Uitgaan in Haarlem De mam aam de top Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto halfzwaar - dié is het toch maar! 11 „Diana* van Priestley De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Heinz Riïhmann naar het Wiener Burgtheater LEZEN EN LATEN LEZEN De negen muzen Ook in Virginia en American door Cameron Hawley C.P.N. heeft geldgebrek Aantal functionarissen wordt ontslagen VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 Nadat in het programma van de KRO het probleem „jeugd versus maatschappij" donderdagavond door prof. dr. Nic. Per- quin S.J. grondig was bekeken en een sombere Jan Willem Hofstra er als redac teur van Vademecum er ook het zijne van had gezegd („laten we er niet langer om- heendraaien, we praten hier over de no zems") kwam onder regie van Wim Bary een van die spitse verzinsels, die het etiket Priestley dragen. Van de favoriete auteurs is Priestley wel bijzonder in trek bij de Nederlandse televisie. Wij hebben zo'n ver moeden dat dit ook wel zit in de eenvou dige decorage van zijn stukken: er zijn geen changementen nodig. Men kan met één kamer volstaan. Logisch gevolg of logische oorzaak is de sterke concen tratie, die het mogelijk maakt om situaties en karakters naar ons toe te halen en er als het ware met de neus bovenop te gaan zitten. Priestley is handig toneelschrijver genoeg om toch voldoende afstand te be waren, zodat men geen beeld voor zich krijgt, dat men niet meer kan zien, omdat er geen contouren meer zijn. En regisseur Bary weet ook waar Abraham de mosterd haalt. Afgezien van enige vreemde instel lingen, waarbij de aandacht van de hoofd figuur door de entourage werd afgeleid, slaagde hij erin ons in het stuk „Diana" steeds meer aan de acteurs te kluisteren, spanningen opwekkend en versterkend, die de schrijver op een presenteerblad serveerde. Men begreep weldra hoe de vork in de steel zat, maar waar bleef Bary's en Priestley's geheim en daar wilde men toch graag achter komen. De nieuwsgierigheid werd mede in stand gehouden door de spe- lersbent met Pim Dikkers aan het hoofd. Een uitnemend t.v. acteur, die tegelijk in nemend was, een vasthoudende en taaie rakker. Hij ontmoette Mariëtte Flink in zeer aannemelijke ingenue-gedaante op zijn weg en kreeg voorts hartig tegenspel van Lucas Wensing, Guus Verstraete en Liane Saalborn. De seniliteit, welke Ko Arnoldi diende op te brengen, miste even min haar uitwerking, zogoed als zij, of schoon anders benaamd, Aart Brouwer vergezelde. Alleen Jetty van Dijck-Riecker maakte een wat onzekere indruk, maar het betekende voor ons toch geen storing. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7,20 Gram. 8.00 Kieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor u en uw gezin, caus. 9.05 Gymn. 9.15 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.40 Prome- nade-ork. en zang. 11.20 Buitenl. weekoverz. 11.35 Luit en zang. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.40 Muz. causerie. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Kinderkoor. 14.55 Jazzmuziek. 15.15 Boekbespr. 15.35 Kamerork. en solist. 16.45 Vra- genbeantw. 17.00 Politiekapel. 17.30 Weekjourn. 13.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het werk van het Nederlandsch Bijbelge nootschap, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole-orkest. 21.15 Soc. comm. 21.30 Gram. 22.00 Sportnieuws. 22.30 Zigeunermuz. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.16 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- nieded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.10 Gram. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 15.05 Sopr. en orgel. 15.30 Gram. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse zang. 16.20 Voor de kinderen. 16.50 Gram. 17.00 Lichte muz. 17.20 Filmmuz. 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Strijkork. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Utrechts stedel. ork. 20.35 Gram. 20.55 Cabaretprogr. 21.25 Kalchas, opera. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wij luiden dt zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22— 24.00 Nouveauté's. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. l'2.30 Weerbericht. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Accordeonrecital. 15.15, 16.00 en 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Lit. gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse Jes. 18.00 Orgelrecital. 18.30 ■Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Ork.conc. 20.45 Operettemuz. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NTS: 15.1517.00 Eurovisie: Luchtvaarttentoon stelling te Farnborough. 20.20 Toespraak. 20.30 Amusementsprogramma. Advertentie Van Nelle bestellen 1 (Van onze correspondent in Wenen) De nieuwe directeur van het Wiener Burgtheater is er in geslaagd de bekende Duitse karakter-uitbeelder en vertolker van komische rollen, Heinz Rühmann, aan de grootste schouwburg van het Duitse taalgebied te verbinden. De acteur is het meest bekend geworden door zijn films, onder andere in „Der Iiauptmann von Köpenick". Hij zal ook in Wenen voor namelijk karakterrollen spelen, maar dan in klassieke stukken, onder andere van Molière en Shakespeare. Volgens het contract blijft Rühmann vijf jaar aan het Burgtheater verbonden, waar hij dan jaarlijks zes maanden op treedt. Tevens werd de bekende schilder en beeldhouwer Fritz Wotruba geënga geerd om de decors voor de aanstaande opvoering van „Koning Oedipus" te ont werpen. Voor het enigszins conservatieve Burgtheater is dit een gewaagd experi ment, want Wotruba vertegenwoordigt de moderne richting. Jaap Flier en Rudi van Dantzig in het Marianna Hilarides, Milly Gramberg, ballet „Giovinezza", dat uitgevoerd zal worden bij het optreden van het Nederlands Danstheater op 16 september in de Stadsschouwburg. TONEEL Zajerdag 12 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voorstelling van „Twee op de wip" van William Gibson onder regie van Karl Guttmann. De rollen worden vertolkt door Andrea Domburg en Guus Hermus. Zondag 13 september, Stadsschouwburg, 20 uur: „Twee op de wip" (zie zaterdag 12 september). Woensdag 16 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlands Danstheater. Op het programma staan onder meer „Gio vinezza" op twee concerten van Antonio Vivaldi in choreografie van Rudi van Dantzig, „Feestgericht" van Hans van Manen, „De maan in de trapeze" op mu ziek van Benjamin Britten en choreogra fie van Hans van Manen en „Four Times Six" op muziek van Mourant en in Marianna Hilarides en Jaap Flier zijn de belangrijkste uitvoerenden. Vrijdag 18 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de stichting Geloof en We tenschap geeft de Haagse Comedie een opvoering van „Biedermann en de brandstichters" en „De grote woede van Philipp Hotz", beide van Max Frisch. De hoofdrolspelers zijn Albert van Dalsum en Bob de Lange. Zaterdag 19 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Puck geeft een voor stelling van „De onverwachte bezoeker" van Agatha Christie in regie van Walter Kous. Medewerkenden zijn Nell Knoop, Sara Heijblom, Bob Verstraete en Her man Bouber. Zondag 20 september. Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Puck geeft een voor stelling van „Als kat en hond" van Hans Keuls in regie van Eric van Ingen. Me dewerkenden zijn Ellen de Thouars, Ma rianne van Waveren, Walter Kous en Wim van den Brink/r AMATEURTONEEL Donderdag 17 september, Stadsschouw burg, 20 uur: De toneelvereniging Door Inspanning Uitspanning geeft een voor stelling van „Verdwijningen en ver schijningen". MUZIEK Vrijdag 11 september, Grote Kerk, van 11.30 tot 12.30 uur: beiaardbespeling door Arie Peters. Maandag 14 september, Grote Kerk, 15.30 tot 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon. Het pro gramma wordt op de dag van uitvoering bekend gemaakt. Dagelijks In 't Goede Uur, tot 21 septem ber van 21 tot 22 uur: klassiek grammo- foonplatenconcert van werken van Jo seph Haydn. DIVERSEN Zaterdag 12 september aan de Dreef, 19.45 uur: Marswedstrijden, waaraan wordt deelgenomen door twintig muziekkorp sen en drumbands uit Kennemerland. Prijsuitreiking om 22.45 uur in hotel De Leeuwerik. Zondag 13 september in de zaal van St. Bavo, 19.30 uur: Feestprogramma van Haarlems Kleinkunst Theater, waaraan onder anderen medewerken de grote groep van het Jeugd Theater, Miss Mar- ja, de zangeres Nellie Balk, The White Spols, The Martonelly's en The Jokers. Maandag 14 september, Stadsschouwburg: Onderwijzersdag. 's Morgens lezing door dr. M. v. d. Werk, Kinderrechter te Utrecht; 's middags lezing door prof. dr. A. Alers uit Ukkel (België) over „Het vraagstuk der Europese eenwording" en 's avonds (20.15 uur) het cabaretgezel schap „Tingel-Tangel" met „Zonder vij geblad". Maandag 14 september, Kroonzaal van Brinkmann, 20 uur: Nationale Reclas- seringsdag. Dr. J. van der Grient spreekt over reclassering. Woensdag 16 september, Haarlems cen trum Leger des Heils: Elck wat wils- programma (films). Zaterdag 19 september, Concertgebouw, 2.45 uur: Prof. dr, G. C. van Niftrik spreekt voor de Nederlandsche Zondags school Vereniging over „Is Bijbelstudie nu wel noodzakelijk?" 's Avonds is er een bijeenkomst, gewijd aan de viering van het kerstfeest in woord en beeld. Dinsdag 15 tot en met 19 september: Ge dempte Oude Gracht, (ter hoogte van Wilhelminakerk), 8 uur: openlucht-evan- gelisntiebijeenkomsten van „Youth for Christ" (sprekers ds. G. Toornvliet, ds. W. Glashouwer, ds. J. van den Blink, ds. H. S. J. Kalf en ds. H. W. Wierda). TENTOONSTELLINGEN Tcylermuseum. Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten, 1017 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel- Li.jst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Bottome, Het geschonden hart: De duizend en één dag, Perzische verhalen, dl. 5. Gogol, Verzamelde werken, dl. 1; Rawlings. Als een vreemdeling op aarde; Steenbuch, Ook ik wil graag leven; Traver, Strijd om een mens; von Brentano, Franziska Scheler; Cecil, No bail lor the judge; Schlumberger, Saint-Saturnin; Bacchelll, II mulino del Po, dl. 2; Zangrandi, I Brusaz; Cannegieter, Vier schoten voor een vrouw;Gjesdahl Spel van het lot; Janssonius, Mijn man gaat uit; Norel, Doorbraak in de delta, van Rossum, Koosje Mansvelt; van Rossum, De erven Hasselaar; Hartlaub, Windstilte vor Con- cador; Mannin, Lover under another name; Weidman, The enemy camp; Guth, Le naif aux quarante enfants: Vailland, Les mauvais coups; Bacchelli, II mulino del Po, I; Rombi, Perdu. Ontwikkelingsboeken: van Steenbergen, Het humanisme een uitdaging voor de kerk; Richards, Een wonderbaar werk en een wonder; Europese toenadering; Grandia. De mens en zijn arbeid; Schulte Nordholt-Treep. Het kind als vervulling en als teleurstelling; Verberne, Ons terrarium; Sehrader, De slag om de hartslag; Werkman. Tunnels; Hogendijk. Kijken en weten, alles over teievisie; Meij en Snel. Leerboek der bedrijfs economie, dl. 2. Theoretische economie II, 5e dr.; Schippers Taalkundige kernen en perspectieven; Evans, Welsh short stories: Viviani, Gianfalco; Trilussa, Acqua e Vino omnini bestie libro muto; Goldoni. Le smanie per la villeggiatura; de Vries, Teksten en varianten; den Brabander, Gespleten vuur; Verdenius en Lamoth, Kleur bekennen: Buchner, Musikinstrumente im Wandel der Zei ten; Völkerkunde. hrsg. von Tischner; Sassen, Poncho's, zhanza's en bananen: Nederlands adelboek. 1949. 52e jrg.; Zischka. In Azië dreunt, de wereld; Sethe, Korte geschiedenis van Rus land: Martire. Massaia da Vicino; Catalogue of the Adam Carse Collection of old musical Wind- instruments; Dresden, Over het lezen van boe ken, Baanbrekers van het humanisme: Potter, The lost years of Jesus revealed; Kluit, Maat schappij, schcol. kerk. O. G. Heldring en het Ré veil; van den Dam, Maatschappelijk werk: Om de leefbaarheid van het bestaan; Idenburg, In leiding tot de vergelijkende opvoedkunde; Mil ler, Van sterrenwichelarij tot ruimtevaart; Post- ma en Ruting. Aquariumvissen in kleuren; Leer boek der tuberculosebestrijding; Halverhout. Mixed grill; Frische, In en om de mijn; Hooft- man, Alles over straalvliegtuigen: Fuchs. Kra mer's Latijns woordenboek (leeszaal); Orwell, Shooting an elephant; Parini, II giorno e odi scelte; Goldoni, La vedova scaltra; Drop, Ver beelding en historie: Charpentier, Foto-finesscs: Bieri, Die Lieder von Hugo Wolf; Ages en van Egeraat. Gids voor Duitsland, dl. 3. Zuid-Duits- land: van der Keuken. Sicilië; Greitemann. Oos tenrijk; Geyl, Geschiedenis als medespeler; Flandria nostra, dl. 3 (leeszaal): Colombain: De rol van de coöperatie in de economische en so ciale ontwikkeling van de achtergebleven gebie den; d'Amico, Storia del teatro drammatico, dl. 4: Ruggiero. II pensicro politico meridionale: Kecrsmaekers, De dichter Guilliam van Nieuwc- lar.dt en de Senecaans-classieke tragedie in de Zuidelijke Nederlanden; Groningse volksalmanak voor het jaar 1959. Advertentie Van Nelle bestellen 1 eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur, zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1017 uur. Op zon- en feestdagen van 1317 uur. Cruquius-museum: Historische stoom machines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Ge opend op werkdagen en ook zondags van 912.30 en van 14.3017 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. In 't Goede Uur: Expositie van teke ningen en etsen van Rein Dool, 10 tot 22 uur. Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks (gedu rende de zomermaanden) behalve zon dags van 917 uur: Expositie archief stukken. De koffiehuisbediende trok aan de bel van professor Doka's huis Hij moest nogal lang wachten en belde nogeens. Toen ging de voordeur open en de professor in zijn blauwe pyjama, keek slaperig naar buiten. Professor", zei de bediende. „U had alweer uw paraplu in de zaak laten hangen die kom ik maar even terugbrengen". „Ojajazozo!", zei de prof. geeuwend. „Dank je wel, hoor". „Ik had hem nog niet gemist!" Welterustenprofessor!", zei de bediende. „Ik ga ook een paar uurtjes slapen!" „Wel bedankt, vriend!", zei professor Doka. En even later lag hij iveer rustig te slapen in bedmet de paraplu in zijn hand. 6—7 Advertentie Van Nelle bestellen De speelkamer. De toneelgroep De Speelkamer zal op zondagmiddag 20 sep tember in het Nieuwe de la Mar-theater te Amsterdam de première geven van „De gevaarlijke bocht" van J. B. Priestley. De medewerkenden zijn Fien Berghegge, Anita Menist, Betsy Smeets, Bé Schenk, Robert Sobels, Frits Butzelaar en Frans Vasen. De regie heeft Bert Dijkstra. Toneelgroep Studio. De toneelgroep Studio zal op 19 september in de toneel zaal van de Opstandingskerk in Amster dam-West de première opvoeren van het Engelse blijspel „Breath of spring" van Peter Coke onder de Nederlandse titel „Scherts om nerts" in de vertaling van Wim Kubbenga, onder regie van Ben Groeneveld. De bezetting is: Emmy van Swoll, Stine Lerou, Nina Bergsma, Benita Groenier, Dore Smit, Frans Zuidinga, An- selm van Melis en Peter van Rooy. Het decorontwerp is van Wijnand Grijzen. In de tweede helft van november volgt de première voor Nederland van „The old man of the mountains" van Norman Nicholson in de vertaling van ds. C. M de Vries. Verder wordt begonnen aan „Philoktetes" van Sophocles in een nieuwe vertaling van dr. H. J. Drossaart Lulofs onder regie van Elise Hoomans. Showboat. De universiteit van Indiana heeft de laatste showboat op de Ohio-ri- vier aangekocht. Met deze boten, die als schouwburg waren ingericht, bezochten in vroeger tijd toneelgezelschappen de aan de rivieren gelegen steden, teneinde er voor de stedelingen uitvoeringen te geven. Het studenten-toneelgezelschap zal na voor stellingen géven in dit schip dat plaats biedt aan vierhonderdvijfentwintig perso nen. De aankoopprijs werd betaald uit de recettes, die de voorstellingen in het zo- mertheater hadden opgeleverd. Advertentie 104. Nu zag zij de verbijsterende mogelijkheid, dat het iets meer kon zijn.dat er in de onpeilbare diepte van Don's geest misschien wel diezelfde mogelijkheid aanwezig was voor een fanatieke devotie voor de maat schappij diezelfde blinde drang, die had gemaakt dat Avery Bullard al het andere in zijn leven had vergeten. zijn huwelijk had kapot gemaakt.hem had gemaakt tot een bloedeloze afbeelding van een mens.koud.ge dreven door een waanzinnige drang om te bouwen en te bouwen., groter en groter en groter., alsof hij behept was met een afwijking die deed geloven dat zijn ziel zou worden gewogen op een kasboekblad, waarop geen cre- ditpost „liefde" voorkwam. De telefoon belde en de manier waarop de arm van haar man uitschoot was een beangstigende bevestiging van alles wat Mary Walling zo hevig poogde niet te ge loven. Zij draaide zich om, zij wilde zijn gezicht niet zien. Het geluid van zijn stem deed haar echter zich weer terug wenden. „Ja, ja, ik begrijp het ja —ja, natuurlijk." De woorden op zichzelf hadden geen betekenis, maar elke nuance, elke intonatie van zijn stem was een taal, die de jaren van huwelijk haar hadden leren te verstaan. Zij wist dat er iets heel ergs teleurstellend gebeurd was. Plotseling keek hij naar haar op en zei in de telefoon: „Goed ja, direct, mrs. Prince". De telefoonhoorn viel uit zijn hand. Zij wachtte op nieuw, vastbesloten niet te spreken, totdat hij het zou doen, en zij probeerde de smeekbede in zijn ogen om medegevoel niet te zien, bevreesd als zij was, dat wat zij ook maar zou zeggen of doen, hem de overtuiging zou geven dat zij hooptê, dat het gebeurde hem ervan zou afhouden om directeur van de Tredway Corporatie te worden. „Shaw en Dudley hebben Caswell het eerst te pakken gekregen", zei hij, de woorden met moeite uitbrengend. „Ontmoetten hem op het vliegveld namen hem mee naar de club. Ze hebben daar zitten lunchen Miss Martin ook". Durfde zij te sprekenhem zelfs maar vragen, wat dat betekende? Nee, wachten., wachten., wachten. „Mrs. Prince is er op de een of andere manier in ge slaagd ze naar haar huis te krijgen. Zij wil dat wij ook komen." „Wij?" „Ja, en ik hoop dat je wilt," zei hij langzaam. Hij keek haar vreemd aan en zijn ogen vertelden haar, dat hij iets zag, dat hij nog niet eerder had gezien, maar zij durfde hem niet te vragen wat het was. Het was genoeg te weten, dat zij iets samen zouden delen. dat zij deelgenoot zou zijn in wat er ook maar zou gebeu ren. 1 u. 40 n.m. „Laat ik met miss Martin meerijden," zei George Caswell. „Tenminste als „Helemaal niet nodig," onderbrak Shaw hem snel. „Het heeft geen zin om met twee auto's te gaan. Op de terugweg zal ik u hier wel afzetten, miss Martin." De kwelling van nieuwsgierigheid had hem tot het punt ge bracht, waar de gedachte alleen dat er iets gezegd zou worden, dat hij niet kon horen, onverdraaglijk was. „Ik zou toch werkelijk liever mijn auto bij me heb ben," weerstreefde Erica Martin. „Dan rijd ik met u mee," zei Caswell. „Waar staat uw wagen?" „Op het parkeerterrein. Loopt u zever mee?" „Graag," zei Caswell, en over zijn schouder tot de anderen, terwijl zij wegliepen, „ik zie jullie straks wel." Shaw volgde hen met zijn ogen, terwijl elke voetstap van hen een nieuwe vraag voegde bij de duizenden, die reeds wild woelden door elke vezel van zijn brein. Waar om wilde Caswell met haar praten., wat zouden zij te zeggen hebben?" „Wel, dan ga ik ook maar," zei Dwight Prince. Shaw was vergeten dat Prince en Dudley nog steeds naast hem stonden. ,„Ga je gang, Dwight. We zien je zo wel weer," zei Dudley hartelijk. „Ja, tot straks," zei Dwight Prince terwijl hij wegliep. „Geen onaardige vent als je hem beter leert kennen in zijn soort tenminste," zei Dudley nadat Prince bui ten het bereik van hun stemmen was gekomen. „Zeg, je denkt toch niet, dat Julia van plan is hem op een of andere manier in de maatschappij te drukken? Hoorde je die opmerking die hij maakte, hoe hij altijd zo ge ïnteresseerd was geweest in de meubelfabricage? Shaw grijnsde en probeerde zijn oren te sluiten. Er waren al te veel vragen en bij elke die gesteld was, ont sproten er weer een dozijn nieuwe in zijn brein. Waar om gingen zij naar haar huis wat zou er gebeuren. had het iets te betekenen, dat zij met hun vieren waren. vier stemmen? Betekende het, dat hij haar gisteravond had weten te overtuigen., dat zij besloten had hem te steunen? Zou zij hem uitgenodigd hebben als zij niet. zou zij Dudley en Caswell dan ook uitgenodigd hebben? Waarom had zij erop aangedrongen dat Miss Martin ook zou komen., of was dat alleen maar een beleefdheid van Dwight Prince? Zou het misschien kunnen beteke nen. Walt Dudley's stem drong met een slag door tot zijn bewustzijn. „Geloof jij, dat het iets te betekenen heeft, Loren dat George Caswell vandaag hierheen gekomen is?" Shaw verstijfde. Vragen., vragen., vragen! Pro beerde Dudley hem gek te maken door hem dezelfde vragen opnieuw te stellen die hij zich reeds zo vaak ge steld had? „Waarom zou het iets betekenen?" vroeg hij kortaf. „Er steekt toch niets bijzonders in. Hij was een vriend van Bullard hij had een vliegtuig tot zijn be schikking hij vloog hierheen. Dat is alles. Waarom denk je er iets anders van?" Hij wilde dat hij de laatste vraag ingehouden had. Waarom zichzelf nog meer aan kwelling blootstellen? Hij had elk woord gewogen, dat George Caswell tijdens de lunch had uitgesproken en er was niet de geringste aanwijzing geweest voor zijn onverwachte bezoek. „Al leen maar een gevoel, niet anders," zei Dudley. Onbeheerste nieuwsgierigheid dwong Shaw te zeggen: „Wat voor gevoel heb je dan?" „Begrijp me goed, misschien is het raar, maar in het verkoopspel leer je soms aandacht te geven aan gevoe lens." „Wel?" Dudley's stem zakte af tot een zwaar gefluister. „Ge loof jij niet, dat George erover denkt om zelf in de maatschappij te stappen?" Het was zo'n totaal belache lijke gedachte, dat hij ze met een schouderophalen van zich gooide, en er geen woord voor over had. Er waren genoeg ernstige vragen zonder dat die idiote gevoelens van Dudley er nog bij hoefden te komen. (Wordt vervolgd) (Van onze Amsterdamse redacteur) De Communistische Partij Nederland ziet, zich door geldgebrek gedwongen dras tisch te bezuinigen. De belangrijkste maat regel is wel het ontslag van een aantal partijfunctionarissen, die na 1 oktober een betrekking buiten de partij moeten zien te vinden. Het partijbestuur overweegt, zo vernemen wij, alle bezoldigde bestuurders buiten de drie grootste steden, aan de kant te zetten. Slechts degenen, die lid zijn van het partijbestuur, mogen in dienst blijven. De situatie in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zal nader onder de loep wor den genomen. Gezien de moeilijkheden, die zich in het verleden hebben voorgedaan, toen tal van vooraanstaande C.P.N.'ers Paul de Groot ontrouw werden, zal per 1 oktober een cur sus van drie maanden beginnen voor func tionarissen, die dan nog in dienst zijn. De financiële moeilijkheden dateren al van de tijd, waarin de oplage van „De Waarheid" snel terugliep. De verkiezings nederlagen hadden eveneens inkomsten vermindering tot gevolg, want het is bij de C.P.N. gebruikelijk, dat de kamerleden met uitzondering van Paul de Groot het grootste deel van hun vergoeding als kamerlid aan de partijkas moeten afdra gen. Inmiddels is de bodem van de partijkas zichtbaar geworden. De afgelopen weken is het zelfs niet mogelijk geweest de sa larissen van de functionarissen op tijd uit te betalen. Advertentie Van Nelle bestellen Stadsschouwburg: zaterdag en zondag 20 uur: Rotterdams Toneel met „Twee op de wip". BIOSCOPEN Cinema Palace: vandaag 19 en 21.15 uur en zaterdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, donderdag 14 en 16.15 uur: „Het meisje in de tijgerkooi", 14 jaar. Don derdag 19 en 21.15 uur: „Sterren stralen overal", a.l. Frans Halstheater: vandaag 19 en 21.15 uur en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zon dag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De clown van Circus Krone", alle leeftijden. Lido Theater: vandaag 19.30 uur en zaterdag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Zondagochtend 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: vandaag 20 uur, zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met vrij dag 14 en 20 uur (behalve donderdag): „Overval in de Pacific", 14 jaar. Donder dag 14 en 20 uur: „De twaalf gezworenen", 14 jaar. Minerva Theater: vandaag 20.15 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Taba- rin", 14 jaar. Zaterdag 14.30, zondag 14 en 16.15 uur: „De schatgravers van het Doods kopeiland", alle leeftijden. Maandag en dinsdag 20.15 uur: „The last time I saw Paris", 18 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur, donderdag 20.15 uur: „Jour de fète", alle leeftijden. Rembrandt Theater: vandaag 19.30 uur, zaterdag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: ,Het dagboek van Anne Frank", a.l. Zondagochtend 11 uur: „De verovering van de Mount Everest", alle leeftijden. Roxy Theater: vandaag 19 en 21.15 uur, zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Opdracht zonder genade", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag: „Het teken van de heiden", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. SludioTheater: vandaag 19.30 uur, zater dag 19.30 uur, zondag 13.15, 16.30 en 20 uur, maandag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „Giant", 14 jaar. Zondagochtend 11 uur: „Geen plaats voor wilde dieren", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): vandaag tot en met maandag 20 uur: „De familie Trapp in Amerika", alle leeftijden. Zondag 14.30 uur: „Rusty en de spionnen", alle leeftijden. Dinsdag en woensdag 20 uur: „De blauwe Tirana", 14 jaar. Donderdag 20 uur: „De bruid is niet bleu", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): dagelijks van 1022 uur: expositie teke ningen en etsen van Rein Dool. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" elders in dit blad Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11