Jonge Tsjech wint prijs voor de beste persfoto Mode Schroder Toon in briefwisseling tussen New Delhi en Peking heftiger BIVELLA L De Gaulle verzoekt steun van de Afrikaanse leiders Eisenhower bracht verslag uit aan het Amerikaanse volk Een jaar geëist tegen Beverwijker verdacht van insluiping World Press Photo in Den Haag geopend vermoeid drink: Congres doet voor het eerst veto van Eisenhower teniet Dansacademie VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 9 Internationale modeshows in Houtrusthallen Lustrumviering van het Brabants Orkest Zweden weert figuur, die tegen Kroesjtsjev ageerde uit UNO-delegatie Kerkkapel in Eindhoven uitgebrand China eist 80.000 km2 Indisch gebied op Radio-Moskou stelt het gezin Kroesjtsjev voor HAARLEMSE RECHTBANK Stilleven van Abraham van Beveren aangekocht door Frans Halsmuseum Kerkelijk Nieuws Prins Bernhard naar Zwitserland en Turkije NA VO-wapenbroeders onder elkaar Verzending van zeepost (Van onze Haagse redacteur) MET EEN bijzonder druk bezochte bij eenkomst in de aula van het Haagse Ge meentemuseum, waarbij onder meer de voorzitter van de Eerste Kamer en leden van het corps diplomatique van hun be langstelling blijk gaven, is de tentoonstel ling World Press Photo 1959 donderdag avond geopend. Er waren niet minder dan vijf sprekers. De directeur van het Gemeentemuseum, dr. L. J. F. Wijsenbeek, verwelkomde in vier talen, waaronder Russisch, zijn me dejuryleden, de heer P. van Breukelen jr. sprak als voorzitter van de Nederland se Vereniging van Fotojournalisten het ge- bruikeijke dankwoord tot het zoveel me dewerking verlenende gemeentebestuur. Daarop posteerde de voorzitter van de jury, de Engelse fotoredacteur Simon Clybe, zich achter de katheder om zich te verheugen over het internationale en menselijke karakter van deze expositie, waarna het de beurt was aan het hoofd van de gemeentelijke voorlichtingsdienst de heer G. J. M. Bekman, om een karak teristiek te geven van de fotojournalist. Het was een geestige schets, waarvan we onthouden hebben dat een fotojournalist een primair reagerend wezen is, dat het niet zonder doortastendheid kan stellen en steeds bereid is tot ruziemaken met autoriteiten en collega's. Ten slotte was het dan werkelijk de beurt >j_van de burgemeester van 's Gravenhage, mr. H. A. M. T. van Kolfschoten, om als beroepsslachtoffer der fotografen de ten toonstelling te openen en de lange lijst van prijswinnaars voor te lezen. De maker van „World Press Photo Num ber One" bleek een Tsjech te zijn, de heer Stanislav Tereba uit Praag, die in de cate gorie sportfoto's een stemmige plaat had gemaakt van een in het regenwater ba dende doelverdediger. De winnaar die door de gemeente 's-Gravenhage, die zich be paald niet karig met de prijzen had be toond, tweeduizend gulden wordt geschon ken, was dank zij de medewerking van K.L.M. en autoriteiten aanwezig bij de prijsuitreiking. Hij bevond zich net bij een onderwerp de jaarbeurs te Brno toen hem het gelukstelegram bereikte. Met een straaljager van de Tsjechische lucht macht werd hij naar Praag vervoerd, waar de K.L.M. op hem stond te wachten. Zo arriveerde hij juist voor Audrey Hep burn alweer een onderwerp op Schip hol. Overigens werd zijn foto met slechts één stem meerderheid gekozen boven een échte nieuwsfoto van een ongeluk bij mo- torrennen door de Engelse fotograaf Colin Fletcher. De „Zilveren camera", de prijs voor de beste Nederlandse foto. werd toegekend aan B. J. van Meerendonk voor de plaat waarmee hij de risico's van zijn beroep vastlegde: de door de Amsterdamse poli tie omver gereden Duitse televisieverslag gever tijdens de intocht van Sint Nicolaas verleden jaar. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Metz en Co. heeft een geheel eigen in terpretatie gegeven van de door Parijs ge decreteerde mode. De ontwerpen, die we in het Victoria-hotel te Amsterdam te zien kregen waren vervaardigd van ex clusieve stoffen en gebaseerd op de nieuwe Parijse modelijnen, maar voorzien van een geheel eigen stempel. We kregen een indruk van bekoorlijke tailleurs, die aan elke behoefte tegemoet komen, en zowel het. sportieve en jeugdige als het meer geklede element vertegen woordigen. De „Chanel-pakjes" met het korte even afstaande jasje deden het even goed als het pretentie-loze maar chique „wandelpak" met lang jasje in een losse soepele lijn. De Prince de Galles ruit maakt dit seizoen furore en leent zich tot velerlei verwex-king. Met een simpele gar nering van zwarte knopen of tres komt de ze stof het beste tot haar recht en flat teert zowel jong als oud. Vooral in de wintermode wordt de schoonheid van een creatie bepaald door de stof. Dat is in deze collectie wel dui delijk gerealiseerd. Voor overdag zijn het soepele en warme stoffen zoals krullige bouclé, levendige tweed, lama en dunne wol men gingen, terwijl voor de gelegenheidskle ding gebruik wordt gemaakt van bedrukt fluweel in warm sprekende kleuren, bro kaat en satin faconné. Het kleurengam ma is warm en levendig: een nieuwe kleur violet rood, die met aubergine wordt aan geduid is even flatteus als een van de di verse tinten grijs, als men ze maar tot het juiste model weet te verwerken. De grijze flannel japonnetjes deden het uitstekend met een hooggesloten platliggende kraag, een wijde rok en brede leren ceintuur. Dit waren trouwens details, die in de gehele collectie een belangrijke plaats innamen. Prachtige leren ceintuurs met mooi be werkte gespen, die vaak op de rug sloten 'en de natuui'lijke taille-lijn op normale wijze accentueerden, en kunstig geplooide losvallende rokken. Zwart spreekt dit seizoen weer een har tig woordje mee en het is een aanwinst als u uw garderobe met één van die mooie stijlvolle strakke of gedrapeerde japon netjes kunt verrijken. Katy Uit Rome is op Schiphol aangekomen de Italiaan Emilio Schuberth, die zaterdag op de internationale expositie „Droom der Vrouw" welke van 11 tot en met 17 sep tember in de Houtrusthallen te Den Haag wordt gehouden,met vijf mannequins een modeshow geeft. Tijdens de expositie, die gecombineerd js met de Internationale Drogisten Vak beurs in de Houtrusthallen (14 tot en met 7 september) worden nog de volgende mo- 'eshows gegeven: 12 en 13 september lharles Montaigne uit Parijs, 14 septem ber Pedro Rodriguez uit Barcelona, 15 september Ronald Paterson uit Londen, '6 september Charles Ritter uit Lübeck en °P de sluitingsdag 17 september het huis Muller-Robart uit Den Haag. C o tv positie van Ton de Leeuw op tekst van Harriet Laurey O.p 6 mei 1950 gaf het Brabants Orkest zijn eerste concert in de Casino Schouw burg te 's-Hertogenbosch. Op diezelfde datum in 1960 zal een galaconcert gegeven worden terwijl in de loop van die maand in de Brabantse vier grootste steden lus trumconcerten door het orkest verzorgd zullen worden. Voor dit galaconcert wordt door Ton de Leeuw een werk geschreven voor zangstem en orkest op het gedicht Hart van Brabant van Harriet Laurey. Als gastdirigent zullen bij de lustrum concerten optreden de Amerikaan Jona than Sternberg en de dirigent van het U.S.O., Paul Hupperts. Tn het kader van de uitwisseling zullen verschillende Ne derlandse orkesten in de Brabantse steden optreden. In 's-Hertogenbosch zal ook een concert gegeven worden door het orkest van de Beierische Rundfunk onder leiding van Eugen Jochum. Dodelijke val. Een 59-jarige arbeider is in Rotterdam bij het schilderen van een tank op de Vondelplaat van een twaalf meter hoge stelling gevallen. Tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis is hij overleden. Staande voor zijn bekroonde „Sinter klaasverrassing" neemt de Amsterdam se fotojournalist Ben van Meerendonk de felbegeerde trofee voor de beste Nederlandse persfoto de „Zilveren ca mera", in ontvangst (links). Daarnaast de gelukkige winnaar van de beste plaat van de tentoonstelling („Doelman en water"), de jonge Tsjech Tereba met zijn hoofdprijs: een kostbare reflex camera en tweeduizend gulden in con tanten. STOCKHOLM (UPI) De Zweedse re gering heeft de leider van de grootste op positiepartij, Jarl Hjalmarsson van de conservatieven, geweerd uit de Zweedse delegatie voor de UNO vanwege de actie, die hij deze zomer gevoerd heeft tegen het bezoek van premier Kroesjtsjev. Zoals be kend weigerde de Russische leider ten slotte te komen vanwege deze actie. De Zweedse regering heeft haar onge bruikelijke maatregel donderdag gemoti veerd door er in een verklaring op te wij zen, dat zij van haar vertegenwoordigers „een zekere mate van verantwoordelijk heidsgevoel en oordeel" verwacht. Twee andere vertegenwoordigers van de conservatieve partij die wel voor de UNO- delegatie waren aangewezen, Gunnar Svaerd en Knut Everloev, hebben zich nu ook teruggetrokken. Te Eindhoven is in de kerk der Paters Augustijnen aan de Kanaalstraat de kapel van de Heilige Nicolaas van Tolentijn door brand verwoest. Toen de brand ontstond bevonden zich 700 mensen in de kerk, die daar bijeen waren ter viering van de feest dag van de Heilige Nicolaas. Zij verlieten rustig het gebouw. De paters, geassisteerd door burgers, trachtten met schuimblus- sers de vlammen te doven, waarbij zij weldra terzijde werden gestaan door de brandweer. Het gehele interieur der kapel ging verloren. HONGKONG (Reuter) De permanen te commissie van het tweede nationale volkscongres (het parlement van commu nistisch China) zal vrijdag in uitgebreide zitting bijeenkomen ter bespreking van de Chinees-Indische grenskwestie, zo meldt het officiële Chinese persbureau „Nieuw China". (UPI) India verwerpt de communis tisch Chinese aanspraken op Indisch grondgebied, maar is bereid tot vriende lijke onderhandelingen. Dit staat in de brief, die premier Nehroe woensdag naar Peking zond in antwoord op de Chinese brief van 2 september, waarin grote de len van India opgeëist werden als Chinees grondgebied. Nehro<-- antwoordt hierop, dat India krachtig vasthoudt aan de MacMahon- lijn, die in 1914 werd vastgelegd als grens tussen India en Tibet. Een verdrag hierove werd toen ondertekend door Engeland en Tibet en geparafeerd door China. Met name verwerpt Nehroe de Chinese aanspraken op Longjoe, een grensdorp ten zuiden van de MacMahonlijn, dat op 25 en 26. augustus jongstleden door communisti sche troepen werd veroverd, maar voegt eraan toe, dat India zijn troepen buiten dit dorp zal houden, als ook de Chinezen hun soldaten terugtrekken. In de Chinese nota van 2 september werd ontkend, dat Long joe aangevallen zou zijn, maar er werd bij gezegd, dat „het duidelijk dient te zijn, dat het dorp Chinees grondgebied is". In beide brieven was de taal heftiger dan in vroegere nota's. In de Chinese brief staat: „schending van Chinees grondgebied zal niet worden getolereerd. Alle gebieden waar invallen zijn geweest moeten worden ontruimd. Elke gewapende provocatie zal met krachtige hand afgestraft worden door de Chinese grenswacht". In Nehroe's brief staat, dat de Indische troepen „zich onmogelijk onder intimida tie kunnen terugtrekken uit gebieden, die deel uitmaken van India en illegale grens overschrijdingen door buitenlandse troe pen zullen moeten verhinderen". In de Indische nota wordt Tibet erkend als Chinees gebied, er wordt over gespro ken als „het gebiedsdeel Tibet van China". Ontkend wordt, dat Tibetaanse vluchtelin gen van India uit overvallen zouden heb ben gepleegd in Tibet, en ook dat Indische troepen zich aan grensoverschrijdingen schuldig zouden hebben gemaakt. A dvertpvtie tdndeïé dan and&te EEN FRIESCHE VUG-DOMO PRODUCT I (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles de Gaulle, die gelijk tijdig president is van de Franse repu bliek, en van de Gemeenschap waarin de vroegere koloniën in Afrika, op Guinea na, met Frankrijk zijn opgenomen, heeft gis teren in Parijs de steun van de leden van dit gemeenschappelijk orgaan gevraagd voor de politiek, die hij verder jegens Al gerije denkt te volgen. Ofschoon er al weer niets over de besprekingen en dis cussies bekend is gemaakt gelooft men toch te weten, dat de Afrikaanse landen hun vertrouwen in de bedoelingen van de president hebben uitgesproken. De zitting van gisteren, de vijfde sinds de oprichting van de Gemeenschap, zou aanvankelijk geheel worden gewijd aan een beslissende discussie tussen de voor- standers van een federatie en van een con federatie, anders gezegd, tussen hen die de banden met Frankrijk meer en hen die de ze banden minder hecht en intensief wil len houden of maken. De beslissing over dit twistpunt, dat de Afrikaanse verhou dingen steeds duidelijker beheerst, is nog altijd niet genomen, maar de debatten on der leiding van De Gaulle en in aanwezig heid van een achttal Franse ministers, on der wie premier Debré, die eerst een uit eenzetting zal geven, zullen vandaag ver der worden voortgezet. Indirect mag men het vertrouwen, dat door de dertien Afri kaanse minister-presidenten in De Gaulle zou zijn uitgesproken echter ontegenzeg gelijk opvatten als een winstpunt voor de federalisten, die onder aanvoering van de vroegere Franse staatsminister en huidige premier van de Ivoorkust Houphouet- Boigny de betrekkingen met Parijs zo eng mogelijk willen houden, waarbij zij de structuur der Verenigde Staten van Ame rika voor de Gemeenschap als model zou den wensen te nemen. Soustelle blijft (Reuter) Jacques Soustelle, de Fran se minister van staat belast met aangele genheden betreffende kernzaken, de Sa hara en de Overzeese Gebiedsdelen, heeft een bezoek aan de Franse bezittingen in de Stille Oceaan uitgesteld, zo is in rege ringskringen verklaard. Hij zou aanvanke lijk op 16 september vertrekken, de da tum waaron De Gaulle een verklaring over de Algerijnse kwestie zal afleggen. China eist 80.000 vierkante km Indisch grondgebied voor zich op, waaronder delen van Kasjmir, de Pendjaab en Noordoost- India. WASHINGTON (Reuter/UPI) Het Amerikaanse Congres heeft het veto van Eisenhower over een wet op openbare werken teniet gedaan. Iets dergelijks is in de loopbaan van Eisenhower als president in zijn zes en een half jarige ambtsperiode nog niet voorgekomen, hoewel hij 146 keer gebruik heeft gemaakt van zijn vetorecht. De wet voorziet in de uitvoering van openbare werken ter waarde van ongeveer 4,5 miljard gulden. Eisenhower had twee keer zijn veto over het wetsvoorstel uitge sproken, aangezien hij van oordeel is, dat de kosten van de werken te hoog zijn. Na zijn eerste veto, dat niet teniet werd ge daan, heeft het Congres het wetsvoorstel herzien, maar volgens de president werden de voorgestelde uitgaven onvoldoende ver laagd. (Van onze correspondent in Washington) Niet als louter ceremonie ziet president Eisenhower het bezoek van premier Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten. Ook niet als basis voor onderhandelingen tot een concrete overeenkomst, doch wel als een ernstige poging om door openhartige uitwisseling van overtuigingen een sfeer van begrip te scheppen, waardoor de spanningen in de wereld verminderd kunnen worden. Dit is de kern van de korte toespraak, die Eisenhower vyf dagen voor de aankomst van Kroesjtsjev tot het Amerikaanse volk via de televisie heeft gezonden. De president heeft zich de laatste weken meer dan ooit tevoren een staatsman ge toond, die bezield is door een missie. Op het vliegveld bij zijn terugkeer uit Europa en ook thans weer voor de camera's bleek uit zijn houding en toon dat Eisenhower diepe ernst maakt met zijn poging weder zijds begrip tot stand te brengen tussen Kroesjtsjev en hemzelf. De president vleit zich niet met overdreven hoge verwach tingen, doch richt zich met volle energie op een taak die hij als zijn belangrijkste roeping beschouwt. Hij is erin geslaagd de ernst van deze poging te doen door dringen tot het Amerikaanse volk. Daar door alleen reeds is het zeer waarschijn lijk dat de Amerikanen gevolg zullen geven aan de opwekking van de president om de Russische gasten beleefd te ont vangen. Graden van optimisme (Reuter) De leiders van Amerika's bondgenoten hebben begrip getoond voor onze beweegredenen om de heer Kroesj tsjev uit te nodigen. Terwijl van hun hoop, dat het komende Amerikaans-Russische overleg tot vorderingen zal leiden, kan worden gezegd dat hierin verschillende graden van optimisme kunnen worden onderkend, is elk hunner ervan overtuigd dat deze poging zeer zeker moest worden gedaan. En ik zelf koester alle vertrouwen dat 't Amerikaanse volk premier Kroesjtsjev, zijn echtgenote en overige gezinsleden met traditionele Amerikaanse wellevendheid en waardigheid zal begroeten, aldus de president. Het Hongaarse comité, een organisatie van Hongaarse vluchtelingen in de Ver enigde Staten, heeft verklaard zich van ondisciplinaire betogingen tijdens Kroesj- tsjevs bezoek te zullen onthouden. Wel zal men Eisenhower verzoeken de Hongaarse kwestie in zijn overleg met Kroesjtsjev te betrekken. Russische personalia In een uitzending in het Engels, bestemd voor Noord-Amerika, heeft radio-Moskou vandaag aandacht gewijd aan het gezin van Kroesjtsjev. Zijn vrouw, Nina Petrovna, is lerares geweest. Evenals haar man is zij al sinds haar jeugd lid van de partij. Zij heeft deelgenomen aan de bur geroorlog. De oudste dochter, Julia, woont en werkt in Kiev. De dochter Rada heeft biologie en journalistiek gestudeerd aan de universiteit van Moskou. Zij is verbonden aan een wetenschappelijk blad. De zoon Sergei is werktuigkundig ingenieur. De jongste dochter, Lena, studeert nog aan de Moskouse universiteit. De oudste zoon, Leonid, is als vlieger in het begin van de oorlog gesneuveld. Kroetstsjev heeft veel staats- en partij- werk, aldus radio-Moskou. De weinige uren die hij vrij kan maken, brengt hij gewoonlijk met zijn gezin door. Hij heeft vijf kleinkinderen en houdt er van met hen te gaan wandelen. In de vakantie en zondags gaat hij soms op jacht. De premier heeft veel belangstelling voor wetenschap en cultuur en heeft dik wijls gesprekken met geleerden, schrijvers en kunstenaars. Hij leest veel, zowel klas sieke als moderne Russische schrijvers. Met de schrijver Michail Sjolokov is hij bevriend. Verder houdt de premier van muziek en folklore. Advertentie Telefoon 11045 voor R.-K. Raamsingel 16 MEDEDELING Bij enkele clubs kan nog een KLEIN AANTAL DAMES en/of HEREN worden ingeschreven. Vraagt U vrijblijvend onze prospectus. Inschrijving dag. van 3—6 en van 7.30—10 uur „Als (1e baas ging melken, dan ging cleze verdachte naar zijn melkkoetje. Een bru tale, keiharde insluiper". Aldus de officier van Justitie, bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman in zijn requisitoir tegen een 27-jarige Bever wijker, die verdacht werd van diefstal of poging tot diefstal. De officier van Justi tie achtte het laatste bewezen en eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Reeds geruime tijd miste een boerin in Beverwijk steeds geld uit haar portemon- naie en op de ochtend van de 27ste juni, juist toen haar man om een uur of zes was weggegaan om te melken, zag zij uit haar slaapkamer iemand op de gang lopen. De schim verdween weer en toen de boerin op onderzoek uitging ontdekte zij, dat uit haar beurs een bedrag van 150,- was ge stolen. In het huis werd een zoemer aan gelegd en op 14 juli kwam er weer onge wenst bezoek. De zoemer begon namelijk, weer vlak nadat haar man naar het wei land was gegaan, te werken. De boerin stapte uit haar bed en liep de overloop op, waar zij over de trapleuning heen bene den een man bezig zag met het doorzoeken van de zakken van de mantels en jassen, die aan de kapstok hingen. Even keken de insluiper en de boerin elkaar aan en toen koos de onbekende man het hazepad. De boerin waarschuwde haar neefje, die bij haar logeerde, en die ging op de fiets achter de man aan. De jongen ontdekte waar de man woonde en men waarschuwde de politie. Op het politiebureau herkenden de boe rin en het neefje de aangehouden Bever wijker, die echter hardnekkig bleef ontken nen ook maar iets met de isnluiping te maken te hebben gehad. Ook voor de rechtbank hield hij vol de bewuste ochtend thuis in zijn bed geweest te zijn, maar de officier van Justitie meende toch voldoen de aanwijzingen te hebben voor een wettig en overuigend bewijs. In het stilleven-kabinet van het Frans Halsmuseum is een visstilleven van Abra ham van Beyeren (1620—1690) tentoonge steld dat onlangs door de museumdirectie kon worden aangekocht. Abraham van Beyeren was waarschijn lijk een leerling van zijn zwager Pieter de Putter. In 1640 werd hij lid van het gilde in Den Haag en in 1656 was hij mede-op richter van de schildersbroederschap Pic- tura in Delft. Hij woonde achtereenvolgens in Leiden, Den Haag, Delft, Amsterdam en Alkmaar.. Het Rijksmuseum in Amster dam en het. Mauritshuis in Den Haag be zitten stillevens van Van Beyeren, die als schilder van vissen enig is in zijn soort. Hij schilderde ook bloem- en zeestukken, maar daarmee onderscheidt hij zich min der van genregenoten dan met zijn prach tige visstillevens. Mr. H. Luijken was het daar volstrekt niet mee eens en vroeg vrijspraak. De uit spraak zal volgen op 24 september. Negen maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan drie maanden voorwaar delijk. Dat was de eis van de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, tegen twee negen tienjarige jongens uit Amsterdam, die in de nacht van 6 op 7 mei in Zandvoort een aantal grammofoonplaten, een colbertjas je en een bromfiets gestolen zouden heb ben. Een van de vex-dachten, een radio monteur werd door zijn gezinsvoogd, die als getuige optrad, afgeschilderd als een „Leidseplein-jongen", die steeds verder was afgegleden. De verdediger, mr. S Groen, was van oordeel, dat de jongen zo spoedig mogelijk in dienst moest teneinde eindelijk eens onder goede leiding te staan Hij vx-oeg daarom een koi'tere straf en ook de raadsvrouwe van de andere verdach te, mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto vroeg voor haar cliënt vermindering van straf met het oog op diens studie. Bajes-leven moe „Ik ging do goede kant op. Ik kwam nooit meer op de Zeedijk, m'n meisje hielp me ovex-al mee. Ik was het bajes-leven moe en ik was blij eindelijk uit de penose-we- x-eld te zijn". Aldus een 28-jarige Amster dammer, die terecht stond omdat hij op 21 juni van dit jaar uit een afgesloten auto in Zandvoort een portemonnaie zou heb ben ontvx-eemd. De verdachte vertelde, dat hij net uit de gevangenis was ontslagen, zijn daar vex'diende geld had opgemaakt en toen omdat hij nog zonder werk was, in Zandvoort zijn slag had geslagen. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever eiste een gevangenisstraf voor de tijd van tien maanden met aftrek van het voorarrest. De verdedigex*, mr. J. W. Cre- feld, vroeg een gedeeltelijk voorwaardelij ke straf omdat hij van mening was dat men het nog een keer met zijn cliënt moest px'oberen. Mr. J. van den Oever eiste vervolgens een gevangenisstraf van tien maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk te gen een 22-jarige fabrieksarbeider uit Wor merveer, die een spaarbankboekje had gestolen en vervolgens door het zetten van een valse handtekening achthonderd gul den van dit boekje zou hebben gehaald. Met dit geld was hij naar Amsterdam, Arnhem en Apeldoorn gegaan en toen hij enkele dagen later geaxTesteerd was had hij ongeveer zeshonderd gulden opge maakt. „Ik wilde eens veel geld op zak heb ben", aldus de verdachte, „ik weet niet hoe ik ertoe gekomen ben. Ik verdiende be- hooiiijk". Ook de raadsman, mr. B. J. Lambers, was van oordeel, dat het een bevlieging van zijn cliënt was geweest en hij vroeg clementie. De uitspraak in al deze zaken werd bepaald op 24 september. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam (vac. wijlen J. H. F. Engel) J. Pronk te Boskoop. Geref. Kerken Aangenomen naar Oude en Nieuwe Bildtdijk A. Treurniet te Lemelerveld. Prins Bernhard is gisteren van Soes- terberg per vliegtuig naa Zwitserland ver trokken waar hij in zijn functie van pre sident van de Internationale Paardensport federatie een dressuur-concours te Sankt Gallen zal bijwonen. Aanvankelijk was de Prins voornemens hieraan ook zelf deel te nemen, doch hij heeft hiervan moeten afzien wegens ziekte van zijn paard. Op 16 september gaat de Prins naar Turkije. In Yesilkoy, een plaats juist bui ten Istanbul wordt een z.g. Bilderberg- conferentie gehouden. Deze bijeenkomst van politici en personen uit het bedrijfsle ven, werkgevers zowel als vakverenigings leiders, zal, zoals steeds, door de Prins worden gepresideerd. Verwacht worden deelnemers uit de meeste vrije landen van Europa en uit de Verenigde Staten en Ca nada. De conferentie duurt van 18 tot 21 september. Na afloop zal de Prins voor enkele weken naar Tanganyika gaan. van waar hij omstreeks 12 oktober naar Neder land terugkeert. De 21-jarige in Arnhem gelegerde sol daat F.G. die op 15 mei van dit jaar in Amsterdam een uit Duitsland afkomstige Canadese militair beroofde na hem eerst bewusteloos te hebben geslagen, is thans door de krijgsraad in Arnhem veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk, ontslag uit de militaire dienst en onder toezichtstelling. De auditeur-militair had een onvoor- waax'delijke gevangenisstraf van een jaar en zes maanden en ontslag uit de militai- x-e dienst geëist. G. was met de passagiex*ende Canadees in contact gekomen in een café. Bij het afrekenen zag hij, dat de Canadees over nogal wat geld beschikte. Buiten het café gaf hij de Canadees een slag op het hoofd, bex-oofde hem van een bankbiljet van f 100.-, 50 Duitse marken en een polshorlo ge. G. kon worden ingerekend. Hij zit nu al drie maanden in voorarx-est. Ter zitting zei hij, veel spijt te hebben van het ge beurde. Het geld zou hij nodig hebben ge had in verband met het zilveren huwelijks feest van zijn ouders, de dag nadat hij de bex'oving pleegde. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cox-respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Ax-gentinië en Brazilië: ms Waterland" (14 sept.) en ss „Alnati" (15 sept.); Australië: ss „Orcades" (15 sept.); Brazilië: ms „Uruguay Star" (18 sept.); Canada: ss „Nieuw Amsterdam" (13 sept.), ss „Groote Beer" (15 sept), ms „Wester- dam" (17 sept.); Chili via New York (13 sept.) en (17 sept.); Indonesië: ms „Mersy Lloyd" (17 sept.); Ned. Antillen: ms „Sape- don" (15 sept); Nieuw-Zeeland: ss „Rangi- tata" (17 sept.); Suriname: ms „Daphnis" (16 sept); Unie van Z.-Afrika en Z.W.- afrika: ms „Randfontein" (15 sept.); Brits Oost-Afrika: ss „Europa" (16 sept). Inlichtingen betreffende de vei-zendings- data van postpakketten geven de post kantoren.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9