Het water tussen cadetten en meisjesstudenten is te diep Nozemterreur in Rotterdam hardhandig bedwongen Gangsters terroriseren café houders op Nieuwendijk Amsterdam teleurgesteld over financiële verhouding-wet m op Ieders Hp! %aé£- WESTPOINT EN VASSAR Prinses Beatrix zal met beide gemeenschappen kennismaken Ook in Leeuwarden greep de politie in „Dokken, of je zaak gaat in puin!" Wraakoefening na een mislukte chantage Groei van grote centra moet door het rijk worden gestemd in plaats van bestraft" 13 Jongens in Vancouver spaarden vliegreis voor moeder R.-K. stukadoorspatroons vergaderen Vijf jaar voor dodelijke steek na twist in café Ontvangst van Fulbright- leraren en -leerlingen Betoging voor een grens overgang in Bocholtz Drie wachtmeesters der rijkspolitie ingesloten Steekpenningen geaccep teerd van automobilist Kerkelijk nieuws VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 Leden van een vorstenhuis, ook al zijn ze nog heel jong, plegen overal ver welkomd te worden door de notabelen ter plaatse en die voorname lieden zijn meestal vrij bejaard. Het moet daarom voor prinses Beatrix wel een plezierige afwisseling zijn, dat zij, wanneer zij op 17 september West Point en Vassar Col lege zal bezoeken, hier zal worden rondgeleid door jongelui van haar eigen leef tijd. Natuurlijk zal de prinses ook de topfiguren van die instellingen ontmoeten, maar het eigenlijke contact met die befaamde Amerikaanse onderwijsinstellingen zal via de studenten tot stand komen. Wat een con trast overigens: West Point en Vassar. In West Point krijgt een uitgelezen groep jonge mannen een officiersop leiding, die hen èn door hun ka rakter èn door hun kennis tot leiders moet ma ken. In Vassar aan de overzijde van de Hudson studeren welge stelde, maar ook geestelijk welge stelde meisjes in een beroemd col lege, dat veel heeft bijgedragen tot de emancipa tie van de Ameri kaanse vrouw. Romantische gees ten zijn natuur lijk geneigd te denken, dat er over de Hudson haar allerlei lief desverhoudingen worden gesponnen. Maar het water is veel te diep en de eerstvol gende brug ligt pas bij Ponghkeepsie, tien tallen kilometers noordelijker! Cadetten mogen geen auto bezitten en tot dusverre mochten ook de conservatief opgeleide meisjes van Vassar geen auto meenemen naar hun college. Dit jaar zal daar even wel verandering in komen: de meisjes van het laatste studiejaar krijgen thans als hun ouders het goedvinden toe stemming om een eigen auto mee naar Ponghkeepsie te brengen. Het is te ver om te lopen van Vassar naar West Point; het zal interessant zijn om na te gaan of de inkomsten van de tol op de brug in het volgende lesjaar belangrijk zullen stijgen Er mogen dan nog zoveel college-ge bouwen op West Point neergezet zijn van zware kolossale neo-gotiek, men blijft er zich in een vesting gevoelen. Het was deze, in de rivier naar vorenspringende punt, die de Poolse veldheer Kosciuszko uitkoos om een machtige stelling op te bouwen. Kosciuszko gaf leiding aan een deel dei- Amerikaanse strijdkrachten in hun revo- 11—17 SEPT BEZOEK NEW YORK Advertentie lutie tegen Engeland en het was van West Point af, dat de befaamde ketting over de rivier gespannen werd om de Engelsen tegen te houden. Verreweg de meeste jongemannen, die hier hun opleiding krijgen, zijn voor deze geheel kosteloze studie voorgedragen door de Senatoren of Congresleden van hun staat. Ook dan nog moeten zij een examen afleggen, doch die voordracht door leden van het Congres had de bedoeling om te voorkomen, dat West Point een gesloten militaire clan zou worden waar militairen hun eigen gelederen gingen aanvullen. De lieden die hier studeren zijn vaak van eenvoudige afkomst. Eisenhower zelf is daar een sprekend voorbeeld van. Wan neer de cadetten van West Point ver zameld zijn in de donkere, imposante ka pel, die hoog op de heuvel is gebouwd, zeggen zij soms gezamenlijk een gebed op, dat kenmerkend is voor de sfeer van het instituut. In dat gebed komen de regels voor: Verleen ons de moed, die voorkomt uit trouw aan alles wat nobel en waardig is, de moed die een compromis met mis daad en onrecht veracht, de moed. die geen vrees kent. wanneer waarheid en recht in gevaar zijn. Deze jonge mensen krijgen namelijk een opleiding, die hen niet slechts verstande lijk en lichamelijk ontwikkelt, doch die hen tevens dank zjj een strikte erecode tot sterke karakters heoogt te maken Het zou volkomen in strijd zijn met die erecode, wanneer men bij examens „spiek te" wanneer men vrij-af nam zonder toe stemming of wanneer men loog, als was het maar om een kleinigheid. Wie hier gaat studeren, weet dat hem vier jaren van hard werken onder strikte regels te wachten staan. Maar de studie tot beroepsofficier wordt volbracht op een van de mooiste punten van Amerika: het uitzicht over de Hudson is adembenemend mooi. In de stad Newburgh zal Prinses Bea trix het eenvoudige huis gaan bezichtigen, dat generaal Washington bijna anderhalf jaar tot hoofdkwartier heeft gediend in de strijd tegen Engeland. Het huis moge sober zijn, maar ook hier geeft de Hudson op zijn minst zo mooi als de Rijn weer luister aan het tafreel. Met de nota belen van Newburgh gaat de Prinses lun chen, ook alweer aan het water. Een mijl of wat ten noorden van de stad staat een mooi restaurant, Beau Rivage genaamd en de keuken zowel als de kelder zijn daar bijzonder goed. Angelo Sasso, de eigenaar van dat restaurant, vindt het een grote eer dat de Prinses, met negentig gasten, bij hem komt lunchen, maar hij betreurt het wel een beetje, dat de lunch zo een voudig zal zijn en zonder wijn. Graag had hij eens het beste van het beste op tafel gebracht. Wat men nu zal eten? Meloen vooraf, dan gesneden biefstuk, prinsesse- bonen, tomaten, sla, als dessert chocolade vla en daarna koffie. Bij de maaltijd zelf: ijswater. Eigenlijk wel een plezierig een voudig menu; heel passend bij het bezoek van een Prinses-studente. Matthew Vassar, die zich liet schilderen gekleed in lange, zwarte jas, met hoge hoed en wandelstok in de hand, was niet temin een vooruitstrevend man. In 1861 bij de oprichting van zijn college be toogde hij „dat de vrouw, daar zij van de Schepper dezelfde intellectuele begaafd heid heeft verkregen als de man, ook evenveel recht heeft als de man op intel lectuele cultuur en ontwikkeling". Vassar College werd het eerste instituut waar jonge vrouwen konden wonen en studeren in dezelfde vakken, die elders door manne lijke studenten gekozen werden. Ook op het prachtige collegeterrein van Vassar ziet men heel wat neogotiek, maar. an ders dan op West Point durft men hier de laatste jaren vernieuwingen aan: er staat een heel modern en wel wat uit de toon vallend woonhuis van de bekende ar chitect Breuer en ook de befaamde Saa- rinen heeft onlangs een imposant en zich beter aanpassend woonhuis neergezet. Dat huis van Breuer is, op zichzelf be schouwd, beslist heel mooi. De meisjes, die daar wonen doen zelf tevens de huis houding (dat is in de andere gebouwen niet de gewoonte). In die moderne keuken moet het een plezier zijn om te kokkerellen. Het zenden van een dochter naar Vassar komt een vader op vijfentwintighonderd dollar per jaar. In 1943 was het nog maar twaalfhonderd maar de studie in Amerika is inmiddels heel wat duurder geworden. Toch is Vassar beslist niet een afgesloten klasse-maatschappijtje: 25 per cent van de studenten studeert met een beurs. Meen niet, dat slechts heel weinigen zulk een dure studie aan hun kinderen kunnen geven in de Verenigde Staten. Men krijgt vier maal zoveel aanvragen als er plaatsen beschikbaar zijn. Men neemt alleen de besten en de geschiktsten en die krijgen een üitstekende en plezierige op leiding: een professor per acht meisjes, een prachtige bibliotheek, een eigen schil derijen-museum, waar de vrouw van gou verneur Rockefeller nogal wat aan cadeau heeft gedaan enzovoort. De jongste doch ter van de Rockefellers studeert op het ogenblik in Vassar. Gezien het feit, dat Nelson Rockefeller en zijn vrouw kenne lijk geen bezwaar tegen standsverschil in het huwelijk hebben behoeft geen cadet van West Point, hoe arm ook met zijn toelage van 111 dollar per maand, de moed op te geven. Maria Callas. De bekende opera zangeres Maria Meneghini Callas heeft onlangs in Milaan, nadat haar advocaten vijf uur met advocaten van haar echtge noot hadden onderhandeld, bekendge maakt dat zij definitief met haar man heeft gebroken. Het is echter geen breuk om gevoelsredenen. Onassis (de Griekse scheepsmagnaat wiens naam was genoemd in verband met de geruchten over een op handen zijnde scheiding van het echtpaar Callas) is slechts een goede vriend, die me op dit moeilijke ogenblik helpt, zo zei zij. Op Schiphol kwam mevrouw D. van der Kamp-Van Dijk opgetogen uit het Britan- niavliegtuig van de Canadian Pacific Air lines, dat haar in één ruk van Vancouver in Canada naar Amsterdam had gebracht. Zij is 43 jaar, heeft nog nooit gevlogen en is moeder van negen kinderen, zes jongens en drie meisjes. Haar echtgenoot is onder wijzer in New Westminster, een voorstadje van Vancouver. De ouders van mevrouw Van der Kamp, de heer en mevrouw Van Dijk in Kampen, vierden vorig jaar hun 55-jarige echtver bintenis. Zij zijn beiden 80 jaar en hun dochter wilde gaarne een keer naar Ne derland komen om haar bejaarde vader en moeder te bezoeken. Bijna vijf jaar ge leden was de familie Van der Kamp naar Canada geëmigreerd, waar men door hard werk een redelijk bestaan wist op te bou wen. Maar een vliegreis naar Nederland was niet te betalen. Twee van de jongens, de 13-jarige Gert en de 15-jarige Anton, verdienden echter een goed zakcentje door het rondbrengen van kranten na schooltijd. Zij hebben een vaste wijk van de „Vancouver Sun", een groot dagblad, dat in geheel Brits Colum bia wordt gelezen. Beide jongens zijn niet alleen verantworodelijk voor het rondbe- zorgen van de bladen aan de abonné's, maar houden in hun wijk ook de ad ministratie bij. Zij proberen ook nieuwe abonné's te winnen, waarvoor zij een pre mie krijgen. De jongens, die wisten, dat hun moeder zo graag een keer naar Ne derland wilde om haar ouders te zien, be sloten, zonder er haar iets van te laten merken, het voor de vliegreis benodigde bedrag bij elkaar te sparen. Dat lukte en zo konden vader Van der Kamp en de negen kinderen zijn echtgenote naar het vlieg tuig in Vancouver brengen. De belangstelling voor haar vertrek was groot, want het was uitgelekt, dat de beide zoontjes het passagebiljet voor hun moe der bij elkaar hadden gespaard met de opbrengst van hun krantenwijk. Anton wil advocaat worden en Gert ingenieur. Zij gaan door extra werk hun collegegeld zelf verdienen, hetgeen heel normaal is in Canada, ook voor de zonen en dochters van ouders, die welgesteld zijn. Over vier weken zal mevrouw Van der Kamp Kampen weer verlaten, voor de terugreis per vliegtuig naar Vancouver. De Nederlandse R.-K. bond van Stuka doorspatroons „St. Antonius" heeft giste ren te Breda zijn 39ste bondscongres be sloten. De algemene vergadering werd ge leid door de heer F. Janssen uit Venray. De secretaris van de Nederlandse R.K. Middenstandsbond, de heer K. Samson uit Den Haag, sprak over grotere vrijheid in de loonvorming, waarin hij de moge lijkheden voor een nieuwe C.A.O. uiteen zette. Hij maande aan tot voorzichtigheid bij de nieuwe loonvorming. Als punten tot een mogelijkheid van overeenkomst noemde hij: zich af te vragen of er ruimte in de produktieverhoging is en wat de wen sen van de werknemers zijn. In een snelle, strategisch opgezette actie heeft de Rotterdamse politie gisteravond een hardhandig antwoord gegeven op de uitdagende houding van groepen jongelui, die sinds enkele dagen de rust in de om geving van de Karei Doormanstraat trach ten te verstoren. Ongeveer vijftig knapen werden in de kraag gegrepen en naar „het bureau" overgebracht. Enkele herrie schoppers wisten door een wilde ren aan vankelijk te ontkomen, maar zij werden door de motorpolitie achterhaald of opge vangen door politiemannen in burger, die de omgeving hadden afgezet. Ongeveer honderd op sensatie beluste no zems waren maandagavond in deze buurt al hinderlijk geweest. De dag daarop werd een vrouw door een paar knapen lastig ge vallen. Woensdag moest zelfs de gummi knuppel eraan te pas komen om een paar groepen van kabaaimakers uiteen te drij ven. De politie, die uit de Amsterdamse ervaringen haar les heeft geleerd, was evenwel niet van plan de grillen van de nozems nog veel langer te dulden. Hoofd commissaris Staal, die ook gisteravond op het terrein van de slag aanwzig was, had zich de voorafgaande dagen al met een aantal rechercheurs onder de jongelui ge mengd. De gangmakers werden gesigna leerd en hun plannen waren voor de politie voldoende aanleiding om gisteren een ac tie te beginnen die voorgoed een eind moet maken aan de straatterreur. In de vlucht vereeuwigd De felle actie van de politie moet voor de jongelui als een volkomen verrassing zijn gekomen. Alle straten in de buurt waren afgegrendeld door motoragenten, overvalwagens en agenten in burger. Toen begonnen tien politiemannen hun actie. Iedere stilstaande jongen, en zijn kledij zal daarbij wel het richtsnoer zijn geweest, kreeg bevel onmiddellijk door te lopen. Wie daaraan niet direct voldeed, werd op gepakt. De raddraaiers, die al eerder wa ren gesignaleerd, werden soms op persoonlijke aanwijzing van de hoofdcom missaris opgepakt, ook als zij de poli- Vijf jaar gevangenisstraf overeenkoms tig het vonnis van de Arnhemse rechtbank vorderde de procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem tegen een 47-jari- ge Arnhemse koopman wegens doodslag. Volgens de tenlastelegging had hij te Nij megen op 26 juli een 36-jarige Nijmeegse metselaar van het leven beroofd door hem met een dolkmes in de buik te steken. Dit gebeurde in de deuropening van het café van de moeder van de metselaar in de benedenstad van Nijmegen. Uit dat café was de Arnhemmer enige minuten te voren verwijderd- Hij verkeerde onder de invloed van sterkedrank. Toen de metse laar wilde kijken, waar hij was gebleven, sprong de man plotseling uit het duister naar voren en bracht de dodelijke steek toe. De verdachte zei zich niets meer te kun nen herinneren van hetgeen die avond was gebeurd. Er was herrie geweest in het café. De metselaar had volgens getuigenverklarin gen, de veel forsere Nijmegenaar met een barkruk uit het café gewerkt, na hem een stomp te hebben gegeven. Het gerechtshof zal op 24 september ar rest wijzen. tiebevelen wel opvolgden. Terwijl de agen ten aan hun zuiveringsactie begonnen, liep een politiefotograaf tussen de menigte door om de meest daarvoor in aanmerking komende gezichten vast maar te ver eeuwigen voor latere herkenning. Nozems die trachtten aan de greep van dfe agenten te ontkomen, renden langs de huizen of sprongen over bloemperken. Slagen met de gummistok regenden neer op de ruggen van de knapen die verzet boden. Sommi gen jammerden, anderen die een voor sprong op de agenten hadden gekregen, riepen vol bravour nog scheldwoorden, maar voordat zij er erg in hadden, stond een „stille" al klaar on hem in de kraag te grijpen. Hoofdcommissaris Staal vertelde ons om halfelf, toen de straathoeken nog slechts door agenten werden bevolkt, dat de actie naar wens was verlopen. Het is zijn be doeling de jongelui voor eens en altijd dui delijk te maken, dat er met de politie niet te spotten valt. In de hal van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is de jaarlijkse ontvangst gehouden van dé Amerikaanse hoogleraren, leraren en stu denten, die in het kader van het Ful- bright-programma gedurende een aca demisch jaar in ons land college of les zullen geven of aan een der Nederlandse universiteiten of hogescholen zullen gaan studeren. Er waren omstreeks vijftig Amerikaanse gasten en enige tientallen vertegenwoordigers uit Nederlandse on derwijs- en studentenkringen. Minister Cals heeft dit gezelschap met een toe spraak begroet. Advertentie 2o stuks f. 1.» Chief Whip Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse nozems zijn nauwe lijks uit het nieuws verdwenen of de gang sters melden zich weer. Gisteren heeft de politie twee mannen, de zeeman L. F. en de losarbeider W. S. (beiden 26), gearres teerd, omdat zij „openlijke geweldple ging in vereniging" hebben gepleegd. De arrestatie heeft op de Nieuwendijk nogal wat opschudding veroorzaakt. Het zijn vooral de caféhouders die benieuwd zijn naar de afloop. Met deze zaak zal straks de intimidatie van de onderwereld, waaraan de caféhouders blootstaan, op nieuw in de rechtszaal komen. Een café op de Nieuwendijk, „Congo Star", is ge sloten. De onderwereld heeft hier wraak genomen en de eigenaars, twee compag nons, willen kennelijk de kat uit de boom kijken aleer zij hun deur weer openen. Want de exploitanten van „Congo Star" hebben niet gebukt voor de gangsters, die sinds jaren de caféhouders van de Am sterdamse binnenstad terroriseren. Zij hebben aangifte gedaan van vernieling, die een zekere K. onlangs in hun zaak heeft gepleegd. Die aangifte „nam" de onderwe reld niet. Twee dagen geleden werd een der eigenaars opgebeld door een onbeken- Advertentie Leuke japonnetjes! Ideale stoffen! Let bij stof-per-meter Licht, Soepel! O zo gemakkelijk in on derhoud. Japonnetjes waar U van gaat houden! Dank zij Zaalberg's meester schap, dankzij Bayer's textielvezel Dra Ion! en japonnetjes op het Zaalberg-Draion etiket! 99 „Tot onze teleurstelling heeft het wets ontwerp „Financiële Verhoudingswet 1959" in genen dele aan de verwachtingen be antwoord". Dit schrijven B. en W. van Amsterdam in een nota aan de gemeente raad, waarin de financiële toestand van de hoofdstad wordt getoetst aan dit wets ontwerp. Deze nota gaat vooraf aan de gemeentelijke ontwerp-begroting voor 1960, welke waarschijnlijk in oktober zal worden aangeboden. „Het is ons reeds herhaaldelijk gebleken, dat de regering er nog niet van is door drongen, dat gemeenten, althans wat Am sterdam betreft, niet over de ruimte in haar eigen middelen beschikken om nieuwe verplichtingen op zich te nemen. Het gebeurt herhaaldelijk, dat de gemeen ten nieuwe uitgaven, bijvoorbeeld voort vloeiende uit rijksregelingen, moeten doen, waar geen nieuwe dekkingsmiddelen tegenover kunnen worden gesteld", zo zeggen B. en W. in de nota. „Voor de gemeenten, welke met de in het wetsontwerp voorgestelde objectieve uitkeringen niet tot een sluitende begro ting kunnen komen, zal de subjectieve uit kering, in het wetsontwerp „aanvullende bijdrage" genaamd, een belangrijke rol gaan spelen, vooral voor de hoofdstad, waar de nieuwe regeling een achteruit gang betekent van rond veertig gulden per inwoner". B. en W. van Amsterdam stellen, dat deze aanvullende regeling ten laste van het Gemeentefonds zal komen, zodat, wanneer Amsterdam door een eventuele subjectieve uitkering meer zal ontvangen, dit ten laste van alle gemeenten zal ko men. Daarnaast kunnen voorwaarden aan de toekenning worden verbonden, waar door een gemeente in feite onder curatele wordt gesteld en een belangrijke inbreuk wordt gemaakt op haar autonomie. Dit moet, zo meent het Amsterdamse stads bestuur, ontoelaatbaar worden geacht. B. en W. zijn dan ook van mening, dat voor al voor de grootste gemeenten een aan vullende regeling noodzakelijk moet wor den geacht, wil een oplossing voor het te kort aan middelen worden gevonden. Deze zal in geen geval gebaseerd mogen zijn op de thans voorgestelde „aanvullende bij dragen", welke immers met bevoogding gepaard kunnen gaan. De groei van de grote centra dient van rijkswege te wor den gesteund door toekenning van vol doende middelen en niet, zoals het wets ontwerp beoogt, te worden bestraft met voorschriften en meer intensief toezicht. De Amsterdamse gemeentebegroting 1959 gaf een tekort aan van ruim 33 mil joen gulden. Met diverse uitkeringen, on der andere uit het Gemeentefonds, kon het tekort worden teruggebracht tot 25,3 miljoen gulden. De kleine gemeente Bocholtz, in de uiter ste zuidoosthoek van Limburg, voert al sedert enige tijd een verbeten strijd voor de openstelling van de grensovergang naar Duitsland in genoemde gemeente. Tot nu toe zijn alle verzoeken in die richting door de bevoegde autoriteiten afgewezen, omdat men de bezetting van zo'n grenspost voor het verkeer ter plaatse niet nood zakelijk acht. Maar Bocholtz heeft zich niet willen laten kennen. Onder aanvoering van burgemeester mr. P. W. M. van Meeu wen zette de bevolking actie op actie op touw om aan Bocholtz de verlangde grens overgang op eigen gebied te verschaffen. De situatie ter plaatse is zo, dat bijna alle Bocholtzer gezinnen in het aangrenzende Duitse gebied kennissen en familie hebben wonen, die nu alleen via een grote omweg via de Locht of Vaals, te bereiken zijn, ter wijl ze in feiie vlak bij Bocholtz wonen. Na de tweede wereldoorlog ging de grens ter plaatse dicht en zij bleef dicht. De jongeren van de K.V.P. uit Limburg zullen zaterdag 19 september een meeting houden die in Bocholtz voor het gemeente huis begint. Burgemeester Van Meeuwen zal hun vertellen waarom het bij deze actie gaat. Dan zal de bevolking van Bocholtz en die van het aangrenzende Simpelveld en Ubachsberg, voorafgegaan door de plaatselijke ruitervereniging, naar de ge sloten grensovergang aan de Akerweg trekken, waar dan inmiddels ook een stoet van de C.D.U.-jongeren uit Aken zal zijn gearriveerd. Bij de grens zal men een ge zamenlijke protestmeeting houden. Voorts wil men een rekwest sturen naar de regering in Den Haag en naar de Bondsregering om de grens alsnog op korte termijn heropend te krijgen. de, die hem eraan herinnerde, dat K. maan dag voor de rechter moet verschijnen: „Als je niet zorgt, dat er 250 gulden komt voor een advocaat, gaat je zaak in puin". Nog dezelfde avond verschenen vier mannen in „Congo Star". Een van hen liep blijkbaar met opzet tegen iemand op. Er volgde een woordenwisseling en onmiddellijk daarop vlogen de glazen en de stoelen door de lucht. Twee bezoekers van de zaak, zeelieden, moesten met ver wondingen naar een ziekenhuis worden vervoerd. Een hunner kan nog niet wor den verhoord. Pomp uit buffet gerukt Over het algemeen doen de caféhouders slechts zelden aangifte van vernielingen in hun zaak. Vaak voorkomen zij de ver nielingen reeds door de gangsters, die gra tis verteringen eisen „want anders gaat je zaak eraan" hun zin te geven. De 23-jarige K. die maandag voor de politierechter moet verschijnen, on dervond onlangs, dat hij zijn zin in „Congo Star" niet kon doordrijven. Hij was dronken en men weigerde hem bier te tappen. Hierop rukte K. de bierpomp uit het buffet waardoor het gerstenat bij tientallen liters over het buffet stroomde. Vervolgens rende hij naar het toilet, trok de closetpot van de vloer en slingerde deze in het café en ten slotte bedreigde hij de bezoe kers met een kapotgeslagen glazen plaat. „Congo Star" deed aangifte. Tegen loopt nog een voorwaardelijke straf en omdat zijn „vrienden" de tenuitvoerleg ging van deze maatregel vreesden, beslo ten zij tot intimidatie van de caféhouders. Deze hebben zich echter opnieuw tot de politie gewend en met behulp van het foto archief kon men twee van de vier boeven die thans wraak hebben genomen, arres teren. Er komen veel te weinig aangiften, zegt de politie, die meent dat de caféhouders over het algemeen te angstig zijn. De ca féhouders zelf, die in hun hart respect hebben voor de eigenaars van „Congo Star" evenals zij dat verleden jaar had den voor Kees Manders, die zich evenmin liet terroriseren wachten met belang stelling het verloop van deze affaire af. De rijksrecherche heeft deze week drie wachtmeesters van de verkeersgroep der rijkspolitie in Amsterdam gearresteerd, nadat een automobilist aangifte had ge daan, dat zij van hem een gift van 150 gulden hadden geaccepteerd teneinde een procesverbaal te voorkomen. Het drietal, dat intussen een bekentenis had afgelegd, zal vandaag voor de officier van justitie, worden geleid. De betrokken automobilist reed in het Gooi en werd door een der drie wacht meesters aangehouden, omdat zijn rijden (nogal links op de weg) een onzekere in druk maakte. De wachtmeester wilde con troleren of de bestuurder „onder invloed" was. Volgens de automobilist liet de poli tieman doorschemeren dat de bestuurder een vervolging kon voorkomen door hem met geld terwille te zijn. De wachtmees ter stak de 150 gulden bij zich en deelde dit bedrag later met de twee collega's, die thans met hem gearresteerd zijn. De zaak kwam aan het rollen doordat de betrokken automobilist later toch besloot, het er niet bij te laten zitten. Onderzocht zal worden of wellicht nog meer ambte naren bij de rijkspolitie te eniger tijd gif ten hebben aanvaard om hun plicht te verzaken. Geref. Gemeenten in Nederland Tweetal te Rotterdam-Centrum M. van de Ketterij te Alblasserdam en F. Malla te Bruinisse.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13