraad af. De rechtbank zal op 24 september om half tien in deze zaken uitspraak doen. Ter gelegenheid van de uitwisseling van het Santpoorts Hervormd Koor en het In terkerkelijk Evangelisatiekoor uit Gent komt nu het laatste koor in Santpoort op bezoek. Zaterdag wordt in de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Burgemeester Enschedélaan in Santpoort een ontmoe tingsconcert gegeven, dat om kwart over acht begint. Het Gentse koor wordt geleid door de heer J. Dispa met als organiste mejuffrouw E. Blaton, het Santpoorts Hervormd Koor staat onder leiding van de heer J. Th. Westerdaal met aan het orgel de heer Jene Meilof. Voor het begin van het concert spreken de heer C. van Puffelen, hoofdbestuurder van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen, voor zitter van de „Ring Aalsmeer", de heer G. W. F. de man, administrateur stichting „De Velser Gemeenschap" en mevrouw A. L. BierBrusse uit Melle (België), presi dente van de „Interkerkelijke Bond van evangelische koren". Jene Meilof zal „Dit is een donderslag bij heldere he mel!", luidde de verblufte reactie van de heer E. J. C. Hermans in Heemstede, na dat hem woensdagavond tijdens een intie me bijeenkomst in huize „Sint Bavo" aan de Kerklaan door pastoor C. Pouw de pau selijke onderscheiding „Pro ecclesia et pontifice" was uitgereikt. Deze orde is de heer Hermans toegekend wegens het feit, dat hij in januari vijfentwintig jaar actief lid was van het parochieel armbestuur, waarin hij de laatste tijd de functie van secretaris vervult. Deze korte plechtigheid werd bijgewoond door het voltallig armbe stuur met pastoor C. Pouw en de jubila ris met zijn echtgenote en kinderen. Pastoor Pouw achtte de onderscheiding volkomen terecht verleend, omdat de heer Hermans zijn charitatieve arbeid een kwart eeuw voorbeeldig heeft verricht; een periode, waarvan vooral de oorlogs jaren ongetwijfeld dubbel tellen. Daarom verstoutte spreker zich op te merken, dat hij nog beter wist dan de paus, wat de heer Hermans voor Heemstede waard is. Niet alleen in de parochie, maar ook voor de gemeente, omdat de jubilaris als ambte naar van de burgerlijke stand zoveel bruids paren met de juiste woorden op het hu welijk heeft voorbereid. Vandaar dat pastoor Pouw de heer Hermans van harte met zijn pas verworven onderscheiding complimenteerde, waarna mevrouw Her mans haar echtgenoot de onderscheiding op de borst speldde. Vervolgens sprak de heer J. H. N. Pee- perkorn als voorzitter van het armbe stuur, waarbij hij het betreurde dat dit college nog steeds „armbestuur" heet, omdat deze naam toch niet meer past bij deze tijd. Gelukkig heeft het bestuur zich beter bij de huidige omstandigheden aan gepast, zodat de hulp niet als vroeger blijft beperkt tot hen die onder de kerk gangers behoren. De enige richtlijn is thans het dienen van de medemens. Wat echter ook veran derd mocht zijn, stellig niet de voorbeel dige onderlinge verstandhouding, voor een groot deel te danken aan de juiste opvat ting van de heer Hermans van zijn cha ritatieve taak. Daarom feliciteerde de heer Peeperkorn hem hartelijk met de ze onderscheiding, welke woorden hij door een bloemenhulde voor mevrouw Her mans liet vergezellen. Een dergelijk verloop van deze bestuurs vergadering was voor de heer Hermans een volkomen verrassing. Dit belette hem niet een grote erkentelijkheid onder woor den te brengen voor de hem verleende eer. aan welk dankwoord hij nog enige be schouwingen over de opvattingen van zijn taak heeft toegevoegd. nemen? Het invalide meisje wilde het enkele orgelsolo's verzorgen. Onder gróte publieke belangstelling heeft de generale synode der Gereformeer de Kerken in Nederland zich in haar woensdag te Utrecht gehouden zitting be zig gehouden met de behandeling van de in brede kringen aandacht trekkende zaak van de hereniging met de vrijgemaakte gereformeerde keren. Bij die synode wa ren terzake een groot aantal missieven binnengekomen van kerkelijke vergade ringen, waarbij met name de bekende Vervangingsformule in het geding kwam. Tal van adressanten verzochten de syno de deze formule op te heffen. De com missie, die over deze zaak van voorlich ting dienen moest, bracht aan de synode een lijvig rapport uit. Rapporteur was prof. dr. H. N. Ridderbos, afkomstig uit Kampen. Voor het debat gaven zich in eerste instantie niet minder dan 23 spre kers op. Prof. dr. KI. Dijk uit Amsterdam beklemtoonde, dat geen dogmatische ge schillen van de kerkscheuring der veerti ger jaren de oorzaak waren en dat de uit spraken van de synode van 1942 allen be vredigden. Het gravamen, dat wijlen prof dr. S. Greydanus in 1943 bij de synode in diende, bracht mee, dat deze zich toen wel moest uitspreken. De hoogleraar pleitte ervoor, als de synode terzake beslissingen zou genomen hebben, terstond te gaan spreken met de in Rotterdam in vergade ring bijeen zijnde generale synode der Christelijk Gereformeerde Kerken en voorts heel de gereformeerde gezindte in deze zaak te betrekken. Prof. dr. G. Bril- lenburg Wurth uit Kampen vreesde dat na wegneming van- het struikelblok van de vervangingsformule, andere en nog gro tere moeilijkheden zich aan de kerken zou den presenteren. Prof. dr. D. Nauta wees erop, dat de synode van 1946 reeds met aandrang tot hereniging opriep. Breedvoe rig stond de hoogleraar stil bij het karak ter van een kerkelijke leeruitspraak, die altijd bindend is. Ze kan alleen vervallen als blijkt, dat ze met de Heilige Schrift in strijd is of als zij door een andere ver vangen wordt. Het eerste is niet aange toond en daarom wilde deze spreker hier van de commissie meer klaarheid. Prof. Ridderbos zei ir zijn repliek, dat een synode op een gegeven moment van iets dat overeenkomstig is aan Gods woord, toch kan constateren, dat het toch in de kerk niet „rationeert". De door de synode van 1942 met algemene stemmen gedane passificatie-uitspraken zijn ge frustreerd. Als een kerk aan haar belijde nis geen woord meer kan toevoegen of er komt een scheuring, dan is zij verstard. De synode staat echter op het standpunt, dat de twee lijnen van het Verbond, zo als de synodes van 1905 en 1946 uitspra ken onverzwakt moeten blijven gehand haafd. De heer E. Borren uit Amsterdam zal zondagmiddag 13 september om twee uur, na vooraf te zijn ingeleid door prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan uit Haarlem, intree doen als predikant van de doopsgezinde ge meente van Joure. De heer Borren werd op 21 december 1932 te Heemstede geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Haarlem en stu deerde daarna aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, waar hij in decem ber 1957 zijn kandidaatsexamen deed en aan het doopsgezind seminarium. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland heeft de burgemeester der gemeente Axel, de heer P. L. D. J. van Oeveren, met ingang van 9 september voor onbepaalde tijd met ziekteverlof gezonden. Naar wij vernemen is dit geschied „op grond van privé-gedragingen van de bur gemeester". Zandvoort OPBRENGST COLLECTE De zaterdag in Zandvoort gehouden col lecte voor het Koningin Wilhelminafonds ter bestrijding van de kanker heeft opge bracht een bedrag van 977.82. In Zandvoort waren op 1 augustus 71 woningen in aanbouw. In de loop van die maand kwamen twaalf woningen ge reed en werd met de bouw van één wo ning begonnen, zodat op 1 september zestig woningen in aanbouw waren. Lisse Op enkele bijzondere in het oog sprin gende posten in de gemeentebegroting van Lisse is reeds de aandacht gevestigd. We willen de beschouwing over de begroting 1960 besluiten met op verschillende posten te wijzen. De post „algemeen beheer" zal in 1960 ruim 7000.meer vragen dan in 1959, omdat de lonen en salarissen verhoogd zijn en het noodzakelijk is gebleken het ambte narenkorps met een ambtenaar uit te brei den, die dan speciaal belast zal worden met de archiefordening en documentatie. De uitgaven voor de openbare veiligheid ondergingen een verlaging doordat de ver lichting van de Heereweg, wanneer de nieuwe verlichting zal zijn aangebracht, voor rekening van het rijk zal komen, wat een bezuiniging geeft van 2700.— op de straatverlichting. De post „volksgezondheid" ondergaat een verhoging doordat aan de beide plaat selijke kruisverenigingen een bedrag van 13.000.aan vergoeding wordt gegeven voor rente en afschrijving der nieuwe ge bouwen. Het onderhoud van de randweg vordert een bedrag van 54500.doch de kosten aan deze weg, het „zorgenkind" der ge meente, worden grotendeels weer vergoed door de rijksbijdrage. Voor het b.l.o.-onderwijs komt de subsidie van de provincie te vervallen, hetgeen een vermindering der inkomsten betekent van 12.200.In deze tegenvaller wordt ech ter ook door buitengemeenten bijgedragen, zodat de uitgaven der gemeente Lisse voor het b.l.o.-onderwijs met 7200.stijgen. Voorts is het bedrag per leerling, tot nu toe vastgesteld op 95.onvoldoende ge bleken en moet dit op 125.per leerling worden gesteld, waardoor de uitgaven met 4400.stijgen. De beide huishoudscho len maken een verhoging van de gemeen telijke subsidie nodig van 18.000.in welk bedrag ook door buitengemeenten voor een belangrijk gedeelte wordt bijge dragen. De maatschappelijke steun en voorzorg zal een verhoging der uitgaven vergen van niet minder dan 19000.welke verho ging voornamelijk wordt veroorzaakt door de verhoging van verpleegkosten en de subsidie aan de Dienst voor Sociale Zaken. Ook wordt 2000.bijgedragen in het te kort cp de exploitatierekening van de stichting „De Werkplaats" in Sassenheim. Hillegom „HILLEGOM" SPEELT TEGEN „CONCORDIA" Hillegom en Concordia spelen zaterdag middag om half drie een vriendschappe lijke wedstrijd in het kader der Hillegom- se Najaarsfeesten op het Concordia-ter- rein aan de Leekstraat. SAMENSPEL DOET OVERWINNEN Zaterdagmiddag 12 september om drie uur start SDO op haar terrein aan de Elsbroekerlaan tegen DKV. Het eerste twaalftal speelt bovendien een na-compe titie van 6 wedstrijden, waarbij o.a. wordt gespeeld tegen twee 12-tallen uit de 2e klasse-groep Amstelland Het bestuur van de plaatselijke korfbalvereniging bestaat uit de heer A. van Vel, voorzitter; mej. L. Kerbee, secretaresse en de heer A. Westerlaken, competitie-secretaris. Woensdagavond heeft de afdeling Hille gom van de Nederlandse Christen-Vrou wenbond in gebouw „Weltevreden" ver gaderd. De presidente, mevrouw Eerhard- Verkade, deelde na schriftlezing mee dat de beeldhouwer Cor Wijker op 15 oktober een inleiding zal houden. Zij wekte voorts de leden op de streekvergadering in Lisse op 18 november bij te wonen. Op deze bij eenkomst zal ds. G. van Veldhuizen uit Rotterdam spreken. Na het openingswoord hield ds. A. K. Krabbe een causerie over Spanje, welk land hij twee keer heeft bezocht. Het ge sprokene werd verlucht met mooie kleuren dia's, opgenomen door de heer J. Veld- huyzen van Zanten. Spreker schetste aller eerst het landschap, in het binnenland dor en droog. Moderne wegen ontbreken hier vrijwel, de mens berijdt de ezel. Aan de westkust valt veel regen, hier treft men zoutwinning aan. Hier is Spanje in een groen kleed gehuld. Beroemde badplaatsen als Biarritz trekken een rijk publiek. Madrid is prachtig gebouwd en heeft onder meer een mooie moskee. Men be wondert er de Moorse barokkunst. Ds. Krabbe vertelde van zijn bezoek aan Gra nada, bekend om zijn prachtige bouw werken. De economische toestand noemde hij weinig florissant; op het platteland be staan schrijnende woontoestanden. On danks de vele armoede weet de bevolking een waardigheid ten toon te spreiden, de vrouwen tonen gratie en distinctie. Het land telt twintigduizend protestanten. Ds. Krabbe wekte tenslotte op de geloofsge noten in het gebed te gedenken. Mevrouw Eerhard-Verkade dankte de spreker voor zijn boeiende causerie en wenste hem een goede reis naar en in Canada toe.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9