Today, KENT FILTERS BEST Eerste fase van het Rozenburgproject is uitsluitend Nederlands OCEANOGRAAF ACHT DE ZONDVLOED TE BEWIJZEN r SPD LEGT MARXISTISCH GEWAAD AF Bedrijfsleven moet strijden tegen Europese verdeeldheid j <^Praatótoel more than ever Van dag tot dag Geen eis tot socialisatie meer en de godsdienst niet langer privé-zaak NAAIMACHINES fllit öf ÜFrlFÖFn fijö 3 j Burgemeester Van Hall haastig naar New York MR. DELPRAT OVER DE E.E.G. Ex-SS'er was 16 jaar ondergedoken in Oostenrijk Vrouw gaf haar „neef", „zoon" en echtgenoot tenslotte bij de politie aan Beeldje gestolen uit museum in Utrecht of all leading filter cigarettes in U.S.A. Bijzondere KLM-kalender Com ment aar Hoogovens 0p de Franse voorstellen tot wijziging van de EGKS 200 Jaar geleden VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 Niet veel voetgangers zullen het met de politie eens zijn, dat zij de meest roekelo ze groep wegebruikers vormen. Men moet deze misprijzende kwalificatie ech ter goed verstaan: zij vormen de groep, die het kwetsbaarst is en daardoor bij eenzelfde mate van onvoorzichtigheid als andere weggebruikers voor zichzelf het gevaarlijkst. Roekeloos spelen zij met hun eigen leven, vaak ook met dat van ande ren, in situaties waarin zij onherroepelijk degenen zijn die de grootste klap krijgen. De thans aangekondigde maatregelen van politiezijde tegen overtredingen der ver- keersvoorschriften moeten door voetgan gers dan ook in de eerste plaats als zelf bescherming worden gezien. De voetgan gers dragen zeker niet de grootste schuld bij het nog steeds zorgwekkend hoge aan tal verkeersongelukken, doch zij vormen de grootste groep slachtoffers. De aangekondigde actie van de politie in dé grote steden is erop gericht, de voet ganger mores te leren. „Mores" zijn ze den goede zeden met betrekking tot de plaats, die hij in het verkeer inneemt en opeist. Deze goede zeden worden dat moet worden toegegeven in vele geval len gebrekkig onderhouden. Niet voor niets spreekt men van „voetgangsters", met de nadruk op „gangsters". Doch daar tegenover staat, dat ook de voorzieningen in het verkeer, waarop de voetganger moet steunen voor zijn veiligheid, vaak veel te wensen overlaten. Bij het oversteken kan hij zich niet altijd houden aan de regels, omdat die regels voor hem geen of wei nig ruimte laten. Bij stoplichten moet hij dikwijls het vege lijf beschermen door een soort van hazard-spelletje, omdat de verkeersregeling niet gericht is op zijn verkeersrecht. Dat recht heeft hij, evengoed als alle andere weggebruikers. De ontwikkeling van een veiliger verkeerssituatie zal dan- ook voor een belangrijk deel afhangen van de mate, waarin men voor de voetgangers betrouwbare voorzieningen weet te tref fen, waarbij de factor van „geluk" wordt uitgeschakeld. Daarnaast echter en dat is het waarop de politie thans de nadruk gaat leggen moet de voetganger door drongen raken van de overtuiging, dat de verkeersdiscipline ook voor hem geldt en vooral voor hem, in zijn eigen belang. (Van onze Amsterdamse redacteur) 'Amsterdams burgemeester, mr. G. Van Hall stapte gistermiddag op Schiphol in het KLM-toestel naar Parijs en 's avonds cm elf uur was hij in New York, waar hij vandaag de gast is van de burgemeester van die stad ter gelegenheid van de Hud- son-herdenkingsfeesten. Vóór zijn vertrek zei mr. Van Hall: „Ik vind het jammer, dat ik niet met het KLM-lijntoestel naar New York kan vliegen. Ik vind het eerlijk gezegd een beetje sneu voor onze eigen luchtvaartmaatschappij. Maar de Boeing- passagiersjet van de PANAM om zes uur uit Parijs stelt me tenminste in staat om rustig te slapen en uitgerust naar het New Yorkse stadhuis te gaan. Het koninklijk bezoek aan Amsterdam verhin derde mij eerder weg te gaan". Vandaag, op de eerste dag van de Hud- sonherdenking, arriveert Prinses Beatrix in New York. Na de ontvangst wordt de Prinses een lunch aangeboden, waarbij mr. Van Hall ook zal aanzitten. „Dat ge beurt in de ambtswoning van de burge meester, een prachtig, oud huis aan de rivier, omgeven door een schitterende tuin. Daar is mijn ambtswoning niets bij". Of mr. Van Hall nog zaken gaat doen, die voor Amsterdam van belang zijn? „Dat bericht over geldleningen? Daar is niets van waar. De Amerikaanse markt is voor ons op dit ogenblik trouwens niet erg gunstig voor leningen. Dat was een paar jaar geleden anders. Nee, ik ga voor de Hudson-herdenking. Begin oktober ben ik weer terug", beloofde mr. Van Hall, die zijn Amerikaanse reis maakt in gezelschap van zijn echtgenote. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse socialistische partij, de S.P.D., heeft haar nieuwe programma be kendgemaakt, dat, behoudens goedkeu ring van het partijcongres, moet dienen ter vervanging van het Heidelbergse par tijprogram van 1925. Uit het nieuwe pro gramma blijkt dat de S.P.D. eindelijk het voorbeeld van de Nederlandse en Oosten rijkse socialisten heeft gevolgd, op tal van punten gematigder is geworden en af scheid heeft genomen van vele oude marxistische idealen. Deze matiging is een gevolg van de voortdurende verliezen tijdens landelijke en provinciale verkiezingen. Het Heidel bergse program van meer dan dertig jaar geleden sprak noch de moderne arbeider noch de zwevende welvarende midden groepen aan, die beiden thans in betrekke lijk goede doen zijn. De stoot tot deze vernieuwing in de S.P.D. kwam daarbij niet uit het partijbe stuur of uit de leiding van de Bondsdag fractie, maar van de rechter S.P.D.-vleu gel van onder meer de „Lander-Fürsten de sociaal-democratische minister-presi denten in de „Lander" Hamburg, Berlijn, Hessen en Neder-Saksen, respectievelijk Brauer, Brandt, Zinn en Kopf. Hoe moeilijk het opstellen van het nieu we partijprogram is gegaan, blijkt uit het feit, dat er twee ontwerpen nodig waren. Het eerste ontwerp, van 1958, was lang, pathetisch en onleesbaar. De ontwerpers, een commissie van 34 man onder leiding van het bestuurslid Eichler, kregen voor de tweede versie de hulp van voorzitter Ollenhauer, de economische deskundige Deist, de Oostenrijkse socialist Kautsky en de oud-hoofdredacteur van het Westduitse persbureau D. P. A. Sanger. Kautsky is de vader van het niet-marxistische partijpro gram van de Oostenrijkse socialisten, die hiermee in 1961 een verkiezingssucces wil len boeken. Uit het S.P.D.-porgram, dat op een par tijdag in Bad Godesberg in november moet worden goedgekeurd, blijkt het volgende: 1) De S.P.D. keurt de vrije concurren tie niet meer af en staat thans ook achter ondernemers-initiatieven en de vrije con sumentenkeus. 2) De partij eist niet meer de sociali sering van de grote bedrijven, dat wil zeg gen het leggen van de leiding van dergelij ke grote ondernemingen in de handen van de staat of van bepaalde organen van de gemeenschap. In plaats hiervan eist de S.P.D. thans toezicht op de leiding van de ze ondernemingen door middel van kartel en investeringscontrole en voorts wil zij concurrentie tussen openbare bedrijven en vrije ondernemingen en een vérgaande pu bliciteit over de financiële resultaten van de ondernemingen. Duidelijk is hierin de hand zichtbaar van dr. Deist, die reeds jaren pogingen doet om zijn stelling ingang te doen vinden dat socialisering van de grote ondernemingen niet een principiële S.P.D.-eis mag blij ven. Wel blijft de S.P.D. eisen dat onder nemingen gemeenschappelijk eigendom moeten worden, indien „een gezonde or dening van de economische machtsverhou dingen" niet tot stand komt. Overigens gaat de partij er ook van uit, dat de ar beiders meer medezeggenschap moeten krijgen en op deze wijze van „economi sche onderdanen" tot „economische bur gers" moeten worden. 3) Politiek bekent de S.P.D. zich opnieuw tot de democratie, waaraan zij de eis ver bindt tot openbare controle van „iedere macht die de democratische staat tot buit van haar bijzondere belangen zou kunnen maken". Vrijheid, gerechtigheid en solida riteit zijn de principiële waarden van de S.P.D.-politiek, kortom de S.P.D. wijst iedere dictatuur of welke autoritaire re gering ook af. 4) Belangrijk is zeker de vei-houding tot de kerk, zoals de S.P.D. die thans ziet. In het nieuwe program wordt gezegd: „De S.P.D. betuigt haar achting aan de kerke lijke instituten en de religieuze gemeen schappen. Zij aanvaardt de bijzondere taak en de zelfstandigheid der kerken, zij is be reid tot samenwerking met de kerken". Dit programma-punt betekent een volko men breuk met de totdusver verkondigde stelling van dertig jaar oud, die de gods dienst verklaarde tot „privé-zaak". Economisch, politiek en wat haar ver houding tot de kerken aangaat, is de S.P.D. hiermee volkomen overstag gegaan en heeft zij zich te langen leste aangepast aan de nieuwe verhoudingen in het West duitse politieke leven. Met dit program hoopt de partij bij de verkiezingen in 1961 een gooi te doen naar een hoger stem menpercentage en daarmee naar rege- In een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam heeft mr. D. A. Delprat als voorzitter een verklaring afgelegd over de Europese Economische Gemeenschap en de Kleine Vrijhandelszone. Het is onmis kenbaar, zo zei hij, dat thans in West-Europa twee economische blokken bezig zijn zich te vormen, de „zes" van de E.E.G. en de „zeven" van de Kleine Vrijhandelszone. Het valt niet te loochenen dat de tegenstellingen in de benadering van het probleem van de Westeuropese integratie thans zijn geconsolideerd. De ervaring heeft geleerd, dat het vraagstuk van deze integratie meer en meer door politieke thesen en anti thesen wordt beheerst. Er is naar sprekers mening dan ook reden tot bezorgdheid over de huidige gang van zaken inzake de toekomstige organisatie van de West europese economie, zulks in samenhang met de politieke ontwikkeling in de wereld. Bezorgdheid voor de Nederlandse po sitie in de blokvorming, die dreigt te ont staan, doordat wij licht de dupe kunnen worden van de discriminaties en de kunst matige structuurwijzigingen, die een der gelijke blokvorming met zich brengt. Be zorgdheid ook voor de toekomst van West- Europa wanneer hernieuwde verdeeldheid en een verzwakking van de economische weerstandskracht zou ontstaan. Men mag de staatslieden toewensen dat zij er in zullen slagen de thans aan de dag tredende, voor het welzijn van de Westeuropese gemeenschap hoogst be denkelijke politieke en economische tegen stellingen, in toom te houden. Inmiddels moet ook het bedrijfsleven er toe bijdragen de spanningen te doen verminderen en overeenstemming naderbij te brengen. Dit is ook het doel van de besprekingen, die de Kamers van Koophandel uit de E.E.G. binnenkort met zusterinstellingen uit de Kleine Vrijhandelszone zullen houden. Op 24 en 25 september zal binnen dat kader een delegatie van de Nederlandse Kamers met vertegenwoordigers van de Britse Kamers te Londen overleg plegen. Op elk niveau zullen wij geduldig maar hard nekkig moeten blijven ijveren voor een goede verstandhouding tussen het be drijfsleven van de zes en dat van dezeven landen. Laten wij trachten op deze wijze in West-Europa een economische wal te bouwen, die er toe zal bijdragen het poli tieke schip der verdeeldheid te keren, al dus mr. Delprat. ringsverantwoordelijkheid. Algemeen meent men te Bonn, dat het voor de S.P.D. niet slechts gaat om programma-punten, maar in de eerste plaats om een figuur, die de partij naar buiten toe op represen tatieve wijze vertegenwoordigen kan. De eerste stap in deze richting is gedaan toen voorzitter Ollenhauer afzag van het even tuele S.P.D.-bondskanselierschap, een tweede stap zal het aanwijzen moeten zijn van een man van formaat, die tot de mas sa spreekt. Ten deze dringt zich algemeen de naam op van Willy Brandt, de Westberlijnse bur gemeester, die in alle lagen der Westduit se bevolking sympathie heeft. Maar voor een man als Brandt en de eveneens gema tigde professor Carlo Schmidt tot de top zijn doorgedrongen, zal de gematigde zij de van de S.P.D. nog menig gevecht moe ten leveren, zowel met de linkse groepen onder leiding van vice-voorzitter Wehner Willy Brandt als met de lokale partijfunctionarissen die geen scheiding willen tussen de oi-ganisato- rische en de politieke functies in de partij. De eerste horde staat in november op de bijzondere S.P.D.-partijdag voor de deur: daar moet het programma worden goedgekeurd of geamendeerd. Daar zal de SP.D. óf klare wijn moeten schenken (zo als de Frankfurter Allgemeine Zeitung schrijft: „De laatste puinhopen van het ideaal van de klassenloze maatschappij door de onteigening van de eigenaars wor den met een grote boog over boord ge veegd"). Of zullen de lokale functionaris sen er toch nog in slagen wat meer marxis tisch water in deze moderne politieke wijn te gieten....? Met de verkiezingen van 1961 in het vooruitzicht valt dit laatste niet te verwachten. (Van onze correspondent in Wenen) Het gesprek van de dag in Oostenrijk is de vreemde geschiedenis van de Neder lander Piet van de Watering, die zich tij dens de laatste oorlog als jongen van 20 jaar bij de S.S. had laten inschrijven en die vrijwillig naar het front ging. In 1945 vluchtte hij naar Graz in Oostenrijk en dook daar onder bij een vrouw, die twin tig jaar ouder was dan hij. Hij ging aan vankelijk door voor haar neef. Daar hij bang was, dat hij door de Oostenrijkse in stanties aan Nederland zou worden uitge leverd, liet hij zich door zijn hospita adop teren. Van toen af heette hij Peter Nimm- richter en was hij Oostenrijks staatsbur ger. Daarbij bleef het echter niet. Er ont wikkelde zich een liefdesverhouding tus sen het ongelijke paar en daaruit werd in 1954 een kind geboren. Zodoende was de vrouw tegelijkertijd moeder en grootmoe der van haar eigen kind. Om aan deze vreemde verhouding een rechtmatige schijn te geven maakte Watering-Nimm- richter zich schuldig aan valsheid in ge schrifte. Hij wist in het bezit te komen van het Nederlandse trouwbriefje van zijn broer, die tijdens de oorlog was gesneu veld. Op handige manier veranderde hij de naam van zijn schoonzuster in die van zijn aangenomen moeder en liet van deze ver valsing een foto-copie maken. Op grond hiervan werd het „huwelijk" tussen aan genomen moeder en zoon in Oostenrijk als geldig aanvaard en zo leefde het „echt paar" veertien jaar rustig en in betrekke lijke welstand te Graz. Nu echter is het be drog aan het licht gekomen, omdat er on enigheid ontstond en de vrouw haar zoon, tevens echtgenoot, bij de politie heeft aan gebracht. Daar de adoptie geldig is blijft Watering de aangenomen zoon en heet hij nog altijd Nimmrichter. Maar hij zal zich voor de rechter moeten verantwoorden wegens valsheid in geschrifte. Het delict, dat hij zich bij de S.S. vrij willig heeft laten inschrijven is echter ver jaard. Bovendien was hij toen 20 jaar en dus minderjarig. Uit het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht wordt sinds gisteravond een kost baar beeldje, voorstellende de boodschap aan Maria, vermist. Het is een stuk uit de Noord-Nederlandse School. Het is in 1470 vervaardigd. Het verzekerd beedrag is 2000.De waarde is evenwel veel gro ter. De diefstal werd ontdekt door een der suppoosten. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Dat de KLM zoals zoveel andere onder nemingen een kalender aan haar relaties stuurt is niets bijzonders. De KLM-kalen der welke thans wordt verzonden wijkt echter van het gebruikelijke kalender model af, omdat de jaartelling reeds per 1 oktober 1959 ingaat en verder het gehele jaar 1960 beslaat. Dit hangt uiteraard sa men met het veertigjarig bestaan van de KLM op 7 oktober. De maandelijkse illustraties worden ge vormd door de beste inzendingen voor de internationale tekenwedstrijd voor kinde ren, welke de KLM in 1957 uitschreef. De oplaag bedraagt 250.000 exemplaren, waar bij edities in onder andere het Italiaans, Pools. Noors, Bulgaars. Aansluitend op de verklaring, die mr. dr. K. P. van der Mandele maandag als voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel heeft afgelegd naar aanleiding van persuitlatingen onder de titel „Krupp in de Europoort", heeft hy thans in zijn kwaliteit van voorzitter van het curatorium der Staalstudie-Stichting nadere mede delingen verstrekt over de gang van zaken. Hy wyst er onder meer op dat Nederland na Italië de geringste produktie van staal heeft. Op grond van een verschuiving van de vestigingsplaats der staalindustrie naar de zeekust heeft zyns inziens ons land de kans een meer dan evenredig aandeel te verwerven in de berekende uitbreiding van de staalindustrie, die in 1965 100 tot 110 miljoen ton zal moeten produceren, tegen nu 88 miljoen ton, om het welvaartspeil in Europa te kunnen handhaven. Mr. dr. Van der Mandele wijst er dan op dat de initiatiefnemers van het huidige project Rozenburg, die de unieke vestigingsplaats aldaar hadden ontdekt, hem ver zocht hebben de leiding te nemen van een comité waarin alle nationale krachten samengebundeld zouden worden om deze voor Nederlandse verhoudingen gigantische staalonderneming tot een realiteit te maken. In een voorafgaand stadium hebben de initiatiefnemers ter realisering van het toen bestaande plan samenwerking gezocht met de'Hoogovens te IJmuiden. Tot teleurstelling van alle betrokkenen bleek het beoogde toen niet mogelijk. Daarna hebben de initiatiefnemers met instemming van de regeringsinstanties een inleidende studie van hun tot grotere omvang uitgegroeide plan laten maken door Krupp, die de meest gerede instan tie daarvoor scheen. Fantasie om Krupp Mede op grond van deze voorgeschiede nis heeft het curatorium der Stichting, waartoe inmiddels de president-directeur van de Hoogovens te IJmuiden was toe getreden, unaniem besloten Krupp op te dragen deze studie uit te werken tot een gedetailleerd plan. Dit heeft ons, aldus mr. dr. Van der Mandele dit voorjaar bereikt. Een verdere opdracht is aan krupp nooit verstrekt. De suggestie, als zou Krupp een overheersende rol in het project Rozen burg spelen, acht mr. dr. Van der Mandele volkomen uit de lucht gegrepen. Deskundigen uit de kring der Staal studie-Stichting zijn thans bezig een eigen afgerond plan uit te werken, dat men bin nen afzienbare tijd aan de regering hoopt te kunnen aanbieden, een plan dat volgens regeringswens van dusdanige allure zal moeten zijn, dat. het de unieke mogelijk heden op Rozenburg ten volle tot haar recht laat komen. Volgens verklaring van mr. dr. Van der Mandele neemt de directeur-generaal voor de industrialisatie als door de minister van Economische Zaken aangewezen con tactpersoon aan de beraadslagingen van het curatorium deel en de naaste mede werkers van de minister verlenen actieve hulp bij de werkzaamheden. Aangezien het terrein op Rozenburg de mogelijkheid biedt om drie miljoen ton staal per jaar te produceren, met alle verwerkings- en nevenbedrijven daaraan verbonden, ligt het volgens de heer Van der Mandele voor de hand, dat een volledige realisering van die mogelijkheid slechts in fases zal kun nen geschieden. Produktie in eerste fa-se De eerste fase zal, mogelijke wijzigingen voorbehouden, een produktie aan ruwijzer omvatten van 375.000 ton per jaar en een staalproduktie van 350.000 ton. Als eind- produkten zullen waarschijnlijk worden vervaardigd walsdraad, bandijzer en zoge naamd kleinmateriaal, profielen enzo voorts. Uit het jaarverslag van de Nederlandse Kabelfabrieken heeft men volgens de heer Van der Mandele kunnen lezen, dat door deze n.v. nauwe samenwerking wordt nage streefd tussen de bestaande en eventuele uit te breiden walserijen te Alblasserdam en het nieuwe bedrijf op Rozenburg. Hier door wordt zijns inziens tevens een ratio nele bezetting van de bestaande installa ties gewaarborgd. Het is. aldus mr. dr. Van der Mandele, steeds de bedoeling van de Staalstudie-Stichting geweest, en uit de samenstelling van het curatorium blijkt dit, om te trachten op harmonieuze wijze samen te werken met de Hoogovens te IJmuiden. Naar zich laat aanzien, aldus de heer Van der Mandele, zal na realisering van de eerste fase een directe werkgelegenheid zijn geschapen voor 4000 mensen. De in directe werkgelegenheid bedraagt zijns in ziens ongetwijfeld een veelvoud daarvan. Voor luchtverontreinigingsgevaar voor het Westland behoeft naar het oordeel van objectieve deskundigen geen vrees te zijn. De verwerkelijking van de eerste fase zal naar globale schatting een investering ver gen van 350 miljoen gulden, een bedrag dat volgens ter beschikking staande feiten uit Nederlandse bronnen zal kunnen wor den gefourneerd. Hierbij wordt gerekend op een directe en indirecte medewerking van de staat. Sterke positie De heer Van der Mandele acht de econo mische positie van het nieuwe complex sterk. Een aanzienlijk deel der in het Rot terdamse achterland verwerkte ertsen wordt, zo zegt hij, te Rotterdam aange voerd en aldaar overgeslagen in binnen schepen. Verwerking op Rozenburg biedt een kostprijsvoordeel op het Roergebied. Bij wederexport der staalprodukten van het achterland naar zee heeft zijns inziens Rozenburg een extra voordeel. Men is voorts voornemens in de structuur der vennootschap en vennootschappen sociaal- economisch vooruitstrevende opvattingen te verwerkelijken. Het ligt volgens mr. dr. Van der Mandele voor de hand, dat de strategisch uitzonder lijk goede positie van Rotterdam de aan dacht heeft getrokken van buitenlandse staalproducenten en -financiers. Destijds heeft minister-president dr. Drees in het openbaar reeds verklaard, dat er van re geringszijde geen bezwaar werd gezien in deelneming voor buitenlandse interessen ten in het Rozenburgproject. Een dergelijke deelneming, aldus de heer Van der Man dele, wordt door ons niet principieel afge wezen, maar het is ons streven de eerste fase uitsluitend Nederlands te doen zyn en in de toekomst onze nationale positie en invloed te handhaven. Wanneer wy, zo besloot hy, niet met spoed tot de reali sering van ons project kunnen komen, is het gevaar niet denkbeeldig, dat de op Rozenburg aanwezige mogelijkheden door buitenlanders zullen worden benut. In antwoord op een door ons aan Hoog ovens gestelde vraag heeft de directie van Hoogovens medegedeeld dat weliswaar in een vroeger stadium „jaren geleden" de Nederlandse draad-industrie zich tot Hoog ovens heeft gewend met de vraag of Hoog ovens staal zou kunnen leveren in de vorm van te IJmuiden te walsen knuppels, aan welk verzoek Hoogovens toen onmogelijk kon voldoen, doch dat het initiatief tot het oprichten van een ijzer- en staalbedrijf aan de Nieuwe Waterweg buiten Hoogovens om is geschied. Wildbaan gesloten. Evenals vorige jaren zal een deel van het nationale park „De Hoge Veluwe" met het oog op de bronstijd van het edel wild voor een deel van 14 september tot en met 11 oktober gesloten zijn voor het publiek. Dit betreft de wildbaan. De autoweg museum-Rijzen- burg-Oudreemst blijft tot 18 uur open voor alle verkeer, doch mag niet worden ver laten. Van de rijwielpaden mag geen ge bruik worden gemaakt. Ouwe merries Als u zo zoetjes naar de radio zit te luis teren, waarde lezer, is het u dan ook wel eens opgevallen welk een ernstige sterfte er heerst onder de ouwe cowboys. Overal dragen hele stoeten nog overlevende cow boys hun ex-collega naar zijn laatste een zame plekje daar ergens op de prairie, er is een grote aanbieding van niet meer in gebruik zijnde lasso's, en de bovenge noemde prairie miegeit letterlijk van treu rende ouwe merries. Nu heb ik me wel eens in arren moede afgevraagd, waarom die ouwe cowboys toch zo'n vreemde voorkeur hebben voor ouwe merries, maar dat komt doodeen voudig door het rijm. Jawel. Want als ze ooit op een hengst redenkent u een woord dat rijmt op hengst? Terwijl een m.errieMoet u eens horen: derrie, her rie, kerrie, berrie, gaat u maar door. Het loopt allemaal erg lekker nietwaar? En midden op de prerrie Daar stond die ouwe merrie En maakte droeve herrie Bij 't grafje van haar baas. En daarbij hoort een melancholieke ach tergrond van droef jodelende (joech-ha- diejee, joech-ha-diejoe) collegae, gekraak van zadelleer, gesnor van lasso's, gejank van coyotes en gesnuif van bisons. En weer is er een sfeervol cowboyliedje geboren. Nu geloof ik overigens, dat de cowboy liedjes het in narigheid maar met een neuslengte winnen van de zeemansliedjes. Neemt u een goede raad van me aan, le zers, en spreekt u nooit met een zeeman (een echte!) over zeemansliedjes, tvant dan wordt hij wild. Hij vindt namelijk, dat hij daarin immer wordt voorgesteld óf als een halfzachte idioot, die met een hart (rijmt lekker op smart) vol tranen (rijmt op ba nanen die gaat hij halen met zijn schuit, vat u?) „Nou tabeh dan" joelt, als de tros wordt losgesmeten, öf als een man met een schat in iedere stad, en wat moet zijn vrouw daar dan weer van denken? Want ook het maken van sfeervolle zeemans liederen is niet moeilijk als we de radio geloven moeten. Het is overigens vreemd dat tekstdich ters, die van een paard voor- en achter eind niet uit elkaar kennen, laat staan dat ze die subtiele verschillen kennen tussen merries en hengsten, altijd zo'n voorkeur schijnen te hebben voor ouwe cowboys. En dat liedjesschrijvers, wier voeten nim mer een dek beroerden, zich gedrongen schijnen te voelen om vreemde dingen te gaan schrijven over zeelieden en hun broodwinning. Maar misschien komt dat doordat rijmelen gemakkelijker is dan u denkt. Schuit, bruid, vooruit. Liedje en melodietje. Smart en hart. Tros en los. Maar wanneer staat er nu eens een man op of een vroinv die een levensliedje schrijft over de dinosaurus, wiens ei niet wilde uitkomen? Of over de ouwe papoea in zijn eenzaam rimboegraf, waaromheen zijn stamgenoten droevig het krijgslied joedelen, terwijl zijn ouwe orang oetan snokt in de harige handen? Maar als je moet gaan rijmen op dinosaurus of op papoea of op orang oetan, nou dan mogen ze je wel best betalen! Maar om nog even op die ouwe cowboys terug te komen, één ding is me nooit hele maal duidelijk geworden. We hebben de merries en de prerries, het krakende leer, de jankende coyote en de snuivende bison. Maar één ding hebben we niet, nooit! Dat zijn de koeien, ivaarop die cowboys ver ondersteld worden te passen. Die staan niet om het graf, loeien niet, treuren niet. En dat vind ik allemachtig vreemd. Spornj Deskundigen van de Franse regering werken aan voorstellen tot wijziging van het verdrag der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Dit heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, medegedeeld aan de commis sie voor buitenlandse zaken van de Natio nale Vergadering. Hij maakte geen bij zonderheden bekend, maar men neemt aan, dat Frankrijk streeft naar vermindering van de bevoegdheden der Hoge Autoriteit. NEW YORK (U.P.I.) Tijdens de inter nationale oceanografische conferentie in de UNO. heeft dr. Rhodes W. Fairbridge, een geleerde van de universiteit van Co lumbia over zijn onderzoekingen verteld, die naar zijn mening de geschiedenis van de zondvloed steunen, die in de Bijbel be schreven wordt. Fairbridge zeide, dat zijn studie van zee-fossielen welke zich over een periode van 16 jaar en over de gehele wereld heeft uitgestrekt, plus bevindingen van andere geleerden aantonen, dat kust streken in vele landen plotseling geïnun deerd zijn geraakt. Fairbridge stelde het tijdstip op ongeveer 4.000 voor Christus. Dit is ongeveer het tijdstip, dat de over stromingen die in de Bijbel, boeddhistische schrifturen en andere kronieken genoemd werden, plaats vonden. Fairbridge kwam tot die conclusie door het in kaart brengen van de stijging en daling van zeeniveaus, welke door ijstijd- perken en de verplaatsing van zeebed dingen veroorzaakt werden. Hij ontdekte fossielen, die hij in verband kon brengen met bepaalde tijdperken in de geschiede nis en door welke hij kon vaststellen wan neer zeeniveaus stegen en daalden. Het zeeniveau bereikte zijn hoogste punt ongeveer 6.000 jaar geleden. Het water steeg geleidelijk door de eeuwen. Plotse ling werd het punt bereikt, dat de kustlijn bereikt werd en het water landinwaarts stroomde. Fairbridge schatte, dat de zond vloed een gebied van 80 bij 160 kilometer Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 bedekte en ongeveer 100 meter boven land uitkwam. De zondvloed was een katastrofe doordat de mens zich de macht der ele menten onbewust was en zich niet kon be schermen. De zondvloed heeft een belang rijke rol gespeeld bij de ontwikkeling van de intelligentie van de mens. Hij moest nadenken of verdrinken. En in later jaren moest de mens in andere streken middelen vinden om zich te bedekken wilde hij niet doodvriezen. Fairbridge meent, dat een nieuwe inundatie zoals de zondvloed uit de tijd van Noach onwaarschijnlijk is. Plet ijsplateau van de Zuidpool smelt, doch slechts langzaam. Uit de Oprechte Dingsdagse Iiaerlemse Courant van 11 September 1759 DES nachts tussen 6 en 7 September 1759 is te Heylo, ten huyze van W. Laarman gestoolen: Deeze navolgende Goe deren, als een bruyne koffiekleurde Rok, Kami zool en Broek, best Laa- ken; een Blaauwe met Geele Weerschyn Glassé Japon; een Rotting met een gewerkte Zilvere Knop; een fluweelen kap en mof jes, twee paar Zilvere Kindere Gespen van 3 Guld. 't paar ,een Goud gekartelde Ring met een gespje daarop, een vol stuk 2 Els Chits, zynde een witte Grond met gecouleurde Bloemen. Die het geheel of iets van hetzelve weet aan te wyzen adresseere zig aan Jan Kryt, Bierdraager wonende aan de Handboogstraat t'Amster- dam, en zal eerlyk beloond worden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3