vers blijft Plant a in de nieuwe verpakking Oud-minister Hofstra critiseert het nieuwe kabinet Congres Nationaal Overleg Gewestelijk Cultuur over communicatiemiddelen ZO VERS ALS EEN VRUCHT IN DE SCHIL... i U PROEFT DE NATUURZUIVERE SMAAK NU DUBBEL GOED IN PLANTA! VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Christelijk-gereformeerden houden het bij Statenbijbel De negen muzen ANMB IS NIET TEVREDEN C.A.O. kleine metaal Bewijsstukken Laos zegt UNO-commissie zes Noordvietnamezen toe X-15 schoot op eigen kracht door de lucht Fabrikant „betrok" gratis gas en stroom Gasfabriek voor acht mille benadeeld Landbouw verontrust over nieuw regeringsbeleid Kostprijs en garantieprijs moeten gekoppeld blijven Wat de schil doet voor de vrucht, doet de nieuwe, beschermende folie-wikkel voor Uw Planta. Al Planta's goede gaven en zuiverheid worden er veilig voor U in bewaard. Altijd vers, zo vers als de natuur ze U geeft, komt Planta nu bij U op tafel. Proeft U maar! Proef met extra aandacht - ja, zo heerlijk en zuiver smaakte zelfs Planta nog nooit! M A.RG ARVME De oud-minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra heeft in een vergadering van de federatie Amsterdam van de Par tij van de Arbeid gesproken over de Troonrede en de Miljoenennota. „Wij hadden een Troonrede verwacht waar dui delijk in zou staan waarin de politiek was gaan verschillen met die welke totnutoe werd gevoerd en die zich er over zou uit spreken wat er van de verkiezingsleuzen der regeringspartijen zou uitkomen", al dus de heer Hofstra. Hij sprak zijn teleur stelling uit over dit staatsstuk, dat hij noemde „een aaneenrijging van vaaghe den en gemeenplaatsen en die volkomen in het duister laat wat het nieuwe kabinet gaat doen. Er ontbreekt een visie op de toekomst". Er is in gesproken van vrij heid en daarbij, aldus de heer Hofstra, denkt men aan ondernemersvrijheid. Voorts van „terugkeer naar normale om standigheden". Het suggereert, doch het wordt niet uitgesproken, dat de overheid zich maar moet terugtrekken, alles aan zichzelf overlaten. „Dit verraadt de li berale wens naar een terugkeer .naar een voorbij verleden. Dit wijzen wij af", al dus spreker. „Het kenmerk van het kabinet-De Quay is de onzekerheid. Het uitgangspunt is ge weest het groeiende anti-socialisme en de overwinning van het conservatisme. Een krachtig beleid is alleen mogelijk als een regering een vast doel heeft en duidelijke beginselen. Het is onmogelijk verlaging van belasting te beloven en tegelijk een krach tige sociale politiek te voeren die geld kost", zo zei de heer Hofstra. De minister van Financiën zegt, dat de financiële politiek moet worden gezien tegen en in het licht van de werkgelegen heid. Dit is, aldus spreker, de zienswijze van de P.v.d.A. De minister van Financiën voert nu een politiek, die door de conser vatieven werd bestreden. Er is geen verla ging, maar een stijging van de uitgaven, die wat groter is dan drie jaar' geleden. Van het afkappen van staatszaken is niets gekomen. Er is geen verlaging van belas ting voorgesteld, behoudens voor de on- gehuwden, waarvan de P.v.d.A. een dei- eerste voorstanders is geweest. De heer Hofstra noemde het verminde ren van het contingent woningwetwonin gen het paard achter de wagen spannen. Ten aanzien van de bezitsvorming be toogde hij, dat de P.v.d.A. daar geen te genstander van is. „Er is maar één partij, die daar de afgelopen vijftig jaar wat voor heeft gedaan. Dat zijn de opeenvolgende socialistische partijen geweest. De hele bezitsvorming is alleen maar een leuze zonder reële politieke inhoud. De Troonre de en de Miljoenennota", zo vervolgde de heer Hofstra, „bevestigen de onzekerheid van dit kabinet. Daarmede wordt het ge- karakteriseérd en dus veroordeeld. Een regering die niet krachtig is dient zo spoe dig mogelijk te verdwijnen". Zo min als de regering de vrije loonpo litiek in de hand heeft, zo min heeft zij de prijspolitiek in de hand, omdat men het apparaat heeft afgebroken. Nu is er met allerhande opleving een druk naar boven. „Als men geen apparaat heeft om dat te beoordelen hoe wil men het dan controle ren? Op deze wijze komt de verdeling van het nationaal inkomen scheef te liggen". Als tweede gevaar noemde hij de over grote winsten, waardoor een lawine van nieuwe investering dreigt, die niet ver werkt kan worden. Dan dreigen er nieu we overbestedingen. Hij vroeg zich af of de investeringaftrek niet wederom zou moeten worden opgeschort. Beswaren tegen nieuwe vertaling De generale synode van de christelijk gereformeerde kerken heeft in haar van daag te Rotterdam gehouden zitting, die voor een deel een besloten karakter droeg, zich bezig gehouden met de kwestie van de nieuwe vertaling van de bijbel van het Nederlands Bijbelgenootschap en de in voering daarvan op de eredienst. De par ticuliere synode van het zuiden had een instructie ingediend, die inhield, dat zo lang de nieuwe vertaling niet op haar be trouwbaarheid en bruikbaarheid was on derzocht zij niet mag worden gebruikt in de eredienst, ook niet naast de Statenver taling. Tijdens de bespreking keerden ds. M. Baan uit Dordrecht en ds. H. C. van dei- Ent uit Rotterdam-West zich tegen de nieuwe vertaling. Prof. dr. B. J. Ooster- hoff uit Apeldoorn zette uiteen dat de nieuwe vertaling van de bijbel vaak veel juister is dan de Skaten-vertaling. Men moet als men bezwaren inbrengt, aldus spreker, die op de Heilige Schrift gron den. Een onderzoek van jaren heeft de spreker doen concluderen, dat in de nieu we vertaling niet één tekst is te vinden die met het woord van God in strijd zou zijn. Deze spreker zeide van een christe lijke gereformeerde Vulgata niets te wil len weten. De synode heeft ten slotte besloten in dit stadium geen beslissing te nemen over het al of niet vrijlaten van de nieuwe ver taling in de eredienst, maar te blijven bij het besluit van de synode van 1857, die de Statenvertaling invoerde. Najaarsexpositie Arti. In Arti et Amicitiae te Amsterdam wordt van 19 september tot en met 11 oktober het tweede deel der in drie gedeelten ge splitste najaarstentoonstelling gehouden van werken van Arti-leden. De expositie omvat: schilderijen, gouaches, aquarellen, beeldhouwwerk, tekeningen en grafiek. De bondsraad van de Algemene Neder landse Metaalbewerkersbond, A. N. M. B„ heeft op de gisteren in t' Kurhaus te Sche- veningen gehouden bondsraadsvergade ring een motie aangenomen, waarin hij verklaart niet akkoord te kunnen gaan met de door de werkgevers gedane voorstellen die betrekking hebben op de sectoren cen- trale-verwarmingsbedrijf, loodgietersbe- drijf en modelmakersbedrijf van de kleine metaalnijverheid. De bondsraad van de A.N.M.B. draagt in zijn motie het bondsbestuur op niet tot tekening van de collectieve contracten over te gaan, indien voor de drie groepen, namelijk het centrale-verwarmingsbedrijf, het loodgietersbedrijf en het modelma kersbedrijf, geen bevredigende oplossing wordt bereikt. De bondsraad dringt er bij het bondsbestuur op aan alle ten dienste staande middelen ter hand te nemen om op korte termijn tot het gestelde doel te geraken. De bondsraad van de A.N.M.B. deed dit nadat hij kennis had genomen van het verslag der onderhandelingen over de collectieve arbeidsovereenkomsten in het smeden- en metaalbewerkingsbedrijf, het automobiel- en garagebedrijf, het centrale- verwarmingsbedrijf, het rijwielkleinbe drijf, het carrosserie- en wagenbouwbe drijf, het loodgieters- en fittersbedrijf, het motorenrevisiebedrijf, het elektronisch bedrijf, het isolatiebedrijf en de goud- en zilvernijverheid, welke bedrijven tezamen vormen de kleine metaalnijverheid. De bondsraad nam bij zijn beslissing in aanmerking en ging uit van de in dit op zicht door de regering opgestelde aanwij zingen over de gewijzigde loonpolitiek. De bondsraad nam voorts in aanmerking de verklaring van de zijde der gezamenlijke werkgeversorganisaties, georganiseerd in de Federatie van Werkgevers in de Kleine Metaalnijverheid namelijk, dat hun voor stellen als een en ondeelbaar moeten wor den beschouwd. De bondsraad ging bij zijn beslissing verder uit van de feitelijke ver wevenheid der diverse bedrijfstakken in de kleine metaalnijverheid, in het bijzon der de installatiebedrijven. Tijdens het congres te Amersfoort van het Nationaal Overleg Gewestelijk Cul tuur is het woord gevoerd door ds. J. A. Nieuwcnhuyzcn, directeur van de V.P.R.O.-televisie over „Televisie en de gewesten", prof. dr. W. Banning over „De communicatie in onze samenleving", dr. H. J. Prakke over „De betekenis van de regionale pers", mr. S. Smeets over „Ra dio Hilversum en de regionale omroepen". DS. NIEUWENHUYZEN stelde dat de regionale belangen in de schaduw kunnen raken van de internationale ontplooiing die thans sneller gaat dan de interregiona le. PROF. BANNING behandelde de alge mene aspecten van communicatie in onze samenleving, zoals deze naar voren ko men binnen de onderneming, in de vak beweging, de politiek, de kerken en de godsdiensten, tussen de generaties, en zo als zij beïnvloed wordt door vei'stand en gevoel, de taal, de rede, de intuïtie, de ge schiedenis, door ideeën, idealen en levens beschouwing. DR. PRAKKE schetste de betekenis van de regionale pers, waarbij hij een grotere onderlinge trouw tussen krant en lezer vast stelde dan doorgaans bij de nationale bladen het geval is. De regionale pers wekt op tot actief deelgenootschap binnen de levensgemeenschap en levert op die wij ze een bijdrage tot cultuurspreiding. Zij beïnvloedt het normbesef, houdt als mo derne schandpaal een element van socia le controle in, en helpt als commentator VIENTIANE (UPI). De waarnemende minister van buitenlandse zaken van Laos, Sisouk Champassak, heeft vandaag mee gedeeld, dat zijn regering zes Noord-Viet- namezen, die tijdens de opstand krijgsge vangene zijn gemaakt door de regerings getrouwe troepen, voor ondervraging ter beschikking zullen worden gesteld van de waarnemerscommissie uit de veiligheids raad. Papieren, wapens en uitrustingsstukken die op hen en andere communisten aange troffen zijn, zouden het bewijsmateriaal voltooien. Zeer binnenkort vandaag of morgen zou het geheel aan de UNO- commissie worden overgedragen. in het spanningsveld tussen regionale stre vingen en de wereld daarbuiten het eigen program te vinden. Ook als gewetensvol ontspanning brengende huisvriend kan zij een belangrijke rol spelen en niet minder als gespreksleider bij het introduceren van nieuwe gedachten. Vooral bij dit laatste wordt van de regionale journalist kwali teitswerk gevraagd. MR. SMEETS schetste vervólgens de kwaliteiten van het communicatiemiddel radio dat met zijn auditieve mogelijkhe den en meer rechtstreeks contact dieper kan indringen, al maakt zijn verganke lijkheid van het moment een critisch door nemen praktisch niet meer mogelijk zo dat de verkregen kennis toch weer opper vlakkig wordt. Binnen het nationale radio werk achtte hij het werk der regionale omroepen van grote betekenis. Uitwisse ling van daartoe geschikte regionale pro gramma's kan bijdragen tot verrijking van nationale uitzendingen en die van de We reldomroep. Hij achtte behoorlijke regio nale omroepen mede als tegenspeler van de buitenlandse (België en West- Duitsland) van groot en zelfs van lands belang, omdat de cultuur daardoor breder veranderd en rijker geschakeerd kan wor den. Het verheugde de spreker daarom dat de regionale omroep in het ontwerp- omroepwet een wettelijke basis heeft ver kregen. Straks de dampkring uit VLIEGBASIS EDWARD (UPI). De X-15, een experimenteel Amerikaans ra ketvliegtuig bedoeld voor bemande vluch ten in de ruimte, heeft donderdag voor de eerste keer gevlogen op eigen kracht. Dit gebeurde boven de woestijn van Mojave in Californië. Een grote bommenwerper had het raketvliegtuig met een piloot erin in de lucht gebracht. Daar ging het vliegen op de kracht van zijn eigen twee raketmotoren, die het in de ruimte een snelheid van bijna 6.400 kilometer per uur moeten geven. Het raketvliegtuig raakte los van de bommenwerper op een hoogte van ruim 11.000 meter. Na een korte daling sloegen de raketmotoren aan en steeg het tot op een hoogte van ruim 14.000 meter. Na veertien minuten kwam het veilig neer op zijn sleeën en gleed rustig uit. Tijdens de vlucht werden uursnelheden bereikt van ruim 1.900 kilometer. Een 44-jarige glasfabrikant uit Mussel- kanaal, heeft voor de Groningse recht bank terecht gestaan voor het „op on rechtmatige wijze betrekken van gas en elektriciteit" voor zijn fabriek. Hij had een plastic buis zodanig op de gasleiding aangesloten, dat hij buiten de meter om gas verkreeg. Elektriciteit kon hij gratis betrekken door de elektriciteitsmeter stil te zetten. Daartoe was een pen geslagen door het wiel van de meter. De officier zei dat op deze wijze de gas fabriek voor ongeveer 8000.- was bena deeld. Hij eiste tien maanden gevangenis straf met aftrek. De officier hekelde ove rigens de werkwijze van de gasfabriek en van de laagspanningsnetten, die het de verdachte al heel gemakkelijk hebben ge maakt bij zijn praktijken. Uitspraak over veertien dagen. De scheiding van garantieprijs en kost prijsberekening, zoals die gelijk gisteren gemeld is, door de minister van Land bouw, mr. V. G. M. Marijnen wordt voor gestaan, heeft het bestuur van het jubile rende Koninklijk Nederlands Landbouw Comité diep geschokt. Ir. C. S. Knottne- rus, voorzitter van de K.N.L.C., commen tarieert, dat hij „de motivering van de minister voor diens beleid niet goed kon volgen". „Het is foutief te veronderstel len dat deze maatregel de rationalisering in de landbouw zal bevorderen", aldus ir. Knottnerus. Ook de heer H. I. Muntinga, lid van he dagelijks bestuur van het K.N.L.C., gaf als zijn mening dat het los laten van de dopr het Landbouw Econo misch Instituut uitgewerkte kostprijs bij de garantieprijsberekening tot zeer ern stige moeilijkheden zal leiden, juist in verband met de toekomstige concurrentie positie van de Nederlandse landbouw in de Europese Economische Gemeenschap. Volgens de heer Muntinga zal een garan tieprijs. welke in verhouding tot de kost prijs aan de (te) lage kant is, de onderne mers verhinderen, hun bedrijven op ver antwoorde wijze aan de moderne eisen aan te passen. sÉifess-,,. natwurauivere Planta JgfeL Wm f

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 10